AKKERTJE Uit de oorlogvoerende landen Kerk- en Schoolnieuws. Officieele Berichten. Burgerlijke Stand. Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws GARANTIE ^etkm^van "AKKERTJES", BRESKENS. Geslaagd. Als Inspectrice der Modevakschool is met de hoogste onderscheiding ge slaagd Mej. C. A. van Beers alhier. Mejuffrouw M. J. Karreman alhier slaagde te Eindhoven voor coupeuse- leerares met eerediploma. NIEUWVL1ET. 'Geslaagd. Geslaagd te Delft voor 1 ste gedeelte propaedeutisch examen voor civiel in genieur, de heer A. Cornells alhier. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 10 Juli Breskens 9,30 uur Ds Goudzwaard. Voorbereiding H Avondmaal. 5,30 uur Ds Goudzwaard. I,30 uur Zondagschool. Cadzand 10.— uur Ds Visser. Hoofdplaat 10,uur M. R. Pliester. Nieuwvfiet II,— uur Ds. Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 10,— uur Ds J. A. Swart. Zuldzande 10,— uur Ds Stegenga. Groede 9,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 930 uur Da. M. P. Stol. Vrije Evangelische Gemeente. Breskens 9,30 uur Cand. T. H. Penninga. 7,30 uur Evangelisatie-Samenkomst. Ds. J. v. d. Werfhorst. Cand. T. H. Penninga. Medewerking van het zangkoor. Nieuwvliet 10,— uur Ds. J. v. d. Werfhorst. Retranchement 2,30 uur Ds. J. v. d. Werfhorst. aarde) die bodemopbouwende eigen schappen bezitten, welke bijstoffen men ten eenenmale in poederkalk of onge- bluschte kalk mist. Een derde silicatische meststof is de „Kenciea". Zij ontstaat tijdens de ce- mentfabricage uit de voor het cement benoodigde ruwproducten. Het product wordt in den handel gebracht met een garantie van 40% kalk en 4% kali, beide oplosbaar in verdund mineraal- zuur. Behalve door verschillende land- bouwconsulenten zijn met Kencica zeer uitvoerige proeven genomen door de Landbouwhoogeschool te Wageningen (Prof. Ir. J. Hudig), waarvan de resul taten gepubliceerd zijn in 't Landbouw kundig Tijdschrift, 7. De conclusie waartoe Prof. Hudig komt luidt: Kencica als kalimeststof is geheel gelijk met de op andere wijze te maken kalikalkcombinatie's. De kali van Kencica komt volledig ter beschik king van de plant. Ook Ir. O. J. Cle- veringa, Rijkslandbouwconsulent, ver kreeg met zijn proeven dezelfde resul taten als Prof. Hudig. Tenslotte als 4e silicatische meststof: Kiezelkalk, Dit is een silicatische mest stof in poederfijnen vorm, die nage noeg kalivrij is, doch in overige samen stelling overeenkomt met „Kencica". Voor alle zure gronden, die niet direct kalibehoeftig zijn, is deze kalk- meststof, die door zijn uiterst fijnen toestand snel werkt en zich mooi door den grond laat verdeelen, door zijn bijproducten kiezelzuur en aluinaarde, uiterst geschikt. Hiermede zijn in korte trekken de voordeelen van silicatische meststoffen besproken, men diene bij de kalkbe- mesting wel degelijk met bovenstaande meststoffen rekening te houden, doch vrage eerst prijs bij zijn kunstmest- handelaar aan. Rij het gebruik hiervan zal men alras bemerken, dat zij niet alleen grondopbouwend, doch in vele gevallen ook meststofbesparend zijn. UIT DE STAATSCOURANT. Openstelling Jacht. De Min. van Econ. Zaken heeft be paald, dat in Z.-Vlaanderen de jacht op fazantenhanen en -hennen geopend zal zijn van 15 Oct. t.m. 31 Dec. '38. Voor de andere deelen van Zeeland duurt de jacht voor fazantenhanen van 8 Oct. t.m. 28 Jan. 1939 en voor hen nen van 8 Oct. t.m. 31 Dec. Voor geheel Zeeland is de jachtpe- riode vastgesteld: van korhennen 8 Oct. 12 Nov. Houtsnippen 8 Oct.28 jan. Hazen 8 Oct.