BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens 3®«veexv\e 3roc^e- FEUILLETON Sen glimp van Canada* 48ste Jaargang Dinsdag 18 October 1938 Nummer 4381 ABONNEMENTSPRIJS: Per dóe maanden I 1.25. Builen Breskens per drie maanden I 1 40 Franco per pos» Buitenland per jaar t 6.50 Alles bi) vooruitbetaling Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 0.40 (bij vooruitbetaling) 3®weexi\e ^vesVext^ Burgemeester en Wethouders van Breskens, zullen, behoudens goedkeu ring van H.H. Gedeputeerde Staten van Zeeland, op Dinsdag 25 October 1938, des namiddags 2,30 uur ten Gemeentehuize aanbesteden: het maken van bestratingswerken met trottoir en bijkomende werken op de Boulevard. Bestek en teekeningen a f 1,50 ter Secretarie verkrijgbaar. Aanwijzing volgens bestek. 0 Aanslagen hondenbelasting 1938 en schoolgeld 19371938 dienen uiterlijk Donderdag 20 October te zijn betaald, daar anders tot vervolging zal worden overgegaan. Overzicht van de militaire maatregelen in de af- geloopen periode van internationale politieke spanning Na de verlenging van den eersten oefentijd van 5 l/j maand tot 11 maan den in Maart van dit jaar. gaan twee maal per jaar de manschappen, die gedurende 5 maanden geoefend zijn bij de Ie bataljons der regimenten In fanterie over naar de He bataljons om bij deze bataljons gedurende de overige 6 maanden van deze oefentijd hun op leiding te voltooien. Deze 2 bataljons zijn meerendeels gelegerd in grens- 23. (Nadruk verboden). Noch van eenig signaal of het op winden der lieren noch van het uit leggen der zware loopbruggen had ik iets gemerkt. Ook mijn reisgenoote bleek onkundig van dit alles. Of wij ook eventjes hadden doorgesoesd. We gevoelden dat we weer „tegen een stootje konden". De boot bleef een vollen dag lig gen, dus hadden we allen tijd om rustig te badeu en te ontbijten. We waren de laatste aan wal gaande pas sagiers. Al dien tijd had een taxi kalm staan wachten op de aanlegplaats. We begrepen al lang, dat de chauffeur het op ons hield. Hij was niet besteld. Toch, toen hij een puntje van onzen neus zag, stapte hij kalm naar onze bagage, die onder de hoede van een matroos aan wal stond en stopte ze In hoeken en gaten. Toen volgden wij enkel zeggende: „Hotel Clarendon". garnizoenen. Hierdoor beschikt de regeering gedurende het geheele jaar over infanterie welke zij - in geval van internationale politieke spanning - onmiddellijk kan aanwenden tot het beveiligen van onze landsgrenzen en van de kust. Bij deze grens- en kust- beveiliging zijn tevens ingeschakeld de politietroepen, de kustartillerie en de luchtstrijdkrachten, terwijl in vredestijd is voorbereid om - van het oogenblik af, waarop de hierboven genoemde strijdkrachten hun gevechtsopstellingen hebben ingenomen - de toegangs wegen tot het hart des lands door het aanbrengen van hindernissen en het uitvoeren van vernielingen af te sluiten, Uiteraard wordt bij de bewaking der kust en voor controle van de voor naamste watertoegangen en havens gebruik gemaakt van personeel der Koninklijke Marine en van het In vredestijd in dienst zijnde materieel der vloot. Voor het geval de internationale politieke toestand zich dermate mocht verscherpen, dat de hierboven ge schetste veiligheidsmaatregelen als on voldoende zouden moeten worden aangemerkt, waren maatregelen voor bereid om - door het oproepen van grootverlofgangers - de grenstroepen aanzienlijk te versterken en de lucht- afweermiddelen in werking te brengen. Begin September waren de interna tionale verhoudingen van dien aard, dat besloten werd de politietroepen in het grensgebied samen te trekken. Op 2 September waren de dienst plichtigen van de Ie bataljons omgegaan naar de lie bataljons. Na aankomst in hun nieuwe (grens-) garnizoenen had den terstond eenige kleine oefeningen in de grensbeveiliglng plaats en werd voor 15—16 September een groote oefening bevolen. Door de Koninklijke Marine werden tegelijkertijd oefeningen gehouden in verband met de bewaking der voornaamste zeehavens. Inmiddels waren de politieke om standigheden van dien aard gewor den, dat het wenschelijk werd geoor deeld ook na 16 September de troepen in de onmiddellijke nabijheid van hun opstellingen te houden; zij werden der halve voor zooveel noodig in gekwartierd nabij de gevechtsopstellin gen. welke zij in geval van nood zou den moeten bezetten. Het behoeft nauwelijks te worden vermeld, dat de voertuigen volledig werden bepakt, dat de scherpe munitie werd uitgegeven en dat het verleenen van verlof en van bewegingsvrijheid aanzienlijk moest worden Ingeperkt en tenslotte zelfs Dat sprak toch vanzelf? Och in Ame rika spreekt zoowat alles