Uit de oorlogvoerende landen i Kerk- en Schoolnieuws. Land- en Tuinbouw. Sport. PAT en POM, Twee Padvindertjes* k Gewestelijk Nieuws OOSTBURG. Benoemd. Bij Kon, Besluit van 10 Augustus is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier, de heer Dr. C. A. Campagne. boden is, deze aldaar te hebben nadat ze door B. en W. bij een met redenen omkleed besluit als schadelijk voor de openbare gezondheid zijn verklaard, Van de verklaring wordt aan de eige naars schriftelijk kennis gegeven en daarbij worden de termijnen gesteld binnen welke de slooten door de eige naars gedoleerd en/of gedempt moeten zijn. De eigenaars zijn verplicht hiertoe binnen den gestelden termijn op be hoorlijke wijze ter beoordeeling van B. en W. over te gaan. En voorts, hetzelfde voor slooten die de openbare veiligheid in gevaar bren gen. Na gehouden besprekingen werd de zaak, betreffende de bouw van de ge meentelijke vischmijn in handen van B. en W. gesteld. Door de goedkeuring van 't streek plan werd het uitbreidingsplan hier mede in overeenstemming gebracht. Aan de Oranje vereeniging werd een subsidie van f 100 gegeven voor de a.s. feestelijkheden. Bij de rondvraag zegt de heer CA- RELS in de loop van de vergadering gehoord te hebben, dat de Voorzitter er vast van overtuigd is, dat het zwem bad nog deze maand geopend zal wor den. Bestaan er reeds plannen op welke wijze dit zal gebeuren? Zullen er zwemwedstrijden gehouden worden en wordt er gezorgd voor kleedhokjes en andere benoodigdheden die zwemwed strijden nu eenmaal vereischen? De VOORZITTER antwoordde, dat het inderdaad in de bedoeling ligt op 31 Aug. het zmembad te openen met zwemwedstrijden. Een en ander zal nog met de Oranjevereeniging en het be stuur van „Scheldestroom" worden be sproken. Er zullen 10 hokjes geplaatst worden en een rollage voor 'n spring plank zal worden gebouwd. Met een steiger en gelegenheid om les te geven, zal worden gewacht tot het volgend jaar, terwijl over de exploitatie een vast omlijnd plan zal worden opgemaakt voor het a.s. seizoen. De heer VERDUIJN wees op den onhoudbaren toestand in den Oester put, waar bij hevigen regenval enkele bewoners hun huizen niet kunnen be reiken, daar al het water blijft staan en soms de huizen binnenstroomt. Z.i. kan het verbeterd worden door het straatje voor de huizen wat te verhoo- gen. De VOORZITTER zeide dat aan dit geval reeds aandacht geschonken is. De mogelijkheid van rioleering wordt onderzocht. De heer BRAND wees op wantoe standen in de Nijverheids- en Hullu- straat. De VOORZITTER zeide dat de Nijverheidsstraat verbeterd zal worden, doch dat de Hullustraat nog moet wachten, daar enkele bewoners hun medewerking niet wenschen te verlee- nen. Voorts vroeg de heer BRAND of het college niet zijn invloed kan aan wenden om de werkverschaffing weer ingevoerd te krijgen. De VOORZITTER dacht dat zulks geen resultaten zou opleveren. Ook de heer VAN DE SANDE had het werk aan het zwembad door eigen menschen willen laten uitvoeren. Op andere plaatsen in Zeeland gebeurt zooiets wel. De VOORZITTER antwoordde dat voor Breskens de zaak heel anders is. De rijkswerkverschaffing regelt hier alles. De heer DE KRUIJTER vond het jammer, dat verschillende schepen aan de haven tegenwoordig door vreemde arbeiders worden gelost. Ook de VOORZITTER betreurde zulks, doch aan een rijkshaven, zooals de onze is, is dat niet te voorkomen. Ged. St. hebben intusschen toegezegd, dat voor materiaal, dat voor de pro vincie gelost moet worden, voor één derde deel arbeiders uit Breskens wor den genomen. Hierna werd de vergadering gesloten. Bemesting van stoppelgewassen. Als de eerste gewassen vroeg het veld ruimen, blijft er nog voldoende groeitijd over voor tweede gewassen of zoogenaamde stoppelgewassen. Bij stoppelgewassen moeten we er reke ning mee houden, dat het eerste ge was een groot gedeelte van de be schikbare voorraad voedingsstoffen uit den grond heeft opgenomen. Voor het stoppelgewas blijft er weinig of niets over. Willen we toch een goede opbrengst hebben, dan is een flinke bemesting