BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. 't Oorlogsgevaar geweken, Verschijnt iedereo DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens Europa haalt weder vrij adem. De onderhandelingen geëindigd De betrokken personen weder huiswaarts. FEUILLETON Sen glimp van Canada* 47ste Jaargang Vrijdag 30 September 1938 Nummer 4376 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden 1 1 40 Franco per post Buitenland per jaar 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer I0.15. Ingez. Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) 3®weex\\e ^vesVeti? Onze llchtverdulsteringsoefening van gisterenavond is over het algemeen goed verloopen. Ons dorp was werke lijk geheel in het duister gehuld. Ik betuig dan ook gaarne mijn te vredenheid en dank over de medewer king, die ik van de geheele burgerij ondervond. Het ligt in mijn voornemen binnen 14 dagen door middel van de radio- distributie het resultaat van deze oefe ning nader met U onder oogen te zien en de verschillende kleine fouten te bespreken. Aan mijn dringend verzoek zich zoo min mogelijk op straat te begeven, is, tot mijn spijt, niet genoeg voldaan. Vooral de jeugd gaf blijk de ernst van een dergelijke oefening niet geheel te begrijpen. Slechts, wanneer iedereen, zonder een enkele uitzondering, mede werkt, kan lichtverduiscering het lucht- gevaar verminderen. De resultaten van gisterenavond heb ben mij echter, tot mijn groote voldoe ning, vertrouwen geschonken, dat wij hier in Breskens een absolute verduis tering wel degelijk kunnen verkrijgen. Moge dit zoo blijken bij de eerst volgende oefening. Breskens, 30 September 1938. Mr. J. P. DROST, Burgemeester van Breskens. Volledige overeenstemming in München bereikt- De conferentie te München is heden morgen te 1.50 uur geëindigd en heeft tot resultaat dat de Duitsche troepen 1 October tot de demarcatie lijn uit het Britsch-Fransche plan zul len binnentrekken. Dit zal geschieden in vier étappes, te beginnen morgen 1 October. Praag bereid gebied af te staan. In offlcieele Tsjechische kringen te Praag wordt vernomen, dat vóór de conferentie te München begon, de Tsjechische regeering er in heeft toe gestemd die gebieden, welke voor meer dan 50 pCt. door Duitschers worden bewoond, aan Duitschland af te staan. Tsjechoslowakije vraagt even wel voor zichzelf zoodanige grenzen, dat het den nieuwen staat mogelijk zal zijn zijn bestaan te verdedigen. De Tsjechoslowaaksche regeering kan echter niet accoord gaan met een volksstemming, noch in de gebieden met een groote Tsjechische meerder heid, noch in die welke geheel Tsje chisch zijn, zooals door Duitschland geëischt wordt, en wel om militaire redenen. ITO U-04ir* (Ingez. Med.) 18. (Nadruk verboden). Voor ons zou het te laat geworden zijn om den tocht over de kolk mede te maken. We moesten terug. Eer het dan ook een half uur verder was, stonden wij weer aan den waterval. Met een lift daalde ik af in de schacht welke uitgehakt werd in de rots, waarover het water heenjaagt. Ik werd weer in oliegoed gepakt, kreeg gummie laarzen aan. Mijn fototoestel in een diepen jaszak beveiligd verdween ik in duistere gangen. Ik moest maar doorloopen, was mij gezegd, tot ik een lichtje zou zien, a la Klein Duimpje. Een donderend geluid boven mijn hoofd nam hand over hand toe. Na zoo wat veertig meter geloopen te hebben kreeg ik een dwarsgang van ongeveer twee honderd meter lang. Uit deze liepen weer drie zijgangen. Twee voerden tot nabij den waterval en een geheel onder deze. De berg rond mij sidderde. Boven mij was een geluid als van duizend hollende paarden. In deze donderende muziek schenen zich demonische krachten uit te leven. Ik naderde tot waar de watermassa's als in een dik gordijn voor mij langs schietend on ophoudelijk nederploften in den af grond. Ik probeerde een stukje van den hemel te vinden door de vallende massa's heen onmogelijk. Wel speelde het daglicht door de wit groene waterkolommen. Er was een geraas, waarin de stem verloren ging. Ik floot en hoorde mijzelf niet. Ik sprak ik riep ten slotte. Flauw drong mijn eigen stem binnen in mijn h ofd tot mij door. Juist was ik met mijn alleenspraak geëindigd, toen een jong paartje verscheen. Angstig om al het geweld rond haar drong het meisje zich tegen haar gezel aan. Hoe wei nig bescherming zou zijn arm voor haar gehad hebben, als de sidderende rots het begeven had De jongeman beduidde mij wat en bewoog zijn lippen. Ik beduidde wat