vanzelf. En wie iets met twee woorden af kan, zal er waarlijk geen vijf gebruiken. Even goed gemeend. In hotel „Clarendon" vonden wij een keurig tehuis, van waaruit wij onze ontdekkingstochten begonnen. Quebec is een lieve oude stad. Samuel de Champlain wiens standbeeld zich dicht bij ons hotel bevond, stichtte haar in 1608. De bouwstijl was de zelfde als te Montreal, degelijke ruime gebouwen van blauwgrijzen kalksteen of graniet. Nergens overbodig ornament of buitenissigheden ontsproten aan het brein van een eenzamen atchitekt. Na men als Chateau Frontenac, Rue Saint Jean en zooveel andere wezen al da delijk weet terug naat Frankrijk. In bewondering blijft men staan voor het Paleis van Justitie, het meer eenvou dige postkantoor, het grootsche parle mentsgebouw. Voor dit laatste verrijst een bronzen beeldengroep van zeld zame schoonheid. Ze stelt enkele in dianen voor jagend, visschend of den jachtbuit roosterend boven het kamp vuur. Waarlijk hebben de geniale ver vaardigers, de gebroeders Thibaut, hun naam door dit heerlijk stuk werk on sterfelijk gemaakt en het behoeft geen geheel moest worden ingetrokken. Voorts was aan de troepencommandan ten en commandanten der maritieme middelen medegedeeld, dat zij maat regelen moest nemen, die waarborgden dat binnen zeer korten tijd na ontvangst van het desbetreffend bevel, de opstel lingen konden worden ingenomen. Zóó brak den 27 September aan. In den namiddag van dien dag waren de binnenkomende berichten voor de re geering aanleiding niet alleen om de gevechtsopstellingen te doen innemen, doch ook om terstond de groot-verlof- gangets, die bestemd waren om de grensbeveiliglngstroepen te versterken, door de burgemeesters te doen waar schuwen, dat zij zich gereed moesten houden voor opkomst onder de wa penen. Gedurende den nacht van 27 op 28 September werden o.a. door de 11e bataljons de gevechtsopstellingen ver der ingericht, de versperringen verbe terd en het aantal hiervan nog uitge breid. Zoodoende waren in zeer korten tijd alle toegangen tot ons land langs de Zuid- en Oostgrens door een geheel stelsel van hindernissen bewaakt door personeel, voorzien van mitrail leurs en pantserafweergeschut af gesloten, terwijl aan de kust door de Kon. Marine in nauwe samenwerking met de Kon. Landmacht de noodige maatregelen waren genomen om onze havens tegen een overvalhng over zee te verdedigen. Door de zoowel aan de land- als aan de zeezijde genomen maatregelen, gaf de Regeering blijk, dat zij vastbe sloten was, onze neutraliteit tegen elke aanranding te verdedigen. In den vroegen morgen van 28 Sep tember werden inderdaad de hiervoren bedoelde groot-verlofgangers opgeroe pen. De opkomst van dit personeel is naar wensch verloopen. Dank zij de zorgvuldige voorberei ding door de P.Ï.T. en de groote medewerking van de gemeentelijke overheidsorganen had de oproeping zeer snel na verzending van het desbetref fende telegram plaats. Door de dienst plichtigen werd met den grootsten spoed aan die oproeping gevolg ge geven waarbij van alle beschikbare middelen voor snel vervoer werd ge bruik gemaakt. Ook hierbij werd van alle zijden groote medewerking onder vonden, getuige het feit, dat vele per- ticulieren hunne auto's ter beschikking stelden, teneinde de dienstplichtigen snel naar hunne opkomstplaats te ver verwondering te wekken, dat met een model naar deze groep vervaardigd de eerste prijs werd behaald op de wereldtentoonstelling te Parijs. Eens op een zwerftocht door de stad stieten we letterlijk op een heel bijzonder mensch, niet uit de geschie denis, doch op den huidigen dag ja op dit oogenblik staande midden in de belangstelling, zoo niet der stads bewoners dan toch ongetwijfeld van den vreemdeling. Dit levende wonder, dat men in zijn verrassing geneigd zou zijn met open mond aan te gapen, was een verkeersagent. Elke stad, het behoeft nog lang geen wereldstad te zijn, heeft tegen woordig zijn verkeersstiategen, ook Quebec, rustige menschen, de verper soonlijking der orde, de rots in de branding. Maar naast deze allerge woonste soort dan heeft de stad nog zooiets als een superstrateeg, een heel bijzondere soort, die het met het kleine beetje actie der kalme collega's onmogelijk doen kan. Onze volstrekte veiligheid op straat eischt wat anders, eischt daden. En uit dit streven is te Quebec een heel ander soort verkeers agent ontstaan als na een proces van aanpassing een roep der natuur. Een eenvoudig strekken van de hand, Op 19 October a.s. zal het 30 jaar geleden zijn, dat de heer E. Ostermann de bekende Persil Producten in den handel bracht, welke in de fabrieken te lutphaas bij Utrecht vervaardigd worden. In den