noodzakelijk. Velen meenen, dat met een stikstofbemesting kan worden volstaan. In enkele gevallen kan dit wel voldoende zijn, maar in het algemeen zal naast voldoende stikstof ook nog twee- tot driehonderd kilo kalizout 40 pCt. en soms wat fosforzuur noodzakelijk zijn. Zonder een dergelijke bemesting zou de grond uitgeput raken en een volgend jaar de opbrengsten belangrijk dalen. Bij mergkool als stoppelgewas in dit goed waar te nemen. Mergkool vergt veel van den grond, evenals stoppelknollen, welke laatste vrijwel uitsluitend op de lichtere gronden wordt verbouwd. Mergkool is een ge was, dat na den stoppel nog een groote oogst zeer eiwitrijk veevoeder kan opleveren en vrij wintervast is en waarover men bij een oordeelkundig oogsten, bijna den geheelen winter kan beschikken. Nu deze teelt zulk een uitbreiding heeft ondergaan, is het van groot be lang, dat de verbouwer weet wat te doen, om een flinke opbrengst te verkrijgen. Voor de massale stamvorming en welige bladgroei is een behoorlijke stikstofbemesting noodzakelijk. We krijgen dan de beschikking over vol doende groenvoeder in den herfst en in den winter, hierdoor kan men te vens gedurende de wintermaanden een belangrijke besparing op de krachtvoederrekening verkrijgen. POSTERIJEN. Rijkspostspaarbank: Gedurende de maand Juli werd op spaarbankboekjes te AARDENBURG. Ingelegd f 16931,79 Terugbetaald f 10732,89 Meer ingelegd dan terug betaald f 6198,90 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 8. BRESKENS. Ingelegd f 170137,53 Terugbetaald f 108295,65 Meer ingelegd dan terug betaald f 4210,94 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 81. OOSTBURG. Ingelegd f 20064,58 Terugbetaald f 14408,99 Meer ingelegd dan terug betaald f 5655,59 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 3. SLUIS. Ingelegd I 51683,26 Terugbetaald f 9826,49 Meer ingelegd dan terug betaald I 41856,77 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 25. IJZENDIJKE. Ingelegd f 20409,24 Terugbetaald f 16198,30 Meer ingelegd dan terug betaald f 4210.94 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 6. DUIVENSPORT. BRESKENS. Duivenvereeniging Nog Sneller alhier. Uitslag Moescroen. Jonge duiven. Prijswinnaars: Joz. Pleijte 1 en 10; Jac. Faas 2, 12 en 20; M. de Visser 3; A. de Munck 4; M. Quaars 5; A. Cambier 6, 14 en 17; P. Rookus 7 en 23; W. Pleijte 8, 9, 11 en 18; A. Hametlinck 13; P. Pleijte 15 en 16; A. vd. Velde 19; Iz. de Jonge 21; I. Leenhouts 22; A. Vermeulen 24 en overdulf; P. de Poorter 25; W. vd Broecke 26. SPANJE. Mislukte aanvallen. Aan het front van de Segre hebben de rechtschen hun aanvallen zes ma len herhaald op de stellingen der re- geeringstroepen bij het bruggehoofd te Balaguer, aldus een bericht van Havas uit Barcelona. Zij slaagden er niet in hun doel te bereiken. De rechtschen werden gesteund door tanks en vliegtuigen welke laatste voortdurend in de lucht waren en een zwaar bombardement richtten op de regeeringslinies. De rechtschen verloren 300 dooden. CHINA. De bezetting van Nanking. Op verzoek van de internationale Pat hoort nog slechts enkele woorden, als „om 11 uur bij 't huis" en „door 't keukenraam", „over het schuurtje terug", en „waarschuwen, als er iemand komt", maar de kerels spreken zóó zachtjes, dat hij hun heele gesprek niet kan volgen. Een inbraak bij de burgemeester, wat een boeven! Pat vindt, dat de burgemeester zoo vlug mogelijk ge waarschuwd moet worden. Maar hoe? Doch dat is van later zorg. „Nou tot morgen in de Gouden Leeuw, om half tien", zegt de groote kerel en steekt z'n hand uit die de ander drukt. Dan gaat de magere langzaam de trap op en verdwijnt in de gangen. En niet lang daarna verdwijnt ook de tweede boef, voorzichtig om de hoek glurend of Burks soms niet rondloert in de buurt van het oude kasteel. Want Burks heeft den laatsten tijd wel gemerkt, dat tal van lichtschuwe elementen het kasteel gebruikten als ver gaderplaats en dat heel wat misdadige plannen hier worden uitgebroed! En die nieuwsgierigheid van den veldwachter kan de boeven niet