BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. 0. v STIL Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. j Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens Uit Tsjechoslowakije. FEUILLETON HET SIGNAAL De techniek staat niet Geen speciale pannen meer 11 kookt Elect risch uoor N.V. P.Z.E.M. 47ste Jaargang Vrijdag 22 Juli 1938 Nummer 4356 ABONNEMENTSPRIJS: Per ckie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1 40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) De veertien punten van Henlein. De Sudetenduicsche partij heeft den volledlgen tekst gepubliceerd van het memorandum, dat zij aan de regeering heeft doen toekomen. De persafdeellng van de partij zegt tot deze publicatie over te gaan, om dat door indiscretie van een Fransch persagentschap het memorandum, dat een fotmuleerlng der eischen van Karls bad bevat, in hoofdzaak bekend was geworden, ofschoon de Sudetenduit- sche partij de besprekingen over het statuut overeenkomstig den wensch der regeering volstrekt vertrouwelijk had behandeld. De regeering, zoo wordt verder ge zegd, heeft het memorandum als basis voor onderhandelingen aanvaard, waar uit blijkt, dat zij geen der daarin ge stelde eischen reeds bij voorbaat on aannemelijk achtte. Punt 1 van het memorandum con stateert, dat de rechtsgelijkheid noch individueel, noch voor de volksgroepen is tot stand gekomen. Punt 2: Het principe der volkssou- vereinlteit kan slechts worden gewaar borgd door erkenning van de rechts persoonlijkheid der volken en der volksgroepen, wier grondrechten moe ten zijn: vrijheid en beveiliging van de eigen lotsbepaling en van de rechts- gelijke ontwikkelingsmogelijkheden, een rechtmatig aandeel van ieder volk in de leiding bij de vorming van den staat, bescherming tegen de nationali satie, waarborging van het onbelem merd uiten der volksovertuiging, bene vens het recht op het aankweeken der nationale saamhoorigheid. Punt 3: Ter verwezenlijking van deze beginselen moet het staatsgebied wor den gereorganiseerd in den zin van een regionale decentralisatie volgens de naties en het staatsgebied In Tsjechisch, Duitsch, Slowaaksch enz. volksgebied worden Ingesteld. Voor de vaststelling der volksgrenzen wordt herstel van het aan de Sudetenduitschers toegebrachte nadeel geeischt, waarbij rekening moet worden gehouden met den toestand in 1918. Punt 4 eischt verdeeling van wecge- ving en bestuur over organen van den staat en organen van het zelfbestuur der volken en volksgroepen en herstel van het zelfstandige arbeidsgebied der gemeenten. In dit verband worden onder meer genoemd: financieel bestuur, welvaarts-, orde- en veiligheids-politie, nationaal kadaster, naamveranderingen, 31. Naar het Engelsch. De kapitein stond door zijn verre kijker landwaarts te turen, alsof hij op iemand wachtte en twee mannen wa ren in zijn nabijheid druk aan het redeneeren; voor het overige was de bemanning beneden. Toen het zoeklicht hen omvademde, keerden de mannen zich plotseling om en staarden vol verbazing naar het scherpe schijnsel. De kapitein sprong haastig naar den uitkijktoren. Ergens klonk er een stem door de duisternis: Geef u over, of ik breng u tot zinken! Als eenlg antwoord vuurden Enlen- berg en zijn luitenant hun revolvers af in de richting van de stem en de boot schoot haastig verder. Dan moeten zij het zelf weten! riep de commandant van het onzichtbare opvoeding met inbegrip van militaire vooropleiding, enz. Punt 5 behandelt de indeeling van de wetgevende macht In een nationale vergadering en volksvertegenwoordigin gen. In de nationale vergadering, die gekozen moet worden op grond van algemeen, direct en geheim kiesrecht, moeten de leden, die tot eenzelfde volk behooren, nationale groepen vor men, die de rechtspersoonlijkheid van hun volken en volksgroepen vertegen woordigen. De nationale vergadering is bevoegd alle aangelegenheden te be handelen, welke niet onder het zelf bestuur vallen. De volksvertegenwoor digingen worden gevormd door de leden van de nationale groepen der nationale vergadering. Haar bevoegd heid strekt zich uit tot: wetgeving in aangelegenheden van het nationale zelf bestuur, verkiezing van den voorzitter van het zelfbestuur, begrootingsrecht e.d. De politieke controle van haar wetgevende maatregelen ligt in den eisch dat zij door den staatspresident moeten worden onderteekend. De volks vertegenwoordigingen hebben het recht van Initiatief voor wetsvoorstellen in de nationale vergadering. Punt 6 behandelt de reorganisatie van de uitvoerende macht. Geeischt wordt, dat de voorzitters van de zelf besturen als leden der regeering wor den opgenomen en onafhankelijk zullen zijn van het vertrouwen der nationale vergadering. De organen van het