Uit de oorlogvoerende landen Gevonden en Verloren Kerk- en Schoolnieuws. Gewestelijk Nieuws Gemengd Nieuws SCHOONDIJKE. Beroepen. Ds. E. A. A. Snijdelaar, vroeger al hier, thans predikant te Termunten en Borgsweer is beroepen te Nieuw- Scheemda. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 4 September Breskens 9,30 uur geen dienst. 5,30 uur Ds Derksen van Groede. Cadzand 10.— uur Ds Visser. Hoofdplaat 10,uur M. R. Pliester. Nleuwvliet 11,— uur Ds. Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 2,30 uur Ds Castelein van IJzendijke. Zuidzande 10,— uur Ds. Stegenga. 6 Sept. 9,30 uur Ds. Stegenga. Herdenkingsdienst ter gelegenheid van het 40-jarig ambtsjubileum van H. M. de Koningin. Groede 9,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da. M. P. Stol. Vrije Evangelische Gemeente. Breskens 9,30 uur dhr I. Cappon. 7,30 uur Ds. J. v. d. Werfhorst. Herdenking van het Regeerings- jubileum van H. M. de Koningin. Medewerking door zang. Nieuwvliet 9,30 uur Ds. J. v. d. Werfhorst. Retranchement 2,30 uur Ds J. v. d. Werfhorst. te lande in arrest bevindende Duitsche vluchtelingen luidt het antwoord van den minister van justitie: Sinds 1 Juli 1937 hebben twee Duit sche vluchtelingen, die in afwachting van de te hunnen aanzien te nemen maatregelen als passant In het huis van bewaring waren opgesloten, zelf moord gepleegd. Op het eene geval hadden betrekking de vragen van het lid der Kamer den heer de Visser, in het antwoord waarop (aanhangsel hande lingen Tweede Kamer, zitting 1937-38, blz. 131) omtrent de omstandigheden enkele inlichtingen worden verstrekt. In het andere geval heeft de vreemde ling zich met een van zijn ondergoed afgescheurde strook geworgd. Ook ten aanzien van laatstgenoemden vreemde ling, die zich in het huis van bewaring zeer goed gedroeg en altijd rustig was, bestond geen enkele aanwijzing, dat hij plannen tot zelfmoord koesterde. Sinds bovengenoemden datum zijn door acht z.g. Duitsche vluchtelingen na aanhouding min of meer ernstige pogingen tot zelfmoord gnpleegd, die pogingen hadden plaats deels onmiddel lijk bij of na de arrestatie, anderdeels gedurende de detentie in afwachting van de ten aanzien van de betrokkenen te nemen beslissing, of wel gedurende het transport tot uitleiding. Opmerking verdient, dat in een der laatstbedoelde gevallen de vreemdeling zelf had ver klaard geen politiek of crimineel vluchte ling te zijn en geen bezwaar te hebben tegen zijn uitleiding. Er zal wel moeten worden aangeno men, dat veelal bij deze daden de vrees voor moeilijkheden na eventu- eele terugleiding naar het land van herkomst een rol speelt. Anderzijds zullen dergelijke wanhoopsdaden onge twijfeld ten deele op rekening moeten worden gesteld van den gedeprimeer den toestand in het algemeen, waarin vluchtelingen zich bevinden. De minister is, mede op grond van rapporten, ingewonnen naar aanleiding van de vragen, van oordeel, dat alles wat redelijkerwijze mogelijk is, wordt gedaan ter voorkoming van zelfmoord of poging daartoe. Zoo worden de vreemdelingen vóór hun opsluiting nauwkeurig gefouilleerd. Zij staan zoo wel bij dag als bij nacht onder bewa king. Bijzondere maatregelen worden genomen, wanneer er aanwijzingen zijn, welke op zelfmoordplannen wijzen. Bij verblijf in een huis van bewaring pleegt de directie van het gesticht zooveel mogelijk regelmatig persooniijk contact met de vreemdelingen te houden. Er mag echter niet uit het oog ver loren worden, dat ook de meest zorg vuldige voorzorgsmaatregelen