Uit de oorlogvoerende landen Kerk- en Schoolnieuws. Binnenland Sport. Gewestelijk Nieuws Rechtszaken. Gemengd Nieuws MINARDS SCHOUWBURG GENT. Vanaf Zaterdag 27 Augustus, des avonds 8 uur, Zon- en Feestdagen 3 uur en 8 uar: Revue: GENT DIE BEEFT. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 21 Augustus Breskens 9,30 uur Geen dienst. 5,30 uur Ds Goudzwaard. Cadzand 10.— uur Ds Visser. Hoofdplaat 10,— uur M. R. PUester. NleuwvHet 11,— uur Ds. Goudzwaard. Oostburg 9,30 uur de Eerw. Heer A. J. Verduijn, Voorg. Vrijz. Herv. te Nw. Weerdinge (Dr.) Schoondijke 10,— uur Ds J. A. Swart, Zuidzande 10,— uur Ds. Stegenga. Groede 9,30 uur Ds Goudzwaard. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da. M. P. Stol. Bed. H. Avondmaal. Vrije Evangelische Gemeente. Breskens 9,30 uur Cand. T. H. Penninga. 5,30 uur Cand, T. H. Penninga. Nieuwvliet 10,— uur Ds. J. v. d. Werfhorst. Cadzand. 7,uur Ds. J. v. d. Werfhorst. gelegd, van Marseille naar Belawan. in 14 dagen en van Marseille naar Batavia in 16 dagen. Een aanmerkelijke vergrooting van de snelheid tegenover de 16 mijl van de tegenwoordige sche pen. die het traject Marseille-Batavia in 20 dagen afleggen. De electrische energie zal worden opgewekt door drie 1000 KW diesel generatoren en één 550 KW diesel generator van het fabrikaat Stork. Keuring koplampen van motorrijtuigen. Door de in een vorige editie ver melde beschikking van den minister van Waterstaat van 13 Augustus schrijft de K.N.A.C. is een zeer belangrijke wijziging gekomen In de voorschriften inzake de keuring der koplampen van motorrijtuigen. Oorspronkelijk was bepaald, dat met ingang van 1 Januari 1939 alle kop lampen van een goedgekeurde soort dienden te zijn of dat daarop een door den minister vastgesteld goed- keuringsmerk diende te zijn aange bracht. De genoemde datum is thans ge wijzigd in 1 Januari 1940, zoodat tot dan met ongekeurde lampen mag worden gereden. Een uitzondering daarop en dit is zeer belangrijk voor koopers van nieuwe motorrijtuigen wordt ge maakt voor motorrijtuigen, die na 31 December 1938 ingevoerd of hier te lande vervaardigd worden. Voor deze blijft de bepaling bestaan, dat zij van goedgekeurde koplampen voorzien moeten zijn. Wie dus na 31 December a.s. een nieuw motorrijtuig koopt, invoert of vervaardigt, heeft zorg te dragen, dat daarop goedgekeurde koplampen zijn gemonteerd. Inmiddels verdient het reeds thans aanbeveling bij den aan koop van een nieuw motorrijtuig leve ring van goedgekeurde koplampen te eischen. Momenteel kan de datum van in voer van een motorrijtuig blijken uit het natlonallteitsbewijs. Na invoering van de nieuwe wegen verkeerswet, hetgeen thans ieder oogenblik kan worden verwacht, krijgt ieder motorrijtuig een „voertuigenbe- wijs," waaruit zijn leeftijd kan blijken. Vlaggen op Rijksgebouwen. Naar wij van welingelichte zijde ver nemen, is dezer dagen bepaald, dat alle hulpkantoren van de P. T. T. een vlag in hun bezit moeten hebben om die op daarvoor vastgestelde dagen uit te steken. De reis van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Men meldt van officieele zijde, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard op hun reis in Venetië zijn aangekomen en logeeren in het Grand Hotel aldaar. Ernstig auto-ongeluk tusschen Minden en Bueckeburg. De Nederlandsche gezant te Berlijn, mr. C. ridder van Rappard, is Woens dagavond met zijn auto op den terug weg van Nederland naar Berlijn tusschen Minden en Bueckeburg verongelukt. De auto van den gezant kwam in bot sing met een vrachtwagen en werd totaal vernield. De toestand van den gezant is zeer ernstig. Hij heeft een zwaren