BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens 3cmeexv\e ^vesVexv^ HET SIGNAAL» 47ste Jaargang Vrijdag 17 Juni 1938 Nummer 4346 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1 40 Franco per post Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 1 S. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) „Namens de Ministers van Sociale Zaken en Justitie wordt ter kennis gebracht van de ingezetenen dezer gemeente, dat een ieder zij gewaar schuwd voor de actie van de Stichting „De Kolonisatie-Unie," gevestigd te 's-Gravenhage, Schenkkade 313. Het is gebleken, dat deze onderneming die beoogt het particuliere initiatief op emigratie- en kolonisatiegebied te sti- muleeren, op zeer lichtvaardige wijze propaganda tracht te maken voor vestiging van Nederlanders met hun gezinnen in onze overzeesche gewesten, terwijl de hiervoor vereischte deskun digheid en financieele middelen geheel ontbreken. Voorts zijn namen van bekende per sonen zonder hun toestemming vermeld in van de Stichting uitgaande publica ties. Zij, die met de Kolonisatie-Unie in relatie willen treden worden aange raden zich vooraf in verbinding te stel len met het Departement van Sociale Zaken, afdeeling Werkloosheidsverze kering en Arbeidsbemiddeling, Bezui- denhout 's-Gravenhage. De Burgemeester, Mr. J. P. DROST. Het Roode Kruis. De taak van het Roode Kruis om vat, zooals men weet, behalve het in richten van hospitalen, opleiding van verplegend personeel, verzorgen van gewonden enz. tijdens oorlog of mo bilisatie, een gansche reeks van mensch- lievende werkzaamheden in vredestijd, waaronder naast hulpverieening bij rampen, organisatie van den bloedtrans fusiedienst e.d., hulp aan de slachtof fers van het snelverkeer een eerste plaats inneemt. Dit laatste vereischt een leger van over het geheele land verspreide me dewerkers, en zoo is het een verheu gend feit, dat een netwerk van ruim 600 hulpposten langs Nederlands hoofd verkeerswegen, binnen afzienbaren tijd gereed zal zijn. FEUILLETON 21. Naar het Engelsch. Maar, Madame, viel Una in de rede, ik begrijp niet, waarom het heele ge zin op deze manier moet bezig zijn. Waarom ben ik eigenlijk hier? Als het is, zooals u vertelt, dan loopen de bewoners van dit huis juist gevaar, doordatzij een Engelsche in huis hebben. Dat ziet u verkeerd in, antwoordde Madame Laski. De meisjes kunnen, dank zij uw tegenwoordigheid, overal met u heengaan; u bent een van de onzen en u staat boven alle verden king, als de dochter van een Engelsch officier; u hebt overal toegang. Mijn zuster heeft dat goed ingezien. Het aannemen van een Engelsche gouver nante is de sleutel, die onze geheime deur afsluit. Una was in de eerste oogenblikken verstomd van verbazing. Zij trachtte haar verwarde gedachten te ordenen; eindelijk gelukte haar dit in zooverre, dat zij kon vragen: De laatste zestig hulpposten worden geplaatst: in Zeeuwsch-Vlaanderen langs de wegen Walsoorden—Hulst- Grens; Ter Neuzen—Sas van Gent; Sluis—AardenburgGrens; Schoondij- ke— IJzendijkePhilippineSas van Gent; in Noord-Brabant: Eindhoven— St. Oedenrode—VeghelUdenNij megen; Eindhoven—Helmond—Venray Venlo; in Noord-Holland: Hoorn- Afsluitdijk; In Overijsel: OmmenAl melo—Coevorden. De noodzakelijkheid van heel dit net van hulpdiensten blijkt uit de ongeval lenstatistieken. Gedurende het jaar 1936 toch werden 10 automobilisten gedood en 222 gewond, in 1937 waren deze getallen resp. 10 en 216. Voor motor rijders bedroegen de cijfers in 1936: 6 dooden en 141 gewonden, in 1937, 3 dooden en 128 gewonden; voor wiel rijders in 1936 resp. 10 en 397, in 1937 10 en 391; voor voetgangers in 1936: 6 en 162, in 1937 9 en 216; voor andere weggebruikers in 1936: 2 en 45, in 1937, 1 en 26; dat geeft dus voor 1936 een totaal van 34 dooden en 967 gewonden, voor 1937 van 33 dooden en 977 gewonden, terwijl deze cijfers aan den lagen kant zijn, door dat niet alle helpers van elke verleende hulp rapport uitbrengen. Dit in aan merking genomen, mag men het