BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON Een glimp van Canada» 48ste Jaargang Vrijdag 28 October 1938 Nummer 4384 ABONNEMENTSPRIJS: Per doe maanden I 1 25 Buiten Breskens per drie maanden I 1 40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer I0;1S. Ingez Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Bezit van goede weermacht noodzakelijk. Aan het voorloopig verslag van de Tweede Kamer inzake het achtsie hoofdstuk (Defensie) der Rijksbegroo- ting voor 1939 kunnen wij het volgen de ontleenen: Zeer vele leden, die zich verheug den over het behoud van den Euro- peeschen vrede, brachten hulde aan de weermacht, die in de ure des gevaars zich op zoo uitnemende wijze van haar taak heeft gekweten. Deze leden wa ren voorts van oordeel, dat de gedeel telijke mobilisatie van leger en vloot een uitstekende proef is geweest om na te gaan, of onze weermacht inder daad paraat is. Voor zoover daarbij fouten in de organisatie zijn gebleken, kunnen de ootzaken daarvan thans worden onderzocht, teneinde ze in de toekomst te vermijden. Enkele leden verklaarden zich prin cipieel tegenstander van het oplossen van conflicten door oorlogsgeweld; el- ken oorlog achtten zij zonde. Zij kon den zich niet vereenigen met de voor gelegde begrooting. De overige leden deelden deze prin- cipieele bezwaren niet. Tegen de thans voorgelegde begroo ting hadden enkelen dezer leden even wel groot bezwaar, omdat daarbij, naar hun meening, geheel uit het oog is verloren de noodzakelijkheid van de versterking van de economische weer baarheid van Nederland en Neder- landsch-Indië. Vele leden verklaarden de conse quenties te aanvaarden van de beslis singen, het vorige jaar gevallen, al hadden zij zich toen tegen een deel van die beslissingen verzet. Zij erkenden dus. dat vergeleken met de begtooting van 1938 de kosten, voortvloeiende uit de vergroo ting van het contingent en de verlen ging van de eersten oefentijd, en die voor de exploitatie van de weermacht op den duur zullen leiden tot een ver hooging van de defensie-uitgaven on derscheldelijk met 17.5 en 15.8 milli- oen gulden. Maar daarmede erkenden zij nog niet, dat het noodzakelijk is, dat de gewone dienst der begrooting voor 1939 met f 24.5 millioen zal wor den verhoogd. Zij zouden het op prijs stellen, indien de minister zou willen mededeelen, welke verhoogingen van den gewonen dienst aan de twee zoo Juist genoemde factoren zijn toe te schrijven, en welke verhoogingen daar' van onafhankelijk zijn. 26. (Nadruk verboden). We toerden verder langs de berg helling. Ongeveer een kilometer van ons verwijderd stroomde de rivier honderden voeten beneden ons. Dicht bij een plaats waar op groote schaal het pulphout gehakt en op lengte ge zaagd werd, hielden we stil. Onder den weg door stroomde fel het water door een smal kanaal, dat ter breedte als van een det kleine watergangen in onze polders was gegraven van den bergtop naar de rivier. Houten wan den bevestigden over de heele lengte de steile oevers van het smalle kanaal, dat uitsluitend was aangelegd om als vervoermiddel voor de houtmassa van de kapplaats te dienen. In pijlsnelle vaart joegen de blokken op het zie dende water naar de rivier. Eenmaal boven op den berg In het kanaal ge worpen was er niets meer benoodigd om het transport te regelen. „In Rio zien we elkaider weer," was het hier Ernstig bezwaar hadden deze leden tegen het voorstel, den kapitaaldiens t te verhoogen van 41.6 millioen tot 98.8 millioen gulden. Met deze verhooging ten behoeve van uitgaven, waarvan het vorige jaar niet gerept werd, konden zij zich niet vereenigen. In het bijzon der maakten zij bezwaar tegen het voorstel, reeds thans een tweeden ver- vangenden kruiser op stapel te zetten. De hoofdlijnen van de samenstelling onzer marine, aldus deze leden, moe ten door de regeering en de Staten- Generaal worden getrokken. Eenige leden merkten op, dat in dezen bijzon der ernstigen tijd flnancieele overwe gingen niet den doorslag mogen geven maar dat 's lands onafhankelijkheid den voorrang moet hebben. Enkele leden gaven als hun oordeel te kennen, dat de regeering thans niet zoo exorbitant hooge offers ten behoeve der defensie had behoeven te vragen, indien zij de weermacht mede door een