Gevonden en Verloren. Uit de oorlogvoerende landen SPIERPIJNEN K10DS1ERBALSEM Kerk- en Schoolnieuws. De Millioenen Nota Zenuwpijnen overal? AKKERTJES Binnenland Officieele Berichten. Sport, Gewestelijk Nieuws Gemengd Nieuws AKKER'S FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 2 October 3,— uur Opvoering van: C EST A LA FRANQAISE, Revue in 2 bedrijven. Hoog bezoek in de desa. Het ressort Swaroe-Zuid op Oosc- Java mocht zich den laatsten tijd ver heugen in de belangstelling van enkele zendingsvrienden. In de eerste plaats brachten Mevr. en Prof. Schepper, de vroegere Zen dingsconsul, nu hoogleeraar aan de Rechtshoogeschool te Batavia, een week in de desa door. De mogelijk heid tot een desabezoek wordt verge makkelijkt door de pasanggrahans. Dit zijn logeergebouwtjes, waar de gasten tijdelijk hun intrek kunnen nemen. De dorpen Sitlardjo en Tambakasri werden bezocht. Vooral een gesprek met den Kerkeraad van laastgenoemde gemeente was zeer geanimeerd. De huwelijksregeling, welke den laatsten tijd zoo druk besproken werd in de pers, daar de Regeering een voorstel tot wijziging had ingediend, welke veel tegenwerping van Mohamme- daansche zijde ondervond, daar ze niet gebaseerd was op de opvattingen vervat in de Koran, vormde de hoofd schotel van de besprekingen. Gedu rende twee uur, zou men kunnen zeg gen, gaf Prof. Schepper college over de practische uitvoering van die rege ling vervat in den burgerlijken stand en zette de groote beteekenis en waarde van het Christelijk huwelijk uiteen. Een ander belangrijk bezoek was dat van Dr Muller Krüger, leeraar aan de Hoogere Theologische school te Batavia. Dit bezoek betrof voorname lijk de gemeente Sitlardjo met het doel daar ter plaatse met den Kerke raad een onderhoud te hebben en zich op de hoogte te stellen van den toestand der gemeente, hoever zij het gebracht heeft, nu zij na de zelfstan digverklaring van de Oost-Javaansche Kerk meer zelfbeschikkingsrecht ver kregen heeft. De zelfuitbreiding en de verhouding tot de Mohammedanen vormden punten van bespreking. Daar hij zelf ter zake kundig is door erva ring opgedaan onder de Bataks, was het een leerzaam bezoek en genoten zoowel Javanen als Hollanders, daarbij hun eigen ervaringen te berde bren gende. Dergelijke bezoeken zijn zeldzaam, maar werpen voor voorgangers en ge meente beiden veel vruchten af. OOSTBURG. Ds. K. Veen f Ds. K. Veen, vroeger predikant bij de Ger. Kerk alhier, thans te O. en N. Bildtdijk, is aldaar op 60-jarigen leeftijd overleden. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zendag 25 September Breskens 9,— uur Ds. Hartjes uit Vlissingen. 6,30 uur Ds. van Loon uit Grijpskerke. Cadzand 10.— uur Ds Visser. Hoofdplaat 10,— uur M. R. Pliester. Nieuwvliet 11,— uur Ds. Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 10,— uur Ds J. A. Swart. Zuidzande 10,uur Ds. Stegenga. Groede 9,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da. M. P. Stol. Vrije Evangelische Gemeente. Breskens 9,30 uur Ds J. v. d. Werfhorst. 5,30 uur Cand. T. H. Penninga. 1,30 uur Zondagsschool. Nieuwvliet 10,— uur Cand, T. H. Penninga. Retranchement 2.30 uur Cand. T. H. Penninga. Cadzand. 7,uur Ds. J. v. d. Werfhorst. BRESKENS. Gevonden: Filtreerbakje van auto. Inlichtingen ter secretarie. gezien door den bril van den schrijver van „QUO VADIS" (W. C. Sickesz) 19 jaar geleden (1919) schreef ik in mijn oconomische aanteekeningen (ver meld in „Quo Vadis") „Belastingen van loontrekkenden moeten bij de bron geheven worden". Terzelfder tijd, schreef ik: „door de voortbrenging wordt het menschdom niet alleen gevoed, ge kleed en van een onderdak voorzien; de voortbrenging verschaft den mer.sch niet alleen alle lusten, doch draagt ook vrijwel alle lasten onzer samen leving," en ik voegde er toen tevens de woorden aan toe, die de lezer van „Quo Vadis" op pagina 45 kan vinden: „goed beschouwd moeten de belastin gen grootendeels door het productie proces worden opgebracht". 