aantal personen dat van de belangelooze, soms bij nacht en ontij verleende en met persoonlijke offers der posthouders gepaard gaande hulp gebruik maakt, op een 2000 schatten. Van dankbaarheid bemerken post houders en besturen niet veel. Want de geholpenen houden het Roode Kruis meest voor een overheidsinstel ling op wier bijstand men als belas tingbetalend burger recht heeft, terwijl juist particulier initiatief deze onbaat zuchtige hulpverleening heeft mogelijk gemaakt. Dat met het omvangrijke werk van het Roode Kruis kapitalen zijn gemoeid zal een ieder duidelijk zijn; eveneens, dat de crisis een wijs beleid bij het be steden daarvan noodzakelijk maakte, zoodat de uitbreiding van het posten- net ietwat stagneerde. Dit laatste zou niet noodig zijn en zeer veel meer zou het Roode Kruis, die barmhartige Samaritaan van den openbaren weg, in dezen tot stand kunnen brengen, wanneer zooveel mo gelijk geholpenen en belangstellenden medewerkten door hun gaven te stor ten op postgiro 22120 van het (aan de Prinsessegracht 27 te 's-Gravenhage gevestigde) Hoofdbestuur en lid wer den tegen de geringe contributie van De onderzeeërs, Madame? Wat be doelt u daarmee? Madame Laski schoof haar stoel nog dichterbij en fluisterde: U weet wel, dat er bijna eiken dag schepen getorpedeerd worden in het Kanaal? Soms twee In een nacht; die zinken dan vlak bij de haven en nooit wordt er vóór of na den aanslag een spoor van een duikboot gevonden. Die onderzeeër, Miss Royton, is dicht bij Paengwijn verscholen. Wanneer nu vliegtuigen of booten hier in de buurt komen, dan is er geen onderzeeër meer; hij is bijtijds gewaarschuwd. Op eenigen afstand van de klippen is een geheim waarschuwingsstation. Toen u die richting uitging met luitenant Endlcott, vreesde Karl, dat hij iets zou ontdekken; daarom zond hij u Olga achterna. Als hij Iets ontdekt had, zou hij nooit meer op zijn post zijn terug gekeerd, noch u naar hier. Nu begrijpt u mij, denk ik, en u wilt mij wel hel pen uit dit net van leugens en bedrog te ontkomen, is 't niet? Wat beteekent dit alles, vroeg Una zich af. Was dit verhaal van Madame Laski waar? Of was het een nieuwe list ter bereiking van het een of an dere haar onbekende doel? Madame Laski, sprak Una eindelijk, f 1per jaar, van een Roode Kruis- afdeeling in hun woonplaats. En laten de zeshonderd blauwe bor den mer rood kruis op wit veld de weggebruikers aanmanen tot voorzich tig rijden. De overstroomingsramp in Midden-China. Een bericht uit Sjanghai van Reuter meldt nog, dat de Gele Rivier haar dijken thans ook op 160 K.M. ten Oosten van de reeds bestaande door braken heeft doorbroken. Een deel van de provincie Honan staat onder water. Het Dultsche Nieuwsbureau meldt uit Sjanghai, dat aldaar ieder uur nieuwe alarmeerende berichten over de overstroomingsramp aan de Gele Rivier binnenkofhen. De Japansche troepen hebben in het noordelijk deel van de provincie Honan alle krijgsoperaties gestaakt en hebben met steun van 300,000 Chineesche boeren en met behulp van alle technische formaties den strijd tegen de ontketende stroo men opgenomen. De 12 meter hooge en 200 M. dikke dijken kunnen op de doorgebroken plaatsen niet meer ge dicht worden Men poogt het uit- stroomende water door het opwerpen van nieuwe dijken en het graven van kanalen in bedwang te krijgen. De hoofdstad van Honan, Kaifeng. die vol vluchtelingen is, lijkt op een ommuurd eiland in een woest meer. Zoolang de muren der stad en de met zakken zand versterkte poorten standhouden tegen den druk van het water, bestaat geen direct gevaar. Tienduizenden vluchtelingen, die zoo goed als niets hebben kunnen redden, stroomen samen op de niet vernielde deelen van den spoorwegdijk der Loenghailijn. Met honderden vlotten tracht men drenkelingen te redden. Rondom de stad Tsjoengmon heeft zich een meer gevormd, dat 500 K.M.2 groot en 4 M. diep is. In dit meer drijven tallooze lijken. De Chineesche boeren vluchten naar het Noorden. De overstroomingscatastrofe langs