BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. AKKERTJE Verschijnt iedereo DINSDAG' en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON Ssn glimp van Canada» Neem dadelijk 'n GARANTIE 47ste Jaargang Vrijdag 19'Augustus 1938 Nummer 4364 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1 40 Franco per post Buitenland per jaar 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer IQ,15. Ingez. Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) De Japansche Visscherij. De marine-medewerker van het Alg. Handelsblad geeft in zijn blad een be schrijving van het Japansche Visschers- bedrijf en schetst de visschersvloot als „front der nationale verdediging in den Stillen Oceaan". Er is geen land ter wereld, aldus de schrijver, waar de zeevisscherij zoo „grondig" wordt beoefend ais in Japan. Jaarlijks worden door Japansche vis- schers plm. 5.2 millioen ton visch ge vangen, d.i. ongeveer 40 pCt. van de wereldopbrengst: niet minder dan 1 5 millioen menschen zijn bij deze indu strie werkzaam en behalve dat de visch als voedsel voor de nog steeds groeien de bevolking een zeer voorname plaats inneemt (het vischverbruik per hoofd bedraagt b.v. plm. 30 kg per jaar, tegen b v. 8 kg per jaar in Duitschland) wordt er voor een waarde van plm. 80 mil lioen Yen per jaar aan visch uitgevoeid. Van de Beringzee tot Australië en van den Indischen Oceaan tot de kust van Amerika oefenen de zeer sober levende Japansche visschers hun bedrijf uit. Ook aan de walvischvangst neemt Japan thans krachtdadig deel. Een Ja pansche walvischvaarder, de „Nissbih Maru" zag in 1935 kans om met acht vangbooten in 5 maanden tijd 1116 walvisschen te vangen in de Zuidelijke IJszee en het heeft groote moeite ge kost om Japan te bewegen zich aan te sluiten bij de Internationale regeling, die het uitroeien van de walvisschen verhindert. In 1936 werden wederom enkele walvischvaarders van 20.000 ton op stapel gezet. Het is niet overdreven te beweren, dar de visscherij in de wateren rond om Japan en aan de kust van Kam chatka van vitaal belang is voor dat land. Vandaar dat de voortdurende wrijving met Sowjet-Rusland en de be lemmeringen, die Moskou aan de Ja pansche visscherij in den weg legt, de regeering te Tokio veel zorg zou baren. Het is wel typisch dat de uitbreiding van Ruslands invloedssfeer tot den Noordelijken Pacific eeuwen geleden begonnen is na het schipbreuk lijden van een Japanschen visscher op de Siberische kustl Kozakken vonden den Japanner in gevangenschap van inboorlingen van Kamchatka en brach ten hem naar Moskou. Dit maakte Peter de Groote's initiatief wakker en deze stuurde twee expedities naar den Noordelijken Pacific waarvan de ont dekking van de Beringzee, de Aleoe- ten en Alaska het resultaat was. Eeuwenlang is de visscherij rondom 6. (Nadruk verboden). De consternatie was algemeen ge weest bij het vernemen van de jobs tijding, dat dit grootsche natuurge beuren den moesten slapers onopge merkt was voorbijgegaan. Een der laatste gevaarten had ik bij het opstaan nog door de patrijspoort wa rgenomen. Hoog torende een ke gelvormige top boven een breed uit loopend ijsveld, dat op het water scheen te rusten. Aan den voet waren drie donkere stippen duidelijk te on derscheiden, zich te sterk afteekenend tegen de massa sneeuwijs, door het bleeke morgenlicht als grijsachtig wit gekleurd, dan dat het schaduwen konden zijn. New-Foundland waar dui zenden zeehonden leven, moest, schoon nog ver, langzamerhand in zicht ko men. Er was dus reden om aan te nemen, dat een drietal robben de ijs schots tot tijdelijk rustoord gekozen had. Kamchatka en Sachalin door Japanners beoefend, doch eerst in 1907 verwierf Japan het recht om ook in andere Russische wateren dan die van Kam chatka te visschen. Dit verdrag zou na 12 jaar vernieuwd moeten worden... In 1919 kwam daar natuurlijk niets van, en het werd 1928, voordat na langdu rige onderhandelingen een overeen komst met Sowjet-Rusland kon worden gesloten Dit laatste land hield zich echter het recht voor de visscherij- terreinen ieder jaar opnieuw te ver pachten, hetgeen aanleiding gaf tot tal van geschillen over de betaling. 