BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Openbare Bekendmaking. fd Verduisteringspapier Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJ DAG A VOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens ^resVexv^ FEUILLETON Sen glimp van Canada. 3®weew\e 3voe^e- De toestand in China. E. Boom-Bliek - Breskens. 48ste Jaargang Dinsdag 25 October 1938 Nummer 4383 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1 40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Hierbij maak ik bekend, dat ik Woensdagavond 26 October a.s. om 7 uur precies over de luchtbescher mingsoefening op den 27en. zal spreken voor de Radio. J. P. DROST, Burgemeester van Breskens. o De Burgemeester van Breskens, overwegende, dat de op 27 October 1938 te houden oefening in de lucht bescherming het voorschrijven van algemeene gedragsregels noodzakelijk maakt; Gezien de door den Minister van Binnenlandsche Zaken verleende goed keuring; Gelet op artikel 12 der Wet be treffende bescherming tegen lucht aanvallen; I. Stelt vast de volgende gedrags regels, welke zullen gelden op 27 October 1938, des namiddags van 8 tot 10 uur. 1. Eigenaren, bewoners of gebruikers van woningen en andere gebouwen alsmede van schuren zijn verplicht zorg te dragen, dat het daarbinnen aan wezige licht op geenerlei wijze naar buiten straalt, alsmede dat voorwerpen, welke aan de buitenkant van gebouwen zijn bevestigd of zich bevinden op de bij die gebouwen behoorende open perceelen geen licht uitstralen. 2. Het is aan eigenaars of houders van verlichte motorrijtuigen of andere rij- en voertuigen verboden zich daar mede te bevinden of deze te laten staan buiten gebouwen tenzij de in- en uitwendige verlichting zoodanig is afgedekt, dat niet meer dan de hoogst noodzakelijke directe omgeving wordt beschenen, terwijl berijders of geleiders van rijwielen - bakfietsen inbegrepen - verplicht zijn de daarop aangebrachte verlichting geheel te dooven. 3. Onverminderd het bepaalde sub 2 is het verboden zich in de openlucht 25. (Nadruk verboden). De gerechten van kalfs-, schapen en lamsvleesch zijn smakelijk. Daar nevens brengt het „diner de légumes" den reiziger in vervoering. Wij noem den het altijd „fête de légumes". Want vereenigd tot een schilderachtig geheel werden dan op één schaal acht kleine porties warme groenten opgediend naast een kleine schaal met twee koude groenten. Het schijnbare contrast in deze samenstelling zal de proever weldra niet meer zien van wege de gelukkige stemming, waarin reeds de eerste hapjes hem brengen. Later in Engeland beproefden wij het met hetzelfde groentengerecht, daar genaamd vegetable-plate, doch be merkten gauw dat het koninkrijk in deze ver achterbleef bij het dominion. Indien het verschil tusschen den engelschen en den canadeeschen scho tel in muzikale termen moest weer gegeven worden, zou men kunnen te bevinden in het bezit van een brandende lantaarn, fakkel of a..der lichtgevend voorwerp, alsmede aldaar eenig vuur te ontsteken. 4. Het is verboden op den open baren weg met motorrijtuigen of andere rij- en voertuigen dan wel fietsen te rijden met een zoodanige snelheid ]dat zulks in verband met de sub 2 ge noemde voorschriften gevaar oplevert. 5. Eigenaren of schippers van vaar tuigen en woonschepen zijn verplicht zorg te dragen, dat de daarop aan wezige verlichting is gedoofd. 6. Het is verboden onnoodig lawaai te maken, waaronder is begrepen het, langer dan hoogst noodzakelijk is, geven van waarschuwingssignalen met motorrijwielen en rijwielen. 7. Het is voetgangers verboden buiten noodzaak, ter beoordeeling van de politie, op voor rijverkeer bestemde gedeelten van wegen te loopen of te vertoeven. 