BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. 12+1 Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens Vluchtelingenleed. EEUILLETON len glimp van Canada» Stempels in paspoorten. Buitenland dus /3akkertjes^ 47ste Jaargang Vrijdag 5 Augustus 1938 Nummer 4360 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden I 1 25 Buiten Breskens per drie maanden I 1 40 Franco per post Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez Med 30 ct per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) De vertegenwoordigers der ongeveer 30 landen, die in de eerste helft van Juli jl. op initiatief van President Roo sevelt te Evian bijeenkwamen tot het behartigen van belangen van uitgewe kenen, zijn gisteren te Londen met hun eersten practischen arbeid begonnen. Zij zijn op het Foreign Office onder leiding van lord Winterton samenge komen tot het aanwijzen van een per manenten directeur, die de zaken zal moeten behandelen in den tijd, dat de vertegenwoordigers niet in conferentie bijeen zijn. Zoo niet alles, zoo zal toch voor hec welslagen van den arbeid der zoogenaamde VJuchtelingenconferentie veel afhangen van de persoonlijkheid van den permanenten directeur, dien men kiest, van zijn gezag en invloed, van zijn inzicht en voortvarendheid Men is van plan de dagelijksche leiding in handen te leggen van een Ameri kaan. Aldus zou men verzekerd zijn van de rechtstreeksche en duurzame belangstelling van een machtigen staat als de Vereenigde Staten, die, zoo mag men aannemen, hun invloed ten goede zouden kunnen aanwenden zoowel bij de staten van Zuid- als bij die van Midden-Amerika. Het probleem van het zoeken van vast onderdak voor hen, die deel uit maken van den grooten stroom van uitgewekenen, die zich genoopt zagen, en zien, hun geboorteland te verlaten zonder zekeiheid van bestaan of plaats in den vreemde dolen, wordt nog voortdurend nijpender, aldus het Alg. Handelsblad. Ten eerste wordt het verweer van de landen, waarheen on telbare Duitsche Joden zich ten einde raad illegaal begeven, krachtiger. Zij worden daar in vele gevallen opgevan gen en, aangezien ook de grenzen van andere landen voor hen gesloten zijn, naar Duitschland teruggezonden, waar hun een nog harder lot wacht dan dat, hetwelk zij poogden te ontvluchten. Ook de Nederlandsche regeering is na den moord op den Oekraijner Kono- valets veel waakzamer geworden ten aanzien van niet behoorlijk gelegimi- teerde vluchtelingen; de politie zet dezen, wanneer zij in haar handen val len, onmiddellijk weder over de Duit sche grens. Deze vluchtelingen worden aldus weerlooze speelballen van onbe rekenbare golven en zien den onder gang voor oogen In de tweede plaats dreigt hec aantal hunner, die zich in de toekomst gedwongen zullen zien, het Derde Rijk te verlaten zonder te 2. (Nadruk verboden). Op de eerste klasse is zulks stil zwijgende conditie; bij sommige gele genheden zelfs voorschrift. En daarom zou onze deftige pakje in de kast blijven tot den avond van het afscheids diner. Onze voorzorg om niet aanstonds al onze koffers te ontpakken bleek verstmdig, want reeds was de purser ijverig aan het speuren ophetdekplan en lijsten van passagiers welke te Southampton aan boord zouden komen. We kregen dan ook al spoedig be richt of wij met twee flinke hutten aan bakboord elk ruimte kunnende geven aan vier personen genoegen namen, een bof van jewelste. Ruime kasten, keurige ventilatie, vier kooien, waarvan je er drie kunt benutten om eens wat uit je handen te gooien en dat .wat" groeit sommige oogeu- bltkken nogal onrustbarend enfin, vorstelijk waren wij gehuisvest. Waar zag men ons toch wel voor aan? Goede heer Richardson, dank en saluut! Wij weten waarheen, tot in het oneindige te zullen aanzwellen. De aanhechting van Oostenrijk bij het Derde Rijk heeft het aantal uit hun bestaan gestooten of met broodeloosheid bedreigde Joden met een paar honderdduizend vergroot. Aan de Duitsche regeering wordt niet zonder grond het voornemen toege schreven, in de eerstkomende twee of drie jaren per jaar 120.000 Duitschers, voor het meerendeei Joden, uit het land te