misplaatst vertrouwen op den Vol kenbond in het verleden niet had verwaarloosd. Vele leden hadden met voldoening gezien, dat de minister met voortva rendheid er naar streeft, den achter stand in de materieel voorziening in te halen. Ook zij betreurden, dat de aangeboden begrooting aanzienlijk groo ter is dan haar voorgangsters, doch zij achtten, zeker voor wat de gewonen dienst betreft, een sterke verhooging van de uitgaven onvermijdelijk. Het bezit van een goede weermacht is voor ons land volstrekt noodzakelijk. De jongste gebeurtenissen hebben doen zien, dat een volk niet te zeer op den steun van bondgenooten moet vertrou wen. In deze crisis is pijnlijk gevoeld, dat wij nog niet gereed zijn met den opbouw van onze defensie. Van verschillende zijden werd op gemerkt, dat deze begrooting allerminst doet blijken van een krachtig streven naar zuinigheid, overal waar dit moge lijk is. Deze leden erkenden, dat de achterstand nog groot is en dat de prijzen van oorlogsmateriaal sterk zijn opgeloopen, maar daarmede zijn de verhoogingen van tal van posten voor de materieelvoorziening nog niet ver klaard. Verscheiden leden waren van oor deel, dat de bescherming tegen plot selinge overschrijding van de grens door gemotoriseerde troepen niet voldoende verzekerd is. De onderdeelen, welke met de grensbewaking zijn belast, zijn te ver van de grenzen gelegerd. Naar het oordeel van sommige leden moet onze oostgrens worden versterkt met permanente werken, in de trant in letterlijken zin. Met den kijker za gen we hoe in de verre rivier een bruinachtig veld zich waaiervormig uit breidde. Dat waren de duizenden houtblokken, welke voor onze voeten voorbijgesuisd waren. Met een bezoek aan den zeldzaam schoonen Montmorencywaterval werd de trip van dien dag besloten. Van een hoogte van 274 voet ploft hier het water van de steile torsen om plotseling verstild tot een grooten effen plas naar de rivier af te zakken. Vis- schers in laarzen die tot de heupen reikten, stonden hier en daar in dien plas en verschalkten met een schep net een menigte visschen. Het luttel aantal onzer vacantie- dagen was intusschen reeds vervaarlijk ingekrompen. Onze innige wensch wat meer van de echte canadeesche wil dernis te zien beloofde hoe langer hoe minder in vervulling te zullen gaan. Ons oorspronkelijk voornemen was geweest door te reizen in noord westelijke richting naar de Sint James Baai het zuidelijk gedeelte van de Hudsonsbaai, die dan ook als onze bestemming op onze passagepapieren was ingevuld Echter zouden we dan de Niagarawatervallen, het indianen dorp en zooveel anders niet gezien van de Fransche Maginot- of de'Duit- sche Siegfried-linie. Tegen dit denkbeeld werd door andere leden aangevoerd, dat het in strijd is met onze zelfstandigheidspoll- tiek. Wil men vestingwerken, dan ook naar alle zijden, maar dit is onbetaal baar. Verscheidene leden, die van oordeel waren."dat onze weermacht moet steu nen op de gansche bevolking, betreur den, das de minister niet krachtiger optreedt tegen pogingen tot fascisti sche beinvloeding van onze marine. Daarbij wezen zij op de volgende feiten; Op 7 Mei 1937 werd te Soerabaja de „Mussert-jeugd" aan boord van Hr. Ms. „De Ruyter" ontvangen, waarbij een ontslagen luitenant de gelegenheid kreeg, een rede uit te spreken. Op 27 Maart 1938 was het een ge zelschap van 250 nationaal-sociallsten (nationale werknemers-veteeniging, afd. Haarlem), dat te Amsterdam aan boord van Hr. Ms. „Java" werd ontvangen. Op 17 Juni 1938 stond bij de aan komst uit Nederland van eenige leden der N.S.B. te Medan de Nationale Jeugdstorm"opgesteId. Een kapitein ter zee inspecteerde deze organisatie, waarna de vlag werd gesalueerd, ten slotte onderhield deze officier zich eenigen tijd met den „plaatselijken leider". Het* Augustusnummer van „Onze Vloot" bevatte! een artikel van een kapitein der infanterie werkzaam aan het Departement van Defensie, met zuiver nationaal-soclalistische beschou wingen over Frankrijk en Duitschland gesteld in een onmiskenbare nationaal- socialistische terminologie Andere leden hadden injlaatst ge meld artikel niets gelezen, dat zou wijzen op nationaal-socialistische of fascistische gezindheid van den schrijver. Vele leden maakten bezwaar, dat aan het