BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. E. Boom-Bliek - Breskens. Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON Xen glimp van Canada. 8 8 Verduisteringspapier SLECHTS Scr.PER PAK 48ste Jaargang Vrijdag 21 October 1938 Nummer 4382 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 Franco per post Buitenland per jaar I 6.50. Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer fO,15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abon nemen ts-ad verten ties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) VerackijDt iederen DINSDAG- ea VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 De steunverleening voor kleine boeren in 1939 Kortgeleden Is het nieuwe reglement tot steun aan kleine landbouwers aan alle Gemeentebesturen rondgezonden, zoodat hiermede door de Regeering uitvoering is gegeven aan haar voor nemen, om de bestaande steunregeling ook in 1939 te laten voortbestaan. Daar dit nieuwe reglement enkele wijzigingen brengt, welke van groot belang kunnen zijn, lijkt het wel ge- wenscht hierop even in te gaan, temeer waar telkens blijkt, dat over de steun regeling aan kleine boeren nog veel misverstand bestaat. Zooals bekend is, liep de steun-re geling voor 1938 over de Gemeente besturen, zoodat in de eerste plaats het betrokken Gemeentebestuur moest besluiten, dat aan de regeling werd deelgenomen, alvorens de kleine boe ren in die gemeente voor den steun in aanmerking konden komen. Deze wijze van uitvoering, welke ook voor 1939 gehandhaafd blijft, was noodza kelijk omdat ook door de Gemeente- bestuten in de kosten van de regeling moest worden bijgedragen. Deze kosten echter hebben in onze provincie verscheidene Gemeentebe sturen weerhouden de regeling in te voeren, waardoor de kleine boeren in deze gemeenten van steun verstoken bleven. Speciaal die gemeenten, die geen uitkeering ontvingen uit het Werkloosheidssubsldlefonds en die dien tengevolge aanvankelijk de geheele kosten van den steun aan de kleine boeren (voor de B-groep) zelf zouden moeten dragen, toonden weinig neiging om deel te nemen, Reeds spoedig na de invoering van de steunregeling in November 1937 werd in de regeling echter voor deze gemeenten een verbetering aangebracht, doordat de beslissing werd genomen, dat in alle gemeenten waar de steun regeling werd ingevoerd, het Departe ment van Economische Zaken 30 °/o van de kosten van de B-groep zou dragen. De G-groep kwam weer geheel ten laste van dit Departement. Voor de reeds genoemde gemeenten werden daarmede de financieele bezwaren weer voor een gedeelte uit den weg geruimd. In het nieuwe reglement is thans weer een andere regeling getroffen, welke hierop neer komt, dat van de kosten van steun aan kleine boeren, die in de B-groep vallen, het Depar tement van Economische Zaken thans gemiddeld 50% in deze kosten zal bij dragen. 24. (Nadruk verboden). Bij ons staat ontwijfelbaar vast, dat de man en wij zagen er later meerdere zoo bi) het verlaten van zijn post na zulk een moorddadige plichtsbetrachting volmaakt gelukkig moet zijn. Na het staren op zulk een hart stochtelijk bedrijf is men misschien niet dadelijk in de juiste stemming, zoon beetje voor een rustig museum- bezoek vereischt. Maar ook door zulk een krassen overgang komt men heen, dus gingen we de lange St. Johnstraat door heuvelopwaaits om In een oud gebouw te belanden, waar een uitge breide verzameling geborgen was van chineesch houtsnijwerk. Door missiona rissen der jezuïeten waren de pracht volle voorwerpen, die verschillende zalen vulden, bijeengebracht. De kunstzin der chineezen is ver maard. Doch dat wij van dit merk waardige volk ook in dit opzicht ooit Het mag dan ook worden