bijster bekoren Daarom is voorzichtigheid geboden: ze vinden het niets plezierig achter de traliesdat hebben ze genoeg kunnen ondervinden! hulpcommissie te Sjanghai heeft dr. Smut, hoogleeraar aan de universiteit te Nanking, mededeelingen gedaan over de bezetting van Nanking door de Japanners, aldus meldt het Chi- neesche persbureau. Naar zijn schat ting zijn ongeveer 30.000 Chineesche burgers om het leven gekomen, ter wijl het materieele verlies 246 milliocn dollar bedroeg. Ook vele vrouwen en kinderen zijn omgebracht. BRESKENS. De Sterrit. Programma van den Jubileumtocht door West Zeeuwsch-Vlaanderen op 29 Augustus a.s. ter gelegenheid van de historische tentoonstelling te Bres kens. Deelnemenden genieten kosteloos toegang tot deze tentoonstelling. Samenkomst te Biervliet op 't markt terrein om 8.30 uur. Biervliet. Aankomst 8 7/2 uur. Bezoek aan de Hervormde kerk met gebrand schilderde ramen. Er wordt gereden langs den nieuwen Verbindingsweg. Vertrek 9 uur. IJzendijke. Aankomst 9.10 uur. De tocht gaat over de markt en langs de Ned. Herv. Kerk. Verder langs Waterland kerkje en langs de mooie kreek het Groote Gat. Vertrek 9.15 uur. Oostburg. Aankomst 9.30 uur. Even uitstappen; bezichtigen oude Herv. Kerk en herinneringssteen in het ge restaureerde Beursgebouw. Vertrek 9.45 uur. De tocht gaat langs den Grooten Dam, Bakkersdam, Bakkers- straat, Platluis, Godsvlietpolder en Heerenweg. Aardenburg. Aankomst 10 uur. Uit stappen; bezichtiging van het inwen dige van de Oude Hervormde kerk. Vertrek 10,15 uur. Tocht gaat ver der langs de Elderschans. Heille. 10.20 uur. Er wordt niet ge stopt. Sluis. Aankomst 10.30 uur. Uitstappen op het marktplein. Bezichtiging Stad huis en bezoek aan borstbeeld J. van Dale. Vertrek 11.— uur. Retranchement. Aankomst 11.15 uur. Bezichtiging van de vestingwallen. Vertrek 12 uur. Zwin. Aankomst 12.10 uur. Een blik in het onbedijkte Zwin. Vertrek 12.25 uur. Cadzand-haven. Aankomst 12.30 uur. Niet stoppen. Cadzand. Aankomst 12.40 uur. Bezoek aan het gerestaureerde oude kerkje. Vertrek 12.50 uur. Nieuwvliet. Aankomst 13.— uur. Niet stoppen. Groede. Aankomst 13.05 uur. Niet stoppen. Breskens. Aankomst 13.15 uur. Einde van den tocht op het haventerrein. Deelnemenden ontvangen een her inneringsmedaille met inschrift. Men wordt beleefd verzocht zich vlug aan te melden bij de feestcommissie te Bres kens en opgave te doen of men aan de gemeenschappelijke koffiemaaltijd a f 1,— wenscht deel te nemen. Op het menu komen voor: gamalen-croquetjes, garnalen-pasteitjes en visch en garna- len-ommelet. CADZAND. Strandfeest. Het wordt zoo langzamerhand tra ditie, dat in Augustus door de te Kad- zand verblijvende badgasten een strand feest wordt georganiseerd. Zoo heeft zich dan ook dit jaar weder onder de beproefde leiding van den heer C. M. van den Broecke een comité gevormd, dat zich belast heeft met de regeling en uitvoering van zoodanig feest. Vrijdag j.l. om 10 uur v.m. kwamen de ongeveer 150 deelnemers en deel neemsters samen op het strand, waar een aanvang werd gemaakt met het maken van strandbouwwerken. Vol ambitie en toewijding werd door klei nen en grooten gewerkt; fraaie bouw werken kwamen onder de kunstvaar dige handen te voorschijn; meerdere deelnemers ontpopten zich als goede beeldhouwers. De jury had een zware taak de prestatie's der bouwlieden naar waarde te schatten en de prijzen dienovereenkomstig toe te kennen. Om half drie des middags werd een aanvang gemaakt met de diverse strand- spelen. die bijgewoond werden door een groote schare, zeer genietende belangstellenden. Vooral het nummer „wedloop met hindernissen voor oude ren" bracht de lachspieren in bewe ging. Het was dan ook een komisch gezicht de in het maatschappelijk le ven zoo eerbiedwaardige personen in het zoo nivelleerende en alle deftig heid missende sportpak te zien kikke ren, zich moeizaam door een draad versperring te zien worstelen, om hij gend en puffend van onder een zeil te zien komen en dat, om in jeugdig vuur het begeerde doel, een eersten prijs, te bemachtigen. Dat