BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. STIL Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAG AVOND. Telefoon 2L 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON HET SIGNAAL De techniek staal niet Geen speciale pannen meer <U kookt Elect risch ooor Draagt onze nieuute prils- couran! aan Uur installateur. N.V. P.Z.E.M. Land- en Tuinbouw. 47ste Jaargang Vrijdag 8 Juli 1938 Nummer 4352 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 1 0.40 (bij vooruitbetaling) Emigratie. Siv CP Wr. ar - k Dezer dagen wees de Utrechtsche Courant er op dat het onvermijdelijk noodig ls om voor onze steeds groeiende bevolking, bij niet-uitzetbare grenzen en chronische inkrimping van werkgelegenheid, een uitkomst te zoe ken in het nog maar al te weinig toe gepaste middel: de emigratie. Aan gelegenheid daartoe ontbreekt het al lerminst. We behoeven, aldus het blad, ons overschot van arbeidskrachten niet blijvend buiten het Rijk te schuiven en ze aldus na een of twee geslachten leden van vreemde, straks wellicht orwelwillende Staten te zien worden. Zoowel in Oost- als In West-Indiê beschikken we nog over genoeg ter rein, waar dichter bezetting van hel: Nederlandsch element een dubbel voor deel zou vormen: bevestiging van het nationaal gezag en beschavenden in vloed op de inheemsche omgeving. Het groote bezwaar tegen dit op zichzelf zoo voortreffelijk middel is gelegen in den weerzin van den ge middelden Nederlander tegen land verhuizing. Met name kost het zich losmaken van den familie- en beken denkring hem haast onoverkomelijke moeite. Eu dit is volkomen, te begrij pen; in zekeren zin pleit dit voor ons volkskarakter. Maar er zijn ook velen, bij wie deze beweegreden zich weinig of niet doet gelden; bij de eenen niet krachtens hun persoonlijke geaardheid, bij ande ren niet omdat zij geen familiekring hebben; we denken hier voornamelijk aan weezen, vondelingen, verwaar loosden en dergelijken. En nu zouden we hier op een voorbeeld willen wijzen, dat in Enge land gegeven wordt, en waaruit allicht leering en aansporing voor daden hier te lande zouden te trekken zijn. - 0 Het is een katholieke onderneming, die we op het oog hebben, maar dit zij nog geen reden voor anderen, om er geen kennis van te willen ne men. Men zou het voorbeeld zelfs kunnen navolgen in protestantschen of in neutralen zin. al naar omstandig heden. Brusse heeft in zijn „Boefje" niet- kath. Nederland bekend gemaakt met den verdienstelijken arbeid der Broe ders van „de Heibloem". Iets derge lijks doen de Broeders van Twicken ham In Schotland. Verweesde en ver waarloosde jongens genieten daar in een internaat lager onderwijs. Na af- 27. Naar het Engelsch. Ik heet ook Royton. Die man daar is Colman en n et mijn vader. En dat weet u zeer goed, Frau Meyer, sprak Una kalm. De vrouw was buiten zich zelve van wcede. je weet te veel, maar nu praat je onzinl Ik ben gravin Laski, maar jij hebt mij bedrogenl Je hebt beweerd, dat je geen Duitsch verstond, maar Herr Colman vertelt mij, dat je twee jaar in Duitschland op school bent ge weest. Je hebt te veel gehoord van wat er in dit huis gezegd is en je hebt dat overgebriefd aan je vriend, den luitenant. Je zult hem nu ook vertellen van de aankomst van Ferdi nand Colman, als wij tenminste zoo dwaas zijn, om je te laten gaan. Maar Je gaat niet! Je zult niet meer uit dit huis gaan, dat verzeker ik jel Frau Meijer was zoo ontzaglijk drif tig, dat zij met gebalde vuisten op loop van