BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Luchtbeschepmingsoefening in Zeeland. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens 3®weexv\e ^vesVexv^ Arbeidsdienstplicht in Nederland. FEUILLETON len glimp van Canada* HETHOOGST IN HET LAAGST IN PRIJS 48ste Jaargang Vrijdag 14 October 1938 Nummer 4380 f ABONNEMENTSPRIJS* Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1 40 Franco per post i Buitenland per jaar f 6.50. Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRUS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-edvertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0 40 (bij vooruitbetaling) Burgemeester en Wethouders van Breskens, zullen, behoudens goedkeu ring van H.H. Gedeputeerde Staten van Zeeland, op Dinsdag 25 October 1938, des namiddags 2,30 uur ten Gemeentehuize aanbesteden: het maken van bestratingswerken met trottoir en bijkomende werken op de Boulevard, Bestek en teekeningen a f 1,50 ter Secretarie verkrijgbaar. Aanwijzing volgens bestek. Het Aprilnummer van „Ons Leger" bracht in herinnering het schrijven van den Generaal Graaf von Gneisenau aan den Koning van Pruisen, waarin ge noemde Generaal de aandacht van zijn Vorst vroeg voor de beslissende rol van het Nedetlandsche leger bij Quatre- Bras. Dank zij het standhouden bij Quatre- Bras in den avond van den 15en Juni 1815, tegen de orders van Wellington In, door den Nederlandschen Generaal de Perponcher, is den volgenden dag aan Ney het voortrukken over Quatre- Bras belet kunnen worden en hierdoor ls het Pruisische leger na de nederlaag bij Ligny aan vernietiging ontkomen en is het Blücher mogelijk geweest om den 18en Juni bij Waterloo op het laatste oogenblik de kansen te doen keeren. Voor ons Nederlanders heeft Quatre- Bras een diepe, symbolische beteekenls. Het is de historische roeping, en het zal altijd de roeping blijven van ons volk, om de strategisch zoo belangrijke positie te blijven beheerschen, welke ons grondgebied tusschen dat der drie groote Westersche Mogendheden in neemt. Wat wij doen of nalaten om ons zelf in onze positie te hand haven, zal bij botsingen tusschen de drie groote Mogendheden steeds van overwegend groot belang zijn en dik 22. (Nadruk verboden). Want op de velden zagen wij be halve een paar merels en wat zwarte kraaien haast nooit vogels. Ik weet niet of hier verband te zoeken is met het feit, dat in Canada zoowat ieder die een geweer koopt, daarmee door het veld schavieren mag. Doch in de parken waren de groote bruine lijsters, die zich geregeld de opgedolven wor men lieten ontstelen door de kleinere merels, welke als echte gauwdieven vanuit de boomen loerden om op het juiste oogenblik neer te schieten om hun rooverij te volvoeren. Spreeuwen waren er en natuurlijk was de straat jongen onder de vogels de musch, flink vertegenwoordigd, gewoonlijk vuil en zwart als een kolentremmer. Op de parkvijvers huisden allerlei wilde zwem vogels. Vele toornen zwommen er rond van de canadeesche ringnekeend, welke iets grooter is dan onze smient. wijls van beslissenden Invloed op de zelfde wijze als het al dan niet stand houden bij Quatre-Bras van beslissen den invloed is geweest voor het daarop volgend treffen bij Waterloo. Dat ook in 1915 de Nederlandsche maatregelen van grooten Invloed zijn geweest op het krijgsgebeuren is des tijds door onzen tegenwoordigen Com mandant van het Veldleger, Generaal Baron van Voorst tot Voorst, op mees terlijke wijze aangetoond in zijn bro chure „De manoeuvre om Limburg". Op onomstootelijke wijze heeft Gene raal van Voorst tot Voorst vastgesteld, dat het Ie Dultsche Leger onder von Kluck twee dagmarschen meer heeft moeten maken om zijn plaats in België op den Duitschen rechtervleugel te bereiken, omdat het in stede van recht uit over Roermond te marcheeren, bui ten onze geheele provincie Limburg heeft