te dezen geen absoluten waarborg kunnen geven. Wanneer ook maar eenige mogelijk heid van levensgevaar aanwezig kan worden geacht, pleegt een nauwkeurig onderzoek te worden ingesteld. Tn de eerste plaats vindt een nauwgezette ondervraging van den vreemdeling plaats en worden zijn verklaringen zoo veel mogelijk getoetst. In daarvoor in aanmerking komende gevallen worden inlichtingen in het land van herkomst gewonnen. Groote moeilijkheid levert op het feit, dat zeer vele vreemdelin gen, onder wie er ook zijn, die als misdadiger moeten worden beschouwd, aan een uitleiding trachten te ontko men door een volkomen ongegrond beroep op levensgevaar wegens poli tiek vluchtelingenschap. Blijft de ge ringste twijfel bestaan, of bij teruglei ding levensgevaar dreigt, dan wordt tot dien maatregel niet overgegaan. Uit 't bovenstaande moge blijken, dat de voorgekomen, ook door den minister betreurde, wanhoopsdaden zeker niet in verband mogen worden gebracht met een minder nauwgezette behandeling van vluchtelingengevallen. De vraag, of de minister van mee ning is, dat de methode van onder zoek en de tot dusver gevolgde wijze van beoordeeling van de vraag, of tot uitleiding moet worden overgegaan, voldoende waarborgen bieden voor het leven van vluchtelingen, die naar Duitschland worden uitgeleid, kan be vestigend worden beantwoord. Gelukwensch van Koning Leopold aan H. M. de Koningin. In verband met het Regeeringsjubi- leum heeft Z.M. Leopold III der Bel gen, aan H. M. de Koningin der Neder landen het volgende telegram gezonden: „Aan H. M. de Koningin, 's-Graven- hage. Ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum der troonsbestijging van H.M. richt Ik tot Haar Mijne hartelijkste ge- lukwenschen en betuig Ik tevens Mijne oprechte wenschen opdat onder Hare voorspoedige Regeering het Koninkrijk der Nederlanden heil en welvaart moge kennen". (w.g.) Leopold. CHINA. Een Chineesch succes bij Joeitsjang. De Chineesche strijdkrachten heb ben, naar Reuter uit Hankou verneemt, Woensdag een groote overwinning behaald op de Japanners bij Joeitsjang. De Japansche troepen werden zes kilo meter teruggedreven, zij verloren vier duizend man, onder wie de regiments commandant. Dit is de grootste Chineesche over winning sinds Taiertsjwang De Chi- neezen hebben zevenhonderd geweren en tientallen mitrailleurs buitgemaakt Buitenlandsche ooggetuigen te Joeit sjang bevestigen de berichten over een Chineesche overwinning. SPANJE. Van het front van Estremadura. Van republikeinsche zijde wordt gemeld: Aan het front van Estremadura duurt de strijd ten Zuiden van Zujar nog steeds voort. In de Sierra Ben- querencia nabij den spoorweg Madrid— Badajoz en in den sector van Campa- nario wordt verwoed gevochten. De tegenstand van den vijand wordt steeds krachtiger aangezien het recii- sche opperbevel omvangrijke contin genten manschappen en materiaal in den strijd geworpen heeft, die aan andere fronten onttrokken zijn. In de provincie Toledo ten Zuiden van de Taag, in den sector van Puente del Arzobispo gaat het repu blikeinsche leger voort met het her overen van dorpen, welke door de troepen van Franco waren bezet. Aan het centrale front hebben genie soldaten in den sector van Caraban- chel aan den weg naar Estremadura zes mijnen tot ontploffing gebracht. Hierdoor werd groote schade aange richt aan de rechtsche versterkingen. BRESKENS. Onderscheiding. Aan den heer H. F. Meijer, brieven besteller bij de P. T. T. alhier, is de eere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau verleend. De vreemdelingen. De Provinciale booten vervoerden gisteren 2300 passagiers en 135 auto's. De Ballons. De ballons, welke bij gelegenheid der feesten zijn opgelaten, waren voor zien van een kaart met adres van de baIlon-eigena(a)r(es). De eerste kaart die wij ontvingen was geadresseerd aan A. Daansen p/a P. Catsman alhier, en verzonden door Henri De Craene te Assenede. De tweede kaart, die in ons bezit kwam, was van Rienk Bins, welke toe gezonden was door Raymond Lacaye te Gaprijcke. Groen bewaren. De ingezetenen worden verzocht het afval van groen te bewaren tot Dinsdag 6 September. Vervolg van de feestelijk heden te Breskens Woensdag 31 Augustus, Koninginne dag, werden de feesten voortgezet, en is onze gemeente door honderden en honderden bezocht geworden. Van schier alle plaatsen uit het landje waren personen aanwezig. En geen wonder, want er stonden belangrijke punten op het feestprogramma. Behalve de tentoonstelling hadden we 's middags de „Ronde van Bres kens", waar natuurlijk een groote be langstelling voor bestond. En om vijf uur had de opening plaats van het Wilhelmina Zwembad. Reeds voor het aangekondigde uur waren de plaatsen rond het mooie zwembad, dat 15000 M2 groot is, bezet. De Burgemeester heette alle aanwe zigen hartelijk welkom. Hij dankte de verschillende autoriteiten, die hun me dewerking voor de totstandkoming van het bassin hadden gegeven, voor hun steun. Spr. wees er op, dat dit zwem bassin. dat één van de grootste is in ons land, gemaakt is in Rijkswerkver schaffing. Hij prees de werklooze ar beiders, die hun volle kracht aan dit werk hebben gegeven. Spr, eindigde met de wensch uit te spreken, dat dit bassin, dat op dezen blijden feestdag, zoo feestelijk geopend is, niet alleen voor Breskens, waar voor het geheele gewest, een groote aanwinst zal blijken te zijn. De Voorzitter van de Zwemvereeni- „Scheldestroom" dankte het Gemeente bestuur voor dit prachtige zwembad en sprak de wensch uit, dat de zwemsport en daardoor tevens zijn vereeniging, in belangrijke mate hier zouden opbloeien. Hierna werden onder de opgewekte toonen van de muziek de waarlijk inte ressante wedstrijden aangevangen. Als slot werd gegeven „De gestoor de bruiloft", welke vermakelijke ge schiedenis daverende lachsalvo's ont lokten Op waardige wiize is dit prachtig mooie zwembad, dat, naar wij hopen én voor de gemeente èn voor „Schel- destroom" een schitterende toekomst tegemoet gaat, geopend. Om 8 uur gaven de Muziekvereeni- gingen concerten. Onderwijl stroomden steeds bezoekers onze gemeente bin nen, om voor de laatste avond getuige te zijn van de prachtig mooie verlich ting en van het slot, het door de Vereeniging V.V.V. aangeboden vuur werk. Het was een schitterend en waardig slot van de feestelijkheden Breskens heeft het 40-jarig jubileum van H.M. de Koningin op waardige wijze gevierd. Nog nimmer is B'eskens zoo mooi versierd en verlicht geweest. De tentoonstelling is bezocht ge worden door ruim 1000 betalende be zoekers en heeft aan haar doel ten volle beantwoord. De verschillende uitslagen en bekro ningen zijn, voor zoover deze nog niet vermeld werden Korfbalwedstrijd Breskens-Vlissingen 1-1. Ruststand 0 1. Ronde van Breskens, le prijs Van de Veeghaete te Rleme, die 102 K.M. aflegde in 2 uur 52 min. Deze ontving tevens de verguld-zilveren herinnerings medaille. Voorts werden nog een drietal her- innerings-medailles uitgereikt. 