zelf bestuur bestaan uit den voorzitter, die voor zes jaren door de volksvertegen woordiging wordt gekozen, hetgeen door den president der republiek moet worden bekrachtigd en uit de leiders der hoogste zelfbestuursorganen, die met de voorzitters het directorium van het zelfbestuur vormen. Verantwoor delijk zijn de voorzitters en de leiders der volksvertegenwoordiging De voor zitter is lid van den hoogsten defensie raad. Punt 7: reorganisatie van het bestuur. Binnen het staatsbestuur moeten de ministeries voor onderwijs, sociale voor ziening en gezondheid worden afge schaft aangezien hun zaken overgaan op het zelfbestuur. In de overige mi nisteries moeten nationale afdeelingen worden opgericht, echter niet in het ministerie voor landsverdediging, in dat van financiën. De verordeningen ter uitvoering van de wetten van het zelf bestuur worden uitgevaardigd door het directorium. Voorts worden autonome districts- en landsbesturen opgericht. Punt 8 regelt de hervorming van het ambtenarenrecht. Als principe wordt daarbij aangenomen, dat er naast de vaartuig uit en er weerklonken drie schoten kort op elkander. De U-boot werd grootendeels vernield. De man, die het kanon op den Dulcschen onderzeeër bediende, stak de handen op, maar werd onmiddellijk doodgeschoten door de kapitein, ter- wi|l de andere man die in zee ge sprongen was, door Enlenberg neei gelegd werd. Op hetzelfde oogenblik viel de kajritein neer, doodelijk ge wond door een schot van het Engel- sche schip. De U-boot was nu ge noodzaakt zich over te geven en de rest van de bemanning kwam nu één voor één te voorschijn. Alles was zoo vlug in z'n werk ge gaan, dat de schepelingen van den Duitschen onderzeeër zich in Engelsche gevangenschap bevonden, eer zij het eigenlijk wisten. Alleen Meijer die zich den toestand volkomen bewust was, riep met schorre stem: Laten wij ons verdedigen! Op dat oogenblik sprong Una op en uitte een doordringende gil. Om den hoek van de Meeuwenrots werd nu een tweede Engelsch vaar tuig zichtbaar, dat zijn zoeklicht ver voor zich uitwierp. Eén oogenblik be staatsambtenaren ook autonome amb tenaren zijn, die dienst doen bij het zelfbestuur. Het ambtenarenpersoneel van den staat moet met het territoriale arbeidsgebied in nationaal opzicht over eenstemmen, zoodat voor overheids lichamen in het Duitsche gebied alleen Duitsche ambtenaren mogen worden gebruikt. Disciplinaire beslissingen mo gen slechts door senaten van gelijke nationaliteit worden genomen; Punt 9 eischt reorganisatie der rechts- bedeeling en nieuwe afbakening van de grenzen der ressorten volgens volks- gebieden; Punt 10 stelt de volgende beginse len op voor het talenrecht: de staat spreekt de taal van zijn burgers; de hoogere autoriteiten spreken de taal van de lagere autoriteiten; in rang ge lijke autoriteiten gebruiken hun eigen taal; de taal der uitsluitend in de volks- gebieden werkende autoriteiten is de taal van deze volksgebieden; de taal van de autoriteiten der zelfbesturen is de taal van hun volk; Punt 11 eischt hervorming van een reeks inlichtingen volgens deze begin selen; Punt 12 eischt uitvaardiging van een financieele wet volgens bepaalde be ginselen. De begrooting moet volgens een vastgesteld schema op nationale wijze worden ingedeeld, dit moet wor den vastgesteld door de nationale groepen en de nationale vergadering; Punt 13 behelst, dat de reorganisatie van den staat door een uitgebreid wet gevend werk aldus moet worden ver ankerd, dat een wijziging bij meerder heid van stemmen („im wege der Ma- jorisierung") onmogelijk wordt; Punt 14 bepaalt, dat speciale maat regelen moeten worden genomen tot herstel van de schade, die voor de Duitsche volksgroep ontstaan is met namen op het gebied der agrarische hervorming van het school- en hooge- schoolwezen, van de saneering der banken, de wetten betreffende de le- gionnairen, enz. De toekomst van het Joodsche vermogen in Duitschland. De Berlijnsche correspondent van de N. R. Crt. meldt: Eerlang Is de publicatie te verwach ten van het besluit waarbij wordt voor zien in een instantie, welke in op dracht van de rijksregeering het heele Joodsche vermogen in Duitschland zal hebben te besturen. De naam van dit scheen het de gestalte van het jonge meisje, dat met de armen op den rug gebonden, midden op het dek stond, De man die achter haar stond gaf haar een duw, waardoor zij omrolde en in het water terecht kwam. Zij zonk onmiddellijk, daar zij niet tot zwemmen in staat was. Aan boord van de Engelsche boot sprong een man te water en zwom met lange krachtige slagen naar de plek, waar Una verdwenen was. Een paar minuten later slaagde Endicott er in het jonge meisje te redden; zij was zich echter niet bewust, van wat er om haar