de Hoangho heeft, naar het Duitsche Nieuwsbureau meldt, een algemeenen stilstand der militaire operaties in Mid den-China ten gevolge gehad. Ook de wateren van de Jangtse stijgen ramp spoedig. Men vreest in vakkringen, dat de Hoangho tijdens de nog te verwachten hoogwatergevaren zijn loop opnieuw zal wijzigen en zal terugkee- u moet mij nog meer verklaren, eer ik u helpen kan. Ik heb zelf gezien, hoe onaangenaam uw zuster tegen u is. Hoe komt het toch, dat zij u zoo haat? Van mijn kindsheid af was Johanna erg jaloersch op mij. Ik had van mijn peettante een legaat gekregen en dat was de laatste druppel, die den em mer deed overloopen. Karl beweerde het voor mij te beheeren, maar ik weet niet, waar het eigenlijk gebleven is. Johanna haat mij en mijn kind en dit zal altijd zoo blijven, dat verzeker ik u- Maar nu wordt het tijd, om te handelen. Wat bent u van plan en hoe kan ik u helpen? Wilt u ontvluchten met Sasha? Luister eens. Ik heb genoeg ellende verdragen in deze jaren. Karl heeft een penning verloren, die voor hem van veel waarde is als spion. Ik ben er zeker van, dat Olga 'm weggeno men heeft, maar zij heeft er Sasha van beschuldigd en zoowel hij als Jo hanna hebben mijn kind onbarmhartig geslagen Den heelen nacht heb ik bij haar aan bed gezeten; zelfs in haar slaap snikte en kreunde zij. Toen heb ik tot mijzelf gezegd, dat het zóó niet langer ging. Ik moet Sasha tegen ren naar de oude bedding, welke door de rivier in de vorige eeuw verlaten was. Er zouden daardoor belangrijke wijzigingen ontstaan in de kaart van China zoowel als in de oeconomische verhoudingen. Japansche vliegers, die boven het overstroomingsgebied vluch ten gemaakt hebben, hebben medege deeld, dat de eerste uitloopers der overstrooming zich reeds op 50 K.M. ten Zuiden van den Loenghai-spoor- weg bevinden en alles vernietigen, wat zij op hun weg tegenkomen. Heele dorpen worden weggespoeld. De verliezen aan menschenlevens zijn niet te ramen. De Hoangho heeft op de plaatsen, waar de dijkdoorbraken zich bevinden, een breedte van vijf K.M. De vloedgolf, zoo wordt ge meld, is verscheidene meters hoog. Het is technisch onmogelijk het water te keeren in verband met de sterke strooming. Het gebied, dat overstroomd is, is 2500 vierkante kilometer groot en werd bewoond door 300,000 menschen, van wie meer dan 50,000 vermist worden. Japansche vliegtuigen laten zandzakken en ander materiaal vallen ter bestrij ding van de overstroomingen. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de japanners eenige moeilijkheden van het doorsteken der dijken hebben on dervonden. De opmarsch naar Han- kou is evenwel geen enkel oogenblik vertraagd. De Japansche gemechaniseer de eenheden zijn niet, zooals de Chi- neezen gemeld hebben, door het wa ter vernietigd. Het buiten zijn oevers getreden water van de Gele Rivier scheidt thans over een breedte van acht kilometer de Chineesche en de J apansche strijd krachten tusschen Kaifeng en Tsjengts- Jou. De krijgsbedrijven zijn tot stil stand gekomen. Dwars over den Loeng- hal-spoorweg staat op sommige plaatsen vijf meter water. De toestand van de boeren is wanhopig. Zij vluchten in alle richtingen. Volgens de laatste berichten uit Noord-Honan vallen daar nog steeds regens. Er treedt steeds meer water buiten de oevers van de Jangtse en ook de snelheid van dit water neemt toe. De Japanners geven thans toe, dat hun troepen zekere verliezen heb ben geleden, doch zij houden nog steeds vol, dat die verliezen slechts gering zijn. Volgens Domei beslaat het overstroomde gebied thans 900 vierk. mijlen. Er bevinden zich in dat ge bied 2000 dorpen, welke onder water staan. zulke gewelddaden verdedigen, zelfs al zou het mijn man het leven kosten. Wilt u mij helpen? Ook u bent in gevaar, dat weet ik zeker. Luister eens: morgen zal de auto ons naar Bangor brengen, om schoenen voor de meisjes te koopen. Kunnen wij het dan niet zóó inrichten, dat u, Sasha en ik van de anderen afdwalen en den trein naar Londen