verwacht, dat met deze nieuwe regeling de Ge meentebesturen wederom ernstig zul len overwegen de regeling ook voor hun gemeenten in te voeren, temeer waar toch het feit, dat thans van twee kleine boeren wonende aan weerszij den van een gemeentegrens en onder volkomen dezelfde omstandigheden levende, de eene wel en de andere niet voor steun In aanmerking komt, wel tot zeer scheeve verhoudingen aan leiding geeft. Allereerst is dus noodig, dat de Ge meentebesturen besluiten om de rege ling in te voeren, waarna aan de kleine boeren gelegenheid kan worden ge geven op de daarvoor bestemde for mulieren zich aan te melden op de Gemeente-Secretarie. In de verdere regelingen zijn op enkele punten nog wijzigingen aange bracht. De groepen A, B en C zijn gehand haafd en eveneens de grenzen waar- tusschen deze groepen zich uitstrekken. In het kort wordt nu de regeling zoo: - a O O O O alS a a a a c o o o o Q o N in m oo o o W 0) 4) u d u C u U U cn o a a a a A) it. CU Q o a Q o o o o 3 o oo in m O a •3 M Si 13 CQ - §88 m' d K 2 id g (M ih 3 a o CQ O O Groep A is de groep der werklooze landarbeiders, die geholpen dienen te worden via de bestaande regelingen van werkverschaffing en steunverlee ning. Deze groep valt geheel bulten de kleine boeren-regeling. B en C vormen de groepen van de kleine boeren, die onder de regeling vallen. In verband met de ervaringen opge daan met den steun in natura aan groep C, is thans ook besloten dit voor groep B door te voeren, van daar dat de groep B thans in 3 cate- goriên is gesplitst. de bewijzen zijner hoogstaande kunst zouden te zien krijgen en nog wel op een plaats geheel aan de andere zijde van den aardbol dan waar deze kuDSt zetelt, hadden wij nimmer durven ver moeden. Door ze hier bijeen te bren gen is een zeer verdienstelijk werk verricht door de zendelingen der jezuïeten, té meer nog als men be denkt, hoeveel dezer kunstuitingen an ders wellicht reeds vernietigd zouden geweest zijn door de projectielen van een gewetenloozen indringer. Meer musea dan het juist behan delde telt Quebec jammergenoeg niet. Wel zijn er in zeer veel winkels fraaie voortbrengselen der canadeesche huisindustrie te zien voornamelijk een soort borduurwerk, wellicht meer be paald aan te duiden als doorsteek- werk Langs de wegen oostelijk van Quebec was het een ware uitstalling van aldus bewerkte doeken en kleed jes. Besneeuwde landschappen, een vogel, een fraai bewerkte donkere elandskop op witten achtergrond zijn even zoovele aardige schilderijen. Men is prijzig met deze artikelen, vooral wanneer ze in de stadswiDkels of in een afdeellng van het hotel ten verkoop worden aangeboden. Direct overvragen doet de Canadees over het Alle bedragen, welke ten laste van het Departement van Econ. Zaken zullen komen zullen in natura (mest stoffen, zaalzaad, enz.) worden uitge keerd. De C-groep krijgt derhalve alles in natura, terwijl bij de B-groep, naarmate het bedrijfje kleiner wordt en er dus meer behoefte is aan steun in geld, een steeds lager percentage in natura wordt uitgekeerd. De boven in het tabelletje gegeven percentages geven dus deze verhouding weer. Het netto-bedrijfsinkomen wordt we derom vastgesteld met behulp van de normen, welke ten opzichte van het vorige jaar slechts geringe wijzigingen hebben ondergaan. De norm voor uien is iets verlaagd (van f 5.- op f 4.-) en die van peulvruchten Iets verhoogd (van f 1.50 op f 2.-.) Voor 1939 wordt het zaaiplan van 1938 als maatstaf genomen. De bepalingen voor den aftrek van nevenverdiensten zijn dezelfde geble ven, zoodat voor nevenverdiensten een bepaald percentage van den steun wordt afgetrokken, welk percentage wisselt al naar gelang er sprake is van nevenverdiensten uit arbeid, ouder domsrente of anderszins. In beginsel garandeert de nieuwe regeling voor hen, die er voor in aanmerking komen, een totaal inkomen van f 9.