heen voorviel. HOOFDSTUK VII. Drie dagen na de ontmaskering van de Paengwijn-spionnen sloeg Una haar oogen op in een ziekenhuis, om een pleegzuster bij het open venster te zien lezen, terwijl op een tafeltje dicht bij haar bed Sasha rozen zat te schikken in een paar vaasjes. Eenige minuten dacht zij er met verwondering over na, hoe zij eigenlijk in bed kwam. Warmte en zonlicht stroomden door het venster binnen en het was haar een genot zoo stil te liggen en Een financieel bezwaar vormde tot voor kort nog de vrij hooge aanschaf- fingskosten van speciale pannen. Ook dit is thans ondervangen. Onze kook- apparaten kunnen thans worden geleverd met de modernste ringkook- platen, waarop U ook uw e<gen pannen kunt gebruiken, mits deze een tamelijk vlakken bodem bezitten. Dit geeft een belangrijke besparing bij aanschaffing.Slechtsvoor het koken van groote hoeveelheden stamppot of melkspijzen bevelen wij U aan een pan met dikken bodem te nemen. 3 pers. t3.- maand 5 pers. f4.-/ maand 7 pers. f5 - maand 10pers.f6.- maand GEPLAATST 1838 Jan. '38 Febr. Maart April Mei i Juni. j 10 18 17 11 55 45 Invoering ringkookplaten Vraagt onze nieuwe prlls- courant aan llu) installateur. Tweeplaats Comfoor No. 25 a contant. f25.- of 20 termijnen ad M.35 Orieplaats Fornuis No. 13 contant. f 90.- of 20 termijnen ad f 5.- Ring- kookplaten 11.50 extra per stuk (Ingez. Med.) lichaam zal Reichstreuhandstelle of iets dergelijks zijn. De benoeming van deze commissie is noodig geworden, omdat men nu reeds beschikt over voorloo- pige cijfers omtrent de grootte van het gezamenlijk Joodsche vermogen in Duitschland op grond van de aanmel dingen. welke op 1 Juli zijn afgesloten. Onbekend blijft voorhands de grootte van het vermogen der Duitsche Joden, die zich buitenslands bevinden, als mede dat van de buitenlandsche Joden in Duitschland. Deze vermogens be hoeven immers eerst voor den eersten October te worden aangemeld. Zoodra de commissie haar werk zaamheden zal kunnen beginnen, moe ten de Joden hun vermogen, dat zij voor den eersten Juli hebben aange meld, aanbieden aan deze commissie, naar de handige vingers van het meisje te kijken. Het trof haar, zoo goed als het kind er uitzag. Sinds wanneet was dat? Het onmiddellijke verleden was een open wak. Opeens sprak Sasha zonder op te kijken: Zuster, zal ik de kaartjes aan de stengels binden, of ze op het kussen van Miss Royton leggen, dat ze ze ziet, als ze wakker wordt? De verpleegster keek op, zag Una's verwonderden blik en kwam vlug op haar toe. U hebt heerlijk geslapen, Miss Roy ton, sprak zij en lang ook! Drink dit nu, vóór u iets vraagt. Una gehoorzaamde en keek ver baasd naar Sasha's angstige oogen, terwijl de zuster den koortsthermome ter in de hand hield. Ben Ik ziek geweest? vroeg zij. Waarom lig ik te bed? Ik kan mij niet herinneren, dat Niet bepaald ziek, antwoordde de verpleegster, maar u onderging een zenuwschok en had volkomen rust noodig U zult nu wel gauw beter zijn. Ik ga u nu eens overeind in de desgelijks als in Duitschland deviezen niet zonder meer in bezit mogen wor den gehouden, maar aan de Rijksbank ten verkoop moeten worden aangebo den. De Joden zullen in ruil voor hun aanbod zoo wordt aangenomen „Schuldverschreibungen des Relches" ontvangen, die 3— 3J5j pet. rente zul len afwerpen en uit den aard der zaak door hen niet kunnen worden verhandeld, want ln overeenstemming met de strekking van de verordening wordt hun de vrije beschikking over hun vermogen ontnomen en wordt dit op rente gezet. Buitenlandsche Joden, die vermogen In Duitschland hebben moeten aanmelden, zullen van dezen aanbiedingsplicht principieel niet wor den uitgezonderd. In werkelijkheid zullen zij evenwel, naar men mag aan- kussens zetten en uw gezicht en han den afsponzen, terwijl Sasha u wat te eten zai brengen. Als u nu kalm blijft, zult u een bezoeker ontvangen, die al heel lang verlangd heeft u te zien. Het was voor Una een geheel nieuwe gewaarwording totaal als zieke beschouwd te worden, zoowel door de pleegzuster als door Sasha, die er verrukt over was, dat haar geliefde Miss Royton er al veel beter uitzag dan een paar dagen geleden. De rozen werden nauwkeurig beke ken evenals de naamkaartjes, waarop voor het meerendeel de naam van luitenant Endicott voorkwam. De pleeg zuster had hieruit zeer juiste gevolg trekkingen gemaakt. Een paar minuten later ging de deur open en trad kolonel Farrant binnen; Una, die nog zwak was, kreeg tranen In de oogen. Hij ging naar de rustbank waarop de zuster Una ge ïnstalleerd had, drukte haar een kus op het voorhoofd en trok een stoel naat zich toe. Zoo, meisje, je bent nu gelukkig op den goeden weg naat beterschap. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1