8. Ieder is verplicht onmiddellijk gevolg te geven aan de bevelen of aanwijzingen, welke hem in het be lang van de oefening door of van wege de politie worden gegeven. Opzettelijke overtreding of niet- nakoming van deze voorschriften wordt gestraft mex gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Hij aan wiens schuld te wijten is, dat deze voorschriften worden over treden of niet nagekomen wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste vijf onderd gulden. De ambtenaren van Rijks- en Ge meentepolitie, naar wier oordeel iemand een feit pleegt, waardoor het welsla gen van de oefening wordt in gevaar gebracht, zijn bevoegd na aanmaning op kosten van den overtreder de noodige maatregelen te treffen of te doen treffen. Zij zijn in dat geval bevoegd zoo noodig te allen tijde een woning tegen de wil van den bewoner te betreden. II. maakt voorts algemeen bekend: 1. In het tijdvak van 8 tot 10 uur zal de straatverlichting zijn gedoofd en zullen bruggen, sluizen enz. niec zijn verlicht noch worden bediend. 2. Geenerlei aansprakelijkheid wordt aanvaard voor schade, welke uit de onder I vermelde voorschriften kan voortvloeien. Ieder, die zich gedurende voormeld tijdvak op straat bevindt, doet zulks geheel voor eigen risico. 3. Het verdient aanbeveling de ver zeggen: een matig valsch draaiorgel naast een zuiver gestemde harp. Als waardig slot aan deze opsomming mogen genoemd worden de gekookte maiskorrels gestoofd in melksaus en boter. Het fijne smaakje hiervan her innert aan dat van jonge doperwten. De hotelprijzen in Canada zijn hoo- ger dan in Europa. Ontbijt is er niet in begrepen. Het is bijna regel zijn maaltijden in de veel goedkoopere grillrooms te nemen, die gewoonlijk dicht bij het hotel te vinden zijn, soms vlak er naast. Deze gelegenheden gewoonlijk lang en smal zijn over de geheele lengte met een rij of meer dere rijen tafels bezet, waarvan de bladen bestaan uit een plaat marmer, die staat te glimmen in het kunstlicht. Op dit blinkende blad wordt zonder gebruik van een tafellaken geserveerd. Gewoonlijk bevindt zich bij elke tafel een nisje in den muur, waaruit de bezoeker zijn papieren servet nemen kan. U zit nog nauwelijks als er on gevraagd een glas ijswater voor U wordt neergezet; daarna verschijnt het menu en kan men zijn maaltijd be stellen in prijzen varieerende tusschen de 20 en 50 canadeesche centen, wat in hollandsch ongeveer is van 40 tot 90 cent. Natuurlijk kan men bijbestel lichting van motorrijtuigen en voer tuigen te bedekken met zwart of blauw papier of andere vrijwel ondoor schijnende stoffen waarin een spleet van ten hoogste 5 cm. breed en ten hoogste 1 cm. hoogte onder het brandpunt van de lamp kan worden vrijgelaten en voorts uitsluitend z.g.n. stadslichten te gebruiken. De Burgemeester voornoemd, Mr. J. P. DROST. 0 Luchtbescherming Groede. Een ieder, waaronder ook vrouwelijke personen worden gerekend, die ge negen is, gratis een cursus voor Eerste Hulp bij Ongelukken mede te maken, welke cursus door den gemeente geneesheer zal worden gegeven iederen Woensdagavond van 8—9 uur en pl.m. 12 lessen zal omvatten, wordt uit- genoodigd zich daarvoor ter secretarie aan te melden vóór of op 31 October a.s. of wel bij dokter JONGSMA of bij het Hoofd Luchtbeschermingsdienst, den heer I. I. BRAKMAN. Als een dreunende slag voor het verzet van China tegen Japan, is de val van Kanton gekomen, de eenige groote stad, welke China, naast het be dreigde Hankou, nog bezat. Het is een snelle aanval geweest en de redtn van dezen snellen steek is duidelijk als van dien van een toreador, die een einde moet maken aan het aanstormend ge weid van een stier. Niettemin heeft deze snelheid verrast. Ook al deed het tempo, waarin de Japanners hun troe pen, welke zij aan de Biasbaai en aan de Parelrivier aan land hebben gezet, een snelle overrompeling verwachten, aldus