Uit de oorlogvoerende landen Gevonden en Verlopen. Kerk- en Schoolnieuws. Voor de zwemlustigen Binnenland Rechtszaken. PAT en POM, Twee Padvindertjes. Burgerlijke Stand. Sport. Gewestelijk Nieuws Gemengd Nieuws toespraak, waarin hij zeide: „Het natio- naal-soclalisme vervolgt de Kerk niet, maar wil alleen verhinderen, dat de Kerk misbruikt wordt voor politieke doeleinden. Het geeft aan de volks- genooten vrijheid, wanneer zij zich van den dwang der Kerk bevrijden De redenaar wees er op, dat Duitsch- land een rechtsstaat is en spoorde aan, de discipline te bewaren. Daarna werd een strijdlied gezongen, terwijl de menigte deigde: „We zullen terug- keeren, tot mgr. Sproll wijkt". CADZAND. Geslaagd. Bij het te Breda gehouden examen slaagde voor coupeuse mej. D. van Houte alhier, leerlinge der Modevak school van mej. T. de Hulster—v.d. Hooft te Groede. OOSTBURG. Benoeming. In de vacature, onstaan door het overlijden van mr. J. Erasmus, is tot Ouderling bij de Ned. Herv. Gem. alhier benoemd de heer Jac. A. Ris- seeuw-Nortier. SCHOONDIJKE. Geslaagd. Voor de hoofdacte slaagde te Rot terdam de heer J. C. Haartsen, alhier. o De zomer is de vacantietijd en zeer velen maken van deze tijd gebruik om om eens heerlijk in zee, natuurbaden, of badinrichtingen te zwemmen en te zonnebaden. Zoo komt het badpak in aanraking met zout, zoet of chloor- water en met zand, gras, of plankiers, waardoor het er niet meer frlsch uit ziet. Menige zwemmer en zwemster ziet echter de noodzakelijkheid niet in, dat een badpak van tijd tot tijd eens flink gewasschen moet worden. Zij gaan van de veronderstelling uit, dat zij, met na het zwemmen en zonne baden het badpak even uit te spoelen, kunnen volstaan. Dit is echter geens zins het geval; een zwempak moet zoo nu en dan eens grondig gereinig wor den. Gebruik hiervoor echter geen Scherpe waschmiddelen. Maak een lauw, bijna koud Lux sop (een flinke eetlepel op een liter water (zomertemperatuur). Stop hierin het badpak en pers met de handen het sop goed door het weefsel, zonder wringen of wrijven. Spoel het badpak daarna enkele malen in schoon water van dezelfde temperatuur uit, totdat het water helder blijft en voeg aan het laatste spoelwater een scheutje azijn toe (een eierdopje op een liter water) Knijp vervolgens het water voorzichtig uit het badpak, zondér wringen, of haal het losjes door een wringer en rol het in een badhanddoek stevig uit om zooveel mogelijk water eruit te verwijderen. Leg het daarna in zijn model te drogen, maar niet in de zon of bij vuur. CHINA. Het offensief aan de Jangtse. Te Hankau is gisteren medegedeeld, dat de Chineesche troepen bij hun tegenoffensief aan de Jangtse in drie colonnes parallel oprukken over een front van 50 mijl. Volgens den Chi- neeschen militairen woordvoerder ver loren de Japanners tweeduizend man aan dooden en gewonden in een en kelen sector tijdens den nieuwen op- marsch, ook werd een van de regi mentsbevelhebbers der Japanners ge dood. Aan het front ten Zuiden van de rivier wordt een verwoede slag geleverd, waarbij de stellingen vier of vijf maal in andere handen zijn over gegaan. De Chineesche berichten stel len de Japansche verliezen op twee tot drie duizend. De laatste berichten van het front melden, dat de Japanners het offensief hebben hervat en Tatiensjan veroverd hebben, een heuvel ten zuidwesten van Kioekiang. SPANJE. Hevige gevechten. De rechtschen hebben thans aan het front van den Ebro het initiatief van de regeeringstroepen overgenomen. Een groot aantal der Catalaansche troepen, die eenige weken geleden den Ebro zijn overgestoken trekt thans over deze rivier weer terug. De rechteroever van den Ebro, tusschen Fayon en Mequimenza, is thans weer onder contróle der nationalisten. Het tegenoffensief is door Franco zelf nauwkeurig voorbereid. Hevige ge vechten zijn gaande. Zomerpostzegels goed verkocht. Volgens de voorloopige opgave