0 Doch dit was niet de eenige reden voor moeilijkheden. Elk oogenblik kwa men Russische visscherij-inspectievaar- tuigen in conflict met Japanners; in 1933 werd Sowjet-Rusland bijv. ge dwongen 65.000 yen schadevergoeding te betalen voor het doodschieten van 3 opvarenden van de „Fumi Maru", die wegens slecht weer gevlucht was in Siberische wateren. Maar ook Rus land had gegronde grieven, bemannin gen van Russische visschersschepen, die op de Koerilen strandden, werden bijv. door de Japansche autoriteiten gevangen genomen. Kort geleden is eindelijk na langdurige onderhandelin gen het visscherijverdrag tosschen Ja pan en Sowjet-Rusland opnieuw voor den duur van 12 maanden gesloten; doch de regeling is lang niet zoo voor- deelig meer voor japan als vroeger. Langzamerhand begint n.l. de Rus sische visscherij in deze Noordelijke wateren zich uit te breiden en Japans aandeel gaat geregeld achteruit. Vroe ger charterde Sowjet-Rusland een groot aantal Japansche schepen voor de vis scherij (in 1932 nog 100.000 ton), doch dit is thans afgeloopen. Toch is de Ja pansche visscherij in de zee van Ochotsk en Beringzee nog zeer belang rijk en vandaar dat een nieuwe vis- scherijbasis te Horomushiro werd op gericht aan den Noordpunt der Koe rilen. Meer dan 320 schepen en 30 000 visschers nemen aan de visscherij in deze wateren deel. In totaal wordt plm. 400.000 ton visch in Russische zeegebied gevangen door Japansche visschers. Het is intusschen begrijpelijk dat ook naar andere vischterreinen wordt uit gekeken en in kotten tijd zagen de Japanners kans zoodanige concurrentie aan te doen aan de Amerikaansche Zalmvisscherij in de Bristol baai (Alaska) dat diplomatieke maatregelen noodig waren om een vergelijk tot stand te brengen. Japansche visschers vingen de Ik kleedde mij haastig en klopte op de deur van mijn reisgenoote met luider stemme de aanwezigheid van „onzen" eersten ijsberg meldend, waar op ik met den kijker gewapend de trappen opliep, 't Was een wonder mooi gezicht de grillig gevormde witte klomp te zien wegschuiven naar de verte Maar een scherp vooruitsprin gende ijswand belette mij waar te ne men of er zich dieren op het gevaarte bevonden. Toch zou ons verlangen naar meer dere afgezanten uit de barre poolre- gionen bevredigd worden. Een witte stip in de verte kondigde opnieuw het naderen van zulk een kolos. Alles liep naar stuurboord om te kijken. Zelfs kwamen enkele van onze honderd vijftig zieken door verklaarbare nieuws gierigheid gedreven aan dek. Het liep tegen kerktijd. Het was Zondag. We zouden voor het eerst een godsdienstoefening bijwonen van de anglicaansche kerk. Maar die ijs berg boeide ons dermate, dat we schromelijk over tijd geraakten. Het grootsche schouwspel, waar te nemen tot op een halve mijl van ons schip, was ook geheel nieuw voor ons. In de verte leek de kolos op een reusach- tigen ijsbeer, later kreeg het de ge zalm buiten de 3 mijis grens aan de kust van Alaska en stoorden zich in het geheel niet aan de visscherij-con- ventie, die de Vereenigde Staten en Britsch Columbiê hadden gesloten. Japansche moederschepen deden dienst als „inmaak" fabrieken, waar de ge vangen visch direct aan boord in blik werd verpakt. Thans is hier een stokje voor gestoken, hetgeen wel noodig was, wilde men de zalmvisscherij in deze wateren niet ten gronde laten richten. 0 De activiteit van de Japansche vis schers beperkt zich echter niet tot de noordelijke zeeën rond Kamkhatka, Aleoeten en Alaska. In de Philippijnen varen reeds meer dan 100 motorvisch- booten, waarvan meer dan de helft in Japansche handen is. De Japanners treden dikwijls zeer aggressief op, visschen herhaaldelijk zonder vergun ning en blijken een bepaalde voorlief de te hebben voor stratige belangrijke punten als de omgeving van Corregi- dor en de ingang tot de baai van Ma nila. Een treiter van 450 ton is naar de wateren van Noord-West Australië vertrokken om de visscherij hier te beproeven met subsidie van het Ja pansche Departement van Landbouw. Verschillende malen werden clandes tiene Japansche visschers gesignaleerd bij de Admiraliteitseilanden. Nieuw- Guinea en de Australische kust; in Nieuw Caledoniê (Fransch gebied) wer den Japansche visschers gevangen ge nomen, terwijl het eigenmachtige en dikwijls aggressieve optreden van Ja pansche visschers in onzen Ned.