BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. 0. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON Hen glimp van Canada» Binnenland zeePpoe DER WAS EN 47ste Jaargang Vrijdag 9^September 1938 Nummer 4370 ABONNEMENTSPRIJS: Per dóe maanden I 1.25 Buiten Breskens per drie maanden 1 1 40 - Franco per post Buitenland per iaar 1 6.50 Alles bij vooruitbetaling ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regets 10.75. Iedere regel meer (0,15. Ingez Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Vraagstukken der Joden Duitschland, in De verrassingen zijn de wereld nog niet uit, maar daaronder zijn er, welke men in het snelle tempo van dezen tijd niet opmerkt, als men er niet speciaal aan herinnerd wordt, ook al houden zij soms verband met de somberste erva ringen van dit geslacht, aldus meldt de Berlijnsche correspondent van de N.R. Crt. aan zijn blad. Toen de verordening van generaal- veldmaarschalk Göring over de aan melding van het vermogen der Joden was afgekomen, toen hoorde men hier te Berlijn, en toen las men In Engel- sche bladen, dat, wat aanging de aan melding en latere „in gebruikneming ten behoeve van het program van vier jaar" van het vermogen ook van buitenlandsche Joden, Mussolini een krachtig woordje zou tegenspreken. Dat krachtig woordje van den mach tigen bondgenoot zou dan wel niet alleen den Italiaanschen, maar ook allen anderen Joden ten goede komen. Wie dat toen zou hebben betwijfeld of tegengesproken, zou door hen, die zich zelf en anderen door middel van deze illusie in valsche hoop wiegden, wellicht voor een anti semiet zijn ge houden, maar het bij het rechte eind gehad hebben. Want, gezien dat de Joden, die in Italië na 1919 door na turalisatie het Italiaansche staatsburger- recht hebben verkregen, dit weer kwijt raken, en het fascisme sedert 1922 in Italië regeert, moet men aannemen, dat de fascistische regeering het staatsbur- getrecht ontneemt aan menschen, aan wie het zelf dat staatsburgerrecht heeft verleend, een maatregel, die dus belangrijk drachonischer is dan de Duitsche maatregelen op dit gebied, want degenen, die door de nationaal- soclalistlsche regeering van het Duit sche staatsburgerschap vervallen zijn verklaard, hadden dit öf geërfd, öf eerst onder het vorig regime verwor ven. Nog nooit heeft echter de natio- naal-socialistische Duitsche regeering een zelfde persoon eerst het burger recht verleend en het daarna weer ont nomen. Hoezeer men zich in Duitschland verheugt over den overgang van Italië tot de rassen-politiek, d.w.z. de anti- Joodsche politiek, men beweert nu, dat daarover tijdens het bezoek van Hitier aan Rome de eerste principieele afspraken zijn gemaakt toch is men ook hier over het Italiaansche radica lisme verrast en niet eens onverdeeld 12. (Nadruk verboden). Wetten zijn soms vreemde dingen zoowel in oorsprong als in toepassing. Voornamelijk religieuze tendenzen voer den tot een streng verbod van lote rijen. Met zware straffen wordt de overtreder bedreigd. Niettemin heeft jaarlijks een gtoote loterij plaats met als hoofdprijs een auto of een vleu gelpiano, zulks onder auspiciën der katholieke kerk Des avonds genoten we op de wandeling van de uitstallingen der winkels, zij het, dat deze meer op overvloed wezen dan op smaak. Frap pant waren de etalages in delicatessen- winkels en slagerijen. Men blijft er voor staan, als voor een tentoonstel ling en bedenkt even, dat het voor een Amerikaansche huisvrouw heele- maal geen probleem is om in record tijd een subliem diner in elkaar te prutsen. De winkels in porcelein, glas, aarde Dankbetuiging namens H.M. de Koningin. In opdracht van H.M. de Koningin heb ik hierbij de eer Hoogst- derzelver zeer hartelijken dank over te brengen aan alle Zeeuwsche deelnemers aan de nationale huldebetooging op den Dam te Amsterdam op Dinsdag 6 September j.l. Hare Majesteit