AKKERTJE Uit.de oorlogvoerende landen Kerk- en Schoolnieuws. Officieele Berichten. Buitenland Burgerlijke Stand. Rechtszaken. Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws organisatie, tot de ordening der goe derenproductie. Hij wijdde uit over de liefde van den boer tot den bodem, dien hij bewerkt, en over de beteeke- nis van algemeene kennis, cultuur en vorming van den jongen boer. OOSTBURG. Geslaagd. Mej. E. Boonman alhier slaagde aan de St. Anthonius-Kweekschool te Don gen voor onderwijzeres. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 19 Juni Breskens 9,30 uur Ds Goudzwaard. Doopbedlening. 5,30 uur Ds Goudzwaard. I,30 uur Zondagschool. Cadzand 10.— uur Ds Visser. Hoofdplaat 10,— uur M. R. Pliester. Nleuwvliet II,— uur Ds. Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 10,— uur Ds J. A. Swart. Zuidzande 10,— uur Ds Stegenga. Groede 9,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur geen dienst. 2,— uur Ds Stegenga van Zuidzande. UIT DE STAATSCOURANT. Bescherming vischstand in Noordzee. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend tot goedkeuring van het in 1937 te Londen gesloten verdrag, dat een maaswijdte van vischnetten en de minlmummaten op sommige vischsoor- ten vaststelt, teneinde den stand van consumptievisch in de Noordzee te be schermen. (Volk). Uitvoerbeperking van onge pelde garnalen. De Minister van Economische Zaken heeft besloten de bepaling, waarbij de regeling van den uitvoer van zeekreef ten, langousten en ongepelde garnalen werd ingetrokken, met ingang van 1 Juli a.s. ongedaan te maken, voor zoo ver betreft ongepelde garnalen. Overwegende, dat de noodzakelijk heid gebleken is, den uitvoer van ongepelde garnalen naar Frankrijk we derom te binden aan regelen, heeft de minister bovenbedoelden uitzonderings maatregel ingetrokken, daarbij aanwij zende als tijdvak de periode 1 Januari 1936—1 Januari 1938. Coöp. vereeniging. Onder no 10846 zijn bij de Alge meene Landsdrukkerij de stukken ver schenen, betreffende de opgerichte Coöp. Ver. „Verbetering zij ons doel", coöp. Stierenver. U. A. te St. Kruis. SPANJE. Strijd ten Zuiden van Castellon. Bij Villareal, ten Zuiden van Castel lon, wordt, naar Reuter meldt, hevig gevochten. Volgens berichten uit Va lencia zijn de rechtschen de Mijares overgetrokken. De regeeringstroepen hebben tegenaanvallen ondernomen en de stellingen heroverd, die zij had den verloren. Zoowel de luchtmacht der nationalisten als die der republi keinen bombardeeren de achterhoeden hevig. Aan het front van Estremadura vie len de nationalisten, naar Havas meldt, de stellingen aan in de Sierra Altamira, in den sector Villar del Pedroso, die onlangs door de republikeinen waren veroverd. De republikeinen sloegen twee aanvallen van den tegenstander af, maar moesten zich tenslotte iets terugtrekken. De nationalisten wilden het verloren terrein terugwinnen, maar werden teruggehouden door de sterke republikeinsche verdedigingslinie aldaar. CHINA. Japansche vliegtuigc n omlaag geschoten. Gisterochtend hebben Chineesche jachtvliegtuigen zes Japai s he bom bardementsvliegtuigen omla. g gescho ten, bij Lok Tsjong-Sien aan de grens tusschen Kwangtorng en De bombardementstoe: c ,len be stookten den spoorweg KantonHan- kau en waren niet vergezeld van Ja pansche jachtvliegtuigen. De Chinee sche vliegers beschoten hen zoolang met mitrailleurs, tot zij omlaag stortten. Chlneezen heroveren Tsjensjangkou. Het Chineesche telegraafagentschap meldt, dat een officieel communiqué mededeeling doet van de