terug en bewoog ook mijn lippen. En we lachten en wisten allebei, dat we niks van elkander snapten. Onophoudelijk gutste het water ne De Tsjechoslowaaksche regeering gaat accoord met de tijdlimiet, die voor de definitieve regeling is gesteld. Al deze regelingen moeten tegen 15 December uitgevoerd zijn doch het is mogelijk, dat alles reeds tegen 31 October is geregeld De Tsjechoslowaaksche regeering gaat eveneens accoord met controle door een internationale commissie en door het Britsche legioen, alsmede met bezetting door Britsche troepen voordat het gebied aan de Duitschers wordt overgedragen. De Tsjechoslowaaksche regeering Is bereid te onderhandelen over demo bilisatie en het terugroepen van haar troepen, alsmede over de herziening van haar verdragenstelsel, doch in het belang van haar eigen defensie en van de Tsjechische en de democratische Duitsche minderheid en ook van de Joden in het gebied, kan zij niet tot ontruiming en demobilisatie of het prijsgeven van haar versterkingswerken overgaan voordat de grenzen zijn af gebakend, garanties zijn versterkt voor de uitwisseling der bevolking en een nieuw systeem van internationale waar borgen is ontworpen. Zij wil niets liever dan deze onderhandelingen ver haasten en wenscht in geen geval uitstel van de definitieve regeling, waartoe op advies van Engeland en Frankrijk eens en voor altijd is beslo ten en waarvoor beroepen zijn gedaan door een aantal staatshoofden onder leiding van Roosevelt. Op dit critleke oogenbllk stelt de Tsjechoslowaaksche regeering de be langen van de beschaving en den wereldvrede vóór den nood van haar eigen volk, en is zij besloten tot het der tusschen de dikke balken welke den uitgestooten rotswand stutten. Meermalen beproefde ik te fotografee ren, doch telkens joeg het op mij neerpletsende water mij terug, waarbij dan de camera met een zwaai onder mijn jas verdween. Eindelijk had ik dan toch een op name gemaakt. Ik aanvaardde den terugtocht door de druipende gangen, trachtende eenigszins een vergelijking te maken tusschen den druk van het neerstortende water en den weerstand van het rotsgevaarte rond mij, dat in voortdurende trilling was. Wel zeer mag het gouvernement hier op zijn hoede zijn voor de ondermijnende werking die haar weg ploegde In het harde silurische gesteente Een oogenbllk later stond Ik weer in het stralend» zonlicht. Onder de duizenden bezoekers vond ik mijn reisgenoote en onzen gastheer In een druk gesprek met een paar hollanders uit Overijssel, welke even uit de Ver- eenigde Staten waren overgewipt naar de canadeesche zijde. Hartelijk en dankbaar namen wij af scheid van den heer Leijs, die zich geheel belangeloos zooveel moeite voor ons had gegeven. Op het terras van Brockshotel zagen wij hem na brengen van offers, die nimmer in de historie met zooveel aandrang van een onoverwonnen staat zijn verlangd. Zij is derhalve gerechtigd te verlangen, dat ook de andere partij begrip voor den vrede in Europa en in de geheele wereld toont. De onderteekening. Om 1.30 uur hedenmorgen was de onderhandeling afgeloopen. De overeenkomst der vier groote mogendheden werd het eerst onder teekend door Hitier. De vrede definitief. Het pessimisme is geweken. De vrede wordt als definitief beschouwd. Praag aanvaardt de voorwaarden. De Tsjechoslowaaksche regeering heeft heden het accoord van München aanvaard. De inbezitneming De inbezitneming der vier sectoren zal plaats hebben van 1 tot 7 October. Chamberlain vertrokken. Minister Chamberlain is hedenmor gen 11.30 uur naar Engeland vertrok ken. Frank Buchman over geestelijke herbewapening. Dat ik ter gelegenheid van mijn zes tigsten verjaardag mijn stem laat hooren vindt zijn reden in het feit dat de er varing, opgedaan in meer dan een land, mogelijk kan helpen bij het ontwarren van de moeilijke en schijnbaar onop losbare vraagstukken waarmee de gan- sche wereld te kampen heeft. De wereld bevindt zich in een zorg- wekkenden en onrustbaren toestand. Vijandschap stapelt zich op tusschen volk en volk, tusschen arbeid en ka pitaal, tusschen klasse en klasse. Ver bittering en angst leggen ons dagelijks zwaardere lasten op. Ons gezinsleven wordt ondermijnd door wrijving en ontgoocheling. Zou er een geneesmiddel te vinden zijn, dat enkeling en volk kan genezen en hoop geeft op een spoedig en af doend herstel? De genezing kan liggen In den te zoolang wij konden. Waarlijk behoefde deze oud-nederlander geen lid der bekende Rotharyvereeniging