—31 Dec. Patrijzen 3 Sept.31 Dec. Besmettelijke ziekten. In de afgeloopen week werden 8 roodvonkgevallen (in 1 gezin) vastge steld te Biervliet, 1 geval van rood vonk te Sluis en 1 van diphterie te Aardenburg. SPANJE. Nog steeds hevige strijd bijrCastellon. De weerstand der regeeringstroepen aan den rechteroever van den Rio Mijares is dagelijks sterker gebleken, aldus een bericht van Havas uit Bar celona. Er worden verwoede veld slagen geleverd aan den voet van de Sierra Espadan. De door de regee ringstroepen aangelegde versterkingen stellen in staat tot een doeltreffende tegenstand tegen den opmarsch der rechtschen. Sedert een week wordt iedere krachtsinspanning der nationa listen geconcentreerd tusschen de hoogten van Bechi en Onda. De rechtschen rukken slechts voet voor voet op, ondanks het intensievere op treden hunner tanks en vliegtuigen. Wanueer zij deze barrière gepasseerd zullen zijn, zullen zij nog slechts de gemakkelijke hoogten van Sierra del Cid tusschen zich en Sagunto hebben. De rechtschen hebben ook een be gin gemaakt met een omsingelende beweging ten Zuiden van Aldophuela, over Cubla en Camarena. Burriana, ten Zuiden van Castellon en dicht bij de kust gelegen, dat gisteren door de rechtschen is bezet, is bijna geheel verwoest geworden. Voordat de regeeringstroepen de stad verlieten, hebben ze de meeste huizen in de lucht laten springen. Zeven rechtsche vliegtuigen hebben gisternacht nog gepoogd een vlucht over Barcelona te maken, hetgeen hun belet werd door het luchtafweer geschut. Zij lieten zeventig bommen vallen in de zone van Badalona, San Andres en Marvella, ten noorden van Barcelona. Er vielen geen slachtoffers. CHINA. De verjaardag van het be gin der vijandelijkheden. In geheel Japan is gisteren ter ge legenheid van den eersten verjaardag van het begin der vijandelijkheden een minuut stilte in acht genomen. De keizer heeft door bemiddeling van minister-president prins Konoje een boodschap gepubliceerd, waarin hij zijn voldoening uitspreekt over de gelukkige wending welke de toestand in China heeft genomen, dank zij de dapperheid van de Japansche soldaten. Prins Konoje heeft een proclamatie gepubliceerd, waarin hij zegt, dat door de vernietiging van het bolsjewisme en anti-Japansche bewind in China en het vormen van een hechte vriend schap tusschen Japan en China orde en vrede zullen heerschen in het Verre Oosten, hetgeen zal bijdragen tot den wereldvrede. Japansche oorlogsbuit. In een officieel communiqué wordt medegedeeld, dat de Japansche troe pen sedert 7 Juli van het vorig jaar op de Chineesche troepen hebben buitgemaakt: 180.000 geweren. 6600 lichte mitrailleurs, 2800 zware mitrail leurs, 218 zware kanonnen, 15 vech- wagens, 89 locomotieven, 8 pantser- treinen en 2000 spoorwegwagons. SCHOONDIJKE. Over Juni 1938. GEBOORTEN: 15 Izaak Daniël, z.v. J. Hennekeij en A. E. Fllibert. OVERLEDEN: 1 Jacob de Kok, 80 jaren, echtgen. van Joh. van Commence: 5 Izaak Hen drik Zonnevijlle, 69 jaren, echtg. van N. J. Leenhouts; 18 Anthonius Caesar Termont, 15 jaren, zoon van Aug. Fr. Termont en Al. M. Stokkerman. INGEKOMEN: P. Boone van Waterlandkerkje; J. A. van Gorsel van Oostburg; J. Dubois van Groede; A. Salomé en gezin van Aardenburg. VERTROKKEN: I. M. Delnad naar Middelburg; H. Verbuijt naar Aardenburg. HOOFDPLAAT. Over Juni 1938. GEBOORTEN: Alois Petrus, z.v. A. Wabeeke-van Voren; Jacobus