3A Distin pers wwaÉ spoedig militaire maatregelen. Kerk- en Schoolnieuws. Land- en Tuinbouw. Binnenland Sport. Ingezonden. Gewestelijk Nieuws Gemengd Nieuws tot' Geef voor dien blaffenden hoest dadelijk Akker's Abdijsiroop. Per flacon 90 cent en f. 1.50 BIERVLIET. Benoeming. Als tijdelijk onderwijzer aan de O. L. S. A is benoemd de heer H. Koster van IJzendijke, in plaats van de heer Goedbloed, 'die voor de herhalingsoe feningen in dienst moest. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 18 September Breskens 9,30 uur Ds E. Raams van Hoek. 4,30 uur Ds Panhuise van Aagtekerke Cadzand 10.— uur Ds Visser. Hoofdplaat 10,uur M. R. Pllester. Nleuwvüet 11,— uur Ds. Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 10,— uur Ds J. A. Swart. H. Doopsbedlening. Zuidzande 10,— uur Ds. Stegenga. Groede 9,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da. M. P. Stol. Vrije Evangelische Gemeente. Breskens 9,30 uur Cand, T. H. Penninga. 5,30 uur Cand. T. H. Penninga. 1,30 uur Zondagsschool. Nleuwvüet 10,00 uur Ds. J. v. d. Werfhorst. Retranchement 2,30 uur Ds J. v. d. Werfhorst. De Berlijnsche correspondent van het Alg. Handelsblad meldt: De spanning in Berlijn is zeer toe genomen. De bladen verschijnen van uur tot uur met extra edities, wat in politieke kringen als een teeken wordt beschouwd dat men van Duitsche zijde alles in details heeft voorbereid in verband met de onmiddellijk te verwachten nadere maatregelen. Welke die zullen zijn ligt natuurlijk nog in het duister, maar het is wel kenmer kend voor de hier heerschende stem ming, dat reeds de verwachting van een binnen korten termijn door te voeren Duitschen opmarsch, wellicht verder dan het Sudetenduitsche ge bied, wordt uitgesproken. Anderen, die niet zoo ver gaan rekenen toch vast op instemming van Chamberlain en Daladier met een Duitsche bezet ting van de zuiver Sudetenduitsche gebieden, en een volgens Oostenrijksch voorbeeld daarop volgende volksstem ming „met terugwerkende kracht". Men vermoedt dat Hitler Chamber lain duidelijk zal hebben gemaakt, dat de militaire actie van Praag, waar de regeering volgens de jongste Duitsche informaties reeds groote troepenafdee- lingen aan de Tsjechisch-Duitsche grenzen concentreert, een voorspel voor een Tsjechisch-Sowjetrussische actie van ernstig gevaar voor Europa beteekent en dat de eenige redding ligt in een door Parijs en Londen ge dulde onmiddellijke militaire actie van Berlijn. De vierde extra uitgave van „Der Angriff" schrijft zooeven dat de jongste ontwikkeling in Tsjechoslowakije dui delijk Iaat zien, dat de eigenlijke macht reeds in de hand der militaire kringen in Praag ligt. De heer Benesj schijnt in zijn eigen model-democratie elke macht te hebben verloren. Intus- schen; heeft Moskou door zijn opper sten ophitser Dimitrov in Praag alles in beweging gezet om de bereidwil ligheid der Tsjechische chauvinisten voor een oorlog te versterken. Het beroep op de millioenen roode Sowjet-soldaten, die men hedenochtend in de Tsjechische bladen vond schijnt zijn uitwerking op de militaire va- banque-spelers niet gemist te hebben. Zij vergeten slechts dat sedert 21 Mei de wereld een ander en juister beeld van Tsjechoslowakije heeft ge kregen en dat tusschen de ophitsing van Praag en den oorlog de woorden van den Führer staan, die de wereld niet alleen heeft begrepen, maar ook van ganscher harte heeft toegejuicht. Ongestraft kan zich de 21ste Mei niet herhalen. Wat het algemeen beeld aangaat nog het volgende: Ware het initiatier voor de