te zijn om evenwel haar nobel devies tot het zijne te maken, d.i. „to make friends". We besloten dien avond nog To ronto te halen, zoodat wij een paar uur later te Welland arriveerden, waar we den trein namen, die ons in een wijden boog om den westelijken boe zem van het Ontariomeer naar de hoofdstad zou voeren dezer provincie. Nauwelijks konden wij onze oogen gelooven, als wij des avonds door Toronto wandelden. Even dachten we nog aan een luchtafweeroefening, zoo doodsch en somber als de straten voor ons lagen. Maar 't was Zondag, dus waren er geen oefeningen moge lijk. Met llchtlooze ramen stonden de winkels stil en stom in de verlaten heid te staren. Geen vroolijke groepjes wandelaars waren te zien, nergens was een restaurant met opgewekte eters te ontdekken. De eenlge levende wezens die we op onzen weg ontmoetten, waren enkele mannen met petten op en een magere kat. Menschen en kat deden er het zwijgen toe. Onze stemming was toch al niet meer van de beste, want op een vriendelijke aanbeveling afgaande had rugkeer tot die eenvoudige oude waar heden, die sommigen van ons aan moeders schoot leerden en die menig onzer vergeten en verwaarloosd heeft: eerlijkheid, reinheid, onzelfzuchtigheid en liefde. De huidige crisis is in wezen een geestelijke crisis. Nederland moet geestelijk herbewapenen. Er is geen be langrijker noch dringender taak en er is geen betere weg om het land te beveiligen. Geestelijke opbloei gaat noodzake lijkerwijs aan economischen opbloei vooraf. Men stelle zich eens voor, een opkomend getij van absolute eerlijkheid en absolute onzelfzuchtigheid in iéder land. Wat voor uitwerking zou dat hebben? Wat zou het beteekenen voor het peil der belastingen? Voor onze schulden? Voor onze spaarpenningen en beleggingen? Een vloedgolf van absolute onzelfzuchtigheid in alle lan den zou het einde van oorlog betee kenen. Geestelijke opbloei schept geen crisis maar vertrouwen en eenheid op alle terreinen des levens. Hoe kunnen wij dien geestelijken opbloei bespoedigen over de geheele aarde? Wij hebben een kracht noodig, sterk genoeg om de menschelijke natuur te veranderen en bruggen te slaan van man tot man, van partij tot partij. Dit begint zoodra ieder zijn eigen fouten erkent in plaats van de fouten van anderen in het licht te zetten. God alleen kan de menschelijke natuur ver anderen. Wanneer deze kracht werkt In een kleine groep kan dit de oplossing be teekenen van de vraagstukken van een geheel land. Een leider veranderd, de denkwijze van een volk veranderd, een wereld tot bezinning gekomen. „Een nieuwe wereld op te bouwen" is dat niet waar iedereen aan denkt en naar verlangt? Iedereen is geneigd te zeggen: „Als mijn buurman maar eerlijk werd als het andere land maar vredelievende gedachten kreeg 1" Wij willen alle maal „hebben" maar onder zulke ver anderde leiders zouden we allen be hoefte hebben om te „geven". We zouden door dezen nieuwen geest het antwoord kunnen vinden voor de moeilijkheden die den economischen opbloei tegenhouden. Stel dat Iedereen genoeg om ande ren gaf, dat iedereen genoeg met an deren deelde, dat iedereen genoeg be zat. Immers: er is voldoende voor ie ders behoefte maar niet voor ieders begeerte. Denk eens aan de werkloo- zen, die op die manier ingeschakeld zouden kunnen worden in een plan voor geestelijke herbewapening; ieder- den wij een hotel getroffen, dat we nooit zouden verkozen hebben, als we zijn comfort eerder hadden kunnen zien ontbreken. Oogenschijnlijk had men er een tijdlang moeite gedaan niet al te veel met de voortschrijdende beschaving in conflict te komen, doch eindelijk den wedloop maar opgege ven. Het was het Fordhotel bestaande uit twee stijllooze gebouwencomplexen van kaarsrecht op elkaar gezette etages, bevattende een duizendtal kamers. Nogal groot dus. Dit was echter ook het eenige dat aan de Ford-idee her innerde. Ontevreden hadden we op zoek naar betere kamers gezwoegd van de eene verdieping naar de an dere achter den eerste bediende aan om overal dezelfde gebrekkige ver lichting te vinden, onvoldoende lucht- verversching, onhandelbare ramen en jalouzieën, gelimiteerde zindelijkheid. Onze „badkamer" bestond uit een nis met voorhangsel en douche. Van het water van de douche hadden we twee maal plezier. Het liep onder het schuif gordijn weg tot voor den waschtafel, zoodat wij balanceerend op hakken en teenen moesten toilet maken. .(Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1