de lagere school krijgen zij theoretisch en practisch tuin- en land- bouw-onderricht met daarmee gepaard gaand uitgebreid onderwijs, o.a. in bedrijfsboekhouding. R-ekening wordt daarbij gehouden met de hoofdtakken van bestaan in Australië: graanbouw en schapenteelt, - want de zelfstandige karakters on der de jongelieden (en daarbij wordt een strenge selectie toegepast) zijn voor de vestiging als farmers in Austra lië bestemd. De Australische regeering hoe veeleischend ze is ten aanzien der toelating van Immigranten, is voor dit doel enthousiast: goed voorbereide en betrouwbare elementen zijn haar als settlers welkom, en het gouverne ment van West-Australië ondersteunt dan ook het werk der Broeders van Twickenham met een royale subsidie. Het ligt in de bedoeling later ook aldus voorbereide meisjes naar Austra lië te sturen, om den gevestigden jongen boeren gelegenheid te geven een hun passend gezin te stichten. Waarom zou een dergelijk onderne men ook niet in Nederland voor Su riname en Sumatra-Borneo mogelijk zijn. Voor het particulier initiatief, in verschillende ideologische richtingen, zou hier een dankbare taak zijn te verwezenlijken, waaraan van overheids wege de noodige zedelijke en gelde lijke steun niet zou worden onthou den. Openingszitting conferentie van Evian. De conferentie van Evian voor de vluchtelingen, die den officieelen naam draagt van intergouvernementeele com missie voor de vluchtelingen, werd gistermiddag door den vertegenwoor diger der Fransche regeering, senator Bérenger, geopend. Gedelegeerden van 32 staten, n.l. Argentinië, Australië, België, Bolivia, Brazilië, Canada, Chili, Costarica, Cuba, Denemarken, de Do- minlcaansche Republiek, Ecuador, En geland, Frankrijk, Guatamala, Haiti, Honduras, Ierland, Mexico, Nederland, Nicaragua, Nieuw Zeeland, Noorwegen, Panama, Paraguay, Peru, Uruguay, Venuzuela, de Vereenigde Staten van Amerika, Zweden en Zwitserland na men aan de conferentie deel. Van de uitgenoodlgde staten heelt alleen Italië de uitnoodiging van de hand gewezen. Nadat Senator Bérenger de aanwe- het jonge meisje toeliep. Deze week onwillekeurig achteruit. Vanaf zijn zitplaats kwam nu Meijer tusschenbeide. Houd op, johanna. Ik zal haar eens vertellen, hoe wij met zulke spionnen handelen. U bent zeker in den Engel- schen spionnagedienst, Miss Royton? Iedereen kan wel zien, dat u niet be stemd bent, om gouvernante te zijn. U bent In Paengwijn gekomen met geen ander doel dan om te spion- neeren. Als geheim agente weet u zeer goed, dat als u gepakt wordt, Duitschland over uw leven beschikt en het Engelsche gouvernement zal geen vinger uitsteken, om u te bevrij den. Het is voor ons niet veilig, om u naar uw vrienden te laten terug- keeren. Wat heb ik gedaan? vroeg Una, om tijd te winnen. Het was op het ver zoek of liever op het bevel van Uw vrouw, dat ik deed of ik geen Duitsch verstond, wanneer de meisjes haar eigen taal gebruikten. Ik heb nooit gezegd, dat ik geen Duitsch kon spre ken. Ik kwam alleen hier om als gou vernante mijn brood te verdienen. Waarvan beschuldigt u mij dus? Zwijg! schreeuwde Colman. Ik be schuldig je er van, dat je een spion zigen namens de Fransche regeering had welkom geheeten en president Roosevelt voor zijn initiatief had bedankt legde de vertegenwoordiger van de Amerikaansche regeering Taylor een verklaring af, waaruit bleek, dat naar de meening van de Amerikaansche re geering deze bijeenkomst slechts het begin zal moeten zijn van