-Indi- schen Archipel helaas reeds een treu rige vermaardheid heeft gekregen. Doch zelfs tot de Panameesche en Zuid-Amerikaansche wateren strekt de activiteit der Japansche visschers zich uit Panama besloot eenigen tijd gele den, alle vischptivileges aan buitenlan ders voor het visschen binnen de ter ritoriale wateren op te heffen, hetgeen een zwaren slag beteekent voor de Japansche visscherij. Met Mexico en Argentinië zijn echter door de Kyoda Company (een onderafdeeling van de Nippon Sangyo Kalsha) gunstige over eenkomsten gesloten waarbij aan de Japanners vischconcessie wordt ver leend. Ook tot de kust van Britsch- Indië (de golf van Bengalen) en de Oostkust van Afrika (Mombasa) zijn de Japanners doorgedrongen. Eenigen tijd geleden heeft men kun nen lezen, dat een Zuidzee-industrie Maatschappij is opgericht, die op een elftal eilandjes, gelegen tusschen Britsch Noord-Borneo en de Philippijnen, met daante van een baggermolen en toen werd het weer een schip, welks volle zeilen schitterden in het zonlicht. Maar toen ik eindelijk met kans op succes vanwege den afstand zou kunnen foto grafeeren, kroop het witte eiland weg achter een nijdigen mist, die onze meeste menschen van dek joeg. De eersteklasse-eetzaal waar de kerk dienst gehouden werd, was op voor beeldige wijze in een kerklokaal her schapen. De voorganger was in priester gewaad. Bloemen stonden op het al taar. Aan weerszijden van den predi ker zaren de kapitein en de purser, welke laatste een hoofdstukgedeelte uit den bijbel voorlas. Wegens het late uur hadden wij niet meer willen binnentreden, maar de hofmeester wees ons een hoogge legen bordes, vanwaar wij niettemin den dienst volgen konden. Een korte maar innige preek werd door den voorganger gehouden. Enkele door deze aangegeven strophen werden in spreekkoor door de aanwezigen her haald, welke ook meermalen onder begeleiding van orgel en scheepskapel gezangen aanhieven, welke in hun eenvoud het karakter droegen van vrome blijheid en nauwelijks nog in hun rythme herinnerden aan de psai- 500 Japansche visschers de vischvangst gaat uitoefenen. Reeds meer dan 3000 Japansche visschers bevaren de zeeën rondom de Philippijnen, Straits Settle ments, Ned. Oost-Indië en Siam. In Hawaii en aan de westkust van Noord- Amerika visschen nog een 2000 Ja panners 0 In Japansche pers-artikelen wordt de Japansche visschersvloot wel eens het front der nationale verdediging in den Stillen Oceaan genoemd. Dat doet an deren op hun qui-vive zijn en blijven, want men hoeft werkelijk niet te lijden aan „spionitis" om te beseffen dat plaatselijk zeer goed bekende motor- vischbooten, waarvan er verschillend bemand zijn met lieden, die men uit hoofde van hun opleiding of vroegere beroep geenszins op een eenvoudig visschersscheepje zou verwachten, in tijd van oorlog uitnemende diensten kunnen verleenen aan de vloot. Gezien de enorme belangen die met de Japansche visscherij op het spel staan, zullen de landen in wier buurt zich dat bedrijf ontwikkelt, er steeds nauwkeuriger voor waken, dat op hun souvereine rechten inbreuk wordt ge maakt Er kan bij deze visscherij meer betrokken zijn, of worden, dan het vlschje dat men uit het water wil ver schalken. Een nieuw schip voor den Rotterdamschen Lloyd. Reeds werd in het in Mei j.l. ver schenen jaarverslag 1937 van de N.V. Rotterdamsche Lloyd medegedeeld, dat onderhandelingen met de Konink lijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, over den bouw van een snelvarend passagierschip, zich in een vergevorderd stadium bevonden. Heden werd, nadat inmiddels het algemeene plan, het bestek, alsmede de lijnen van het model, dat in de sleeptank te Wageningen is beproefd, zijn goed gekeurd, tot de bestelling van dit schip overgegaan. Hiermede is. dus thans naast de ver nieuwing van de vrachtvloot, waartoe in de jaren 1935. 