Vrouwen in Papoealand. Gevonden en Verloren. Kerk- en Schoolnieuws. Land- en Tuinbouw. Esperanto-nieuws. Binnenland Sport. PAT en POM, Twee Padvindertjes. Ingezonden. Hoogwatergetij Bresken- Gewestelijk Nieuws. AARDENBURO. 'Geslaagd. Bij het eind-examen der huishoud school te Rotterdam behaalde o.a. Mejuffrouw Jo Henry alhier het daar voor beschikbaar gestelde diploma. OOSTBURG. Geslaagd. Voor het examen voorbereidend Onderwijs (Fröbelschool] akte B slaagde te 's-Gravenhage mej. C. M. G. van Eldik Thieme alhier. Zending. De (aak der vrouwen is niet ge makkelijk, haar leven is heel wat zwaarder dan dat der Europeesche vrouwen. Wij kunnen wel zeggen, dat wanneer eenmaal de bruidschat voor het meestal nog zeer jonge meisje be taald is, haar jeugd voorgoed voorbij is. De voornaamste voedingsmiddelen der Papoea's zijn sago, bananen en diverse soorten knolgewassen. Maar zelfs sago, hoe gemakkelijk ook als voedsel te verkrijgen, eischt de noo- dige bewerking. Het is regel, dat de mannen de boomen vellen, splijten en leeghakken, terwijl het wasschen van de sago door de vrouwen gebeurt. Is dan het werk volbracht en keert men 's avonds naar de desa terug, dan neemt de man zijn bijl en onafschei delijke pijl en boog mee, terwijl de vrouw de zware vracht natte sago torst. Ook de tuinarbeid eischt veel van de krachten der vrouw. In den beglnnen- den regentijd worden nieuwe stukken bosch uitgekozen om straks als tuin dienst te doen. De mannen vellen de boomen, waarvan de lichte stammen en takken tot een heining worden ver werkt, de zware blijven liggen voor brandhout, zij helpen mee aan het ver branden van de twijgen en bladeren, maar al het overige is voor de vrou wen. Het plantklaar maken van den grond, het poten van de stekken van bananenstruiken en knollen, het uit zaaien der groenten, het is alles het werk der vrouwen, evenals het wieden der tuinen, een dagelijks terugkeeren- de arbeid daar warmte en vochtigheid, daarbij een vruchtbare bodem, alles wel snel doen groeien, maar ook het onkruid welig tiert. De akkers liggen meestal op de hellingen der heuvels, zoodat men 's morgens om een uur of zes scharen vrouwen daarheen ziet trekken, het onontbeerlijke kapmes in de hand, hun kleintjes meedragend op den rug. Komen zij na gedanen arbeid weer thuis, dan gaan zij den maaltijd be reiden van de pas gewonnen sago of de geoogste tuinproducten, waarbij de vrouwen zelf iederen dag voor de daartoe benoodigde brandstof moeten zorgen. Wanneer zoo zonder meer alle Pa poea's lui worden genoemd, is dat vooral een groot onrecht jegens de vrouwen, die hier een taak vervullen, die in zwaarte niet spoedig overtroffen kan worden. DE COLORADOKEVER. Op verschillende plaatsen in het Zuidwesten van ons land zijn in de laatste dagen nog kevers en larven van den Coloradokever gevonden. De Plantenziektenkundige Dienst vestigt hierop nogmaals uitdrukkelijk de aan dacht van alle aardappelverbouwers, omdat daaruit de noodzakelpheid van een zeer zorgvuldige uitvoering van de voorgeschreven bespuiting van alle aardappelvelden in het daarvoor aan gewezen deel van ons land blijkt. Ook verder is nauwkeurig toezicht op de aardappelvelden noodig. opdat elke aanwezigheid van kevers of larven of wel van sporen van vreterij van deze opgemerkt en aangegeven wordt en de noodige verdere maatregelen kunnen worden genomen. Het is nu nog mogelijk, de vorming van haarden van het insect te voor komen door dit volkomen uit te roeien op alle plaatsen, waar het voorkomt. Dit kan echter alleen bereikt worden, ais het bespuiten en controleeren der velden met de grootst mogelijke zorg wordt uitgevoerd en daartoe moet iedereen medewerken. Laat men toch inzien, dat het hier om enorme belangen gaat en dat de gene, die nalatig of onverschillig is, een groote verantwoordelijkheid op zich laadt, daar een onvoldoende