herovering van Tsjensjangkou door de Chineesche troepen. De nieuwe actie tegen de Dultsche Joden. De correspondent van de N. R. Crt. te Berlijn meldt: Naar ons ter oore komt acht de geheime staatspolitie het onjuist om met de actie, welke zij sedert Dinsdag ontplooit, welke in den loop van den dag van heden is voortgezet en welke vermoedelijk nog eenige dagen zal aanhouden, het woord razzia te ver binden. Het is mogelijk, dat dit niet het juiste technische woord is, maar de actie bestaat in het arresteeren van een groot aantal personen, ten deele des ochtends vroeg in hun woningen en in pensions en hotels, ten deele tijdens bioscoopvoorstellingen, ten deele in café's, ten deele ook op straat. Een aantal van deze gearresteer den is slechts meegenomen, omdat zij geen papieren bij zich hadden, en binnen korten tijd op vrije voeten ge steld, maar een groot aantal anderen zijn in arrest gehouden en, voor zoo ver het gearresteerden te Berlijn be treft, doorgezonden naar het concen tratiekamp Buchenwald bij Weimar, dat kort geleden bekend geworden is door den moord op een bewaker door twee gevangenen, die ontvluchtten. Men hoort het getal dergenen, die uit Berlijn naar dit concentratiekamp zijn gebracht gemiddeld op 1500 schatten, terwijl voor heel Duitschland schat tingen van 4 tot 5000 worden ge hoord. Deze schattingen zijn natuur lijk volkomen oncontroleerbaar. Gelijk men weet is bij een wet van November 1933 in Duitschland naar de bekende Schutzhaft de z.g. Siche- rungsverwahrung ingevoerd, zijnde dit een vorm van bewaking, welke dient om de maatschappij voor de activiteit van beroepsmisdadigers te vrijwaren. Gewoonte- en beroepsmisdadigers kun nen als onverbeterlijke recidivisten na het uitzitten van hun straf in Siche- rungsverwahrung worden genomen, dat is voor onbepaalden tijd verder van hun vrijheid worden beroofd, b.v. door het verblijf in een concentratiekamp. De actie tegen de Joden, welke nu aan den gang is (want wel zijn niet alle boven aangeduide gevallen Joden, maar verreweg de meeste van hen toch wel) gaat van deze wet uit en wel in dier voege, dat de leiding van de Ge stapo, in het bijzonder het Reichskri- minalamt, de centrale instantie van de crimineele politie, order heeft gegeven om alle Joden, die vier weken of meer, op welke tijdstip dan ook, wegens een crimineel delict in de gevangenis heb ben gezeten of daarvoor een met die straf overeenkomstige boete hebben moeten betalen, „bis auf weiteres" in Sicherungsverwahrung te nemen. De Joden, zoo hoort men zeggen, hebben zich uittartend gedragen, waar mede mag zijn gedoeld op het in groe pen verblijf houden op de terrassen van café's aan drukke straten, hetgeen men ook door sommige Joden als in de bestaande omstandigheden onvoor zichtig en riskant had hooren noemen; maar men moet toch wel als hoofd motief voor deze actie het streven be schouwen, om meer druk achter de emigratie te zetten, die vooral daardoor langzaam in zijn werk gaat, omdat men vrijwel nergens op immigratie van de uit Duitschland emigreerende Joden gesteld is. BOEKBESPREKING. U. O. Dorhout: lelie Heerema. Ingen. f 2,25. Geb. f 3,25. Uitg.: Van Holkema Warendorf, Amsterdam. In dit frlssche, levende boek voert de schrijver zijn lezers naar het schil derachtige merengebied, de zonnige poelen en plassen van het aloude Friesche gewest. Hier maken we kennis met den Frieschen boer Heerema, gekluisterd aan enge, conservatieve begrippen, waaraan niemand het recht heeft te tornen. Koning op zijn gebied; fel te genstander en bestrijder