BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Zoekt naar den Coloradokever AKKERTJES Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens 3®TOeexv\e SroeAe. Een glimp van Canada. Binnenland 'EN EXTPA 47ste Jaargang Vrijdag 2 September 1938 Nummer 4368 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1 40 Franco per post Buitenland per jaar 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f0;15. Ingez Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 1 0.40 (bij vooruitbetaling) J/F Wegens den Nationalen Feestdag op 6 September a. s. zal de „Breskensche Courant" op MAANDAG 5 SEPTEMBER a.s. verschijnen. Wij verzoeken advertenties voor dit nummer EEN DAG EERDER te willen inzenden. DE UITGEVER. 0- Bij gelegenheid der feestelijkheden op 6 en 7 September a.s. zullen als parkeerterrein voor auto's worden bestemd de weide van Iz. DE ROO in de Schuitvlotstraat en een terrein bij Adr. SALOMÉ in de Brouwerij straat. De weg daarheen zal door middel van borden worden aangewezen. 0 Het afsteken van vuurwerk op het marktplein tijdens de feestelijkheden op 6 en 7 September a.s. wordt, even als dat in de overige straten, tijdens de optochten ten strengste ver boden. De Burgemeester: M. WAGTHO. De stilte voor den storm. In de internationale politieke toe stand is deze week een stadium van rust. In de eerste dagen is, aldus de N. Rotterd. Crt-, weinig beweging te verwachten en vervolgt met de uiteen zetting, dat de week begonnen is in een stemming van afwachten, gekweekt door Simon's rede en de bijeenkomst van de Engelsche ministers. Overal wilde men weten, wat hiervan het resultaat zou zijn. De Engelschen op hun beurt, wel beseffend dat zij met FEUILLETON 10. (Nadruk verboden). We keken nog even het dek langs dat er reeds zoo heel anders begon uit te zien. Daar was de krantenman weer, de copy achterna razend als een woedende andalusische stier zijn bandarillo's. Hij stiet op een reus van een kerel, die iets van een bokser had. Het was de man, dien Primula zoo overgelukkig ten halze geploft was. Hij en zij poseeren bliksem licht hm Groote herrie en beweeg in de douaneloods. Alles scheen er dooreen te wentelen te buitelen en toch liep er niets verkeerd. De kommiezen had den iets vaderlijk grappigs over zich. Een van hen voorkwam ons, ?ls we de koffers wilden ontsluiten- „Niets bijzonders er in, sir?" „Wat onschuldige bommen". „All right!" En met een lachend snoet deed hij met zijn krijtstift één lange haal over het rijtje bagage. Jo meer herhalingen van waarschuwingen Berlijn maar zouden ontstemmen, heb ben zich op het standpunt wait and see geplaatst. Zij hebben de verschil lende mogelijkheden overwogen en hun maatregelen voor de diverse ge beurtenissen voorbereid. Maar verder konden zij voorloopig niet gaan. Het initiatief voor de ontwikkeling ligt in Berlijn, dat zich daarbij eventueel van Henlein kan bedienen, die nog ant woord moet geven op de nieuwe vo.rstellen der Tsjechoslowaaksche regeering, waarvan de grondslagen hem zijn overgelegd. Maar in Berlijn heeft men op het oog en blik een andere bezigheid. Over enkele dagen zal het partijcongres te Neurenberg beginnen en tijdens deze bijeenkomst, waarbij vele leiders van hun bureaux weg zijn om aan de feestelijkheden deel te nemen, is het regeeringsapparaat altijd eenigszins ont wricht. Gedurende deze dagen ge beurt er gemeenlijk in Duitschland buiten de muren van Neurenberg weinig belangrijks en er is geen reden, waarom Duitschland zich ditmaal niet aan deze goede gewoonte zou houden. Zoo beschikken wij over een korte periode van betrekkelijke rust. Eerst na Neurenberg wordt verder gemar cheerd en men hoopt, dat de rede van Hitier op het partijcongres de richting zal aangeven, waarheen het gaan zal. Hitier pleegt aan het einde van deze week overleg met Henlein en