Uit de oorlogvoerende landen Gevonden en Verloren. Kerk- en Schoolnieuws. Binnenland. Ingezonden. Rechtszaken. Sport. Gewestelijk Nieuws. Hoogwatergetij Breskens, Gemengd Nieuws AARDENBURG. Geslaagd. Te Amsterdam slaagde voor het M. U. L. O. diploma A o.a. Mejuffrouw J. E. Mulder, alhier. Gisteren behaalde de heer A. P. de Groote te Draaibrug de hoofdakte L. O. OOSTBURG. Voor de hoofdakte L. O. slaagde gisteren de heer P. J. van Kampen, alhier. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 31 Juli Breskens 9,30 uur Ds Goudzwaard. 5,30 uur Ds Goudzwaard. I,30 uur Zondagschool. Cadzand 10.— uur Ds Visser. Hoofdplaat 10,uur M. R. Pliester. NleuwvBet II,— uur Ds. P. de Haas, Utrecht. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 10,— uur Ds J. A. Swart. Zuidzande 10,— uur Prof. Dr. P. Stegenga, van Amsterdam. Groede 9,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 930 uur Da. M. P. Stol. Vrije Evangelische Gemeente. Breskens 9,30 uur dhr Iz. Cappon. 5,30 uur Cand, T. H. Penninga. Nieuwvliet 10,— uur Cand. T. H. Penninga. Retranchement 2,30 uur Cand. T. H. Penninga. Een regeling tusschen Neder land en generaal Franco. De regeeringspersdienst deelt het volgende mede. In aanmerking nemende, dat het ge zag van generaal Franco zich thans uitstrekt over het grootste gedeelte van Spanje, heeft de Nederlandsche regeering met diens bewind een rege ling getroffen inzake wederzijdsche vertegenwoordiging in dier voege, dat elk van beiden een agent zal vestigen teneinde de belangen van zijn land- genooten voor te kunnen staan. Bovendien zullen in een aantal na der overeen te komen plaatsen sub agenten kunnen worden benoemd, die werkzaamheden zullen verrichten, ver gelijkbaar met die van consulaire ambtenaren. Een erkenning, hetzij de jure, hetzij de facto houdt deze regeling niet in. In verband met bovenstaande mede- deeling van den regeeringspersdienst, doet men ons opmerken, dat een der gelijke regeling reeds eerder met Franco werd aangegaan door de re geeringen van Zwitserland en Tsjecho- slowakije. De maximum-snelheid. Het ligt in de bedoeling van den minister van waterstaat, zoo meldt de Telegr., binnenkort bij de Invoering van de Verkeerswet voor te stellen, voor alle plaatsen van Nederland een zelfde maximum snelheid te bepalen. Vermoedelijk zal dit voor de be bouwde kommen der gemeente 50 K.M. per uur zijn. Vermoedelijk zal de minister een speling van 5 K.M. voorstellen, zoo dat de automobilist of motorrijder eerst bij het overschrijden van 55 K.M. strafbaar zou zijn. Het Prinselijk gezin. Heden zullen Prinses Juliana, Prins Bernhard en Prinses Beatrix te Gedser aankomen, waar Zij gedurende twee dagen de gasten zullen zijn van graaf en gravin Ahlefeldt op het landgoed Ourupgaard bij Nykoebingfalster. Graaf Claus Ahlefeldt, oudste zoon van de familie en Deensch huzarenofficier, is een vriend van Prins Bernhard en ver toefde tijdens de huwelijksplechtigheid in Nederland. Van hieruit vertrekken Zij naar een Noord-Duitsche badplaats in de om geving van Warnemünde. Acht dagen eerder met groot verlof. De eerste ploeg van de lichting 1938 der infanterie zal, naar de „Tel.'' mededeelt, in verband met de feesten in September, acht dagen eerder met groot verlof gaan en dus niet 9, maar 2 September afzwaaien. Nationaal Jubileum 6 Sept o— Naar ons van bevoegde zijde werd medegedeeld, blijft het aantal Zeeuwen dat zich heeft aangemeld voor deel neming aan het op 6 September ter gelegenheid van het 40-jarig regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin te houden défilé op den Dam te Am sterdam, beneden de verwachting. Dit is te meer te betreuren, omdat de deelneming van andere provincies een groot succes zal worden. Indien Zeeland niet wil achterblijven, zal zich nog een vrij groot aantal per sonen moeten opgeven. Met name was op grootere deelneming uit de kringen van land- en tuinbouw en op aanwe zigheid van veel Zeeuwen in het cos- tuum van hun streek gerekend. Wij wekken dan ook in het bijzon der de landbouwende bevolking op, om zich alsnog aan te melden voor het défilé door aan het lid van het Nationale Jubileumcomité voor Zeeland Mr Dr R. W. Graaf van Lynden, Ter Hooge bij Middelburg, vóór 6 Augus tus een opgave te zenden, bevattende: a. namen en volledige adressen der deelnemers en deelneemsters, b. mededeeling of al dan niet het costuum van de streek zal worden ge dragen, c. eventueel de naam van de orga nisatie die door de deelnemers verte genwoordigd zal worden, d. vaandels en attributen, die men zich voorstelt mee te nemen. De kosten zullen in geen geval een bedrag van f 5,— per persoon te boven gaan. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Stichting „Amor est Iustitia". (Liefde is Rechtvaardigheid). Te 's-Gravenhage werd opgericht de Stichting „Amor est Iustitia" (Liefde is Rechtvaardigheid). De Stichting beoogt het werk van van den heer H. W. Knoest, speciaal op dierenbeschermingsgebled, op kracht dadlger wijze voort te zetten. Het doel der Stichting is alles te be vorderen wat tot veredeling der Menschheid bijdraagt, speciaal echter harer verhouding tot de weerloozen, de Dieren. De Stichting wil een doorloopende activiteit in het leven roepen en op voedend de menschen van de verschil lende mistoestanden in kennis stellen, en deze mistoestanden ten spoedigste doen verdwijnen. De Stichting zal trachten door inter nationaal contact een internationaal te regelen wetgeving in Jhet leven te roepen, waartoe zij door de wereldre laties van den heer Knoest In staat hoopt te zijn. Het voorloopig Bestuur is als volgt samengesteld: Voorzitter: Ad. A. van Leeuwen. Secretaris: H. W. Knoest. Penningmeester: Mej. D. Verhagen. De Stichting staat als zoodanig bui ten het maandblad „Amor est Iustitia'' hoewel alle publicaties inzake de Stich ting daarin zullen worden opgenomen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Hooger beroep. Door C. de Baere, 35 jaar, land bouwer, wonende te Eede, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Oostburg van 23 Juni 1938, waarbij hij wegens „overtreding der Jachtwet" Is veroor deeld tot f 15 of 10 dagen hechtenis. Opheffing faillissement. Het faillissement van Jan de Wilde, winkelier in manufacturen, galanterieën en borstelwerk, wonende te Aarden burg, Marktstraat 13, is opgeheven wegens gebrek aan baten. Curator Mr. W. Le Mair, advocaat te Sluis. Beëedigd. Ter terechtzitting der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg, Kamer voor Burgerlijke en Handelszaken, is beëedigd als Plaats-vervangend Notaris de Heer A. H. M. van den Hoek, Candidaat-Notaris ten kantore van No taris J. Mijs te Oostburg, wonende te Oostburg. DUIVENSPORT. SLUIS. Uitslag van de duivenwedvlucht uit Arras met 79 jonge duiven door de duivenvereeniging Recht voor Allen te Sluis, afstand 122 km. Eerste duif 8 u. 39 min. 20 sec. snelheid 1280.45 m laatste duif 8 u. 54 min. 28 sec snel heid 1204.15 m. Prijswinnaars: M. Hoondert 1; W. du Fossé 2, 3, 7, 11, 18 en 20; P Lou- wagie 4 en 12; H. Bogaard 5; J. Maas 6, 10 en 24; Osc. de Clerq 8 en 23; L. Dhondt 9 en 21; J. van Hoorn, Re tranchement 13 en 19; Jan Wage 14 en overduif; E. Baert 15 en overduif; A. Verstraete 16 en 22; J. Aers 25; F Verheije 26 en 27. Oude duiven: Iz. Sanders 1; M. Hoondert 2. TOUR DE FRANCE. De 19e étappe Metz—Reims is door de Franschman Galateau gewonnen. Onze drie vertegenwoordigers had den ook vandaag eenige vertraging. Hellemons eindigde op nummer 47 in 6 uur 39 min. 32 sec. Even later kwam Van Schendel binnen, terwijl Middelkamp de laatste der drie werd. Hij moest namelijk op enkele kilome ters voor aankomst repareeren en ver loor hierdoor eenige minuten. In het algemeene klassement hebben onze landgenooten hun plaatsen be houden. Middelkamp is 42ste, Van Schendel 50ste en Hellemons 55ste en laatste. Van Schendel, die met zijn ernstig geblesseerden arm kranig door zet, verwierf den prijs voor den meest ongelukkigen rijder, hetgeen wel be wijst hoeveel tegenslag hij de laatste dagen heeft gehad. Belangrijke wijzigingen komen er in de algemeene rangschikking niet voor en deze zijn in de laatste drie étap pes ook niet meer te verwachten. SPANJE. Van de fronten. In berichten uit Barcelona wijst men er op, dat de door de regeeringstroe- pen ten uitvoer gelegde operatie aan het front van den Ebro de resultaten heeft gehad, die men er van verwachtte. De betrekkelijke