Gevonden en Verloren. i vf i|||jPAT en POM, Twee Padvindertjes» Gewestelijk Nieuws. vlet langszij komt om hem af te halen, Dansend over de golven, die hooger worden naarmate de dag voortschrijdt de stormbal is In topl brengt het bootje den ingenieur en de be, zoekers naar de „Texel een andere sleepboot. Menschen en schepen los sen elkaar af; de levende wezens en hun voortbrengselen staan hier op één lijn. Als de zee er niet was, de onbe rekenbare grillige zee met de wolken daarboven en de roepende meeuwen tusschen het water en het blauw van den hemel, dan zou de verstarring vol maakt zijn geweest De „Texel" vaart anderhalf uur lang denzelfden weg als de „Volharding' op de heenreis. Wij maken de reis terug en spreken over goud. Maar als wij aan het einde daarvan het eiland weer betreden verademen wij en is het ons blij te moede. Komt dit, omdat het er hier niet zoo volmaakt uitziet? Or is het, omdat hier de schijnbare nutteloosheid van het vacantie-geluier zoo weldadig aandoet? Wij stappen aan land. En vragen ons af of het ware goud nu wel inderdaad op den bodem der zee ligt Zeeuwsche Polder en Waterschapsbond. Zaterdag werd de algemeene verga dering van den Zeeuwschen Polder en Waterschapsbond gehouden te Anna-Jacobapolder, op de hofstede „Het Hof Rumoirt" van den heer A. Wisse. Met de autobus van de N.V. Stoom tram Walcheren werden de afgevaar digden uit Zeeuwsch Vlaanderen, Wal cheren en Zuid-Beveland naar Sint Phllipsland gevoerd. De vergadering, welke werd bijge woond door 130 personen, werd om half elf door den Voorzitter Mr P. Dieleman geopend, die mededeelde dat o.m. de Commissaris der Koningin en de Griffier der Staten bericht van ver hindering hadden gezonden. Een welkomstwoord sprak spreker tot den vertegenwoordiger van Ged. Staten, den heer C. P. Vogelaar, den burgemeester van Sint Filipsland, den heer H. P. Kleppe, de heeren mr. BIu- sé van Oud-Alblas en Mijs, vertegen woordiger van den Zuld-Hollandschen Waterschapsbond, deze temeer nu N. Brabant dit jaar verhinderd was. Ver der den hoofdingenieur van den Pro vincialen Waterstaat, ir. J. J. van Leeu wen, den inspecteur van de Rijkswerk- verschaffing, ir. A. J. Markvoort, den tweeden spreker van de vergadering mr. F. H. C. Losecaat Vermeer, ad junct-directeur der Nationale Borgmij; de vertegenwoordigers van de Polders en waterschappen en niet in de laatste plaats den heer A. Wisse, den gast heer, die door zijn arbeid ook voor den naar hem genoemden Polder, toonde het werk van de Zeeuwen in zake landaanwinning goed te begrijpen. Spr. wees er op, dat ook Sint Philips- land steeds op dit gebied strijd heeft moeten voeren. Spr. herinnerde aan het wapen van het pas door hem be zochte San Marino „Libertas", vrijheid; vergeleek er de Zeeuwsche polders mede, die daarvoor noodig hebben een heid. Spr. meende daarom, dat samen voeging van polders niet moet worden beschouwd als een aanranding van de autonomie. De samenvoeging of op heffing van polders moet intusschen een noodzakelijkheid en geen theorie zijn en niet gebeuren door maar luk raak lijnen op een kaart te trekken. De bezwaren ertegen mogen ook niet anders zijn dan in het algemeen be lang. Spr. hoopte dat de bond, afge zien van zijn adviezen steeds grooter zal worden en hij verzocht de aanwe zigen de niet aangesloten polders tot aansluiting op te wekken. Spr. ver heugde zich er over dat uit alle deelen van Zeeland afgevaardigden aanwezig waren. In het jaarverslag van den