van hei op komende socialisme, dat ontwaakt on der de armoedige daglooners in die dagen. Jelle, één zijner zoons, studeert voor dominee en zal worden de glorie van het oude geslacht der Heerema's Doch het harde leven der boerenarbeiders in het rust.eke dorpje trekt h m aan Te midden van de tobbers en zwoegers leert hij Martsen kennen, het eenvou dige, natuurlijke, onontwikkelde dorps kind; de dochter van een armen boer. Het onbuigzame karakter, de trots en stijfhoofdigheid van den heereboer verzetten zich met alle kracht tegen dit huwelijk Doch Jelle Heerema gaat zijn eigen weg; zelfbewust voert hij zijn vrouw naar de pastorie aan den zoom der idyllische plassen en hij wordt „rooie dominé" (socialistisch predikant Bij zijn bezoeken aan zijn rechtzin- nigen collega aan den overkant der plassen, leert hij Kitty kennen: het bruisende, levendige, ontwikkelde vrouwlje, hetwelk door starre, sombere levensopvattingen van haar echtgenoot elke levensvreugde wordt onthouden. In Jelle Heerema ziet ze haar groot geluk. Tijdens de zeiltochten op de zonnige plassen (Martsen is aan de pastorie gebonden) ontwikkelt zich 'n innige, wederzijdsche toegenegenheid in onderling begrijpen en bloeit ten slotte de „verboden liefde" op. Hier ligt het diepe conflict in deze roman. De machtige strijd van Jelle tegen zijn politieke vijanden in het dorp, zijn vrienden, die, zijn „verhouding" kennende, hem ontrouw worden, zijn vrouw, die hem met zijn kind verlaat, doch tenslotte liefhebbend en begrij pend terugkeert; zijn eigen heftige zielestrijd, ziehier tal van problemen, welke de schrijver behandelt. „Jelle Heerema" verliest de strijd en gaat onder; doch hij behoudt vrouw en kind. Naar Canada naar het verre wes ten trekt hij tenslotte met Martsen en zijn jongen, om daar, te midden der machtige natuur, als boer. rust te vin den. Jelle Heerema is een ongekunstelde roman, vol van innige, zuivere men- schelijkheid; eenvoudig, maar diep doorvoeld; een lezenswaardig boek, waarvan een bijzondere bekoring uit gaat. 0 Eugène Lennhoff: De laatste vijf uren van Oostenrijk. Geb. f 1,90. Uitg.: Hollandia-Drukkerij, Baarn. Eugène Lennhoff, de bekende Hoofd redacteur van de voormalige Oosten- rijksche „Telegraph", geeft in dit werk een overzicht van de gebeurtenissen die zich voor de recente „Anschluss" hebben afgespeeld. Hoewel hij dit boek geschreven heeft in den gemoedstoe stand van den Oostenrijker die zijn Vaderland heeft zien sterven, is hij ge heel objectief gebleven, daar het zoo als hij in zijn nawoord onder meer schrijft, zijn bedoeling is geweest fei ten te vermelden en zoodoende de publieke opinie te helpen voorlichten Door deze ervaringen en door zijn intieme contact met het diplomatieke en politieke leven van Oostenrijk, door zijn positie en zijn persoonlijkheid die hem in aanraking brachten met de leidende staatslieden, is het hem mo gelijk geweest den achtergrond van dit wereldgebeuren te belichten. 0 Emma Vosma: Hoe Els in Wonderland kwam. Ingen. f 1,25. Geb. f 1,75. Uitg.: G. B. van Goor Zonen, Den Haag. Een nieuw meisjesboek, waarin de schrijfster ons de geschiedenis vertelt van Elsje, het dochtertje van den bakker Wat prettig weet de schrijfster ons te boeien in dit boek, waarin zij de karaktertjes der kinderen zoo mooi uitbeeldt, en niet minder de ouders van Elsje. Hoe tactvol weet Meester met zijn kinderen om te gaan. Hoe, door zijn goedheid, Elsje in Wonderland kwam, besluit dit mooie kinderverhaal. 