Gevonden en Verloren. Kerk- en Schoolnieuws. Gewestelijk Nieuws. PAT en POM, Twee Padvindertjes* Rechtszaken. Sport, BRESKENS. Vliegtuigbouwer. Te Haarlem slaagde aan de Middel bare Technische school voor het eind diploma afd. vllegtulgbouwkunde de heer C. Salomé, alhier. De heer Salomé is de eerste Zeeuw die als Vllegtuigbouwkundige is ge slaagd. SCHOONDIJKE. Toegelaten. Toegelaten tot de 2e klas Middelb Techn. School, afd. Bouwkunde te Haarlem B. J. Odink, alhier. OOSTBURG. Eind-examen. Voor het eind-examen 5-jarige H.B.S. slaagden de dames L. Klaaijssen te Aardenburg. S. Kouwe te Zuidzande, B. Waelput te Groede, R. Yntema te Oostburg en de heeren A. Allaart te Oostburg, A. Corthals te IJzendijke, D. Luteijn te Nieuwvliet, A. Moggré te Schoondijke, B. Odink te Schoon- dijke, J. Philipse te Breskens, L. de Smet te Oostburg, P. van de Vijver te Westkapelle en P. Willems te Breskens. BOEKBESPREKING. G. J. van Heuven Goedhart: „Onrust in het land van Masarijk". Ingen. 1 1,75. Geb. f 2.50. Uiig.: Erven J. Bijleveld, Utrecht. Dit is een belangrijk werk over het land, dat ons aller aandacht heeft. In Tsjecohslowakije, gelegen binnen de veilige bergruggen van het Bohe- inerwoud, het Erts- en Reuzengebergte, woelt het en gist het. Daar ligt brand stof opgestapeld voor een Europeesch conflict. De schrijver die temidden van de spanningsvolle dagen daar geweest is en met de leidende personen, die on middellijk betrokken zijn bij het bran dend conflict, heeft het vraagstuk be zien en bestudeerd. In dit boek wordt een uitstekende en boeiende uiteenzetting gegeven. Foto's van vooraanstaande personen sieren dit belangrijk werk. Dr. W. S. N. van der Sleen: „Zuid-Afrika." Ingen f 2,90. Geb. f 3,90. Uitg.: Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg. In dit boek over Zuid-Afrika laat dr van der Sleen, als uitmuntend ver teller, ons Afrika zien zooals het wer kelijk ls. Zuid-Afrika is zeker een der vreem de en verre landen, dat onze sympa thie en belangstelling geniet. De Groote Trek en de nieuwe opkomst van den Boerenstam wordt hierin op duidelijke en zeer aangename wijze verteld. Het werk is niet bedoeld als een volledig overzicht van geschiedenis of tegenwoordige toestand, maar als een leidraad, als een antwoord op vele vragen, dat echter ook weer andere vragen zal doen opkomen, en zoo het interesse verdiepen in een land, waar aan ons zoo vele en zoo nieuwe ban den binden. Zij, die er over denken, naar Zuid- Afrika te emigreeren, vinden hier een onmisbaar boek. Acht en twintig prachtige foto's sie ren dit mooie werk. Cl in het Juli-nummer van „Natuur en Techniek", uitgave fE. E. Kluwer te Deventer, zijn wederom belangrijke ar tikelen opgenomen, van de hand van bekwame medewerkers. Duidelijke foto's verduidelijken de tekst. De maandelijksche rubriek bevat weder tal van korte mededeelingen op het gebied van natuur en techniek. 