BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. 0 Rfc j Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON HET SIGNAAL. ^OEDt* Officieele Berichten. 47ste Jaargang Vrijdag 15 Juli 1938 Nummer ,4354 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1 40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS- Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f0;15. Ingez. Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Buitenlandsch grondbezit in Zeeuwsch-Vlaanderen. De correspondent van het Algemeen Handelsblad schrijft uit Terneuzen aan zijn blad over dit vraagstuk hec vol gende: „Men moet niet denken, dat het voor den Zeeuwsch-Vlaamschen boer een onverdeeld blijde dag is, als hij wat ruimer in zijn geldmiddelen zit omdat hij zijn hofstede verkocht heeft. Want in vele gevallen gaat aan de hypotheek- Schuld die op de vaste goederen rustte, de opbtengst van een belangrijk deel weg. Maar ook al was alles onbezwaard eigendom: men zal voortaan „pachter", niet langer „eigenaar" zijn. En daarmee gaan heel wat toekomstidealen in rook op" Dat is het oordeel van een landbouwer, wiens vader en grootvader zijn erfhofstede bewoonde, welke nu in andere handen is overgegaan. „Als men nu voordeellg kan pachten, wordt het voor velen die nu In naam nog „eigenaar" zijn maar sedert lang onder zware hypotheekschuld gebukt gingen, wel aanlokkelijk om tot verkoop te besluiten. Men kan zijn schulden af doen, zal soms nog een „kapitaaltje voor den ouden dag" overhouden, en is van veel zorg en tobberij ontheven. Maar op den dag dat de verkoop van den grond „er door gaat" en alles bij den notaris wordt beschreven, voelt de Zeeuwsch-Vlaamsche boer zich arm. Dat hij een goeden prijs voor zijn be zit heeft bedongen (dank zij de prijs opdrijving, door de vraag van buiten- landsche beleggers ontstaan), en een voordeellg pachtcontract heeft gesloten, kan daaraan niet' veel veranderen: het bezit, dat men zoo gaarne in de familie had behouden, is verloren gegaan." Men behoeft in Zeeuwsch-Vlaande ren niet bevreesd te zijn voor gebrek aan belangstelling, als men zijn hofstede of landerijen wil verkoopen: er is lief hebberij genoeg. Zelfs als men over verkoop geen oogenblik denkt, wordt herhaaldelijk een bod gedaan voor den grond. Vooral van Belgische en Fransche zijde is de vraag naar grondbezit in Zeeuwsch-Vlaanderen bijzonder groot. Veel gelegenheid om er zelf een hof stede of landerijen te koopen, ziet de Zeeuwsch-Vlaamsche boer zich niet geboden. Er is van Belgische en Fran sche zijde zooveel belangstelling, dat de prijzen in dit deel des lands soms aanzienlijk hooger zijn dan in andere provincies, die de zoozeer gestegen grondprijzen niet kan betalen. Vier jaar geleden betaalde men In Zeeuwsch- 29. Naar het Engelsch. Ik heb niet geslapen, sedert de gra vin de kamer verliet, antwoordde het jonge meisje met toonlooze stem. Madame Laski beefde over al haar ledematen. Dan heeft u gehoord, wat zij tegen mij gezegd heeft? O mijn arme kindl Zij beval mij u te vertellen, dat U behoeft mij niets te vertellen, viel Una haar in de rede. Ik heb alles gehoord. Zij brengen mij om half twee op den onderzeeër. Er is geen mid del, om er aan te ontsnappen; ik heb er al dien tijd over liggen denken. Maar u hebt mij gesproken over hulp, die wij zouden krijgen. Zullen uw vrienden te laat komen? Vertel mij toch van hun plannen. Misschien kan ik u helpen. Ik heb er hun mijn woord op ge geven, hiervan niets te vertellen, noch aan vriend, noch aan vijand. Maar het Vlaanderen f 1600 tot f 1700 per h.a, thans hoort men prijzen noemen die duizend gulden per ha. hooger zijn. Bij zulke prijzen ziet de landbouwer, die zich in Zeeuwsch-Vlaanderen een eigen bedrijf wil bemachtigen, zich den pas afgesneden door degenen die voor den grond alleen als beleggingsobject belangstelling toonen. Het is intusschen wel van beteeke- nis voor den boer, da: hij na verkoop aan een