BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Pcctgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens Nationale veiligheid. FEUILLETON Esn glimp van Canada, De kosten der voorzorgsmaatregelen. 0 Z^VrERfc I SLECHTS 5a.PER PAK 48ste Jaargang Vrijdag 7 October 1938 Nummer 4378 ABONNEMENTSPRIJS: Per dóe maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1 40 Franco per post Buitenland per jaar 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Op de internationale bijeenkomst der Oxfordgroep te Interlaken is boven staand onderwerp behandeld. Aan de bespreking ontleenen wij het volgende: Men zegt, dat de onzekerheid van Europa's toekomsc te wijten is aan sommige politieke en oeconomische stelsels. De wereld is geheel door angst bevangen, leder land verwachc van den naburlgen staat vijandelijkheden, zoowel op politiek en oeconomisch terrein. Ten einde de zekerheid van het bestaan der natie te bestendigen, sluit men de grenzen, schaft men zich wapens aan en sluit verdragen. Maar zijn inderdaad deze politieke en oeconomische stelsels hieraan schuldig? De Internationale onzekerheid betee- kent niets dan de totale som van de onzekerheid der individuen. In Amerika bouwt men ondoordringbare vestingen, waarheen men het goud vervoert. Dit geschiedt ten einde de veiligheid van het bezit te bevorderen. Is dit zeker heid? Het aantal echtscheidingen is in de laatste jaren onrustbarend toegenomen. Doordat men zich niet met absolute liefde aan elkaar kan geven worden ge zinnen stukgeslagen. Geeft het huwe lijk nog zekerheid? Door werkloosheid bedreigd, arbeiden velen tegen slechte arbeidsvoorwaarden. Is dit zekerheid? De onzekerheid beheerscht leder mensch. De omstandigheden zijn ons gaan regeeren, terwijl wij de omstan digheden moesten beheerschen. Slechts één middel bestaat er tegen deze on zekerheid: Ieder burger moet geleid willen wor den door God; dan zal de geheele natie onder zijn leiding staan, wat het falen van politieke of oeconomische- systemen uitsluit. Dit beteekent ware democratie: leder mensch komt ondet God's leiding tot nieuw leiderschap. Dit beteekent vertrouwen tusschen de naties: Gods leiding heeft geen con flicten. De aandeelen der wapenfabrieken zijn zeer hoog gestegen. Maar tot het herstel van de zekerheid in een natie en die der natiel or.derling is één ding noodzakelijk: De belegging van ons geheele ver mogen in de geestelijke herbewapening van ons volk. Op de samenkomst van Donderdag heeft Sven Stolpe, een bekend Zweedsch auteur, de vraag gesteld: „Kan het Noorden de Verzoeuer der Volkeren zijn?" Ja. Het Is een deel van de tra ditie van het Noorden. Denk aan na 20. (Nadruk verboden). Met een aantal minuten overschot meer dan voldoende om kaartjes te nemen enzoovoort haalde hij ons toch maar eventjes voor de stationsingang reuzekerel. De ondeugende oogen in zijn jongen snuit zeiden genoeg. Dien dollar extra had hij waarachtig wel verdiend. Oef we zaten. Even uitblazen eten kijken als het traject wat erg bekend was, een tukje doen weer kijken. Ter eener zijde was het Ontariomeer, welks onafzienbare uit gestrektheid thans verdoezeld werd door een witten nevel, aan den ande ren kant zagen wij een etndelooze reeks van farms. De verveloosheid der voorraadschuren en woningen ging onder den regen schuil De canadees schijnt er niet veel voor te voelen om door middel van een ferme kwast teer of verf het weerstandsvermogen van men als Natan Sóderblom, Nansen, Nobel, enz. die zich zonder bijbedoe lingen gaven om volkeren tot elkaar te brengen. Nationale zelfzucht kan worden op gelost door vier landen diejelk bereid zijn het beste te geven. Vrees van hen, die in del industrie arbeiden voor elkander verdwijnt wan neer arbeiders en werkgevers samen werken om de wereld te veranderen. Het minderhedenprobleem, zegt Sven Stolpe, vindt zijn oplossing als wij de minderheid niet meer zien als een muur die ons scheidt van onze buren, maar als een brug om tot meerdere waar deering van elkander te komen, als een verrijking van ons volk. Na een ge