- per week, vermeerderd met een toeslag voor gezinsleden boven een aantal van 2. Deze toeslag is bij de nieuwe rege ling als volgt: Bij een gezin van niet meer dan 6 personen, 15 ct. voor ieder gezins lid boven de twee. Bij een gezin, bestaande uit meet dan 6 personen, 15 ct. voor 4 ge zinsleden boven de 2 en 40 ct. voor ieder gezinslid boven de 6. Deze nieuwe toeslag-regeling beteekent dus een tegemoetkoming voor de grootere gezinnen. Het totaal-bedrag kan ech ter nooit hooger worden dan f 10.80 per week. Alles wat dus de kleine boer te kort komt op het hem gegarandeerde bedrag van f 9.- per week pl. toeslag, na aftrek van bedrijfsinkomsten en nevenverdiensten, wordt dus bijgepast door de instanties als in de tabel ls aangegeven. Daarnevens kunnen deze groepen dan nog in aanmerking komen voor extra steun-maatregelen in den vorm van de verstrekking van goedkoope levensmiddelen, B-steun, enz. Uiteraard is het niet de bedoeling hier alle finesses van de regeling te behandelen, echter wel is nog van belang dat door de Regeering Is be paald, dat met veranderingen in de bedrijfjes rekening zal moeten worden gehouden. In het kort komt dit hierop neer, dat splitsing van bestaande bedrijfjes met het doel om in de kleine boeren- regeling te vallen, niet geaccepteerd zal worden. De Regeering stelt zich op het standpunt dat harerzijds geen kunstmatige stimulans in het leven mag worden geroepen waardoor de versnippering van bestaande bedrijven nog zou toenemen. Alle bedrijfsveranderlngen, welke „normaal'' genoemd moeten worden zullen vanzelsprekend worden aan voor luchtbeschermings-oefeningen in rollen van 100 c.M. br., 10 M. lang. Voorradig In den Kon. Boekh. PRO 15 -0417" (Ingez. Med.) algemeen niet. Doch hij rekent ge makkelijker in dollars, dan wij in gul dens. Veelal vallen de prijzen dubbel zoo hoog uit, als men redelijkerwijs en naar Europeeschen maatstaf zou mo gen verwachten. Om een enkel voor beeld te noemen: een jongeheeren kostuum van wolachtige stof hing te Montreal geprijsd aan 24 dollar, is on geveer 43 gulden. Hetzelfde kostuum zagen wij korten tijd later te Brugge te koop voor 350 franc of ruim 21 gulden. Den toerist denkt zich de Canadees wel eenigszins als den man, die beta len kan. Waarom zou deze anders de vele honderden mijlen afleggen uit de States naar het groote meerenland? En dan zijn er nog van die dwaze toeristen, die de groote plas overste ken om in Canada te zijn. Zoo die niet betalen kunnen, wie dan? Eens trok in een winkel waar de toeristen zich allerlei prullen voor spe cifiek canadeesch in de handen lieten stoppen een schelp mijn aandacht, waarvan de huid slordig was afgevijld, waarna er een dikke laag vernis over gestreken was. Het aldus grondig be dorven ding was nog geen shilling waard, doch moest volgens de eige naresse van den winkel kosten 2l/a dollar voor meneer den toerist, dus f 4.50. Indien bedoelde dame mij nog niet zoo luchthartig verzekerd had, dat de schelp haar natuurlijk aanzien volkomen had behouden, zou ik ook niet droogjes opgemerkt hebben: „Och ik heb er tien zoo (ik jokte er zeven) maar dan niet afgeschaafd en niet ge vernist en ze kosten mij een dubbeltje per stuk (one dime 18 holl. centen). Mijn beleefde groet terwijl ik wegging, vermocht niet meer de plotseling ver stijfde trekken der dame te doen ont dooien. De toerist die van een zoet mondje houdt lieve lezeressen ik bedoel het in letterlijken zin zal zich in Canada het hartje ophalen. Het is ongeloofelijk, zooveel lekkers de Canadees