BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens 3©wieexv\e Ontspanning. FEUILLETON HET SIGNAAL Kon. Nat. Vereen, tot steun aan Miliciens. HiT HOOGST IN KWALITEIT HET LAAGST IN PRIJS 47ste Jaargang Vrijdag 29 Juli 1938 Nummer 4358 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden I 1.25 Buiten Breskens per drie maanden I 1 40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regeb f 0.40 (bij vooruitbetaling) Ingevolge artikel 8 van de wet tot bestrijding van den coloradokever ver leen ik hierbij vergunning aan belang hebbenden voor het vervoer van alle producten, gegroeid op perceelen, waar op de coloradokever is gevonden of waarop de aanwezigheid van dit insect vermoed wordt. Breskens, 27 Juli 1938. de Burgemeester; J. P. DROST. Na afloop van het bezoek, dat von Dirksen, de Duitsche ambassadeur in Londen, in het laatst van de vorige week aan Chamberlain heeft gebracht, wees de politieke barometer van Eu ropa - - plotseling op mooi weer. Waarschijnlijk omdat men beseft, dat verandering der vooruitzichten, als zij slechts op stemmingswisselingen berust, door de ervaring bewezen heeft geens zins duurzaam en nog minder betrouw baar te zijn, wilden velen hieraan ook een matei ieelen grond geven. Zij be seften wel, dat zooals de omstandig heden nu in Europa zijn, alleen nieuwe concrete stappen of maatregelen tot een ontspanning kunnen bijdragen, al dus de N. R. Crr. Al spoedig deden dan ook allerlei geruchten de ronde over wat Duitsch- land zou hebben voorgesteld, o.a. be treffende een accoord van vier garan ties voor de Tsjechische Integriteit, een plebisciet na een reeks van jaren, enz. Zij worden alle echter door offlcieele kringen te Londen ontkend en naar men kan aannemen terecht, omdat zij berustten op een meer of minder on juiste interpretatie van het behandelde. Hoe deze interpretaties tot stand kwa men, is niet moeilijk te bedenken, in dien men in het oog houdt, dat alle diplomatieke en aanverwante kringen eensgezind waren In de overtuiging, dat de Tsjechische zaak op deze wijze niet voor elkaar komt en dat het ont breken van overeenstemming tot een crisis in Europa kan leiden, redenen 33. Naar het Engelsch. Hij had met een vriendelijk woordle de pleegzuster weten te overreden •ook hem binnen fe laten, toen hij hoorde, dat Kolonel Farrant bij haar was. Mag Ik binnen komen? vroeg hij, het feit over het hoofd ziende, dat hij al halverwege de kamer stond. Het verheugt mij u weer in zooverre her steld te zien, M'ss Royon. Ik moet u bedanken voor de kans, die u mij gegeven hebt te herstellen, antwoordde zij, naar hem opkijkend, terwijl hij haar hand greep, maar on middellijk sloeg zij haar oogen neer, toen zij den vurlgec blik in de zijne bemerkte. Kolonel Farrant stond op en stelde Sasha voor een wandelingetje met hem te maken, waardoor hij tactvol den beiden jongelui de gelegenheid gaf zich vrij uit te spreken. f waarom men overal ijverig zoekt naar wegen, welke een uitweg uit de im passe zouden kunnen brengen. Dat men de mogelijkheid van het zoeken naar andere oplossingen in het oog moet houden bij mislukking van de thans gevolgde methode, ontkent men trouwens ook te Londen niet. Voor- loopig hebben echter leidende Engel- sche kringen, gelijk hieronder zal blij ken, de hoop op succes langs den thans gevolgden weg nog niet geheel opgegeven. In tegenstelling tot wat velen ver wacht hebben, moet de oorzaak van het herleefde en verstevigde optimisme we! degelijk in de eerste plaats in een kwestie van atmosfeer worden gezocht. De vertegenwoordigers van Duitsch- land hebben nog eens duidelijk ge maakt, dat Berlijn met betrekking tot het Sudetenduitsche vraagstuk een vredelievende oplossing wil. Die op vatting kon men trouwens ook eenige weken geleden reeds uit den mond van de leiders van de partij van Hen- lein vernemen. Maar wat Londen het meest vertrouwen schijnt te geven is dat men daar den indruk heeft gekre gen, dat Berlijn inderdaad bereid is over de geheele kwestie te praten. Een oplossing, aldus de Engelsche meening, wordt slechts mogelijk, nadat uit informeele contacten een zekere verstandhouding is geboren. In de laat ste weken heeft Duitschland deze cot.