reis van Chamberlain naaf Berchtesgaden niet gekomen, dan zou Hitler, naar ik uit goede bron meen te weten, reeds gisteravond bevel tot binnenmarcheeren en bezetten van de Sudetenduitsche districten hebben ge geven. Er mag nauwelijks aan worden getwijfeld, dat dit bevel morgen of Zaterdag zal volgen en dan naar men hoopt met toestemming van de Engel- sche en de Fransche regeering, die dan van Hitier de toezegging zullen hebben dat Duitschland zich tot deze districten zal beperken om de eigen stamgenooten te beschermen. Naar wij vernemen is Chamberlain hedenmorgen half tien uit Berchtes gaden vertrokken. Begin volgende week zullen de besprekingen worden hervat. Ontsmetting van pootaardappelen tegen Rhizoctonia. Ter bestrijding van Rhizoctonaziekte in aardappelen wordt ontsmetting van dat pootgoed waarop de bruine of zwartachtige korstjes van deze schim mel (z.g. sclerotién) in eenige mate voorkomen, ten zeerste aangeraden. De aanwezigheid van de sclerotién kan vastgesteld worden door een flink monster in water schoon te wasschen. De bruin of zwart gekleurde sclerotién worden dan goed zichtbaar. Ontsmetting in het najaar verdient aanbeveling boven die in het voorjaar. Laat in het voorjaar ontsmetten moet worden afgeraden. Raadzaam is het ook, de aardappelen eerst eenigen tijd na het rooien te behandelen, opdat de huid goed is afgehard. Er bestaat anders eenige kans op beschadiging. Voordat tot ontsmetting wordt over gegaan, moeten de aardappelen ont daan worden van den aanhechtenden grond, door ze te wasschen in ge woon water. Wordt dit nagelaten, dan kan de ontsmettingsstof niet tot de sclerotién doordringen. Ook verliest zij bij de aanwezigheid van grond spoediger haar werking. De ontsmetting kan worden uitge voerd met, in alphabetische volgorde genoemd, Aretan of sublimaat. Aretan wordt aangewedd in een op lossing van 1 Va op duizend, dus ll/j gram op 1 liter water, waariu de aard appelen, na eerst te zijn afgewasschen 20 tot 30 minuten worden onderge dompeld. Aretan kan meermalen ach tereen, tot zesmaal toe, aangewend worden. Noodig is dan, dat telkens na iedere behandeling per 100 liter oplossing 4 liter Aretan oplossing van dubbele sterkte, dus van 3 op duizend, wordt toegevoegd. Wordt de oplossing slechts 3 maal gebruikt, dan is dit niet noodzakelijk. Aretan voege men niet direct aan het water toe, maar men make van de benoodigde hoeveelheid eerst een papje, dat daarna onder flink roeren in het water wordt gebracht. Men kan, daar Aretan ijzer niet aantast, hiervoor ook bakken van dit materiaal gebruiken. Zink wordt echter wel aangetast. Bij aanwending van sublimaat wor den de aardappelen gedurende l'/a uur ondergedompeld in een oplossing ter sterkte van 1 op duizend, dus 1 gram sublimaat per liter water. Het gemakkelijkst zijn hiervoor te gebruiken sublimaat-pastilles a 1 gram. Deze wegen pl.m. D/a gram maar bevatten 1 gram sublimaat. Er zijn ook pastilles in den handel, die slechts Va gram sublimaat bevatten. Bij den aan schaf houde men hiermee rekening! Ter ontsmetting van 1 hl. aardappe len (pl.m. 70 kg.) is 50 liter oplossing voldoende. Dezelfde oplossing kan driemaal achtereen gebruikt worden Zoowel bij aanwending van sublimaat als van Aretan lette men er vooral op, dat het water niet te koud is. Lager dan 5 gr. C mag de tempera tuur in ieder geval niet zijn. Daar sublimaat metalen aantast, mag de ontsmetting hiermede slechts uitge voerd worden in houten of steenen vaatwerk. Na de behandeling dienen de ont smette aardappelen, voordat