bonden en Verloren. Uit de oorlogvoerende landen f Pli 6> Kerk- en Schoolnieuws. Esperanto-nieuws. PAT en POM, Twee Padvindertjes, rr- ff Crisis-Püblicatiën. Binnenland Rechtszaken. Sport. Gewestelijk Nieuws MINARDS SCHOUWBURG GENT. Vanaf Zaterdag 27 Augustus, des avonds 8 uur. Zon- en Feestdagen 3 uur en 8 uar: Revue: GENT DIE BEEFT. Ds E. van Ruytenberg, Morgen herdenkt ds. E. van Ruyten berg, de oudste der belde Hervormde predikanten te Veendam, den dag waarop hij 25 jaren geleden het pre dikambt in de Drentsche gemeente Westerbork heeft aanvaard. De jubilaris studeerde te Leiden en werd in 1912 tot de evangeliebedie ning toegelaten door het provinciaal kerkbestuur van Groningen. Hij was achtereenvolgens werkzaam te Wester bork van 19131916, te Oostburg (Zeeland) van 19161927, te Pingjum en Zurig (Fr.) van 1927—1931, te Warfhuizen van 1931 1933 en van 19 November 1933 te Veendam. Zondag 28 Augustus zal ds. van Ruytenberg zijn jubileum in de mor gengodsdienstoefening herdenken. zeer ter stade gekomen. Tact, welke getoond moest worden naar beide zijden, zoowel naar den Duitschen als naar den Engelschen kant. Hij moest er zorgen voor het schaarsche, doch onvermijdelijke contact, dat tusschen de als vijanden tegenover elkaar staan de Duitschers en Engelschen onver mijdelijk was. Moeilijke kwesties, als bijvoorbeeld de behandeling der En gelschen in de Duitsche interneerings kampen, behoorden er tot het terrein van zijn arbeid. Zoo heeft ook in het Berlijn van de oorlogsjaren mr. Van Rappard uitnemend en belangrijk werk verricht. De indruk te Berlijn. De consternatie onder de Nederlan ders te Berlijn is groot. Mr. ridder van Rappard. deze zoo beminnelijke man, had in de 1 Vz jaar dat hij aan het hoofd van Harer Majesteits gezantschap alhier heeft gestaan, de harten van alle landgenooten veroverd en zij allen voe len zijn heengaan als een persoonlijk verlies. Tot op het laatste oogenbllk heeft men nog gehoopt dat onze gezant zou kunnen worden gered, maar het heeft niet meer mogen zijn en thans is de verbijstering in de Nederlandsche ko lonie algemeen. De Berlijnsche bladen, welke geen melding van het ongeluk hadden ge maakt, plubiceerden in hun edities van Zaterdagmorgen het bericht van het overlijden van ridder van Rappard. Niet slechts in diplomatieke kringen, schrijft het Berliner Tageblatt, zal het tragische einde van den Nederland- schen gezant oprecht worden betreurd; zijn vele Duitsshe vrienden zullen met smart zijner gedenken. De Deutsche Algemeine Zeitung schrijft, dat het Duitsche volk met op recht leedwezen kennis zal nemen van het feit, dat binnen de Duitsche gren zen de gezant van een bevriende mo gendheid door een tragisch ongeluk den dood heeft gevonden. Gedurende de l'/j jaar, dat de overledene aan het hoofd van het Nederlandsche gezant schap te Berlijn heeft gestaan, heeft hij kunnen bijdragen tot het behoud en de verbetering van de vriendschappelijke betrekkingen tusschen de beide staten. Toen hij zijn geloofsbrieven aan den Führer ter hand stelde, heeft hij in 'n rede verklaard, dat hij de versterking van de oeconomische betrekkingen tusschen het Duitsche rijk en Neder land beschouwde als een element ter bevordering van de vriendschappelijke betrekkingen tusschen de beide landen. De verwezenlijking van dit hooge doel heeft hij tijdens zijn werkzaamheid te Berlijn, welke zoo plotseling is geëin digd, nimmer uit het oog verloren. De Nedetlandsche gezantschapsraad te Berlijn mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, heeft de Duitsche regeering officieel in kennis gesteld van het overlijden van mr. C. ridder van Rappard, Hr. Ms. buitenge woon gezant en gevolmachtigde minis ter te Berlijn. Hitier heeft naar aanleiding van het overlijden van den Nederlandschen ge zant te Berlijn telegrafisch zijn deel neming betuigd. Ook heeft hij een telegrafische condoleance aan de zuster van den overledene, jkvr. Hooft Graaf land, gezonden. BRESKENS. Gevonden: Rijwielbelastingmerk. Inlichtingen ter secretarie. Esperanto op de 5e plaats. Het