secretaris Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot wer den woorden van groote waardeering geweid aan de nagedachtenis van wij len den heer W. M. Kloet, die door den dood aan den bond ontvallen is als bestuurslid. Behalve de medewerking bij de op richting Zeeuwsche grondverbetering Mij. en het onderzoek naar salarisre geling ambtenaren Cal. polders, ver leende de Bond zijn medewerking om aan den Cultuurtechnischen dienst de gegevens van alle polders en water schappen in Zeeland te verschaffen. Een enorme taak, door Jhr. Mr. E. W. F. Wttewaal van Stoetwegen met groo- ten Ijver verricht. De Bond telt 204 leden. De rekening werd goedgekeurd met een goed slot van f 95, Bij acclamatie werd als bestuurslid herkozen de heer J. Doeleman te Drel- schor en gekozen de heer A. Dees Jzn te Terneuzen. De hoofd-lngenieur van den Prov Waterstaat, Ir. J. J. van Leeuwen hield een belangrijke lezing over de verbe tering van de Tertiaire wegen. De heer Mr. Losecaat Vermeer hield een voordracht over; „Verzekering tegen fraude en nalatigheid door Ontvangers- Griffiers". Aan het einde van deze voordracht wijst de heer Versprille er op dat men z.i. eerst eens moet letten op de lage salarissen van de verantwoordelijke per sonen en op de belangrijke toename der werkzaamheden in de laatste jaren. Spr. kan dit naar voren brengen om dat hij over een of twee jaar zijn werk toch zal neerleggen. De voorzitter onderschrijft dat de waardeering voor het ambt zeker veelal te laag is. Het is zeker de taak van het bestuur dit nog eens nader onder de oogen te zien en zoo mogelijk te adresseeren ter zake. Dat de Bond niet stil zit blijkt reeds uit de ingestelde commissie ten opzichte van de tech nische ambtenaren. Er is zeker voor een en ander een svstematische ver andering noodig. De heer Vogelaar brengt, als verte genwoordiger van Ged. Staten de groeten over van den Commissaris der Koningin en hoopt dat het den Bond wel moge gaan, wat in het belang is van deze polders. Nadat de Burgemeester van Sint Fi lipsland dank had gebracht voor de uitnoodiging en het op prijs stelde dat men na 11 jaar hier wederom verga dert, wees hij er op dat in 1645 de eerste polder van St. Philipsland is in gepolderd en dat men gedachtig aan t „Luctor et Emergo", den strijd tegen het water heeft voortgezet. In 1935 zijn de zuider gronden ingepolderd en nu zou men gaarne hetzelfde doen in het oosten met 175 bunder. Dat be treft een werkobject van f 230.000 en spreker hoopt dat men daarvoor den noodigen steun zal krijgen. Nadat de Voorzitter de familie Wisse dank had gebracht voor de gastvrijheid werd de vergadering gesloten en werd de koffiemaaltijd gebruikt te Sint Fi lipsland in het café „De Druiventros". Tijdens deze maaltijd heeft de ver tegenwoordiger van de Z.L.M. dank gebracht voor de uitnoodiging, er op wijzende dat de Z.L.M. ten slotte be seft het werken van den Polderbond voor de secundaire en de tertiaire we gen, ook voor den landbouw van zulk een groot belang. De heer A. Wisse zeide, dat de rijksweg over St. Philipsland veel te wenschen overlaat en reeds verleden week kwamen er ongelukken op voor. Rijwielpaden zijn er z.i. onmisbaar en spr. wees er vervolgens op dat men bij de onteigening van gronden voor dien weg toezegde, dat men er uitwe gen naar zou krijgen. Thans komt daar echter niets van doordat de Rijkswa terstaat zich niet aan zijn woord ten deze houdt. De heer Nieuwenhuijzen zeide dat deze klachten hem uit het