heeft het bijzonder op prijs gesteld, dat zoovele Zeeuwen uit alle deelen der provincie een lange en vermoeiende reis hebben willen maken om uiting te geven aan hunne gevoelens van liefde en aanhankelijkheid jegens het Vorstelijk Huis. Hare Majesteit heeft mij verzekerd, dat het défilé Harer trouwe Zeeuwen onvergetelijke oogenblikken voor Haar zullen blijven. Van deze gelegenheid moge ik tevens gebruik maken om mij nerzijds mijne groote erkentelijkheid uit te spreken jegens allen, die zich met de voorbereiding van de reis naar Amsterdam heb ben belast, voor hunne goede zorgen en inspanning, zulks in het bijzonder jegens den voorzitter en den secretaris van het Zeeuwsche Comité, de heeren mr. dr. R W. GRAAF VAN LYNDEN en A. W. ZANDEE. De Commissaris der Koningin in Zeeland, QUARLES VAN UFF0RD. aangenaam verrast. Immers er kunnen daardoor voor Duitschland vraagstukken rijzen ten opzichte van de remigratie en deze maken onderhandelingen tus- schen Berlijn en Rome noodzakelijk. Met voorkennis van de Duitsche au- toriteicen hebben in de laatste jaren eenige duizenden Duitsche Joden (op zijn minst 6000) op legale wijze Duitsch land verlaten ten einde zich metterwoon in Italié te vestigen. Daarnaast hebben een aantal Joden Duitschland als reizi gers over de Italiaansche grens verla ten zonder ooit terug te keeren. Voor een deel van hen mag Italië transitland zijn geweest, een deel zal er zijn ge bleven. Al deze Duitsche Joden in Italië hebben geen geldig Duitsch pas poort meer en alleen indien zij zulk een paspoort hebben kan Duitschland ze opnemen. Dat zal echter slechts bij hooge uitzondering het geval zijn; en remigranten in Duitschland plegen ook dan in een doorgangskamp („Schu- lungslagerterecht te komen. Daar ook Italië devlezenwetten en verbod van kapitaaluicvoer kent, zouden de Joden, die ui: den aard der zaak bij de emigratie uit Duitschland en Oosten rijk reeds veeren hebben gelaten, even tueel geheel kaalgeplukt in het Duit sche Rijk terugkeeren, wat ze nog minder welkom maakt, dan wanneer ze nog vermogen meebrachten. Eigenaar- digerwijs stelt nu Italië, terwijl het werk en zelfs modewinkels blijven in- tusschen ver beneden datgene, wat Europa te zien geeft. Doch met aller lei fabricaten van maplesuiker verricht men er wonderen. Het meest gezocht zijn wel de heerlijke min of meer versuikerde bruine brokken, waarin nootjes zijn verwerkt, tevoren in olie gekookt. Een der pittigste soorten re clame is wel, dat op Zaterdagen voor een delicatessenwinkel een in keurig wit costuumpje gekleed meisje staat, dat uit een grooten schotel vol met dergelijke gekookte halvemaanvormige nootjes in de handen der voorbijgan gers schept Is de schotel leeg een tweede rukt aan Wordt de scheppen de maagd eindelijk te zeer vermoeid, dan wordt haar plaats Ingenomen door een andere milde fee. Dit spijzigen der armen ging geruimen tijd door. Ook wij hielden de hand op en ge noten het voortreffelijke gerecht nog warm. Is het wonder, dat men in dergelijke winkels fatsoenshalve zijn lnkoopen doet, waarbij we nog niet zeggen willen, dat onze winkeliers op Spuiplein en in Dorpsstraat al dadelijk gezegd loffelijk voorbeeld moeten vol gen, al bestaat wellicht de mogelijk heid de kosten van deze reclame in den prijs te verdlsconteeren. Dultschland's voorbeeld volgt, het Duitsche Rijk voor immigratie-moeilijk heden, verwant met die, welke door zijn anti-semietenpolitiek Duitschland aan andere staten bezorgd heeft. Daar over moet nu onderhandeld worden. o Reeds begin 1933 hebben wij erop gewezen, dat in beginsel de joden uit de Duitsche gemeenschap waren ge sloten en wij hebben het waarschijnlijk genoemd, dat de afscheiding tusschen Jood en niet-Jood langzaam in étappes verder zou gaan, veel verder dan men zich aanvankelijk wel kon voorstellen Meermalen schenen de gebeurtenissen deze voorspelling te