0 Bij de drukkerij Htlmond verscheen in de Jeugdbibliotheek: „Verwoesting van New York." In dit spannende fantastische jeugd boek wordt beschreven de verwach ting van een reusachtig krantengebouw, door de witte mieren. Een Amerikaansch professor, te samen met een Hollander, slagen er in hen te overwinnen. In de Meisjesbibliotheek verscheen: „Onder de /apansche Maan", waarin wordt beschreven de geschiedenis van een meisje wier ouders zijn gestorven en dat nu op reis gaat naar Japan, al waar zij vreemde dingen beleeft. Een werkelijk spannend meisjesver- haal. BRESKENS. Hoog bezoek. Gisteren 18 dezer bezocht Z. Ex. den Minister van Binnenlandsche zaken Van Boeijen onze gemeente in ver band met het Streekplan, teneinde dit plan persoonlijk In oogenschouw te nemen. De minister was vergezeld van den Secretaris-Generaal Frederlks, de In specteur van Volksgezondheid Jhr. de Graaf, ir. de Ranitz, alsmede het col lege van Ged. Staten, waaraan toe gevoegd de Streekplancommissie, welke onder leiding stond van den Voorzitter de WelEd. Heer D. H. van Zuijen. In auto's, voorafgegaan door den leider, Burgemeester Wagtho van Groede, werd de tocht te Breskens aangevangen over Nieuwe Sluis tot aan het Poldertje, waar gestopt werd om de plannen in oogenschouw te nemen, zoo ook aan de Parkeerplaats bij de duinen te Groede. Verder ging het onder de zeedijk langs het Zwarte Gat, waar bij de hofstede van Ver kouteren werd halt gehouden. Hierna ging de tocht langs de zandweg tot aan de hofstede van Porrij. Na ook hier de toestand te hebben bezichtigd, ging men bij het stoomgemaal links af door den Tlenhonderdweg tot bij het café Rietema, waar de koffie werd ge bruikt. Gaande langs de Wachtsluis werd wederom gestopt aan het Zwin en ging men daarna over Retranchement, vla Siska naar Knocke. Vandaar werd de terugtocht aan vaard over Westkapelle en was men om kwart voor twee weder te Breskens terug, alwaar op het Gemeentehuis werd vergaderd. Bij gelegenheid van deze zitting werd door Z. Exc. medegedeeld, dat het H, M. de Koningin had behaagd om het lid van Ged. Staten de Heer Bommel van Vloten te benoemen tot Ridder In de Orde van den Nederl. Leeuw en de heer H. I. Brakman Secretaris van de Streekplancommissie, tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Met de boot van 2,30 vertrok Z. Ex. weder. Laten we hopen dat dit hoog be zoek er toe mag bijdragen, dat de ontworpen plannen spoedig verwezen lijkt worden, tot welvaart van ons district. Zomerconcert. Men verzoekt ons opname van het volgende: Zaterdag j.l. was ik getuige van het zomerconcert dat de Christelijke mu- zlekvereenlging „Soli Deo Gloria" op de muziektent gaf. Allereerst moet ik mijn verwonde ring er over uitspreken, dat een nog zoo jong corps een programma ten gehoore brengt dat de geheele avond kan vullen. Het spreekt van zelf dat niet alles onberispelijk was, maar dat neemt niet weg dat ik hier in Uw blad mijn waardeering wil uitspreken over de prestatie welke dit corps Zaterdag ge leverd heeft. Nummer voor nummer te bespreken lijkt mij hier ondoenlijk en ook geheel overbodig. Maar wel zou Ik de aandacht willen vestigen op de goede krachten die dit corps reeds bezit, dit kwam vooral uit in de solo's van de variatie ge speeld door Tuba en Bariton, en in de passages van de Christelijke lie deren. Natuurlijk mag en kan ik hier geen vergelijking maken met het plaatselijke muziekgezelschap „Uit het Volk - Voor het Volk" daar het Christelijke muziekgezelschap nog maar aan het begin van haar loopbaan staat en nog heel