hart zijn gegrepen. Het is immoreel van den rijkswaterstaat om het woord niet te houden. Spr. wil daartegen een goede actie gevoerd zien. De heer Dieleman vraagt officieele gegevens ter zake, men kan dan zien of er iets aan te doen is. Na afloop werd met de bussen en auto's een rondrit over het geheele eiland gemaakt en de verschillende schorren en indijkingen bezichtigd. Te Anna Jacobapolder werd de stoet ontbonden en keerden wij met de bus over Bergen op Zoom weder naar het eindstation Vlissingen terug. BRESKENS. Gevonden: Portemonnaie met inhoud. Inlichtingen ter secretarie. Marktberichten. Zaterdag 30 Juil werden de volgende prijzen gemaakt: Per 100 K.G.: Zeeuw Eigenheimers 3.60—4.20, Zeeuw blauwen Eigenheimers 3.60—4*20, beide poter soorten 2.20.206, Andijker Bonten star 4.20—4.40, Andijker Mui zen 2.80—3.20, Kleine Muizen 2.20— 2.60, BI. Eigenheimers N.-H. 4.00— 4.40, Blauwen Eigenheimer poters 2.20- 2.40, Westlandsche Blauwen 5.40— 5.80, Hillegommer Zandaardappelen 4.00—5.00, Anna Pauwlowna Zand aardappelen 4.50—5.00, Noord Holl. Eigenheimers 3 60—4.00, alle soorten Bonken 2.40—2.80. 1 c1t3onnl<z.i=v-. Xl 57. 57. een sleutelgat is er welDat heeft Pat gevoeld bij zijn onderzoek. Zachtjes sluipt hij naar de deur. Pom is niets op zijn gemak. Hij staat erbij, alsof het kasteel ieder oogenbllk kan ontploffen. De voetstappen klinken nu ln het kasteel zelf. Hoe galmen ze door de gangen. De nachtelijke wandelaars hebben schijnbaar geen vermoeden ervan, dat ze niet alleen zijn binnen de dikke kasteelmuren. En tot schrik van de beide padvinders komen de voetstappen steeds nader en na der! Pom denkt onmiddellijk aan spoken en bibbert van angst. Maar Pat weet maar al te goed, dat er geen spoken bestaan 1 Pat Is geruischloos naar de deur geslopen en gluurt nu door 't sleutelgat. Het maanlicht schijnt juist door een venster en verlicht de kronkelende trap. Nader en nader komen de voetstappen dan opeens ziet hij de schaduw van een grooten kerel, die de trap afloopt, regelrecht op de kerkerdeur af, waarachter Pat ligt. Geen wonder, dat Pat schrok en opzij kroop. Blik semsnel vormt hij een plan. Als de kerel binnenkomt, zal hij hem over zijn beenen laten struikelen en dan Pom roepen om vliegensvlug samen te verdwijnen, na de nachtelijke bezoeker in hun plaats opgesloten te hebben. Maar... de man komt niet binnen en Pat kruipt weer zachtjes naar zijn sleutelgaat. BRESKENS. Door een hond aangevallen. Het ongeveer 5-jarig dochtertje van den heer B. alhier is gisteren door een vreemden hond aangevallen en zeer ernstig verwond. Kampeerders, welke in de duinen aanwezig waren, verleenden de eerste hulp. Geneeskun dige hulp moest terstond worden in geroepen, waarna het kind naar het ziekenhuis te Oostburg Is vervoerd voor verdere behandeling. De politie heeft den hond in beslag genomen. Ongeluk. Zondagavond werd een wielrijdster aan de boot onwel en viel van haar rijwiel, met het gevolg dat zij een hersenschudding bekwam, De ontbo den geneesheer bracht haar met zijn auto naar het ziekenhuis te Vlissingen. CADZAND. Oprichting bewaarschool. Vrijdagavond j.l. werd in een lokaal der openbare lagere school alhier op uitnoodiging van het eenige weken geleden daartoe gevormde comité een bijeenkomst gehouden ter bespreking van de mogelijkheid om alhier te ge- raUfen tot invoering van kleuteronder wijs. Het moet het comité ongetwijfeld genoegen hebben verschaft te zien, dat zoo heel velen aan zijn uitnoodi ging