doen verdwijnen. Dat de Duit sche regeering meedoogenloos voort gaat met het vervolgen van de Joden, kan blijken uit een gepubliceerd de creet, volgens hetwelk Joodsche artsen van 30 Sept. af geen praktijk in Duitsch land meer mogen uitoefenen. Ten derde heeft ook de fascistische dictatunr, be smet door de nationaal-socialistisehe rassenleer, zonder dat Mussolini zich iets schijnt aan te trekken van zijn vroegere uitspraken over ras, bloed en bodem, een vervolging tegen de Joden ingeleid. In afwachting van een open lijke campagne, die de fascisten in het vootuitzicht hebben gesteld en waarvan de definitieve vormen nog in het duister liggen, heeft de Italiaansche regeering, mag men de Duitsche „Rote Erde" gelooven, al vast besloten tot het ver bannen van 60.000 Joden, die van el ders gevlucht een wijkplaats hadden gevonden op Italiaanschen bodem. Een en ander dreigt het probleem der uit gewekenen gecompliceerder te maken dan het tot dusverre reeds was en maakt oplossing ervan dringender dan men meende. De positie voor de lan den, die aan het Derde Rijk en Italië grenzen en op wier gastvrijheid een telkens verzwaard beroep wordt ge daan, wordt voortdurend moeilijker. Zij, die in hun geboorteland uit hun bestaan worden gestooten, zien ook de laatste uitwegen langzamerhand voor zich sluiten en zich, tenzij elders redding opdaagt, ten ondergang gedoemd. De taak waarvoor de Vluchtelingen- conferentie komt te staan, wordt, nog voordat zij er in werkelijkheid mede begonnen is, zwaarder. Men kan zich nauwelijks voorstellen, dat het Derde Rijk en Italië, ook al zijn zij niet be reid de algemeene regelen van het menschelijk mededoogen in hun eigen rechtsgebied ten aanzien van de Joden te doen gelden, teneinde een probleem, hetwelk zij zelf acuut hebben gemaakt en dat geheel Europa raakt en in rep en roer brengt, op behoorlijke wijze voor partijen op te lossen. Het pumor- diale vraagstuk is, landen bereid te vinden tot het openen van hun gren zen voor de vluchtelingen en dezen blijven aan U verknocht. Nog even gingen we aan dek, want de stoomfluit waarschuwde reeds, dat de laatste nawuivets van boord moesten gaan. Twee sleepbooten lagen zich als booze torren op te sarren naast ons, als verlangend om onzen oceaanreus aan te klampen. Even later zweefden de loopbruggen aan stalen kabels door de lucht, 't Was of de booze torren op dit sein gewacht hadden, want aanstonds begonnen ze onder veel gonzende herrie aan ons schip te sleu ren, zoodat we dwars uit den wal werden getrokken. Plotseling begon de eigen schroef te werken. De nijdige sleepbootjes lieten ons spijtig los. Ze zwenkten na een pietluttig stootje op de stoomfluit ten afscheid, waarop onze Montclare met zware stem antwoordde in drie lange signalen, die over de Schelde rolden, tegen Antwerpens imposante gebouwen aanbonsden en nogeens en nogeens terugkwamen. Flink gedaan, Montclare! Laat zien wat je kunt aan hen, die je oud noemen. Je hebt een stevige romp met zware spanten rib ben en bouten er in. Breng ons veilig over den Oceaan. Saluut Antwerpen, saluut slanke Lieve Vrouwetoren, sa luut Vlaamsch Hoofd, stukje geschie existentiemogelijkheden te openen. En kele Midden- en Zuid-Amerikaansche staten hebben zich bereid verklaard en kolonisatiegebied in uitzicht gesteld zonder dat zij echter de gelden kun nen beschikbaar stellen, die voor vruchtdragende kolonisatie noodig zijn. Ook Engeland heeft zich bereid ver klaard, de grenzen van Kenya open te stellen. Het noodzakelijke begin is er dus. Het komt aan op de financiering, een financiering op ruime schaal, zoo dat de oplossing van het probleem direct op stevigen grondslag kan wor den aangevat en zij niet van den aanvang af op bekrompen middelen afstuit. De gedachte is geopperd van een centrale bank, (die de financiering leidt. Deze gedachte heeft veel aan trekkelijks; zij is allerzins de moeite van het onderzoek waard en zij Is in staat, voor het plan tot het onderdak brengen der vluchtelingen belangstel ling te wekken in kapitaalkrachtige kringen, die begrip voor en verstand hebben van het onderwerp, dat in het