logenstraffen, ver schelden maatregelen lieten lang op zich wachten, maar dan kwamen ze toch en dikwijls bleken ze dan radicaler dan men had vermoed. Men denke aan de rassenwetten van Neurenburg en aan de oeconotnische maatregelen tegen de joden. Dit procédé gaat verder. Wie meent, dat hij anderen of zichzelf daarmee van nut kan zijn, mag gelooven, dat het niet verder gaat, doch hij zal m.i. even als voorheen bedrogen uitkomen. Nie mand weet, wanneer de nieuwe maat regelen zullen afkomen, noch kan Iemand ze van te voren in détails ken nen. Maar de algemeene strekking van nieuwe maatregelen, welke „in de lucht zitten die kent men wel. Een hebben De tweede dag van ons verblijf te Montreal zou hoofdzakelijk gewijd worden aan den indianenstam, welke op 10 mijl afstands van de stad in een reservaat verblijft. Twee maal per dag rijdt van het Dominion Square, waar ons hotel is, een bus naar het Indianendorp. We verkozen echter een taxi, wetende van hoeveel nut deszelfs bestuurder kan zijn voor den toerist. Chauffeurs zien alles, weten alles. Het Labyrinth van Kreta ware een peulschilletje geweest voor een taxi chauffeur. Een fransche halfbloed was onze man. Hij voerde ons keurig langs alle mooie punten van de stad tot boven op den Mont Royal, waar we van een heerlijk vergezicht konden genie ten op de rivier, steden en gebergten. Op een breede betonnen baricade waren vele koperen pijlen ingemetseld, op elk waarvan de naam gebeiteld stond van de bezienswaardigheid, waar de pijl in de verte op wees, een zeer praktische maatregel ten dienste der bezoekers. Toen daalden wij den berg af en reden naar het indianenverblijf. We waren er voor wij het wisten, zoo weinig verschilt het dorp van andere canadeesche dorpen, zij het, dat de woningen meer verspreid lagen. wij al aangeduid. In het partijprogram (niet in het partij-orgaan, zooals abu sievelijk werd gedrukt) staat, dat, in geval er voor de heele bevolking geen voedsel genoeg is, de niet-staatsbur- gers moeten worden verbannen. Met den geest van dit programartikel strookt, dat bij gebrek aan woonruimte voor de geheele bevolking (en dat gebrek bestaat al) de wet op de bescherming van de huurders op Joden niet meer van toepassing zal zijn. „Tusschen Duitschers en Joden geen gemeenschap, hoe dan ook: geen volks gemeenschap, geen huisgemeenschap, geen gastgemeenschapmet dit pos tulaat leidt dr Zanack een opstel ln het ;Schwarze Korps in, waarin hij betoogt, dat „Joden niet gewenscht" op restaurants, koffiehuizen e.d„ of schoon naar den vorm een mededee- Iing, naar strekking en Inhoud een ver bod is, zoodatn iet alleen de restaurateur maar ook iedere gast, tegen een klacht wegens huisvredebreuk kan (moet) in dienen. Hierbij doet zich de vraag voor: hoe weet je met zekerheid, dat de gast een Jood is, en zoo doen steeds weer de reeds bestaande of nog verlangde maatregelen, opdat ze metterdaad uit voerbaar zullen zijn, hier het verlangen ontstaan naar een verplicht insigne, door alle nlet-ariërs te dragen. II- Een derde mogelijkheid betreft de gemengde huwelijken. Na het begin van het régime konden deze geduren de een bepaalden termijn op verlangen worden ontbonden. Nochtans bestaan er naar schatting nog ongeveer 30.000 —40.000 gemengde huwelijken. Bij adellijken is gewoonlijk het vrouwe lijke deel het Joodsche, voor het ove rige overwegen de huwelijken, waarbij de man Jood, de vrouw arisch is. De vrouw blijft staatsburgeres, behoudt haar stemrecht, terwijl haar man uit den aard der zaak als Jood nauwelijks tot de aanhangers van het régime kan behooren. Vandaar de overweging of het, van partij-standpunt gezien, geen aanbeveling verdient, de scheiding van deze huwelijken, alweer tot een bepaal den termijn, mogelijk te maken en dan indien daarvan geen gebruik wordt gemaakt het arische deel staatsrechter lijk met het Joodsche gelijkt te stellen. Indien