BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens HET SIGNAAL 47ste Jaargang Dinsdag 12 Juli 1938 Nummer 4353 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden 1.40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Aboonements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regeb f 0.40 (bij vooruitbetaling) 3emeeti\e ^vesVexv^ HOOIBROEI. Hierbij vestig ik de aandacht der landbouwers in mijn gemeente op het groote gevaar van hooibroei. Door zorg en oplettendheid kunnen rampen tengevolge van broei in hooi en de gevolgen daarvan zooveel moge lijk beperkt blijven. Het behoeft geen betoog, dat het in de eerste plaats eigen belang is, om het uitbreken van brand tengevolge van hooibroei te voorkomen. Met nadtuk wijs ik er op, dat zij. wanneer tengevolge van nalatigheid van hun zijde brand mocht uitbreken, ingevolge artikel 158 van het wetboek van strafrecht strafbaar zijn. Breskens, 12 Juli 1938. De Burgemeester: J. P. DROST. De tramwegen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Omtrent de samenvoeging van de Tramwegmaatschappijen Breskens-Mal- deghem en de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij en de Stoomtram Hulst-Walsoorden, ontleenen wij aan de N. R. Crt. het volgende: Niet slechts aan het personenver voer, en dus aan het onderlinge ver keer, hebben zij vele en goede diensten bewezen, doch ook het vrachigoede- renvervoer, en met name het transport van suikerbieten, is vele jaren van de gezellige puffende trammetjes afhanke lijk geweest. In het verleden was de rol, die de tramwegmaatschappijen in de Zeeuwsch-Vlaamsche samenleving speelden, vrij lucratief. Door allerlei factoren echter, waarvan ook vervoer maatschappijen elders in den lande de dupe zijn geworden, was dit de laat- s:e jaten niet meer het geval. Vermin dering van het aantal passagiers, die aan snellere en meer verkeersmidde len voorkeur gaven, concurrentie door de A.T.O., en inkrimping van de sui kerbietenteelt waten oorzaak, dat het den tramwegmaatschappijen in Z.- FEUILLETON 28. Naar het Engelsch. Wat doet dat er toel zei het jonge meisje zoo luchtig moge'ijk. U moec bedenken, dat zij den heelen avond bezig zijn met de toebereidselen, want Colman moet ook weg. Vóór de mor gen aanbreekt, zullen wij in krachtiger handen zijn dan in de hunne. Houd moedl Er is geen gevaar, werkelijk niet. Als u er nu niet op tegen hebt, moet ik nu wat gaan liggen; ik ben doodop van den slaap! Toen Madame Laski een kwartiertje latet de slaapkamer binnentrad, zag zij haar dochter liggen in de armen van „haar lieve Miss," terwijl beiden rustig sliepen. Ze zette de kopjes en bordjes vlug in elkaar en bracht het blad zelf naar beneden, om stoornis te voorkomen. Toen zij teruggekeerd was, nam zij haar breiwerk op en zette zich dicht bij de tusschendeur. Een onheimelijke stilte heerschte in Vlaanderen niet langer voor den wind ging, en dat zij in een positie geraak ten, die bij het provinciaal bestuur het plan deed rijzen een meer oecono- misch vervoer in dit gedeelte van Zeeland te bewerkstelligen. Toen in de najaatszitting van 1935 de Provinciale staten Ged. Staten voorsloegen op het destijds aan de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche tramweg maatschappij verstrekte rentelooze cre- diet ad f941,183 rond f 800,000 af te schrijven, werd aan het tramweg- vervoer in de streek zooveel'aandacht gewijd, dat een commissie uit de sta ten er het gevolg van was. Zij had tot taak de wenschelijkheid van kapi taalreorganisatie der Zeeuwsch-Vlaam sche tramwegmaatschappij te onder zoeken. In 1936 bracht de commissie rapport uit. Zij bleek de meening te zijn toegedaan, dat uitkomst „aan den overkant" slechts verkregen zou wor den als tusschen de drie maatschap pijen een fusie tot stand zou kunnen komen. Er werd een commissie voor de fusie van de trambedrijven in Zee land ingesteld, en reeds op 14 Juli 1936 namen de staten een besluit, waarin hun sympathie met de hereeni- ging der versnipperde krachten min of meer bij