BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. 13 AKKERTJES Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens HET SIGNAAL. Rechtszaken. Land- en Tuinbouw. EXTRA 47ste Jaargang Vrijdag 1 Juli 1938 Nummer 4350 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden 1 40 Franco per post Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regd meer (0,15. Ingez Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Bureau voor Han delsinlichtingen Deze voor ons land zoo nuttige ver- eenlging hield Dinsdag, onder presi dium van Jhr. G. C. Quarles van Ufford, haar achtentwintigste vergade ring, die in zijn openingsrede het mooie doel der vereeniging „de be vordering van her Nederlandsche be drijfsleven", naar voren bracht. Het verslag brengt in herinnering, dat de Vereeniging Bureau voor Han delsinlichtingen dit jaar getreden is in het vijf en dertigste jaar van haar bestaan en wijst met voldoening op het feit, dat het Bureau, ondanks veel strijd en moeilijkheden, zijn bestaansrecht heeft behouden met aanpassing aan de in den loop van vijf en dertig jaren gewijzig de inzichten en omstandigheden. Het memoreert vervolgens de belangstelling, welke de Vereeniging spoedig na de oprichting mocht ondervinden van vooraanstaande instellingen in het bin nen- en buitenland en van het bewijs van waardeering van de zijde van het Koninklijk Huls, zoo duidelijk reeds in 1907 getoond door het bezoek van wijlen Koningin Emma, de Bescherm vrouwe van de Vereeniging. Het verhaalt, hoe het Bureau daarin aanleiding vond om krachtig op te tre den voor de Nederlandsche bedrijfs belangen en hoe het spoedig gelukte op de buitenlandsche markten het Ne derlandsche zakenbelang te bevorderen door energieke propaganda, daarin ge steund met een rijkssubsidie van f 3000. Reeds weinige jaren na de oprich ting werd het Bureau door het Ne derlandsche bedrijfsleven beschouwd als een nuttige instelling, wat tengevolge had, dat het van binnen- en buiten landsche instellingen verzoeken tot sa menwerking ontving. Een uitgebreide staf van geschoold personeel, in staat om in de taal van elk belangrijk land de aandacht voor Nederlandsche goederen te vragen, opende voor Nederland de deur in verre gewesten. Vervolgens geeft het verslag een beeld van de werkzaamheden gedurende de oorlogsjaren. In dien tijd bleek zeer duidelijk de practische waarde van het Bureau, dat zoovele jaren reeds had besteed aan het opbouwen van een adressenarchief en daardoor in staat bleek, alle moeilijkheden ten spijt, handelend op te treden. Een ander blijk van vertrouwen van de zijde van het Koninklijk Huis, het bezoek van H.M. de Koningin en wijlen FEUILLETON 25. Naar het Engelsch. Endicott, die naast den admiraal zat, sprong op en keek verbaasd naar het gelaat van de bezoekster. Hij be- heeischte zich echter onmiddellijk, toen de commandant opstond en de hand uitstrekce. Miss Royton, is 't mogelijk? Lieve jonge dame, wat brengt u hier? Al leen iets van groot gewicht kan u op dit uur hierheen gevoerd hebben, dunkt mij. Op dit oogenblik ligt er een Duit- sche onderzeeër In diep water aan dezen kant van de Meeuwenrots, zei ze haastig. Twee van de officieren waren vanavond op Paengwijn en hebben het avondeten gebruikt bij de gravin, zooals zij zich laat noemen, en bij haar man. Het zijn geen Polen, maar Duitsche spionnenl De onder zeeër betrekt zijn benzine uit de kel ders van Paengwijn. Morgen zal de kapitein Inlichtingen krijgen betreffende Prins Hendrik der Nederlanden, beves tigde de erkenning van de Vereeniging als dienaresse van het algemeen belang. Toen in het jaar 1918 de wapenstil stand het einde deed voorzien van den grooten oorlog, waren niet terstond de belemmeringen opgeheven. Niettegen staande werd op ieder terrein de kans op zaken