AKKERTJE Kerk- en Schoolnieuws. Land- en Tuinbouw. Buitenland Binnenland. Sport. Officieele Berichten. Rechtszaken. Gewestelijk Nieuws. nemen, wel worden uitgezonderd in zooverre in de praktijk van hun aanbie ding geen gebruik zal worden ge maakt. Men ziet. dat de uitvoering van de bekende verordening van den commis saris-generaal voor het vierjarenplan, president Goring, in groote trekken aan de verwachtingen zal beantwoor den en dat men hier te doen heeft met een maatregel, welke weliswaar geen volkomen verbeurdverklaring is, maar toch een heel eind de onteige ning nadert. BRESKENS. Beroep. Beroepen bij de Vrij Evangelische gemeente te Haarlem de heer D. J. du Fossé, hulpprediker aldaar, vroeger alhier. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 24 Juli Breskens 9,30 uur Ds Goudzwaard. 5,30 uur Ds Goudzwaard. I,30 uur Zondagschool. Cadzand 10.— uur Ds Visser. Hoofdplaat 10,— uur M. R. Pliester. Nleuwvliet II,— uur Ds. Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 10,— uur Ds J. A. Swart. Zuidzande 10,— uur Ds. Stegenga, met medewerking van het kerkkoor. Groede 9,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 930 uur Da. M. P. Stol. Vrije Evangelische Gemeente. Breskens 9,30 uur Cand. T. H. Penninga. 5,30 uur Cand, T. H. Penninga. Nieuwvliet 10 uur Ds. J. v. d. Werfhorst. Retranchement 2,30 uur Ds. J. v. d. Werfhorst. Cadzand. 7,uur Ds. J. v. d. Werfhorst. Misstand bij uitvoering Ziektewet. In het ingediend wetsontwerp tot wijziging der Ziektewet, lezen wij in de memorie van toelichting: Ingevolge het bepaalde onder letters a en b van het eerste lid van artikel 53 der Ziektewet is de Raad van Ar beid, onderscheidenlijk de bedrijfsver- eeniging, welke het risico der verze kering draagt, bevoegd de uitkeering van ziekengeld, onderscheidenlijk de uitkeering wegens zwangerschap of bevalling, te weigeren, indien de on geschiktheid tot werken bestond op het tijdstip, dat de verzekering begon, onderscheidenlijk indien de zwanger schap is ontstaan voor den dag, waar op de verzekering een aanvang nam, of de bevalling is geschied binnen zes maanden na genoemden dag. De Centrale Raad van Beroep heeft beslist, dat de verzekeringen bij ver schillende uitvoeringsorganen als tel kens opnieuw aanvangende verzeke ringen moeten worden beschouwd. Uit die uitspraak volgt, dat indien een arbeider b.v. van 1 Januari tot en met 31 Mei in loondienst is geweest van een werkgever, die voor de ziekte verzekering bij een Raad van Arbeid is aangesloten, terwijl hij daama op 1 Juni in loondienst is getreden van een anderen werkgever, die voor de ziek teverzekering is aangesloten bij een bedrijfsvereeniging, op 1 Juni een nieuwe verzekering is ingetreden. Wordt deze arbeider dan kort na 1 Juni wegens ziekte ongeschikt tot wer ken, terwijl aannemelijk is, dat de zie kelijke afwijking reeds voor 1 Juni in den loop van de vroegere dienstbe trekking is ingetreden, dan kan in het gegeven voorbeeld de bedrijfsvereeni ging uitkeering van ziekengeld weige ren op grond, dat de verzekerde bij den aanvang der op 1 Juni aangevan gen verzekering reeds wegens ziekte tot werken ongeschikt was. Van zijn zijde is dan het orgaan, dat het risico der verzekering tot 1 Juni droeg, allicht geneigd zich niet gehouden te achten voor het ingetre den ziektegeval ziekengeld toe te ken nen, omdat de ongeschiktheid tot wer ken eerst na het einde van