meenschappelijke reis van twee Zweed- sche ministers en een Finsche in de minderhedenstreek zag Zweden dat zij meer Firsche scholen In de minder- gedenstreek moest oprichten, meer kennis van Finsche cultuur moest ver spreiden en het lezen van Finsche li teratuur moest aanmoedigen. Zoo wor den minderheden bruggen naar het stamland. Kathrine Locke, vrouw van den Lord Mayor van Newcastle, zelf gemeente raadslid, was een der eersten van de genen, die een nieuwe brigade van „vrijwilligers" votmden, om den oorlog tegen de zelfzucht in een ander land te gaan voeren. Velen hebben in de laatste maanden alles wat zij aan vrijen tijd, geld en geestelijke kracht bezaten gegeven om dezen strijd te voeren. Deze soort vrijwilligers brengt de op lossing voor wrijving tusschen volkeren. Zij las een stuk voor uit het Oude Testament, dat filosofie bevat, die ieder land tegenwoordig noodlg heeft. Jesaia 2 4: „En Hij zal richten onder de heidenen en bestraffen vele volken en zij zullen hunne zwaarden slaan tot spaden, en hun spiesen tot sikkelen, het eene volk zal tegen het andere volk geen zwaard opheffen en zij zul len geen oorlog meer leeren". „Ik voel", vervolgde zij „dat Inter laken niet op goed geluk plaats heeft, maar dat deze samenkomst het gevolg is van de uitwerking van Gods leiding aan de leiders van de Oxford Groep. Het is het werktuig dat God gebruikt om de crisis te helpen voorkomen, die ons schijnt te bedriegen". Gudrun Egebjerg, bekend Deensch journaliste, die de laatste maanden ook In Zweden heeft gewoond, verklaarde: „God heeft ons in de wereld geplaatst met deze taak. Als wij die niet op ons nemen, hebben wij het beste waarvan wij als volk droomden, verraden, heb ben wij God verraden." het houtwerk tegen den kwaden in vloed der weersomstandigheden te vergrooten. Soms beslaat hij de hou ten wanden met platen zink of stort, doch overigens schijnt hij den boel gaarne boel te laten en al zijn aan dacht te richten op het bedrijf zelve. Hij zet een huis neer en haalt er een kwastje vrij dunne verf over. De vol gende verfbeurt is voor zijn zoon, die eens den farm zal beheeren. Deze meent het er nog wel mede te kun nen doen en laat de ververij aan kleinzoon over, die het hout nooit an ders dan verveloos zag, ook niet verft en op een goeden dag een nieuw huis bouwt, omdat het oude te bouw vallig werd hout genoeg. Ook de afrastering der weiden bestaat uitslui tend uit hout. Overlangs doorgezaagde stammen worden derwijze samenge voegd of ineengelegd, dat soms voor kilometerslange omheiningen geen spij ker wordt benut. In de streek langs het Ontariomeer zijn de weidebedrijven overwegend. Tot ver In het voorjaar zijn de welden met sneeuw bedekt. Maar heeft een maal de zon het pleit gewonnen, dan staat In ongeloofelijk korten tijd het gras een voet hoog. Moge het vee niet zoo kloek van Een postambtenaar uit Zweden, plaat selijk voorzitter der Soc. Dem. Partij, lid van de Soc. Vakvereeniging, zegt: „Vroeger verachtte Ik de kerk, omdat ik haar tot niets goeds in staat achtte. Laat nu de staten zich maar realisee- ren, dat er een kerk is die actief en vereenigd, ook supernationaal vereenigd, wel degelijk in staat Is een sfeer van liefde in de wereld en In de politiek te scheppen. Vroeger heb Ik zelf de mogelijkheid van zoo n revolutie een kinderlijk Idee van hen gevonden. Nu zie Ik dat het alle kans van verwezen lijking heeft. Deze menschen wekten de belangstelling van de Soc. Dem. vrienden omdat zij hun socialisme niet waren kwijt geraakt, maar zij hebben het Christendom aan hun socialisme toegevoegd als een voordeel. Ik ben dankbaar voor dezen nieuwen Engel- schen export. Van Finland spraken mevrouw Kalsu Snellman, kleindochter van den grooten pionier voor Finlands onafhankelijk heid, Erkki Vijjoristo en John Guise. Mevr Snellman: „Na 600 jaar onder Zweedsche en 100 jaar onder Russische overheersching geleefd te hebben, werd onze groote passie geboren voor vrijheid. Die kwam in 1918. Nu zijn wij bezig met den opbouw: fabrieken, onderwijs. Er zijn geen analfabeten meer, de