Gevonden en Verloren. Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken, Sport. Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws Hoogwatergetij Breskens, Jac. van Elsacker. Met ingang van 1 September a.s. is aan het Conservatorium te Rotterdam benoemd als hoofdleeraar in de voor drachtskunst de declamator Jac. van Elsacker, geb. te Westkapelle. BRESKENS. Geslaagd. Aan de Rijkskweekschool te Middel burg slaagde de heer E. T. Klaassen, alhier. SCHOONDIJKE. Benoeming. Benoemd tot onderwijzer aan de O. L. School de heer J. C. Haartsen, thans tijdelijk werkzaam. De voordracht bestond uit de heeren J. C. Haartsen. Schoondijke; P. de Hullu, Oostburg en I. H. Fenijn te Breskens, Zilveren predikantsjubileum. Ds. E. A. A. Snijdelaar die 11 April 1937 alhier afscheid nam, zal op 6 Juli a.s. zijn 25-jarig jubileum als Ned. Herv. predikant herdenken. Op dien dag van het jaar 1913 werd hij bevestigd te Peperga, waarna hij achtereenvolgens predikant was te En- gelum, Yhorst, Mantgum, Westerbork, Schoondijke en vandaar te vertrekken naar zijn tegenwoordige gemeente Ter- munten en Borgsweer in Oostelijk Groningen. OOSTBURG. Geslaagd. Aan de Rijkskweekschool te Middel burg slaagde Mej. M. A. van Prooije alhier. De heer J. Fremouw alhier slaagde aan de Rijkskweekschool te Middelburg. EEDE. Geslaagd. Bij het examen voor het diploma Gemeente-Administratie, uitgaande van de Nederlandsche Vereeniging voor Gemeentebelangen, gehouden te 's-Gra- venhage, slaagde de heer B. Herman alhier. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zendag 26 Juni Breskens 9,30 uur Ds Goudzwaard. 5,30 uur Ds Goudzwaard. I,30 uur Zondagschool. Cadzand 10.— uur Ds Visser. Hoofdplaat 10,uur M. R. Pliester. NleuwvKet II,— uur Ds. Derksen. Oosfburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 10,— uur Ds J. A. Swart. Zuidzande 10,uur Ds Stegenga. Groede 9,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 930 uur Da. M. P. Stol. BOEKBESPREKING. Emmy van Lokhorst: /essy en de anderen. Ingen. f 2.—. Oeb. f 2,75. Uitg.: Van Holkema SWarendorf, Amsterdam. In de Opbloei-Seiie verscheen dit mooie boek voor oudere meisjes, waarin de familie van Baerle beschreven wordt. Vader, moeder, drie dochters en twee zoons. Jessy, de jongste dochter, een echte robbedoes, is in dit mooie boek de hoofdpersoon. Een goed boek, dat prettig aandoet. 0 C. P. van Asperen-van der Velde: Van binnen uit. Ingen. f 2,50. Oeb. f 3,50. Uitg.: Oebr. Kluitman, Alkmaar, Dit is de geschiedenis van een ge zin in het maatschappelijk zakelijk leven, waarin elk naar zijn vermogen zijn best doet, de wisselvalligheden van het leven het hoofd te bieden en hun innerlijke kracht, van binnen uit, te geven. Het is een met warmte en gevoel geschreven verhaal, waarin ons de figuren zoo duidelijk worden geteekend, dat wij geheel met dit gezin medeleven. Nans van Leeuwen verzorgde de illu straties, die dit mooie, voo de jeugd geschreven, boek sieren. 0 Het Juli-nummer van Beyers Mode voor allen geeft wederom een schat v.,n mooie zomer-modelletjes. Alle modellen zijn op het bijgevoeg de raderblad te vinden. Arrondissements- Rechtbank te Middelburg. Ter terechtzitting der Arrondlsse- ments-Rechtbank te Middelburg, Ka mer voor Burgerlijke en Handelszaken, is beêedigd als ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Zuid zande de heer H. P. Everwijn, ge meente-ontvanger aldaar. Het faillissement van de N.V. Im port- en Export-Mij. handelende in bloembollen en landbouwproducten, gevestigd te Axel, is geëindigd we gens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst met een uitkeering van nihil aan concurrente schuldeischer. Curator Mr. A. J. van der Weel, advocaat