ze opge borgen worden, goed gedroogd te worden. Daar, zoowel sublimaat als Aretan giftige stoffen (maaggiften) zijn, be- trache men de noodige voorzichtig heid. Nadere inlichtingen worden verschaft door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de bij dezen dienst werkzame ambtenaren, zoomede door de heeren Rijksland- en Tuin- bouwconsulenten. Omzetbelastingwet. In het „Staatsblad" no. 482 is een Kon. Besluit opgenomen, waarin wordt bepaald, dat de wet van 23 Augustus 1938 tot herziening der Omzetbelas tingwet 1933 en wijziging der alge- meene wet van 26 Augustus 1922 in werking treedt met ingang van 1 Oc tober a.s. met uitzondering echter van het eerste lid van art. XII der wet van 23 Augustus j.l (betreffende het bijzonder invoerrecht). VOETBAL. Uitslagen van Zondag 11 Sept. j 1. Vriendschappelijk: BRESKENS. Oostburg I—Schoondijke I 3—2 Hoofdplaat I—IJzendijke I 4—0 Breskens I—Biervliet I 6—1 AARDENBURG. Aardenburg JBreskens II 13 Aardenburg II—Breskens III 13 Programma voor Zondag 18 Sept. a.s. K.N.V.B. 3e klasse A HulstBreskens HoofdplaatTerneuzen Oostburg—Biervliet Sluiskil—Corn Boys Tern. Boys—Axel Z.V.B. Ie klasse D Aardenburg I—S. C. D. I Breskens IIOostburg II Groede II—Hoofdplaat II .V.B. Ie klasse E Biervlie IIAardenburg II Schoondijke I—Breskens III IJzendijke II—Groede I Buiten verantwoordelijkheid der redactie. De Jubileumfeesten van Groede. De bevolking van Groede heeft hier eens getoond, wat door samenwerking te bereiken valt, en nu eens een echt Nationaal feest gevierd, waar elk spon taan aan mee kon doen. En zonder iemand iets te kort te doen aan hetgeen hij gepresteerd heeft, want elk deed zijn best, heb ik toch de beide muziekvereenigingen bewon derd, die zoo'n groot aandeel in deze feesten hebben gehad. Ik zag ze eerst gezamenlijk optrek ken naar de markt, om van daaruit de schoolkinderen te begeleiden naar het gemeentehuis en daar onder leiding van de directeur der Zangver. de kin derzang begeleiden, die jammer, van het regenachtig weer, ontijdig gestaakt moest worden. Dan de optocht met wagens waar „E. M. M." voorop, en „Hosanna" middenin liep, en zoo om beurten een pittige marsch lieten hooren, zonder dat ze teekenen van vermoeidheid ga ven, dan met muziek naar het voetbal veld en later met de stoelendans, om 's avonds elk een uitvoering te geven, plus weer begeleiding van de lichtstoet. zoomede de tweede dag, weer volop muziek, dan kan ik niet anders zeggen: „Steunt deze beide vereeniglngen, die, elk op hun eigen terrein wer ken, doch ook hebben getoond dat samenwerking goed mogelijk is en voor groote optochten elkaar prachtig aan vullen". En dan wil ik ook niet verge ten de zangvereeniging en het kinder koor. Wat vulden zij mooi het pro gramma en hoewel klein in aantal, werd er heel wat gepresteerd. In het bijzon der is dit gebleken bij het lintenspel. Wat een voorbereiding heeft dat ge kost, maar ook welk een succes Men hoort overal waar men komt over dat lintenspel spreken en de meesten met bewondering voor het geleverde. Vooral de liefhebbers van zang in de gemeente, die met doel en streven van de Zang ver. kunnen instemmen, sluit U toch hierbij aan, opdat het aantal leden minstens verdubbeld wordt. Zang en muziek zijn mooie gaven, die men in de genoemde vereenigingen kan benutten, en anderen een genoegen schenkt Ik zag in alle drie de vereenigingen veel jeugd, maar ook verschillende ou deren, die reeds jaren hun krachten hebben gegeven om de vereenigingen te steunen en dit doen met lus: en