voorbaat tot uitdrukking kwam. Besloten werd n.l. aan het verzoek der N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche tramwegmaatschappij om medewerking van de provincie aan de door die maatschappij voorgestelde kapitaal- reorganisatie op nader te stellen voor waarden te voldoen, wanneer op een door de provinciale staten van Zee land nader goed te keuren wijze tus schen deze N.V. en de stoomtram maatschappij Breskens-Maldeghem over eenstemming verkregen zal zijn om trent gemeenschappelijke exploitatie harer bedrijven Door dit besluit immers (waarin geen gewag wordt gemaakt van de stoom tram Hulst-Walsoorden, omdat deze door aankoop van aandeelen met de Zeeuwsch-Vlaamsche tramwegmij. is samengesmolten) stelden de staten voor hun medewerking aan de kapitaal- reorganisatie der Zeeuwsch-Vlaamsche tramwegmaatschappij als voorwaarde overeenstemming met de concurrente. De fusie-commissie ontwierp als op lossing de verkeersmaatschappij Zee land, een exploitatie-maatschappij met 20 aandeelen, waarvan 11 aandeelen zouden worden toegewezen aan de Zeeuwsch-Vlaamsche tramwegmij., 2 aan de N.V. Hulst-Walsoorden en 7 aan de Mij. Breskens-Maldeghem. het geheele huls De gangklok sloeg negen en nog was er Diets te hooren. Toen de klok echter tien had ge slagen, hoorde Madame Laski de voet stappen, die zij zoozeer vreesde. Louise! riep de gravin barsch. Ik ben hier, Johannal Maak niet zooveel leven, Miss Royton en Sasha slapen. Zoo, kan die verraadster slapen? Maak haar dadelijk wakker; Karl heeft haar wat te zeggen. Frau Meijer zette den kandelaar neer en liet zich zwaar in een stoel vallen. Als ik haar wakker maak, zal ik Sasha ook wakker maken en die voelt zich niet lekker. Kan die boodschap van Karl niet tot morgen wachten? De ander keek haar verbaasd aan. Je spreekt mij tegen? Hoe durf jel Ik strijd voor mijn kind, Johanna. Je zweepslagen hebben haar ziek ge maakt. Als je haar nu wakker maakt, dan moeten wij morgen om den dok ter zenden en die zal dan de mishan deling zien Haar zenuwen zijn totaal in de war. Ik geloof het Diet, wat je mij ver telt, antwoordde haar zuster; zij greep den kandelaar en liep de slaapkamer binnen en keek naar de slapenden. Iets in de doodsbleeke trekken van Door onwil kwam de Zeeland niet tot stand, en de commissie dacht er over haar taak neer te leggen. Geluk kig is zij daartoe evenwel niet overge gaan, maar heeft zij haar eindconclusie opgeschort, totdat er gelegenheid was geweest overleg te plegen met de commissie Inzake de kapitaal-reorgani satie der Zeeuwsch-Vlaamsche tram wegmaatschappij. Zooals we dezer dagen hebben ge meld is bedoeld rapport thans versche nen. Er blijkt uit, dat de aanvankelijk hopeloos uitziende pogingen om de trambedrijven in Zeeuwsch-Vlaanderen tot een gemeenschappelijke exploitatie te brengen, in zooverre succes hebben gehad, dat mag worden verwacht, dat de fusie thans spoedig haar beslag zal krijgen. Het rapport meldt, dat op 7 Januari j I. de commissie in nader overleg is getreden met de commissie uit de staten inzake de kapitaal-reorganisatie van de Zeeuwsch-Vlaamsche tramweg maatschappij. Tijdens de besprekingen kwam nogmaals tot uitdrukking, dat de belanghebbende maatschappijen vrij wel geen toenadering betoonden, en de commissie deelde den minister van waterstaat mede, dat het in haar voor nemen lag de onderhandelingen op korten termijn te doen afloopen. De minister gaf toen in overweging de commissie door Ged. Staten te doen uitbreiden met twee deskundigen, de heeren G. P. J. Caspering, directeur van tramwegmaatschappijen in Indië, Den Haag, en jhr. it. J. Röell, direc teur van de Westlandsche stoomtram wegmaatschappij te Loosduinen. Toen den minister bericht was, dat de pro vincie hiermee accoord ging, wendde zijne Excellentie zich tot de Zeeuwsch- Vlaamsche tramwegmaatschappij om te vernemen of deze bereid was zich bij voorbaat en zonder voorbehoud te onderwerpen aan een eenstemmige uit spraak van de aldus uitgebreide com missie. Breskens-Maldeghem had