- tacten niet geschuwd en deze stellen een herleving van de internationale samen werking in het vooruitzicht met als eerste doel: het ontnemen van het acuut karakter aan de tegenwoordige situatie. Hierop heeft Engeland in de eerste plaats zijn hoop gebouwd en het spreekt vanzelf, dat er in dit sta dium nog van weinig concreets sprake kan zijn. Evenmin is er dan reden om over te gaan tot offlcieele besprekin gen tusschen enkele der voornaamste landen over de Tsjechische kwestie. Wat Engeland ook bijzonder aange naam moet aandoen en de stemming In Engeland beheerscht voor een goed deel die van Europa is het feit, dat de Duitschers uiting geven aan een toenemend vertrouwen in Engeland's oordeel over de wijze, waarop getracht wordt, een oplossing te vinden voor de wenschen der Sudetenduitschers. De omstandigheden hebben deze toe nadering aanzienlijk vergemakkelijkt. Want een deel van het Engelsche volk gewend aan breed opgezette oplossin gen, is niet ingenomen met de wijze van behandeling van deze kwesties door de Tsjechische regeering. Her haaldelijk is de laatste dagzn in Engel sche kringen een parallel met de Ier- sche kwestie getrokken en hoewel men De jonge man ging zitten op den leegen stoel van den kolonel en ging regelrecht op zijn doel af, zooals dat bij de marine het gebruik is. Una zoo mag ik je toch wel noemen? er behoeven niet veel wooiden tusschen ons gesproken te worden na alles wat wij samen door leefd hebben. Ik heb je lief met heel mijn hart; ik deed dit al bij onze eerste ontmoeting. Heb je mij ook lief? Een diepe blos overvloog haar ge laat en haar hand beefde, toen hij die vastgreep. Je vergeet, dat Ferdinand Colman mijn Wij kunnen hem beiden vergeten, viel hij haar in de rede. Dit is iets tusschen ons belden en niemand kan er tusschen komen. Je wilt ons leven toch niet bederven door een dwaze opvatting, Una? pleitte hij met on weerstaanbare teederheid. Endicott las haar antwoord uit haar oogen en, terwijl hij haar naar zich toetrok, kuste hij haar vurig. Je hebt geen tijd laten verloren gaan, jonge man, sprak de kolonel, de verschillen niet ontkent noch on derschat, is het woord „home-rule" ten aanzien van de Sudetenduitschers ee- nigszins in de mode gekomen. Trou wens is de ontstemming, welke eenige weken geleden te Praag reeds merk baar was, waar men zich meer en meer geneigd toonde Engeland's raadgevin gen als bemoeizucht te betitelen en misschien ook te behandelen, een dui delijk bewijs, dat de opvattingen van Praag en Londen geenszins zoo dicht bij elkaar staan. In zijn onderhoud met Chamberlain heeft von Dirksen nog eens de ver zekering van Duitschland's vredelie vende bedoelingen gegeven. Daarte genover heeft de Engelsche minister president niet nagelaten den Duitschen ambassadeur te verzekeren, dat Enge land in Praag actief zal blijven en in het belang van den goeden gang van zaken zijn diensten zal blijven aanbie den. Hij heeft wat dit betreft de daad bij het woord gevoegd en reeds Zaterdag bracht Newton, de Engel sche gezant te Praag, een bezoek bij Hodzja. Men zal zich herinneren, dat de Tsjechische regeering over de samen stelling van het nationaliteitenstatuut met een commissie uit de Kamer on derhandelt. Hoewel steeds gezegd was, dat de minderheden gelegenheid zouden krijgen het regeeringsontwerp te