ontleenen wij aan de N.R.Crt. Hoe lang de Ghineezen dezen aan val konden verwachten, is bekend. Zij len maar voor genoemde bedragen is men werkelijk behoorlijk gevoed. De zelfde maaltijden zouden in het hotel zekere het dubbele kosten. Men wordt steeds door meisjes bediend. Bediening en afrekening gaan vliegensvlug. Was de taxi weer het machtige hulpmiddel om stad en omgeving op te nemen, een trip per autobus naar den Montmorency-waterval leek ons te zeer verleidelijk om ons niet aan te sluiten. Vóór we dit bekoorlijk plekje natuurschoon langs een grooten omweg via Ste Anne de Beaupré met zijn schilderijenmuseum en zijn spiksplinter nieuwe kathedraal waarop twee zware torens van een onschoonen vorm be reikten, hadden onze gehoorvliezen echter heel wat te doorstaan. Want bij het in volle vaart passeeren van elk belangrijk gebouw, kanaal of park werden ons door den gids per scheeps roeper alle bijzonderheden toegeschald met een geweld, dat het geraas van den motor en het gedender van den wagen moest overstemmen. Wat zulks voor onze geplaagde hoofden op den duur beduidde, laat zich begrijpen. Al lang konden we geen belangstelling meer veinzen omtrent de mededee- lingen van den zieligen en waarschijn lijk slecht betaalden schreeuwer in het voor luchtbeschermings-oefeningen in rollen van 100 c.M br.,10 M. lang. Voorradig in den Kon. Boekh. hebben echter een groote misrekening gemaakt, door een, naar het schijnt wel zeer groote troepenmacht uit het Zuiden voor de verdediging van Han kou op Ce ciscl.en. De Japanners de- monstreeren thans, na vijftien maanden, openlijker dan ooit, hun minachting voor den Chineeschen soldaat en zij zijn gul met beschuldigingen van ver raad aan het adres van de Zuidelijke generaals, die niets van Tsjiang Kal- sjek's bestuur zouden moeten hebben. Of dit juist is, valt te betwijfelen. De grimmigheid, waarmede het oppercom mando te Kanton op het allerlaatste oogenblik, toen bleek dat de aanstor mende Japanners onoverwinnelijk waren, de stad verwoest heeft, wijst niet op vriendelijkheid ten aanzien van de Ja panners en evenmin op verraad van de nationale eenheid. Het is een openlijke vernietiging van de zijde van de Chi- neezen, zooals in dezen ooilog nog niet heeft plaats gevonden en de Japanners kwamen voor het ongewone tafereel van ten stad met puinhoopen, waar aan zij part noch deel hadden, te staan. Wat de beteekenis van dezen snellen val van Kanton voor de Chineesche verdediging zal zijn, valt nog niet te zien. De afgeloopen week heeft een beeld van snelle ineenstorting van deze verdediging opgeleverd. De ring om Hankou is nauwer toegehaald. Moei zaam weliswaar en ten koste van een geweldige krachtsinspanning, maar toch zeker en meedoogenloos. Nu de druk op China's hoofdstad zoo groot is en bovendien het luchtgat Kanton voor de verdedigers is afgesloten, komt uit Chineeschen mond ook weer het woord vrede. De vroegere premier, Wang Tsjing wei, de voorzitter van den cen- tralen politieken raad van de Kwomin- tang, heeft een haastige verklaring af gelegd. „Wij zijn bereid tot vrede, wanneer ons nacionale bestaan niet aangetast wordt.'' Of het nationale be staan en het bestaan van maarschalk Tsjiang Kai-sjck identiek zijn, wordt niet gezegd In geval van nood is zoo Iets zelden het geval. De afgeloopen maanden zijn rijk aan voorbeelden van haastig verdwijnende nationale figuren versleten uniform daar voor in de auto. De ons toegebrulde wetenswaar digheden bepaalden zich trouwens meestal tot datum van voltooiing van het aanschouwde technische wonder, naam opdrachtgever en prijs in dol lars. Strijk en zet volgden deze drie gewichtige dingen elkander op. On vermeld bleef het aantal procenten voor contante betaling en ik zou te veel verraden hebben, van wat in den