schedel breuk, een ernstige hersenschudding, alsook gevaarlijke inwendige kneuzingen opgeloopen. Het ongeluk is Woensdagavond ca. 18 uur gebeurd op den rijksweg 65 tusschen Minden en Bueckeburg. De auto van den gezant, die op weg was van Nederland naar Berlijn, kwam in botsing met een uit de richting Han nover komenden vrachtauto met aan hangwagen. De auto, bestuurd door Zijdebosch, den chauffeur van den gezant, werd volkomen vernield. De chauffeur bleef ongedeerd, doch de heer van Rappard werd In zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Bueckeburg vervoerd. DUIVENSPORT. SCHOONDIJKE. Duivenvereenlging Eerste de Beste alhier. Prijsvlucht op Moescroen. De uitslag is: P. de Hullu 1 en 9: J. v. Lare 2,13, 14, 15, 16, 19 en 23; Th. Steijaert 3 en 5; W. Blaakman 4; Mabesoone 6; W. de Zwart 7; J. Rofack 8; J. Ris- seeuw 10, 18 en 20; Dobbelaere 11 en 22, J. de Jonge 12, 21 en 24; J. de Zwart 17. Uitslag van de bondsvlucht uit Cler mont met jonge duiven, uitgeschreven door de Schoondijksche Concours en Verzendingsbond. Prijswinnaars:*) J. de Hollander, Oostburg le; W. de Zwart, Schoondijke 2e, 13e en 25e; W. Pleijte 3e en overduif; A. Verberk- moes, Groede 4e en 32e; M. Quaars 5e, W. Brevet, Cadzand 6e en 31e; F. de Lange 7e en 37e; P. Rookus 8e; J. de Veij 9e en 17e; A. Hamerlinck 10e; J. van Lare, Schoondijke 11e, 22e en 29e; P. de Wever, Biervliet 12e; W. Klaaijsen 14e; A. Vermeulen 15e; Iz. Porreij 16e; P. Jacobs 18e; Jn. Pleijte 19e en 41e; M. Mabesoone, Oostburg 20e; Temmerman, Hoofdplaat 21e; A. Bondewel 23e en 40e; J. Rofack, Groe de 24e; J. Wisse 26e; G. Dusardeijn, Groede 27e, 33e en 35e; Wisse Czn. 28e; M. v. d. Broecke 30e en 36e; I. Klaaijsen 34e; Jn. v. Gijs 38e; J. Ris- seeuw, Groede 39e. Prijswinnaars waarachter geen plaats naam staat, wonen te Breskens. SLUIS. Postduivenvereeniging Tot Weerziens alhier. Prijsvlucht uit Arras. Prijswin naars: 1 en 14 R. v. Weijnsberghe; 2,6 en 13 P. de Smit; 3 en 11 P. Goossen, Retranchement; 4 en 7 L. Dhondt; 5, 15 en 18 A. Aalbregtse; 8 O. de Meijer; 9, 12, 16 en 17 J. de Zutter; 10 en overduif A. v. Haneghem, Retranche ment. SPANJE. Van het front in Estremadura. Uit Madrid wordt gemeld, dat aan het front in Estremadura de weerstand der republikeinen doeltreffender wordt. De eerste opmarschen der rechtschen, die hen in staat stelden Castuera en andere domineerende stellingen te be zetten, zijn gestuit. De rechtsche aan vallen, die ten doel hadden Almaden te omsingelen langs het Noord-Westen, zijn op schitterende wijze te niet ge daan. CHINA. De kleine oorlog met de groote verliezen. Uil Hankou wordt gemeld, dat vol gens berichten van Chineesche mili taire zijde in Noord-China tusschen 5 Juli en 6 Augustus in den kleinen oorlog 13.000 Japanners gedood en 4000 gewond zijn. Bovendien zijn ongeveer 600 man Mantsjoekwosche troepen gevangen genomen en maak ten de Chineezen groote voorraden oorlogstuig en voedsel buit. BRESKENS. De Feesten. De voorbereidingen der feestelijk heden in onze gemeente zijn in vollen gang. Er wordt om strijd gekroond in de verschillende straten De een wil na tuurlijk al beter uitkomen dan de ander. Wagenvrachten groen ziet men de gemeente binnenkomen. En hier en daar wordt geheimzinnig gewerkt aan een praalwagen, een on derdeel voor het bloemencorso, een eereboog enaan veel, wat men nog niet mag weten. De collecten in de diverse straten hebben, naar wij hoorden, een zeer tevreden verloop gehad. Er is veel op gehaald. Laat nu ieder daadwerkelijk mede werken, opdat ook dit Breskensche feest niet bij voorgaande onder hoeft te doen. Wat betreft de Tentoonstelling, ook daaraan wordt druk gewerkt en belooft schitterend te worden. Een groot gebouw aan de Haven wordt daarvoor keurig ingericht, terwijl in het gebouw gelegenheid zal zijn voor het bekomen van ververschingen en versnaperingen. Opdat ieder uit ons landje de ge legenheid moet worden geboden, deze. waarlijk unieke verzameling op het gebied van Z.