bestudeeren, vreesde men in de kringen der minderheden, dat de re geering het door de kamercommissie aanvaarde ontwerp nu ook zonder meer voor de Kamer zou willen bren gen en de besprekingen met de min derheden zeer summier zou willen af doen. Het blijkt nu, dat de Engelsche regeering deze vrees deelde en mede terwille van de eventueele consequen tie heeft zij er te Praag op aange drongen, dat het regeeringsontwerp niet voor de Kamer zal worden ge bracht voor en aleer het van alle zijden met de minderheden is bezien. De motieven, welke Londen tot het nemen van dezen stap hebben bewo gen, zijn duidelijk. Overhaaste Indiening van het thans gereedgemaakte regeeringsontwerp, dat aan de Engelsche regeeringskringen al evenmin bevrediging schijnt te kunnen schenken als aan Sudetenduitschers, zou in verband met de kloof tusschen beide partijen in Tsjechoslowakije tot een acute crisis leiden. Deze nu moet voorkomen worden. Niet alleen, om dat het naar Engelsch inzicht voor de Tsjechoslowaaksche regeering geen enkel nut heeft te laten zien, hoe diep de kloof is, maar dat haar taak moet zijn die kloof te overbruggen. Maar daarnevens ook, omdat de Engelschen, die beseffen dat de de bacle in Praag mogelijk komt, inmid dels overleg kunnen plegen met an dere landen om langs anderen weg tot een oplossing te geraken. Waartoe de mogelijkheid niet uitgesloten is, in dien men te Berlijn evengoed als de leiders van Heinlein's partij, gaat be seffen, dat bij gebruik van gewapende kracht de Sudetenduitschers het eerste en meest geplaagde slachtoffer zullen zijn. De Afd. Middelburg van deze Ver- eeniging verzoekt ons opname van het volgende: Er is op internationaal gebied den laatsten tijd veel gebeurd, dat onrust wekt. Nog dagelijks worden daden verricht, die een gevoel van groote onzekerheid geven. Het gevoel van veiligheid, dat de grootsche schepping van Wilson te Genève ons had verschaft, is helaas verdwenen. En de volken, die tot voor kort nog naar dat machtige instituut opzagen als naar een symbool van zekerheid, hebben zich, hoewel aarze lend en dan nog met tegenzin, er van rekenschap gegeven, dat het voor eigen veiligheid zaak is in ieder geval: voorloopig uitsluitend te vertrouwen op eigen kracht- Zoo ook ons volk. En onze regeering. Vandaar de voorstellen tot uitbrei toen hem het groote nieuws werd meegedeeld. Maar dat verwondert mij niet en uit alles, wat ik \an je ge hoord heb, geloof ik, dat ik je beide van harte geluk kan wenschen met jullie keuze. Je moet ons in Londen komen opzoeken, zoodra je verlof hebr; dan kun je kennis maken met mijn vrouw. Una is haar oogappel en zij zal niet tevreden zijn, eer zij den dief heeft gezien, die haar schat ont stolen heeft! Den volgenden dag werd het nieuws in het heele hospitaal bekend en een paar dagen later nam zij, geheel her steld, afscheid van de Zusters en de andere patiënten, met wie zij had kennis gemaakt. -0 - Een maand later had er in het oude huis in Hampstead een fee stelljk weer zien plaats ter eere van Una's ver loving met Ralph Endicott, die met een bijzondere dienstzending naar Egypte zou gezonden worden. Het trof toevallig, dat die verlovingsdag samenviel met den verjaardag van Lady Farrant. Er was dien middag druk bezoek en met een stralend ge zicht ontving zij alle vrienden en ken nissen. Una stond in een grooten kring, eenvoudig in het wit gekleed, met als eenige versiering een roode roos in haar ceintuur; graaf Laski was ook overgekomen en zag er nog bleek en vermoeid uit na alle ontberingen, die hij geleden had; maar hij voelde zich gelukkig door de nabijheid van vrouw en dochter; zelfs de oude pro fessor Jevons was ook aanwezig en verder nog een half dozijn intieme vrienden. Graaf Laski hij had zijn