moeten om trekken. Geheel in het midden latende welke waarde we overigens aan de onthulling van het z.g. „plan-von Epp" moeten hechten, is het niet overdreven wan neer we in die onthulling lezen, dat volgens von Epp Dultschland in Au gustus 1914 in Nederlandsch Limburg den oorlog heeft verloren. Immers doordat von Moltke van den marsch over Roermond heeft afgezien en wij onze strategische positie ongerept heb ben kunnen handhaven, is tijdens den Duitschen opmarsch in Augustus en September door België en Noord- Frankrijk, aan de Duitsche legerleiding het gebruik van alle door Nederland loopende verbindingen en spoorwegen ontzegd gebleven. En het is wel zonder eenlgen twijfel, dat onder de vele Im ponderabilia, welke op het verloop der krijgsgebeurtenissen van beslissenden invloed zijn geweest, juist de onder vonden moeilijkheden bij de verbindin gen en den aan- en afvoer, de meest belangrijke plaats innamen. Wanneer we dus mogen aannemen, zooals uit von Moltke's nagelaten ge schriften valt op te maken, dat het Moltke's inzicht omtrent de door Ne derland voorgenomen maatregelen was, hetwelk hem van den marsch over Roermond deed afzien, dan hebben wij alle reden om den invloed van die maatregelen te vergelijken met den in vloed van het Nederlandsch optreden bij Quatre-Bras. Maar dan is niet, zooals in de onthulling van het z.g. plan-von Epp staat, ln Augustus 1914 door Duitschland in Limburg de oorlog verloren, doch het was in de jaren voorafgaande aan 1914 dat de Neder landsche Generale Staf den slag om De jongen waren als donzen balletjes ter grootte van een okkernoot. Vreemd genoeg maakte eiken avond boven de parken een geitenmelker zijn opwachting, azende op de torren. Zijn bruin vederkleed was in de schemering moeilijk te onderscheiden, maar zijn kreet, niet meer dan enkele snerpende rs achtereen verried hem, alsook zijn eigenaardige vlucht. Hoewel de diertjes niet in volle vrijheid verkeerden, kre gen we nog de vier soorten patrijzen, welke in Canada voorkomen, te zien. Hierbij is de spierwitte sneeuwpatrijs, voorts de grouse, die met zijn ge krulde halsveeren den indruk maakt van een nijdige haan en nog een an der soort met een slanke kuif van wel 10 c.M. lang. Vreemde zaken deed Canada ons zien op allerlei gebied. Wat wij ech ter nergens aantroffen, mede dingen van tamelijk uiteenloopenden aard wa ren: bedelaars, puntdraad, draaiorgels, plusfours, goede aardappelen en zwaar décolleté. Gezellige zitjes op het terras van een café of iets dergelijks zal men er ook niet gauw vinden. In restaurants zit men achter hooge vensterkozijnen en bloemen verscholen. Een enkel ondernemend eigenaar van een restau- Limburg heeft gewonnen, den slag om Limburg, die geen bloed heeft gekost I Quatre-Bras Waterloo, Limburg de Mame. Is het niet met recht dat wij wijzen op de diepe, symboliscne beteekenis, die Quatre-Bras voor ons Nederlanders heeft En dat hiervoor reden te over is, wordt nog duidelijker wanneer we na den hier voorafgaanden blik op het verleden, onze positie op heden en in de toekomst in oogenschouw nemen. Want dan springt onmiddellijk in het oog, dat door de ontwikkeling van het luchtwapen, de strategische positie, welke ons grondgebied tusschen dat der drie groote Westersche Mogend heden inneemt, van nog ontzaglijk veel grooter belang is geworden. De Britsche Premier Baldwin heeft de bekende woorden gesproken, volgens welke de blik van hen, die voor de veiligheid der Britsche eilanden moeten waken, niet meer op de krijtrotsen van Dover, maar op den Rijn gevestigd moet blijven. Ook hier in Nederland moet de blik van hen, die voor onze veiligheid moe ten waken, niet slechts naar één zijde, maar naar alle zijden, ver buiten de eigen grenzen gevestigd blijven. Ja meer dan dat: wij moeten de wacht betrekken, in de lucht en op den grond, posten uitzetten en alarm