Finnen zijn het volk dat het meeste leest. Dan vertelt zij hoe nu het land vereenigd wordt door deze boodschap. Dat, sinds In het laatste jaar wonder na wonder in familie, pers, radio, volksvertegenwoordiging en kabi net, het volk door God gereed gemaakt is om zijn taak aan te vangen. „Samen met Scandinavië hebben wij het antwoord voor de wereld. Wij zullen het vasthouden en wij zullen het brengen". Erkki Vijjoristo, een jonge Fin, wiens eenige oplossing voor het Minderheden probleem der Zweedsche bevolking was, hen te verfinschen door hun voorrechten in te trekken. Met demon straties en studentenstakingen had hij daarvoor gevochten. Nu spreekt hij zelf Zweedsch. Op de bijeenkomst te Visby, Zweden, eenige weken geleden, heeft hij met andere Finnen zijn ver ontschuldigingen aangeboden aan de Zweden voor dezen haat, en een nieuwe liefde voor dit volk is in hem gegroeid. John Guise, een bekend cricket speler uit Oxford, is ook een van die vrijwilligers, die leven in een vreemd land om alles gevende van het beste wat zij zelf gevonden hebben, een ant woord te vinden op de nationale, groeps- en persoonlijke problemen in stuk zijn als het hollandsche vee, de room is er van uitstekende kwaliteit. In ongeloofelijke hoeveelheden wordt zij verwerkt in de bakkerijen en opge diend in de restaurants. Zeer veel farms hebben een silo van soms 10 of 12 meter hoogte welke volgepropt wordt met maisplan- ten, die er met kolf, stengel en blad in verdwijnen. Na een gistingsproces geeft dit des winters een veevoeder, waar de koeien dol op zijn. Het landschap wordt beheerscht door den ahornboom, naast wat ber ken en populieren De suikerahorn of mapletree Is om het vocht, dat wan neer de dooi invalt, uit zijn stam wordt afgetapt, een bijzonder geliefd kweekobject. Voor het geval de cana- deesche farmer een even onverzoenlijk vijand van fcoomen mocht zijn als de hollandsche boer, zal de zeer gewilde ahornsuiker een machtig bondgenoot blijken van den natuurvriend, die het schandelijk ontbosschen van het land schap met loffelijken ijver bestriidt. Onoogelijke stationnetjes snelden wij op dezen tccht voorbij en die waar onze sneltrein stilhield, waren weinig beter. De verf schijnt in Canada toch waarlijk wel duur te zijn, behalve wel licht die, welke de dames zich op het een ander volk, Hij zegt: „Finland is bezig een volk te worden dat van dienstbode tot minister een eenheid is. Een nieuwe vaderlandsliefde is ontstaan, nl. alles te geven om het vaderland tot eenheid te brengen onder God. Het Noorden, één onder God. kan eenheid aan de wereld brengen. Het Noorden een voorbeeld voor een nieuwe democratie. Hoewel het voeren van een oorlog geen kwestie Is van rationeel afwegen der mogelijke voor- en nadeelen en vooral de in geld uit te drukken kos ten een veel geringere rol spelen dan men oppervlakkig geneigd Is te denken, is het interessant na te gaan welke „verzekeringspremie" men heeft moe ten betalen om een Europeeschen oor log voorloopig te voorkomen. In het Belgische blad De Courant vinden we dienaangaande het volgende: Wanneer men nagaat, dat de zeven tien dagen van de Europeesche crisis in het geheel 16 milliard 150 mlllloen francs (ongeveer een milliard Nederl. guldens) hebben verzwolgen, kan men zich duidelijker rekenschap geven van de financieele gevolgen, welke een moderne oorlog zou hebben gehad. Nu reeds heeft het in de verschillende be trokken landen ruim 969 millloen francs (ongeveer 60 millloen gulden) gekost om eenvoudige voorzorgsmaatregelen te nemen. Engeland heeft de grootste uitgaven moeten doen, in totaal n 1 6 milliard 460 millloen francs (400 millloen gul den), daarop volgt Duitschland met een uitgave van 4 milliard 199 mlllloen francs (250 mlllloen gulden). Hierin zijn evenwel, aldus het blad, de kosten verrekend van de groote manoeuvres, die anderhalve maand hebben geduurd, de betaling van 270.000 arbeiders, die gewerkt hebben aan de versterkingen van de Slegfrled-Iinie en de onder steuning van 250.000 vluchtelingen uit het Sudetenduitsche gebied. Frankrijk, van