recht- matigen titel weer aangenomen verwachtte spoedig de vrijheid te heb ben naar zijn voorvaderlijke bezittingen terug te keeren, wanneer Polen weer zijn plaats zou innemen onder de staten van een bevrijd Europa. Hii bleek te zijn een man, op wien men volkomen kon vertrouwen, waar door hij veel kon goedmaken, wat zijn vrouw in haar zwakheid had be dorven. Kolonel Farrant dronk verscheidene toasten gedurende het diner en toen de dag voorbij was, voelde Una zich ding van weermacht en verdedigings- materieel. Maar, zonder een goeden geest, ver mag zelfs een modern uitgeruste en goed geoefende weermacht niet veell Onze Vereeniglng tracht, tot het be houden van een goeden geest, een misstand weg te nemen, hierin bestaan de, dat de militieplichtigen d.z. zij, die straks, In geval van nood, de kas tanjes uit het vi. ur moeten halen door de vervulling van hun dienstplicht nadeel ondervonden. De Vereeniglng heeft totdevles.dat het een vanzelf sprekende zaak behoort te wezen, dat een militleplichtige, wan neer hij voor oefening wordt opgeroe pen, niet wordt ontslagen, doch dat hij na afloop van zijn diensttijd zoo eenigszins mogelijk weder bij zijn voormallgen werkgever wordt te werk gesteld. Wij noodigen U uit, ieder in eigen kring, deze gedachte te propageeren, opdat zij gemeen goed worde 1 Wilt U ons hierbij helpen? Zoo ja, doet U dit dan door tevens lid van onze Vereeniglng te worden, waartoe U zich kunt opgeven aan het secreta riaat der afd. Middelburg, Bogardstr. 26. Subsidie ontvangt de Vereeniging niet. Daarom zijn vrijwillige bijdragen noodig om stoffelijken steun te verlee- nen aan die militieplichtigen, die ondanks ons streven nadeel van de vervulling van hun dienstplicht hebben moeten ondervinden De contributies worden in de eerste plaats bestemd voor de locale behoefte. In 1936 keerden wij aan steun in totaal ongeveer f 7000 uit; over 1937 bedroeg deze som circa f 8600. Zoodra de verlenging van den eer sten oefentijd en de uitbreiding van het aantal dienstplichtigen van elke lichting hun beslag hebben gekregen, Zullen vanzelf ook de steunuitkeeringen aanzienlijk stijgen. Het totaal der contributies van onze leden bleef in 1936 f 3000 beneden de steunuitkeeringen; in 1937 ongeveer f 4000. Dit nadeelig verschil wordt in de naaste toekomst grooter. Helpt U mede het aan te zuiveren Wij doen hiertoe een ernstig beroep op UI =- 1 Het Bestuur der Afd. Middelburg. - BOEKBESPREKING. Het Augustus-nummer van Beyer's Mode für Alle geeft weder een groote verscheidenheid van modellen zoowel voor mevrouw als het werkende meisje. Een speciale kinderpagina alsmede drie raderpatronen van de meer dan 100 modellen zijn hieraan toegevoegd. rijk in de liefde en vriendelijke gedach ten van allen, die haar omringden. Totdat de vrede zou worden ge sloten zou het jonge meisje bij de Farrants blijven en in de hospitalen spelen en zingen, om de sombere da gen voor de arme lijders wat lichter te maken door haar zonnig gezicht en de muziek van haar stem. Eenige oogenblikken bleef zij met Ralph op den drempel staan, toen het tijd voor hem was, om heen te gaan en samen keken zij op naar de sterren, zooals duizenden door alle eeuwen heen dat hadden gedaan vóór hen. Toen keek Endicott naar het gezicht van zijn verloofde, dat volle tevreden heid en geluk uitdrukte en zacht vroeg hij: Wij hebben geen berouw over onzen stap, is 't wel, Una? Ik lees een ge lukkige toekomst In de sterren en jij? Droomerig sprak het jonge meisje: Ja Ralph, haar boodschap is dezelfde als heel lang geleden In 't Oosten: „vrede op aarde, in de menschen een welbehagen!" En in dien geest van hoop en we- derzijdsch vertrouwen scheidden zij voor dien dag. Einde

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1