Kerk- en Schoolnieuws. Binnenland Rechtszaken. Hoogwatergetij Breskens Gewestelijk Nieuws Thans versterkt door Codeine KON. NEDERL. SCHOUWBURG GENT. Zondag 9 October te 2,30 en 8 uur: GRAVIN MAR1TZA Operette. BRESKENS. Restauratie kerkorgel. Op een besluit van het Bestuur der Ned. Herv. Gemeente alhier om over te gaan tot grondige inwendige res tauratie van het kerkorgel, is dit werk na bijna drie weken arbeid door den orgelbouwer de heer L. Eversdijk te Goes, thans geheel gereed gekomen. Op het resultaat van dit voor de Ned. Herv. Gemeente zoo belangrijke werk, zal over jaren zelfs nog met veel waar deering worden teruggezien. Emeritaat. Ds. R. Meeuwenberg, Ned. Herv, predikant te Driel (Bet.) zal tegen 1 April a.s. eervol emeritaat aanvragen. Ds. R. Meeuwenberg deed 12 Fe bruari 1899 zijn intrede in de Ned Herv. gemeente alhier. Van 1917 tot 1918 was hij directeur van het Zen dingshuis der Ned. Zendingsvereeniging te Rotterdam. Daarna diende hij de gemeenten te Batenburg en Driel. HOOFDPLAAT. Na te zijn bevestigd door Ds. A Vrijlandt van Biervliet deed cand. M. R. Pliester zijn intrede bij de Ned. Herv. gemeente alhier, waar hij tot dusver reeds als hulpprediker diende: intreetekst was Lucas 14 16 en 17, AARDENBURG. Geslaagd. Voor het candldaatsexamen genees kunde is te Leiden geslaagd de heer A. H. J. M. Wijffels te Aardenburg PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 9 October Breskens 9,— uur Ds. J. S. Hartjes van Vllssingen. 5,30 uur Dr. E. Emmen van Breda. 1,30 uur Zondagschool. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat 9,30 uur Ds. M. R. Pliester. NieuwvHet 14,— uur Ds. Derksen, H. Avondmaal. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 9,30 uur Ds J. A. Swart. Zuidzande 9,30 uur Ds. Stegenga. Groede 9,30 uur Ds Derksen. Oogstpredlkatie. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da. M. P. Stol. Vrije Evangelische Gemeente. Breskens 9,30 uur Cand, T. H. Penninga. 5,30 uur Cand. T. H. Penninga. 1,30 uur Zondagsschool. Nieuwvllet 9,30 uur Ds J. v. d. Werfhorst. Retranchement 5,30 uur Ds. J. v. d. Werfhorst. Cadzand. 7,— uur Ds. J. v. d. Werfhorst. Zelfs de grootste ijzer-, staal- en ko- lenproduceerende industriestaat van Europa zal dus niet meer dan 3 tot 4 millioen frontsoldaten op den langen duur onder de wapens kunnen houden, zonder overspanning van zijn produc tieve krachten. Volgens generaal Débeney zijn voor de fabricage, het transport, onderhoud, enz. van één vliegtuig aan het front, met een bemanning van drie a vier man, ongeveer 60 arbeiders noodlg. Voor ieder kanon in de batterij met de bijbehoorende munitie, zijn constant 80 arbeiders achter het front aan den arbeid. Voor lederen mitrailleur is de verhouding van de bedienende man schappen aan het front tot de produ- ceerende en transporteerende arbeiders als 1 8. In Amerika rekent men, in verband met de zeer groote afstanden, waarop het transport moet geschieden, op één man aan het front tegen zeventien mannelijke en vrouwelijke arbeiders in het achterland. Normaal is die ver houding in de meeste landen 1:8a 10. Door die cijfers wordt het dan ook begrijpelijk hoe het kemt, dat Duitschland, met een bevolking van 65 millioen zielen, op den duur de 10 millioen frontsoldaten niet van het noodige kon voorzien. Hoewel hierbij uiteraard moeilijk geldbedragen zijn te noemen, laten bovenstaande bedragendie nog slechts op enkele der belangrijkste materialen betrekking hebben, wel zeer goed zien dat de kosten der voorzorgs maatregelen in het niet zinken bij die, welke moesten worden uitgege