wat kinderziekten zal moeten doormaken en overwinnen. Van dit laatste ben ik zeker want een nog zoo'n jong corps dat met zulk een durf en opportuniteits gevoel bezield is moet en kan slagen. Ook heb ik gehoord dat de jonge lui reeds hebben leeren marcheeren dat beloofd dus wat met de a.s. Oranjefeesten, het is al lang geleden dat Breskens kon bogen op twee muziekcorpsen. BIERVLIET. Raadsvergadering. Vrijdagmorgen 15 Juli kwam de raad in voltallige zitting bijeen. Na het vaststellen der notulen, deel de de voorzitter mede, dat er 20 Mei kasopname was gedaan vanwege de vereeniging van Ned. Gemeenten, er was een verschil van f 1.waarvoor geen verklaring te vinden was geweest. Dit was door de G. S. goedgekeurd, „Toe, jö"l zegt Pat, „doe niet zoo kinderachtig. We komen er immers wel weer uit. De kameraden zoeken ons wel weer op! We moeten goed luisteren of we niet hooren roepen, dan kunnen we antwoord geven. Maar dat kan nog urenlang duren en intusschen kunnen we eens kijken of er hier niet een luik of zooiets is!" En vol moed gaan ze aan het kloppen en voelen om te zien of er ergens, waar hun geklop hol klinkt, niet een luik is, waardoor ze kunnen ontsnappen. Doch ze vinden niets. Ontmoedigd staat Pom opOpeens Pom geeft een gil van schrik! - vliegt er iets tegen zijn hoed Pats! De hoed rolt af. Ook Pat is hevig ge schrokken! „Sukkel", zegt hij, „wat sta je weer te gillen! Wat is er nu weer aan de hand?" „P P P .Pat", stottert Pom, ,,'t spookt hierrrrl Ze hebben m'n hoed' van m'n hoofd geslagen!!!" „Je droomt!" zegt Pat nijdig. En meteen struikelt hij over de hoed van Pom. „Deksels, je hebt gelijk hier is je hoed", zegt hij, nu ook een beetje angstig. evenals de aankoop van het gebouwtje van den heer Westdorpe. Een schrijven was ontvangen van de Provinciale Waterstaat, welke den raad verzochten het stukje weg, vanaf Lip pens tot aan de oprit te verkoopen, voor de som van f 1,—. Op voorstel van B. en W. wordt aldus besloten. Een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt verzocht het raadsbesluit van 19 Mei 1938 betreffende verkoop oud raadhuis, een wijziging te brengen betreffende sub C van het besluit, dat aan het uiterlijk van het gebouwtje niets mag worden veranderd, dan in overleg met B. en W., welke het ad vies moeten hebben van Rijksmonu mentenzorg, tevens toe te voegen, dat ook de Provinciale Schoonheidscom missie een advies moet gevraagd wor den, indien een uitwendige verandering zou gebeuren. De voorzitter meent dat de raad G. S. hierin tegemoet moet komen, ten einde de afloop te bespoedigen. Al dus wotdt besloten. Als punt 4 der agenda was aan de orde, het afkoopbaarstellen van jaar- lijksche bijdrage groot f 25.— van den Geertruida-polder in de kosten van aanleg en onderhoud verharding West straat tegen betaling ineens van een bedrag van f 625,—. B. en W. meenden dat dit best aanvaardbaar was. daar het bedrag 4 pCt. bedraagt van de afkoop, zij had den aanvankelijk gemeend, dat het polderbestuur hierop niet zou ingaan, doch de algemeene vergadering had het voorstel van B. en W. aanvaard. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel aangenomen. Punt 5. Een voorstel van B. en W. tot aankoop van een woonhuisje het welk is bewoond geweest door Jac. Klaeijsen, Amelia-polder 451 (met be doeling opruiming van krotwoningen) voor de som van f 30,—. Hierover volgt een heele bespreking met uitein delijk resultaat, dat de raad in principe besluit tot aankoop, terwijl de Burge meester in onderhandeling zal treden met een particulier, welk er mogelijk eenig belang bij heeft. Aan de Gewestelijke Landstormcom missie Zeeland, wordt met ingang van 1 Januari 1939 f 5,subsidie verleend. Het kohier hondenbelasting wordt na voorlezing en 2 wijzigingen vast gesteld op 112 vaststaande en 31 los- loopende honden. Als punt 8 staat vermeld het aangaan van een overeenkomst met N.V. Gekro Destructiebedrijf te Overschie Na een langdurige bespreking wordt besloten, le aan te sluiten per 1 Juli 1939 en ook alsdan te beginnen met de beta ling, 2e dat het weghalen van cadavers zal gesteld worden op 24 uur inplaats van 48 uur. Wat betreft het aangaan van een ge- meenschappelijkeovereenkomstvleesch- keurlngsdienst, besluit de raad, om met de gemeenschappelijke regeling accoord te gaan, behoudens enkele aanvullingen. Een adres van den heer J. Antho- nisse, om een stukje grond in erfpacht te bekomen, voor uitbreiding winkel pand, gelegen aan de Singel naast zijn woning, wordt, na nog eens te zijn opgenomen door de geheele raad, (ter- plaatse), en een langdurige bespreking afgewezen, met als algemeene redenen, belemmering van het verkeer en in de toekomst een minder fraaie bebouwing. Een voorstel van B. en W„ betref fende het beschikbaar stellen van een bedrag van f 0,25 per kind en per dag, gedurende maximaal 3 maanden, wordt zonder hoofdelijke stemming aangeno men. lv Rondvraag: De heer Naaije stelt vragen betref fende het onderhoud van de begraaf plaats. De Voorzitter deelt mede reeds een opdracht te hebben gegeven voor eenige werkzaamheden. De heer Du Fossé informeert naar de uitdeeling van de B-steun, daar hij meent dat dit wel wat lang duurt. De Voorzitter zegt dat dit binnen korten tijd zal gebeuren, B. en W. hadden gemeend dat nu juist de tijd was aangebroken voor werkkleeding. De Blaaij vraagt hoever het staat met de onteigeningen van de gronden voor de nieuwe weg. De Voorzitter zegt, dat het nog niet zoover gevorderd is, dat het in een openbare vergadering kan behandeld worden, hij zal wel in de besloten ver gadering mededeelingen doen. De Blaaij informeert wat er met de f 0,50 gedaan wordt, van onverzeker de steuntrekkenden, spr. vraagt of de gemeente dan die gezinnen verzekerd voor dat afgehouden bedrag. De Voorzitter zegt dat die gelden in de gemeentekas worden gestort, maar dat is maar heel weinig. RETRANCHEMENT. Ridder. De heer H. I Brakman, Secretaris- Ontvanger alhier en Secretaris van de Streekplancommissie, is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 19 Juli 1938. De volgende personen werden gedag vaard: P. F. de H., 29 jaar, werkman, wo nende te IJzendijke, wegens beleedi- ging van Emiel Perrus Wille en Theo- phiel Wille op 18 Juni 1938 te IJzen dijke. Eisch: f 15 s. 10 d. Uitspr.: idem I. v. d. V., 40 jaar, vlsschersknecht, wonende te Breskens, wegens belee- diging van de Marechaussee s P. C Babijn en J. L. Boogaard op 19 Juni 1938 te Breskens. Eisch: f 20 s. 16 d. Uitspr.: f 15 s. 10 d. Marktberichten. Zaterdag 16 Juil werden de volgende prijzen gemaakt: Per 100 K.G.: Zeeuw Eigenheimers 4.60—5.00, Zeeuw blauwen Eigenheimers 4.605.00, beide poter soorten 3.003.20, Andijker Bonten star 5.00—6. Andijker Mui zen 3.604.20, Kleine Muizen 3.00 3.20, BI. Eigenheimers N.