van de directeuren zijn de navolgende aan tallen zomerpostzegels in 1938 verkocht: van 3 cent; 769.584; van 5 cent; 801.406; van 6 cent: 637.553; van 8 cent; 1.095.294; van 16 cent: 646.955, De opbrengst boven de frankeer- waarde bedraagt f 95.825,18'/»of f 8903,231/» meer dan de uitgifte-1937 waarvan die opbrengst f 86.921,95 be droeg. De opbrengst-1938 moet nog wor den verminderd met eenige kosten. Prinselijk echtpaar te Soestdijk terug. Het Prinselijk echtpaar is gister avond te zeven uur per auto van Zijn vacantie ten Paleize Soestdijk terug gekeerd De Prins chauffeerde zelf; de Prinses was naast Haar gemaal geze ten. De terugkomst van het Prinselijk paar geschiedde onopgemerkt. In te genstelling met Zaterdag, toen zich een talrijk publiek voor het hek had opgesteld, waren nu bijna geen be langstellenden aanwezig. Zondagavond omstreeks half negen is het koninklijk jacht „Piet Hein", te- rugkeerende van de reis naar de Oost zee, te Kornwerderzand binnengeloo- pen. Dr. H. Colijn licht ongesteld. Minister-president, dr. H. Colijn, is licht ongesteld, zoodat hij zijn werk zaamheden aan het departement giste ren niet heeft kunnen vervullen. BOEKBESPREKING. Bij de Drukkerij „Helmond" te Hel mond verscheen in de Meisjesbiblio theek: Moderne meisjes, door H. v. d. Aardweg. Het is een onderhoudend boek waar in een merkwaardig beeld gegeven wordt van dezen tijd, die ook van jonge meisjes veel moed en doorzet tingsvermogen eischt. De schrijver weet op zeer onder houdende wijze en in werkelijk mooie verhaaltrant onze jonge meisjes te boeien. De prijs is slechts 25 cent. Marktberichten. Zaterdag 8 Aug. werden de volgende prijzen gemaakt: Per 100 K.G.: Zeeuw Bonten 5,005.40, Zeeuw Eigenheimers 3.303.60. bl. Eigen heimers 3.60—3.80, beide soorten poters 2.00—2.40, Zeeuw Bintjes Bonken 2.40 2.60, Noord-Hollandsche Bonten 5.00—5.20, Noord Holl. bl, Eigen heimers 2,803 20, blanke Eigenh. 3.00—3.20, Poters 2.00—2,40, blauw Bonken 2.40—2.60, Ypolder Eigenh, 3.00—3.40, idem blauwe 3,20—3.60, Bonten star 3.20—4.—, Anna Pauw- lowna Zandaardappelen 3.404.00, Hillegommer Zandaardappelen 3.60— 4.20, Noord Brabant bl. Eigenheimers 3.50—4.00, Bl. Eigenheimers 3.20— 3.60, poters 2.00—2.40, Bint|es Bon ken 2.40-2.60. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Dinsdag 9 Aug. 1938 De volgende zaak werd behandeld: A. J. B., 34 jaar, koopman, wonen de te Oostburg, had zich te verant woorden wegens bedrog: Verdachte werd bij dagvaarding ten laste gelegd, dat hij te Retranchement omstreeks eind Januari of begin Fe bruari 1938 als verkooper aan Elisabeth Suzanna Zonnevijlle, echtgenoote van Abraham Gambler, althans aan Abra ham Cambier, als koopster (c.q. koo- per) een schaap heeft verkocht en toen die koopers, die van hem bij dien koop een jong melkschaap hadden gekocht, heeft bedrogen door hen opzettelijk daarvoor In de plaats te leveren een zeer oud schaap. Eisch: 2 mnd. gev.str. Uitspr.: 23 Aug. Politierechter te Middelburg. De volgende persoon was gedag vaard: I. W,, 61 jaar, brievenbesteller te Retranchement, wegens beieediging van Daniël Lijbaart op 7 Juli 1938 te Re tranchement. Eisch: f 10 s 10 d.; Uitspr.: f 7,50 s 10 d. Als hij weer door het sleutelgat kijkt, ziet hij boven aan de trap in het volle maanlicht, een groote, gespier de zwerver verschijnen, een écht ongunstig type. Met z'n handen in de wijde broekzakken, komt hij de trap af, terwijl hij kauwt op een stompje sigaar. Brrr wat een boeventype. Pat vindt het juist iemand, om voor geen moord terug te deinzen, En hij zit doodstil bij de deur, gereed om op te springen. De kerel op de trap roept iets en de ander die, zooals Pat nü merkt, op de onderste tree van de trap zit, geeft antwoord. „Kom hier hier kunnen we ongestoord praten en zal die ellendige Burks ons niet vinden!" zegt de eerste boef. Pat kan hem nu ook zien. Hij heeft een oude, ge rafelde