Gevonden en Verloren. Uit de oorlogvoerende landen Kerk- en Schoolnieuws. Buitenland Binnenland» Provinciaal Nieuws. Sport, Burgerlijke Stand. Gewestelijk Nieuws PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zendag 14 Augustus Breskjens 9,30 uur A. M. v. d. Neut Jr, Rotterdam, Cand. tot den H. Dienst, 5.30 uur A. M. v. d. Neut Jr, Rotterdam, Cand. tot den H. Dienst. I,30 uur Zondagschool. Cadzand 10.— uur Ds Visser. Hoofdplaat 10,uur M. R. Pliester. NIeuwvHet II,— uur Ds. Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 10,— uur Ds J. A. Swart. Zuldzande 10,— uur Ds. Stegenga. Groede 9,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur dhr Verduijn. Vrije Evangelische Gemeente. Breskens 9,30 uur Ds. J. v. d. Werfhorst. 5,30 uur J. Cappon Iz„ van Amsterdam. Nleuwvllet 10,— uur J. Cappon Iz., van Amsterdam. Retranchement 2,30uur Ds. J. v. d. Werfhorst. Cadzand. 7,— uur Ds. J. Enter Jr., van Zeist. (bij niet-betaling te vervangen door twee maanden gevangenisstraf), J. K. uit Heerlen wegens aanstichting tot de daad, tot eenzelfde straf. DeDuit- scher S., die het geheele geval had uitgelokt, kreeg een gevangenisstraf van acht maanden en vijfduizend mark boete (te vervangen door twee maanden gevangenisstraf), ook omdat hij de Nederlanders had gepoogd te misleiden. Alle veroordeelden leggen zich bij de hun opgelegde straf neer. Niet verschenen was de vierde Ne- derlandsche verdachte, de Heerlensche politieman A. K., die bij de uitoefe ning van zijn ambt en gebruik ma kende van de faciliteiten, die hij dien tengevolge aan de Nederlandsch- Duitsche grens heeft, de vijfduizend mark naar Duitschland zou hebben gesmokkeld. Zijn zaak werd uitgesteld, maar mevr. D. verklaarde nu reeds pertinent, dat de politieman de mar ken niet over de grens had gesmok keld en ze haar te Aken niet ter hand BOEKBESPREKING. Jan Waaldorp: „Zangzaad voor Kam peerders. Uitgave: Hollandia Drukkerij, Baarn. Van het 2e deel van dit werkje verscheen de vijfde druk. In dit deel is wederom een overvloed van vroo- lijke en fijne gevoelvolle liedjes in ver schillende talen en dialecten. Ze zijn voorzien van een begeleiding voor fluit en luit. Wij willen de kampeerders toeroe pen: Neemt „Zangzaad" mee op Uw zwerftochten. Passen voor grensverkeer. De A.N.W.B. meldt: De laatste dagen zijn in de pers verschillende berichten verschenen over den overlast, dien grensbewoners on dervinden van het nieuwe voorschrift, volgens hetwelk iedere vreemdeling bij binnenkomst in Nederland zijn pas of identiteitskaart moet laten afstempelen. Hoewel de A.N.W.B. het zeker be treurt, dat de omstandigheden de re geering aanleiding hebben gegeven, dergelijke, voor het toerisme belem merend werkende bepalingen uit te vaardigen, wijst deze er toch op, dat de bedoelde berichten onvolledig zijn. Direct na de afkondiging dezer nieuwe voorschriften heeft de A.N.W.B. de aandacht gevestigd op de belangen van het grensverkeer en daarbij is ge bleken, dat de autoriteiten deze moei lijkheid reeds voorzien hadden en daar aan tegemoet zijn gekomen door de invoering van een z.g. pas voor grens verkeer, welke op aanvrage kosteloos door de commandanten van de grens- brigade der Kon. Marechaussée zal worden uitgereikt aan inwoners van een breede grensstrook, die geregeld naar Nederland komen en welke niet behoeft te worden afgestempeld. Aan vraagformulieren daartoe zijn mede kosteloos verkrijgbaar bij alle door laatposten, zoomede bij de genoemde brigadecommandanten. Na de overgangsperiode van thans zal dus binnenkort