commercieelen boezem onzer natie sluimert, indien ik ook naar het be drag der steekpenningen hadde gein- formeerd. Uit het omliggende wordt des mor gens door de boeren de melk naar de stad Quebec gevoerd met honden karren. Een groepje van dergelijke be spanningen heeft dan iets eigenaardigs. Voor de betreffende hondenmenners begint de eigenaardigheid of wat zij daarvoor aanzien echter maar op den terugweg. Hun zuchc om een zeker soort toeristen wat geld uit den zak te kloppen uit zich dan op een wijze, die niets oorspronkelijks heeft. Op be paalde plaatsen wordt aan den kant van den weg halt gehouden en wor den de arme honden met allerlei be spottelijk tuig „aangekleed" als kleu rige jas|es, hooge hoeden, brillen. Tus- „ten gunste" van het nationale bestaan. Maar met deze vraag van nationaal bestaan, hangt de vraag van het „na Hankou", die niet alleen een strategische maar ook een politieke vraag van de eerste orde is, ten nauwste samen. De Japanners zelf hebben door de afsnij ding van den spoorweg Peking—Han kou de grenzen van deze vraag reeds duidelijk aangegeven. Op dac oogen blik bemoeilijkten zij de samenwerking van de troepen in Noord-China en die in Midden-China ten zeerste. Daarmede sneden zij den invloed van de com munistische leiders te Hankou af van hun kracht in het Noorden en zij gaven den invloed der leiders der Kwomin- tang, die in de samenwerking met de communisten niet dan met den groot sten tegenzin hadden toegestemd, nieuwe kracht. De verklaring van Wang Tsjing wei is het eerste teeken van deze nieuwe kracht; de tegenspraak die er in deze verklaring ligt met Tsjiang Kai-sjek's „verzet tot de laatste Japan- net verdwenen is", geeft de richting aan, waarin deze kracht moet worden aangewend. De vraag „na Hankou?", was scherp gesteld en duidelijk omgrensd. Doch zij is vertroebeld door de vraag „na Kanton?De argumenten van hen die blijvend verzet wenschen zijn thans ten zeerste verzwakt. De aanvoer van voor raden en wapens langs Kanton is af gesloten en de opbrengsten van de douanerechten hebben opgehouden te vloeien. Den Volkenbondsleden is aangeraden China bij te staan en Engeland en Frankrijk kunnen langs de nieuwe we gen en spoorwegen naar de grenzen van Birma en Fransch Indo China voor verderen toevoer zorgen. Die zou on der aanzienlijk moeilijker omstandighe den naar het binnenland geleid kunnen worden doch de mogelijkheid van dien toevoer bestaat. Doch wanneer een China, welks „nationaal bestaan" niet belemmerd zou worden, vrede sloot met Japan, dan zouden al deze moei lijkheden en al deze gevaren voor inter nationale complicaties niet meer bestaan. Dat weten niet alleen de Japansche en schen de sullige hondenlippen wordt een pijp gestoken. Op elke mijl kan men een paar van zulke onbenullige groepen aantreffen. Och er zal altijd nog een zeker aantal toeristen te vinden zijn voor welken het zonder linge, ja het wanstaltige bekoring heeft. Vóór ons in den toerwagen zat een opzichtig gekleede dame met zwarte doordringende oogen welker onnatuurlijke glans deed denken aan het gebruik van belladonna. Onbewo gen gleed haar blik aan alle natuur schoon voorbij, aan begroeide hellin gen, lichteffecten, de verre rivier. Maar een paar doggen plompweg opgetuigd naar het voorbeeld van zijn heerscher de mensch deed haar opschokken van belangstelling. Energiek greep ze naar de camera. Voor de meest wan staltige groep moest stilgehouden worden. Ze wees den hondenman hoe deze haar camera behandelen moest, posteerde zich naast het on- oogelijke stelletje, vermomde zich ach ter haar liefelijksten glimlach en werd vereeuwigd. Pllnius had toch maar aardig gelijk toen hij zeide; de mensch is reislustig en begeerig naar het nieuwe .(Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1