doen verkend. Daar, door de moeilijkheid der tijden, bijna reeds elk veroverd afzetgebied getroffen werd, moesten nieuwe markten worden ge zocht en veroverd. Het Bureau zag deze activiteit met succes bekroond. De Regeering gaf opnieuw een blijk van belangstelling in den arbeid van het Bureau door de in 1907 uitgetrok ken subsidie van f 3000 te verhoogen tot f 5000. Toch, toen in 1921 de eerste Direc teur en stichter de heer O. Kamer lingh Onnes zich om gezondheidsrede nen genoodzaakt zag af te treden en daarbij het roer overgaf aan zijn Sec retaris, den heer W. R. Chambers, die hem sinds de oprichting had ter zijde gestaan, stond de nieuwbenoemde Di recteur voor een zeer moeilijke taak. De malaise in zaken eischte van het Bureau, dat het harder dan ooit zich inspande om in die ongunstige jaren voor de Nederlandsche belanghebben den die resultaten te behalen, die in gunstiger jaren met minder kosten konden worden bereikt. De schokkende gebeurtenissen op financieel en econo misch gebied lieten niet na haar stem pel te drukken op den gang van zaken van het Bureau. Bovendien werd in 1924 de subsidiepost, die in 1923 was teruggebracht van f 5000 tot f 2500, slechts pro memorie uitgetrokken. Een actieve propaganda voor de Nederlandsche fabrikanten werd toen ondernomen in landen, waar geen be perking van invoerrechten bestond, dikwijls met goed gevolg. Ondanks den tegenspoed bleef het parool van het Bureau: „NIET WIJKEN". Onze Koloniën hadden de bijzondere aandacht van het Bureau toen, vooral in 1936, het Nederlandsche bedrijfs leven dikwijls het verwijt moest hoo- ren, dat het de mogelijkheden, welke de Koloniën boden, niet genoeg be nutte. Het Bureau beijverde zich voor een betere samenwerking tusschen het Moederland en onze overzeesche ge- biedsdeelen. In 1936 behaagde het H.K.H. Prin ses Juliana het beschermvrouwschap van de Vereeniging te aanvaarden, daarmede de plaats innemende van wijlen Koningin Emma. Het verslag geeft verder een kort het voorbijvaren van de Memplis en de Ariadne, met het bevel ze beide te torpedeeren. De admiraal luisterde zwijgend toe. Er is nog iets, vervolgde het jonge meisje. U weet natuurlijk alles van Colman, die In April in Londen werd gearresteerd en die onlangs uit zijn gevangenis ontsnapt is. Een paar uur geleden werd hij In den Roode-Kruis- auto naar Paengwijn gereden door den chauffeur Pritchani, die ook een Duitscher is; hij is in dienst bij den graaf ik bedoel Kabl Meijer, Colman? herhaalde do admiraal vol verbazing. Bent u daar zeker van Miss Royton? Heel zeker. Hij was in vrouwenklee- ding. Eerst wist ik niet, wie die ge daante was, maar toen ik later allen aan tafel zag zitten, herkende ik hem. U zat met dien man en de andere Duitschers aan tafel en mocht toch het huis verlaten? Het was kolonel Herbert, die deze vraag deed en wel op een ongeloo- vlgen toon, omdat; hij meende, dat het jonge meisje door oververmoeid heid niet meet precies wist, wat ze zei. Ook was zij Juist op het oogen blik gekomen, dat de heeren eenige verdachte omstandigheden hadden zit overzicht over het jaar 1937 en ge waagt dankbaar van een nieuw blijk van waardeering door de Regeering aan de Vereeniging geschonken: onder bepaalde voorwaarden van samenwer king met de centrale ambtelijke voor lichtingsinstantie, den Economischen Voorlichtingsdienst te 's-Gravenhage, verleende de Regeering voor het jaar 1938 een subsidie van f 3000. Reeds had de Voorzitter, Jhr. G. C. Quarles van Ufford, uiting gevende aan zijn ijver en groote sympathie voor het Bureau voor Handelsinlichtingen, een som van f 2000 beschikbaar gesteld, Indien de Regeering goedgunstig be schikte over het desbetreffende ver zoekschrift. Het Bureau bleef ook ln 1937 In aangename samenwerking met de be langrijkste