19 jaar later, op den 21 September 1938 (drie dagen na het verschijnen van „Quo Vadis") drukten de ochtend bladen de Millioenennota af en wer den de Nederlandsche bevolking en wel zeer in het bijzonder de produ centen zoomede de pensioen en/of huurtrekkers verrast, vermoedelijk zelfs zeer onaangenaam verrast, met een belasting van 2 pCt. op loonen, huur en pensioenen, zoomede een winst belasting van 8 pCt., welke laatste voornamelijk de ondernemers geldt. Thans in 1938 dus, eindelijk een belasting, welke bij de „bron" ge heven zal worden. In circa 20 jaren kan veel gebeuren en is ook zeer veel gebeurd. In 1919 werden in Nederland nog hooge, zelfs zeer hooge (z.g. oorlogswinsten) ge maakt en toen beteekende een belas ting aan de bron geheven een betrek kelijk geringe vermindering der hooge winsten. Thans wil belasting bij de bron zeggen: „belastingen heffen bij onder nemingen, die als gevolg van den crisistoestand, welke reeds 8 jaar duurde (met een korte onderbreking in 1937) moeite hebben de balans sluitend te maken of zelfs het hoofd boven water te houden, of, indien het zeer gunstig is, belasting heffen bij ondernemingen, waarvan de onderne mers reeds dusdanig zwaar door be lastingheffing getroffen zijn, dat de re geering zelf erkent: „de reeds be staande belastingen kunnen niet ver der verhoogd worden". Zeker, het doel der regeering is, dat de 2 pCt. van de loonen der werknemers zullen worden afgehouden. Dat is echter theorie, de practijk zal het anders leeren. En zelfs als die 2 pCt. op het loon der arbeiders gekort zou worden, dan zou dit weer betee- kenen een koopkrachtvermindering van 2 pCt., met als gevolg daarvan een geringere consumptie (de vicieuse cirkel) en dus weer de verminderde productiemogelijkheid etc. etc. Belastingheffing bij de bron, m.a.w. de „voortbrenging'' direct belasten met de lasten, welke ze te dragen heeft, is ongetwijfeld het ideaal, en brengt goed toegepast, belangrijke besparing mede, doch men moet de consequentie van dit stelsel onder het oog zien en deze is: dat er een zeer belangrijke factor onontbeerlijk is om belasting heffing bij de bron te doen slagen, en deze is, er moet voldoende geprodu ceerd worden om er die zware lasten ponds pondsgewijze over te kunnen verdeelen, zóó dat iedere productie eenheid niet te zwaar belast wordt. Daarvan is nu op dit oogenblik geen sprake, veeleer zelfs is te duchten, gelijk reeds gezegd, dat door deze nieuwe belasting de consumptie zal dalen, en dus ook de productie- mogeiijkheld.| Jaar op jaar wordt de begrooting ongunstiger, omdat de lasten hooger worden. Daarnaast is de voortbren ging, die gelijk betoogd, al die kosten en lasten te dragen heeft, nog altijd zeer beperkt (in Quo Vadis staat op pagina 21 een duidelijke graphiek af gedrukt, waaruit blijkt, dat bijv. in Amerika in begin Juni slechts 52 pCt, der productiemogelijkheid benut werd. welk cijfer op dit oogenblik wel Iets hooger, doch toch nog zeer onvol doende te noemen is). In Nederland is nu al vanaf den aanvang der crisis (1929) een politiek van deflatie gevoerd, hetgeen zeggen wil, een politiek van versobering en bezuiniging (behalve in de uiteinde lijke staatsuitgaven). De productie is hierdoor vanzelfsprekend zeer ingekort en het is nu deze sterk beknotte en verminderde productie, die de ieder jaar maar weer zwaarder wordende lasten te dragen heeft. Moeten wij ons al verbazen, dat in een wereld waarin groote rijkdom aanwezig is waarin dus ook bij juiste benutting daarvan een zeer groote welvaartsmogelijkheid bestaat ('t hoofd stuk 's Werelds overvloedige rijkdom van Quo Vadis getuigt van geweldige hoeveelheden delfstoffen, brandstoffen, arbeidskracht en geld, welke onbenut liggen, die Indien op de juiste wijze gebruikt groote welvaart zouden brengen) thans reeds 8 jaar lang een politiek van versobering, van armoede dus, gevoerd wordt (Quo Vadis noemt het een volkomen nuttelooze zelfkastij ding), onhoudbaar wordt zulk een po litiek als men zich goed realiseert, dat het op den duur onmogelijk zal blij ken, dat die gereduceerde voortbren ging die telken jare zwaardere lasten moet dragen. Er is dan ook maar één oplossing om uit het moeras te komen, wil de Nederlandsche economie (dit geldt ook voor ieder ander land) niet hope loos op een catastrophe uitloopen en deze oplossing is sterke vermeerde ring der voortbrenging, opdat de zware lasten gedragen worden door een belangrijk grooter aantal producten en dientengevolge minder zwaar op iedere