in zijn redevoering zal men dus het resultaat van de overwegingen en besprekingen van de laatste weken kunnen beluisteren. Vermoedelijk zal eerst daarna de Tsjechoslowaaksche kwestie in een nieuw en meer acuut stadium treden. Deze tusschenperiode kan dus een stilte voor den storm worden. De besluiten van de Engelsche ministerieele bespreking maken den indruk van een besliste vastberaden heid. Engeland heeft zijn houding bepaald en wacht slechts haar mede te deelen tot dat zulks eventueel noodig zou zijn. Maar de wijze, waar op er over gesproken woidt, laat maar weinig twijfel open op wat eventueel volgen zal. En hetzelfde kan men zeg gen van het drukke diplomatieke con tact, dat de laatste dagen te Londen plaats vindt. Drie elementen bepalen den gang van zaken in Tsjechoslowaaksche con cessies, de druk van Duitschland en de geest der Sudetenduitschers Voorloo pig concentreert de aandacht zich op Praag zelf. De regeering heeft nieuwe viaal groette hij, terwijl hij al weer andere „slachtoffers" besprong. Nou, als 't zoo ging, zouden we het met die canadeezen besc vinden In de kamers van hotel Windsor vonden wij ons zeiven weder. We stonden op canadeeschen grond na dat we 3267 mijlen over water had den afgelegd. Niet dat de indrukken ons bepaald overweldigd hadden; verre vandaar. Maar het was de eerste maal, dat een vacantiereis ons totover den oceaan bracht en niet geheel ontkomc men aan de bekoring van het denkbeeld voor het eerst den histonschen grond te becreden, eens door koene zeevaarders voor het we reldverkeer opengelegd. Onwillekeurig denkt men zich even m op de moei lijkheden, welke de stoute avonturiers met hun gebrekkige navigatiemiddelen in deze woesce streken te overwinnen hadden. Wel waren de Noormam.en hen nog enkele eeuwen voor geweest en duidden vage verhalen destijds op het bestaan eener nieuwe wereld, naar welker kusten eens de Vikingers, welke Groenland bezochten, waren heengedreven na vele dagen van storm. Het zou de beroemde venetiaansche zeevaarder Giovanni Gabotto worden, later herdoopt in John Ca bot, die de voorstellen ontworpen met een ver deeling in kantons. De Engelschen, die op de formuleering van deze nieuwe voorstellen stellig invloed hebben ge had, zijn van meening, dat zij een goede basis voor nieuwe besprekin gen vormen. Het woord is aan de Su detenduitschers. Zij zullen moeten zeg gen, of zij bereid zijn deze nieuwe en meer tegemoetkomende voorstellen zij benaderen de inlossing van de eens gegeven belofte van een naar Zwit- schersch voorbeeld georganiseerd staats bestuur als basis voor nieuwe on derhandelingen te nemen. Dit antwoord wordt op korten termijn verwacht. Accepteeren de Sudetenduitschers de regeeringsvoorstellen als basis voor de onderhandeling tevreden zullen zij er in dezen vorm stellig niet mee zijn, dan zal men opnieuw met loven en bieden onder Engelsche leiding kunnen beginnen. Weigeren de Sudetenduit schers en volharden zij in hun tot dus ver aangenomen houding, dan gaat Londen zich direct tot Berlijn wenden. Henderson, de Britsche ambassadeur, heeft voor dit geval zijn instructies reeds gekregen. Hij zal dan vermoe delijk probeeren zelfs Hitler het bezint eer gij begint toe te roepen. Hij zal hem dan uiteenzetten, dat Engeland van een gewelddadig ingrijpen der Duitschers in Tsjechoslowakije niet ge diend is en Hitier geen twijfel open laten, dat gelijk ook Goering reeds van zijn Franschen collega te hooren kreeg. Engeland, Frankrijk en Rusland aan de zijde van Tsjechoslowakije zullen staan. In Londen verkeert men n.l. nog steeds in de overtuiging, dat een der gelijke waarschuwing een voldoende effect zal sorteeren om Hitler van op lossingen met behulp van zijn militaire macht te ug te houden. Een deel van het kabinet is van meening, dat eener- zijds Hitier nog steeds