een samen werking tusschen de staten, die vluch telingen willen opnemen en dat deze samenwerking later geregeld op soort gelijke commissie-bijeenkomsten van regeeringsgedelegeerden zal moetén worden voortgezet. Taylor hoopte dat de Fransche re geering zou goedvinden, dat de toe komstige besprekingen van deze com missie steeds te Parijs zouden worden gehouden Hij gaf in overweging, dat op deze eerste bijeenkomst de regee- ringsvertegenwoordigers strikt vertrou welijk aan elkaar zouden mededeelen hoeveel politieke vluchtelingen zij be reid zouden zijn in hun land op te nemen en eventueel in welk gedeelte van hun gebied dezen zouden gehuis vest kunnen worden. Ook zou deze bijeenkomst het zeer moeilijke vraagstuk van de financieerlng der landverhuizing in bespreking heb ben re nemen. Na Taylor spraken lord Winterton namens de Engelsche regeering, sena tor Bérenger namens de Fransche re geering en Michael Hansson, de direc teur van het Volkenbondsbureau voor de Russische vluchtelingen als verte genwoordiger van de Noorsche regee ring. Na de afgelegde verklaringen bleek duidelijk, dar het de bedoeling is dat deze commissie-zitting zich slechts met do politieke vluchtelingen uit Duitsch land en uit het vroegere Oostenrijk zal bezig houden en niet met vluchtelingen uit andere landen. Lord Winterton wees er nog op, dat het vraagstuk van de Joodsche vluchtelingen uit Duitsch land niet zal worden opgelost indien niet ook Duitschland bereid zou zijn eenige offers hiervoor te brengen. Uit de verklaringen bleek voorts nog dat het niet de bedoeling is dat de nieuwe commissie voor de vluchtelingen over bodig zal maken. Integendeel, er zal zoo nauw mogelijk moeten worden samengewerkt. Dit was ook de wensch van den Amerikaanschen regeeringsge- delegeerde. Over het algemeen gelooft men in de conferentie-kringen, dat deze bijeen komst voornamelijk slechts van voor bereidenden aard zal worden. Alg. Hbl. bent, dat is voldoende. Johanna breng haar naar haar kamer en zeg Louise, dat zij haar opgesloten houdt. Maar eerst Hij schoof zijn stoel achteruit en kwam op het verschrikte meisje af, terwijl hij een koord In de handen hield. Het volgend oogenblik waren Una's handen achter op haar rug sa mengebonden en Frau Meijer duwde haar naar de deur. Tegenstand was vruchteloos. Onder een stroom van verwijten bracht de wraakzuchtige vrouw haar gevangene naar haar kamer en sloot de deur van de gang af. Een half uur later voegden Madame Laski en Sasha zich bij haar, verschrikt en zenuwachtig. Het eenige gerust stellende was, dat Una de eenige was, op wie de verdenking was gevallen. Olga bracht een theeblad voor haar drieën boven en zei op verachtelijken toon tot Sasha: Nu kan jij je geliefde Miss Royton bedienen; je bent immers zoo dol op haar? Als ik Vader was, zou ik jou en Tante Louise ook op de lijst zetten. Daarop verliet zij de kamer en sloeg de deur achter zich dicht. Madame Laski keek Una met angstige oogen aan. Een financieel bezwaar vormde tot voor kort nog de vrij hooge aanschaf- fingakosten van speciale pannen. Ook dit is thans ondervangen. Onze kook- apparaten kunnen thans worden geleverd met de modernste ringkook- platen, waarop U ook uw eigen pannen kunt gebruiken, mits deze een tamelijk vlakken bodem bezitten. Dit geeft een belangrijke besparing bij aanschaffing.Slechtsvoor het koken van groote hoeveelheden stamppot of melkspijzen bevelen wij U aan een pan met dikken bodem te nemen. 3 pers. f3.- maand 5 pers. f4.