Nationaal Jongeren Verbond bij gelegenheid van vlootrevues her haaldelijk de regeling van de ontvangst der gasten werd overgelaten, waarbij het de gelegenheid te baat neemt om uitdrukkelijk voor eigen zaak propa ganda te maken. Verscheidene dezer leden achtten het volkomen onjuist, dat deze organisatie van jongeren, die een felle campagne voert tegen de sociaal-democratie, voor de opluistering van haar optreden telkens de beschik king krijgt over de medewerking onzer marine. De weeimacht is er voor het geheele volk, niet alleen voor de N. J. V. en dat deel van ons volk dat aan het N. J. V. sympathie toedraagt. Een algemeen nationaal en ernstig hebben, ja Montreal slechts ten halve, redenen die aan onze reis een meer comfortabel karakter gaven dan een bezoek aan westelijker streken. Thans was onze hoop nog gevestigd op het veertig mijlen noordelijk van Quebec aanvangende nationale park een na tuurreservaat bijna zoo groot als onze provincie Noord-Brabanr. Toen we echter de noodige inlichtingen hier omtrent inwonnen, bleek het seizoen nog niet geopend voor bezoeken aan dit reservaat, genaamd het Laurentides Park. Tochten er doorheen werden nog niet georganiseerd en de verblij ven voor toeristen in het uitgestrekte reservaat waren nog niet geopend, hetgeen nogal een tegenvaller betee- kende. We zaten echter geenszins verlegen met den nog beschikbaren tijd. We ondernamen nog een auto tocht in oostelijke richting. Al wisten we dan ook vooruit den St. Laurens- golf niet te kunnen bereiken, was bet wellicht toch mogelijk enkele cana deesche schelpen te vinden. Hoever we echter ook reden, de oever bleef een rivieroever. Niets dat leek op een zeestrand, zeeplanten, schelpen, vogels. In het overweldigende natuurschoon vonden we echter een milde vergoe ding. instituut als de weermacht behoort geen bijzondere diensten te verleenen aan eenige organisatie in het bijzonder, zeker niet als die vijandig staat tegen over bepaalde groepen van het volk. Eenige leden gaven uiting aan hun ingenomenheid met het feit, dat de regeering het verbod voor militairen en ambtenaren ten aanzien van het lidmaatschap"van de S. D A. P. en het N. V, V. heeft opgeheven. Zij achtten het echter billijk, dat de regeering een zelfden maatregel treft ten aanzien van de communistische partij. De handelsbetrekkingen met Zuid-Amerika Een gevolg van het bezoek van'de Nederlandsche handelsmissie aan Zuid- Amerika in het vorige jaar is geweest, dat kort geleden is opgericht eén naamlooze vennootschap, maatschappij voor handelsbetrekkingen Holland— Zuid-Amerika (Compania de relaciones mercantilos Holanda—Hlspano— Ame ricana). Directeur hiervan is de heer D. Knegt te Apeldoorn, oud-procuratiehouder van het Philips-concern te Eindhoven, Een vertegenwoordiger van het A. N.P. heeft dezer dagen den directeur gevraagd iets naders te willen vertellen over deze maatschappij. De groote moeilijkheid, zoo zeide de heer Knegt, voor de meeste firma's is gewoonlijk niet zoo zeer om aan den gang te komen, doch om aan den gang te blijven. Hierin ligt eigenlijk de groote waarde van ons Intermediair. Wij zijn immers het tra't d'union tusschen Holland en de afnemerskringen ln Zuid-Amerika bij alle opduikende moeilijkheden, bij alle stroefheid, welke in een verbinding overzee zoo gauw en zoo gemak kelijk optreedt door wederzijdsch on voldoende begrip en aanvoelen der si tuatie. Wij zorgen dus niet alleen voor het eventueel tot stand brengen van relatie, voor zoeken naar goede agen ten enz., doch wij zorgen er vooral voor, dat zulk een verbinding tot de gewenschte verkoopsresultaten leidt door voortdurend te blijven toezien op de bewegingen van de handelsagenten, door hen waar noodig te helpen en aldus metterdaad deel te nemen aan de practische uitvoering vanjhet werk. Hoe zeer noodig zulk een onder steuning van het weik is, blijkt over duidelijk uit de reeks van brieven, welke wij na onze eerste publicatie in Over de stad Quebec zelf lag een onbegrijpelijk waas van ernst grenzen de aan melancholie. Stil ging de be volking haars weegs, alsof Iets druk kends op de gemoederen lag. Geen opgewekt gesprek hebben wij er ge hoord, geen liedje door straatjongens gefloten. Zelfs de spelende kinderen kwamen er nooit tot een