-Vlaanderen ten tijde der Oranje's, te bezichtigen, Is door de commissie de toegang gesteld op slechts tien cent per persoon, terwijl de leden der Oranjevereeniglng alhier met hun echtgenoote vrijen toegang hebben op vertoon van hun lidmaat- schapkaart. Vreemdelingenverkeer. Met de prov. booten zijn gisteren van hier naar Vlissingen 3100 passa giers en 190 auto's overgezet. „Scheldestroom". In de maand Augustus behaalden onderstaande leden van .Scheldestroom' allen leerlingen van dit jaar het diplo ma A: Willem Jongman, Pieter Daansen, Omer de Witte, Piet Vermeulen, Hu- bert Wijffels, Andries Klaassen, Piet Keimei, Frans Rosevelt, Jan Zwemer, Mina Erasmus, Saar Moerland, Nelly Manneke, Lydie Vermeulen, Annie Daansen, Marie Leenhouts, Ina de Fouw. Voor diploma N.Z.B.: Jaantje Morel, Jaantje Vermeulen, Magda Lauret, Anneke Erasmus, Annie Vermeulen, Raijmond v. Quekelberghe, Adriana Pleijte, Corry v. d. Heuvel, Jacobus de Maree, Hanny Maas, Bea Woittiez, Gerda Schrler, Pieter Daan sen. OOSTBURG. Geslaagd. De heer S. J. Visser, alhier slaagde gisteren te 's-Gravenhage voor het notarieel examen deel I. SLUIS. De A. N. W. B.-Klosk. Nadat in den loop van de maand Juli de eerste drie grenskiosken van den A.N.W.B. in gebruik waren ge nomen, resp. te Beek bij Nijmegen, te Eysden bij Maastricht en te Wern- hout aan den belangrijken verkeers weg Antwerpen-Breda, wordt nu dezer dagen de vierde kiosk opengesteld te St. Anna ter Muiden bij Sluis, aan de druk bereden route van de Belgische badplaatsen naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Het doel dat de Kon. Ned. Toe ristenbond A.N.W.B. met de stichting van deze grenskiosken beoogt en waar bij de Bond samenwerkt met de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer in Nederland, het seml-offlcieele lichaam, dat ten onzent het buiten- landsch toerisme naar Nederland be vordert, Is het vergemakkelijken van het internationale verkeer, waarvoor de A N.W.B. door de jaren heen steeds op de bres heeft gestaan. Buitenlandsche toeristen die Neder land bezoeken, ontvangen aan deze grensposten gratis toeristische voor lichting, hulp bij het invullen van allerlei formulieren, vinden er gelegen heid om geld te wisselen en hebben daar in één woord een prettige, gast vrije ontvangst op Nederlandsch ge bied. Dat deze nieuwe service van den A.N.W.B. door de buitenlandsche toe risten op prijs wordt gestelden dank baar wordt aanvaard, is in den korten tijd dat de eerste drie kiosken in be drijf zijn, wel duidelijk gebleken; het drukke bezoek heeft de stoutste ver wachtingen ver overtroffen. De vreemdelingen die, komende uit de Belgische kuststreek, naar Neder land reizen en die bij Sluis in Z. Vlaanderen de grens passeeren (in de zomermaanden is dat een zeer druk verkeer) vinden daar thans ook zoo'n hupsch en gastvrij A.N.W.B.