productie eenheid komen te drukken. Dit en dit alleen is de eenige weg. Niet echter een productievermeerde ring door werkverschaffing op staats kosten. Hierdoor gaan wij nog verder de put in Neen, productievermeerde ring door opvoering van het bedrijfs leven tot gezonde hoogconjunctuur zonder gebruikmaking van kunstmidde len, welke economisch niet gerecht vaardigd zijn. Dezen weg te volgen heeft boven dien het groote voordeel, dat er werk komt, normaal productief en volwaar dig betaald werk voor een groot deel der werkloozen. Hoe het overige deel der werkloo zen aan volwaardig werk kan komen, want ook dat is mogelijk, zoo ook hoe het bedrijfsleven weer tot een gezonde hoogconjunctuur kan komen, het zou te ver voeren om dit alles in een nieuwsblad te vermelden. Dat echter kan leder lezer, die be lang stelt in de oplossing van deze problemen vinden in Quo Vadis dat van schrijvers hand deze week bij den boekhandel verschenen en aldaar dus verkrijgbaar is. Van die vencKieiende pijnen, dan hier, dan daar? Ze blijven weg met één of twee van die Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS (Ingez. Med.) BOEKBESPREKING. Erich Maria Remarque: 3 Kameraden" Uitgave: Van Holkema S Warendorf, Amsterdam. Van dit mooie werk verscheen heden de zevende druk. De prijs is thans slechts f 2,90 gebonden en f 1,90 in genaaid. Het verschijnen van de zevende druk is een aanbeveling genoeg voor de rijke inhoud van dit nobele werk. R. Lotgering-Hildebrand: Viert vroolijk feest." Gebonden f 1,90. Uitgave: Van Holkema 6 Warendorf, Amsterdam. Van de hand van deze bekende kookleerares verscheen thans 'n pracht werk, waarin de huisvrouw op pret tige wijze een keur van verschillende maaltijden bij alle gelegenheden wordt aangeboden, daarbij een reeks van nuttige wenken die voor de huisvrouw onmisbaar zijn. Nederland versterkt zijn defensie. Nieuw vlootmaterieel ter bescher ming van koopvaardijschepen. Ver sterking lichte strijdkrachten ter zee. Snelvarend materieel en nieuwe vlieg- tuiggroepen voor Ned. Indiê. f 20.000 000 voor nieuw klein vloot materieel in den Archipel. Zes millioen uitgetrokken als eerste termijn voor nieuwen kruiser. De boterheffing. Het bedrag van de heffing en de steunuitkeerieg op boter, is, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 22 tot 29 September vast gesteld op 60 cent per kg. UIT DE STAATSCOURANT. Onderscheiding. Bij Kon. Besluit is de bij K. B. van 8 Mei 1936 aan zuster Angélique (me). A. C. M. v.d. Bom), verblijvend in het St, Antoniuspestlcht te Oostburg, ver leende eeremedaille in brons, verbon den aan de orde van Oranje Nassau, bij bevordering vervangen door een in zilver. Herziening statuten. Onder no. 786 zijn bij de Algem. Landsdrukkerij verschenen de gewijzig de statuten van het Provinciaal waters nood-comité in Zeeland, gevestigd te Middelburg. Besmettelijke ziekten. In de afgeloopen week werden te Biervliet 3 gevallen van roodvonk ge meld (2 in één gezin) en 1 geval van typhus te Groede. SPANJE. Barcelona stuurt de vrijwilligers naar huis. De Spaansche minister-president Ne- grin heeft heden medegedeeld, dat de regeering te Barcelona heeft besloten de onverwijlde terugtrekking van alle niet-Spaansche strijders aan de zijde der regeering te bevelen. Hij verklaarde, dat het besluit zijner regeering geldt voor buitenlandsche vrijwilligers van welke nationaliteit ook, zelfs voor degenen, die sedert het uit breken van den burgeroorlog de Spaansche nationaliteit hebben aange nomen. De regeering wil door haar besluit een bijdrage tot een algemeene ont spanning leveren. Negrin heeft na zijn verklaring in de Assemblée de volgende motie ingediend: „de Assemblée, in kennis gesteld van het besluit der Spaansche regeering tot het onmiddellijk terugtrekken van de buitenlandsche strijders, onder toezicht van een internationale commissie, er akte van nemende, dat de Spaansche regeering zich verplicht deze commis sie alle waarborgen en faciliteiten te verleenen, besluit gevolg te geven aan het vetzoek der Spaansche regeering en maatregelen te nemen tot het in stellen van deze internationale com missie." VOETBAL. Uitslagen van Zondag 18 Sept jl. K.N.V.B. Sluiskil—Corn Boys 10 Terneuzen BoysAxel 0—4 Z.V.B. Aardenburg I—S.C.D. I afgel. Breskens IIOostburg II 11 1 Groede II—Hoofdplaat II uitgest. Schoondijke I—Breskens III 6—2 0 Programma voor Zondag 25 Sept. a.s. K.N.V.B. Axel - IJzendijke Biervliet—Hoofdplaat Breskens—Terneuzen Boys Corn Boys—Hulst TerneuzenSluiskil Z.V.B. Schoondijke II—Breskens II Hoofdplaat IIAardenburg I Oostburg II Groede II Breskens III—Biervliet II Aardenburg II—IJzendiike II Groede I—Schoondijke I BRESKENS. Goed volgen. Woensdagavond had de rekening en verantwoording plaats van de buurt- commissie Boulevard. Er was een goed slot van f 20.