-/ maand 7 pers. f5 - maand 10 pers.f6.-/ maand GEPLAATST 1938 Jan. '38 10 Febr18 Maart 17 April11 Mei55 Juni. 45 Invoering ringkookplaten Tweeplaats Comfoor No. 25 contant, f 25.- of 20 termijnen ad f1.35 Drieplaafs Fornuis No. 13 contanti 90.- of 20 termijnen ad f 5.- Ring kookplaten f 1.50 extra per stuk (Ingez. Med.) Iets over Sillcatische mest stoffen. Dat de belangstelling voor 'boven staande meststoffen belangrijk is toe genomen is wel overbekend, toch kan het wel nuttig zijn hierbij eens stil Ie staan, waardoor de belangstelling voor Silicatische meststoffen zou worden vergroot, welke deze dan ook ten volle verdienen. Wij willen ons beperken tot een korte uiteenzetting hiervan en naar verhouding van hun belangrijkheid be spreken. De silicatische meststof Thomasslak- Wat hebben zij ontdekt? vroeg ze ernstig. Niets van eenig belang, Madame. Maak u maar niet bezorgd en met een paar woorden vertelde zij van de komst van Colman en alles, wat daar uit gevolgd was. Maar wij hebben niets van hem te vreezen, besloot zij. Ik kan er u niets meer van vertellen, zonder mijn belofte te schenden, maar u kunt er zeker van zijn dat morgen na het ontbijt u, Sasha en lk vrij zul len zijn. Dan zijn de anderen achter slot en grendel. Maar hoe zal dat kunnen? vroeg Madame Laski zenuwachtig. Hebt u luitenant Endicott al gezien of een briefje aan hem geschreven? U moet mij niets meer vragen, maar u kunt vertrouwen op hetgeen ik zeg. Morgen zullen wij vrij zijn en er zal dan geen onderzeeër meer bij de Meeuwenrots zijn. Doet u als 't u blieft het koord van mijn handen af en laten wij het avondeten gebruiken. Ik heb ergen honger En de arme Sasha ziet er ook zoo moe uit. Zullen wij elkaar wat vertellen tot wij in slaap vallen? Ik ben gisteravond zoo laat naar bed gegaan, dat ik wel da delijk slapen zal. Wat bent u Engelschen toch een kenmeel is ln ons land reeds zóódanig bekend, dat het wel niet noodzakelijk is hierbij stil te staan; haar prima wer king behoeft geen nader betoog. Een tweede is de Silicakalk, een bij product van de ruwijzerbereiding. Het is een fijn poeder, dat eenigszins scherp aanvoelt. De kleur wisselt van geelwit tot lichtgrijs. Met dit product zijn in ons land meerdere proeven ge nomen, waarbij is gebleken, dat deze silicatische kalkmeststof zeer goede eigenschappen bezit. Alhoewel de ont zurende werking van de kalk iets lang zamer is dan die van poedeikalk, werkt zij toch best op de verhooging van de p. H. Bovendien bevat het product bijstoffen (kiezelzuur en aluin- verwonderlijk volkl riep Madame Laski, die tengevolge van de groote ontroe ringen haar eetlust verloren had U behoudt uw kalmte te midden van de schokkendste gebeurtenissen. Het gaat mijn begrip te bovenl Una lachte. Iemand moet toch een koel hoofd houden, waar er zooveel opwinding en onrust is en bovendien verkeeren wij niet in gevaar. U denkt toch niet, dat ze mij zul len verdenken zooals mijn zuster en zwager, als u weg zult zijn? vroeg Madame Laski angstig. Una legde geruststellend haar hand op den arm van de bevende vrouw. Zij gelooven mij op mijn woord, als ik hun zal zeggen, dat u onschul dig bent, Madame. En eindelijk zal 't recht zegevlerenl O wat zou ik graag willen, dat de nacht al voorbij was) zuchtte de arme vrouw. Ik ben nog bang voor u. U weet nog niet, hoe mijn zuster en haar bondgenooten zich wreken zul len op u. U kent hun gevoel van haat nletl (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1