geding is. Men kan hier wellicht een voorbeeld nemen aan de wijze, waar op ook de Zionisten de kolonisatie van Palestina centraal-gefinancierd heb ben ter hand genomen en waarin zij tot dusver uitstekend zijn geslaagd. Men zou, wanneer men met hun er varing rekening hield, zoowel de deugden van het stelsel leeren kennen, als de fouten, die de Zionisten aan vankelijk wegens onervarenheid hebben gemaakt, kunnen vermijden. Wellicht dat men op deze wijze den noodigen financieelen grondslag zou kunnen scheppen. Gisteren is men te Londen begon nen met het practische werk. De nood druftige positie van duizenden en dui zenden uitgestootenen beveelt dit werk in de actieve belangstelling der we reld aan. Het vreemdelingenverkeer naar Nederland bedreigd. Krachtens een nieuw voorschrift moet iedere vreemdeling bij de over schrijding van de Nederlandsche grens een stempel in zijn paspoort ontvan gen, op straffe van anders naar de grens te worden teruggezonden. In de practijk blijkt dit voorschrift tot moeilijkheden aanleiding te geven; vreemdelingen, die als toerist ons land willen bezoeken, zijn, ver het land in. denis, waar Van Spijk niet voor de overmacht wilde bukken, saluut sappig groen langs de afdalende Scheldeboor- den, wat ben je mooi in het purper licht van de zon, die bezig is achter gindschen molen en boomgroepen weg te zinken Plotseling verandert onze noord westelijke koers in N. N. O. Al draaien we nog geen halve kracht, loopen we tuch een aardig vaartje met het restje van de eb achter ons. O ja, als kind zag ik op de landkaart de Schelde hier steeds als een vrouwengezicht met een puistje op den neus. Deze minder poëtische neusverlenging was Ant werpen. De neus verlaten we nu en als we straks de oogholte uit zijn en langs het voorhoofd stoomen, krijgen we de oude forten en den Doel. Zou den we Hotel Jagersrust kunnen zien, waar je zoo leuk zitten kunt over je pittig belgische biertje en klappen met den jovialen hospes, die er een col lectie geweren en vogels op na houdt? Daar heb je het al. Met groote ver- sche letters op den muur worden daar de moede jagers met klem ge nood tot rusten met als gevolg soms een gezellig dineetje, jagerslatijn, ver geten van het late uur, spraakverwar ringEn ziet U dien molen ginds? door de militaire politie aangehouden en teruggezonden, omdat hun aan de grens geen stempel^ was verstrekt. Aan de grens was echter niemand aanwezig geweest om hun dit stempel te verstrekken. In eenadres aan den Minister van Justitie heeft de Kou. Nederl. Toeristen bond A.N.W.B. de aandacht gevestigd op deze feiten, welke aanleiding heb ben gegeven tot klachten uit het bui tenland van \ereenigingen op toeris tisch gebied en de vrees uitgesproken, dat in het buitenland de neiging ont staat om wegens deze moeilijkheden een bezoek aan Nederland te ontra den. Bij onderzoek is den A.N.W.B. ge bleken, dat de betreurenswaardige moeilijkheden hun oorzaak hierin vin den, dat slechts enkele Nederlandsche douanekantoren het geheele jaar dag en nacht voor het reizigersverkeer ge opend zijn; de meeste zijn 's nachts gesloten en vele ook tijdens de z.g. middagpauze. Voor het toeristenverkeer per motor rijtuig was dat tot dusver geen be zwaar en was ruimere openstelling niet noodig, omdat men met een Ne- derlandsch triptiek, dat alleen bij eer sten invoer behoeft te worden afge stempeld, ook buiten de officieele openstellingsuren de grens vrij kan passeeren; het was daarom algemeene gewoonte geworden in het verkeer per motorrijtuig naar Nederland te reizen met zulk een triptiek, waardoor men geen last heeft van den beperk ten duur der officieele openstelling van de meeste grenskantoren. De ambtenaren, belast met de grens bewaking en met de verstrekking der stempels op de passen van vreemde lingen, richten zich min of meer naar de officieele openingsuren voor douane aangelegenheden en zijn dus dikwijls niet aanwezig in de middagpauze of 's avonds en 's nachts en de vreem deling, die uit ervaring weet, dat hij met zijn éénmaal afgestempeld triptiek vrij kan passeeren, mist aldus het toe- latingsstempel en