Sport. Kerk- en Schoolnieuws. Hoogwatergetij Breskens, Gewestelijk Nieuws Wl u herinnerend aan ons Inge zonden stuk (zie nummer Breskensche Courant van Dinsdag j.l.) wordt er morgenmiddag Zaterdag 2 Juli, met medewerking der muziekvereeni ging een BUS-COLLECTE gehouden ten bate van „Scheldestroom". Officieele Berichten. voor de verschillende voedingsstoffen afzonderlijk. In verband hiermede willen wij nog eens wijzen op de groote waarde der Centrale Kaliproefvelden, welke over het geheele land verspreid liggen. Op deze velden worden niet alleen de op brengsten gecontroleerd, de waarde der kalibemesting vaststellende, maar ze zijn ook een van zeer groot be lang voor den land- en tuinbouw om de verschijnselen van kaligebrek te leeren onderkennen. Iedere landbouwer moest dan ook minstens eenmaal, zoo mogelijk meer dere malen deze velden bezoeken Meer dan eenmaal is aan te raden om de verschijnselen in de verschillende groeistadiums te zien. Het is een verblijdend verschijnsel dat deze velden jaarlijks stijgende be langstelling hebben. IJZENDIJKE. Classikalc Vergadering. Het Reorganisatie-ontwerp In de Ciassikale vergadering van den classis Ijzendijke, gehouden 29 juni II. kwam dadelijk het in het laatste half jaar veel besproken en beschreven re organisatie-ontwerp aan de orde; daar dit punt der agenda op 2 juni reeds In een buitengewone vergadering door een vóór- en een tegenstander behan deld was, werd er niet veel meer over gepraat en werd het voorstel, zooals het door de Algemeene Synode aan alle Classis is toegezonden verworpen met 34 stemmen tegen en 5 stemmen voor. Op de vraag wat de vergadering dacht over de verschillende pogingen om het ontwerp te amendeeren, het geen een eenigszlns vaag begrip was, daar niet goed te omschrijven was welke amendementen door de Synode zouden worden aangenomen, verklaar den zich 22 stemmen voor en 17 stemmen tegen wijziging van het ont werp. BRESKENS. Geslaagd. De heer E. T. Klaassen, alhier slaag de te Middelburg voor akte handen arbeid. OOSTBURG. Geslaagd. Aan de Rijkskweekschool te Middel burg zijn geslaagd voor handenarbeid: mej. M. A. van Prooije, en de heeren J. Fremouw en G. M. Prins alhier. SLUIS. Geslaagd. Te Vlissingen slaagde als radio-tele grafist Tweede Klasse de heer A. Al- bregts, leerling van de Ruijterschool, vroeger alhier. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 3 Juli Breskens 9,30 uur Ds Goudzwaard. 5,30 uur Ds Goudzwaard. I,30 uur Zondagschool. Cadzand 10.— uur Ds Visser. Hoofdplaat 10,uur M. R. Pliester. Nieuwvliet II,— uur Ds. Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 10,— uur Ds J. A. Swart. Zuldzande 10,uur Ds Stegenga. Groede 9,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 930 uur Da. M. P. Stol. DAGEN vm nam juli 5,22 5,46 6,08 6,32 7,02 7,26 8,02 8,26 Zaterdag 2 Zondag 3 Maandag 4 Dinsdag 5 Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Zaterdag 2 Juli nam. 21,56 Zondag 3 21,58 Maandag 4 21,60 Dinsdag 5 21,60 DUIVENSPORT. BRESKENS. Uitslag van de prijsvlucht uit Arras met jonge duiven op 26 Juni door de duivenvereeniging „Recht voor Allen", alhier. Prijswinnaars; G. Pleijte 1; A. Vermeulen 2; Jn. Pleijte 3, 28 en 39; H. Oosterling 4. 