nemen, of waar dan ook heen? Of wilt u niet? Ik ben wanho pend, als u weigert. Het is niet te doen, om op die ma nier te ontsnappen, Madame Laski. Eer u tien mijlen verder was, zoudt u teruggehaald worden. Wij zullen een beter plan bedenken, maar wij moeten niet overhaast handelen Ik zal er met luitenant Endicott over spreken. Hij zal ons goeden raad kunnen geven. Wanneer de Meijers gevangen ge nomen zijn, zal het voor u gemakke lijk zijn, u van hen af te scheiden. Ik zal al het mogelijke voor u doen, Ma dame Laski, om u uit dezen treurigen toestand te redden, maar u moet niets voor mij verborgen houden. De zenuwachtige vrouw ging nu overeind zitten en droogde haar oogen af. Una's practische raad had indruk op haar gemaakt. Maar hoe kunt u den luitenant een De Zeeuwsche Landbouwdagen. In betrekking tot de groote Land bouwtentoonstelling te Goes, hield de Voorzitter, Mr P Dieleman in de al- gemeene vergadering een lezing over: „De jonge boer". Spreker zeide o.m., dat iedere staat er naar streeft vooral ook voor 't geval van oorlog zooveel mogelijk zich zelf te kunnen helpen, en daar door de eigen landbouw en veeteelt of tuinbouw en de eigen industrie ten bate van het eigen volk en diens kracht en weerbaarheid, zoo sterk en zoo bloeiend mogelijk te maken. De jonge landbouwer moet zich hiervan door en door bewust zijn, want een en ander heeft groote veranderingen tengevolge, niet het minst voor Nederland en daar in niet het minst mede voor Zeeland. Het autarkisch streven zou Zeeland tot een daardoor ongekende hoogte kunnen brengen, omdat het 't land bouwbedrijf bij uitnemendheid is en nog tal van gronden, die hier op de meest excentrische wijze in onze verre polders bebouwd worden, tientallen, zoo niet honderden meer een bestaan zou den kunnen brengen. Dat vraagstuk, eigenlijk altijd aan de orde, en in Zee land zelf nooit goed ter hand genomen, en doordacht, zal opnieuw aan de orde moeten worden gesteld. Dit moet mede het middel worden om de achteruit gaande bevolking van Zeeland omhoog te brengen en het getal inwoners te versterken. Onze Z.L.M. zal goed doen in ver- eeniging met de jongeren-organisaües dit vraagstuk uit te werken. Daartoe moge ook spoedig de organisatie van jongeren in de Z.L.M.haar voltooiing naderen. Spr. riep allen op tot eenheid en zeide, dat de Z.L.M. zich niet wil begeven in de partijpolitiek. Er moet alles gedaan worden om versplintering en verwarring te doen ophouden, en niets mag ten plattelande gesteund of ondernomen worden wat deze vergroot. Daarom moeten ook zij, die een gelijk doelwit nastreven, zij het in andere organisatie, voorzichtig zijn met den aard en de wijze waarop zij politiek nastreven en doelstellingen najagen, omdat zij daardoor verwijdering kunnen brengen bij gelijke gezindheid, en de mogelijkheid om iets voor den opbouw van ons landelijk leven te bereiken, verdagen b.v. op het gebied van land bouw en landbouwhuishoudonderwijs. Spreker behandelde voorts de ver houding van den landbouwer tot zijn boodschap zenden? Mijn zuster zal u niet weer alleen naar de klippen laten gaan. Zij opent uw brieven, vóór ze gepost worden. Hoe zult u 't nu ge daan krijgen? Ik zal morgen naar het hospitaal gaan en daar telefoneeren. Of als wij naar Bengor gaan kunnen wij het ook doen. Dat is heel eenvoudig. U kunt hem ook vertellen, dat de onderzeeër om de drie nachten terug keert naar Een krachtig kloppen op de deur deed haar verschrikt opspringen. Louise! riep een harde stem. Louise, ben je daar? Miss Royton, doe vlug de deur open. Ik beveel 't ul Blijft waar u bent, fluisterde Una de verschrikte vrouw toe, ging door haar eigen slaapkamer en ontsloot de deur. Wat is er gebeurd? Is er iemand ziek? vroeg zij en versperde de gravin den toegang tot haar kamer. O, lieve Miss Royton, de kleine Sasha is wakker geworden en roept om haar tante. Mijn zuster heeft haar anders nooit op dit uur alleen gelaten. Zij is zeker bij u? (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1