BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. De Opening der Staten-Generaal. Troon rede: Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON Egü glimp van Canada* Vrijcorpsen langs de heele Sudeten-grens. 47ste Jaargang Dinsdag 20 September 1938 Nummer 4373 N ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. tedere reget meer fO;15. Ingez. Med. 30 cl. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot Koogstens 5 regeb 1 0.40 (bij voonjitbetaling) Heden had de opening van de zitting der Staten- Generaal plaats, door H. M. de Koningin, met het uitspreken van de volgende Leden der Staten-Generaal, Bij den aanvang van het zittingjaar tot hervatting Uwer werkzaamheden gevoel Ik allereerst behoefte uitdruk king te geven aan Mijne gevoelens van diepe erkentelijkheid voor de in de af- geloopen weken uit alle lagen van Mijn Volk ontvangen bewijzen van gehecht heid aan Mij en Mijn Huis. De her innering daaraan zal bij Mij onverge telijk zijn. Kon Ik ten vorigen jare In Uw midden gewagen van hoop op verbetering in den economischen toestand des lands, de gang van zaken sinds dat tijdstip heeft deze hoop niet in vervulling doen gaan. Wel is de werkloosheid sinds dat tijdstip nog eenlgszins afgenomen, maar over het algemeen zijn de eco nomische vooruitzichten minder gunstig dan destijds het geval was. Deze toestand plaatst de Regeering opnieuw voor de vraag wat gedaan kan worden tot verlevendiging van het bedrijfsleven en de daarmede saam- hangende werkgelegenheid voor groote groepen van ons volk. Met het oog hierop zulllen bijzondere voorzieningen worden getroffen ter bevordering van den uitvoer onzer producten, terwijl voor bepaalde bedrijven tariefmaat regelen van matig beschermenden aard in voorbereiding zijn. Ook zal aan de verdere ontplooiing onzer nationale nijverheid en aan de belangen der scheepvaart bij voortduring aandacht worden geschonken. Mag worden gehoopt, dat van deze voorzieningen een gunstige Invloed op de werkgelegenheid zal uitgaan, daar nevens zal worden voortgegaan met het treffen van bijzondere maatregelen tot bestrijding der werkloosheid. In zonderheid zal belangrijke uitbreiding worden gegeven aan de uitvoering van die werken, welke bijdragen tot ver 15. (Nadruk verboden). Een heele rits auto's keerde terug van de Niagara. De felle autolichten schenen als over een gladden vijver op ons toe te snellen. Bij de onbewaakte overwegen was onze chauffeur behoorlijk op zijn hoede, deed zachtjes aan, stond even stil om uit te kijken. Achteropkomende luxewagens schoven ons voorbij, ze ven, acht, tien. Wacht maar, Eddy krijgt jullie wel En waarlijk hij kreeg ze. Een voor een sloeg hij ze. En met stukken. Beneden de vijftig mijl ver achte hij alles. De weg Welland— Falls is zijn weg. Eddy is er koning. Als de eene droppel water op de andere lijkt Eddy op een dorpsgenoot van ons, een leeraar in de wiskunde, die rekent met algebra, vergelijkingen en gedeelten van millimeters. Eddy rekent in mijlen en liefst boven de vijftig. Aan het „General Brock's Hotel," hooging van het voortbrengingsver- mogen van den bodem en daardoor leiden tot het ontstaan van blijvende werkgelegenheid. Ce verdere uitvoering van de drooglegging van den Noord- Oostpolder en de voorbereiding van de overige inpolderingen in het IJssel- meer, zullen krachtig worden voort gezet. Teneinde remmende invloeden op de uitvoering van werken tot bestrij ding der werkloosheid zooveel moge lijk uit den weg te ruimen, zullen voorstellen van wetgevenden aard U eerlang bereiken. De werkloosheid onder de jeugd heeft de bijzondere aandacht der Re geering; maatregelen tot krachtiger bestrijding worden voorbereid. Tot voldoening stemt, dat in deze bewogen tijden de betrekkingen van Nederland tot de andere Mogendhe den