opgewektheid. Laat dit voor velen een aansporing zijn, vooral onder de jeugd om zich aan te sluiten, tot grooter bloei van de vereenigingen. Een liefhebber van Muziek en Zang. BOEKBESPREKING. C. Garland-Koch: „BattlingBrinio". Ingen. f 3.25. Geb. f 3.90. Uitgave: A. W. Bruna en Zn., Utrecht. Van deze mooie Holland-Belglë ro man, welke een verkwikkend verhaal geeft van de wederwaardigheden van het Hollandsch-Belgisch Vriendenpaar Frank Veerman en Maurice Blankaert, vóór en na den oorlog, verscheen de tweede druk. Het brengt ons mooie herinneringen van Frank en Maurice. Frank Veer man, de Zeeuwsche visscherszoon, is hierin de hoofdpersoon. Een boek, dat goed geschreven is en ons in dezen tijd werkelijk ver kwikt. Het brengt de volken tot el kaar. 0 W. C. Sickesz: „Quo Vadis". of „De weg naar ongekende welvaart". Gebonden f 1.—Volksuitgave 25 cent. Uitgave: Holdert Co., Amsterdam. In dit werk stelt de schrijver zich op het standpunt, dat er in de wereld groote rijkdom is, die ons deelachtig kan worden en een periode van duur zaam en ongekende welvaart kan in luiden, indien daartoe slechts de goede weg wordt ingeslagen. Deze weg nu wordt in dit mooie werk door de schrijver aangewezen. 0 Handelsonderwijs voor den midden stand: Rechts- en wetskennis f 1.— Grondbeginselen van bedrijfsleer, re clame en verkoopkunde f 0.95. Uitgave: Van Putten Oortmeijer. Van bovenstaande handige boekjes voor het onderwijs op cursussen ter verkrijging van het diploma Handels kennis, verscheen de 6e druk. Deze werkjes zijn voor dat onder wijs onmisbaar. BRESKENS. Sumajo-Bioscoop. Snelle reportage van de opnamen der Nationale feestelijkheden in ons land. De Bio Ond. Luxembourg te Arn hem zal in een groot gedeelte van ons land op de snelst mogelijke manier de gebeurtenissen, welke in deze belang rijke dagen hebben plaats gehad op het witte doek brengen. Met een groot aantal films wordt het land doorgereisd en zal Vrijdag 16 en Zaterdag 17 Sept. in Breskens beginnen. Daar de Bioscoop Ond. Luxembourg door haar geregelde exploitatie in Bres kens een waarborg geeft voor de per fecte vertooning van deze films in woord en beeld betwijfelen wij niet of voor de films zal een groote belang stelling zijn, tot zelfs diegenen die per soonlijk deze gebeurtenissen hebben bijgewoond, daar het filmbeeld U een grootscher en mooier zicht hier op zal geven. De vreemdelingen. De prov. booten vervoerden Don derdag van Breskens naar Vlissingen 1100 passagiers en 71 auto s. De drukte van vreemdelingen begint af te nemen. GROEDE. Mond en klauwzeer. Alhier werd ter secretarie door den slager J. M te Schoondijke. die onder deze gemeente een weide heeft, aan gifte gedaan, dat onder zijn vee mond en klauwzeer heerscht. IJZENDIJKE. Benoeming. Tot assistent bij de directe belastin gen alhier is met 1 October benoemd de heer A. Poschma, thans* werkzaam te Putte, N.B. AARDENBURG. Autobotsing. Dinsdagavond 9 uur kwam de vracht rijder Vermeire alhier met zijn wagen uit de richting Maldeghem en hield stil aan het douanekantoor te Eede. Het roode achterlicht brandde. Even daarna kwam de slager W. uit deze gemeente met een huurauto van den garagehouder H. alhier en botste in volle vaart tegen de stilstaande vracht auto. W. verklaarde, dat hij het roode achterlicht niet bemerkt had en dus de vrachtauto niet had zien staan. De huurauto werd ernstig beschadigd. De bestuurder zelf kreeg enkele wonden aan hoofd en armen, maar kon met de vrachtauto naar zijn woonplaats mede rijden, waar hij zich onder ge