echter uit een gemengd huwe lijk kinderen zijn ontsproten hebben wij met half-Joden te doen. (Mischllnge). Deze zijn door de partij erkend en kunnen, mits zij het zelf willen, vrijwel met ariërs worden gelijk gesteld. Even wel schijnt de statistiek uit te wijzen, dat onder de gemengde huwelijken een groot percentage kinderloos blijft. Hiermee is zoo ongeveer de richting aangeduid, waarin de eerstvolgende maatregelen zich zullen bewegen. Over détails kan men evenmin iets zeggen, als over het tijdstip, want er zijn be zwaren tegen, die zeer vertragend en bovendien wijzigend kunnen werken. Zij, die denken, dat men op het partijcongres al iets naders zal verne men, worden door anderen hoogst voorbarig genoemd. Daar is niets van te zeggen. Tot slot nog dit. Men weet van het afbreken van synagoges te München en te Neurenburg. Als derde synagoge komt nu die van Kaiserlautern aan de beurt. Tot dusver worden als reden voor de afbraak opgegeven, dat deze tempels in den weg staan voor wegver- betering, of stadsuitbreiding, dan wel, dat zij leelijk zijn. Te verwachten Is echter, dat steeds meer synagoges zul len blijken „in den weg te staan" enz. want het bezit van een eigen kerk im pliceert voor het gevoel het woonrecht en zoo is verklaarbaar, dat zij, die een groep het woonrecht niet willen toe kennen, de bedehuizen, welke dat recht symboliseeren, zooveel mogelijk willen doen verdwijnen. Burgemeester van Rotterdam overleden. Dinsdagmorgen is de Burgemeester van Rotterdam, Mr P. Droogleever For- tuyn, op ruim 69-jarigen leeftijd over- leden. \jOOR FHOJ6-041»* SLECHTS 5 ct. PER PAK (Ingez. Med.) We moesten ons bepaald moeite aandoen met te denken, dat we hier midden tusschen de eens beroemde Irokeezen wandelden. In houten huis jes wonen de arme drommels, die el kaar in barre winteravonden, waarte gen ik de woningen maar matig be stand acht. vertellen van de groote daden hunner befaamde voorouders. Hier en daar bewerkten een paar mannen met verfomfaaide vilten hoe den op en in de sjofele kleediug van boerenarbeiders een schraal tuintje; 't waren Indianen. Gindsch prutste iemand aan een heining, een ander zat op een houtblok dof voor zich uit te staren. De stand der oogen, de kleur der huid Ietwat zweemende naar kaneelkleur zeiden ons, dat het indianen waren, maar niet veel meer duidde op het ras, den natuunnensch, den jager. Eindelijk zagen wij een zestal wig wams met aan flarden gewaaide wan den, kennelijk daar neergezet om den vreemdeling te suggereeren, dat het nog een beetje meenens was met het leven en streven der roodhuiden. Want geen echte indiaan zou ooi voor zulke armzalige tentenresten neer hurken om er in de steriotlepe hout ding rustig zijn pijp te rooken, laat staan er binnen te kruipen en te kijk te zitten als een aap op de kermis. Zou het onttroonde natuurkind den spot gevoelen, opgesloten in zulk een gebrekkige nabootsing van het stam- leven van de beroemde Irokeezen van vroeger, van de krijgers even stout moedig als wreed, van de mannen die eertijds, het was in 1570, een mach tigen bond van indianenvolken in het leven riepen? Het mag een loffelijk pogen ge noemd worden dezen menschen nog een glimp te laten van eigen leefwijze en bestuur. Zij hebben de beschikking over eenige velden rond hun dorp, mogen vrijelijk jagen en visschen. Het eerste bepaalt zich nog slechts tot het verschalken van konijnen, want het vangen van kikkers van welke de pootjes een niet te versmaden gerecht vormen ln amerikaansche restaurants, kan men bezwaarlijk jacht noemen. Aan den vreemdeling weten som mige ondernemende Irokeezen te Caugh- nawaga, zoo heet het indianendorp, hun souveniers te slijten voornamelijk be staande uit vlechtwerk en wapenen, die meestal meer op kinderspeelgoed gelijken, dan op het gevaarlijke oor logstuig van weleer. XWordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1