stroohoed op en een kort pijpje in de mond. Hoewel hij er niet zoo sterk uitziet, als de ander, heeft hij een éven ongunstige tronie! „Wat was je plan7" zegt de groote boef, „zeg op!" - „Morgenavond, een kraakje zetten bij den burgemeester", zegt de magere, „als Burks hier wordt bezig gehouden door rooie Rinus en door Manke Tom, zullen wij 't zaakje samen op knappen Jij houdt de wacht. Ik weet, waar de kas staat en zorg voor de rest! De gemeentekas is juist nogal vet want overmorgen worden de salarissen van de ambtenaren uitbetaald!" En met gedempte stem spreken de boeven verder. HOOFDPLAAT. Over Juli 1938. GEBOORTEN: Leontina Emma, d.v. P. A. Zeegers- van Zeele; Laura Clara Maria, d.v. C. van Acker-Lecluijze. OVERLEDEN: Mej. S. Burm, 68 jaar, ongehuwd. HUWELIJKEN: J. F. Scherbeijn, 22 jaren, j.m. met Irm. L. Geernaerdt, 23 jaren, j.d. onzen landgenoot Hoving gewonnen in den tijd van 59,8 sec., hetgeen tevens een nieuw Nederlandsch re cord beteekende. Het feit, dat de Nederlandsche zwemmer den Euro- peeschen titel heeft behaald, heeft te Londen zoowel insiders als outsiders ten zeerste verrast. Tweede was de Engelschman Dove in 1 min. 0,6 sec., derde de Hongaar Korosy. DUIVENSPORT. BRESKENS. Uitslag van de prijsvlucht Breteuil van de dulvenvereeniging „Nog Sneller" alhier op Zondag 7 Aug. gehouden. Prijswinnaars; Bondewel 1, 14 en 16; G. PIeijte2; Jac. Quaars 3 en 7; Jn v. Gijs 4; P. Jacobs 5, 6 en 17; Iz. Porreij 8; M. v. d. Broecke 9; P. de Poorter 10; A.v. d. Velde 11; P. Rookus 12; G. Klaaij- sen 13; A. Haartsen 15; W. Pleijte 18; A. v.d. Velde 19; P. Haartsen 20; A. Vermeulen overduif. SLUIS. Duivenvereeniging „Tot Weerziens" alhier. Uitslag van de prijsvlucht op Chantilly. Prijswinnaars: L. Dhondt 1 en 3; R. van Weijns- berghe 2; C. Canniere 4; J. de Zutter 5; O. de Meijer overduif. Uitslag van de door dezelfde ver- eeniging gehouden prijsvlucht uit Moes- croen Prijswinnaars: L. Dhondt 1; J. de Zutter 2; C. v. d. Walle 3 en overduif; E. Visser 4; A. Clijncke 5 en 6; C. Canniere 7. SCHOONDIJKE. De uitslag van de algemeene prijs vlucht uit Breteuil, uitgeschreven door de duivenmaatschappij Eerste de Beste alhier en gehouden op 7 Aug., na om 10 uur gelost te zijn, is als volgt: A. Vermeulen le en 52e, J. Wisse 2e en 54e, A. van Gijs, Groede 3e, W. Bruijnooge 4e en 30e, A. Bonde wel 5e; Verberkmoes, Groede 6e, Jan van Gijs 7e, 36e en 46e, de Hollander, Oostburg 8e en 48e, Dusardeijn, Groede 9e, 31e en 51e, de Windt, Oostburg 10e. Jn. Pleijte 11e en 33e; W. Pleijte 12e en 14e, de Veij 13e; Th. Steijaert, Sasput 15e, G. Klaaijsen 16e en 17e, A. Florussen 18e, F. de Roo, Groede 19e en 50e; v. Lare, Schoondijke 20e, 22e, 26e, 40e en 43e; Risseeuw, Groede 21e en 34e, D. Morel, Groede 24e en 45e, W. Klaaijsen 23e en 39e, M. v.d. Broecke 25e en 32e, Meijer, Sluis 27e; M. Quaars 28e en 42e; Ma- besoone, Oostburg 29e, P. de Smidt, Sluis 35e; Iz. Porreij 37e; v. Haneghem, Retranchement 38e; Joz. Pleijte 41e en 44e; J. Maas 49e; M. Visser 55e. Overduif: P. Jacobs. De prijswinnaars, waarachter geen plaatsnaam vermeld staat, zijn woon achtig te Breskens. ZWEMMEN. De zwemmer Hoving Europeesch kampioen. De finale 100 meter borstcrawl hee- ren is gisteravond te Londen door BRESKENS. Een nieuwe bus. Zich zooveel mogelijk aanpassen aan de eischen, welke het moderne ver voer stelt, is de leus van de Stoomtram- Maatschappij Breskens-Maldeghem al hier. Gisteren werd weder een moderne autobus in dienst gesteld, plaats bie dend aan 33 personen. De carrosserie, gebouwd door de bekende firma Verheul te Waddlnx- veen is geplaatst op een Chevrolet- autobus-chassis met een z.g. naar voren geplaatst stuur. Hierdoor is de geheele motor ingebouwd, waardoor een groote ruimte verkregen wordt. De in blauwgrijs geschilderde bus maakt een keurige indruk, terwijl de bekleeding van groen leder als het ware uitlokt tot een reisje. Wij twijfelen