instellingen In het binnen- en buitenland op het gebied van han delsvoorlichting. Voor het samenstellen van een Hol land-nummer van buitenlandsche bla den en voor het tot stand komen van wereld-adresboeken, werd in vele ge vallen de medewerking van het Bureau ingeroepen. De Nederlandsche pers verspreidde artikelen van de hand van den Direc teur, alle ten doel hebbende den handel opmerkzaam te maken op zakenmoge- lijkheden. In 1937 werd een begin gemaakt met de samenstelling van een vervolg op de derde uitgave van het Handels adresboek voor Nederlandsch Wesc- Indlë. He) in 1938 uitgegeven boek draagt den titel van „Handboekje voor Suriname en Curasao". Op verzoek van de Dominicaansche Regeering werd in samenwerking met den Consul-Generaal van de Domini caansche Republiek een tentoonstelling gehouden van DomiDicaansche pro ducten. Het Bureau ontving gedurende 1937 meer dan 40.000 aanvragen. Met het vooruitzicht op verbetering in onze financiën sluit het jaar 1937 onder minder ongunstige omstandig heden. Arrondissements- Rechtbank te Middelburg. Beëedigd. Ter terechtzitting der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg, Ka mer voor Burgerlijke en Handelszaken, ten bespreken met het oog op Ma dame Laskl en haar manier van handelen. Majoor Claude Evans, die destijds in Polen was, had Madame Laski her kend, toen hij gewond in het zieken huis van Paengwijn lag. Hij had zich toen gehaast deze bevinding aan den commandant mee te deelen, die er op zijn beurt den admiraal mee in kennis stelde. Er was toen onderzoek gedaan naar haar tegenwoordig verblijf en haar handelingen. Ook Una's naam was ter sprake gekomen en daarmee het feit, dat zij in familiebetrekking tot Colman stond. Endicott had met overtuiging ge zegd, dat het jonge meisje natuurlijk niet ln het verraderlijk complot be trokken was en dus niets had uit te staan met 't gezin, bij wien zij in dienst was. Kolonel Herbert had juist over dit onverkwikkelijke onderwerp gesproken, toen Una binnenkwam; vandaar zijn netelige vraag. Wilt u de omstandigheden nader verklaren? vroeg de admiraal kortaf. Ik was niet bij hen in de kamer; zij wisten niet, dat ik toch dicht bij hen was, antwoordde Una. Ik zat ver borgen in de kleerenkast, naast de eetkamer. Er is een ventilator in den is beëedigd als ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Breskens de heer P. J. Woittiez, com mies-ontvanger dier gemeente. Zitting van Woensdag 29 Juni 1938. De volgende vonnissen werden uit gesproken; 1. J. B. C., 50 jaar, koopman te IJzendijke, wegens: „poging tot fraudu leuze uitvoer, tweemaal gepleegd" tot 2 maal f 50 of 25 dagen hechtenis voor elke boete; 2. E. v. d. E.. 54 |aar, arbeider te Bouchaute, wegens: „poging tot frau duleuze uitvoer" f 40 of 20 dagen hechtenis; 3. H. J. L. C„ 17 jaar, koopman te IJzendijke, wegens „poging tot fraudu leuze uitvoerf 10 of 1 week tucht school; 4. R. E. E„ 15 jaar, arbeider te Bouchaute, wegens: Poging tot fraudu leuze uitvoer" f 10 of 1 week tucht school. Met verbeurd verklaring van het be drag der borgstelling ad f 25 waar tegen de kalveren zijn vrijgegeven. 1. H. S„ 44 jaar, schipper, vroeger wonende te Breskens, thans te IJmui- den, verblijvende in de Strafgevangenis te Alkmaar, wegens: 1 „frauduleuze invoer" en 2 „poging tot frauduleuze invoer" tot 2 maanden gevangenisstraf voor elk feit. 2. E. D-, 50 jaar, handelaar, vroeger te Breskens, thans te Oedelen (B.) wegens: 1 „Frauduleuze invoer" en 2 „medeplichtigheid aan poging tot frau duleuze invoer," voor het le feit tot 6 maanden gevangenisstraf en voor het 2e feit tot 2 maanden gevangenis straf met verbeurd verklaring van het motorbootje „Hercules" bij de bekeu ring aangehaald. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 28 Juni 1938. De volgende personen werden ge dagvaard: C. P. S„ 42 jaar, landbouwer te Sint Kruis, wegens mishandeling van Willem Dees op 18 Mei 1938 te Sint Kruis. Eisch en Uitspraak: Vrijspraak. A. de W„ 19 jaar, arbeider teMal- deghem (België), wegens mishandeling van Sara Riteco op 11 Mei 1938 te Aardenburg. Eisch: f 15 s 9 d.h.; Uitspraak: f 15 s 10 d.h muur, waardoor ik zag en hoorde, wat ik u al verteld heb. U gelooft mij toch7 Het is van zooveel belang, om er spoedig werk van te maken. Hoe komt u eigenlijk Colman te kennen? vroeg kapitein Herbert. Hij is mijn stiefvader, sprak Una met een kleur. Er heerschte even een benauwde stilte. Toen zei de admiraal tot haar: Wij hoeven u niet langer op te houden, Miss Royton Het bericht, dat u ons gebracht hebt, is van het hoog ste belang en verschaft ons den scha kel, die wij Inderdaad misten. Luitenant Endicott, u hebt zeker van het ge sprokene notities gemaakt? Miss Roy ton geef ons nu uw eerewootd er op, dat u van hetgeen u hier gehoord en gezien hebt, geen woord oververtelt noch aan vriend, noch aan vijand. Ik zal u onder veilig geleide naar Paeng wijn terug laten brengen. Uw afwe zigheid aldaar zou argwaan opwekken en onze plannen in de war sturen. Kunt u onopgemerkt In het huis ko men? Wij mogen u niet aan eenig gevaar blootstellen. Ik denk, dat de zijdeur nog niet op slot is. Geen vreemdeling weet waar schijnlijk dat daar een deur is. Als ze gesloten ls, moet ik tot den volgenden Kaligebrek verschijnselen bij onze gewassen. Wat de dokter is voor den mensch, de veearts voor onze huisdieren zou de landbouwer moeten zijn voor zijn gewassen, hebben wij eens gelezen. Ook onze cultuurgewassen lijden aan ziekten en gebreken en het is de taak van den landbouwer die te leeren onderkennen. Zoover zijn wij echter nog lang niet, ja het is zelfs opmerkelijk dat de practische landbouwer over het alge meen van de ziekten en gebreken welke zijn gewassen teisteren zoo weinig afweet. Bij de keuringen te velde valt het op dat de meeste landbouwers zelf de verschijnselen van kaligebrek bij hunne gewassen niet kennen. Het is noodzakelijk dat iedere land en tuinbouwer toch tenminste de tee kenen van voedingsgebreken der ge wassen leert kennen. Nu is het waar dat dit bij het eene gewas gemakke lijker is als bij het andere en ook Een koker "AKKERTJES" van 12 stuivers bevat thans 13 "AKKERTJES". Als U een origineels glazen buis koopt, heeft U twéé voordeelen: U heeft er één extra. En U heeft ze dan altijd in huis bij nacht en ontij, bij plotseling opkomende Hoofdpijnen, Kies pijn, Migraine, Rheumaiische pijnen, Kou, Griep en Koorts. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. Per koker met glazen buis van 13 POOi, IZê&UMte (Ingez. Med.) ochtend wachten, eer ik In huis kan. De admiraal stond nu op en bracht Una naar een zijkamer, waar eenige verfrisschingen voor haar klaar stonden. U bent een dappere jonge dame, sprak hij en u zult meer van ons hooren. Denk er dus aan: u houdt dit alles diep geheim. Vertrouw niemand in Paengwijn. Morgen om dezen tijd hopen wij elkaar weer te ontmoeten. Op dat oogenblik kwam Endicott binnen met een aanteekenboekje in de hand; hij vroeg Una op welk uur de U-boot zou vertrekken uit haar schuil hoek. Wij hebben intusschen niet stil ge zeten, vervolgde hij, toen de admiraal het vertrek verlaten had. De reden, dat ik vanavond niet komen kon, was. dat wij de signaalplek op de klip ont dekt hadden. Nu hebben uw inlich tingen ons plan totaal veranderd; wij zijn er nu zoo goed als zeker van, dat het vijandelijk complot zal ver ijdeld worden. Twintig minuten later hielp Endicott Una uitstijgen op een twee honderd meter afstands van Paengwijn Hij hield even haar hand vast en vroeg: (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1