uit roeiing op de eene plaats zijn nadee- ligen invloed tot op giooten afstand daarvan uitoefent. Laat iedereen zijn plicht met nauw gezetheid vervullen. Tegen overtredin gen van de verplichting tot bespuiting zal met gestrengheid worden opgetre den. De Inspecteur van het Lager Onder wijs in de Inspectie Breukelen schreef aan het Bureau „Esperanto bij het Onderwijs" het volgende: „De inrichting van het zevende (eventueel achtste) leerjaar onzer scholen voor gewoon lager onderwijs dient met de eischen van het practische leven zooveel mogelijk rekening te houden. Daarbij mag m.i. ook op Es peranto gewezen worden. Door dit leervak toe te voegen aan het tweede lid van art. 2 der wet op het 1 o. zou wellicht het onderwijs aan sommige scholen in ons land aan practische be- teekenis winnen". Esperanto heeft de meerderheid. Ter gelegenheid van het 4e Con cours van Radio-Rome, waaraan men kon deelnemen naar verkiezing in een der talen Engelsch, Fransch, Duitsch, Nederlandsch of Esperanto, heeft meer dan de helft der deelnemers deelge nomen in het Esperanto, terwijl min der dan de helft deelnam in de an dere vier talen te zamen. Mondeling examen hoofd onderwijzer (es). De minister van onderwijs brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, behoudens onvoorziene omstandighe den, het mondeling gedeelte van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer(es) zal worden gehouden te Breda, Arn hem, Amsterdam, Haarlem, Utrecht, Leeuwarden, Zwolle, Groningen, Roer mond: 's-Gravenhage: In het „Nederlandsch Leyceum", Willemstraat no. 40, op alle werkdagen gedurende het tijdvak van 19 dezer tot en met 22 Aug. a.s., aanvangende des voormiddags om 8 uur 45; Rotterdam I: in het gebouw der eerste hoogere burgerschool met vijf jarigen cursus B, aan den 's-Graven- dijkwal 58b, op alle werkdagen gedu rende het tijdvak van 19 dezer tot en met 16 Aug. a.s., des voormiddags om 9 uur. Rotterdam II: in het gebouw der eerste hoogere burgerschool met vijf jarigen cursus B, aan den 's-Graven- dijkwal 58b, op alle werkdagen gedu rende het tijdvak van 19 dezer tot en met 15 Aug. a.s., aanvangende des voormiddngs om 9 uur. DUIVENSPORT. BRESKENS. Uitslag van de met jonge duiven gehouden algemeene vlucht uit Arras op Zondag 10 Juli j 1. door de duiven- vereeniging „Nog Sneller" alhier. Los om 7.15 uur. Prijswinnaars waren: A. v.d. Velde 1, 19 en43;W. Moel- ker 2 en 31; Bondewel 3, 36 en 70; Joz. Pleijte 4; P de Poorter 5, 16 41 en 51; O. Pleijte 6 en 29; A. Riteco 7 en 55; M. Visser 8 en 11; de We ver, Sasput 9; F. de Lange 10; Th. Stepaert, Sasput 12, 33, 37 en 78; W. Pleijte 13, 47. 56, 58 en 62; Woitjiez 14 en 44; I. Klaaijsen 15; Bourgraaf 17; 1. Leenhouts 18, 42 en 61; Schip pers, Groede 20; M. v.d. Broecke 21; Groosman, IJzendijke 22; J Wisse 23 en 60; J. Rofack, Qroede 24 en 30; J. de Meester 25; L. Becu, Cadzand 26; A. Visser, 27; Risseeuw, Groede 28; P. Morel, 32; A. Nelisse 34; J. van der Wege, Groede 35; H. v.d. Lijcke 38; Verberkmoes, Groede 39; W. Klaaijsen 40 en 69; Wisse Czn. 45 en 66; H de Baare 46; P. Buijze 48, 75. 76, 79, 80 en overduif; Jn v. Gijs 49; D. Florus- sen 50; A. de Munck 52; H. Ooster ling 53; G. van Grol 54; L. Klaaijsen 57; de Veij 59; J. Carels 63; J. Lako 64; C. Klaaijsen 65; F. de Roo, Groede 67 P. Jacobs 68; P. Haartsen 71; Ma besoone, Oostburg 72; de Fouw 73; Jn Pleijte 74; J Faas 77 en 81; A. van Gijs, Groede 82; I. de Jonge 83. Uitslag Alg. Vlucht uit Clermont op Zondag 10 Juli met oude duiven. Los 7.27 uur. Prijswinnaars: B. van Waes, Sluis le en 46e; Jn van Gijs 2c en 7e; A. Vermeulen e3 en Pom krijgt de tranen er van in de oogen Pat vindt het ook verre van leuk. Opgesloten in dat don kere gewelf, in een streek, waar weinig menschen ko men met niets om te etenDat is geen grap 1 Het eenige waar ze op hopen kunnen, is dat de