vroolijke uitgelatenheid. Voor het eucharistisch congres dat binnen enkele dagen te Quebec zou gehouden worden, waren grootsche voorbereidingen gaande. Eerepoorten werden gebouwd, balda kijnen opgericht, vaandels en schilden aangebracht en feestverlichting aan huizen en kerken, doch van eenig symptoon van de aanstaande feest vreugde, van eenig prettig beweeg viel niets te bespeuren. Het was of het treffen der voorbereidingen werk tuigelijk geschiedde. De Rue Saint Jean door een zij straat verlatende wandelden wij den berg op om het heerlijke uitzicht te genieten op de rivier en de havens. Hoog troonde er het Chateau Fron- tenac. Hooger nog op de rots lag de citadel, maar het kasteel thans Inge richt als hotel was de ware heerscher in dit bekoorlijke landschap. Ver be neden ons kruisten de ponten van de pers hebben ontvangen. Daarin is de verzuchting altijd weer deze: „we hebben het geprobeerd en het ging eerst wel een beetje; er kwamen een paar beglnorders binnen, maar daarna ging de historie uit als een nachtkaars". Op de vraag of deze stagnatie ver oorzaakt werd door minder goede kwa liteit van de artikelen of door te hooge prijzen antwoordde de heer Knegt, dat dit meestal niet het geval was. Meestal rezen er kleine, soms grootere geschil punten tusschen exporteerende firma en afaemer, die vla een tijdroovende correspondentie in den regel eindigden in een roemlooze finale met verlies en etgernis voor alle partijen. Het onaangename daarbij is, dat zulke geschillen met een weinig goeden wil en wat meer begrip uit den weg zouden kunnen geruimd zijn. De afnemers in Argentinië en andere landen van Zuid-Amerika vonden om een klein voorbeeld te noemen de verpakking van een bepaald artikel niet geschikt voor den smaak van de consumenten. Het verpakkingsvraagstuk nu is belangrijk. Verpakking moet tot de verbeelding van den consument spreken: nu eens de kleur, dan weer de vorm. Het gevolg was dan een lange en vervelende correspondentie, welke op niets uitliep. De exportfirma in Holland begreep die „buitenissige desideratie" van de betreffende afne mers niet en voelde er niets voor „om te veranderen". Zoo liep de moeizaam opgezette verbinding dood. Hoe gemakkelijk ware het geweest dergelijke kwesties uit den weg te rui men door mondeling overleg ter plaatse en advies van ons aan de firma in Nederland. Deze laatste staat namelijk tegenover ons advies geheel anders, want zij weet, dat wij voor haar op de bres staan en dat wij een advies geven in haar welbegrepen eigen belang. Er zijn talrijke andere, meer gecom pliceerde wrijvingskwesties te noemen, die in den"loop\van een relatie ont staan en die del Nederlandsche ver" koopen schaden en remmen. Onze commissaris en lid van den raad van bestuur, de heer Jacq. A. D. M. Daniels, directeur van het Inter nationale kunstzijde verkoopkantoor te Arnhem de geestelijke vader van onze maatschappij heeft reeds des tijds, bij de hearings, welke gehouden zijn na zijn terugkeer uit Zuid-Amerika, met de Handelsmissie 1937, een op somming gegeven van de talrijke oor zaken, die het verkeer tusschen de Nederlandsche en Zuid-Amerikaansche firma's belemmerden. Dat telkens opnieuw als hoofdoor den eenen oever naar den anderen. Daar lag ook weer een der witte stoomers als die, welke ons van Mon treal hierheen bracht. Een aantal an dere stoomschepen ging oostwaarts om zich weldra op den oceaan te ver spreiden naar alle werelddeelen. Op de breede van zware houten balken vervaardigde boulevard met tal van rustbanken, estrades en kiosken was den ganschen dag een menigte wan delaars het drukke havenbeweeg be neden zich in de diepte volgend. En die menigte zweeg! Wij hebben Quebec's gemis aan levensvreugde nimmer kunnen begrij pen. Voorkomend en hulpvaardig wa ren zijn inwoners, maar tot eenige blijheid bracht het, voor zoover al thans wij het ervoeren, alleen zijn clown met den witten handschoen de vermaard»verkeersagent. Toen onze thuisreis werkelijk een feit werd, daalden wij per taxi naar de plaats waar onze tender zou afva ren. Nog zien wij in gedachten onze chauffeur worstelen met onze bagage, waarvan hij om het ons gemakkelijk te maken het meeste naast zich had opgestapeld. .(Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1