haar vriendschappelijk karakter onveranderd hebben mogen behouden. De Regeering blijft er op bedacht, de positie van Nederland door onze even zorgvuldig als bestendig gevolgde politiek van zelfstandigheid te bevesti gen en te versterken. Daartoe blijft de verdere uitvoering der voorgenomen maatregelen tot versterking van 's lands weermacht onontbeerlijk. De toestand van de openbare finan- ciëu blijft In zeer bijzondere mate zorg vereischen, en noopt mitsdien tot een zoo groot mogelijke beperking der uitgaven. Dit is te meer geboden om dat de offers, welke in de huidige omstandigheden gebracht moeten wor den voor de defensie, alsmede die, welke nu reeds gedurende een reeks van jaren gevorderd worden voor de bestrijding der werkloosheid en de leniging van haar gevolgen, zeer zware elschen aan de publieke kassen stellen. Grooter offers zullen echter nog noodig zijn om in deze voor ons volks waar wij frontkamers besproken had den met het gezicht op den waterval, zette hij ons af. Reeds uit de verte hadden wij het brommen der vallen gehoord De eerste blikken die we op het onbeschrijfelijk schoone tooneel wierpen van onze vensters uit, deden ons een beeld zien, dat zich voor altijd grifte in ons ge heugen. Hier reikte menschelijk ver nuft aan de schoonheid der natuur de hand. Machtige schijnwerpers wierpen n.l roode, groene en blauwe sluieis over de schitterende kokende massa, waaruit loom de dikke mistwolken opstegen. Een vermoeiende dag was het ge weest. We verlangden te slapen en toch gevoelden we iets als ongeduld als we bedachten, hoe mooi het schouwspel den volgenden morgen zou zijn in het volle daglicht. Het was al Iaat als ik nog even een blik naar buiten wierp. Alle mensche lijk beweeg tusschen de plantsoenen was stilgevallen. Maar het gekleurde licht speelde nog steeds zijn spel. Telkens veranderde het op de zwie pende of zacht wegzwevende mist flarden, die deden denken aan fauns die zich In hun dans onbespied wa nend, zich hullen in demonischen toot bestaan zoo eminente belangen op de juiste wijze te blijven voorzien. Voorstellen, welke er op gericht zijn het geheele volk zooveel mogelijk in deze nationale offers te doen deelen, zullen U in dit zittingjaar worden aangeboden. Het ligt in het voorne men hiermede gepaard te doen gaan voorstellen tot belastingherziening, ten einde een meer rechtvaardige verdee ling van den druk te verkrijgen en de in bepaalde belastingen gelegen be lemmeringen tegen verruiming van de werkgelegenheid zooveel mogelijk weg te nemen. In verband met het feit, dat de wijzigingen in de economische ver houdingen op het gebied van den landbouw meer eu meer van blijven- den aard blijken te zijn, Is het ge- wenscht, dat aan de genomen maat regelen een organisatie ten grondslag worde gelegd, waarbij in het bijzonder gelet zal worden op de handhaving der bij het landbouwbedrijfsleven be- hoorende eigen verantwoordelijkheid. Blijft Curasao zich verheugen in een gestadige ontwikkeling en vertoont de financieele toestand van Suriname een lichte verbetering, de in het vorig jaar ingetreden terugval in de con junctuur heeft niei, nagelaten een on- gunstigen invloed uit te oefenen op den algemeenen economischen en finan- cieelen toestand van Nederlandsch- Indië. Hoewel een voorzichtig financieel beleid terughouding eischt bij het be ramen van maatregelen met geldelijke gevolgen, zal niettemin worden voort gegaan met het streven naar verbree ding van de economische basis des lands. De doelmatige inrichting van de verdediging van Nederlandsch-Indiè te land en ter zee, welke van de Schat kist zware offers eischt, heeft de voort durende aandacht der Regeering. Met erkentelijkheid maak Ik gewag van de toewijding waarmede Leger en Vloot, zoomede de ambtenaren in burgerlijken