padvinders ongerust geworden door hun wegblijven gaan zoeken en de sporen vinden tot bij de ruïne 1 Maar dat kan nog urenlang duren en al dien tijd moeten ze dan daar zitten! Bovendien is Pom nu erg aan het huilen gegaan zoodat Pat er ook wel een beetje zenuwachtig van wordt Opééns wordt Pat nijdig! Die dekselsche deur ook! Hij neemt een aanloopje en geeft een fiksche trap tegen de deurl Maar hij had evengoed tegen de meterdikke muren kunnen trappen. De deur is oud, maar degelijk en geeft geen centimeter meeAlleen heeft Pat er een paar pijnlijke teenen mee opgeloopenDat maakt hem nog razender 1 Hij probeert met geweld de deur open te beuken, maar de hengsels wijken niet en zijn geschreeuw en bonzen helpt niet. Alleen een paar stukken kalk vallen omlag en Pom, die een stukje op zijn hoofd gekregen heeft, begint nog erger te grienen. Pat wordt er kriebelig van 1 14e; Dusardeijn, Groede 4e, 26e, 36e en le overduif; Faas Mzn. 5e; Wolt- tiez 6e, 16e en 27e; F. de Lange 8e en 41e; v. Haneghem 9e; P. v. Waes, Hoofdplaat 10e; Dobbelaere, Schoon- dijke 11e, 51e en 2e overduif; de Veij 12e en 42e; A. Versprille 13e en 22e; Bourgraaf 15e en 17e; A. v. d. Velde 18e; A. Florussen 19e; W. Klaaijsen 20e, 21e en 23e; Porreij 24e; Jn. Pleijte 25e; Back 28e; Joz. Pleijte 29e en 38e; W. Pleijte 30e; Rtsseeuw, Groede 31e; J. van Hee, Cadzand 32e; Rijckbors), Sluis 33e; P. Jacobs 34e en 44e; de Baedts, Sluis 35e; A Cambier 37e; M. Quaars 39e; J. v Gijs 4oe; A Riteco 43e; v. Overbeke, Onstburg 45e; Ver berkmoes, Groede 47e; C. de Jonge, Sasput 48e; P. Maillie, Cadzand 49e; Mabesoone, Oostburg 50e SLUIS. Uitslag van de prijsvlucht uit Bre- teuil van Recht voor Allen alhier, op 200 km. met 27 oude duiven. Los 7.57 uur. Eerste duif 10 u. 29 min. 13 sec. met snelheid van 1339.55 m.; laatste duif 10 u. 43 min. 45 sec. met snel heid van 1202.50 m. Prijswinnaars: A. van Haneghem. Retranchement 1; Iz. Sanders 2; P. Baas 3; L. Dhondt 4; J. Focke 5; Osc. de Clercq 6 en over duif; J. Wage 7; F. Verheije 8; P. Louwagie 9. Idem met 34 jonge duiven uit Bre- teuil. Eerste duif 10 uur 26 min. 37 sec. snelheid 1336 83 m., laatste duif 10 uur 39 min. 35 sec. snelh. 1230.15 m. Prijswinnaars: C. van de Walle 1, 2 en 12; J. Wage 3 en 4; J. v. Hoorn, Retranchement 5 en 10; J. Aers 6 en 11A. van Haneghem, Retranchement 7; L. Dhondt 8, 9 en overduif. VOETBAL. BIERVLIET. Liefdadigheidswedstrijden. Op verzoek van het Comité tot uit zending van kinderen naar een her stellingsoord en het uitzendfonds van het Wit-Gele Kruis hebben de voetbal verenigingen Biervliet, Hoofdplaat en IJzendijke besloten liefdadigheidswed strijden te spelen. Alle baten komen ten goede van beide fondsen. BRESKENS. West Zeeuwsch-Vlaanderen— Walcheren 2—9. Deze wedstrijd werd bijgewoond door den doelverdediger van het Ne derlandsch elftal Van Male, die West Zeeuwsch Vlaming van geboorte is en in zijn geboortestreek vertoefde. Natuurlijk was dit voor de voetbal lende jeugd een attractie. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. DAGEN vm j nam Woensdag 13 Juli 2,42 2,66 Donderdag 14 3,17 3,41 Vrijdag 15 Juli 3,52 4,16 Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Woensdag 13 Juli nam. 21,48 Donderdag 14 21,46 Vrijdag 15 Juli 21,46 Hoeveel belangstellenden zijn er voor de marine. Deze vraag stelt het comité „Onze Marine" aan het Nederlandsche volk, met de bedoeling het resultaat er van te overhandigen in een met handtee- keningen verzamelde album aan den Commandant van Hr. Ms. „Tromp" als dit nieuwe schip voor de Konink lijke Marine in Augustus a.s. in dienst gesteld zal worden. De belangstelling voor de Marine komt op de meest juiste wijze tot uiting door het stellen van een daad. Iedereen, die aan zijn belangstelling voor de Marine uiting wil geven, wordt verzocht een bijdrage te zenden men kan volstaan