de verze kering is ingetreden. Hoewel in een zoodanig geval de verzekerde buiten twijfel aanspraak heeft op ziekengeld, komt het menigmaal voor, dat hij bui ten genot van ziekengeld blijft, omdat verschil van meening bestaat voor wiens rekening dat ziekengeld moet komen. Bij het koninklijk besluit van 17 Mei 1935, staatsblad no. 287, tot vaststel ling van een Algemeenen Maatregel van Bestuur, als bedoeld in artikel 140 der Ziektewet, is wel is waar een voor ziening getroffen omtrent de oplossing van zoodanige geschillen, maar die regeling kan niet verhinderen, dat dik wijls een verzekerde, wiens aanspraak op ziekengeld onbetwist is, korteren of langeren tijd het hem toekomende ziekengeld moet ontberen, terwijl hij daaraan dringende behoefte heeft. Ter voorziening in dezen misstand wordt thans voorgesteld om aaneen sluitende verzekeringen bij verschillen de uitvoeringsorganen als een onaf gebroken verzekering te doen gelden. Draaihartigheid bij kool. De tweede vlucht van de muggen die de draaihartigheid bij kool ver oorzaken, heeft wederom zulk een om vang aangenomen, dat zij gevaarlijk voor het koolgewas geacht moet wor den. Daarom moet thans wederom binnen enkele dagen met het be spuiten der koolplanten begonnen worden en dit moet ook tweemaal per week, dus met drie of vier dagen tusschenruimte gedaan worden. De bespuiting wordt uitgevoerd met 2 pCt. pyridine en U/s pCt. zachte zeep (dus 20 gram pyridine en 15 gr. zeep per liter vloeijtof) of met '/io pCt. nicotine en 1 J/s pCt. zeep (dus 1 gram nicotine en 15 gram zeep per liter vloeistof). De Russisch-Japansche spanning neemt toe. Uit Hsinking wordt gemeld, dat de Russisch-Mantsjoekwosche besprekin - gen opnieuw zijn afgebroken. Voorts wijst men in Hsinking op het feit, dat de beide boodschappers van het Ja- pansche leger, die naar den Russischen commandant waren gezonden, reeds 60 uur weg zijn. Ten slotte wordt te Tokio vernomen, dat de besprekingen tusschen Sjigemitsoe en Litwinof even eens zijn mislukt. Al deze berichten vormen een ver ontrustende sfeer voor de Japanners, wien zij, naar Havas meent te kunnen seinen, een tweeden oorlog lijken aan te kondigen, terwijl de eerste nog verre van geëindigd is. Wederom een grensincident. Uit Hsinking wordt gemeld, dat ver scheidene Russische soldaten bij Soe- tasjan, ten oosten van Mansjoeli, over de grens gekomen zouden zijn en een Mantsjoekwosche patrouille beschoten zouden hebben. De Mantsjoekwosche soldaten beantwoordden het vuur en namen een Rus gevangen. Versterking van de grensbewaking is bevolen. Russische vliegtuigen boven Toengni ng Ruim dertig Sowjet-Russische vlieg tuigen zijn volgens een Domei-bericht in formatie vliegende de Mantsjoekwo sche grens gepasseerd. Zij vlogen bo ven Toengning, een stad in Mantsjoe- kwo aan de Oostelijke grens. Het Engelsche Koningspaar te Parijs. Het bezoek van het Engelsche Ko ningspaar te Parijs is een ware feest- tocht geweest. Gisteren is een bezoek gebracht aan Versailles, alwaar ook het noenmaal is gebruikt en degroote parade is gehouden. Lebrun begin volgend jaar naar Londen. De president der Fransche republiek, Lebrun, heeft de uitnoodiging van koning George voor een bezoek aan Engeland, aanvaard. Omtrent de aanvaarding der uitnoo diging om een tegenbezoek aan Enge land te brengen, is een communiqué uitgegeven, waarin nog wordt mede gedeeld, dat Lebrun een uitnoodiging