het grensverkeer niet meer de belemmering ondervinden, waarvan de persberichten gewag maken. Japan en Rusland hebben een voorloopige overeenkomst gesloten. Nadat te Moskou officieel was mee gedeeld, dat Litwinow en Sjigemitsoe het eens waren geworden over een wapenstilstand bij Tsjangkoefeng, kwam gisterochtend het bericht, dat de Japanners op het overeengekomen tijdstip het sein tot het staken van het vuren hadden gegeven. Volgens de wapenstilstandsovereenkomst ble ven beide troepen in de stellingen, welke zij te middernacht hadden be zet Naar Domei meldt, schijnen ook de Sowjet-troepen om 12 uur de vijan delijkheden gestaakt te hebben, al weerklonken er nadien nog enkele schoten in de bijna onheilspellende stilte. Voor Tsjangkoefeng liggen de troepen van beide legers maar 70 a 80 meter van elkaar af, elders be draagt de afstand 300 meter. Gister ochtend om half acht hadden de Rus sische troepen hun aanval hervat en het gevecht heeft geduurd tot het uur van den wapenstilstand. Vrede tusschen Bolivië en Paraguay. De Bolivia'sche Nationale Vergade ring heeft met 102 stemmen tegen 9 het vredesverdrag tusschen Bolivië en Paraguay goedgekeurd. De resultaten van de volksstemming in Paraguay over het vredesverdrag tusschen Bolivië en Paraguay geven, voor zoover tot nu toe bekend, 113,309 stemmen vóór en 11,835 tegen het verdrag. Ongelukken in de Alpen. Sinds het begin van het jaar zijn er in de Alpen 72 ongelukken voor gevallen met klimmers, waarbij 87 menschen om het leven zijn gekomen: 68 mannen, 16 vrouwen en 3 gidsen. Lawines kostten 23 menschen het le ven, 42 menschen vielen, 11 kwamen om in stormen. Niet minder dan 23 der verongelukten waren op ski's, on danks de waarschuwingen daartegen die vrijwel eiken dag in kranten of over de radio worden herhaald. Van 72 verongelukten waren er 67 zonder gids, wat weer duidelijk aantoont, dat het verkeerd is zonder gids tochten te maken, een gewoonte die echter blijft toenemen, hetzij wegens oeco- nomische redenen, hetzij omdat de klimmers „vrij" willen zijn. Indien men rekening houdt met het aantal klimmers in de Alpen - 200 a 250 duizend per jaar is het aantal on gelukken toch nog niet onrustbarend: nauwelijks een per duizend. Te Gent uitsluitend Neder- landsch. Onlangs hebben de provincies in België tot de gemeentebesturen een schrijven gericht, waarin dezen werd verzocht, inzake het taalgebruik hun houding te bepalen. De gemeenteraden dienden te beslissen, of de bestuurs- mededeelingen één- of tweetalig zou den zijn. Het stadsbestuur van Gent heeft thans besloten, zich uitsluitend van de Nederlandsche taal, zoowel voor den dienst als voor de mededeelingen aan het publiek te bedienen. Het ge bruik van tweetalige opschriften en straatnaamborden is van geen erkend nut meer, met uitzondering van het hierna bepaalde geval. De opschriften en mededeelingen aan het publiek, strekkende tot het bevorderen van het toerisme, zullen in de Nederland sche taal opgesteld zijn. Onderaan zal een vertaling worden aangebracht in de Fransche, Duitsche en Engelsche talen. De 2-talige straatnaamborden thans in gebruik, alsook de andere opschriften op de scholen en andere officieele gebouwen, moeten trapsge wijze vervangen worden door eenta lige, uiterlijk 1939. BRESKENS. Gevonden: Een bril. Inlichtingen ter secretarie. Minister Colijn hersteld. Minister Colijn is thans weer geheel hersteld en zal dezer dagen zijn werk zaamheden ten departemente hervatten. Dr Colijn zal morgen echter nog niet naar Zeist gaan om de opening van het Nationaal