buitenlandschen belegger in de meeste gevallen pachter kan blijven. Over het algemeen mag men de Bel gen en Franschen die in Zeeuwsch- Vlaanderen onroerende goederen be zitten, zeker niet tot de slechtste ver pachters rekenen. Dit neemt echter geenszins weg, dat de toeneming van het buitenlandsch bezit in Zeeuwsch- Vlaanderen door den boerenstand met bezorgdheid wordt gadegeslagen; men acht aankoop van landerijen op zoo groote schaal en uitsluitend voor be leggingsdoeleinden, geen voordeel voor den boer: een wanverhouding dreigt te ontstaan tusschen grondprijzen en ge bruikswaarde Zelfs al stelt de eigenaar zich met een matige rente tevreden, in verhouding tot de gebruikswaarde kan de te betalen pachtsom toch nog vrij hoog (zooal niet te hoog) zijn; de prijs, welke men bij aankoop betaald heeft, houdt rechtsscceeks verband met de pachtsom welke de goederen moeten opbrengen. Het bedrag dat gedurende de laatste twee jaar door Belgische en Fransche geldbeleggers is neergeteld om in Zeeuwsch-Vlaanderen hofsteden en landerijen te koopen, overschrijdt naar schatting de twee millioen gulden. Maar ook in de tweede helft der vo rige eeuw was het grondbezit in Zeeuwsch-Vlaanderen voor een belang rijk percentage in handen van Belgen. Uit statistische gegevens van 1884 valt af te leiden, dat van de 1900 groot grondbezitters in Zeeuwsch-Vlaanderen bijn» 750 buitenlanders waren. Gedurende den wereldoorlog en de eerste jaren nadien hebben de Neder- landsche landbouwers in Zeeuwsch- Vlaanderen zelf kunnen koopen. Het gevolg was, dat naar schatting de kleinste helft van het buitenlandsche bezit aan grond eigendom werd van Zeeuwsch-Vlaamsche landbouwers. De eigen boerenstand werd toen aanzien lijk talrijker; het kapitaal dat de boer had verkregen werd, zoodra buiten landsche bezitters hun eigendom wilden verkoopen, in den door hem bewerk ten grond gestoken. Maar sedert 1932 gaat alles weer in tegenovergestelde richting. maakt nu toch geen verschil meer. Ik kan u dit niet nader verklaren, maar er kan tegen twee uur hulp komen. Die is goed voor u en Sasha, maar voor mij komt ze te laatl Una tilde; zij wist, dat haar toe stand hopeloos was, zelfs nog hope- loozer dan Madame Laski vermoedde. Tegen een uur of twee zou de U- boot, gewaarschuwd door het signaal, onderduiken en de Engelsche schepen aanvallen Maar dan zou zij gevangen zitten op diezelfde U-boot, zonder eenige kans om te ontsnappan. Het was dus haar onvermijdelijk lot óf te verdrinken, óf door haar eigen lands lieden te worden doodgeschoten, mis schien wel door den man, dien zij lief hadl De eenige mogelijke manier, om aan dit lot te ontkomen, was dat zij Karl Meijer op de hoogte bracht, van het geen de Engelsche marine van plan was. De onderzeeër zou zich dan uit de voeten maken, zonder zich verder om haar te bekommeren. Maar deze minderwaardige gedachte werd onmiddellijk verdrongen door de edele zelfs haar leven veil te hebben voor haar vaderland. Zij schaamde zich diep over haar zucht tot zelfbehoud, Naar schatting is 40 tot 50 °/o van het grondbezit in Zeeuwsch-Vlaande ren buitenlandsch eigendom. In het oostelijke deel zijn het in hoofdzaak Belgische beleggers, in het westelijke deel zijn het Belgen en Franschen, die als grondbezitters optreden. Het groot grondbezit (o.a. van enkele bekende Belgische families, die veel belangen in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben) is zeer omvangrijk. Ook de Commissie voor den Openbaren Onderstand te Gent beheert nog steeds uitgestrekte bezit tingen, welke soms vele eeuwen geleden door inpoldering in dit noordelijk deel van het oude Vlaande ren verkregen zijn en van Gent uit werden bestuurd. Voor dit college vor men deze landerijen nog steeds een gewaardeerd bezit, waarvan zelden iets verkocht, maar waarvan van tijd tot tijd wel nieuw bezit wordt toegevoegd (o.a. gronden in den Heliegatpolder, eerst in 1926 ingedijkt). Dat