neeskundige behandeling stelde. BIERVLIET. Diefstal. Toen de echtgenoote van den heer De Vos alhier Woensdagavond thuis kwam van haar werk, bemerkte zij tot haar verbazing, dat de lamp brandde in haar woning. Een onderzoek in de kast wees uit, dat er f 12 ontvreemd was. De politie werd er van op de hoogte gesteld, die onmiddellijk een onderzoek ter plaatse instelde. Donderdagmorgen heeft men den dader kunnen pakken, een zekere D. S. een jongen van een jaar of 16, die inmiddels bekend heeft. EEDE. Een pompstation op de grens. Nabij de gemeente Eede op Belgisch gebied te Stroobrugge zal een modern Pompstation worden gebouwd, ten doel hebbende de Nederlandsche en Belgi sche grenspolders van het overtollige water te ontlasten en voor overstroo mingen te behouden Het station zal ruim 7 millioen frank kosten. De Ne derlandsche polders zullen daarin 22Vs frank per ha en de Belgische 15 frank per ha betalen. De pompen zullen een maximum van 12000 liters water per seconde kunnen afvoeren, waarvoor ruim 400000 kllowatuur stroom per jaar noodig zal zijn. Het totaal der lande rijen, dat door het station zal worden bestreken bedraagt meer dan 20.000 ha. M. Crt. Zedendelict te Weesp. De politie te Weesp heeft gearresteerd den bijna 50-jarigen D. P., verdacht van een zedendelict. De man stond reeds een reeks van jaren onder verdenking, het jonge meisjes lastig te maken Den iaatsten tijd kwamen bij de politie ver schillende klachten binnen; het bleek, dat P. meisjes van 12 jaar en jonger in zijn bloemenhal aan de Breedstraat wist te lokken en zich dan schuldig maakte aan ontoelaatbare handelingen. De kinderen hebben er echter later met hun ouders over gesproken en zoodoende stelde men de politie met het voorgevallene in kennis. Toen vol doende bewijsmateriaal tegen P. ver zameld was, heeft de politie, nadat P. van een tentoonstelling 's avonds in zijn bloemenhal was weergekeerd, hem aldaar gerrresteerd. Voorloopig werd hij, na verhoord te zijn, in de politiecel opgesloten. Vandaag is hij ter beschik king van den officier van justitie te Amsterdam gesteld. Nederlandsche auto In België verongelukt. Op den straatweg tusschen Antwerpen en Turnhout is gisternacht omstreeks vijf uur te West- malle, ter hoogte van het Trappisten klooster een Nederlandsche auto, be stuurd door den 33-jarigen M. de Vis ser uit de Diepenstraat te Tilburg, die eigenaar is van een taxi-bedrijf, tegen een boom gebotst. De Visser is op slag gedood. Het ongeluk op dezen weg, welke kaarsrecht is, moet waarschijnlijk wor den toegeschreven aan het feit, dat de bestuurder door slaap overmand werd. In den auto bevond zich voorts de 32- jarige mej. van der Weyer uit Ant werpen, die ernstige verwondingen op liep. Zij is echter niet in levensgevaar en is naar familie te Turnhout gebracht. Het behoeft geen kinkhoest te zijn, maar een kinderhoest moet niet verwaarloosd worden. Waarom Uw kind noodeloos te laten lijden. Waarom zoudt Ge niet juist nog op tijd het beste en meest krachtige middel geven. Dat middel is toch Akker's Abdij siroop, die reeds zoovelen geholpen heeft Heeft Uw kindje het benauwd? Slaapt het 's nachts niet door hoesten, kuchen of piepen op het borstje? Abdijsiroop zal Uw kind helpen, die slijm losmaken, de hoest rijp maken en stoppen. En morgen ziet Ge niet meer de traantjes in de oogen door dat afmattend hoesten. De afmatting van de ademhalingsorganen is weggenomen, de ademhaling zal weer ruim en diep zijn. (Ingez. Mod.)

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 4