niet wil ge- looven dat Engeland een vastbesloten houding heeft aangenomen, en dat hij anderzijds geen algemeenen oorlog wenscht. Slechts zijn overtuiging, dat een dergelijk conflict te localiseeren zou zijn, zou hem kunnen verleiden tot gewapend optreden. Het gaat er dus maar om dit onjuiste beeld bij hem weg te nemen. Daartoe kan zelfs van de discrete bemiddeling van Mus solini gebruik gemaakt worden De Britsche zaakgelastigde te Rome heeft Giano hierover reeds gesproken en hij heefc opdracht ook met den Duce te praten. Italië heefc gezegd in het ge val van een conflict over Tsjechoslo wakije neutraal te zullen zijn en het heeft zekere maatregelen genomen om landen rond de Laurencegolf ontdekte in 1497, terwijl Jacques Carder dit uitgestrekte gebied namens de fransche kroon in bezit nam in 1534. Het jaar daarna zeilde deze met zijn vloot de Laurencerivier op tot voorbij het te genwoordige Quebec en vervolgde vandaar zijn tocht in kano's tot de plaats waar in 1642 Montreal zou ver rijzen, gescicht door Maisonneuve. Heerlijke gebouwen in griekschen stijl uit de 18e eeuw staan hier naast moderne bouwwerken, alle uit natuur steen opgetrokken. Geen drukke or namentatie zal U vermoeien. Steeds is er op de gevels een bekoorlijke af wisseling ie zien tusschen gladde muur gedeelten op de hoeken of in breede scrooken onder langs de hui zen en de vakken van ruw afgehou wen graniet of kalksteen. Steeds nieuwe schakeeringen van hetzelfde motief, waardoor het oog nimmer vermoeid wordt van het staren op deze pompeuze en toch nog sierlijke granieten gevaarten. Mochten de engelschen ook in 1759 door het winnen van den slag op de Vlakten van Abraham nabij Quebec en de daaropvolgende vrede van Pa rijs in 1763 het uitgestrekte canadee- sche land onder hun heerschappij aan deze verklaring militaire kracht bij te zetten. Dat geeft Londen en Parijs weer hoop, dat ook Rome zich aan hun zijde zal scharen. Nu heeft de Duitsche pers inder daad dezer dagen de vraag van een localiseering van een conflict met Tsje choslowakije opgeworpen. Waarom zou een dergelijk geval in Spanje gelocali- seerd kunnen worden en niet in Tsje choslowakije, als de groote mogend heden het willen? Men proeft de be doeling: Londen en Parijs zouden de schuld dragen als er iets gebeurde. Maar dit neemt niet weg, dat deze proefballon geenszins in overeenstem ming behoeft te zijn met de opinies in de hoogste Duitsche kringen, waar men wel beter weet, al blijft er na tuurlijk eenige hoop. In Engeland weet althans een deel van het kabinet dit evenzeer, maar de figuur der onwetend heid is te prefereeren, omdat anders voor Hitier het uitblijven van stappen met een terugtocht gelijk zou staan. En men moet een machtig volk nooit in de positie brengen, dat het een ge voel krijgt te moeten terugtrekken. In verband mét de groote belangen, die er verbonden zijn aan een tijdige en volledige uitroeiing van alle vind plaatsen van den Coloradokever nog in dit jaar, is het gewenscht, dat alle ver bouwers van aardappelen nog eenmaal hun gewas nauwkeurig op de aanwe zigheid van den kever of van vraat sporen der larven onderzoeken. Het gaat er hierbij om vast ce stel len of er kevers, eventueel ook larven, op het loof aanwezig zijn of dat de aanwezigheid van groepjes planten met aangevreten bladeren vastgesteld wordt. Als dit laatste het geval is, wijst dit er op, dat aldaar larven aan de planten gevreten hebben en dan is het zeer waarschijnlijk, dat deze zich thans als pop of als kever daar ter plaatse in den grond bevinden. Dit zal dan on zerzijds worden vastgesteld en de noo- dige uitroeiings-maatregelen zullen dan genomen worden. Waar kevers op het loof gevonden worden, moeten deze onmiddellijk wor den verzameld en gedood om versprei ding te voorkomen. Daar het groote gevaar voor het