aanvaard heeft voor een tegenbezoek voor het verstrijken van zijn ambts periode. Derhalve z uilen Lebrun en zijn echtgenoote zich voor een officieel bezoek naar Londen begeven in het eerste kwartaal van 1939. Vrijstelling wegens broederdienst. Blijkens mededeeling van den mi nister van defensie aan de burgemees ters zullen ten aanzien van het ver- leenen van vrijstelling wegens broe derdienst aan ingeschrevenen der lich ting 1939 de volgende regelen worden vastgesteld. Vrijstelling wegens broederdienst kan worden verleend aan de ingeschre venen, die deze vrijstelling wenschen en van wie: a. twee of meer wetlige broeders of wettige halfbroeders ver- keeren in de omstandigheid, waarin de broeder ook tot dusver moest ver- keeren om recht op vrijstelling op te leveren; b een wettige broeder of een wettige halfbroeder verkeert in de vorenbedoelde omstandigheid en die behoort tot een gezin van elf of meer kinderen, den ingeschrevene zelf mee gerekend. De grootte van het gezin wordt be oordeeld naar het getal kinderen zoo als dit bij den burgemeester op 1 Juli 1938 bekend was. Wie nog geen vrijstelling heeft aan gevraagd en deze thans wenscht, moet voor 1 Augustus de aanvraag alsnog bij den burgemeester doen. De vacantierels van het Prinselijk Paar. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn gisteren per auto naar het buitenland vertrokken. Zij zullen zich naar Bad Doberan-Heiligendamm aan de Oostzee begeven, waar zij in een der villa's van den groothertog van Mecklenburg eenige weken vacantie zullen genieten. Prinses Beatrix gaat op deze reis met haar verzorgster, jonkvrouwe Feith, mede. Dit is de eerste groote reis van het Prinsesje- Het jacht Plet Hein is reeds in de haven van Warnemünde aangekomen, zoodat HH. KK. HH. gelegenheid zullen hebben, tochtjes langs de kust te maken. UIT DE STAATSCOURANT. Besmettelijke ziekten. In de afgeloopen week werden nog de volgende roodvonkgevallen gemeld: 3 in Biervliet in 1 gezin en 2 in Schoondijke, eveneens in 1 gezin. BOEKBESPREKING. „Het Boek voor Moeder" samenge steld door: Jo Kalmijn-Spierenburg A. Knoppers-Valkenier G. Sevensma-Themmen. Uitg J. H. Kok, Kampen. Gebonden f 4,90. Dit prachtwerk, dat heel het rijke moederleven weerspiegelt, is speciaal en uitsluitend bestemd voor Moeders. De bedoeling van deze, in Christe- lijken trant geschreven, uitgave is om moreelen steun en practische voor lichting te geven aan de Moeders bij het volbrengen van haar taak. Alles wat tot het terrein der Moeder behoort, wordt in dit werk besproken. De in dit boek behandelde onderwer pen zijn alle midden uit het Moederleven gegrepen Het mooie en aantrekkelijke van dit werk is, dat de rijke stof is behandeld op een wijze, die geheel op onze Nederlandsche Moeders is ingesteld: vlot, concreet, gezellig, sma kelijk, en zóó eenvoudig, dat iedere Moeder er ten volle van kan genieten en profiteeren. Het is een bron van geestelijke kracht, van moreelen steun, een wijze gids bij de zware opvoedingstaak, een raadgever in moeilijke gevallen, een vraagbaak voor duizend huishoudelijke dingen. Er is gestreefd zoo volledig moge lijk het moederleven te behandelen. Vandaar, dat er naast het algemeene, het religieuze, het paedagogische, ook een groote plaats is ingeruimd aan de onderwerpen van practisch-huishoud- kundigen aard. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 20 Juli 1938. Faillissement. Heden is failliet verklaard Jan de Wilde, winkelier in manufacturen, ga- lanterien en borstelwerk, wonende te Aardenburg, Marktstraat 13; Rechter-Commissaris Mr C. E. Muller Curator Mr W. Le Mair, Advoeaat te Sluis. TOUR DE FRANCE. De dertiende étappe van de ronde van Frankrijk, van Cannes naar Digne over 284 km, werd gewonnen door Gianello in 9 uur 19 min, 44 sec. Middelkamp werd negende in 9 uur 25 min. waardoor hij verscheidene plaatsen in de algemeene rangschikking naar voren kwam Van Schendel ein digde als 43e. Helleroons als 62e, In de algemeene rangschikking behield Vervaecke de leiding voor Bartali. ZWEMMEN. Damme—Brugge. Voor de 24e maal is gisteren de lange afstandswedstrijd tusschen Dam me en Brugge georganiseerd. Bij de dames won Jennie Kastein, die ook het vorig jaar zegevierde, gemakkelijk in 1 uur 28 min. 55 sec. voor de Bel gische zwemster mej. Boedt van de Brugsche Zwemclub in 1 uur 38 min. 45 sec. Bij de heeren is Smitshuyzen, die het vorig jaar won, niet aan den start verschenen. Bij de vrije slag zwemmers won Tossut van Doornik in 1 uur 33 min. 28 sec., bij de schoolslag zwem mers Everaert van Ostend Swimming Club in 1 uur 33 min. 53 sec. Het opmerkelijke was, dat Jennie Kastein alle heeren sloeg. Zoowel voor dames als heeren bedroeg de afstand 4.5 km. SAMENVOEGING VAN POLDERS OPGESCHORST. In de zitting van de Provinciale Sta ten is o.m. aan de orde geweest de samenvoeging van polders in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Naar aanleiding van de tijdens het onderzoek in de afdeellngen gemaakte opmerkingen stel de Ged. Staten voor een commissie te benoemen, bestaande uit leden der Prov. Staten en andere, buiten dit lichaam staande, deskundigen, die tot taak zal hebben de vraag onder het oog te zien of de beoogde vereeniging gewenscht is, en zoo ja of die ver eeniging behoort te geschieden op de wijze, als door hun college is voorge steld, en de verdere behandeling van deze gelegenheid aan te houden. Ondanks dit voorstel tot uitstel heb ben verschillende Statenleden hun mee ning over de samenvoeging kenbaar gemaakt. Andere zeiden de samenvoe ging toe te juichen. Nadat het lid van Ged. Staten, mr. Dieleman de verzekering had gegeven dat de in te stellen commissie de zaak uiterlijk tot de najaarszitting zal op houden, werd het voorstel van Ged. Staten aangenomen Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond. De Zeeuwsche Polder- en Water schapsbond houdt dit jaar zijn jaarver gadering te Anna-Jacobapolder op Za terdag 30 Juli. Behalve de gewone vereenigingsza- ken, omvat de agenda een voordracht van ir. J. J. van Leeuwen, hoofdinge nieur van den Prov. Waterstaat over „De Verbetering der Tertiaire wegen" en een vooidracht van mr. F. H. C. Losecaat Vermeer, adjunct-directeur der Nationale Borgmaatschappij ovei de „Verzekering tegen fraude en nalatig heid door Ontvanger-Griffiers." BRESKENS. Zomerdrukte Het is gisteren weer een bijzonder drukken dag geweest in onze gemeente met de vreemdelingen. Ruim 4000 passagiers en ruim 200 auto's werden met de provinciale booten overgezet. Opmerkelijk was het groot aantal wielrijders uit België. Schoolreisje. De leerlingen der hoogste klassen van de Openbare scholen alhier hebben gisteren een uitstapje gemaakt naar Tilburg. SINT KRUIS. Jubileumfeest Ook in onze gemeente zal bij de ingezetenen een inteekenlijst circuleeren voor