BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens 3eween\e ^resVexv^ De onzekerheid. FEUILLETON Esn glimp van Canada* Binnenland 47ste Jaargang Dinsdag 16]J Augustus 1938 Nummer 4363 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden I 1 25. Buiten Breskens per drie maanden f 1 40 Franco per post Buitenland per jaar I 6.50 - Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regefe 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. 3 Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) De Burgemeester van BRESKENS brengt ter openbare kennis, dat een ontwerp tot herziening van het plan van uitbreiding met ingang van heden gedurende dertig dagen ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Breskens, 16 Augustut 1938 De Burgemeester voornoemd. Met groote opmerkzaamheid wordt alles wat in Duitschiand op militair en publiek gebied gebeurt, gadegesla gen. In de Fransche en Engelsche pers worden daaromtrent vele berichten ge publiceerd, welke berichten hun weg vinden naar de bladen der kleinere landen, waar zij, omdat men over de legerbewegingen van de andere zijde maar zelden wordt ingelicht, een ze kere onrust te voorschijn roepen. Dit gevoel van onbehaaglijkheid is op zijn beurt weer de oorzaak van het feit, dat vele berichten worden doorgegeven, zonder dat men zich daarbij de vraag stelt of precies hetzelfde in eigen of andeie landen ook niet gebeurt of reeds lang bestaat. Deed men dit wel, dan zou In vele gevallen althans het dikwijls alarmeerende karakter der be richtgeving achterwege kuifnen blijven. Te veel wordt toch vergeten dat Duitschiand als gevolg van het jaren lange verbod tot wapening een achter stand heeft in te halen aldus de N.R. Crt., welke enkele voorbeelden ter ver duidelijking laat volgen: Een maatregel als die betreffende de vordering van paarden en voertuigen bijv. is bij ons reeds decennia lang neergelegd in de inkwartieringswet. Het opleggen van voorraden, om een ander geval te noemen, geschiedt niet alleen In Engeland en Frankrijk, maar even zeer in alle kleinere landen. Indien straks in Nederland deze kwestie bij de wet zal worden geregeld, zou men, als ons land een groote staat was, 5. (Nadruk verboden). Dadelijk plonsde het weer terug en kwam de hooge railing boven het roer bijna met het water gelijk, wanneer een waterberg onder het voorschip kwam doorschuiven. De schutzeilen tusschen de dekken langs het groote promenadedek gespannen, gaven harde klappen. Het want stond gewoonweg te brullen. De golftoppen woelen uit een. Mijn reisgenoote zei dan ook, dat het een storm was, waarvan ze in N't Was maar een loods" zouden gewater tand hebben. Beneden zuchtte, kraakte en ram melde alles, deuren, luiken, schotten. Ik heb wel eens gehoord dat een schip om goed te zijn, kraken moet. Nu, maar dan kweet Claartje zich uit stekend van haar plicht. Als ik naar kool ging, stopte ik een oceaankrant tusschen mijn deur, want om met „Het Smidje van hierover" mede te spreken: „ze zong maar steeds van kloppe, kloppeklop," doch zweeg daaraan eveneens een soort oorlog- zuchtigen geest kunnen toeschrijven.; Nog een ander argument kan het gevoel versterken, dat men hierachter niet te veel moet zoeken. Het is im mers duidelijk, dat geen enkele staat, indien hij werkelijk wat van zin zou zijn, dit overal bekend zou maken. De Dultschers daarentegen doen dit wel en op een uitgebreide schaal. Hoewel men met het trekken van conclusies hieruit zeer voorzichtig moet zijn, im mers de groote openbaarheid kan ook een maskeering zijn voor andere din gen, welke men liever niet openbaar laat worden, wettigt dit toch aan den anderen kant het vermoeden, dat de Duitschers juist met opzet alles bekend maken om een nog grooteren indruk van hun militaire kracht te geven. De ervaring heeft nu eenmaal bewezen, dat imponeeren soms een bijzonder winstgevende bezigheid kan zijn. Intusschen is het een feit, dat in Parijs en Londen een zekere ongerust heid bestaat. Die ongerustheid vindt haar grond in het gelijktijdige optreden