Thomaes, z.v. W. Brooijmans-van der Riet; René Johan Constant, z.v. A. Geernaert-Pllaet. HUWELIJKEN: Leopoldus Franciscus Roedts, 29 jr. en Magdalena Dierikx, 22 jaar. IJZENDIJKE. GEBOORTEN: 1 Alina Eug. L., d.v. E. J. D. van Damme en H. S. V. Modde; 3 Joseph, z.v. Jac. L. de Vilder en R. S. Lutaert; 12 Annie M. L., d.v. F. H. Vervoeten A. I. Onderdonck; 26 Elizabeth Fr., d. v. M. B. IJsebaart en S. E. Wiliemsen. OVERLEDEN: 7 C. Spiessens, 7-4 jaar, echtg. van L. Polle; 9 Marie L. Kneut, 65 jaar, echtg. van Joh. Sinack; 15 A. G. Mor- nout, 2 jaar, z.v. Cam. Momout en C. Bogaert; 15 Antoine M. Boerman, oud 3 jaar, z.v. J. M. Boerman en J. A. Stokx; 16 Maria Maas, 88 jaar, wed. van E. F. Termont; 23 Petrus F. de Boever, 62 jaar, echtg. van E. M. Kes- beke. HUWELIJKEN: 4 F. Rammeloo, 22 jaar met M. A. Hamelijnck, 21 jaar; 9 J. I. de Kramer, 27 jaar met M. J. Geelhoed, 26 jaar; 20 J. A. M. Roelofs, 32 jaar met L. J. van L inschoot, 31 jaar. INGEKOMEN: Math. C. de Wilde van Schoondijke; A. Versprille van Breskens; C. A. Raas van Dongen; S. Schieman van Hoek. VERTROKKEN: C. P. Tanghe naar Hoofdplaat; P. v. d. Made naar Antwerpen; F. J' Niehof naar Nieuwnamen; J. B. van Hijfte nr Sluis; E. M. Hofman naar Groede. BRESKENS. Ongeluk. Dinsdagavond is het ongeveer 4-jarig dochtertje van den heer C. alhier, op de Boulevard, door een fletser aan gereden. Het meisje kwam zoo onge lukkig te vallen, dat zij haar beentje brak. Zij is naar het ziekenhuis te Oost- burg overgebracht. „Floralla." Vanwege „Floralia" afd. van Ooft- en Tuinbouw in Zeeuwsch Vlaanderen W.D. alhier zijn aan de meisjes der hoogste klassen der lagere scholen knolbegonia's uitgereikt, teneinde de lust en liefde voor bloem en plant op te wekken. Bij later te houden ten toonstelling zal aan de beste verzoi gde inzending een bekroning verbonden zijn. De Historische Tentoonstelling. Voor de alhier ter gelegenheid van het 40-jarig Jubileum van H.M. de Koningin te houden Historische Ten toonstelling „2^euwsch-Vlaanderen met betrekking tot ons Vorstenhuis," heeft de Commissaris der Koningin van Zee land het beschermheerschap op zich genomen. BIERVLIET. Roodvonk. Wegens het heerschen van roodvonk is de R.K. school alhier voorloopig ge sloten. IJZENDIJKE. Jaarvergadering Voetbalver- eenlging. Het batig slot der rekening bedroeg f 85,61 (v. j. f 1,09). Het gunstig ver schil met het vorige jaar is te danken aan de grootere belangstelling bij wed strijden. De begrooting bedroeg in ontvang en uitgaaf f549,61 metf 21,61 voor onvoorzien. Alle bestuursleden werden herkozen. In de vacature v.d. Berg werd gekozen de heer A. Bleijen- bergh WATERLANDKERKJE. Collecte. De verkoop van bloempjes ten bate van Rozenoord te Sluis, heeft alhier f 7,20 opgebracht. GROEDE. Crematie stoffelijk overschot wijlen den Heer A. H J. Beuningh. Gisteren had onder zeer veel blijken van deelneming op Westerveld de crematie plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer A. H. J. Beuningh, in leven Notaris alhier. Vanuit de aula werd de kist uitgedragen naar het columbarium, waar de veras- sching plaats had. Namens de familie werd het woord gevoerd door den Zwager van den overledene, de heer Fremery Kalff Namens de Notarissen uit Z.