te Middelburg. Tapijtenfabriek gesloten. In den loop van het vorige jaar betraden een tweetal kommiezen een perceel gelegen aan de Molenstraat te Clinge, waarin gevestigd Is de fa briek voor het vervaardigen van hand geknoopte tapijten. Op een desbetref fende vraag kon de fabrikant geen bewijs vertoonen waaruit bleek dat hem voor de oprichting van genoem de fabriek toestemming was verleend. Een dergelijk verzoek was wel ge daan doch de Koninklijke toestemming was geweigerd. Alstoen zijn de be lastingambtenaren overgegaan tot het opmaken van een procesverbaal. Voor den Politierechter te Middel burg had zich thans te verantwoorden J. L. 39 jaar, breigoederenfabrikant, wonende te Clinge. De verdachte gehoord, verklaarde van meening te zijn dat het geen fabriek in den zin der Wet was. De Rijksadvocaat was evenwel een andere meening toegedaan en vorder de een geldboete van f 350.- met be vel dat de bedoelde fabriek worde gesloten en geamoveerd, en alles in zijn vorigen staat worde hersteld. De Politierechter vonnis wijzende, veroordeelde verdachte L. tot een geldboete van f 150.- of 1 maand hechtenis, met bevel dat de fabriek worde gesloten en geamoveerd, en alles in zijn vorigen staat wordt her steld. De verdediger van verdachte Mr. H. B. L. de Rechter, voerde aan dat hier geen sprake zou zijn van een „groote fabriek'' en bepleitte vrijspraak, subsidiair een lichtere straf. BOKSEN. In IJ/» minuut is te New York de strijd om 't wereldkampioenschap bok sen, zwaargewicht, tusschen den Ame- rikaanschen neger Joe Louis en den Duitscher Max Schmeling, door k.o. in de eerste ronde ten gunste van eerstgenoemden beslist. GROEDE. Gevonden: Een portemonnale. Inlichtingen ter Secretarie. BRESKENS. Uit onze Oost. Van bevriende zijde uit Indië moch ten wij het volgende heden ontvangen: Onderstaande zag ik van de week in een Indisch tijdschrift staan: Het Prinsesje Beatrix houdt ons nog steeds bezig, hoe zou dat ook anders kunnen nu wij de „baby van Staat" met zoo'n groote geestdrift hebhen welkom geheeten. Er zijn al Beatrix- straten, -pleinen, -lanen, overal in den lande. Het staat vast dat Breskens, 't nijvere plaatsje in Zeeland, snelheids kampioen is geweest. Op den dag dat de naam van het Prinsesje bekend zou gemaakt worden, heeft de Breskensche gemeenteraad in vergadering zitten wachten, en nauwelijks was de naam bekend, of de raad nam het voorstel aan om een straat naar de Prinses te noemen. Dat dient even vastgelegd te worden voor de historie. Collecte. Volgende week zal alhier de jaar- lijksche collecte worden gehouden van Wolfheeze, de stichting „Tehuis voor alleenstaande Blinden", voor alle ge zindten. Schoolreisje. De k!nJeren "ai de 'nagste klassen der Bijz. School alhier maakten heden een uitstapje naar Brugge en de Bel gische kust. Uitstapje. Door leden van de Chr. Meisjesver- eenigingen van Biervliet, Hoofdplaat, Breskens en Groede werd gisteren een door goed weer begunstigde reis per autobus naar Dinant gemaakt. CADZAND. Teraardebestelling Oud- Burgemeester Erasmus. Woensdagmiddag werd onder buiten gewone groote belangstelling op het kerkhof alhier het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den j 1. Zaterdag zoo plotseling gestorven Oud-Burge meester, de heer Iz. Erasmus. Tal van kransen dekten de baar; kransen, afkomstig van familie, vrien den en vereenigingen, waarvan de overledene bestuurslid was of geweest was. Zoo zagen we een krans van de Zuid-Hollandsche Mij tot redding van schipbreukelingen, welke Mij ver tegenwoordigd was door haar Inspec teur, den heer A. J. Drenth te Rotter dam en door den heer C. J. van den Heuvel, schipper der alhier gestation- neerde motorreddingboot „Zeeuwsch- Vlaanderen", over welke boot de heer Erasmus gedurende meer dan twintig jaar het beheer voerde. Aan de groeve werd gesproken door de heeren C. Ie Nobel. Burgemeester en J. Becu, Voorzitter der Vereeniging voor Wijkverpleging, die belden in van hooge waardeering getuigende woor den den overledene herdachten als een verdienstelijk, eenvoudig en goed mensch. De heer P. Erasmus, Burgemeester van Oostburg, broeder van den over ledene, dankte voor de gesproken woorden en de betoonde belangstelling. Benoeming. In de vacature in den gemeenteraad, ontstaan door het overlijden van den heer Iz. Erasmus, is benoemd de heer J. Becu. SLUIS. Feeaten. In een Woensdagavond alhier ge houden vergadering van de Oranjever- eenïging, werd de rekening goedge keurd met een batig slot van f 88,70. Besloten werd dat het Bestuur hun functies onderling zal verdeelen, aan gezien de Voorzitter en Secretaris hun functies niet meer kunnen waarnemen. Omtrent de, ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, te houden feestelijkheden werden allerlei ideëen naar voren ge bracht, o.a. het houden van een his- torischen optocht, volksspelen, ringrij- derij, gecostumeerde voetbalwedstrijden zwemwedstrijden, muziek- en zanguit voeringen, enz. Tot dat doel zal door het Bestuur een commissie worden samengesteld. Aanstelling. Ter gemeente-secretarie werd tot 2e ambtenaar aangesteld de heer F. Son- neveld te Terneuzen. GROEDE. Raadsvergadering. De Raad dezer gemeente zal Dins dag a.s. des nam. half drie in openbare vergadering bijeen komen. Z.-N. Tooneel. Het groot succes dat de Schouw burg alhier had, heeft het gevolg, dat nog drie avonden alhier voorstellingen zullen gegeven worden. Het programma bevat weder successtukken. HOOFDPLAAT. Vijf en vijftig jaar getrouwd. Woensdag 22 Juni j.l. vierde het echtpaar Aug. Seijnesael-de Vilder wonende op Nummer Een hun 55- jarlg huwelijksfeest. Vergadering. Woensdagavond werd in hotel „Het Wapen van Zeeland" een open bare vergadering gehouden, om te komen tot het oprichten van een com missie, die zich zal belasten met het organiseeren van een wegwedstrijd tijdens de kermis. Als voorzitter werd gekozen J. Hamelinck; penningmeester werd Joh. de Smit, terwijl L. Verstrate als secretaris zal fungeeren. Marktberichten Oostburg, 22 Juni. Avicultura: aan voer 72 sf» k.g. boter; prijs f 1,23 tot f 1,48 per k.g. Een hongerstaking. Poolsche bladen melden, dat 220 advocaten zich verzameld hebben in hun vereenigings- lokaal en tot hongerstaking zijn over gegaan bij wijze van protest tegen de sluiting van hun beroep in acht groote steden. Het besmette kanaal Brugge— Zeebrugge. Twee deskundigen van het departement van volksgezond heid hebben zich, samen met het parket en verschillende autoriteiten naar de plaats begeven waar onlangs vergiftigde mosselen werden geplukt, die den dood van drie personen heb ben veroorzaakt. De deskundigen en de geneesheeren van het parket heb ben uitgemaakt dat de vergiftiging der schaaldieren, welke vergiftiging ook bij de visschen werd geconstateerd, door een microbe is teweeggebracht. Deze microbe zou alleen maar aange troffen zijn in de vaart, tusschen de brug van Dudzeele en de cokesfabriek van Zeebrugge, juist op de plaats waar een overgang is van zout naar zoet water. Een kleine hoeveelheid van dit water, ingespoten in het lichaam van een proefdiertje, had na een half uur den dood van dit diertje tot gevolg. De oorsprong van de gif tige microbe blijkt van organischen aard te zijn en zou geenszins, zooals eerst gedacht werd, te wijten zijn aan zekere industrieën, gevestigd op den oever van het zeekanaal. Oplichting Een zekere J. P. vervoegde zich ten