het ste delijk bestuur van Gent bij deze eigen dommen nauw betrokken is, wekt geen verwondering; men bemerkt dit als er een enkele maal sprake is van ontei gening of verkoop van tot de bezit tingen der commissie hehoorende gron den. De buitenlanders, meer bedacht op zekerheid dan op hooge opbrengst, geven de voorkeur aan een vertrouw de belegging die een behoorlijke rente verzekert. Met drie procent rente van de koopsom boven grond- en polder- lasten en assurantiepenningen stelt de buitenlandsche eigenaar zich bij grond bezit tevreden, en dan heeft hij van zijn belegging toch een behoorlijke op brengst. Dat het registratierecht bij aankoop van vaste goederen in Ne derland laag is in vergelijking met België en Frankrijk, is mede een fac tor van beteekenis; in Nederland be draagt het 2 Va pCt. verhoogd met 20 opcenten (dus: 3 pCt.); In België is dit 8 pCt. en in Frankrijk nog hooger. Om vervreemding van het Nederlandsch grondbezit in Zeeuwsch-Vlaanderen tegen te gaan, werd reeds gerui- men tijd geleden aangedrongen op verhooging van de registratierechten bij aankoop voor buitenlandsche reke ning, tot nu toe echter zonder resul taat. - 0 Het is geen nieuwe ontdekking, als men bemerkt dat Zeeuwsch-Vlaande ren ln eigen land niet de waardeering en den steun vindt waarop het een onbetwistbaar recht mag laten gelden. Ook met betrekking tot de vervreem ding van het grondbezit bemerkt men dit tekort en bovenal: het bedroevend gemis aan kennis. Thans zijn de grond prijzen tengevolge van de groote buitenlandsche vraag sterk omhoog ge- loopen; ze zijn veelal hooger dan b.v. voor landerijen in de provincie Zuid- Holland. Maar ook vroeger bijvoor beeld een eeuw geleden, toen de prijzen voor grondbezit in Zeeuwsch- Vlaanderen soms bulten alle verhou ding laag waren bestond er in het overige Nederland voor een dergelijke belegging geen belangstelling. Lande rijen en hofsteden in Zeeuwsch-Vlaan deren, die eigendom zijn van perso nen uit Nederland boven de Wester- schelde, vormen een uitzondering; niet zelden betreft het dan nog erfgoede ren, sinds lang in familiebezit. In 1932 toen de vervreemding van het grondbezit in Zeeuwsch-Vlaan deren tengevolge van aankoopen voor Belgische en Fransche rekening op nieuw voortgang vertoonde, die tot waakzaamheid maande heeft de „Commissie tot meerdere toenadering Zeeuwsch-Vlaanderen—Nederland" ook aan dit voor de Nederlandsche samen leving zoo ongunstige verschijnsel haar aandacht gewijd. Zij sprak in haar rapport de wenschelijkheld uit van regeeringsmaatregelen: a) om zooveel mogelijk den verkoop aan buitenlanders van gronden in Zeeuwsch-Vlaanderen tegen te gaan; b) om gronden van buitenlanders op te koopen, wanneer deze worden aan geboden, teneinde ze zoodra een goede prijs kon worden verkregen aan Nederlandsche gegadigden te ver koopen, of (het meest doeltreffende SLECHTS 5cr.PER PAK .(Ingez. Med.) waar het leven van honderden op het spel stond. Het was ook niet zoozeer de dood, dien zij vreesde als wel de manier, waarop zij dezen zou ondergaan. Rillend drukte zij haar handen te - gen haar kloppende slapen; toen vatte zij opeens een koen besluit, sprong uit bed, kleedde zich aan en wierp de nachtmerrie, die voor een oogenblik haar geest had gedrukt, ter zijde. Het scheen haar toe, dat zij op nieuw kracht had gekregen na te den ken en of het haar soms nog moge lijk zou zijn te ontsnappen. Heel zachtjes, uit vrees Sasha wak ker te maken, kleedde zij zich vlug aan en ging toen naar de zitkamer, waar Madame Laski haar afwachtte. Madame, Ik zal zien, dat ik weg kom, misschien wilt u mij helpen. De ramen hier zijn te hoog; die van de benedenverdieping zijn alle getralied; maar het is misschien mogelijk de voordeur of die naast de keuken on gemerkt te openen. Helaasl riep Madame Laski uit. Ik heb op mijn eerewoord beloofd, dat ik u zou bewaken. Als ik mijn plicht niet doe, zal mijn man er zijn leven bij