SPIT... Uit de oorlogvoerende landen KLQDSTERBALSEM rk- en Schoolnieuws.-. Duitschland eischt al zijn koloniën terug, Buitenland Rechtszaken, Gewestelijk Nieuws 'N. NEDERL. SCHOUWBURG GENT. dag 16 October te 2,30 en 8 uur: ELZASSER MEISJES, Operette In 3 bedrijven. „SUMAJO" BRESKENS. Luxembourg presenteert Zondag Maandagavond a.s. e Nationale Film „40 jaren''. RESKENS. Geslaagd. .an de Universiteit te Leiden |de voor het Candldaatsexamen eeskunde de heer L. C. Tol al- PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 16 October reskens uur Ds. J. S. Hartjes van Vllssingen. uur Ds. J. S. Hartjes van Vlissingen. uur Zondagschool, adzand uur Ds Visser, loofdplaat uur Ds. M. R. Pliester. ieuwvliet lur Ds. W. A. van Griethuijsen. ostburg uur Ds Faber. choondijke uur Ds J. A. Swart. Heilig Avondmaal. uidzande uur Ds. Stegenga. roede uur Ds. W. A. van Griethuijsen. Ev. Luth. Gemeente, uur Da. M. P. Stol. rije Evangelische Gemeente, skens 0 uur Ds J. v. d. Werfhorst. 0 uur Ds. J. v. d. Werfhorst. 0 uur Zondagsschool, uwvliet 0 uur Cand, T. H. Penninga. ranchement - uur Cand. T. H, Penninga. een vergadering op 6 October is de Bnrgemeesters medegedeeld, iedere gemeente zelf de oefening uitkiezen en uitvoeren. Overtre- ien zullen beschouwd worden als Irijven en mitsdien streng gestraft den. ie heer J. H. van Rlesen, adjunct- ecteur van den Rijksluchtbescher- gsdients, hield een inleiding waarin er op wees, dat practische oefenln- noodig zijn en bevorderlijk zijn aan onmisbaar vertrouwen bij de bur- j in de leiding van hoogerhand. Ie oefening staat onder leiding van Commissaris der Koningin en be- t uit een middag- en avondoefening. )e middagoefening duurt van 15-16.15. loor den radiozender te Schevenin- (golflengte 1205 M.) worden vanaf 15 de waarschuwlngsseinen en ■ichten betreffende het overachrlj- l van de grens en het paseeren van ichillende luchtwachtposten door de adelijke luchtstrijdkrachten (voorge- d door vliegtuigen) aan de hoofden den luchtbeschermingsdienst in de ïeenten medegedeeld, die in ver- d daarmede, zoodra hun zulks noo- voorkomt, het signaal „Luchtalarm" n geven door middel van sirenes, jmiluiten, claxonneerende auto's of :orrljwielen e.d. Bij een werkelijken itaanval is dit het teeken voor de olking om zich in veiligheid te stel- d.w.z. de openbare en de particu- t schuilplaatsen op te zoeken, n de gemeenten worden eenvoudige evallen geënsceneerd, waarbij wordt genomen dat bommen gevallen zijn argesteld door seinpatronen uit de gtuigen), waarop de humanitaire pdiensten in werking komen tot het voeren en behandelen van gewon- i en gaszieken, het verrichten van utmlngen en herstellingen, het sschen van branden enz. Wanneer vliegtuigen worden geacht de ge- rnte te hebben verlaten worden de itken geluid ten teeken dat het chtalarm geëindigd" is en dat de ■olking haar schuilplaatsen kan ver in. De hulpdiensten werken door hun taak is geëindigd. 3e avondoefening heeft plaats 20.— tot 22.Vóór 20.— treedt in alle gemeenten de „verduistering" in; aan alle inwoners wordt bij open bare bekendmaking gelast te zorgen dat geen licht uit woningen en ge bouwen kan uitstralen. De straatver lichting wordt gedoofd, met uitzonde ring van de lampen, die voor het ver keer absoluut noodlg zijn en die af geschermd worden. Stations en spoor treinen van de Nederlandsche Spoor wegen nemen aan de verduistering deel, evenals de andere openbare mid delen van vervoer. Bestuurders van auto's, motorrijwielen e.a rij- of voer tuigen worden opgediagen de lampen met donkerblauw papier of doek af te schermen, terwijl berijders of ge leiders van rijwielen (bakfietsen er onder begrepen) verplicht zijn de daar op aangebrachte verlichting geheel te dooven. De verduistering wordt uit de lucht gecontroleerd. Ondanks de toepassing van de wet, spreekt het vanzelf, dat vooral de verduistering niet kan slagen zonder de medewerking van de geheele be volking. De medewerking van de burgerij bij de verduistering geeft dan ook weer hoe ver de luchtbescher mingsgedachte bij haar ingang heeft gevonden en in welke mate zij ge- genegen is volkomen in haar eigen belang en in dat van het geheele land de overheid te steunen en hier mede zich zelf te beschermen. Overal zijn voor dien dag een groot aantal onbezoldigde veldwachters aan gesteld. De avondoefening beperkt zich voor namelijk tot verduistering. Alleen de gemeenten eerste klas, zijnde Vllssin gen en Veere, zullen dan aan aan vallen uit de lucht bloot staan. Overal elders is het geboden van acht tot tien uur zoo volledig mogelijk te ver duisteren. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Z.-Vlaanderen te Ter Neuzen. Zaterdag vergaderde de Kamer van Koophandel te Terneuzen onder voor zitterschap van den Heer J. A. van Rompu. Behalve de heer R. V. H. Ver- schaffel, waren alle leden aanwezig. Nadat de Voorzitter in herinnering heeft gebracht de geestdriftvolle wijze waarop Nederland zijn Koningin heeft gehuldigd, en het initiatief van den Brltschen Minister-President voor het behoud van de vrede, wordt o.m. mededeeling gedaan van het ingeko men bericht van goedkeuring der reke ning over 1937 door den Minister van Economische Zaken. De ontvangsten hebben bedragen f 16.550,53 en de uitgaven f 13.142,18s, goed slot f 3408,34*. Met voldoening vernam de Kamer in antwoord op een daaromtrent door haar geopperd bezwaar, dat door de Vereeniging van Nederlandsche ge meenten in samenwerking met de Fe deratie van de Nederlandsche ver eeniging voor den Kantoorboekhandel en aanverwante vakken een regeling is tot stand gekomen, waardoor het aan die vereeniging mogelijk is geworden bij centralen inkoop den plaatselijken middenstand bij de distributie van be- noodigdheden in te schakelen. Medegedeeld werd, dat, naar aan leiding van een daartoe ingekomen verzoek Inlichtingen zijn verstrekt aan Ged. Staten van Zeeland, betreffende de op initiatief van den Directeur- Generaal van den Landbouw gevormde Vlasstudiecommissie. Een organisatie Is gevormd waarin alle in aanmerking komende belangen zijn vertegenwoordigd. Dank zij het verzoek der Kamer heeft in de maand Juni een commis sie voor het afnemen van het examen voor het Middenstandsdiploma Han delskennis te Terneuzen zitting ge houden. Van het Bureau voor Mid denstandsontwikkeling dat dit examen organiseerde werd een dankbetuiging ontvangen voor de door de Kamer verleende medewerking. Meegedeeld werd, dat in den loop der maand November voor het tweede examen weer een examencommissie te Terneuzen zitting zal houden. In verband met de beperking der Belgische grenskantoren waarlangs aardappelen en groenten naar België mogen worden in- en doorgevoerd, waaronder geen enkel kantoor dat uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen naar België leidt, is door de Kamer de tusschenkomst der Regeering ingeroe pen, om aan te dringen op openstel ling voor dien uit- en doorvoer van het Belgische grenskantoor te Stroo- brugge. Van den Minister van Econo mische Zaken is bericht ontvangen dat de Belgische regeering na onder handeling zich bereid heeft verklaard bedoeld grenskantoor toe te voegen aan de douanekantoren welke met uitsluiting van andere voor dien uit voer zijn aangewezen. Tot teleurstel ling der Kamer is echter aan die toe zegging nog geen gevolg gegeven. Blijkens ontvangen bericht, is die nog steeds in voorbereiding. Over openstelling van nog meeidere kantoren worden de onderhandelingen voortgezet. Uitvoerig werd mededeeling gedaan van de correspondentie die met den Minister van Waterstaat is gevoerd naar aanleiding van geweigerde toer ritten naar Utrecht tijdens de Jaar beurs. Ofschoon in den breede is be toogd, dat die ritten naar Utrecht tij dens de Jaarbeurs niet van een zake lijk, doch uit een toeristisch oogpunt moeten worden bezien en de bezoe kers aan Utrecht uit Zeeuwsch-Vlaan deren voor zoo'n eendaagsch bezoek ook later wenschen uit te blijven, dan de beperkte uren waartoe zij bij ge