niet of het publiek zal deze nieuwe aanwinst naar waarde weten te schatten. De Bazar. In een gebouw aan de Nieuwe Ha ven werd Zaterdag alhier de Bazar gehouden ten bate der Jubileumfeesten. Dat er door het damescomité enorm werk gepresteerd is bleek uit de groote verscheidenheid welke men had weten samen te stellen. Het muziekgezelschap vertrok des middags van het repetitielokaal, onder het spelen van vroolijke marschen naar het gebouw, alwaar Burgemeester Drost de bazar opende. Er was al spoedig groote belang stelling voor de attracties en des avonds was het een gezellige drukte. De bruto-opbrengst was f 411 terwijl de verkoop der loten voor een Smyrna Tapijtje f 85,— opbracht. Men mag dus over het resultaat te vreden zijn. Jammer evenwel, dat zeer velen, die men op de bazar verwachtte, teneinde het hunne bij te dragen voor de a.s. feesten, schitterden door hun afwezig heid. De verloting van het Smyrna-kleedje zal Donderdag 11 Augustus a.s. plaats vinden ten gemeentehuize, 's avonds om 7 u. 30. Alle belangstellenden zijn hartelijk welkom. Tevens zal dan het netto-bedrag der opbrengst van de bazar bekend wor den gemaakt. De Tentoonstelling. De voorbereidingen der Historische Tentoonstelling vorderen goed. Een schitterend gebouw aan de ha ven is daarvoor beschikbaar gesteld. De Feesten. Dat de straatversieringen tijdens de Jubelfeesten veel beloven, kan gecon stateerd worden uit het feir, dat de bewoners van het Spuiplein al f 85,— hiervoor bijeenbrachten. Wij hopen spoedig van andere wij ken goede resultaten te vernemen. HOOFDPLAAT. Plotseling gestorven. Toen Zondagavond tijdens het on- weder de vrouw van L. alhier zich met haar dochter naar huis spoedde, volg den kort op elkaar een paar hevige donderslagen. De vrouw werd waar schijnlijk door schrik bevangen en zakte bewusteloos in elkaar. Men droeg haar binnen in het café van den heer Scher beijn, waar zij vrijwel onmiddellijk over leed. Het gebeurde is des te tragischer, daar de beide vrouwen terugkeerden van het sterfhuis Van hun overleden vriendin en op denzelfden dag twee jongemenschen, die elkaar hadden lee- ren kennen, hun moeder verloren. GROEDE. Gevonden: Een portemonnaie met inhoud. Inlichtingen ter secretarie. Twee kinderbadpakjes. Een rijwielbelastingmerk 1938/39 Inlichtingen bij den gemeente-ve'd- wachter. Smokkelauto aangehouden. Zaterdagavond is door de politie en de douane te Vlissingen bij aankomst van de boot uit Breskens een auto uit Breda aangehouden, waarin 1000 pakjes sigarettenpapier frauduleus wer den vervoerd. De auto en het sigaret tenpapier werden in beslag genomen en tegen den vervoerder werd proces verbaal opgemaakt. Begrafenis Pastoor Perquin. Gistermiddag omstreeks vijf uur is op het kerkhof van het Dominicanen klooster aan den Driehuizerweg te Nijmegen ter aarde besteld het stof felijk overschot tan den voorzitter van den K. R O pastoor L. H. Perquin. De belangstelling voor deze plech tigheid was zeer groot; alleen de offi- cleele personen werden tot de eigen lijke plechtigh.id toegelaten. Wij merk ten o.a. op den pauselijken internun tius te 's-Gravenhage, mgr. P Giobbe, den apostolisch vicaris van Z.-Afrika, mgr. Van Gijlswijk, den deken van Nijmegen, pastoor J. L. van Mulukom, pater E. Bruna, directeur van het Cen traal Bureau van Sobriëtas, hoofdbe stuursleden van den K. R. O., den oud-minister van Waterstaat, mr. P. Rei|mer, prof. dr. K. Bellon, rector- magnificus der R.-K. Universiteit, een vertegenwoordiging van de sociale sec tie van het St. Ignatius-College te Am sterdam en oud-burgemeester van Maastricht, mr. L. B. J. van Oppen. De baar met het stoffelijk overschot werd grafwaarts gedragen door broe ders en voorafgegaan door een lange rij van paters. De Provinciaal der Dominicanen, pater B. Schaab, verrichte op den doodenakker de absoute. De gezangen

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2