van een aantal factoren. Men zal zich herinneren, dat van Duitsche zijde meermalen het laatst eerst enkele weken geleden is betoogd, dat het Tsjechoslowaaksche vraagstuk voor den herfst moet worden opgelost. Derge lijke uitspraken al is het heel goed mogelijk, dat in de kringen der Duit sche regeering dit denkbeeld al weer is losgelaten maken diepen Indruk en blijven lang in het geheugen han gen. Daarbij komen nu de maatregelen op militair gebied, welke eveneens veel zijdig zijn. Aan den eenen kant staan de herfst- manoeuvres, waaraan voor de eerste maal reserve-lichtingen zullen deelne men. Dit beteekent, dat tijdelijk de sterkte van het onder de wapens zijnde Duitsche leger belangrijk wordt ver groot. Aan den anderen kant en hier door komt men ertoe verband te zoe ken, is het bekend, dat de versterkings- werken langs de Duitsche Westgrens in een zeer versneld tempo worden uit gevoerd. Tezelfdertijd worden ook el ders werken, o.a. wegenaanleg, welke van militair nut zijn, met grootere kracht dan tot dusverre ter hand ge nomen. Voegt men dit alles bij elkaar, dan is het duidelijk, dat Duitschiand er prijs op stelt zijn defensie zoo snel mogelijk te voltooien. Aangezien het duidelijk is, dat het land dit niet zou doen, als het niet vreesde een en an der op korten termijn noodig te heb ben, en, zoo redeneeren deze kringen, waar toch niemand er aan denken zal mokkend, toen er een paar harde prop pen papier tusschen haar en de deur post zaten. Den volgenden dag was de storm Iets geluwd, maar de zee nog woelig. Weinig passagiers kwamen aan dek. Een Brusselsche dame was een der eersten, die den dekstoel weer op zocht. Met kennis van zaken had zij aanstonds, als zij bij 't begin der reis den stoel huurde, een der veiligste plaatsjes veroverd. Wij lagen vlak naast haar. Dan was er nog een eerbiedwaardige struische vrij bejaarde dame, die on danks alles kalm doorbreide aan een paar dikke wollen kousen, 't Was voor haar zoon. zei ze, die in Saskatchewan erg noordelijk zat en dergelijke voetbe- kleeding best kon gebruiken. Wat ze breide, was dan ook kwaliteit en hield het volgens haar vier maal zoo lang uit als de bewuste winkelkousen. De ziel was ons sympathiek. Zoo kon ons moedertje ook met toewijding breien. Ik ging intusschen met de dame een weddenschap aan, dat de kousen vóór Montreal toch niet afkwa men. Zij wedde natuurlijk het tegen deel. Van de zee was het donkerblauw verdwenen. De storm had het verjaagd. Duitschiand zonder meer aan te vallen, is de eenige conclusie, dat Duitschiand zelf wat van plan is. In ieder geval is het gevolg van deze combinaties, welke in diplomatie ke en niet-dlplomatieke kringen wor den gemaakt, geweest, dat Londen (en Parijs) eens op informatie zijn uitge gaan. Hun diplomatieke en Inlichtingen diensten zijn bijzonder actief. Inlichtin gen, welke te Berlijn gevraagd zijn, hebben geen ander gevolg gehad dan men reeds kon verwachten. De omvang der manoeuvres, aldus Berlijn, eischt een grondige voorbereiding en deze hebben niets ongewoons. In Londen en Parijs moet men dit wel beamen, te meer waar aan vele dingen publiciteit is gegeven, en achten diplomatieke kringen de alarmeerende toon van vele bladen wel wat overdreven. Men neigt daar meet tot de opvatting, dat men meer met een demonstratie te doen heeft. Dit is ook de indruk, welke verantwoordelijke Duitsche kringen ge ven. Het kan geen kwaad, zoo kan men daar hooren, dat het onder de wapenen zijnde leger tijdens de on derhandelingen eens wat extra-groot is. Een politiek derhalve van eens krach tig de vuist ballen om op alle even tualiteiten voorbereid te zijn. Hetgeen niet wegneemt, dat demonstraties en gebalde vuisten hun gevaarlijke kanten hebben. Met het bovenstaande hebben wij, evenmin als met wat volgt, niet de voorspelling willen doen, dat er inder daad niets gebeuren zal in de maan den, welke ons nog van den winter scheiden. De mogelijkheid van een offensieven oorlog wordt daardoor niet uitgesloten; slechts willen wij betoo- gen, dat de nu genomen