dienst in het geheele Koninkrijk hunne taak vervullen. Ook in het komende zittingjaar zal Den volgenden dag daalden wij met het bergspoortje af tot onder in de rivierbedding of liever het ravijn dat na duizenden van jaren door het zie dende water was uitgeslepen in den rotsbodem. Het weder was heerlijk, zoodat wij onze lichtste plunje had den aangetrokken. Lekker scheen de zon ons op de huid en naast ons hé wat was dat? Ijs, bonken ijs als spoorwagens zoo groot en dat in Juni. Nog waren de sporen van den barren winter niet geheel verdwenen, terwijl als contrast boven ons op de berg helling de druiven groeiden. Dicht bij de ijsklompen stapten we op het dek van een stoombootje, een flink breed ding „The maid of the mistgeheeten. Ruim negentig jaar geleden voer hier op de Niagararivier het eerste bootje van diei naam en tot op heden waren het alle „Mist- meisjes". Om mist en regen te kunnen trot- seeren moesten we donker oliegoed aantrekken. Zoo stoomden wij het witte geweld tegemoet, naar den ame- rikaanschen oever het eerst. Al spoe dig waren we omgeven door wolken van witten motregen, opgejaagd door de neerstortende waterkolommen. Een regen van zware droppels trommelde weer veel arbeid en toewijding van Regeering en Staten-Generaal worden gevorderd. In het vertrouwen, dat die arbeid verricht zal kunnen worden in hartelijke saamwerking en met de in nige bede, dat de Almachtige God ons allen de noodige kracht en wijs heid schenke, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Uit Asch wordt door het Duitsche Nieuwsbureau een bericht gepubliceerd, dat Henlein bevel heeft gegeven de geheele grens van het vaderland te doen bezetten door „vrijcorpsen van Sudetenduitschers' Het bestuur dezer partij heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin me- dedeeling wordt gedaan van Henlein's besluit. Het Duitsche volk leeft in toene mende spanning. De Berlijnsche correspondent van het Alg. Handelsblad bericht hierover aan zijn blad het volgende: Twee leiders der Sudetenduitsche partij, de perschef dr. Sebekowsky, die ook deel heeft uitgemaakt van de com missie, welke herhaaldelijk met dr. Be- nesj en dr. Hodzja heeft onderhandeld, en de afgevaardigde Sandner die zich als chef der propaganda-afdeeling van de partij voorstelde, hebben Zaterdag avond in een persconferentie mededee- lingen gedaan betreffende de ontwik keling en den thans bereikten stand der crisis in het Sudetenland en den Tsjechoslowaakschen staat. In hoofdzaak voerde dr. Sebekowsky, een nog Jeugdig man, het woord om nog eens de verschillende fasen der onderhandelingen sinds het verkondi gen der acht punten van Karlsbad (die hij 30 pCt. noemde van de eischen inzake volledige afscheiding van den staat en opgaan In het Duitsche rijk, welke thans worden gesteld) in een kort en zeer duidelijk overzicht, de revue te doen passeeren. De belang rijkste punten kunnen als volgt worden samengevat; 1. Men heeft gezegd, dat de leiders der Sudetenduitsche partij, onder wie ook ik, een oproeping hebben onder teekend tot stichting van een nieuwe partij tegenover Henlein. Dat is vol komen onzin. Zooals u ziet vertoef ik op onze oliejassen en stroomde langs onze gezichten. Met onze donkere puntkappen geleken we toch al ver vaarlijk veel op leden van de be ruchte Ku Klux-Klan, maar nu we vereenigd met meerdere toeristen el kander in het tumult nog nauwelijks konden onderscheiden, kreeg men heelemaal het idee van een troep duistere samenzweerders. Even tevoren had een der bendeleden nog het stoute stuk begaan een sigaret op te steken en was zich thans klaarblijkelijk niet bewust, dat deze hem als een nat vodje van de lippen spoelde. Plotseling lag de regen achter ons. Daar was weer het zonlicht om ons een tafereel vol wilde schoonheid voor te