0 Hans van Weeren Griek: Het leven van Pietje Pinguin. Oebonden f 1,50. Uitg.: G. B. van Goor Zonen, Den Haag. In een met vele teekeningen ver sierd boek wordt hier aan de kinderen verteld van Pietje Pinguin, de vogel, dte bij de Zuidpool het leven aan schouwde en met zijn ouders daar op groeide, doch gaarne de groote wereld wilde zien. Een mooi verhaal voor kinderen. OOSTBURG. Over Mei 1938. GEBOORTEN: 3 Ylva Simone Alphonsine dv L. E. J. Haverland en A. M. L. Demory. 4 Ellen Anna dv B. H. Laming en H. Tammes. 31 Hebriena dv A. Wage en J. Snap HUWELIJKEN- 5 D. Scheele 26 jaar jm met S. C. Vermeulen 21 jaar jd. 5 G. J. Wisse- link 24 jaar jm met M. J Rieteco 20 jaar jd. 5 A. Robijn 25 jaar jm metE. C. Baas 24 jr jd. 5 J. Dierkx 23 jaar jm met A. M. Baas 19 jaar jd. 5 P. Schaap 28 jaar jm met A. S. Catseman 25 jaar jd. 12 L. van Bellegem 24 jr jm met S. Timmerman 27 jaar jd. 19 P. Ph. C. Tas 30 jaar jm met C. M. Potvlieger 25 jaar jd. OVERLEDEN: 6 A. J. M. de Jaeger 65 jaar vrouw van Ch. Mabesoone. 8 Jac. Risseeuw 43 jaar man van S. S. Faas. 12 M.de Groote 65 jaar vrouw van H. de Hondt. 20 C. S. Je Milliano 60 jr weduwe van G. Snoeck. 27 M. Jansen 87 jaar we duwe van H. Legrand. 29 J. C. Moer man 63 jaar man van M. P. Vleugel. INGEKOMEN: J. H. Wisselink uit Wisch; J. S. van Sluijs uit Zoutelande; Ada Bartelson uit IJzendijke; S. M. Rieteco uit Aar denburg; M S. Kools uit Cadzand; Mar. C. Verkeste utt Waterlandkerkje; Joha Hamers en Josina de Vries beiden uit Roosendaal en Nispen; L. C. Hen driks geb. Thamer uit Rotterdam; L. J. Jansen van Rosendaal en gezin uit Zuidzande; S. Bron uit Cadzand; G. van de Velde uit Zuidzande; M. J. Sanders uit Knocke (B); J. G. Ros uit Schoondijke; A. I. de Reu uit IJzen dijke; P. Groenewegen en echtgen. uit Kampen; J. A. van de Sande uit Axel; C. Verploeg geb. Moelaert uit St Kruis. VERTROKKEN: C. Verhoeven geb. de Koning naar Oudelande; H. Vermeulen naar Krui- ningen; W. J. U. van Unen naar Huy- bergen; M. J. Wisselink geb. Rieteco naar O. en W. Souburg; Adr. S. Gat seman naar Biervliet; Joz. Adriaansen en dochter naar Zuidzande; G. de Meij geb. Willemsen met kinderen nr Vlis- singen; S. M. Ekkebus naar Vlisslngen; M. M. van Klooster geb Ekkebus nr O. en W. Souburg; A. C. K. Baarendse naar Sluis; Jac. Verbocht naar Steen bergen; S. C. Scheele geb. Vermeulen naar Aardenburg; M. L. Scherbeijn nr Sluis; P. J. Simpelaar naar Velsen; G. C. M. Buijsse naar Hontenisse; P. A. de Schot naar Kats; S. van Bellegem geb. Timmerman naar Aardenburg; M. S. Verver naar Roosendaal en Nispen; E. C. Robijn geb. Baas en A. M. Dierckx geb. Baas naar Retranchement; E. E. A. Wage naar Breskens. (A. A.) WATERLANDKERKJE. Over Mei 1938. GEBOORTEN: 2 Lucie dv A. J. Lensen en P. J. van den Broecke. HUWELIJKEN: 5 Gerard de Graaf 26 jaar jm en Sara Maria Riteco 31 jaar jd. INGEKOMEN: P. van den Broecke en vrouw van IJzendijke; M. A. de Jonge van Aar denburg; L. E. Kwekkeboom van Op- heusden. (A. A.) HOOFDPLAAT. Over Mei 1938. GEBOORTEN; Silva Wilhelmina, d.v. A. Bondewel- Teugeman, Maria Ludovica, d.v- Con. Pilaet-Scherbeijn, Johannes Petrus Ste- phanus, z.v. Aug. Thomaes-Haverbeke. HUWELIJKEN: Cyrillus de Smit, 24 jaar, en Emma Wilhelmina de Boever, 25 jaar. OVERLEDEN: Maria Amalta de Rijcke, oud 61 jr., echtgen. van Th. Mollet. Drie-en-veertig werklieden veroordeeld. De werklieden van de Zeeuwsche Gas Mij. hebben destijds hun vroegere werkgeefster, de Imperial Continental Gas Association te Londen, in rech ten aangesproken voor ge gekapitali seerde pensioenen over den tijd, dat zij bij de Imperial in dienst zijn ge