belangrijkste dagblad van Joego slavië, „Politika" te Beograd heeft on der zijn lezers een enquête gehouden welke taalcursussen men wenschte na de reeds gepubliceerde cursussen in het Fransch, Engelsch en Duitsch Meer dan 1000 lezers verlangden een Esperantocursus en onder de 31 ge noemde talen nam hel Esperanto de 5e plaats in. Esperanto-aankondigingen in Praag. Het nieuwe Duitsch-sprekende radio station Praag 11 heeft voor haar proef- uitzendingen aankondigingen ingevoerd in het Esperanto, om te vernemen, tot waar haar uitzendingen worden ge hoord. Stationsschlld in Duinkerken. Evenals dat in Nederland, Finland en Tsjecho-Slowakije het geval is.be vindt zich thans ook een Esperanto- schild met groene ster, naam en adres van den plaatselijken consul te Duin kerken in Frankrijk. CHINA. Japansche voorbereiding aan jangtse. De Japansche troepen, die 17 Aug Poetsjau hadden genomen, hebben thans Hanjangtsjen veroverd, dat vier kilometer zuidelijker ligt en rukken op naar Fenglingtsjen aan den Noordelij ken oever van de Gele Rivier. Zondag is een hevige strijd ontbrand ten Noorden van Sintse aan het Po- jangmeer, toen een Japansch detache ment overging tot een aanval op de Chineesche stellingen langs den spoor weg Nantsjang-Kioekiang. De toestand aan het front is niet veranderd. Twintig oorlogsschepen namen den geheelen dag Sintse onder vuur, blijkbaar om een landing te dekken. Sintse werd ook door vliegtuigen gebombardeerd; een Japansche landingspoging ten zuid westen van Hoekau werd echter ver ijdeld. Een andere Japansche afdeeling landde te Pingfengsjan en te Vangsjan aan den Noordelijken oever van het meer. Volgens een militaire autoriteit is het teirein ongunstig voor de Ja panners, die hun zware bewapening moeten vervoeren. Sterke Chineesche strijdkrachten hebben stelling gekozen langs den geheelen Oostelijken oever van het meer. De Japansche rechtervleugel heeft Zondagmorgen een offensief ingezet langs Oostelijken en Noordelijken oever. De Japansche hoofdmacht, ruim 2000 man sterk, heeft haar basis te Hoetsjia- tang gevestigd. De aanval, die gesteund werd door artillerie, scheepsgeschut en twintig bombardementsvliegtuigen, had tot Zondagmiddag laat geen succes gehad. Tegenover Kioekiang leggen de Japanners in groote haast een vlieg veld aan. Twintig oorlogsschepen, 70 kleine transportschepen en honderd onken zijn in de richting van Kioe kiang opgevaren. De Japanners in Soe- soeng en Taihoe zijn versterkt tot on geveer een kwart divisie. De geheele Japansche macht len Noorden van den jangtse wordt op 150.000 man geschat. In het Noorden van Honan hebben de Japanners de stellingen te Sjisan- litjen tevergeefs aangevallen Bij Sjan- kangpoe wordt hevig gevochten Uit Kioekiang wordt gemeld, dat de Japansche vloot thans contrSle oefent op den westelijken oever van het Po- angmeer. De Japansche autoriteiten hebben maatregelen genomen ter be scherming van 300 buitenlanders te Koeling, een vacantieplaats in de ber gen. V Vve i 0 De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland vestigt er de aandacht van de vlastelers op. dat zij 3 dagen vóór de aflevering van vlas, bij den Dis- strictssecretaris een afleveringsbewijs moeten aanvragen. Dit afleveringsbe wijs komt in de plaats van het vroe gere herkomstbewijs. Van dit afleveringsbewijs ontvangt ook de teler een exemplaar. Hij mag dit echter niet aan zijn kooper door geven met het herkomstbewijs was dit wèl het geval doch hij dient dit bewijs, door hem afgeteekend, binnen 5 dagen né de aflevering aan den Districtssecretaris op te zen den. De L.C.O. voor Zeeland. 63. Geen wonder, dat Pat opgewonden isl... Ieder oogenblik immers hadden de boeven binnen kunnen komen 1 Gelukkig is dat niet gebeurd. Dadelijk gaat hij naar zijn vriend Pom en vertelt hem alles. Samen be spreken ze het geval lang en breed. En ze zijn het er over eens. dat ze den burgemeester moeten waarschu wen 1 „Maar we komen er niet uit", zegt Pom mismoe dig. „Ach jö, ze willen Immers morgen pas inbreken en dan zijn we allang bevrijd door onze patrouille 1" zegt Pat, de optimist. En Pom is daarmee getroost. Ze zijn allebei erg moe van angst en inspanningEn natuurlijk knaagt de honger ook geweldig Gelukkig dat Pat in zijn achterste broekzak nog een paar reepen chocolade vindt nu is de ergste honger tenminste gestild. 