centrum te verrich ten. Deze opening zal verricht wor den door minister Romme. De Koningin te Soestdijk. Vanochtend is de Koningin per auto van den Ruigenhoek voor een verblijf van eenige dagen ten paleize Soestdijk aangekomen. De Prinses heeft Haar Moeder op het bordes van het paleis ontvangen. Een groote menigte had zich bij de inrijhekken van het paleis verzameld en heeft H. M. hartelijk toegejuicht. Luchtbeschermingsoefening in Zeeland. Tegen Woensdag 26 October heeft de commissaris der Koningin in Zee land een luchtbeschermingsoefening voor de geheele provincie vastgesteld. Evenals bij de vorige oefening in Mei 1936 zal deze zoowel des middags als des avonds plaats hebben en zal zij alle deelen der provincie omvatten. ZWEMMEN. BRESKENS. Op de Provinciale Zwemwedstrijden te Goes behaalden de dames onder staande prijzen: Mej. Gré v. Melle le prijs 100 m. schoolslag, 2de prijs 100 m. rugslag en 2de prijs 21/» km. Mej. Neeltje Manneke 2de prijs 100 m. crawl. Mej. Koos Schrier 3e prijs 100 m. schoolslag, terwijl zij samen weer be slag wisten te leggen op le prijs 3 x 50 m. wisselslag estafette. OOSTBURG. Over Juli 1938. GEBOORTEN: 3 Alouisius zv G F. van Pamel en M. L. Daneels. 12 Suzanna Francina Janneke dv J. Bauer en A. M. de de Cuijper. 16 Rozette Cornelia dv J. B. Aers en M. L. Heetesonne. 26 Ber nard Hans zv P. B. Bruggeman en L. S. van Haneghem. 29 Robert Alex zv A. J. Heetesonne en E. Rijk. HUWELIJKEN: 7 A. W. de Kraker 29 jaar jm met J. C. van Vooren 24 jaar jd. 14 Aug. Kremers 27 jaar jm met C. M. J. Sim pelaar 29 jaar jd. OVERLEDEN: 13 C. M. Vanloo 32 jaar vrouw van P. J. F. B. Bonamie. INGEKOMEN: G. M. Prins en M. A. van Prooije beiden uit Middelburg; R. O. van Vlierberghe van Retranchement; P. F. Ritico van Cadzand; P. de Wandel van Aardenburg; J. van de Kaa met gezin van Veghel; Joh. M. Hulsman van Arn hem; L. Mayinckx geb. Pastijn van Terneuzen; T. Faber van Amsterdam; C. J. de Kramer van Zuidzande; G. J. Commelin van Aardenburg; A. E. Her man van Axel. VERTROKKEN: M. Remijn naar 's-Heer Arendskerke; H. Voigt en gezin naar Schiedam; L. A. Fluit naar Helmond; J. S. K. Wage naar Sluis; M. L. de Vos naar Zuid zande; I. S. Verstraete naar Groede; P. B. Ligtering naar Sluis, C. M. J. Simpelaar naar IJzendijke; J. I. Ekkebus naar Middelburg; G Fieret naar Bar- neveld; J. Geelhoed naar Schoondijke; M. Hammer naar Traunstein (D.). A. A. IJZENDIJKE. Over Juli 1938. GEBOORTEN: 1 Paulina Margaretha, d.v. P. L. de Meijer en E. M. Haverbeke; 14 Abra ham, z.v. P. I. Vermeulen en S. M. Versprille; 18 Franciscus Victor Marie, z.v. P. B. Haverbeke en H. G. E. Pateer; 19 Annij Nellij Emelie, d.v. C F. Aerssens en A. C. Cammaert; 20 Erne Celina Florentina, d.v. M. E. M. Dobbelaere en C. M. Haverbeke; 23 Judith Marie Romanie Emile, d.v. F. A. Haverbeke en P. M. P. Cammaert. OVERLEDEN: 2 Gustavus Alph. Em. de Meijer, 74 jaren, wednr. van P. A. Maenhout; 16 Marie Josephina Calon, 65 jaren, echtg. van V. H. Haverbeke. INGEKOMEN: J. F. Aarnouts van Amsterdam; Arie van Driel van Westerdonk; C. Simpe laar van Oostburg; J. J. van Hoeve van Biervliet; J. J. de Houck en gezin van Watervliet; Albert Rottier van Water vliet VERTROKKEN: L. J. M. van Landschoot naar St. Oedenrode; A. I. Behage nr Groede; A. G. M. Kerselaar naar Caprijcke; A. Minnaert naar Aardenburg; F. de Blaeij naar Hoek. BRESKENS. Jubileumtocht door Zeeuwsch- Vlaanderen Westelijk Deel. Ter gelegenheid van het 40-jarig re- geeringsjublleum van H. M. de Konin gin zal Breskens feestvieren; daarbij is