bruikmaking van de openbare verkeers middelen gelegenheid hebben omdat zij ook de Schelde moeten oversteken en daardoor achter staan bij de be woners aan den vasten wal van ons land, is het niet gelukt den Minister te overtuigen, dat deze houding een achteruitstelling der bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen als gevolg heeft zonder dat de belangen der openbare verkeersmiddelen daartoe noemens waard worden gediend. Ook wordt daardoor allerminst bevorderd het trekken der bevolking van Zeeuwsch- Vlaanderen naar het Noorden. Ter ge legenheid der laatste Jaarbeurs te Utrecht zijn weliswaar door de Ned. spoorwegen reiskaarten naar Utrecht verstrekt tegen een prijs die gold voor een dien dag van Vlissingen uit inge- legden extratrein, waarvan Zeeuw- Vlaanderen bij gemis aan voldoende vroege en op een laat uur varende veerbooten geen gebruik kon maken, doch die reis moest dan worden ge maakt met den gewonen trein en veer boot, waarvoor men ook hier de tijds ruimte die men in Utrecht kan ver toeven tekort acht om in grooten ge tale daarheen te reizen. Een onder nemer te Terneuzen had voor dien dag een bus met 30 passagiers vol geboekt, doch hem werd het maken van den rit geweigerd. Voor de reis met den trein zijn dien dag slechts 9 retourkaarten afgegeven. De Kamer betreurt dezen gang van zaken, die zij beschouwt als een gevolg van de omstandigheid, dat bij een vorige gelegenheid door een onder nemer minder juiste argumenten voor het verkrijgen eener vergunning wa ren aangevoerd. Voorloopig zal de ontwikkeling der vervoersordening worden aangezien, doch de Kamer hoopt, dat in de toe komst deze belemmeringen, die ten slotte de Zeeuwsch-Vlamingen naar België drijven, terwijl deze door de autobusondernemers juist naar het overig deel van Nederland worden geleid, zullen worden opgeheven. Herbenoemd werden de leden en plaatsvervangende leden benevens de voorzitter der Bevrachtingscommissie te Terneuzen, terwijl werd herbenoemd tot adviseerend lid van het Curatorium van het Economisch Technologisch Instituut voor Zuid-Holland, Zeeland en Utrecht de heer I. van Melle en tot diens plaatsvervanger de heer A. van 't Hoff. Van gezaghebbende zijde te Berlijn heeft de correspondent van de „Daily Telegraph" aldaar een verklaring ont vangen over de Duitsche koloniale politiek. Hitier, aldus verklaarde een hoog geplaatst ambtenaar, heeft thans, naar men kan zeggen, zijn eisch gesteld in zake de teruggave van de voormalig Duitsche koloniën. Van dezen eisch is geen verdere formuleering te ver wachten. De zegsman van den correspondent verwees naar het gesprek te Godes- berg tusschen Hitler en Chamberlain, waarbij de Führer zeide: „Er is één onaangename kwestie de koloniën maar dat is geen zaak om oorlog over te voeren. Daarvoor zal niet worden gemobiliseerd". De Duitsche eisch, aldus de zegs man verder, behelst de teruggave van alle koloniën, welke Duitschland wa ren afgenomen. Het wenscht niets meer en niets minder. De correspondent heeft verder de verzekering ontvangen, dat het niet de bedoeling was de Duitsche vloot uit te breiden tot boven de grenzen in de Engelsch-Duitsche vlootovereen- komst vastgesteld, zelfs indien Duitsch land weer een gtoote koloniale mo gendheid zou worden. De correspondent werd gezegd, dat de handhaving van het Btitsche rijk beschouwd werd als een positieve factor in de Duitsche bultenlandsche politiek. In de verwachting, dat de koloniale kwestie spoedig ten gunste van Duitsch land zal worden geregeld, heeft dr. Schacht, de president van de rijks bank, een speciale afdeeling ingericht, belast met de bestudering van vraag stukken, welke verband houden met de voorbereiding van nieuwe koloniale valuta. Om technische redenen zal de rijks mark niet worden ingevoerd als de gewone munteenheid in koloniale ge bieden, welke Duitschland zou terug ontvangen. CHINA. Japansche troepen in Zuid-Chlna Uit betrouwbare bron wordt verno men, dat een sterke Chineesche leger macht uit