huize van den heer Th. S. te Gorredijk, wien hij meedeelde in geldverlegenheid te zit ten. Hij had zooals hij vertelde nog wel een briefje van 1000 Rijksmark, doch dit wilde hij gezien de koers van het geld liever niet wisselen, reden waarom hij den heer S. verzocht hem f 100 te leenen, waarvoor deze dan zoolang het biljet van 1000 Rijks mark in bewaring zou ontvangen. De heer S. deed dit, doch toen hij het biljet aan een ander liet zien bleek hem al spoedig dat het een oud waar deloos biljet van 1000 Mark was. Di rect vervoegde S. zich bij P., doch deze deed alsof hij van den prins geen kwaad wist en zeide nooit een dergelijke transactie met den heer S. te hebben aangegaan. Aangifte bij de politie volgde, doch P. bleef hardnek kig ontkennen. De politie gaf echter haar onderzoek niet op en toen men op het erf van P. ging graven werd in de kippenloop het bedrag van f 100 uit den grond te voorschijn gehaald. Bezoek Briisch Koninklijk Paar aan Parijs uitgesteld. In een officieel communiqué wordt medege deeld, dat de President der Fransche republiek den Koning en de Koningin heeft gevraagd of het H.H.M.M., in verband met het overlijden van de moeder der Koningin misschien meer convenieert hun bezoek aan Parijs tot de dagen 19 tot 22 Juli uit te stellen. De Koninklijke familie heeft hierop geantwoord, dat zij de overwegingen, welke aan het voorstel van President Lebrun ten grondslag liggen ten zeer ste apprecieert en het voorstel gaarne aanvaardt. Scherpe taal in Vlaamsche pers. De Brusselsche Correspondent van het Alg. Hbld. meldt, dat er In den Senaat als afsluiting van het debat over het geval Florimond Grammens drie moties zijn ingediend: een door de re- geeringspartijen, waarin de Senaat in de verwachting, dat de regeering de hangende taalkwestie in een geest van nationale saamhoorigheid zal oplossen zijn vertrouwen in de regeering uit spreekt, een tweede ingediend door de Vlaamsche katholieken, waarin even eens het vertrouwen in de regeering wordt uitgesproken, doch onder het voorbehoud, dat de taalwet van 1932 integraal zal worden toegepast, en een derde ingediend door de Vlaamsche nationalisten, waarin de onmiddellijke invrijheidsstelling van Grammens en volledige amnestie voor hem en zijn medewerkers wordt geëischt. Woensdag heeft de Senaat met 94 tegen 45 stemmen besloten dat alleen de motie der regeeringspartijen in stemming worden gebracht. Senator Verbist de voorzitter van de Katholieke Vlaamsche Volkspartij vei klaarde daar op, dat hij en zijn vrienden onder deze omstandigheden niet voor de motie kunnen stemmen, niet omdat zij geen vertrouwen in de regeering stellen, maar omdat zij van meening zijn, dat het standpunt van geheel het Vlaam sche volk volstrekte eentalligheid van Vlaanderen door stipte naleving van de wet van 1932 in deze motie niet duidelijk genoeg tot uiting komt. Bij de daarop volgende stemming werd de motie van vertrouwen aangenomen met 89 tegen 36 stemmen bij elf ont houdingen. Met de oppositie partijen Rexisten, Vlaamsch Nationalisten en Communisten -stemden 12 Vlaam sche katholieken tegen. Uit de commentaren van de Vlaam sche pers is inmiddels gebleken, dat een groot gedeelte van de openbare meening in Vlaanderen met alle waar deering voor de tegemoetkomende houding van den heer Spaak ten zeerste ontgoocheld is door diens botte weigering om Grammens in vrij heid te stellen en om mede te we ken tot het verleenen van amnestie aan hem en zijn medewerkers. Reeds heeft een der Vlaamsche volksverte genwoordigers in de Kamer gewaar schuwd: zoolang Grammens in de ge vangenis zit zal de rust in Vlaanderen niet terugkeeren. En de Brusselsche Standaard ver tolkt dezelfde meening