reeds ver klaard met zoo'n uitspraak genoegen te zullen nemen, maar de Zeeuwsch- Vlaamsche tramwegmaatschappij, die intusschen een onderzoek had opge dragen aan een commissie, bestaande uit de heeren jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude. oud-minister van water staat, ir. H. W. Sebbelee en ir D. de Jongh, wees de voorgestelde arbitrage van de hand. Wederom kreeg de fusle- commissle uit de staten het gevoel van overbodigheid, maar toen zij den in druk opdeed, dat de twee pattijen via het voorstel der commissie-Van Lidth het kind, de rustige uitdrukking op het gezicht van de gouvernante scheen de wreede vrouw toch eenigszins te ontroeren. Zij wendde zich om en zei kortaf, maar minder barsch: Laat ze dan maar uitslapen. Het zal haar laatste slaap zijn. totdat zij in een Duitsche gevangenis zal rusten. Luister eens, Louise. Karl heeft be sloten haar naar den onderzeeër te brengen, tegelijk met haar stiefvader. Wanneer de onzen klaar zijn met hun werk, morgen in alle vioegte, gaan zij regelrecht naar Duitschland en daar zal zij doodgeschoten worden. Voor de omgeving hier zal (iet heecen, dat zij in het donker van de klippen in zee is gevallen. Dit moet je haar zeggen als ze wakker wordt. Een uitdrukking van afgrijzing stond op Madame Laski's gelaat te lezen. Johanna, het is ongelooflijk! Dat meen je nietl Hoe kan dat beschaafde, zachte meisje onder de ruwe beman ning van den onderzeeër verkecren, misschien een paar dagen en nachten lang Ba, wat komt er dat op aan? Ze mogen haar verdrinken, als ze geen raad met haar wetenl Ze verdient de zwaarste straf. Zij heeft mij bedrogen! Ik haat haarl de Jeude, dat neerkomt op de over neming van de stoomtram Breskens- Maldighem door de Zeeuwsch-Vlaam sche stoomtramwegmaatschappij, be sloot zij met haar werkzaamheden in de gewenschte richting voort te gaan. Zij ontving 15 Juni n.l. bericht van de Stoomtram Breskens-Maldeghem, dat haar Raad van commissarissen zich in beginsel kan vereenigen met die voorstellen, en dat zij zich ter zake van de detailpunten met de Zeeuwsch- Vlaamsche tramweg maatschappij in nadere verbinding heeft gesteld. Het laat zich dus aanzien, dat de fusieplannen uiteindelijk toch m ver vulling zullen gaan. Er zullen echter, voordat de zaak haar beslag heeft gekregen, nog wel enkele moeilijkheden overwonnen moe ten worden. Want, zooals het er tiians uitziet, zal de provincie behalve een afschrijving op de aan de Zeeuwsch- Vlaamsche tramwegmaatschappij ver leende voorschotten, ook een afschrij ving moeten doen plaats vinden op de voorschotten, die aan de stoom tram Breskens-Maldeghem zijn verstrekt. In verband hiermede willen Ged. Sta ten aan de commissie voor kapitaal reorganisatie opdracht verleenen om dienaangaande een onderzoek in te stellen. Doch alleen in het geval dat door de Zeeuwsch-Vlaamsche tramweg maatschappij een verzoek tot afschrij ving wordt ingediend. Er zitten nog enkele haken en oogen aan de tram- fusie in Zeeuwsch-Vlaanderen, maar verwacht wordt, dat zij binnen niet te langen tijd een feit zal zijn geworden. Het land aan den overkant kan van deze fusie, van het einde van een strijd tusschen maatschappijen, die in hetzelfde gebied hetzelfde doel beoog den, hopen we, slechts voordeelen ondervinden. Eén groote vervoer-maatschappij zal ook beter contact vinden met de pro vincie aangaande het vervoer per boot over de Westerschelde. De A.N.W.B. in Zeeland, Zaterdag hield de Koninklijke Ne- derlandsche Toeristenbond A.N.W.B. haar 55sten jaarvergadering te Vlissin- gen in hotel Britannia. Na 's morgens ten stadhuize door het Gemeentebestuur te zijn ontvan gen, werd met de deelnemeis een boot tocht gemaakt op de Wester-Schelde, welke ondanks het minder aangename weer, uitstekend is geslaagd. Maar, Johanna, wat heeft zij nu eigenlijk gedaan? Wat is er tegen haar bewezen? Heeft zij niet haar plicht gedaan tegenover jou en de kinderen7 Heeft zij niet onderwezen, Sasha ver pleegd, gespeeld en gezongen, als je dat verlangde? Neen, Louise, ze