-, waarvan f 10.- zal gegeven worden aan de afd. Het Groene Kruis en aan belde muziek- vereenigingen ieder f 5.-. Bondsavonden. Naar wij vernemen zal op 4 Octo ber a s. de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. een Bondsavond organisee- ren in hotel „De Vuijst" alhier, waar bij een interessante geluidsfilm zal worden vertoond. Op 5 October zal een zelfden avond gehouden worden in het Beursgebouw te Oostburg. Concert. Zondag zal door de Muziekvereeni- ging Uit het Volk—Voor het Volk een uitstapje gemaakt worden naar de Nieuwe Sluis om aldaar een concert te geven. We juichen dit plan ten zeerste toe en wenschen de vereeniging en de be woners een prettigen dag met dit concert. BIERVLIET. Benoemd. Met ingang van 1 November is be noemd tot Gezworene van den Pau- linapolder de heer G. Dieleman, alhier. SCHOONDIJKE. Benoeming. De heer M. 't Jong, gemeente-veld wachter alhier is door den Commissaris der Koningin in Noord Brabant be noemd tot bezoldigd gemeenteveld wachter te Klundert. NIEUWVLIET. Opbrengst collecte. De collecte, ten bate van Nederland sche jeugdige werkloozen alhier op 17 Sept. jl. gehouden, heeft opgebracht f 55,35. HOOFDPLAAT. Opbrengst collecte. De collecte ten bate van de blinden van Wolfhezen voor alle gezindten, bracht alhier f 31,15 op. OOSTBURG. Tentoonstelling. Woensdag werd alhier in tegen woordigheid van den Commissaris der Koningin Jhr Mr Quarles van Ufford de vijfde tentoonstelling van vetvee, fokvee, handelsvee, varkens, geiten en schapen, geopend, in de raadszaal, door den burgemeester, met een inleidend woord. Aan deze tentoonstelling is tevens een winkelweek verbonden, terwijl he den en morgen de feestelijkheden plaats hebben ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin. De Commissaris sprak na de ope ning een hartelijk woord. Hij sprak de hoop uit, dat de markt meer en meer bekendheid zal krijgen en dat deze tentoonstelling daartoe zal bijdragen. Botsing tusschen twee vliegtui gen. Heden zijn nabij Namen twee legervliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. Een der vliegtuigen kon lan den. Het ander stortte neer, waarbij de bestuurder werd gedood. Hij liet zijn foto achter Een mooie vingerafdruk helpt de po litie meestal al aardig op het spoor bij het ophelderen van een inbraak. Maar de man, die Maandagnacht jl. een partij japonnen zoomede den in houd der electrische- en gasmeters ontvreemdde uit een confectiefabriek te Amsterdam maakte het den bewa kers van de openbare orde al bijzon der gemakkelijk: hij liet bij het bezoek zijn foto achter Mooier kon het dus niet en Dinsdag is de dief dan ook door de politie van de Warmoesstraat in zijn woning ge arresteerd. Waarna gisteren nog de arrestatie van drie helers volgde, bij wie thu s het grootste deel van den worden veroorzaakt door scherpe ver giftige stoffen, die zich in Uw spieren hebben vastgezet en daar ontsteking, pijn. zwelling en stijfheid veroorzaken. Laat dadelijk een groote pot Akker's Kloosterbalsem halen en laat U drie maal per dag flink daarmede wrij'ven. Kloosterbalsem bevat geneeskrachtige aromatische stoffen, die diep in de weefsels doordringen en daar hun gene zende en afleidende werking uitoefenen op de ontstoken pijnlijke spieren. De vergiftige stoffen, die zich in Uw spie ren hebben vastgezet, worden opgelost. Ge ruikt als 't ware de geneeskracht en na elke wrijving voelt Ge de werking. Ongeëvenaard als wrijfmiddel bij spit, rheumatiek, spierverrekkingen. stram heid, kneuzingen, ischias, pijnlijke spieren Per pot van 25 Gram f 0.621/2, pot van 50 Gram f 1.04 (Ingez. Med.)

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2