Kanton oprukt in de richting van Watsjau, ten oosten van de spoor lijn Kanton—Kauloen, waar de Chi- neezen naar verwacht wordt, krachti- gen tegenstand zullen bieden. Japansche vliegtuigen hebben de spoorlijn Kanton—Kauloen zwaar ge bombardeerd en drie bruggen vernield. De avondlrein naar Kanton was ge dwongen naar Kauloen terug te keeren. De buitenlandsche consuls te Kan ton, de Duitsche uitgezonderd, hebben, nadat het bericht over de Japansche troepen-ontschepingen in de Bias-baai bekend was geworden, hun landge- nooten den raad gegeven hun vrouwen en kinderen de stad te doen verlaten. Er worden geen nieuwe voorberei dingen getroffen om de binnenstad van Kanton te verdedigen. Men gelooft dat, indien het werkelijk tot vechten komt, dit zich tot de buitenwijken zal be perken. Geen volksstemmingen in Sudeten-Duitschland. In een officieel communiqué van de internationale commissie van ambassa deurs, gevormd tot regeling van het Sudetenduitsche vraagstuk, wordt me degedeeld, dat in het Sudetenduitsche gebied géén volksstemming zal worden gehouden. De commissie is in de gis termiddag gehouden bijeenkomst een stemmig tot dit besluit gekomen, daar zij bericht had ontvangen, dat de Duitsche en de Tsjechische regeering tot overeenstemming waren gekomen. Bürckel kondigt maatregelen van vergelding tegen de r.k. kerk aan. Gouwleider Bürckel heeft op een groote bijeenkomst van nazi's maat regelen van vergelding tegen de Roomsche kerk in Oostenrijk aange kondigd in verband met de beweerde anti-nationaal-socialistische houding van kardinaal lnnitzer. Bürckel zeide, dat verder geen on derhandelingen tusschen autoriteiten van kerk en staat in Oostenrijk zullen worden gehouden. Alle kerkelijke scho len in Oostenrijk, welke nog niet ge sloten zijn, zullen zulks van morgen af zijn. Politieke amnestie zal wellicht volgen als gevolg van de aansluit ng der Sudetenduitschers, doch zij zal zich niet tot priesters uitstrekken Alle pogingen van kerkelijke kringen om amnestie voor Schusschnigg te verkrijgen worden vandaag difinitief geweigerd, aldus Bürckel. Bürckel verweet den Tsjech-n en den Joden de jongste demonst aties tegen lnnitzer. Alle Joden, die onder daan zijn van Tsjechoslowakije en alle politiek verdachte Tsjechen moe ten Weenen onmiddellijk verlaten. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 14 Oct. 1938. De volgende vonnissen werden uitge sproken: L. F. v d. B., 32 jaar, verzekerings agent te Hoofdplaat, wegens „vetduis- tering, twee maal gepleegd": 1 maand gevangenisstraf. W. K., 29 jaar, beurtschipper te Breskens, verdacht van het uitlokken van overtreding der wet op de Even redige Vrachtverdeeling voor de bin nenvaart. Vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter te Oostburg. Vrijspraak. C. S., 44 jaar, veekoopman te Sint Jansteen, wegens „aan zijn schuld te wijten zijn, dat een ander zwaar licha melijk letsel bekomt" zes maanden ge vangenisstraf en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te be sturen voor den tijd van één jaar. Beroep in cassatie. Door C. de B., 35 jaar, landbouwer te Eede, Is beroep in cassatie ingesteld tegen het vonnis der Arrondlssemencs- Rechtbank te Middelburg, van 5 Oc tober 1938, waarbij hij in hooger be roep werd veroordeeld tot f 15.of 10 dagen hechtenis wegens overtreding der Jachtwet. BRESKENS. De eerste schieting. Dinsdag werd alhier door de Hand boog-Maatschappij „Nooit gedacht" de eerste schieting onder de leden ge houden. Bij den aanvang sprak de Voorzitter, de heer Anton Roest, de leden toe, alsmede den heer Burgemeester, welke het Eere-Voorzitterschap aan vaardde. Nadat de Burgemeester de vereeni ging een spoedigen vooruitgang had toegewenscht, werd door hem de eerste pijl geschoten, waarmede de eerste schieting van deze nieuwe ver eeniging was ingeleid. AARDENBURG. Geslaagd. Geslaagd voor het politiediploma de heer W. Versluljs alhier. Bazar. Tot stijving der kas, voornamelijk voor aankoop van een groot aanral nieuwe instrumenten zal „Aarden- burgsch Fanfaren" een bazar houden In de Paaschweek van 1939. Tegen auto geloopen. In de middaguren spelen de kinderen van de R.K Meisjesschool op het kerkplein, dat onmiddellijk aan de straat ligt. Zonder nadenken rennen sommigen in hun spel het plein af en de straat op. Een meisje van den landbouwer De Smet-Bonte botste op deze wijze tegen een voorbijrijdende auto. 