-Vlaan deren door Notaris J. Mijs, en namens zijn Vrienden in Zeeuwsch-Vlaanderen en de Mij. ter Bevordering van Ooft- en Tuinbouw, door den Heer D. H. van Zuijen. De met een schat van bloemen be dekte kist daalde daarna, onder plech tig orgelspel, naar zijn laatste bestem ming. Met den Heer Beuningh is van ons heengegaan een liefdevol echtgenoot, een trouwe huisvader, een ware vriend en een goed mensch. HOOFDPLAAT. Brand. Woensdagmorgen om half vijf ont dekte de schipper A. B. dat de schuur van A. Pilaet in den achterweg in brand stond. Direct werd alarm ge blazen en weldra was de brandweer ter plaatse. De in de schuur aanwezige konijnen, kippen en varkens konden nog gered worden; de hitte werd echter weldra ondragelijk. Inmiddels begonnen ook de nevenstaande ge bouwen van L. Martens te branden en moesten ontruimd worden. De vlammen vonden gretig voedsel in het kurkdroge hout en sloegen boven de huizen uit. De spuit van Hoofdplaat had zoo vroeg op den morgen nog weinig zin; het water bereikte niet eens het dak en men kon dus weinig uitvoeren. Ondertusschen was de mo torspuit van Biervliet gearriveerd en nu was men het vuur spoedig meester. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade; de oorzaak is onbekend. Auto van Prins Bernhard in brand. Dinsdagnacht omstreeks half twee is de Auburn Cord van Prins Bernhard op den rijksweg Arnhem- Ede ter hoogte van het Planken Wam buis, vermoedelijk door kortsluiting in de accu, in brand gevlogen en ernstig beschadigd. De Prins was niet in de grijze two- seater. Deze werd bestuurd door een lid van de hofhouding. Deze kwam met den schrik vrij. Dank zij het snelle op treden van de Arnhemsche en Edesche brandweer kon de motor behouden blijven. Het interieur van de auto brandde geheel uit. De auto is naar een garage in Ede gesleept. Duitsch zweefvliegtuig bij Veen- dam geland. Gisteravond is te Veendam even over de spoorlijn een Duitsch Zweefvliegtuig gedaald. De eene vleugel kwam op een aard appelveld en de andere in een koren veld terecht. Het middenstuk, waarin de bestuurder, de 29-jarige G. S. S. W. Rolf, gezeten was, die kunstschil der van beroep is, viel in een sloot. De vlieger, die ongedeerd is geble ven, had deelgenomen aan een zweef- wedvlucht in Oerlinghausen Hij had een hoogte van 1700 M. bereikt. Aan gezien hij een kaart bij zich had, waar op de grens van Nederland niet stond, wist hij niet hoever hij daarvan ver wijderd was. Hij kwam uit Zuidelijks richting en kon zijn toestel niet meer in de lucht houden. Men heeft naar Oerlinghausen gete lefoneerd, teneinde het toestel per auto naar Duitschland te laten terugbrengen. Ernstig auto-ongeluk. Woens dagavond is op den Rijksstraatweg na bij De Klomp een ernstig auto ongeluk gebeurd, waarbij een persoon is ge dood en vijf zwaat gewond werden. De bestuurder van een personenauto kwam uit de richting Ede en wilde eenige meisjes, die aan de rechter zijde van den weg op het rijwielpad reden, passeeren. Een der meisjes schijnt te veel links te hebben gehou den, waardoor de automobilist genoopt werd uit te wijken, om een aanrijding te voorkomen. Op dat oogenblik na derde uit de richting De Klomp een personenauto. De beide auto's botsten tegen elkaar aan en werden geheel ver nield. Voorbijgangers schoten den passagiers te hulp. In de eene auto zaten drie dames en een heer. Zij werden zwaar gewond langs den berm van den weg gelegd. De bestuurder van de andere auto werd bewusteloos uit de brokstukken van zijn wagen gehaald. De tweede inzittende was eveneens zwaar gewond. Dr. Sluis van De Klomp was spoe dig aanwezig en verleende de eerste hulp. Rijks- en gemeentepolitie regel den het ldaar zeer drukke