18 en 33; P. Buijze 5, 16 en 20; P. vd Walle 6; W. Pleijte 7 en 34; Iz. Porreij 8; H. de Baare 9; G. v. Grol 10; A. Riteco 11, 14, 27 en overduif: Wisse Czn 12 en 35; Iz. Leenhouts 13; P. Jacobs 15 en 31; Hamerlinck 17 en 23; A. Cambier 19; A. de Munck 21 en 38; A. vd Velde 22; H. vd Lijcke 24; A. de Jonge 25; de Veij 26; J. Faas 29; J. Quaars 30; M Quaars 32; P. Rookus 36; P. Back 37. Idem met oude duiven. Prijswinnaars: 1 P. Rookus; 2 P. Jacobs; 3 M. v. d. Broecke; overduif P. Jacobs, M. v. d. Broecke. Iz. Porreij en P. Rookus. SCHOONDIJKE. Duivenmaatschappij Eerste de Beste alhier. Uitslag van de prijsvlucht uit Arras met oude duiven op Zondag 26 Juni 1938. Prijswinnaars waren: J- de Zwart 1 en 7; Dobbelaere 2; Iz. Tellier 3; A. de Goninck 4; J. van Lare 5 en 9; J. Moelaert 6 en overduif; B. Pijcke 8. Idem met jonge duiven: J. van Lare 1; A. de Coninck 2; B. Pijcke 3; Th Steijaart 4, 8, 9 en 12; S. Taillie 5; J. Roofack 6, 11 en overduif; W. de Zwart 7; J. de Zwart 10; F. Blok 13. SLUIS. Uitslag van de duivenvereeniging „Recht voor Allen" wedstrijd van Arras 125 km met 42 jonge duiven. Los 7.18 uur. Aankomst eerste duif 8 u 58 min. 38 sec. met snelheid van 1261.80 m.; laatste duif 9 u. 9 min. 15 sec. met snelheid van 1139.50 m. Prijswinnaars: P. Goossens, Retranchement 1, 12 en 14; J. van Haneghem, Retranche ment 2; Osc. de Clercq 3; W. du Fossé 4 en 10; P. Louwagie 5 en 6; J. Focke 7; F. Nieskens 8; F. Verheije 9; E. Baert 11; A. van Haneghem 13; overduif A. Dhondt Idem met 59 jonge duiven. Aankomst eerste duif 8 u. 55 min. 6 sec. met snelheid van 1254.50 m.; laatste duif 8 u. 13 min. 2 sec. snelheid 1192.82 m. Prijswinnaars: L. Dhondt 1, 2 5 en 11; H. Bogaard 3; E. Baert 4; P. Louwa gie 6 en 14; J. Wage 7, 8, 16 en 17; P. Goossens, Retranchement 10 en 19; J. Aers 12; J. van Hoorn, Retranche ment 13: C. van de Walle 15; M. v.d. Bussche 18; A. van Haneghem 20. Duivenmaatschappij „Tot Weerziens" alhier. Uitslag van de Algemeene prijs vlucht uit Breteuil op Zondag 26 Juni jl. Los 6.28 unr. Prijswinnaars; P. Rijckborst, Sluis 1. 16 en 29; W. Pleijte, Breskens 2 en 6; A. Bondewel, Breskens 3; A. Verberkmoes, Groede 4; A. Vermeulen, Breskens 5; E. de Bourgraaf, Breskens 7; P. de Smit, Sluis 8 en 27; J. Woittiez, Breskens 9 en 24; A. Aalbregtse, Dr. 10 en overduif; R. Maenhout, Sluis 11 en 15; G. Dusardeijn, Groede 12, 13, 19 en 28; L. Dhondt, Sluis 14; J. Maas, Breskens 17; J. de Zutter, Sluis 18; Iz. Klaaijsen, Breskens 20; W. Klaaijsen, Breskens 21; R. van Weijnsberghe, Sluis 22 en 23; A. Debaedts, Sluis 25; f. van Bal- kom, Sluis 26; P. van de Walle. Bres kens 30; 2e overduif C. v. d. Walle, Sluis. Uitslag van de prijsvlucht uit Arras door de duivenvereen. Tot Weerziens op 26 Juni 1938. Prijswinnaars: P. Haartsen, Breskens le, 6e en 20e; W. Pleijte, Breskens 2e, 4e en 13e; A. Bondewel, Breskens 3e, 5e en le overduif; P. de Maillie, Cadzand 7e; 16e en 22e; Iz. Schippers, Groede 8e, P. de Smit, Sluis 9e en 18e; A. vGijs, Groede 10e; Iz. v Grol, Cadzand 11e; O. de Meijer, Sluis 12e; D. Quaars, Breskens 14e; A. Debaedts, Sluis 15e; C. v.d. Walle, Sluis 17e; A.vd Velde, Breskens 19e en 26e; L. Becu, Cadzand 21e; W. Moelker, Breskens 23; A. Duininck, Cadzand 24e; J. vd Broecke, Breskens 25e; 2e overduif H. Bogaard, Sluis. BRESKENS. Het nieuwe Zwembassin. De werkzaamheden aan het nieuwe Zwembassin vorderen goed. Het werk wordt thans uitgevoerd in rijkswerk- verschaffing, zoodat ook werkloozen uit andere gemeeuten hieraan te werk gesteld zijn. Door de hooge vloeden en sterke winden der laatste dagen zijn in de dam, welke het uitgegraven gedeelte afsluit, enkele gaten geslagen, wat in de uitvoering eenige stagnatie brengt, omreden het Invloeien van het water moeilijkheden geeft bij hoog water en men dan niet kan doorwerken. Deze gaten zijn evenwel weer gedicht en met onvermoeiden ijver werkt men door. AARDENBURG. De handel in aardappelen in Zeeuwsch-Vlaanderen Weste lijk Deel lam geslagen. Van bevoegde zijde vernemen wij dat de invoer in België van aardap pelen, versche groenten, erwten, boo- nen enz. alleen mag geschieden langs daarvoor aangewezen kantoren, wat zeet beperkt is. In Zeeuwsch-Vlaande ren komt voor invoer over de land wegen daarvoor alleen in aanmerking het kantoor „Paal" gemeente Kemseke liggende tegenover het grenskantoor Kapelle brug. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen Weste lijk deel beteekent dit voor den han del een ramp. Een insluiting is hier door voltrokken. Aan de eene zijde grensslulting en aan de andere zijde een dure Scheldeboot. Wenschelijk zal het zijn dat door bevoegde instanties stappen worden gedaan om voor het Westelijk deel het kantoor Stroobrugge, liggende tegenover het kantoor Eede, eveneens voor invoer van bedoelde producten open te stellen. Een belangrijke invoer van aardap pelen heeft steeds langs genoemd kantoor plaats gehad. Naar wij vernemen is vanwege de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, tot wie enkele belanghebbenden zich met hun bezwaren richtten, de tusschenkomst met de regeering verzocht, om te ver krijgen, dat ten behoeve van den uit voer uit Zeeuwsch-Vlaanderen voor het landverkeer het inklaren voor Bel gië ook zal mogen plaats hebben langs het grenskantoor te Eede (Stroobrugge). OOSTBURG. Raadsvergadering. In de Maandag gehouden Raadsver gadering, waarbij alle leden tegenwoor dig waren, werd een verzoek van F. de Smet, om gebruik te mogen maken van een gedeelte nog aan de gemeente behoorende muur, aan het Kerkplein, ingewilligd. De heer Philips wil de waarde van de muur laten schatten en deze ge schatte kosten hiervoor vragen. De Voorzitter is hier tegen, omreden men dan geen zeggenschap meer heeft ovêr de muur, en hij acht het wensche lijk, dat deze ter beschikking blijft van de gemeente. De heer Philips verzocht den Voor zitter een verordening te ontwerpen tegen ontsierende reclame. De Voorzitter zeide hieraan de noo- dige aandacht te schenken, wijzende op de bestaande provinciale verorde ning. Vergunning werd verleend aan de A.P.C. voor het plaatsen van een ben zinepomp bij het pand van D. Luteijn in de Langestraat, tegen een jaarlijk- sche retributie van f 50,— Een verzoek van de Schoolvereeni- ging „Immanuel" tot aanschaffing van nieuwe schoolbanken, werd goedge keurd. Door de gemeente zal een perceel grond, liggende midden in de gemeente, worden aangekocht voor een bedrag van f 10.000,en worden bestemd voor parkeerterrein. Nadat de heer Philips inlichtingen had gevraagd omtrent de uitbreidings plannen, waarvoor het bureau Roden burg de Ranitz opdracht ontvingen, doch hij tot heden niets verneemt, stelt hij voor geen bouwvergunningen meer te verleenen, buiten de bestaande rooi lijnen, zoolang dit plan niet is vastge steld, waartoe wordt besloten. Tot schoonhouder der Openbare Lagere school wordt benoemd J. A. Gosseije, tegen een belooning van f 500 's jaars. Van eenige neringdoenden uit de Brouwerijstraat en van particulieren waren bezwaarschriften ingekomen tegen het parkeerverbod aldaar. Eerst- genoemden wenschen een deel van de Brouwerijstraat hiervan vrij te stellen. De anderen wenschten soepeler toe passing, door bij noodzakelijk opont houd geen proces-verbaal op te maken. Nadat door den Voorzitter was ge wezen op de in zicht zijnde ruime parkeergelegendheid, en een soepele toepassing had toegezegd werd op de verzoeken afwijzend beschikt. Voor de te houden vetvee-tentoon- stelling in September zal een bijdrage worden verstrekt van f 100, alsmede een tweetal medailles beschikbaar wor den gesteld. De heer