gevolg hebben gegeven, want een getal van ruim tachtig personen is voor deze gemeente wel buitenge woon groot. Ook het gemeentebestuur stelde begrijpelijkerwijze belang in deze gewichtige aangelegenheid; van die zijde waren zes raadsleden aanwezig. De vergadering, die op uitnemende wijze werd geleid door den heer I. M. de Bruijne, lid van het genoemde comité de voorzitter Ds. F. A. Visser was door huiselijke omstandig heden verhinderd aanwezig te zijn had een keurig verloop; geen enkele wanklank, of „smartend woord, dat den toom doet oprijzen" werd vernomen. Op zijn rustigen toon heeft de heer De Bruijne duidelijk uiteengezet, hoe het voorloopig comité is tot stand ge komen; een opsomming gegeven van wat er is gedaan en mededeeling ver strekt van de omtrent verschillende punten verkregen inlichtingen. Hij merkte verder op, dat de bedoeling dezer vergadering geen andere zijn kan, dan te vernemen, hoe de aanwe zigen in beginsel staan tegenover het bewaarschoolonderwijs. Voorts deelde de Voorzitter mede, dat de Raad in zijn Donderdagavond gehouden vergadering besloten heeft een poging te doen om te geraken tot een gemeentelijke bewaarschool, zoodat het den raadsleden niet anders dan aangenaam zijn kan het resultaat dezer bijeenkomst te kennen. Het spreekt vanzef, aldus de heer De Bruijne, dat de taak van het comité, die niets anders is geweest dan een voorbereidende, na afloop dezer ver gadering beëindigd zal zijn en dat de verdere stappen, die hopelijk leiden mogen tot Invoeren van kleuteronder wijs, een onderwijs eigenlijk nieuw voor deze gemeente en tevens een onderwijs, waarin ook het Rijksschool toezicht, naar hem is gebleken, leven dig belang stelt, gedaan zullen wor den door het gemeentebestuur. Nadat door enkele aanwezigen een paar vragen waren gesteld, die de Voorzitter beantwoordde, gaf de ver gadering met 67 tegen 17 stemmen te kennen, dat zij in beginsel voor kleu teronderwijs in Cadzand voelde. Hierna werd door den heer Bare- man, hoofd der o.l. school, in sympa thieke bewoordingen dank gebracht aan den heer De Bruijne en zijn mede- comitéleden voor het feit, dat de zaak van het bewaarschoolonderwijs door hen aanhangig is gemaakt, alsmede aan dat lid van den Gemeenteraad, hetwelk deze aangelegenheid in de vergadering van dat lichaam heeft te berde gebracht. Zijnerzijds gaf hij gaarne de verzekering, te zullen mede werken aan de bereiking van het ge stelde doel. Een zeer krachtig applaus volgde op deze uiting; de heer De Bruijne dankte voor deze vriendelijke woor den en de daarmede betoonde in stemming, waarmede de vergadering beëindigd was. HOOFDPLAAT. H. Kindsheid. Zondag j.l. hield de H. Kindsheid haar jaarlijkschen optocht. Aan deze optocht verleende het muziekgezelschap „Oefening Baart Kunst" haar welwil lende medewerking. De stoet was dit jaar aanmerkelijk grooter dan vorige jaren; behalve de gewone groepen, zooals: Chineezen, Japanneezen, zwarte en witte Zusters enz. enz., waren er 3 prachtige versierde praalwagens bij resp. voorstellende: een school uit Afrika, de Engelbewaarder en de aller mooiste wagen n.l. de Lievenvrouwen- wagen. De geheele optocht werd door pastoor Fr. van Beekhoven verfilmd. Na deze optocht speelde Hoofd plaat een wedstrijd tegen Biervliet ten bate van het uitzendfonds voor het zwakke en misdeelde kind. De belang stelling voor deze wedstrijd was tame lijk goed; Biervliet won van Hoofd plaat na een kalm, zonnig partijtje met 21. SINT