vooral van beteekenis, dat op het pro gramma voorkomt een historische ten toonstelling betreffende Zeeuwsch- Vlaanderen. Als men even het rijke historische verleden van dit landsdeel bedenkt, kan die tentoonstelling zeer belang wekkend worden. Maar wat voor onze Sportvrienden van meer belang is: op het programma komt voor een auto- en motortocht door Zeeuwsch-Vlaanderen. Behalve dat daarbij de bedoeling voorzit op eenige plaatsen historische punten of gebouwen te bezoeken, zal deze tocht geleid worden langs wegen, waardoor zooveel mogelijk het landelijk schoon dezer streek onder het oog der deel- nemenden wordt gebracht. Overtuigd als we zijn, dat velen Zeeuwsch-Vlaanderen al te weinig ken nen en ook niet weten hoeveel lande lijk schoon daar te genieten valt, mo gen we onzen sportvrienden aansporen aan dezen tocht deel te nemen, ze zullen zich daarover in geen geval be klagen. De tocht, waaraan elk auto mobilist en motorrijder kan deelnemen, zal gehouden worden op Maandag 29 Augustus aanstaande. Het programma van dezen tocht zal nader in de Toe ristenkampioen bekend worden gemaakt Een uurrooster zal het den deelnemen- den gemakkelijk maken op een wille keurig punt aan te sluiten. De tocht eindigt te Breskens, waar bij tijdige opgave gelegenheid zal zijn in het Tentoonstellingsgebouw gemeen schappelijk te lunchen. Op het menu zullen, hoe kan het ook anders in een visschersplaatsje, gamalengerechten voorkomen. Desgewenscht zijn nadere inlichtin gen ook voor den autotocht te ver krijgen bij het Feestbestuur te Breskens. Wij hopen, dat de inrichters van dezen tocht zullen slagen en dat vele sportvrienden deze zeldzame gelegen heid zullen aangrijpen om met Zeeuwsch-Vlaanderen kennis te maken. Jubileumfeesten. Naar wij vernemen zal de V. V. V. alhier aan de Feestcommissie een vuurwerk aanbieden, om tijdens de feestelijkheden te ontsteken. Voorwaar een mooie daad van medewerking. De Winkeliersvereeniging looft voor haar leden mooie prijzen uit voor ge velversiering en gevelverlichting. De commissie voor de Jubileum-tocht door Zeeuwsch-Vlaanderen (Sterrit) ontving reeds opgaven van deelneming. Er komt leven in de brouwerij. Zij, die inlichtingen voor opgaven aan de verschillende attracties wenschen kunnen die bekomen aan het Secreta riaat, Dorpsstraat 35. De Bisamrat. Herhaaldelijk verschenen bij tusschen- poozen in de dagbladen berichten over de bisamrat, eene diersoort, die des tijds o.a. in België werd gekweekt om zijn mooie vacht, die gebezigd werd voor bontwerk. Toen dit bedrijf niet meer loonend was zijn de afgesloten kweekplaatsen verwaarloosd en heeft deze diersoort zich in het wild verspreid. De Nederlandsche autoriteiten vree zen dat dier om zijn woel-eigenschap- pen, waardoor het een gevaar kan worden voor waterkeeringen; het is daarom van groot belang, dat het pu bliek die rat kent om bij de eerste waarneming ervan opgave te doen te bevoegder plaatse. We kunnen mededeelen dat een op gezet exemplaar thans te bezichtigen is in de étalage van den heer W. Odink, Dorpsstraat 6 alhier, die thans zijn nieuwe zaak in electrische artikelenen buta-gas benoodigdheden opent. De straatversieringen. Ook voor de Dorpsstraat is een commissie samengesteld, terwijl heden avond de Boulevard in actie komt. De verloting. Het Smyrna-Tapijtje is gevallen op nommer 596. GROEDE. Raadsvergadering. In de Woensdag gehouden raads vergadering, onder voorzitterschap van burgemeester Wagtho, was de heer J. I. Brakman afwezig. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering werd voorlezing gedaan van een paar inge komen stukken. Met algemeene stemmen werd be sloten de voormalige woning van den heer Van Wijk te verkoopen aan den heer D. Koster te Groede. De begrooting 1939 van het Bur gerlijk Armbestuur werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 2550, met een post voor onvoorzien van f 673,71. Vervolgens is aan de orde „Subsi- dieverleening aan de feestcommissie". De voorzitter deelt mede, dat 2 dagen zal worden feest gevierd in verband met het 40-jarig jubileum van H. M. de Koningin. De feestcommissie vraagt een subsidie van f 250. B. en W. mee- nen, dat wel is waar f 250 wordt ge vraagd, doch willen hieraan nogf 100 toe voegen onder voorwaarde, dat minstens f 100 wordt besteed voor feestmateriaal en dit na afloop der feestelijkheden ter beschikking wordt gesteld aan het gemeentebestuur. Met algemeene stemmen wordt hierna be sloten een subsidie van f 350 te ver- leenen onder bovengenoemde voor waarde. Een adres van de Gewestelijke Land stormcommissie is ingekomen met ver zoek een subsidie te mogen ontvan gen. De Voorzitter deelt mede moeite te hebben gedaan contribueerende leden te krijgen en het resultaat hier van is dat plm. 65 a 70 een jaarlijksche bijdrage verleenen. Hij vraagt dan ook in verband met het feit, dat verschil lende ingezetenen bijdragen, het nu wel billijk is, dat ook de gemeente nog een subsidie geeft. De heer W. van Ha neghem acht dit niet direct noodig. Met algemeene stemmen wordt beslo ten geen subsidie te verleenen. Vervolgens komt ter tafel een con ceptbesluit tot het aangaan van een overeenkomst met het destructiebedrijf de Gekro. B. en W. stellen voor dit besluit zooals dit ter tafel ligt vast te stellen, hetgeen met algemeene stem men wordt besloten. Vervolgens wordt met algemeene stemmen besloten adhaesie te betuigen aan het ingekomen adres van de ver- eeniging van Onderwijzers, tot verkrij ging van een lagere leerllngenschaal op de scholen. Bij de rondvraag deelt de Voorzit ter mede, dat het in de bedoeling ligt ter gelegenheid van de a.s. feestelijk heden een zanghulde te brengen vóór het gemeentehuis en noodigt alle raads leden uit, daarbij tegenwoordig te wil len zijn. SPANJE. Aan het front van de Ebro trekken Franco's troepen Zuidelijker na hun succes bij Fayon en thans opereeren ze ten Zuiden van deze stad. Hun hoofdkwartier meldt dat ze gisteren aldaar belangrijke posities hebben be zet. Verder wordt meegedeeld dat ze aan het front van Estremadura tusschen de rivieren Gargaliga en Guadiana over een front van 16 k.m. en een diepte van 12 k.m. oprukten De weerstand van den vijand werd ge broken en het dorp Casas de don Pedro bezet. De manschappen van het Zuidelijke leger zetten het offen sief in den sector van Gastuera voort en bezetten verscheidene stellingen. In het republikeinsche communiqué wordt het verlies van Gasas de don Pedro toegegeven. Valencia gebombardeerd. Gisterochtend te half twaalf hebben vijf vliegtuigen de haven van Valencia gebombardeerd. De schade is niet groot en het schijnt, dat geen slacht offers gevallen zijn. CHINA. Vliegtuigaanvallen. De Fransche ambassadeur te Tokio, Arséne Henry, heeft een bezoek ge bracht aan generaal Oegaki om te protesteeren tegen het bombardement van de Fransche missie te Kanton door Japansche vliegtuigen. Het onder houd duurde vijftig minuten. De Japansche oorlogsschepen. Uit Sjanghai wordt gemeld dat men daar gelooft, dat de Japansche oor logsschepen bij Kioekiang in gevaar

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2