2e prijs Dujardin, 3e De Pestel, 4e Slos, 5e Bern. Franken, 6e M. Willems, 7e Van Vooren, 8e Masquelier, 9e Van Gelderen, 10e Balduck, lie Van Swelm. 12e Driessens, 13e Eemans. De gemiddelde snelheid bedroeg 35,88 K.M. Uitslagen van de zwemwedstrijden: 50 m. schoolslag meisjes boven 10 jr.: 1 Gusta Hartwig, 2 Jaantje Cambier, 3 Hilda Hartwig. 50 m. schoolslag jongens: 1 Jan du Bois, 2 A. Haartsen. 50 m. schoolslag dames: 1 Koos Schrier, 2 N. Manneke 50 m. schoolslag heeren: 1 CorWes" dorp, 2 Bram de Vlieger, 3 Leen de Vlieger. 50 m. vrije slag heeren: 1 L. de Vlie ger, 2 Br. de Vlieger. 50 m vrije slag dames: 1 N. Man neke, 2 M. Schrier. 3 x 50 m. wisselslag estafette: 1 Heeren, 2 Dames Een 12-tal medailles werd uitgereikt GROEDE. De Feesten. De voorbereiding van de a.s. Fees ten zijn hier in vollen gang en als de voorteekenen niet bedriegen, belooft het wel wat te worden. 7 De commissie onder leiding van den heer Pauw, heeft alle/ in de puntjes voorbereid en hebben de medewer king van allen in dje gemeente, en jong en oud beijvert zich om alles zoo goed mogelijk te doen slagen. Het programma, dat deze week huis aan huis is rondgestuurd, belooft wat en geeft het vertrouwen dat onze ge meente op waardige wijze feest zal vieren. OOSTBURG. Onderscheiding. Bij bevordering is de zilveren me daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toegekend aan Ph. Hollebrand, apothekersbediende bij den heer C. Foudraine, alhier. SCHOONDIJKE. Collecte. De in deze gemeente gehouden col lecte ten bate van de alleenstaande blinden van alle gezindten te Wolf- hezen heeft opgebracht f 33,— AARDENBURG. Nationale vlaggenhulde. Naar wij vernemen zal in verband met de Nationale vlaggenhulde, welke op 6 September a.s. te Amsterdam voor H. M. de Koningin zal worden gehouden, de Aardenburgsche Vlag officieel aan den vertegenwoordiger der jeugd-ingezetenen worden overhandigd door den Burgemeester, den heer Th. M. Overmaat, in tegenwoordigheid van den voltalligen Gemeenteraad en het Oranje comité. De overhandiging zal plaats vinden des Maandagsavonds te 7 i/j uur, op het bordes van het stadhuis. De Muziekvereeniging „Kon. Aar denburgsche Fanfaren" zal daarbij te genwoordig zijn, terwijl ook de jeugd organisaties zijn uitgenoodigd, Gevallen en dijbeen gebroken. Een alleenwonend oud vrouwtje van 87 jaar viel toen zij aanstalten maakte om zich ter ruste te begeven op den vloer harer kamer en bezeerde zich erg. Zij scharrelde nog op en wist ook nog in haar bed te komen, waar zij gedurende den nacht hevige pijnen had. Toen des morgens de woning gesloten bleef kon de buur vrouw, die haar dagelijks een weinig helpt, gelukkig een raam opschuiven en binnen komen. Onmiddellijk werd de geneesheer ontboden, die tegen aan het heupgewricht een dijbeen- breuk constateerde en overbrenging naar het ziekenhuis te Oostburg nood zakelijk achtte. SLUIS. Tentoonstelling. Woensdag werd in tegenwoordig heid van de heeren A. F. J. Aer- naudts burgemeester, H. van Mazijk wethouder, W. le Mair archivaris, H. M. Kerpestein hoofd van de O.L. School met zijn echtgenoote en nog enkele andere genoodigden, zonder eenig uiterlijk vertoon de tentoonstel ling geopend van drukwerken, foto's e.d. betrekking hebbende op het Oranjehuis. Deze tentoonstelling welke gehouden wordt in het museum bij het stadhuis werd officieel geopend met het teekenen van het adresboek. Daarna werd de tentoonstelling voor het publiek toegankelijk gesteld. Wij hebben er eveneens een kijkje genomen en we kunnen niet anders zeggen, dat het idee alleen werkelijk origineel