Philips verzocht om een politieverordening waarbij geregeld werd het vrij houden der trottoirs voor voetgangers. B. en W. zullen trachten hieraan te voldoen. Hierna werd de vergadering gesloten. HOOFDPLAAT. Festival De muziekvereeniging „Oefening Baart Kunst", bestaat dit jaar 40 jaren. Er zijn plannen gemaakt om bij deze gelegenheid in Augustus een Festival te organiseeren. SLUIS. Excursie. Woensdag hield de Vereeniging van Oud-Leerlingen van den Tuinbouwcur- sus een excursie door West Zeeuwsch Vlaanderen onder leiding van den heer Hollebrand, tuinbouw-onderwijzer te Aardenburg. Het doel was vooral de bezichtiging van boomgaarden, boom- kweekerijen en ai hetgeen wat verder tot het tuinbouwvak behoort. Achter eenvolgens bezocht men de beide boomgaarden van den heer A. Baas gelegen in het Zwin, waar de heer Van Liere een uiteenzetting gaf. Ver volgens trok het gezelschap per auto bus naar Aardenburg, waar een bezoek werd gebracht aan de Plantages „Ceres', naar Waterlandkerkje, waar de boom gaard van den heer Aug. Buijck werd bezichtigd en tor slot naar de boom- kweekerij van den heer Aers te Oost- burg. Allen waren unaniem van mee ning, dat het een leerzaam uitstapje was geweest. Na afloop van de excursie hield men te Oostburg in het café van den heer de Vuijst een vergadering, waar met algemeene stemmen werd besloten toe te treden tot de Maatschappij Ooft- en Tuinbouw als lid. Verder werden benoemd tot adviseurs voor de Ver eeniging van Oud-Leerlingen de hee ren Hollebrand te Aardenburg, L. van Dijk, directeur van de Landbouwschool te Schoondijke en van Overtveld te Ijzendijke. Wij bevelen deze minzaam bij U aan. Steunt onze vereeniging. Bij voorbaat onzen dank. „SCHELDESTROOM". GROEDE. Raadsvergadering. Alvorens de vergadering gistermid dag werd geopend had een seance van de Coloradokever plaats, waarbij de leden in de gelegenheid werden gesteld, deze lieve diertjes in hun element te zien, nl. op aardappelloof, waaraan zij zich tegoed deden en een onnoemelijk aantal eitjes hadden ge legd. Een en ander was evenwel goed afgesloten onder glas, zoodat voor be smetting geen gevaar bestond. Hierna werd de vergadering, die door alle leden werd bijgewoond, door den Voorzitter geopend. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering werd mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken; Proces-verbaal van kasopneming bij den Gemeente-Ontvanger, waarbij ge bleken is dat alles in orde was. Goedkeuring wijziging Begrooting 1937. Goedkeuring besluit deelname aan verwaarborgregeling tot een bedrag van 5000 gulden. Blijkens beschikking Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, zal aan het Bestuur van de Bijz. School krachtens art. 101 Lager On derwijswet een bedrag van 10 gulden per leerling moeten worden verstrekt. Omtrent een schrijven van Ged. Staten betreffende aanstelling provin ciale destructor van vee. inzake de N.V. „Gekro," besloot de raad dit schrijven in handen van B. en W. te stellen voor prae-advies. Een verzoek behelzende bijbetaling verschil in bijbetaling kosten instand houding scholen, zijnde een bedrag van f 52.92 voor de School met den Bijbel en een bedrag van f 116.13 voor de R.K. School wordt goedge keurd. Op een verzoek van Iz. van Kerk- voort om een woning te bouwen bui ten de rooilijn, moet afwijzend wor den beschikt, omreden de raad vol gens de Bouwverordening hier niet van kan afwijken. In de Commissie tot wering van Schoolverzuim werd in de vacature. ontstaan door overlijden van den heer A. Risseeuw, benoemd de heer P. Brakman-de le Lijs. Over een verzoek van de