Inschieten. Eén woord van Karl en Casimlr zal ter dood gebracht worden. Lieve Miss Royton, zoudt u zoo iets van mij kunnen vergen? Neen, natuurlijk nier. Dan zal ik zelf een poging tot ontsnapping wagen. Als u een half uur bij Sasha in bed zoudt willen liggen, ga ik naar bene den en Het is onmogelijk) Iedere deur en ieder venster hier in huis is voorzien van een alarmschei, die het heele huis houden zou wekken. Behalve de kleine zijdeur, maar het is heel gevaarlijk voor u, om naar beneden te gaan. Waar schijnlijk heeft mijn zuster Elsa op den uitkijk gezet. Maar wacht tot over een uur, dan zal leder slapen en zal ik naar beneden gaan; want op dit oogenblik is het niet veilig. Una liep door de kamer en wierp het venster open. De avondstilte werd slechts onderbroken door het klotsen der golven en het geroep van enkele achtergebleven meeuwen. Over de heide was alles doodstil. De muur onder haar venster bood geen enkel steunpunt; langs dien weg was er dus geen ontsnappen mogelijk. Zij keerde zich om en ging voor haar lessenaar zitten. Haar pen vloog in koortsige haast over het papier. middel om te voorkomen, dat de gronden opnieuw in vreemde handen geraken) om ze aan Nederlandsche landbouwers in pacht te verstrekken. Nu de aankoopen voor Belgische en Fransche rekening in Zeeuwsch- Vlaanderen sedert dien rustig, maar onverpoosd zijn voortgezet, is er aan leiding te over om het standpunt der commissie opnieuw onder de aandacht te brengen. UIT DE STAATSCOURANT. Verontrustende cijfers. Onder de gevallen van besmettelijke ziekten, in de afgeloopen week gecon stateerd, is speciaal vermeld een rood vonk-geval in Biervliet, waar het den 9den patient uit één gezin betreft. In Groede werden 3 gevallen van dezelfde ziekte in 1 gezin gesignaleerd. Grensbewaking. De onder het departement van Jus titie ressorteerende hulpcommiezen voor de grensbewaking in vasten of tijde- lijken dienst, zullen, ter onderkenning, bij de uitoefening van hun dienst om den linkerbovenarm een rood-wit-blau- wen band dragen. Op het wit daarvan is in zwarte letters het woord-„Grens controle" vermeld. Geen maat op schar en schol. De Minister van Economische Zaken bericht, dat tot wederopzegging, doch uiterlijk tot en met 31 December 1938 geen maat op schar en schol zal zijn gesteld, zulks In afwijking met het be paalde in het Zeeuwsche Stroomen- visscherijreglement. Wijziging Garnalenbesluit. In het consumptie-garnalenbeslult 1936 is het bedrag voor gekookte gar nalen, bestemd voor pellerijen thans bepaald op 12 ct. per K.G- franco verkoopkantoor. De vlucht rond de aarde. De millionair-vlieger Hughes, die Zondagavond van New-York is ver trokken voor een vlucht om de we reld. is gisteravond weder behouden te New-York teruggekeerd. De tocht is, inclusief de rusttijden te Parijs, Moskou, Omsk, Jakoetsk, Fairbanks en Minneapolis, volbracht in 91 uur en 14 minuten. De bemanning bestond uit vier personen. Eindelijk zei ze tot Madame Laski: Ik heb drie brieven geschreven. Als ik niet wegkomen kan, geef ze dan aan een Engelschman, dien u kent en vertrouwt. Deze is voor mijn vriendin in Londen; deze voor mijn moeder en deze voor luitenant Endicott. Ik heb hem in het kort uw levensge schiedenis verteld, Madame, zoodat u niet voor een spion zult gehouden worden. Als u zich verdedigen moet tegen de leugens van uw zuster, ver tel dan de heele waarheid en men zal u gelooven. U kunt geïnterneerd wor den, maar u zult vriendelijk behandeld worden. Madame Laski keek verwonderd toe, terwijl Una de brieven kalm in de enveloppen stak en er een elastiekje omheen deed. De groote zelfbeheer- scbing, de Engelsche natie eigen, was haar ten eenenmale onbegrijpelijk. Ik zou Sasha graag mijn cello laten houden, sprak 't jonge meisje. Zij Is zoo muzikaal. Laat haar niet weten, Madame, wat er gebeurd is, als het verkeerd afloopt, bedoel Ik. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1