-H. 4.40— 4.60, Blauwen Eigenheimer poters 2.00- 3.00, Westlandsche Blauwen 5.40— 5.80, Hillegommer Zandaardappelen 5.00—6.00, Anna Pauwlowna Zand aardappelen 5.00 6.00, Rijnsburger Muizen 6.00— 7.00, kleine Muizen 4.40- 4 80, Blauwe Eigenheimers 4 60—5.00, Malta nieuwe 7.00—8.00 BRESKENS. Gevonden: Bankbiljet van 10 gulden. Inlichtingen Maréchausseekazerne. DUIVENSPORT. SCHOONDIJKE. Uitslag van de Alg. vlucht uit Bre- teuil met jonge duiven, gehouden door de Schoondijksche Concours- en Ver- zendingsbond. Los om 6 uur 20. Prijswinnaars: P. Jacobs 1, 48 en 63; Jac. Faas 2 3 en 21; M. v.d. Broecke 4; W. Pleijte 5, 13, 15, 42, 52, 56 en overduif; Por- reij 6 en 7; de Veij 8 en 38; ACam- bier 9; J. Rofack, Groede 10; Jac. Quaars 11 en 43; M. Quaars 12; J. Wisse 14 en 58; M. Visser 16; J. v.d. Wege 17; Dusardeijn, Groede 18, 19, 23, 41,44, 61 en 62; P. Buijze 20 en 26; Bourgraaf 22; A. de Munck 24 en 60; Bondewel 25. 29 en 33; Woittiez 27; L. v. d. Wege 28; W. Moelker 30; A. Vermeu len 31; Joz. Pleijte 32; W. Klaaijsen 34 39 en 46; P. v.d. Walle 35; Mabe- soone, Oostburg 36, 40 en 49; P. Rookus 37; Hamerlinck 45 en 51; Faas Mzn. 47; F. de Lange 50; P. de Poor ter 53; H. Oosterling 54; Th. Steijaart, Sasput 55; B. Pijcke, Schoondijke 57; Wisse Czn. 59. Idem met oude duiven. Prijswinnaars: J. van Gijs le, 15e en 27e; M. v.d. Broecke 2e en 17e; Porreij 3e; W. Klaaijsen 4e, 18e en 31e; Verberkmoes, Groede 5e; J. van Haneghem, Retran chement 6e en 9e; W. Pleijte 7e, 14e en 29e; C. Klaaijsen 8e en overduif; v. Ovetbeke, Oostburg 10e; A. Ver sprille 11e en 25e; de Hollander, Oost burg 12e; J. de Zwart, Schoondijke 13e; P. Jacobs 16e en 34e; M de Visser 19e; Dobbelaere, Schoondijke 20e; Woittiez 21e; Bourgraaf 22e; F. de Lange 23e; Dusardeijn, Groede 24e, 33e en 35e; de Veij 26e; A. v.d. Velde 28e en 30e; J. Maas 32e. De nameo, waarachter geen plaats naam, wonen te Breskens. SLUIS. Uitslag v. n de wedvlucht op Moes ereen door de duivenver. Recht voor Allen met 71 duiven. Afstand 65 km. Los om 8 uur. Eerste duif 8 u 56 min 31 sec, snelheid 1129.40 m.; laatste duif 9 u 2 min 49 sec snelheid 1026,13 m. Prijswinnaars: J. Wage 1, 5 en 6; L. Dhondt 2, 3 en 17; J. van Hoom, Retranchement 4 en 9; W. du Fo Sé 7, 11 en overduif; A. Dhondt 8 en 10; H. Bogaard 12; F. Verheije 13, J. Maas 14, 22 en overduif. J. Aers 15, E. Baert 16 en 23, A. Verstraate 19 en 21; C. vd Walle 20. Uitslag van de wedvlucht op Arras uitgeschreven door de duivenvereeni- ging Tot Weerztens. Afstand 122 km. Los 6.15 uur. Eerste duif 8 u 1 min. 15 sec. snelheid 1153.63 m.; laatste duif 8 u 19 min 28 sec snelh. 980.84 m. Prijswinnaars: J. de Zutter 1, 2 en 13, J. van Balkom 3, P. de Smit 4, 5 en 8. C. van de Walle 6 en 15, A. Clijncke 7, Osc. de Meijer 9, 10 en overduif, L. Dhondt 11 en 16, E. Vis ser 19, R. van Weijnsberghe 14.

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2