heeft ons bedro gen! Colman zegt, dat zij een spion is en hij kan 't weten Zij was de oorzaak van zijn arrestatie. Zij is al tijd gevaarlijk geweest en nu dubbel, omdat zij weet, dat haar stiefvader hier is. Ons plan loopt nu kans totaal te mislukken, daarom moet zij zoo gauw mogelijk uit den weg geruimd worden. Geen woord meer hierover, of ik zal denken, dat je zelf ook geen goed patriot bent. Luister nu: jij moet vannacht waken, terwijl Karl, Colman en ik een paar uren slapen. Wij zijn moe en hebben dus onze rust wel noodig tot een uur of één. Zoodra de klok slaat, sta je op en drukt op de electrische leiding naar Karl's ka mer. Dan maak je Miss Royton wak ker, vertelt haar, wat ik je gezegd heb en zorgt er voor, dat ze om half twee kant en klaar is. Karl haalt haar dan af en jij gaat naar bed en vergeet alles wat er gebeurd is. Begrepen? Weer werd in de gang de zware Des middags werd onder voorzitter schap van den heer H. P. J. Bloemers, burgemeester van Arnhem, de Alge- meene Vergadering gehouden. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat herdacht werd het aftreden van den heer Bergsma, als Voorzitter die deze betrekking 53 jaar heeft vervuld. Met groote waardeering werd voorts vermeld het feit, dat Prins Bernhard ongeveer gelijktijdig met de voorzitters mutatie, het eere-voorzitterschap van den A.N.W.B. op zich heeft willen nemen. Als een belangrijke nieuwe instelling werden genoemd de grenskiosken, dat zijn kleine moderne gebouwtjes, welke de A.N.W.B. aan de grenzen in aan bouw heeft, en die een belangrijke functie kunnen vervullen in het vreem delingenverkeer naar ons land. De em- ployé's van deze grenskiosken zullen assistentie verleenen bij het vervullen van de formaliteiten, inlichtingen van toeristischen aard verstrekken en ook zal er gelegenheid zijn een klein be drag aan geld te wisselen, noodig b.v. voor het betalen van de Nederlandsche belasting. 0.a. bij Sluis aan den drukken ver keersweg van de Belgische kuststreek en Belgisch West-Vlaanderen naar ons land is men bezig zulk een grenskiosk te bouwen Deze mooie taak, welke het bezoek van buitenlandets aan ons land (en het langer blijven) zeet ten goede kan ko men, aanvaardt de A.N.W.B. in de overtuiging, ook op deze wijze het al gemeen belang weder te dienen. Na afloop der vergadering hield de heer H. W. O. de Bruyn, Directeur Wegen en Verkeer, aan de hand van verschillende modellen wegwijzers een lezing over de Bewegwijzering in Ne derland. Des avonds had in Britannia een gemeenschappelijke maaltijd plaats, waaraan plm. 150 personen deelnamen. Tijdens deze vergadering werd de gouden Bergsma-Medaille behalve aan den heer Bergsma ook uitgereikt aan Mr. P. G. van Tienhoven en dr. Jac. P. Thijsse. 's Zondags werd een gezellige auto tocht gemaakt door Walcheren, waar aan een lunch te Domburg was ver bonden. Niettegenstaande het minder zomer- sche weer is het een zeer goed ge slaagde vergadering, met daaraan ver bonden gezellige uitstapjes, geweest. 0 tred van de gravin gehoord; toen werd alles stil. Madame Laski was verstijfd van schrik en wanhoop. Zij had zich zelfs zoo iets vreeselijks niet kunnen droo- men, maar zij wist te goed, dat de besluiten van Karl Meijer onherroepe lijk waren; hij had een ijzeren wil, die van geen toegeven wist. Een half uur lang kwelde zij zich een middel te bedenken, om Una te bevrijden van het vreeselijke lot, dat haar wachtte. Maar zij zag geen en kelen uitweg en om aan haar eigen gedachten te ontsnappen, ging zij naar de slaapkamer, knielde neer bij het bed en bad vurig. Vervolgens oordeelde zij het best, om Una te wekken en haar alles te vertellen. Toch scheen het haar wreed toe, haar wakker te maken, nu zij zoo rustig sliep. Tenslotte schoof zij het scherm opzij en boog zich over het bed heen, maar zij schrikte toen zij Una's wijdopen oogen op haat zag gericht. Lieve Miss Royton! stamelde zij. Het spijt mij zoo, dat ik u wakker ge maakt heb. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1