64. „Laten we probeeren, nog wat te slapenl" zegt Pat, „anders loopen we morgen op onze oogharen van dé vermoeidheid I" Pom, die ook al knapjes slaap begon te krijgen, liet zich dat geen tweemaal zeggen en wel dra zitten de twee avonturiers rug-aan-rug in een hoekje en trachten een uiltje te knappen 1 Pom sputtert eerst nog wat van „ongemakkelijke boel", „kan niet slapen", „dat snertkasteel" maar weldra heeft ook hem dé slaap te pakken en slapen de belde boezemvrienden tegen elkaar geleund, in. Ze droomen van boeven, die die den burgemeester verslinden en veldwachters, die stroopers achterna zitten, van koDijnen, die in leeuwen veranderen en van kwaadaardige boeren, die kleine padvindertjes opeten Brrrrrrr Het Prinselijk Paar komt terug. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben Venetië verlaten en zijn op de terugreis naar Nederland. Graanhandelaren vragen audiëntie bij Minister Colijn. De organisaties uit den graanhandel, die een telegram aan minister Steen- berghe hebben gezonden, hebben naar wij vernemen, in verband met de ver hoogde monopolieheffingen, audiëntie aangevraagd hij minister Colijn. Heffing op roggebloem. Naar wij vernemen is de heffing op roggebloem, die 1 Augustus met f 2 was verhoogd, vandaag nog weer eens met f 0,75 verhoogd. Voor de verhoo ging van de éérste heffing werd rogge bloem, behalve voor de bereiding van koek, in sommige gevallen in geringe mate gebruikt voor de bijmenging bij tarwebloem voor de broodbereiding. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 23 Augustus 1938. Het volgende vonnis werd uitge sproken: A. J. B., 34 jaar, koopman, wonende te Oostburg, wegens „bedrog" Vrijspraak. De volgende personen werden ge dagvaard: L. M. A., huisvrouw J. T., 42 jaar, wonende te Biervliet, wegens beleedi- ging van Sara jacoba Mareels, huis vrouw van C. P. Babijn, op 10 Juli 1938 te Biervliet Eisch: f 10,s. 5 dagen. Uitspraak: f 7,50 s. 5 dagen. S. J. M„ huisvrouw van C. P. B„ 22 jaar, wonende te Biervliet, wegens beleediging van Louise Maria Antheu- nis, huisvrouw van J. Timmerman, op 10 Juli 1938 te Biervliet. Eisch: f 10.— s. 5 dagen. Uitspraak: f 7,50 s. 5 dagen. DUIVENSPORT. BRESKENS. Uitslag van de op Zondag 21 Aug. j 1. gehouden prijsvlucht op Arras. De wedstrijd is uitgeschreven door de dui- venvereeniging „Nog Sneller" en is gevlogen met jonge duiven Er is gelost om 7 uur De prijswinnaars, allen te Breskens, zijn: A. vd Velde 1 en overduif; A. Ha merlink 2; Jac. Quaars 3, 15 en 17; P. Buijze 4; J. Wolttiez 5 en 33; P. Haartsen 6; M. Visser 7 en 13; A. Vermeulen 8. 16 en 19; J. de Veij 9 en 29; Iz. Leenhouts 101 J. vd Wege 11; C. Klaaijsen 12; M. Quaars 14 en 25; F. de Lange 18 en 27; Jac. Faas 20; A. Cambier 21 en 24; A. Bonde- wel 22 en 28; Joz. Pleijte 23; M. v.d. Broecke 26; W. Pleijte 30 en 32; P. Back 31; A. Haartsen 34. Van dezelfde vlucht met oude duiven was de uitslag: le en 2e overduif de Veij; 2e F. de Lange; 3e C. Klaaijsen; 4e A. vd Velde; le overduif Joz. Pleijte. SCHOONDIJKE. Duivenmaatschappij „Eerste de Beste" alhier. Prijsvlucht uit Arras op Zondag 21 Augustus 1938. Los om 7.20 uur. De uitslag is: 1, 8, 11 en 19 Jn de Jonge; 2 en 21 A. de Coninck; 3 J. Risseeuw; 4 P. Dobbelaere; 5 en 14 Iz. Leenhouts; 6, 13, 18 en overduif; 7, 16 en 20 W. de Zwart; 9, 10 en 12 J. van Lare; 15 en 17 Th. Steijaert. SLUIS. Uitslag van de prijsvlucht uit Bre- teuil door de postduivenvereeniging „Tot Weerziens" alhier. Prijswinnaars: A. van Gijs, Groede le; J. v Hoorn, Retranchement 2e; W. Pleijte, Bres kens 3e, 12e en overduif; M. van de Broecke, Breskens 4e en 15e; W. du Fossé, Sluis 5e en 16e; P. Rijkborst, Sluis 6e; P. de Smit, Sluis 7e; J. de Zutter, Sluis 8e, 9e en 18e; R. van Weijnsberghe, Sluis 