is. De tentoonstelling geeft ons een overzicht vanaf het jaar 1584 tot heden. Schilderijen, gravures, prenten en foto's vindt men er in groote verscheidenheid. Het interes sante van deze tentoonstelling bestaat wel hierin, dat alle inzendingen van de Sluissche inwoners afkomstig zijn. Om maar enkele dingen te noemen we zagen er aanplakbiljetten van de jaren 1887 en 1889 waarop de feeste lijkheden waren vermeld; verder een groot aantal herinneringsborden, -doe ken, -penningen, -bekers van onze Koningin, onze Prinses, Prinses Beatrix. Verder zagen we een stamboom van de Oranjes, facsimile's kortom te veel om alles te beschrijven. We mogen echter wel meedeelen, dat een bezoek aan de tentoonstelling van Sluis zeker de moeite waard is. Ongeluk. Een ongeveer 25-jarige jongeman uit onze gemeente kwam zoodanig met zijn flets te vallen, dat hij een lichte hersenschudding opliep. Daar het ongeval ter hoogte van het douanekantoor te Sint Anna ter Mui den voorviel, kon de dienstdoende beambte dadelijk naar Sluis telefonee- ren, met het gevolg dat de plaatselijke dokter vlug arriveerde en de jonge man naar huis kon worden vervoerd. Zwemwedstrijden De alhier door de zwemvereeniglng 't Vrije uitgeschreven onderlinge wed strijden gaven de volgende resultaten: Leerlingen in het bad 6 a 7 jaar: 1 Betsy du Fossé, 2 Rietje Fremouw. 50 m. schoolslag meisjes van 8 tot 9 jaar: 1 Elodie Somers, 2 Betsy Dlerkx. 50 m. schoolslag voor meisjes van 8—10 jaar: 1 Cecil Hoegen, 2 Lena Thanghe. 50 m. schoolslag voor meisjes van 10—12 jaar: 1 Tini Fremouw, 2 Jo van den Broecke (Breda). 50 m. schoolslag voor oudere meisjes: 1 Francina de Wilde, Oostburg, 2 Frieda Cortvriendt. 50 m schoolslag voor jongens 8— 10 jaar: 1 Jan de Broek, 2Fernandde Paauw. 50 m. schoolslag voor oudere jongens: 1 Connie du Fossé, 2 Willy de Paauw. 50 m. schoolslag meisjes: 1 Jo Be velander, 2 Frieda de Paauw. 50 m. vrije slag jongens: 1 Johan Daansen, 2 Willy Hoegen. 700 m. vrije slag dames en heeren: 1 Charles Hermans, 2 Johan Daansen, 3 Mej. Marie Daansen, 4 Willy Hoe gen, 5 Connie du Fossé, 6 Mej. Frieda de Paauw. Uitgereikte diploma's. De volgende zwemmers en zwemsters van de zwemvereeniging 't Vrije kre gen hun diploma. Zwemsters: Mej. Willy Lako, Corrie Verschoore, Mla van Mazijk, Frieda de Paauw. Rie Willemsen, Tini Fremouw, Jo Bevelander, Elly Lako, Jo Huijssen, Bep Delnad, Marie Daansen, Cecil Hoegen. Zwemmers: Bram Willemsen, Han Lako, F. van Dalen, Willy Hoegen, Johan Daansen, Harry Grahame, Ge rard Bogaard, Willy de Paauw, Bram de Smit. De vaardigheid tot het verkrijgen van het diploma bestond in de vol gende oefeningen: 50 m. schoolslag, 50 m. rugslag, springen of duiken van de plank en 10 min. duurzwemmen. BOEKBESPREKING. Van „De Vrouw en haar Huis", uit gave geill. maandschrift, uitgave Van Holkema Warendorf te Amsterdam, verscheen het Feestnummer: „40 jaar Vorstin". Prijs f 1, Een keurig uitgevoerd nummer. SLUIS. Verloren: Tusschen Sluis en Draaibrug een groer.e hanlrasch inhoudende eenig geld: f 9,50 Nederlandsche munt; frs 50 Belgi-ch geld, 2 20 francsstuk ken en een identitetisbewijs. Zondag 4 9,57 10,21 Maandag 5 11,17 11.41 Dinsdag 6 12,12 12.36 Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Zaterdag 3 Sept. nam. 20,34 Zondag 4 20,33 Maandag 5 20,32 Dinsdag 6 20,31 Agent schiet brigadier dood. Woensdagmorgen heeft zich te Am sterdam op het politiebureau in de P. Aertszstraat een drama afgespeeld.

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2