maatregelen dit niet noodzakelijk inhouden en dat zij ook in een ander kader heel goed passen. Wij zouden hieraan een laatste overweging willen toevoegen. Indien Duitschiand werkelijk de bedoeling had de Tsjechoslowaaksche kwestie binnen een paar weken met de wapens te be slechten, dan zou het er alle belang bij hebben, dat op verschillende punten van de wereld nog dreigende brand punten waren. Spanje en Japan zouden in deze combinatie voortreffelijk passen. Daarom kon er reden voor ongerust heid zijn toen tezelfder tijd de Duit sche pers Tsjechoslowakije aanviel, Franco niet antwoordde en het ja- pansch-Russische incident steeds groo tere afmetingen aannam. Dit laatste punt is nu van de baan. Men kan zeg gen, dat Rusland heeft toegegeven, Toch was ze mooi. Als de zon even door de wolken keek, scheerden er vleugen van zonlicht overheen Gaande weg werden de blauwe openingen in het wolkendek grooter, hetgeen de arme zieken die zich aan dek gesleept hadden, moed gaf. Als we hen zeiden, dat wind en zee spoedig kalm zouden worden en zijzelve beter, glimlachten ze dankbaar, bang haast om te spre ken. Dan kropen ze onder hun dekens weg en trachtten in den slaap de booze zee te vergeten. In den volgenden nacht werd het fel koud. Hoestend was ik wakker geworden. Ook mijn reisgenoote hoor de ik hoesten in de hut tegenover de mijne. Ik nam er een deken bij, want we naderden de ijsbergen. Ik loerde door een patrijspoort. Niets dan een onhartelijke grauwe zee, die kil en nijdig tegen den scheeps wand klotste, een grimmige zee, zoo als onze voorouders haar moeten ge zien hebben, wanneer ze ter walvisch- vangst togen in barre oorden, waar ze te midden van allerlei gevaren den walvisch vermeesterden met de har poen en de robben en vochten met de ijsberen. Ze ruilden met de Eski mo's, wapens tegen vleesch en huiden. Zou de naam Arpanjak onder het omdat het de combinatie voorzag en hoewel het in staat is op twee fron ten te vechten, toch liever eenige vrij heid heeft. Maar tegenover deze re deneering staat een andere, welke aan nemelijker is. In de laatste dagen is wel duidelijk gebleken, dat Japan van Duitsche zijde wel propagandistische, maar geen daadwerkelijke hulp heeft te verwachten. Dat beteekent dus, dat de behoefte om Rusland elders bezig te houden, door de Duitschers niet urgent wordt geacht. En dat is een belangwekkend en geruststellend feit. Het Prinselijke Paar per auto naar Duitschiand en Italië. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn gisteren voor ruim een week per auto op reis gegaan. Het eerste doel is Aken, waar Prin ses Armgard een kuur doet. Des middags hebben zij een be zoek gebracht aan het concours hip- pique aldaar. Vandaar ligt het in de bedoeliDg een autotoer door Duitschiand en Noord-Italië te maken. Het kleine Prinsesje zal dien tijd bij haar Grootmoeder op het landhuis Ruigenhoek logeeren. De Artis-Reddingsloterij uit verkocht. Het Artis reddingscomité deelt mede, dat alle zestigduizend loten zijn uit verkocht en dat rekening houdende met de vacanties en de jubileumfeesten de trekking is bepaald op Dinsdag 13 September, des avonds om acht uur in de Koningszaal van Artis. Raadsvergadering te Breskens. o— In de Vrijdagavond gehouden raads vergadering waren afwezig de heeren Lijk en Notebaart. Betreffende een verzoek van den heer D. Mookhoek om een sloot te rioleeren, werd naar de begrooting 1939 verwezen. Op verzoek van B. en W. werd een verzoek van de Ned. Bond van hotel houders, om bij de a.s. feesten vrij stelling te verleenen van vermakelijk heidsbelasting, voor kennisgeving aan genomen. Op een verzoek van de Gewestelijke listige dappere volkje op Groenland, waarvan wij nu eenige graden zuidelijk voeren, nog leven? Arpanjak het beteekenthollandscheharpoenwerper in de eskimotaai, de stoutmoedige Ar panjak met de groote vloot van witte zeilen, een naam. die ze twee eeuwen later nog noemden aan onzen kranigen Coolemans Beijnen op zijn tocht door Baffin- en Melvillebaai. Zie, dan krijgt zoo'n grimmige zee