-gebouwtje, waar een employé van den Bond ge reed staat om hen behulpzaam te zijn bij het Invullen van hun grensdocu- menten, die de in het Nederlandsch gestelde, en dus voor de meeste vreemdelingen onbegrijpelijke, aan vraagformulieren voor de Nederland sche Wegenbelasting verzorgt, die vreemd geld in Nederlandsch inwis selt, die hun de beste route aanwijst en hun aandacht vestigt op de be zienswaardigheden van Zeeland en Nederland. De A.N.W.B. hoopt, dat ook de nieuwe kiosk in Zeeuwsch-Vlaanderen aan de gestelde verwachtingen zal be antwoorden, de Nederlandsche vreem- delingen-propaganda zal helpen bevor deren en zich weldra in een druk be zoek zal mogen verheugen. Gezien de reeds elders verkregen zeer gunstige resultaten, is dit ook wel te verwach ten. AARDENBURG. Winkelweek. Ter gelegenheid der jubileumfeesten zal alhier van 3 tot 11 September een winkelweek gehouden worden. In een vergadering in de zaal der Wed. L. Pieren, waar nagenoeg alle winkeliers vertegenwoordigd waren, gaven op een enkele uitzondering na zich allen voor deelname op. Besloten werd voor deze zaak ruime propaganda te maken. Voor iedere 50 cent, die besteed wordt, wordt een bon uitge reikt, waarmede men kans heeft een der uitgeloofde prijzen te winnen. Op ieder 100 bonnen wordt één prijs ge geven. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 16 Aug. 1938. De volgende persoon werd gedag vaard: D. L-, 76 jaar, zonder beroep te Retranchement, wegens beleediging van Izaak Wisse op 7 Juli 1938 te Retranchement. Eisch: f 10,— s 10 d. h. Uitspraak: f 7,50 s 5 d. h. Vergiftige bessen. Hoe voor zichtig men moet zijn met het eten van braam- en boschbessen, blijkt wel uit eenige vergiftigingsgevallen, die zich in dezen tijd van het jaar voor deden. Twee jeugdige Ossenaartjes, de jongens Van Tilburg en Vos, uit de Arendstraat te Oss, hadden hun va- cantiemiddag doorgebracht met het plukken van braambessen Thuis ge komen, waren de jongelui niet erg lekker. Hun toestand werd hoe langer hoe erger. Zeer tot schrik van hun familieleden, gingen de jongens tee kenen van verstandsverbijstering ge ven. De ijlings gewaarschuwde arts deed de jongen Van Tilburg naar het St Anna ziekenhuis te Oss overbrengen. Het andere jongetje kan thuis ver pleegd worden. Ook te Keidonk Erp deed zich een vergiftigingsgeval voor. Na het eten van braambessen werd het zoontje van den heer Van den Brand ernstig ziek. Het kind vertoonde gein teeke nen van leven meer. Doordat medi sche hulp snel ter plaatse was, kon het kind van een wissen nood gered worden. Twee dooden bij botsing op onbewaakten overweg. Gister middag omstreeks drie uur is op den onbewaakten overweg bij Groessen (gem. Duiven) een zeer ernstig onge luk gebeurd, waarbij twee personen het leven hebben gelaten. Een met zand geladen vrachtauto, bestuurd door den 25-jarigen Polman uit Groessen werd door den lokaal- trein, welke om 14 58 van Zevenaar naar Arnhem was vertrokken, ge grepen De auto werd meer dan vijf en ze ventig meter medegesleurd en totaal vernield. De bestuurder werd op slag gedood. De 27-jarige B. Jansen uit Groessen, die naast den chauffeur zat werd zwaar gewond naar het zieken huis te Zevenaar vervoerd, waar hij een uur na aankomst is overleden. De trein heeft met ruim een kwar tier vertraging de reis voortgezet. Het uitzicht ter plaatse wordt geenszins belemmerd. Het ongeluk zou aan on oplettendheid te wijten zijn. Zeer waar schijnlijk heeft de bestuurder van de vrachtauto geen acht geslagen op den naderenden trein, waarvan de machi nist meende, dat de auto, die een vaart van ruim veertig km had, tijdig zou stoppen. Een kwaadaardig man. Op de Waalkade te Nijmegen stonden 2 jongens te kijken naar twee hengelaars, die daar aan het visschen waren, toen zij plotseling door een man In den rug werden geduwd, zoodat beiden van de kade in de Waal vielen. Gelukkig kon den zij net tot aan de borst in het water staan. Ijlings toegeschoten bur gers en een politie-agent wisten hen met touwen weer aan den wal te trekken. Zoo goed als zeker heeft men hier met een wraakneming te