ondervindt daarvan bij een daaropvolgende controle de moeilijkheden. De A.N.W.B. heeft daarom den Minister met aandrang verzocht, in het belang van het vreemdelingenver keer naar ons land, dat door over dreven berichten in de buitenlandsche pers zeer ernstig benadeeld dreigt te worden, indien het personeel ontbreekt om alle kantoren dag en nacht van een permanente bezetting te voorzien, althans de bewakingsambtenaren bij de douanekantoren langs de meer belang rijke wegen naar ons land onafgebro ken dag en nacht te laten dienst doen. Daar de geschetste moeilijkheden zich thans dagelijks voordoen, vraagt de A.N.W.B. den Minister ten slotte met aandrang in deze wel zeer spoe dig de noodige voorzieningen te wil len treffen. Herdenking van begin van den oorlog. Gisterochtend half tien zijn te Brus sel kanonschoten gelost en hebben de kerkklokken geluid ter herdenking van het feit, dat 24 jaar geleden de Duit sche troepen België zijn binnengerukt. De bladen wijden lange artikelen aan deze gebeurtenis en herdenken tevens de edele houding van Koning Albert. Synagoge te Neurenberg wordt afgebroken. De burgemeester van Neurenberg heeft medegedeeld, dat de groote, hooggebouwde en daardoor naar alle zijden zichtbare synagoge aldaar, welke reeds lang een doorn in het oog der nationaal-socialistisehe overheid is ge weest, zal worden afgebroken. Pogin gen om de stad, het kerkbestuur en de Joodsche gemeente er toe te be- Zou U gelooven, dat die volgepropt zit met mooie opgezette vogels? 't Wordt tijd ons een beetje op te knappen voor het diner. Men zou waarlijk blijven kijken op de film, die hier voor je afgerold wordt. Het is nu niet meer België waar we op staren. Aan bakboord hebben we de schorren van Saeftinge, waarvan plantenweelde en kleuren reeds ondergaan in den komenden avond. In de verte zien we de schaapskooi al en heel in.hec noor den komt Beveland in zicht. De be manning noemt dat „The Holland side". Links is volgens de schepelingen Bel gië. Hoe verder wij ook komen, het blijft België volgens hen. Maurits met al zijn veroveringen in deze streek schijnt hun niets te zeggen. Hoorden zij wel ooit van hem? Wij maken ken nis met een tsjech. Dat is Herr Schmidt. Ook volgens hem is het land ter linkerzijde de kust van Vlamingen- land en als we onze nieuwe kennissen; belgen, engelschen en den tsjech uit gelegd hebben, dat de heele kuststreek tot Knocke hollandsch is, stokt het gesprek. Zoo te zien gelooven zij er niks van. Diner. Tafelburen zijn Herr Schmidt en drie duitsche joden met zorgelijke gezichten. De tafel links eveneens Een koker "AKKERTJES" van 12 stuivers bevat tegenwoordig 13 "AKKERTJES". Voordeelen-, U heeft er één extra. En U heeft ze dan altijd in huis bij nacht en ontij, bij plotseling opkomende Hoofdpijnen, Kies pijn, Migraine, Rheumatische pijnen, Kou, Griep en Koorts. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. Per koker mei glazen buis van 13 12 stuivers 1 (Ingez. Med.) twee joden, beschaafde menschen zoo te zien en vier belgen. Tafeltje rechts twee aardige engelsch-canadee- zen, een vrouwelijke duitsche dokter ook israëlietlsch en een zeer jong cana- deesch meisje. Meer belgen dan de genoemde zijn er niet onder de pas sagiers. In de derde klas is nog een hollander, een aardige jongen, die zich te Chicago zal trachten te vestigen. Het voorschip bergt een gansche schare landverhuizers, alle slowaken en hongaren, die zich hoofdzakelijk den tijd korten met zingen. De liederen zijn meer ernstig dan opgewekt, echt slavisch. Gewoonlijk wordt tweestem mig gezongen, hetgeen onder de sta tige immer dureride begeleiding van den boeggolf soms eigenaardig be koort. De stakkerds behooren niet tot de armsten der armen. Geen immi granten worden in Canada aanvaard, of ze moeten over een kleine som gelds kunnen beschikken of wel van opname door familie of vrienden ver zekerd zijnl Wat wel opviel was, dat dezen vierdeklassers van dezelfde de gelijke voeding, zij het wat minder uitgebreid, werd toebedeeld als ons in de toeristenklasse werd opgediend. .(Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1