bereid zijn, met front naar alle zijden. De betee kenis, die het wegenknooppunt van Quatre-Bras In 1815 voor Blücher, Wellington en Napoleon heeft gehad, heeft thans heel Nederland voor Dultschland, Engeland en Frankrijk. De historische roeping van het Ne derlandsche volk komt in een nieuw licht, en wij moeten waken, ook tegen de gevaren, die anderen zouden be dreigen, indien gebruik gemaakt zou worden van de luchtwegen boven ons land of Indien een vreemde macht hier op ons gebied haar luchtbases zou vestigen. Volgens de groote lijnen der moderne oorlogvoering zal de nieuwe slag van Quatre-Bras, de nieuwe slag om Lim burg, om Nederland geleverd worden, en alles moeten wij er op zetten, dat ook de slag om Nederland door ons, zonder bloedvergieten, gewonnen zal worden. Het is In dit verband, dat wij willen wijzen op een zaak van het allergroot ste gewicht. Elkeen weet, dat de steeds verder voortschrijdende toepassing der tech niek bij de oorlogvoering in veel groo tere mate dan aan den aanval, aan de verdediging ten goede komt. Elkeen weet, dat het dank zij de moderne strijdmiddelen mogelijk is om ook met geringe krachten gedurende langen tijd weerstand te bieden tegenover zeer aanzienlijke en geheel modern uitge ruste overmacht. Maar ook weet elkeen, dat bij de verdediging de moderne strijdmiddelen alleen dan volkomen tot hun recht kunnen komen, wanneer de verdedi ging zoo zorgvuldig mogelijk is voor bereid en wanneer de verdediger het enorme voordeel, hetwelk hij boven den aanvaller bezit, geheel kan uitbuiten: de mogelijkheid om te voren met aller lei technische hulpmiddelen de dekking te verbeteren, welke het terrein zelf hem reeds biedt, zijn eigen kwetsbaar heid daardoor te verminderen en zijn krachten ook in het gevecht te sparen Wanneer men komt in België, in Frankrijk, in Zwitserland, in Italië of in Tsjecho-Slowakije, dan ziet men overal in de nabijgeld der grenzen de gebe- tonneerde gevechtsopstellingen, al dan niet omringd door versperringen, ge reed voor de troepen, welke daar weer stand zullen moeten bieden. En vol gens de krantenberichten zijn in Duitschland duizenden en nogmaals duizenden met koortsachtigen haast aan 't werk om dergelijke opstellingen ook in Duitschland te maken. Wij hebben thans in Nederland onze grensbataljons, die bij een overvalling weerstand zullen moeten bieden en een gevecht om tijdwinst voeren, ten einde het mobiliseeren van het eigenlijke leger (Ingez. Med.) rant heeft het eindelijk aangedurfd zijn gasten te bedienen op een lief klein terras. Het publiek heeft aan vankelijk om deze bezoekers gewoon weg gegicheld. Doch langzamerhand proefde puritelnsch Montreal bij kleine teugjes van de verleiding. En nu be treden zijn brave burgers vastberaden het terras. De exploitant heeft gewon nen spel. Op een zeer mooien avond verlieten wij Montreal met een der stoomers van de Canada Steamship Lines een rivierboot van de grootte als de sche pen der lijn Vllssingen—Folkestone. Voor ons vertrek liepen we nog even aan in het reuzengebouw van de Ca nadian Pacific om voor de derde maal nogeens de keurverzameling voortbreng selen te zien, welke deze maatschappij met zooveel smaak en goede zorg ten toon stelt in hooge glazen kasten. We konden er Herr Schmidt die ons in Windsorhotel nogeens opzocht, at tent op maken. Hij was op zijn her haalde bezoeken aan de „Pacific" nooit gepasseerd langs dien vleugel van het gebouw, waar de prachtver zameling zich bevond en was ons wel dankbaar. Men zag er alles, wat Ca nada's bodem voortbracht aan ertsen en mineralen, alles wat de akker aan koren en peulvruchten oplevert, al wat leeft op de eindelooze prairies en in de sneeuwwoestijn. Tusschen schoven gerst, haver en tarwe met blanke krachtige stengels en zwaar gevulde ouwen stonden twee voet hooge bo kalen met perzikken, pruimen en drui ven