loop der jaren ontwikkelde :ch het Persil Bedrijf dusdanig, dat hieraan momenteel plm. 350 personen verbonden zün voeren. De oplegging van wapenen en uitrusting bleek over bet algemeen doelmatig te zijn geschied; het op oorlogsvoet brengen der onderdeelen had onder leiding hunner commandan ten een vlot en ordelijk verloop. De vervoeten van de gemobiliseerde on derdeden van hun opkomstplaatsen naar hunne oorlogsopstellingen te voet, per auto dan wel pet spoor, af hankelijk van den af te leggen afstand en de plaats der opstellingen waren tevoren voorbereid. Zoodoende was het mogelijk, dat een groot aantal de tachementen reeds in den avond van den dag van oproeping, het gros van de onderdeelen bij het aanbreken van den dag volgende op dien der oproe ping, hunne oorlogsopstellingen hadden ingenomen. Na aankomst in deze op stellingen werd onmiddellijk begonnen met de verdere versterking van het terrein, het maken van loopgraven, hindernissen, enz. Daarmede waren de maatregelen tot het veiligstellen van een eventueel vol gende algemeene mobilisatie afgesloten. Donkere wolken bleven zich ook den 28 Sepcember aan den politieken hemel samenpakken. De regeering vond hierin aanleiding nog op dienzelfden dag de waarschuwingen te doen verzenden aan het personeel, dat bij vóórmobilisatie onder de wapenen moet komen. Op een enkel veldheersgebaar om de kohorten in beweging te stellen of hen te bedwingen, te doen verstarren, is hem, den moderne, niet voldoende. Den bestuurder van elke auto, elke handkar of welk vehikel ook, mogen er ook nog zooveel tegelijk opdringen, doet hij bijzonderlijk het bewijs zijner genade geworden. Een ieder moet van de wijsheid zijnet besluiten overtuigd zijn. Het was voor het eerst van mijn leven, dat ik het betreurde geen auto te kunnen besturen, want het moet een zaligheid zijn door zulk een Nar- sus. zulk een Napoleon te worden bewenkt, al gaven deze beroemde veldheeren hun beschikkingen dan ook niet al dansende. Want waarlijk deze verkeersagent te Quebec danst. Hij danst op den vetkeersader der stad. zooals geen koordendanser zich ooit op het gestrekte touw bewoog en ten spijt van de jaloersche blikken van den beroepsdanseur, die eigenlijk van zulke bliksemsnelle wendingen moet staan te watertanden, als hij er voor uitko men wilde. Geen zoon van Tudeus, geen King Richard heeft zich ooit met meer wel lust in den strijd geworpen van man tegen man wat zeg ik van één tegen honderd, dan deze moderne 29 September was de internationale toestand echter reeds zoodanig verbe terd, dat de voorgenomen oproeping van dit personeel achterwege kon blij ven, terwijl deze verbetering mede aan leiding was. dat op 30 Sept. de noo dige bevelen konden uitgaan om den arbeid aan de grensversterkingen te doen eindigen en de aangebrachte hin dernissen weder te doen opruimen. Het behoeft zeker geen betoog, dat ook de niet bij de grensbeveiliging betrokken onderdeelen van de weer macht op 27. 28 en 29 Sept. niet stil hebben gezeten, doch dat ook daar met groote voortvarendheid is gewerkt aan alle voorbereidende maacregelen, die aan de mobilisatie moeten vooraf gaan. Na deze spannende dagen werden geleidelijk de genomen maatregelen ingetrokken. Op Woensdag 5 October konden de opgeroepen groot-verlof gangers weder naar hun haardsteden terugkeeren, terwijl op Donderdag 6 October de lie bataljon hun vredes- garnizoenen weder binnenrukten. Tenslotte mogen hier nog eenige algemeene opmerkingen volgen. Over het algemeen liet de stemming van de troep niets te wenschen over; met. ernst en vastberadenheid deden allen, van hoog tot laag hun plicht; verkeersagent. Hij trotseert den toe vloed op de spitsuren met leeuwen moed en jongleert met alles wat wielt. Vliegensvlug gaat hij van den eenen stand in den anderen over. Het ver keer met de linkerhand wurgend, noodt hij door aanhoudend fel zwaaien van de rechter tot voorwaarts snellen. Natuurlijk komen er oogenblikken van minder druk verkeer en dat is in lijnrechte tegenspraak met al zijn op gekropte energie. Daarom zal hij 7 of 10 of 12 maal tot dezelfde auto wenken, net zoolang tot deze hem gepasseerd is of een tweede aansnelt. Wij genoten van zoo n man; wij haalden er ons hart aan op. Wij kon den er eenvoudig niet voorbij, hij was onweerstaanbaar en onbetaalbaar.Moed- willig staken wij voor zijn neus de straat over. We werden opgemerkt, keerden dadelijk terug, gingen weer voor hem langs. Hij begreep. Hij werd belangwek kend gevonden, werd bewonderd. Dus lachte hij even minzaam staande midden in het tumult. Daarna scheen hij zijn geweld nog op te voeren. .(Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1