ven wanneer een oorlog werkelijk was uitgebroken. Aan den anderen kant is het van belang welken prijs Tsjechoslowakije genoodzaakt was te betalen voor het behoud van den vrede, een prijs die, althans ten deele, Duitschland's kosten compenseert. In de Daily Telegraph vinden we de volgende gegevens hierover, waarbij is verondersteld dat uiteindelijk elk district met 51 percent Duitsche inwoners verloren zal gaan. Tsjechoslowakije zal dan 51 percent van zijn kolenmijnen verliezen en het zal 64 pet. der mijnwerkers en ander personeel behouden. Alle belangrijke brulnkoolstreken zal Duitschland krij gen en in plaats van een totaal van 16 millioen bruinkool per jaar, zal de nieuwe staat slechts 2 millioen ton kunnen produceeren. 39 pet. der me taalindustrie wordt aan het Derde Rijk verloren, met 21 pet. der arbeiders Al gelang naar de grootte van het gebied dat Polen zal verkrijgen, kun nen deze verliezen nog eenigszins grooter zijn. 55 pet. der glasindustrie met 63 pet. der arbeiders is verloren gegaan. 49 pet. der textielindustrie met 53 pet. der arbeiders gaat naar Duitschland. In de kleedlngindustrle behoudt Tsjechoslowakije 75 pet. der fabrieken en 78 pet. der employé's. 74 pet. der keramische Industrie met 64 pet. der arbeiders is behouden, maar bijna de geheele porceleinindustrie verkrijgt Duitschland. Tsjechoslowakije verliest 30 pet. der leerindustrie en 26 pet. der arbeiders daarbij. Slechts 63 pet. van de belangrijke papierin dustrie met 75 pet. der arbeiders kan worden behouden. 35 pet. der chemi sche industrie gaat naar Duitschland. Uit deze laatste cijfers blijkt wel dat Tsjechoslowakije In den meest letterlijken zin van het woord het kind van de rekening is geworden. Benesj, de President van Tsjechoslowakije afgetreden In een radiotoespraak tot het volk heeft Benesj de redenen van zijn af treden uiteengezet. Hij zeide o.m.: „Ik was van plan na de totstandko ming van het accoord van München af te treden, doch achtte het raadzaam te wachten totdat een sterke regeering was gevormd. De vier groote mogend heden hebben besluiten genomen zonder dat wij geraadpleegd zijn. Ik zal geen woord van critiek of blaam uiten. De geschiedenis zal oordeelen, doch ik zal blijven zeggen dat de offers, die men van ons verlangd heeft, onrechtvaardig waren. Ik wil de be langen van mijn land niet in den weg staan. Als overtuigd democraat voel ik dat mij niets anders overblijft dan af te treden. De staat zal zichzelf op nieuw moeten vinden. Ik bedoel niet dat wij onze oude bondgenootschap pen moeten prijsgeven en nieuwe aan gaan, doch dat wij onze politiek moe ten hervormen. Er is thans geen re den tot conflict met onze naburen. Onze nieuwe staat zal in de toekomst meer homogeen zijn en grootere mo- reele kracht hebben. Wij moeten niet bij de pakken neerzitten. jTenslotte wil ik uiting geven aan mijn volledig vertrouwen in de toe komst van mijn land. Ik verlaat geen schip in den storm, doch het Is noo dlg, dat ik dit offer breng". Benesj deed een beroep op de eensgezindheid der natie en zeide: „Het is vóór alles noodig ons met de Slowaken te verstaan. Zij verkeeren ook In gevaar. Thans doet deze of gene concessie er weinig toe. Wij moeten overal waar dit noodig is, wederzijdsch toegeven". Hij sprak verder nog zijn dank uit jegens alle Tsjechische vertegenwoordigers, die hun best voor hun land hebben ge daan. Steun aan kleine boeren bedrijven. De ministers van Economische Zaken en Sociale Zaken hebben, uit overwe ging, dat het noodzakelijk is den bij zonderen bedrijfssteun aan de kleine boerenbedrijven in den vorm