kalmte, die zich Woensdag reeds deed gevoelen aan de fronten van den Levant en Estre- madura, is gisteren nog duidelijker ge worden. De weerstand der regeeringstroepen rondom Viver, zoo wordt verder van regeeringszijde gemeld, houdt het of fensief der ltaliaansche troepen in de richting van Segorbe tegen. De regee ringstroepen, die het noordelijke deel van de Sierra de Espadan verdedigen beletten de rechtschen het bergmassief over te trekken en door te dringen tusschen Segorbe en Sagunto. De rechischen hebben nieuwe aanvallen ondernomen op de Sierra de Espadan bij het gehucht Almenaria, teneinde 'n doorgang te forceeren. Zij stuitten echter op de regeeringsslellingen. Op vijf kilometer ten noorden van Viver hebben de rechtschen zonder succes Trezuela ten Zuidoosten van Caudiel aangevallen. CHINA. De opmarsch naar Nantsjang. Naar het Chineesche telegraafagent- schap meldt, schrijft de Central China Post o.m.: Met den val van Kioekiang werden aller oogen gericht op het kleine spoorwegstadje Tehan, halver wege tusschen Kioekiang en Nantsjang, dat naar men verwacht, het volgende doel der Japanners zal worden. Chi neesche berichten melden, dat de Ja- pansche troepen Westelijk zijn opge rukt uit Koetang en zich thans in Zui delijke richting naarNankang begeven ten Westen van het Poyangmeer, klaar blijkelijk met de bedoeling van Nan- kang naar Tehan op te rukken. Nan- kang, dat eens een bevolking van 90.000 zielen had, is thans practisch leeg, daar bijna de geheele bevolking is gevlucht voor de herhaalde lucht bombardementen. Het Chineesche hoofdkwartier meldt, dat zware ver sterkingen naar Tehan worden gediri geerd om een mogelijken opmarsch der Japanners langs den spoorweg naar Nantsjang tegen te houden Nu Chi neesche versterkingen Westelijk van Kioekiang zijn aangekomen, is men in militaire kringen in Hankau van mee ning, dat een Westelijke opmarsch langs den Zuidelijken Jangtseoever moeilijk zal zijn voor de Japanners. BRESKENS. De a.s. feestelijkheden. Ter gelegenheid van de Historische Tentoonstelling tijdens de Jubileum dagen van H.M. de Koningin zal be halve een sterrit door Zeeuwsch Vlaanderen, alhier ook een groote Gaaischietlng worden gehouden, waar aan alle schutters, zoowel uit ons land als uit België kunnen deelnemen. De ingezetenen worden opgewekt gedurende die dagen hun woningen door verlichting en versiering een feestelijk aanzien te geven. Ook de winkeliers worden verzocht hun etalage keurig te verzorgen. Het Bestuur der Oranje-vereeniging verzoekt aller medewerking en beveelt de te houden Bazar op Zaterdag 6 Aug. ter verkrijging der noodige gelden, in ieders belangstelling aan. Als allen medewerken zullen het voor Breskens onvergetelijke dagen worden. De vreemdelingen. Donderdag zijn met de provinciale booten van hier naar Vlissingen ruim 2800 passagiers en ruim 150 auto's overgezet. Ongeluk. Dinsdagmorgen geraakte de heer S. alhier met zijn arm bekneld tusschen de drijfriem eener machine, in de garnalendrogerij van de fa. Gebr. v. d. Sande. Geneeskundige hulp werd in geroepen die spoedig ter plaatse was. Men constateerde een breuk en in wendige kneuzingen. Na verbonden te zijn kon de heer S. huiswaarts keeren. GROEDE. Ongeluk. Woensdag kwam de ongeveer 6- jarlge J. v. P. alhier al spelend achter een stilstaande auto geloopen, toen de auto van den heer S. juist passeerde. Door plotseling remmen wist de chauf feur erger te voorkomen, maar kon niet verhinderen dat de jongen nog met een spatbord in aanraking kwam. Nadat de aangeredene naar zijn woning was vervoerd, kon de ontbo den geneesheer gelukkig geen ernstige verwondingen constateeren. Benoeming. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Augustus benoemd tot Gezworene van het Waterschap Groede en Baanst, de heer J. B. Becu-Verhage alhier, en tot Gezworene van het Waterschap Groot en Klein Baarzande, de heer J. F. de Mllliano alhier. IJZENDIJKE. Benoeming. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Augustus benoemd tot Gezworene van den Clarapolder, de heer Th. van de Vijver, alhier. SLUIS. Wegverbeteringen. Na den aanleg van den nieuwen asphalt weg van de hofstede van den landbouwer Provoost tot aan deze van den landbouwer Poisonnier is men thans ook bezig het gedeelte van eerstgenoemde hofstede tot Sluis in een geheel nieuw kleed te steken. De werkzaamheden, welke worden uit gevoerd onder leiding van de aanne mers J. den Ouden uit Zierikzee en Van den Berg uit Brulnisse hebben op het oogenblik zoo vergevorderd stadium bereikt, dat we mogen aan nemen, dat ze voor 2/3 deel zijn af- geloopen en dat de weg ongeveer half September voor het verkeer zal worden opengesteld. Voor de gemeenten Sluis en Re tranchement zijn deze werkobjecten welkome werkverschaffingen, omdat een groot aantal werkloozen uit deze gemeenten te werk zijn gesteld, voor geruimen tijd. Wanneer de geheele weg voltooid zal zijn, zal de liefheb ber van natuurschoon het echter be treuren, dat een groot deel van den prachtigen tuin van het Protestantsch Tehuis voor Ouden van Dagen Ro- zenoord aan deze plannen moest wor den opgeofferd. Wanneer eenmaal de weg zal vol tooid zijn, hopen we dat deze zal voldoen en dat het verkeer er in de eerste plaats mee gebaat zal zijnl Ongeluk. Een dochter van den landbouwer G. alhier had het ongeluk zoodanig met haar flets te vallen, dat zij van pijn niet meer kon opstaan. Toegeschoten hulp zetten haar in een stoel, waarna zij met een auto naar huis werd ver voerd. Daar klaagde zij over hevige pijnen in den rug. Oranjevereeniging. Als nieuwe bestuursleden van de Oranjevereeniging werden benoemd in de plaats van de heeren H. van Mazijk voorzitter en J. Wage secretaris, welke beiden voor deze functies had den bedankt, de heeren H Bakker en J. van Horck. SCHOONDIJKE. Raadsvergadering. De Raad vergaderde Woensdag voltallig. Besloten werd aan de plaatselijke afdeeling van den Bijzonder Vrijwilligen Landstorm f 5 subsidie te geven. Een overeenkomst werd aangegaan met de Gecro te Overschie, ingaande op 1 Juni 1939 omtrent de destrictie van vleesch, enz. en dat de cadavers binnen- 24 uur zullen worden wegge haald. Een adres van een comité tot op richting van een gasmaatschappij om concessie voor de levering van gas werd aangehouden. De gemeenterekening over 1937 bedroeg in ontvangsten f 53371,65 en in uitgaaf f 41338,57. Kapitaaldlenst had een nadeelig slot van f 12339,75. Besloten werd Burg. en Weth. te machtigen te onderzoeken wat de kosten zouden bedragen voor buiten gewone herstelling aan het gemeente huis en het opnieuw inrichten van de secretarie en de raadzaal. De instructie van den gemeente ontvanger werd gewijzigd. Burg. en Weth. werden gemachtigd een onderzoek in te stellen naar de kosten van een weg over het nieuw aangekochte bouwland. HOOFDPLAAT (No Een). De Kermis. De opbouw van de kermis te Num mer Een welke Zaterdag, Zondag en Maandag wordt gehouden heelt een ongekende drukte voor de jeugd alhier. In geen jaren zijn er zooveel attracties geweest. Behalve de goede gelegenheid voor dansen, zijn gearriveerd een draai- en zweefmolen, schietspel, werpspel, di verse snoep- en andere kramen, en natuurlijk zullen de patates-frites-kra- men en ijsco-wagens niet ontbreken. Nummer Een kan weer als van ouds lustig kermis vieren. BRESKENS. Gevonden: Een kinderjasje. Inlichtingen ter secretarie. Marktberichten Oostburg, 27 Juli. Avicultura: aan voer 54 k.g. boter; prijs f 1,11 tot f 1,54 per k.g. DAGEN vm nam Zaterdag 30 Juli 4,07 4,31 Zondag 31 4,52 5,16 Maandag 1 Aug. 5,37 6,01 Dinsdag 2 6,27 6,51 Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Zaterdag 30 Juli nam. 21,27 Zondag 31 21,26 Maandag 1 Aug. 21,25 Dinsdag 2 21,24 Drie kloosters in Salzburg ge sloten. Naar de „Osservatore Ro mano" verneemt, zullen drie kloosters gesloren zijn en dat den oversten dezer kloosters het betreft een klooster van Capucijrer monniken, een van Franciscanen en een van znsters Cla rissen bevel hebben gekregen on middellijk de gebouwen te ontruimen. Het blad maakt tevens melding van een onlangs uitgevaardigd decreet, waarbij godsdienstonderwijs op Oos- tenrijksche handelsscholen wordt afge schaft. Bij het baden in zee verdronken. Gistermiddag zijn bij het baden in zee te Katwijk een 33-jarige ge neesheer uit Appingedam en zijn 20- jarige dienstbode verdronken.

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2