optreden en de uitbreiding van den Coloradokever in het volgende jaar schuilt in de haarden, die dit jaar on brengen, het fransche cachet, eenmaal op de streek gedrukt, behield zijn karakter onvervalscht tot op den hui- digen dag- Nabij 80 pet. der bevolking van de provincie Quebec, waarin Montreal ligt, zijn van franschen oorsprong, waartegen de engelschen met inbe grip van vreemde nationaliteiten slechts 20 pet. kunnen stellen. Veel zullen deze cijfers van de verhouding over geheel Canada niet afwijken. Nage noeg alle fransch-canadeezen zijn daar bij katholiek. Is het te verwonderen, dat de liefde voor het land van oor sprong vereenigd met den invloed der kerk een macht vormt, die hier on danks de engelsche souvereinlteit fei telijk de leidende macht is? Bij het benoemen tot ambten en waardighe den, bij verkiezingen, waarbij de priesters vele avonden te voren op tijden, dat anders de dienst wordt geleid, propagandaredevoeringen hou den, treedt dit maar al te duidelijk aan den dag. De canadees is gastvrij en gul. Nauwelijks hadden wij op den eersten dag van ons oponthoud te Montreal kennis gemaakt met professor Clark van de Mac Gill University, of wij werden tegen den volgenden dag uit- opgemerkt blijven en in de losse ke vers, die zich nu nog in het veld be vinden, is het van het grootste belang, dat alsnog alles gedaan wordt om de aanwezigheid van tot nu toe onopge merkte haarden vast te stellen en de zich verplaatsende kevers te vangen. Ik doe daarom een beroep op de me dewerking van alle verbouwers van aardappelen in het gebied waar de kever dit jaar opgetreden is, dat zijn dus de provincies Zeeland, Limburg, Noord-Brabant, de Zuid-Hollandsche eilanden en het westelijk deel van de Betuwe, om in de eerste helft van Sep tember het gevraagde onderzoek te verrichten ^n verder ook bij het oogsten op vraatsporen te letten. Met elke vindplaats, die nu nog niet uitgeroeid wordt, is een groot gevaar voor uit breiding voor het volgende jaar vooi- komen. De Inspecteur, Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst, N. van POETEREN. Wanhoopsdaden van Duitsche vluchtelingen. Op de vragen van het Tweede Kamer lid Donker betreffende het plegen van zelfmoord of het aanwenden van po gingen daartoe van eenige zich hier vooïctie'&Md Een koker "AKKERTJES" van 12 stuivers bevat tegenwoordig 13 "AKKERTJES". Voordeelen: U heeft er één extra. En U heeft ze dan altijd in huis bij nacht en ontij, bij plotseling opkomende Hoofdpijnen, Kies pijn, Migraine, Rheumatische pijnen, Kou, Griep en Koorts. 1 J Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. I |J Per koker met glazen buis van 13 Voo>i, 12 (lngez. Med.) genoodigd mee hem de lunch te ge bruiken, welk vriendelijk aanbod wij tot onzen spijt niet konden acceptee ren wegens een andere uitnoodiging. Onze tijd was nogal beperkt, zoodat we ook een invitatie van anderen tot een rijtoer naar een groot farmbedrijf moesten afslaan. Ja zelfs is later door een ingezetene van Montreal nog het plan gevormd geworden tot het orga- niseeren ten onzen genoege van een grandioze jachtpartij in noordelijker streken in den aanstaanden winter. Doch indien de hooge kosten aan een dergelijken wintertocht verbonden ons nog niet afschrikten, zou zonder twijfel de ongekend felle canadeesche koude ons wel afhouden van dit sportavontuur. De Mac Gill University bestaat uit een belangrijke groep op zichzelf staande gebouwen, voornamelijk in griekschen stijl, tusschen welke plant soen afwisselt met geboomte. De eer biedwaardige bouwwerken waartus- schen zich opklimmende langs de heuvelhelling de lanen slingeren, zijn ongeveer halvemaansvormig gegroe peerd om het hoogste gedeelte van een schilderachtig park, dat langzaam afdaalt naar de Mac Gill Avenue. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1