10e; P. Jacobs; Breskens lie; J. Wisse, Breskens 13e, A. Vermeulen, Breskens 14e; Iz. Por- reij, Breskens 17e; W. Bruijnooge, Bres kens 19e. BRESKENS. Geslaagd. Geslaagd te Arnhem, voor boekhou den in de praktijk, de heer A. Hoogesteger alhier. De waterleiding. Ook in onze gemeente worden de noodige maatregelen getroffen ter voor bereiding voor de aansluiting bij de waterleiding. In de woningen woi den opmetingen gedaan van de grootte der kamers, enz. Laten we hopen dat onze gemeente eindelijk het genot van de waterleiding zal mogen ondervinden. HOOFDPLAAT. Het Festival. De feestelijkheden werden Zaterdag avond ingezet door de jublleerende muziekvereeniging „Oefening Baart Kunst," met een concert op de beide kiosken, waarna nog een muzikale rondwandeling door het dorp volgde met de hossende jeugd er achter. Om half twee Zondagmiddag stel den zich de deelnemende corpsen op; Hoofdplaat voorop en dan in volgorde: IJzendijke, Sas van Gent, Retranche ment, Biervliet, Schoondijke, Aarden burg en Waterlandkerkje. Na deze optocht speelden de verschillende ver- eenigingen eenige nummers op beide kiosken. Om 5 uur arriveerde de Accordionvereeniging „Crescendo" uit Vlissingen. Ze werden door het be stuur van Hoofdplaat verwelkomd en in optocht naar het clublokaal ge bracht. Om 6 uur werd op het ge meentehuis de eerewijn aangeboden en de medailles en premies uitgereikt. Van 8—10.30 was „Crescendo" aan het woord en dat hun optreden Indo smaak viel, bewees het daverend ap plaus na ieder gespeeld nummer. Om half één werden de café's gesleten en hiermede behoorde het festival van Hoofdplaat weer tot het verleden. BIERVLIET. Raadsvergadering. In de Vrijdag gehouden raadsvergade ring werd medegedeeld, dat de kas en de boeken van den gemeente-ontvanger waren nagezien en in orde bevonden. Van Ged. Staten was een schrijven ingekomen behelzende goedkeuring verkooping en verbouwing van het voormalige gemeentehuis. Aan de N.V. Bataafsche Import Mij., wordt vergunning verleend tot plaat sing van een benzinepomp voor het perceel van den heer A. Thomaes. De heer J. Anthonisse had ten tweede male een verzoek ingediend om een perceel grond in erfpacht, In plaats van 2 meter breed nu 1 meter breed, tot uitbreiding van zijn winkelpand. Met den stem van den heer Van den Heuvel tegen, werd dit verzoek thans ingewilligd. Bij de rondvraag vraagt de heer Du Fossé hoeveel de maximale jaarver- dienste mag zijn om in den winter voor steun in aanmerking te komen. De Voorzitter antwoordde, dat op dit terrein een nieuwe regeling geldt; wie het meest heeft verdiend, zal mogelijk wel eens een wachtweek meer krijgen. Om de verdiensten te contro leeren zijn alhier loonboekjes uitge geven, waar de belanghebbende zijn verdiensten in moet aanteekenen of doen aanteekenen. Velen hebben een boekje van den controleur ontvangen. Heeft men er geen, dan zorge men alsnog er een te krijgen. De heer Michielsen vraagt, hoever het staat met den nieuwen weg. In verband met afloopende werkzaamhe den zou het toch wenschelijk zijn, dat in de kamende werkloosheidsperiode dit werk kon worden aangevat. De Voorzitter antwoordde, dat de zaak nog even vet is en dat er dus nog gewacht moet worden. Hierna werd de vergadering gesloten. Brand. Vrijdagmiddag brak door onbekende oorzaak brand uit in een schuur, staande op de hofstede van den land bouwer J. Dhondt alhier. Door spoedig optreden van de brandweer wist men het gebouwtje te behouden, evenwel was een groot gat in het dak gebrand. ZUIDZANDE. Raadsvergadering. Maandag 22 Augustus kwam de raad in voltallige zitting bijeen. Bij de in gekomen stukken werd een schrijven van den Ned. Bond van Koffiehuis- en Restauranthouders en slijters aan gaande de a.s. Nationale Feestdag voor kennisgeving aangenomen. Het verzoek om adhaesie te betuigen aan een schrij ven van de samenwerkende organisa ties op onderwijsgebied Inzake de ver laging van de leerlingenschaal werd met algemeene stemmen aangenomen. Hierna komt de Voorzitter met een

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2