tooveren Onder langs den amerikaanschen oever was van den rotswand af ter zijde van den waterval een wanstaltig getimmerte aangebracht loopend tot vlak voor de waterlawines. Het was een lange smalle brug, zoo goed en zoo kwaad als het ging over de rots blokken geslagen, waartusschen de felle stroom siste. Het leek of het uitgeteerde skelet van het monster van Loch Ness hier op de rotsbonken was neergeploft. Over de nog aaneenge- houden botten trippelden levende we nlet te Praag, waar die nieuwe partij héét te zijn opgericht, maar in werke lijkheid niet opgericht is, maar te Berlijn. Ik kan verklaren, dat wij allen achter Henlein en diens proclamatie staan en dat wij wenschen op te gaan in het Duitsche Rijk. Dat staat reeds lang vpor ons vast. Worden van Sudetenduitschers on- derteekeningen voor eenige splitsing afgeperst, dan verklaren wij thans reeds dat die ongeldig zijn. 2. De Sudetenduitsche partij heeft op 21 Mei geen volksopstand voorbe reid, noch gewild. Hitier heeft reeds ln Neurenberg bevestigd, dat Duitschland ook niet aan binnenrukken heeft ge dacht en daartoe geen enkelen maat regel had genomen. Later heeft dr. Benesj in mijn tegenwoordigheid ver klaard ook nooit beweerd te hebben, dat Duitschland gereed stond binnen te rukken, maar dat Tsjechoslowakije had gemobiliseerd om het Duitsche rijk te waarschuwen. 3. Alle verbindingen met de Tsje chische regeering zijn voorgoed ver broken, nu Praag de onwettige veror dening heeft uitgevaardigd, die de Su detenduitsche partij verbiedt, en heeft toegelaten dat haar centraal bureau te Eger is vetwoest. Wij waren tijdig ge waarschuwd, hebben ons hoofdbureau in Eger ontruimd en zijn naar Asch ontkomen. Praag wilde geen onder handelingen meer en gaf ons geen ant woord. Ons antwoord was toen de proclamatie van Henlein: „Wir wollen heim ins Reich 1" 4. Wij hebben nu een nieuw hoofd kwartier, waarvan ik u de plaats niet mag verraden, maar wel kan ik u meedeelen, dat wij bezig zijn op Duitsch gebied langs de Duitsch-Tsjechische grens uit onze vluchtelingen vrijcorpsen te vormen, die bereid zijn voor de be vrijding van hun vaderland met de wapens te vechten, als dat noodig mocht zijn. Wij hebben sterke zenuwen en een zuiver geweten, voor ons is er geen terug meer. Tot zoover dr. Sebekowsky. Ik vroeg hem nog, of ook onder de tegenwoordige omstandigheden de lei ders der Sudetenduitsche partij de be volking nog in de hand hebben en of de bevelen van de partijleiders haar nog bereiken. „Ik hoop het," was het antwoord. De belangrijkste verklaring wa^zeker die van de opstelling van Sudetenduit sche gewapende vrijcorpsen, een me- dedeeling, welke overigens reeds op een vroeger uur uit een nieuw mani fest van Henlein zelf was bekend ge worden. zens evenals wij gekukluxkland, zij het in gele kleur. Grooter dissonnant is niet denkbaar dan hier te midden der grootsche worsteling van het water deze wanstaltige brug, om van de daarop bewegende gele kegels nog niet te spreken. Het was hier, dat ik voor de eerste en eenige maal in mijn leven verlangd heb om voor den tijd van vier en twintig uur president van de Vereenigde Staten te kunnen zijn, enkel en alleen om dit storende ge timmerte te kunnen doen opruimen. We naderden den val aan de cana- neesche zijde, waar het water over een breedte van 3010 voet omlaag stort van een hoogte van 158 voet. Tot het vormen van een juist be grip diene, dat het water der Niagara rivier vlak voor zijn val wordt geschei den door het Goateiland, dat bijna midden in den ziedenden stroom ligt. Deze hindernis, die het stroombed dus in tweeén verdeelt, is oorzaak, dat twee watervallen werden gevormd, zoodra de insnijding van den aardbo dem beneden den val tot het eiland was genaderd. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1