uit het beroemde maplesap, waarvan wij reeds vroeger gewaagden, weet te fabricee- ren. Dit vocht uit den suikerahorn ge tapt, verwerkt hij op honderdlei ma nier, zoodat de vreemdeling vanwege de veelheid van keus nauwelijks zal weten waarmede aan te vangen. En nog moeilijker zal het hem zijn met de smulpartij op te houden. Daarbij bedienen stemmig gekleede winkel juffertjes hem zoo keurig, als ware het verwennen van den klant voor haar een eeredienst. Hij ziet nauwe- vaard, echter alle opzettelijk aange brachte wijzigingen zullen zonder twij fel leiden tot uitsluiting van den kleine-boerensteun. In tegenstelling met het vorige jaar toen geen einddatum voor aanmelding was gesteld, ls thans bepaald, dat alle aanvragen voor steun vóór 1 Januari 1939 zullen moeten zijn afgewerkt. Aanvragen, welke na dien datum worden Ingediend zullen dus niet meer in behandeling worden genomen. Voor de Gemeentebesturen is het daarom ook gewenscht zoo spoedig mogelijk de beslissingen te nemen, opdat de gelegenheid tot aanmelding kan worden opengesteld. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. Vrijstelling van Wegenbelasting. Van bevriende zijde uit België ver neemt de A.N.W.B., dat de uitvoe ringsbepalingen van het Verdrag van 30 April 1938 tusschen Nederland en België, hetwelk op 2 Juli j.l. van kracht Is geworden, thans uit Brussel aan de Belgische douane-ambtenaren zijn door gezonden. Het Verdrag houdt o.a. in, dat Ne- derlandsche vervoerders uit de grens strook, die goederen vervoeren voor eigen rekening in België, in een grens strook van 10 kilometer op Belgisch grondgebied vr ij gesteld zijn van het betalen van de wegenbelasting van 40 francs per dag (voor motorrijtuigen door zware olie voortbewogen 80 francs per dag), mits zij in het bezit zijn van een grenskaart, welke zij kunnen ver krijgen bij den Ontvanger der Directe Belastingen van hun woonplaats, of bij den Ontvanger van Invoerrechten en Accijnzen te Budel (station), Eindho ven, Eysden (station), Kerkrade (station), Maastricht en Stapelveld. Tot nu toe was aan deze bepaling van Belgische zijde nog geen uitvoe ring gegeven, zoodat de A.N.W.B. meermalen op uitvoering van het Ver drag had aangedrongen, opdat de be trokken vervoerders niet langer ten onrechte wegenbelasting zouden be hoeven te betalen. Nu de Belgische douane-ambtenaren ten aanzien van de toepassing van deze bepalingen de noodige instructies heb ben ontvangen, kan verwacht worden, dat binnen enkele dagen van deze vrij stelling kan worden gebruik gemaakt Van deze gunstige regeling kunnen gebruik maken houders van motorrij- Iijks nog de onnatuurlijk gekleurde lipjes en het idiote roode kleurtje op de nageltjes der knappe gedienstigen, zooals zij daar in gracieus beweeg met behulp van zilveren tangetjes al lerhande snoeperij visschen uit spier witte vitrines. Ook met den nimmer volprezen canadeeschen room worden wonderen verlicht. Met het voornemen eens stevig te ontbijten zal de vreemdeling zich vóór den tijd bezorgd maken, als hij staart op het weinig uitgebreid menu. Want In de cereals met room en fijne ahornsuiker hapt hij zoo sma kelijk, dat hij plotseling gewaar wordt te zijn gevoed op langen termijn. Een afschaduwing van dit gerecht deed kortgeleden haar intrede in ons zeeuwsch-vlaamsche landje onder den naam „kwlx". Het mag als een ver dienstelijk vervangingsproduct genoemd worden, maar toch gaan de gedachten van den smuller met weemoed terug, naar wat Canada hem voorzette. Bij onze lunch genoten wij ook meermalen de nog warme muffons, de heerlijke gebakjes waarvan de geur van tarwe en gerst U in den neus stormt. i i .(Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1