ook de kin deren zich uitbundig vermaakten, be hoeft niet gezegd te worden. Nadat om half negen de diverse prijswinnaars gelukkig waren gemaakt, toog men opnieuw naar het strand, waar de Wethouder der gemeente, de heer P. M. van Iwaarden, op wien nimmer tevergeefs een beroep gedaan wordt, voor het materiaal voor een groot strandvuur had gezorgd. Onder het spelen van het Zeeuwsch-Vlaam- sche volkslied werd de toorts in het vuur geworpen; bij het hoog oplaaien der vlammen rondedansen uitgevoerd, en het feest dezen dag besloten met het bij het uitdoovende vuur zingen van het Wilhelmus. Zaterdagavond, negen uur, vereenig- den zich weer vele deelnemers en deelneemsters bij het hotel Noordzee, uitgedost in veelkleurige costumes en voorzien van lampions, teneinde een lichtstoet te formeeren. Tengevolge van den hevigen wind was men jam mer genoeg niet in de gelegenheid het zich zoo fantastisch slingerende en golvende duinpad te volgen, doch liep men langs den voet der duinen, voorafgegaan door het opgewekte tonen doen hoorende mondharmonica- gezelschap „Vios" uit deze gemeente, dat zich onder de enthousiaste leiding van zijn directeur, den heer B. P. de Ridder niet onbetuigd liet. Ook dit slot van het feest slaagde uitnemend. Alle gasten waren er van overtuigd, dat een dergelijk feest nimmer op het programma mag ontbreken en dat het niet weinig bijdraagt, Kadzand als bad plaats aantrekkelijk te maken. Vele kleintjes zullen dezen winter nog met genoegen terug denken aan het strand feest te Kadzand. Niet onvermeld blijve, dat V.V.V. te Kadzand en de N.V. Kievittenpol- der aldaar door hun bijdrage het feest vieren op zoo n schaal mogelijk heb ben gemaakt. Uw verslaggever spreekt de hoop t, dat bij een volgend strandfeest ook de dorpskinderen zullen betrok ken worden, wat het feest ongetwij feld innerlijk, nog waardevoller zal maken. Jubileumfeest. Ook in deze gemeente zal het re- geeringsjubileum van H.M. de Koningin feestelijk worden gevierd en wel op 6 en 7 September e.k. Het voor die dagen opgestelde programma bevat o.m. plankje rijden met fietsen, stoelen- wedstrijd, zakloopen, gecostumeerde voetbalwedstrijden enz. BIERVLIET. Liefdadigheidswedstrijden. Door de noodzakelijkheid van uit zending naar een gezondheidskolonie van een kind alhier, herleefde de idee tot uitzending van het zwakke kind, gelijk reeds eerder vermeld. Thans zijn twee kinderen uitgezonden, een protestants en een katholiek; ook in dien kring kwam dit edel streven weer naar voren. Het algemeen mede leven met deze zorgen, was van dien aard, dat de voetbalclubs in Biervliet, Hoofdplaat en IJzendijke aanboden propaganda-wedstrijden te spelen met de baten voor de beide vereenigingen, protestant en katholiek. De wedstrij den zijn thans gespeeld, de muziek verenigingen in de verschillende plaat sen veileenden eveneens haar mede werking. De opbrengsten waren te Hoofdplaat f 37.05; te IJzendijke f 17 en te Biervliet f 27.80 met een totaal van f 81.85. Na afloop van den wedstrijd te Biervliet sprak de heer M. Maas, voorz. van een der vereenigingen te Biervliet, een woord van dank voor de voetbalverenigingen en muziek gezelschappen en degenen, die hun entree voor het goede doel hadden willen offeren. HOOFDPLAAT. Brand. Zondagavond j.l. is tijdens afwezig heid der bewoners brand uitgebroken in de woning van den heer L. v. d. B. wonende op Slijkplaat. Toen men de brand ontdekte, viel aan blusschen niet meer te denken; alleen het varken kon nog uit het schuurtje gehaald worden. De woning, de schuur en de geheele inboedel werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. OOSTBURG. Auto-ongeluk. Vrijdagavond had de vertegenwoor diger van de Persil-fabrieken, de heer A. uit Terneuzen, het ongeluk met zijn auto tegen een stilstaande tram wagen te botsen, met het gevolg dat hij, deerlijk gewond, naar het Zieken huis alhier werd overgebracht. IJZENDIJKE. Collecte. De alhier gehouden collecte, ten bate van het Roode Kruis heeft f 33.- opgebracht.

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2