verkeer. Na voorloopig verbonden te zijn werden de slachtoffers met twee ziekenauto's naar het ziekenhuis te Arnhem en naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Twee der inzittende dames zijn In het ziekenhuis overleden. De meisjes, die voor de auto gefietst hebben, zijn na het gebeurde doorge reden. De politie heeft hen opge spoord en tegen hen, vijf meisjes van omstreeks vijftien jaar oud, proces verbaal opgemaakt wegens het in ge vaar brengen van de veiligheid van het verkeer. Nederlandsche visschers naar Duitschland. De in de laatste ja ren op ruime schaal toenemende uit breiding der Duitsche treilervloot, welke door de regeering aldaar in het vierjarenplan wordt aangemoedigd, heeft langzamerhand een tekort aan geschool de krachten doen ontstaan. Te meer nijpt dit tekort nu een aantal schepen, dat in hoofdzaak gebruikt wordt voor de treilharingvangst weer in het bedrijf zal komen. De reederijen van deze vaartuigen hebben dan ook het besluit genomen in het buitenland naar geschikte opva renden rond te zien. Zij namen reeds vele Noorsche zeevisschers In hun dienst. Op het oogenblik heeft men het oog naar zijn westelijken buurman gewend. Er zijn pogingen in het werk gesteld om hier te lande menschen aan te nemen in het vertrouwen, dat hier door het opleggen van een groot aantal treilers over voldoende geschool de krachten beschikt kan worden. Voor de vloot in Hamburg-Altona zullen ongeveer tachtig en voor die in Wesermünde en Cuxhaven driehonderd Nederlanders aangemonsterd worden. Naar wij hier vernemen is het eerste contingent zeelieden Woensdag van IJmuiden afgereisd, terwijl over enkele dagen nog een aantal onzer visschers naar Duitsche havens zal vertrekken. De arbeidsvoorwaarden zijn in over eenstemming met de vakbonden alhier samengesteld. De loonen zijn iets hooger dan hier en er wordt ginds vrije voeding verstrekt; een jaarlljksche vacantie van één tot twee weken wordt toegestaan naar gelang van den dienst tijd. Bovendien zijn de menschen in de sociale verzekeringen opgenomen en de gages worden naar Nederland over gemaakt tegen een koers van 72 cent voor elke mark. De animo onder de werklooze vis schers blijkt zeer groot te zijn, want ook uit Egmond, Katwijk enz. komen de gegadigden zich aanmelden bij de gemeentelijke arbeidsbeurs, welke de leiding bij de aanwerving en uitzending heeft. Van de reiskosten betalen het Rijk en de gemeenten elk de helft tot aan de grens en vandaar tot aan de plaats van bestemming heeft men vrij reizen op kosten der reederij. N.R.Crt. Rumoerig afscheid van N.S.B.- afgevaardigden naar Indië In verband met het vertrek van de hee- ren Van Geelkerken en graaf De Mar- chant et d'Ansembourg naar Indië had de N.S.B in Den Haag Woensdag avond een vergadering belegd, waarin ook beide genoemde heeren aanwezig waren. Na afloop der vergadering zijn bei den in een open auto naar het station Hollandsche Spoor gereden, terwijl vele N S. B. ers trachtten den wagen te volgen Zij werden daarin echter door de aanwezige politie verhinderd. Op het perron van het spoorsta- tegen dat afgematte gevoel. Verrassend snel verdrijft 'n Akkertje schele hoofdpijn, zenuwachtigheid, oververmoeidheid en lusteloosheid. Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. want ze bevatten een bijzondere combina tie van uiterst geneeskrachtige stoffen, volgens recept van Apotheker Dumont. (Ingez. Mod.)

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2