1936 en 1937 door het bestellen van de vrachtmotorsche pen „Brastagi", Weltevreden", „Ban tam" en „Japara", elk groot 11000 ton draagvermogen, werd besloten, ook de vernieuwing van de passagiersvloot, die sedert de in 1930 reeds merkbaar intredende crisis, - behoudens de in men en gezangen der hervormde kerk Vooral het diepgevoelde wegstervende „Amen" bij het einde van eike strophe was waarlijk indrukwekkend. Aan eiken kerkbezoeker was, vóór hij de zaal binnentrad, een bijbel uit gereikt, waarin tevens de tekst der ge zangen is aangegeven. De zangwijzen stonden niet afgedrukt dan alleen als verwijzing naar die van andere gods dienstige liederen. De meeste der aan wezigen bleken deze zangwijzen uit het hoofd te kennen en daar vele korte strophen na elkaar werden ge zongen, kon ook spoedig de vreemde ling zich mengen in het koor. Met het „God save the King" dat staande werd gezongen, eindigde de dienst, waarna wij terugkeerden naar het too- neel der ijsbergen, welke nu baadden in het licht eener milde zod. Er werd druk gefotografeerd. Nadat we de gevaarten door onze kijkers als bekogeld hadden, zoodat er schier geen ijskegel meer onbespied bleef, was het al weer lunchtijd. Een van de engelsch-canadeezen aan de tafel rechts van ons is door mijn reisgenoote dadelijk Bruce ge doopt, want zoo moet zijn naamge noot uit „Thor, de Beer" er uitgezien hebben, zegt ze, met zijn gezicht van tegen dat afgematte gevoel. Verrassend snel verdrijft 'n Akkertje schele hoofdpijn, zenuwachtigheid, oververmoeidheid en lusteloosheid/ Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 siuks - 2 stuivers. want ze bevatten een bijzondere combina tie van uiterst geneeskrachtige stoffen, volgens recept van Apotheker Dumont (Ingez. Med.) 1936 ter hand genomen en inmiddels gereed gekomen verbetering der passa giersinrichting van de bestaande passa giersmotorschepen „Baloeran", „Dem- po" en „Sibajak" - niet meer had plaatsgevonden, weder hervat. Het nieuwe passagiersschip heeft nog geen naam ontvangen en zal voor- loopig bekend staan onder het bouw- nummer Schelde 214. Het schip zal worden gebouwd op de in December a.s. door het te water laten van het vrachtmotorschip „Ban tam" vrijkomende helling te Vlissingen en is het 74ste schip dat voor den Rotterdamschen Liogd sedert de op richting in 1883 wordt gebouwd. De voornaamste bijzonderheden van dit nieuwe mailschip zijn: lengte over alles 631 vt„ bruto tonnenmaat 21000 t., aantal P.K. 27000, aantal passagiers ie en 2e kl. 562, 3e kl. 1114e kl. 50. Het schip zal worden voortbewogen door 2 schroeven, welke ieder worden aangedreven door 4 Schelde-Sulzer dieselmotoren middels een tandradover brenging, welke het schip een dienst- snelheid verzekeren van 21 mijl, waar door de afstand tusschen Marseille en Sabang in 13 dagen kan worden af- schier onverwoestbare gezondheid en in stille oogenblikken is het hem aan te zien, dat hij zijn pakpaarden mist, die hij zoo bevloekte en tegelijk zoo verwende. Hoe langer Bruce aan tafel zit, hoe meer hij begint te glimmen en hoe inniger de lachende trek wordt op zijn gezicht. En verder weet ik van dien goeden Bruce met die groote vlek op zijn leuk gezicht niets te zeg gen en wisten ook anderen niet, of 't zou moeten zijn, dat hij het hooge- lijk waardeerde, als in onzen hoek aan dek gepresenteerd werd uit het trom meltje met sulkerwafels, dat een goede vriendin te Breskens ons voor de reis had medegegeven. Het gebak gaf aan leiding tot een geanimeerd onderhoud op smulgebied. We moesten van on zen geboortegrond vertellen, van dat onbekende stukje Land van Kadzand dat na dit gesprek beschouwd werd als de bakermat van een heel rijtje kostelijke diDgen. Eerlijk en openhartig benijdde men ons om de heerlijke soorten eigengebak uit ons boerenlandje, onze kanjers van versche garnalen, onze inlandsche aardbeien en bovenmate om de speenvarkens, die na een grondige schoonmaak zoo pardoes en in hun ge heel in den oven van den bakker schui ven maar denkt toch eens aanl (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1