met de woor den: „Vlaanderen en vooral het katho lieke Vlaanderen zal niet dulden dat diegenen die in dit land de wet doen toepassen in de gevangenis zitten ter wijl zij, die weigeren, diezelfde wet na te leven vrij uit gaan". In een tweede artikel stelt het gezaghebbende katholieke blad vast, dat de verbittering in Vlaanderen met den dag toeneemt. Wie niet stekelblind is, aldus de Standaard, ziet dat de Vlaamsch Na tionale gedachte geheel Vlaanderen heeft veroverd. Van Belgisch stand punt beschouwd is deze onbedwing bare volksche strooming, die dagelijks in kracht en onstuimigheid toeneemt, een ware kanker een gruwel, maar waarom dan niet een redmiddel ge zocht? Waar zijn de staatslieden die dit centrale probleem, dit levensprobleem, met moed, met durf met breed en ruim begrip aanvatten?" De bonte Dinsdagavondtrein ge derailleerd. Een familie aan de Graaf Florisstraat te Rotterdam heeft, of juister gezegd, had een radio-toe stel. Dit is op zich zelf niets bijzon ders. Evenmin is het iets bijzonders, dat men dat toestel had aangezet, om van een uitzending te genieten. Maar smaken verschillen en terwijl bijvoor beeld de één Dinsdagsavonds met geen stok uit huis is te krijgen, om dat hij per sé naar den Bonten Dins dagavond-trein wil luisteren, weet de ander niet, hoe hard hij naarz'n radio toestel moet loopen, om, zoodra hel lied van „Tjoeke tjoeke-tjoeke" klinkt, de knoppen te verstellen, opdat hem de trein bespaard blijve. En men kan zich voorstellen, dat het dan voor laatstgenoemde niet bijster prettig is, als hij dan toch de heele versmade uitzending te hooren krijgt, doordat zijn buurman Bob Scholte zóó hard en luid laat zingen, dat zijn eigen ont vangst wordt overstemd. In wijs beleid heeft de overheid hieraan paal en perk willen stellen en daarom is verordi neerd, dat men niet naar een radio uitzending mag luisteren met geopen de vensters. Dit voorschrift is altijd met de noodige soepelheid gehanteerd, maar als stok achter de deur tegen over verstokte overtreders kan het zijn nut hebben. Dit heeft genoemde familie Dinsdag ervaren. Want met haar luis teren met open ramen is het zóó bont geworden, dat omwonenden de politie er bij hebben gehaald en deze heeft, de overtreding constateerend, het ra dio-toestel in beslag genomen. Dit déraillement van den Bonten Dinsdagavond-trein moge anderen ter waarschuwing zijnl Onbewaakte overwegen. Op den onbewaakten overweg van den Haarlemmermeerspoorweg aan de Nieu we Meerlaan, bij den Amstelveensche- weg te Amsterdam zijn gisteravond de 18-jarige jongeman P. Terpstra en zijn 17-jarige verloofde, mej. C. Mul ler, beiden wonende te Amsterdam, die daar per rijwiel passeerden, door den lokaaltrein, welke van Amsterdam naar Aalsmeer was vertrokken, aan gereden en ernstig gewond. Het verloofde paar kwam uit de richting van de nieuwe rooibaan in het Boschplan, van welke zijde men een volko/nen vrij uitzicht op de spoorbaan heeft. Waarschijnlijk heeft het tweetal op overmoedige wijze ge tracht nog juist voor den trein de rails over te steken Zij werden door den linkerkant van de locomotief ge grepen en tegen den grond geslingerd. De jongen kreeg tal van ernstige wonden over het geheele lichaam, terwijl het meisje ernstig letsel aan het hoofd opliep. Per ambulance-auto van den geneeskundigen dienst zijn de slachtoffers naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd. DAGEN vm nam Zaterdag 25 Juni 11,52 12,16 Zondag 26 12,42 12,46 Maandag 27 12,02 12,26 Dinsdag 28 12,57 1,21 Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Zaterdag 25 Juni nam. 21,56 Zondag 26 21,58 Maandag 27 21,60 Liusdag 28 21,60

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2