't Is goed afgeloopen, maar het kind moet het bed houden. Aan een auto vastgehouden en gevallen. Woensdagmiddag reed een leerling van de H.B.SA. van Spr., per rijwiel naar deze gemeente. Tusschen Draai brug en Aardenburg schijnt hij zich vastgehouden te hebben aan een auto en is daarbij komen te vallen, zoodat hij een oogenblik bleef liggen. Kort daarop reed hij weer verder. Dokters hulp was noodlg en deze schreef lust voor. Ouders kunnen hun kinderen niet genoeg waarschuwen voor dit roekeloos doen dat jeugdige menschen wel eens aardig vinden, totdat IJZEND1JKE. Vergadering. Op een door de vereeniging „Ge meentebelang" bijeengeroepen vergade ring van IJzendijksche winkeliers werd besloten een winkelweek te houden van 26 November tot en met 5 De- Laat dadelijk een groote pot Akker's Kloosterbalsem halen en laat U drie maal per dag flink daarmede wrijven. Akker's Kloosterbalsem heeft de bij zondere eigenschap diep in de weefsels te dringen en daar oplossend te werken. Kloosterbalsem tast dus Uw spit in zijn oorzaak aan, verdrijft verrassend snel de pijn en maakt Uw spieren weer gezond. Ongeëvenaard als wrijfmiddel bij spit, rheumatiek, spierverrekkingen, stram heid, kneuzingen, ischias, pijnlijke spieren AKKER'S Per pol van 25 Gram f O.621/2, pot van 50 Gram f 1.01 (Ingez. Med.) cember. Voorloopig h.bb wl liers zich voor deelnam eg< Het bestuur Is samenj ui heeren M. Batselaere. i jos J. Plasschaert, A. de Rij man en Aug. de Witt< wi; voorzitter met algemee en werd benoemd de voorzi ,n meentebelang" de heer C GROEDE. Eindvei ln de Donderdag gehoi ring der feestcommissie I batig saldo van f 30.68 eeg BOEKBESPRElj. „Paul de NobLud Maatschappij Geb. f 1,75. Uitg.: Het Poirids Eindhoven. Deze, naar het leven gj schiedenls brengt ons Paul de Nobel, die als gegoede familie, afgesr het leven moet met di van den leeraar, dat hij ver in de wereld zal spanning volgen wij zijnren vensloop. Zijn vele pogiets te krijgen en zijn steeds (kei Hoe hij eindelijk de sj w van het noodlot en smok w om toch maar wat te kuiter nen om zijn moeder vooger ellende te kunnen bewart Het is een diep aangj b waarin de schrijver ons dire waar wij zoo gemakkeljr 1 gaan, omdat wij het nietj. 0 „Nederland in tadii Ingen. f 2,25. Q,9( Uitg.: 1 loli.indj.xeri Baarn. Dit is een werk, dat (Jziji wijze de meest belangrijirgi problemen, Nederland eryer sche gewesten betreffendeni op bevattelijke wijze bel. bevat de actueelste vraafi. o Andreas Latzk „De man aooev Ingen. f2,— 2.' Uitg.: Wereldeel Amsterdam. De geschiedenis van dbei Clochard, Elzassers van ge sp tijdens de stormachtige t Fi sche revolutie. Veel wordt ons in dezed geopenbaard, dat voor oir Andreas Latzko, de emlter van de Fransche revolutgt tafereelen, die ons ven spannende boek ten eintzei -0 K. van der G Thuisreis". Ingen. f 2,50 3.5 Uitg.: H. P. Ite 's-Gravenhage Wie „Eiland in de dezen auteur heeft geleet hij een geboren vertelle: Zijn nieuw boek „Thvei van het leven aan boorBa een oud vervallen vracbaai matroos Jens een innhrc liefde voor koestert, ïn groote laatste reis makeis mooi en boeiend geschrha 0 Bij de Drukkerij Helmdie wederom eer tweetal jotter een meisjesboek, nl. jns Speurder", De Verstekn Lutine" en „Het vrolijkk lip Het zijn wederom thai welke de jeugd boeien. De prijs is slechts 25 Hoogwatergetij er DAGEN Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 15 16 17 18 Oct. ,0t ,5( .01 ,36 Licht op voor Rijnz (waaronder begr wagens, karren Zaterdag 15 Oct. ;4C Zondag 16 >38 Maandag 17 36 Dinsdag 18 ,34

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2