KRUIS. Raadsvergadering. In de voltallige zitting van den Raad werd besloten: le den heer M Uitde- willigen een deel van het door hem betaalde schoolgeld te restitueeren; 2e tot invoering van het gezinspersoons- kaartenstelsel; 3e de verbetering van het rijwielpad Aardenburg—Sint Kruis op te dragen aan B. en W., nadat de heer De Backere zijn voorstel in de vorige vergadering gedaan om een proef met tegels te nemen, had inge trokken; 4e nog niet in te gaan op het verzoek van G. S. om een over eenkomst te sluiten met het G.E.K.RO.- bedrijf te Schiedam, maar adhesie te betuigen aan een schrijven van het gemeentebestuur van Terneuzen, waar in aangedrongen wordt op verlenging van den termijn, waarbinnen moet aan gesloten worden met een destructie bedrijf; 5e de instructie van den Ge meente-ontvanger te wijzigen, met het oog op vervanging en in verband met de opheffing der zekerheidstelling van dezen ambtenaar; 6e op de be grooting 1938 een post te brengen voor volksfeesten bij gelegenheid van het 40-jarlg jubileum van H.M. de Koningin; 7e de steun, die een paar ingezetenen ingevolge art. 13 der L Onderwijswet 1920 ontvingen met 1 Augustus 1938 in te trekken. De rekening 1937 werd den Raad aangeboden. De eindcijfers van den gewonen dienst zijn: f 20581,63 ont vangsten en f 18236,37 uitgaven. Batig slot f 2345,26. Van den kapitaaldienst waren de cijfers f 2400 ontvangsten; f 4500 uit gaven. Nadeelig slot f 2100. Bij de rondvraag stelden de heeren De Smet, Van den Bunder en Dui- nlnck enkele vragen, die door den Voorzitter naar genoegen beantwoord werden. OOSTBURG. Raadsvergadering. In de Vrijdag gehouden raadsver gadering werd een wijziging gebracht in het huurcontract met het Rijk voor de rijkskantoren. De verordening tot heffing van schoolgeld werd opnieuw vastgesteld. Een subsidie van 25 gulden werd toegekend aan de plaatselijke commis sie van den bijz. vrijw. landstorm. De rekening van het gasbedrijf over 1937 werd aangeboden met een na deelig slot van f 871. De gemeenterekening met een voor- deelig saldo van t 6724 in den ge wonen dienst en een nadeelig slot van f 205 in den kapitaaldienst. Een onderzoek zal worden ingesteld tot het graven van een brandput. Voor de Volderstraat zal een par keerverbod worden ingesteld. Voor de jubileumfeesten werd een bedrag beschikbaar gesteld. BIERVLIET. Jubileumfeesten. Onder voorzitterschap van den Bur gemeester werd Vrijdag etn bijeen komst gehouden van het Oranje-comité ter bespreking der feestelijkheden. Besloten werd op 6 September een feest te organise ren voor de school kinderen, aangevuld met attracties voor volwassenen. Volgende week zal een lijst ter in- teekening worden gepresenteerd aan de ingezetenen. RETRANCHEMENT. Ongeluk. De timmerman H. Z. alhier had het ongeluk van een in aanbouw zijnden ijzeren hangar een stuk hout, dat hij moest ondersteunen, op het hoofd te krijgen, waardoor hij een lichte hersen schudding opliep. Na medische hulp mocht hij thuis verder verpleegd worden. ZUIDZANDE. Raadsvergadering. Vrijdag 29 Juli vergaderde de ge meenteraad. Afwezig de heeren J. J. Perduijn en A. Verbuijt. Bij de inge komen stukken was een verzoek om subsidie van de Gewestelijke Land storm Commissie voor Zeeland. Op voorstel van B. en W. wordt besloten dit verzoek aan te houden om dan op de begrooting 1939 een post te plaatsen. De heer P. Luteijn wees op het nut dezer instelling en wilde voor 1938 ook

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2