zijn kant, heeft een extra-uitgave moeten doen van 1 mil liard 873 millioen 400.000 francs of 121 millloen 125.000 francs per dag (8 millloen per dag), terwijl Italië slechts een half mlllloen francs (30.000 gulden) heeft uitgegeven. Voor België worden de kosten ge raamd op 300 a 350 mlllloen francs. Al zal men kunnen zeggen dat de prijs „vrede" alle kosten waard Is, dan is toch ook, zonder dit argument te gebruiken, duidelijk, dat een tegen woordige oorlog een materiaalverbruik zal vergen, dat op zichzelf al ruïneus moet zijn, afgezien van verdere ver woestingen en de ontwrichting van het maatschappelijke verkeer. In de Econ.- Stat. Berichten van 13 Juli 1938 heeft dr. W. H. K. Feullletau de Bruyn in een artikel enkele gegevens samenge vat over het voor een oorlog benoo- dlgde materiaal, dat ontleend is aan studiewerken over de moderne oorlogs- oeconomie. We lezen hier, dat reeds tijdens den wereldoorlog bij de groote offensieven aan het Westfront In een dag meer munitie verschoten werd dan In den heelen oorlog van 1870/'71. Neemt men aan, aldus deze schrijver, dat het verbruik aan ijzer, staal en steenkool in een nieuwen oorlog aan direct en indirect verbruik (nieuwe ma chines, spoorwagens, enz.), ongeveer het dubbele zal bedragen van 1918, dan zou dus het jaarverbruik aan ijzer en staal op ongeveer 7.2 mlllloen ton moeten worden geschat per millioen frontsoldaten. Alleen voor de bereiding van dit ijzer en staal is dan ongeveer 60 millioen ton kolen noodig. Duitschland produceerde in 1937 aan staal 19.2 millioen ton (de verwachte productie in 1938 is 21 millioen ton), 184.5 millloen ton steenkolen en 184.7 millioen ton bruinkool, 1.7 mlllloen ton kunstbenzlne, 0.62 ton andere kunst- petroletm derivaten en 0.45 ton aard olie. Duitschland mobiliseerde in den we reldoorlog 13.25 millioen man, waarvan ongeveer 10 millioen frontsoldaten. (Ingez. Med.) gelaat smeren. Van „bijwerken" kan in het laatste geval bezwaarlijk gespro ken worden. De natuurlijke charme van de canadeesche vrouw maakt feitelijk dit bijwerken overbodig, ja is daarmede in flagranten strijd. On danks haar eenvoud schijnt de klee ding der canadeesche dames den stempel der voornaamheid te dragen. Nimmer zagen wij een land, waar de vrouwen zoo smaakvol zijn gekleed. Ingetogenheid, slanke lichaamsbouw en fransche chiek hebben in deze het wonderlijke gecreëerd, dat den vreem deling zoo aangenaam treft. En dat in zulk een omgeving lippenstift en pen seel kunnen doordtingen is een even groot wonder. Toen dit onderwerp in gesprek met een lady werd aangeroerd stelde deze mij eenigszins verwonderd de vraag: „maar doen de vrouwen in Holland dan zulks niet?" „O ja, er zijn zelfs heel veel vrou wen, wier goeden smaak moet wijken voor de zucht de mode te volgen „En tot deze behoort wel het grootste aantal der hollandsche vrou wen, vermoed Ik?" „Tot mijn spijt vrees ik de moge lijkheid hiervan te moeten erkennen". Lachend hernam zij: „Ik ken geen hollandsche dames, dus kan niet oor- deelen". „Maar U kent er toch ééne, niet behoorende tot dat gedeelte waarmede ik in deze niet sympathiseer". „En wie is die dame?'' „Onze koningin Met een glimlach en bijna onmerk bare buiging van de spreekster ein digde dit gesprek. Laat In den middag werd onze hoop op beter weer verwezenlijkt. De zon kwam er door. Gelijk echter met haar eerste warme stralen verscheen een zwerm insekten, die de conduc teurs als razenden deed opspringen en naar de open ramen rennen om deze met een knal dicht te werpen. In het lange compartiment der pas sagiers Is geen enkel venster geopend. De ventilatie geschiedt door het wa- gendek. Ze functionneert uitstekend. Maar op de bordessen zijn de open luiken, welke bij een muggenlnvasle als deze de schrik van den conducteur zijn. Eigenlijk waren de zwermen van een soort ééndagsvlieg. De ramen waren dermate met deze insecten bezet, dat het licht in ons compartiment er door verdnlsterde. De merels op de weide velden hadden een extra smulpartij. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1