caféhou ders, om te Kruisdijk een kermis In te stellen, ontspon zich een breed voerig debat, met resultaat dat hierop afwijzend werd beschikt met 6 tegen 1 stem, die van den heer W. van Haneghem. In de overeenkomst met de Bank van Nederlandsche Gemeenten werd een wijziging aangebracht. Van de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Gasmaatschappij te Sluis was een aan bieding ingekomen voor de levering van gas. B. en W. zijn van meening dat, als zij de zekerheid hebben dat dit voor de gemeente geen verantwoordelijk heid of kosten meebrengt, er geen be zwaar is hiervan gebruik te maken. Ook de Raad heeft geen bezwaar en onder die voorwaarden werd in principe besloten deze voorwaarden te aanvaarden. In de Kampeerverordening werd een wijziging aangebracht, die de Vereen. V.V.V. ten goede zal komen. Tot lid van de Arbeidsbeurs te Oostburg werd benoemd de heer Iz. Becu. Besloten werd tot aanschaffing van een begrafenistoestel. Aan de steunverleening werd een extra subsidie verleend van f 850. Op een verzoek van Chr. Brakman e.a. om steunverleening aan kleine boeren werd besloten voorloopig af te wachten hoe de door den Minister ingestelde proef van nieuwe steunver leening, die heden afloopt, heeft vol daan. Aan het Bestuur van den Henrlcus- polder werd een bijdrage van 3.75 verleend voor het verbeteren van het voetpad aan het einde van de Marolle- put. De begrooting 1937 en 1938 onder ging eenige wijziging. Aan de heeren P. van den Hauwe en C. v. d. Hemel werd ontheffing verleend van een half jaar hondenbe lasting. Aan den heer J. van Haneghem werd ontheffing verleend van negen maanden schoolgeld. Bij de rondvraag informeert de heer W. van Haneghem hoe ver het staat met de verbetering van het Schrave- laarswegje. De Voorzitter antwoordt, dat het wachten is op goedkoope steen, ten einde het padje voldoende te kunnen verbreeden. De heer Becu vraagt of in de ver gadering van de grintweg-commissie de door onze gemeente te hooge bij drage ter sprake is gebracht. De Voorzitter deelt mede, dat bin nenkort een nieuwe regeling betref fende tertiaire wegen te wachten is, en dat de weg Groede—Oostburg daaronder valt, dus dat het beter is af te wachten. Hierna werd de vergadering gesloten. AXEL. Oranje-Landdag. De eerste Zeeuwsch-Vlaamsche Oranje-Landdag, georganiseerd door de Chr. Oranjevereeniging te Axel, is een tegenvaller geworden. Wel was te ver wachten, dat de duizenden bezoekers, die men zich voorstelde een droom beeld zou zijn, maar dat er slechts enkele honderden zouden zijn, waarbij de schooljeugd, die vrij had, een groot aandeel had, was niet te voorzien. Wellicht heeft het stormachtige weer ook velen thuis gehouden. Uit deze streek waren slechts de burgemeesters van Ijzendijke en Zuidzande aanwezig. Overigens had het programma een goed verloop. Als sprekers traden op; Jhr. Mr. de Savornin Lohman, lid van de Eerste Kamer voor de Chr. Hist. Unie. oud-minister Bijleveldt en Pater Borromeus de Greeve. Mr. P. Diele- man was niet opgekomen. De rede voeringen werden afgewisseld door sa menzang, en muziek van de beide plaatselijke harmonie-corpsen. Aan het eind werd nog een collecte gehouden om het financieel tekort wat te verlichten. UIT DE STAATSCOURANT. Naamlooze Vennootschap. Onder no 1002 zijn ter Algemeene Landsdrukkerij de stukken verschenen, met betrekking tot de „Naamlooze Vennootschap tot belegging in onroe rende goederen" te Oostburg. Besmettelijke ziekten. In de afgeloopen week zijn 2 geval len van roodvonk geconstateerd nl. te Biervliet en Sluis.

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2