met enkele centen of aanvullen tot tientallen guldens aan het comité „Onze Marine" giro 42883 Den Helder, met vermelding „voor Hr. Ms. „Tromp". Men ontvangt dan een kaartje waar op handteekening kan worden geplaatst. Dit geldt zoowel personen als veree- nlgingen. Deze kaartjes worden in een album verzameld en aangeboden bij de indienststelling van de „Tromp", ter wijl van de ingekomen gelden een ge schenk geplaatst zal worden, dat mede ten goede zal kunnen komen aan alle opvarenden. Het comité „Onze Marine" hoopt, dat er op deze wijze dulzende hand- teekeningen bijeen zullen komen. POSTERIJEN. Rijkspostspaarbank: Gedurende de maand Juni werd op spaarbankboekjes te AARDENBURG. Ingelegd f 19290,03 Terugbetaald f 6770,16 Meer ingelegd dan terug betaald f 12519,87 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 9. BRESKENS. Ingelegd f 97824.21 Terugbetaald f 100491,54 Mind, ingelegd dan terug betaald f 2667,33 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 46. OOSTBURG. Ingelegd f 25610.89 Terugbetaald f 8016,82 Meer ingelegd dan terug betaald f 17594,07 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 8. SLUIS. Ingelegd f 16372,59 Terugbetaald f 19309,53 Minder ingelegd dan terug betaald f 2936,94 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 6. IJZENDIJKE. Ingelegd f 18825,84 Terugbetaald f 13814,06 Meer ingelegd dan terug betaald f 5011.78 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 5. BRESKENS. Gevonden: Horloge, padvindersriem. duimstok. Inlichtingen ter Secretarie. BRESKENS. De kermis. De kermisdagen alhier zijn goed verloopen. Mede tengevolge van het slechte weer, was het bezoek niet zoo groot als andere jaren, hoewel men Zondag niet te klagen had. Kostelooze Rijwielbelastingmerken. Kostelooze rijwielbelastingmerken kun nen worden aangevraagd: BRESKENS 15 - 20 en 25 Juli 1938 nam. 19-21 uur in het gemeentehuis te Breskens. GROEDE 18-22 en 27 Juli 1938, nam. 19-21 uur In de Openbare School te Groede. Hoofdplaat 19 en 26 Juli 1938 nam. 19-21 uur in het gemeentehuis te Hoofdplaat. IJZENDIJKE. Benoeming. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Augustus benoemd tot lid van het Waterschap der Sluis aan de Wie lingen, de heer E. B. Wijffels, alhier. NIEUWVLIET. Benoeming. Met ingang van 1 Juli is benoemd tot gezworene van het Waterschap Groote Sint Anna en Nieuwenhoven de heer Iz. de Hullu Iz. alhier. GROEDE. Vergadering. Alhier had wederom een vergade ring plaats van de ingezetenen van Groede, onder voorzitterschap van den heer A. J. Pauw, in verband met de a.s. feestelijkheden ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin. Door den Voorzitter werd allereerst de mededeeling gedaan, dat de op brengst, samengebracht door de men schen die met inteekenhjsten de inge- zettmn waren rond geweest, in totaal bedroeg f 623. Besloten werd twee dagen feest te Vleien en wel op 6 en 7 September a.s. Vervolgens had een langdurige be- spteking plaats wat men tijdens de feestelijkheden zou uitvoeren. Mede werking zal worden verleend door de Muziekvereenigingen E.M.M. en Ho- zanna en de ter plaatse bestaande Chr. Zangvereeniging. In principe werd besloten tot het organiseeren van een optocht met praalwagens, groepen enz., kinder feesten, volksspelen, lampionoptocht, terwijl tevens een vuurwerk zal wor den ontstoken. De mogelijkheid een muziekcorps uit een andere gemeente te laten ko men, zal nader onder de oogen wor den gezien. Ook zal worden getracht de geheele gemeente feestelijk te verlichten, ter wijl de verschillende buurtcommlssies voor de noodige versiering zorg zullen dragen. Plaatsvervangend Notaris. De heer A. A. Risseeuw, Candidaat- Notaris alhier, is aangesteld als plaats vervangend Notaris, ten kantore van wijlen Notaris A. H, J. Beuningh.

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2