gelden, benoodigd voor het te houden jubileumfeest ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van H. M de Koningin op 6 September a.s. OOSTBURG. Paardenmarkt De jaarlijksche paardenmarkt alhier, j welke Woensdag werd gehouden is j wederom goed geslaagd. Ruim honderd dieren van zeer goede kwaliteit waren aangevoerd. De prijzen waren behoor lijk en de handel niet slecht. i Prijzen werden behaald voor veulens door J. de Hullu. Cadzand, Iz. de Hullu, Groede en J. de Smit, Groede. Voor 1- jarigen: J. de Hullu, Cadzand, Polet, Sas van Gent en C. Pijfferoen te Eede. Voor 2-jarigen: J. I. Nortier, Oost burg; J. de Hullu, Cadzand en W. J. Hoste, Oostburg. Voor 3-jarigen: Iz. J. Nortier, Oost burg en Iz. du Bois, Breskens. Voor oudere paarden: A. v. Hoeve, 's Heer-Hendrikskinderen; Iz. du Bois, Breskens; Iz. J. Nortier, Oostburg en J. Risseeuw, Groede. UZEND1JKE. Overplaatsing. Bij de brigade der Kon. Marechaus see alhier is geplaatst A. van der Driel, van de brigade Wester bork (Drente). Verkooping, Ten overstaan van notaris Corthals en ten verzoeke van den heer Jac. van Hijfte e.a. te JJzendijke werd verkocht: I. Een woonhuis en schuur in de Nieuwstraat alhier, 2.38 a. Kooper E. Hamelynck te Biervliet voor f 1310; II. Een hofsteedje te IJzendijke nabij het Veldzicht, groot 2.32.64 h.a. Kooper Jac. van Hijfte alhier voor f 8500. Afloop verkooping. Ten overstaan van Notaris Mijs te Oostburg werd verkocht een huis met bijgebouwen en erf te IJzendijke, groot 1 a. 8 c.a., eigendom van de Fam. de Houck. Kooper werd Ch. de Jaeger alhier voor f 1600, CADZAND. Oprichting bewaarschool. Eenige ingezetenen dezer gemeente hebben zich tot een voorloopig comité vereenigd met de lofwaardige bedoe ling de mogelijkheid te onderzoeken tot het oprichten van een kleuter school. Na een tweetal bijeenkomsten van huishoudelijken aard, zal in den loop der volgende week een voor alle belangstellenden toegankelijke open bare vergadering worden gehouden, waarin deze aangelegenheid uitvoerig besproken zal worden. Het is zeer te hopen mede ook als waardeering voor de initiatiefnemers dat heel velen die vergadering zullen bezoeken en krachtig medewerking verleenen, opdat ook in deze gemeente een be waarschool, op breeden grondslag rustende, opgericht zal kunnen worden, Villa-bouw. Door het stichten van vrij talrijke woningen is in den loop van weinige jaren de aanblik, dien het duingebied onder deze gemeente biedt, wel zeer gewijzigd; thans wordt in de duin strook voor een Belgisch officier een mooie villa gebouwd, die ongetwijfeld bijdragen zal tot verfraaiing der om geving. SLUIS. Vergadering. Op de raadzaal van het stadhuis werd een vergadering gehouden, met het doel de oprichting van een Ver eeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer in de gemeente Sluis. Tot dat doel waren alle nering doenden en belanghebbenden uitge- noodigd, waarvan de opkomst echter weer te wenschen overliet. Staande de vergadering werd een voorloopige com missie ingesteld, bestaande uit de hee ren burgemeester Aernaudts, P. F. v. Neem dadelijk 'n Stop die razende kiespijn! "AKKERTJES" zijn onfeilbare pijn stillers en bevrijden U direct van zenuwpijnen, spierpijnen, hoofdpijn. Onschadelijk. Let op 1 AKKER-merk. Per koker van 13 stuks -12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. (Ingez. Med.)

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2