toch een eeuigs- zins anderen tint, want de geest on zer voorvaders waart er overheen. Voor een belangrijk deel droeg het woeste noorden bij tot hun glorie. De eerste blik toen we op 28 Mei aan dek kwamen vertelde ons al, dat de bries weer was opgegaan. In kooi had het zachtjes overgaan van het schip er ons al op voorbereid. Op het dekgedeelte waar wij onze stoelen had den waren er van de dertig zitplaatsen maar zes bezet. In de luwte was het lekker in de zon. We kropen onder de plaids en vielen baloorig aan het zingen De dame uit Brussel was er de schuld van. Ze kende ook „Minuit Chretien, wat in deze omgeving al heel eigenaardig klonk. Maar ook „Ti neke van Heule" kwam op het tapijt en „Het Smidje," ditmaal echt het liedeke en geen rammelende deur. Des Landstormcommissie om subsidie werd afwijzend beschikt. Bij een voorgestelde wijziging ln de begrooting vroeg de heer BRAND het woord over het zwembassin dat volgens hem reeds berucht geworden ls, Spr. had indertijd hierin een prachtig werk- object voor de Breskensche werkloozen gezien. Nu werken er echter reeds verscheidene weken werkloozen uit an dere plaatsen. Het geld gaat naar an dere gemeenten en Breskens heeft er niets aan. De VOORZITTER was het volstrekt niet met den heer Brand eens. Van een „berucht zwembassin" kan geen sprake zijn daar het pas in aanleg is. B. en W. daarentegen zijn verheugd het op 31 Aug. te kunnen openen. Natuurlijk wordt er, zooals altijd kritiek uitgeoefend, doch er wordt zooveel gekletst dat men zich daaraan niet hoeft te storen. Dat er geen menschen uit Breskens meer aan werken, vindt zijn oorzaak in het feit dat de minister de werkverschaffing en de steunverleening hier ter plaatse heeft stopgezet, daar de overheid van meening is dat er op 't oogenblik werk te vinden is in het vrije bedrijf zoodat er geen werkloozen hoeven te zijn. Daar het aanleggen van het Zwembassin een rijkswerkverschaf- fingsobject is, komen daar thans werk loozen uit omliggende gemeenten voor in aanmerking. Die arbeiders betaalt Breskens niet maar betaalt de gemeente waar ze wonen. Van oud-burgemeester Van Zuijen was een schrijven ontvangen waarin hij verzocht om ontslag als vertegenwoor diger der Gemeente Breskens in de streekplancommissie. Door zijn verhui zing naar België is het hem onmoge lijk geworden actief aan de werkzaam heden deel te nemen. B. en W. stelden voor het gevraag de ontslag te vetleenen onder dank betuiging voor het vele goede, dat hij als medevertegenwoordiger en als voor zitter der commissie heeft gedaan en tot zijn opvolger te benoemen mr. J, P. Drost, burgemeester van Breskens, waartoe werd besloten. Voor den Gemeente-ontvanger werd een nieuwe instructie vastgesteld. In principe werd besloten aan het comité tot oprichting van de N.V. Z.- VI. Gasmaatschappij, concessie te ver leenen voor distributie van gas in de gemeente. Aan de politieverordening werden een tweetal nieuwe artikelen toege voegd, n.l. dat het de eigenaars van slooteD, welke in de bebouwde kom aan openbare wegen zijn gelegen ver avonds slingerde de schuit weer dap per. Als een reisgenoote ln het bad zat, viel de Montclare plotseling erg over. Ze volgde deze beweging ge trouw, maar zette ze tegen wil en dank voort als het schip zich al weer herstelde en tuimelde ln de badkuip omver, 't Liep gelukkig goed af. Van 27 op 28 Mei hebben wij schandelijk lang geslapen. Erg moe waren wii den vorigen avond geweest, dus besloten wij weer eens bij te spijkeren door vroeg te kooi te gaan. Hutjongen en stewardes waren ver wittigd. dat we zelfs voor het ont bijt niet wenschten gewekt te worden en zoo soesden wij onder het behage- Iijk wiegen van de deining het wijzertje rond. Na het verzamelen van zooveel energie was er dus al heel weinig noodig om ons als lijsters aan het zingen te doen slaan. Gelukkig dat wij ons slaapfestijn niet den volgenden nacht gehouden hadden, want toen zijn we in den morgen door een ware linie van ijs bergen heengevaren. .(Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1