weest. Hun raadsman heeft beslag ge legd op de koopsom van de gasfabriek te Vlissingen, welke beslaglegging la ter is vervallen door een borgstelling door de Imperial groot f 550.000. In verband met de nieuwe procedure werd deze borgstelling niet opgeheven. De Imperial heeft toen de werklieden der Zegam gedagvaard om mede te werken tot teruggave van de acte van borgstelling of althans te verklaren, dat men hier nooit eenig recht aan zou ontleenen. Voorts werden de werklieden gedagvaard om ter zake van bankprovisie tot en met 22 Maart 1938 f 19.132.46 in totaal te betalen of wel f 144.94 per persoon. De arron dissementsrechtbank te Middelburg heeft een en ander in verkorte zitting behandeld. 41 werklieden werden ver oordeeld om f 466.15i/j te betalen, plus 5 pCt. rente van den dag der dayv-ardir.g af. Twee werklied n wer den veroordeeld tot betaling van f 10.06, eveneens plus 5 pCt. rente. De rechtbank heeft voorts de in de dagvaardingen beschreven borgstelling vervallen verklaard en voor recht ver klaard, dat daaraan geen rechten door gedaagden of door ai.dere leden van het personeel der gasfabriek te Vlis singen kunnen worden ontleend Ver der zijn de gedaagden veroordeeld tot de kosten van het geding. Alg. Hbl. IJZENDIJKE. A. A. de Haan f Te Alphen a.d. Rijn is op 65-jarigen leeftijd plotseling overleden de heer A. de Haan, oud-directeur bij de P.T.T. De overledene was vroeger directeur van het P.T.T.-kantoor alhier, vanwaar hij werd overgeplaatst naar Voorscho ten. Na zijn pensioneering vestigde de heer de Haan zich in zijn geboorte plaats, waar het gemeenteleven zijn volle belangstelling had. Droevig ongeluk. Een vreeselijk ongeluk heeft Woens dagmiddag alhier, onder het gehucht Stroopuit plaats gehad. Twee kinderen, het 2</s-jarig zoontje van G. Mornhout en het 3Va-jarig zoöntje van J. Boerman bevonden zich in een schuurtje aldaar. Vermoedelijk hebben zij met lucifers gespeeld, want plotseling stond het schuurtje in brand, met het noodlottig gevolg dat beide kinderen in de vlammen omkwamen. AARDENBURG. Botsing tegen stilstaande tramwagen. In den nacht van Woensdag op Donderdag 1.1. reed de heer I. N. uit Oostburg in de richting Aardenburg met twee inzittenden in zijn auto. Bij Draaibrug gekomen botste de auto tegen een op het doode spoor stil staande tramwagen, waardoor de auto licht beschadigd werd en de inzitten den enkele schrammen opliepen, dqch dadelijk huiswaarts konden keeren. Behalve de Schoolslag, Rugslag en Crawl, beoefent „SCHELDE- STROOM" ook nog het Reddend zwemmen. „SCHELDESTROOM". (Ingez. Med.) GROEDE. Het tooneel. Het Zuid Nederlandsch Tooneel heeft hier haar tenten opgeslagen, om, na te Breskens een zestal avonden te hebben gespeeld, ook hier de bevol king gelegenheid te geven van hun spel te geven. Gezien het groote succes, twijfelen wij niet, of ook liier zal het gezelschap volle zalen hebben. Collecte. De collecte gehouden ten bate der reclasseering, heeft alhier opgebracht f 23,99. Familiedrama in Tuindorp. In een der kleine woningen aan het Weipad in Tuindorp-Vreewiik te Rot terdam-Zuid heeft zich Woensdag avond een echtelijk drama afgespeeld. De 38-jarige bankwerker P. W. van 2ÈS SP 'i Neem dadelijk 'n en die migraine trekt weg! Binnen 'n kwartier voelt Ge U als her boren. Ge hebt Uw dag gered! Wer ken verrassend snel. Onschadelijk! Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. fïADAMTIE Wij garandeeren de goede UAKAN I IE werking van "AKKERTJES", (Ingez. Med.)

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2