van te werkstelling van grondgebruikers op eigen bedrijf, ook voor 1939 te doen plaats hebben, daarvoor een nieuw re glement vastgesteld, dat 1 Januari 1939 in werking treedt. Volgens dit reglement kunnen voor de tewerkstelling op eigen bedrijf In aanmerking komen: Alle grondgebruikers wier bedrijfs- inkomsten meer dan f 4 per week be dragen, behoudens: 1. Grondgebruikers, wier bedrijfsin- komsten meer dan f 4, doch minder dan f 7 per week bedragen en die den leeftijd van 66 jaar bereikt of over schreden hebben, indien een plaats vervanger aanwezig is. In dat geval kan bedoelde plaatsvervanger voor tewerk stelling op eigen bedrijf in aanmerking komen. 2. Grondgebruikers, wier bedrijfsin- komsten meer dan f 4, doch minder dan f 7 per week bedragen en die weduwe zijn, indien een plaatsvervan ger aanwezig is. In dat geval kan be doelde plaatsvervanger voor tewerk stelling op eigen bedrijf in aanmerking komen. 3. Grondgebruikers, die lichamelijk niet in staat zijn hun bedrijfje naar be- hooren te bewerken, of niet In aanmer king komen, zich bij de bureaux voor arbeidsbemiddeling te laten inschrijven, voor zoover zulks ingevolge de bepa lingen van dit reglement noodzakelijk is. 4. Grondgebruikers, die een bedrijfje exploiteeren, dat, berekend naar den toestand en omstandigheden, waarin het op 1 November 1937 verkeerde, niet voor de kleine boerenregeling in aanmerking zou zijn gekomen. 5. Grondgebruikers, die geen inge zetene zijn van het Rijk der Neder landen. Aan grondgebruikers, die voor te. werkstelling op eigen bedrijf in aan merking komen wordt in beginsel een totaal-Inkomen van f 3 per week ver zekerd. Dit inkomen wordt: 1Indien het gezin uit niet meer dan 6 personen bestaat, verhoogd met f 0,15 voor ieder gezinslid boven de twee. 2. Indien het gezin uit meer dan 6 personen bestaat, verhoogd metf 0,15 voor vier gezinsleden boven de twee en met f 0,40 voor ieder gezinslid bo ven de zes. Het bezoek van Z.M. den Koning der Belgen. Z. M. de Koning der Belgen zal de volgende maand als gast van H. M. de Koningin een officieel bezoek aan ons land brengen, en wel op Maandag 21 November a.s. in den namiddag per trein te Amsterdam zal aankomen, waar hij aan het Centraal Station zal worden ontvangen en zich in een plechtigen stoet naar het Paleis op den Dam zal begeven. Het bezoek zal twee dagen duren. Op Woensdag 23 November vertrekt de Belgische koning uit Amsterdam om na een kort bezoek aan Den Haag naar Brussel terug te keeren. Winterrichtprijs boter wederom f 1,45. De minister van Economische Zaken heeft besloten, den boterprijs voor het binnenland voor het tijdvak van 1 Oc tober 1938 tot 1 April 1939 te bepalen op een gemiddeld bedrag van f 1,45 per kg. groothandelprijs. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Woensdag 5 Oct. 1938. De volgende vonnissen werden uit gesproken: C. de B„ 35 jaar, landbouwer te Eede, wegens overtreding jachtwet. Bevestiging vonnis Kantongerecht; f 15 of 10 dagen hechtenis- W. B. J., 44 jaar, werkmeester bij de S. B. M wonende te Aardenburg; wegens niet zorgen dat op zijn last op den openbaren weg geplaatste tram wagens behoorlijk waren verlicht. Bevestiging vonnis Kantongerecht; vrijspraak. DAQEN vm nam Zaterdag 8 Oct. 12,22 12,46 Zondag 9 12,52 1,16 Maandag 10 1,27 1.51 Dinsdag 11 2,02 2,26 Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Zaterdag 8 Oct. nam. 17,54 Zondag 9 17,52 Maandag 10 17,50 Dinsdag 11 17,48 BRESKENS. De bietencultuur. Deze week is begonnen met de aanvoer van suikerbieten. Zoowel per tram, als vrachtauto's en wagens ge schiedt