doen. De politie heeft aanstonds een uitgebreid onderzoek ingesteld en vele personen gehoord, doch de dader is nog niet gevonden. Ernstige aanrijding. Woens dagavond is te Zoutelande een aldaar logeerende mevrouw de R. uit Roer mond door een motorrijder aangereden, waardoor zij een zware hersenschud ding bekwam. Zij werd in een nabij gelegen woning binnengedragen. Gevaarlijk spel. Gistermiddag speelden twee jongens, de 12-jarige N. en de 13-jarige D., op het oude terrein van de gasfabriek te Haarlem. Zij had den een kuil gegraven, die zij toedek ten met plaggen en waaronder zij gin gen zitten. Eensklaps stortten de plaggen in en werden de kinderen onder de plaggen bedolven. In de buurt spelende knaap jes schreeuwden om hulp. Toesnellen de arbeiders hebben de bedolven kin deren bevrijd. De 13-jarige D. was echter reeds bewusteloos. Met behulp van zuurstof apparaten en door het toepassen van kunstmatige ademhaling mocht het ge lukken de levensgeesten weder op te wekken, waarna het kind naar de Ma- riastichting te Haarlem is gebracht. Opgravingen in het domein Soestdijk. Arbeiders van de werk verschaffing hebben onder leiding van den heer W. van Leersum te Baam, in het Baamsche bosch, behoorende tot het Kon. Domein Soestdijk, eenige interessante opgravingen gedaan welke betrekking hebben op den aanleg van dit bosch zooals deze rond het jaar 1700 is geweest. Volgens de overlevering zou bij den oorspronkelijken aanleg van dit bosch bij den ontwerper de gedachte hebben voorgezeten daarmede een oude volks nederzetting uit te beelden waarin ge bouwen als een hermitage, Poortge bouw, waaggebpuw, grafnaald, grot enz. volkomen zouden passen en waar aan verschillende namen in dit bosch nog zouden herinneren. Hoewel men eenige jaren geleden een onderzoek heeft ingesteld en boringen op ver schillende plaatsen in het bosch wer den verricht, deze werkzaamheden toen gnen resultaat opgeleverd. Aan de hand van gegevens, waar over men inmiddels de beschikking kreeg, is men thans een nieuw onder zoek begonnen en nu met succes. In de z.g. Comedie heeft men een vijver blootgelegd de Oranjekom welke omstreeks het jaar 1760 bij den aanleg van den Comedie In opdracht van Prinses Anna, de Moeder van Prins Willem V, werd gedempt met het puin van de Ridderhofstad „De Eult" en met zand dat afkomstig was van het landgoed „Netelenbuig", een naam welke thans nog voortleeft in een boerderij aan de overzijde van de Eem, onder Hoogland. In deze Comedie werden bovendien de fundeeringen blootgelegd van beelden benevens de fundeering van een grooten zonnen- wijzer. eveneens afkomstig van de „Eult". Deze fundeeringen die elf steenlagen hoog zijn en een lengte en breedte hebben van ongevees 1.25 m. zijn nog geheel gaaf en bestaan uit Utrechtsche handvormsteen. Thans is men nog zoekenpe naar de fundeering van een Dianabeeld hetwelk ook in de omgeving van de Comedie heeft ge staan, terwijl men de juiste plaatsen heeft kunnen vaststellen van t Waag gebouw, grot en grafnaald. De vijver, welke thans is blootgelegd, heeft een middellijn van 20 meter, de wanden zijn van klei en leem. Rond dezen vijver heeft men later een ringmuur gemetseld, waarvan thans eveneens de fundeering is bloot ge komen. Bij het graafwerk is gebleken, dat er door het geheele bosch een rioolleiding ligt, vermoedelijk werd deze eenige eeuwen geleden aangebracht toen een gedeelte van het bosch nog uit moeras bestond. Alg. Hbld. Hoe vrouwen Hitier moeten groeten. Volgens den Berlijnschen correspondent van de „Daily Telegraph" zal binnenkort een verordening worden

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2