onder een conserveerende heldere vloeistof. Tusschen dit alles lachte het goudgele fruit. Een kunstig opge zette lynx zou U doen gelooven, dat hij leefde. Op een stuk rots koesterde zich een zwaan, de vos loerde, over het mos sloop de marter. In bewon dering blijft de toeschouwer er voor staan, zooals hij zich geboeid zou voelen door een schilderij, aan welks samenstelling met uitsluitend propa ganda ten grondslag ligt. Thans week Montreal reeds weer naar de verte. Als laatsten bekende begroetten wij den vlak aan den ri vieroever staanden radiomast. Het sta len gevaarte van 200 meter hoogte rust op een voetstuk van17 c.M. dik. De service aan boord van den rivier- stoomer was voorbeeldig. De hutten waren kraakzindelijk. Den kok komt wegens zijn buitengewone capaciteiten een ridderorde toe In het heldere maanlicht dat den daardoor mogelijk te maken. Maar wij hebben voor die grensbataljons geen gebetonneerde opstellingen, waarin zij bij hun gevecht voor zichzelf dekking vinden, noch schuilplaatsen, waarin ze tijdens gevechtspauzen nieuwe krachten kunnen verzamelen. Honderdduizenden werkloozen telt men in Nederland. En ter bestrijding van de werkloosheid wordt in sommige kringen het plan geopperd om het con tingent dienstplichtigen uit te breiden en de vredessterkte van het leger op te voeren- Maar zou het niet beter zijn om eerst de dekking te verbeteren van hen, die onze grenzen moeten verde digen voor we nieuwe krachten voor die verdediging in het veld zenden? Wanneer men naar werkobjecten zoekt, laat men dan kijken wat nog voor de landsverdediging gedaan moet worden, in 't bijzonder bij onze grens- verdedlging, die, vergeleken bij de eischen, welke elders daaraan gesteld worden, bij ons nog slechts in het allereerste stadium van ontwikkeling ls. „Jong Nederland roept om werk" is een slagwoord, waarop het antwoord gemakkelijk gegeven kan worden. Want bij de grensverdediging, daar ligt op jong Nederland het werk te wachten 1 0 Na den slag van Quatre-Bras en den slag om Limburg moet n u de slag om Nederland geleverd worden. En om die te winnen, óók zonder bloedvergieten, zou dat niet elke krachtsinspanning waard zijn? Arbeidsdienstplicht ls het wat wij daarvoor noodig hebben. Maar zonder dralen en voor 't te laat is. Donderdag 27 October zal fn onze provincie een oefening in de Luchtbe scherming gehouden worden, waarbij alle gemeenten zijn betrokken. In verband hiermede had Woensdag, onder voorzitterschap van den Com missaris der Koningin, jhr. Mr. Quarles van Ufford, een persconferentie plaats te Middelburg. In zijn openingswoord wees de Voor zitter er op, dat bij de vorige oefening in 1936 kleine fouten zijn gemaakt. Men heeft nadien niet stil gezeten. Op verschillende bijeenkomsten ter zake heeft spreker de leiding gehad. laatsten schijn der verdwenen zon zachtjes verdrong, scheen de kalme rivier als een sprookje. In een lange baan spiegelde het witte licht in het effen watervlak. De zijden van dien witten weg vielen ln sluiers uiteen, maar de kern was als zilver. Donkere scheepsrompen met zwaren opbouw dreven snel voorbij of werden achter haald en telkens als die duistere ge daanten in het helverlichte veld wer den opgenomen, schenen ze plotseling slankere vormen aan te nemen. De schilderachtige stadjes welke wij een week geleden bij dag gezien hadden, stonden nu met duizend vriendelijke lichtjes naar ons te pinkoogen, Twee havenplaatsen werden nog door ons aangedaan. De vele goede ren welke werden gelost, gaven een eigenaardigen kijk op de industrie dezer streken. Dan ging het weer in snelle vaart verder stroomafwaarts. Na een nacht van zalige rust maak ten vele stemmen en het vlugge be weeg van voeten aan dek ons wakker. Een blik door de patrijspoort zei me, dat het schip reeds gemeerd lag te Quebec. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1