de aanvoer naar de haven al hier, waar veel schepen op inlading wachten. BRESKENS. Propaganda-avond. Dinsdagavond had in hotel „De Vuijst" alhier de Propaganda-avond plaats van de Kon. Ned. Toeristen bond A.N.W.B. Na opening door den consul van den Bond werd door Burgemeester Drost een inleidend woord gesproken. Dit zal, aldus spreker, geen propa ganda inhouden, daarvoor is de Pro pagandist heden aanwezig. Het is evenwel niet moeilijk een keuze te maken. Als ik aan de A N.W.B. denk, de Kon. Ned. Toeristenbond, dan vind ik die Koninklijk. Zij gaat voor in alles. Leidt op goede wijze de toerist naar dat wat hij zoekt. En Nederlandsch, ook in woord. Zij heeft ons land ontdekt als toerlstenland. Zij maakt de toeristen, ook wat buiten eigen kring valt, tot natuurliefhebbers, Ook als Wielrijdersbond is zij groot. Door haar toedoen kan men op de schoonste wijze per flets kennis ma ken met ons schoon gewest. Algemeen is zij in de goede betee- kenis van het woord. Voor elke be langstelling weet zij haar krachten te geven. Of propaganda nog noodig Is, zal de Propagandaleider van hedenavond ons laten hooren. Spreker hoopt, dat deze avond vruchtbaar zal zijn, zoowel voor de hoorders, als voor de A.N.W.B. zelf. De heer Ruijtenschildt, de spreker van dezen avond, besprak op zeer duidelijke wijze het werken van den Bond. De bewegwijzering door de A.N.W.B., welke als de beste van geheel Europa wordt gekenmerkt, de bevordering van wegen- en bruggenbouw, de grens- kiosken en nog tientallen andere in stellingen welke van den Bond uitgaan of waarmede de Bond bij betrokken is. En toch zijn slechts 100,000 Neder landers lid van den A.N.W.B. Dit moet zijn Alle Nederlandsche Weg gebruikers Bondslid. Spreker wees op de zeer vele voordeelen die het Bondslid biedt en wekt op tot mede werken aan het werk van den bond en toetreding als lid. Hierna was gelegenheid het ten toongestelde te bezichtigen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. De vertooning van de klankfilm „De Veilige Weg" was het slot van deze leerzame avond. Een commissie werd ingesteld met het doel leden te werven. Laten wij hopen, dat zij veel succes mogen heb ben en een groot aantal zich als lid van den A.N.W.B. aanmelden. Het Is zoowel een persoonlijk, als een alge meen belang. Nieuwe vereeniging. Woensdagavond had alhier in café Centraal een bijeenkomst plaats ter bespreking van de mogelijkheid tot oprichting van een Handboog-Maat schappij. Dit, naar aanleiding van de tijdens de Jubileumfeesten alhier plaats gehad hebbende Gaaischieting. Deze bijeenkomst had tot resultaat, dat een Handboog-Maatschappij werd opgericht onder den naam van „Nooit gedacht". Een twaalftal deelnemers melden zich staande deze bijeenkomst n. Dat deze nieuwe vereeniging actiei is bewijst het feit, dat Dinsdagavond a.s- de eerste schieting zal plaats hebben. Gezien de groote liefhebberij voor het Handboogschieten, twijfelen wij niet of het ledenaantal zal spoedig toenemen SCHOONDIJKE. Huis getorpedeerd. Dinsdagmiddag reed de automobilist v. R. uit Oostburg door onze gemeente. Vermoedelijk door het vastloopen van een der wielen, geraakte de be stuurder zijn macht over het stuur kwijt en kwam op den Dam tegen den voorgevel van het huis van H. en wel met zulk een vaart, dat de voor gevel bezweek en de auto in het huis terecht kwam. De wieg, die in de voorkamer stond, gelukkig ledig, werd Ineengedrukt. De bestuurder bekwam slechts een kleine verwonding. Vergadering. Maandag hield de Oranjevereeniging vergadering. De opkomst was niet groot. Uit de overgelegde rekening bleek een goed saldo. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. M. van Baal. In de vacature ds. de Vries werd gekozen de heer J. Moggré. AARDENBURG. Luchtgevaar en luchtbescherming. Donderdag 6 October hield de heer Bierman een hoogst ernstige, maar zeer nuttige lezing over luchtgevaar en luchtbescherming. De zaal van de Sociëteit „Spoor tot Vriendschap" was geheel gevuld. Spreker had het over diverse bommen, welke uit vliegtuigen geworpen worden en over de uitwer king daarvan: vernieling, brand en gas- verspreiding. Een en ander werd ver duidelijkt met lichtbeelden. Voor be scherming der burgerbevolking noemde hij schuilkelders, schoolloopgraven in den tuin achter de woningen en zand op den zolder; het laatste om brand tegen te gaan als de woning door een brandbom getroffen wordt. Aan het slot deelde spreker mede, wat de vrouwen kunnen doen. In tijden van gevaar met paren, die elkaar om de 2 uur afwisselen, luisteren aan het daarvoor in de gemeente aangewezen radiotoestel; helpen waar noodig is om eventueel gewonden voorloopig te verbinden enz. Staande de vergadering gaven zich ruim 70 personen op als lid van de afdeeling Aardenburg der Nederland sche vereeniging voor luchtbescherming. TERNEUZEN. Autorijder gedood. Op den straatweg tusschen Temeu- zen en Axel, nabij het buurtschap Spui, is een personenauto van den dijk gereden. Waarschijnlijk tengevolge van het springen van een band, is de chauffeur de macht over het stuur kwijt geraakt. De bestuurder werd uit de auto geslingerd en levensge vaarlijk gewond. In het ziekenhuis al hier is hij overleden. De overige inzit tenden werden slechts licht gewond. De auto werd zwaar beschadigd. Het slachtoffer, een 45-jarige veekoopman uit Axel, was gehuwd. GROEDE. Een tentoonstelling. Woensdag werd in de O. L. School alhier een bloemententoonstelling ge houden van planten, die door de kin deren waren gekweekt van stekken, die hun in het voorjaar waren ver strekt. Over het algemeen zagen de plan ten er goed verzorgd uit. Alleen voor de lobelia's was de tijd te laat om er nog goed mee voor de dag te komen. Nadat de heer Van Uxem de plan ten klas voor klas had gekeurd, werd de tentoonstelling voor het publiek ter bezichtiging gesteld. Jammer, dat het weer niet meewerkte, zoodat het be zoek niet zoo druk was, als werd ge hoopt. Ook voor de kinderen, die ge zorgd hadden voor vaste planten, bouquetten en bloemvazen om het lokaal te versieren, waarin hun bloe men waren tentoongesteld, zou dat prettiger geweest zijn. Toch kan vast gesteld worden, dat het doel waarmee de tentoonstelling gehouden is, ge slaagd is, zoodat ook volgende jaren iets dergelijks zal worden gehouden. De heer Van Uxem heeft belange loos zijn medewerking getoond, ter wijl ook van een onbekende talrijke prijsjes werden ontvangen, om die aan de winnaa/s der prijzen te verstrekken. Daarvoor een woord van hartelijken dank. Een oud middel, in nieuwe samenstelling De slijmoplossende werking der oude kruiden en hoestbedwingende ..codeïne",maken tezamen AKKER's Abdijsiroop tot ,,'s-Werelds béste Hoestsiroop De beproefde Abdijsi roop zal ook Uw borstbenauwdheden kunnen verlichten, ook voor U de vastzittende en prikkelende slijm losmaken, Uw afmattende hoest buien, evengoed als 't krlebelhoestie in den nacht stoppen. Volg de raad „Neem bij 't minste kuchje AKKER's Abdijsiroop die U snel zal helpen. AKKER 'S vetistknkte. ruiden tegen hoest, griep,bronchitis, asthma Flacon 90 ct., f 1.50, f2.40, f 4.20. Alom verkrijgbaar (Ingez. Med.)

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2