Kerk- en Schoolnieuws PAT en POM, Twee Padvindertjes* Binnenland Raadsvergadering te Bresken s. Hoogwatergetij Breskens, o o— Sport. SLUIS. Geslaagd Te Dongen slaagde aan de R.-K Kweekschool Me). Betsy de Broek, alhier. Vrijzinnig Hervormden in Zeeland. Zaterdag hebben de Vrljz. Hervorm den In de provincie Zeeland te Zierikzee hun jaarlijksche vergadering gehouden, Des morgens heeft ds. E. P. Borgman, voorganger der Vrijz Hervormden te Middelburg, een wijdingsstonde ge leid; des middags is onder presidium van den heer J. C. Paap, notaris te Vlissingen, de eigenlijke vergadering gehouden, waarop de heer C. M. van den Broecke uit Aardenburg, secreta ris, het jaarverslag heeft uitgebracht. De vergadering heeft ds. E. P. Borg man uit Middelburg tot bestuurslid benoemd. Vervolgens hield mevr. Faber uit Oostburg een inleiding over „Wat kunnen wij doen voor het op richten en organiseeren van Vrijzinnig Hervormde Vrouwenvereenigingen in Zeeland?" Op deze inleiding volgde een uitvoerige gedachtenwisseling, waarna besloten werd dat mevr. Faber een excerpt van haar rede aan alle afdeelingsbesturen zal rondzenden ter nadere bestudeering; er is voorts een commissie benoemd bestaande uit de dames Faber. Oostburg, Voorbeytel Bolle, Haamstede, en v. d. Kreeke, Middelburg, om zich nader met die besturen in verbinding te stellen, Hierna sprak ds. W. E. Heyboer, Ned. Herv. predikant te Ouwerkerk, over „Rondom het reorganisatievoorstel". Spr. behandelde achtereenvolgens de begrippen „Kerk en organisatie" en besprak uitvoerig artikel 8, er den na druk op leggende dat „belijdenis" en „tucht" noodzakelijk zijn, doch voor hem niet te aanvaarden zijn zooals zij in het reorganisatie-ontwerp zijn neer gelegd. Spr. kwam ten slotte tot de conclusie dat een krachtig „neen" te gen dit ontwerp ingebracht moet worden. De vergadering besloot een motie naar de Algemeene Synode te zenden, waarin zij dit college verzoekt, de Hervormde Kerk te willen bewaren voor een nieuwe verscheuring door dogmatische geschillen en kerktuchte- lijke procedures en uitdrijving van talloozen. de vernietiging kunnen worden getrof fen. Op dit oogenblik moet men er ook op verdacht zijn, dat men in andere gewassen den Coloradokever kan vin den, daar het insect, uit België aan vliegend, in elk gewas terecht kan komen en dan van daaruit zich naar een aardappelveld gaat begeven. Alleen met volledige medewerking van alle kanten kan het gevaar, dat in de aanwezigheid van den Colorado kever dreigt, nog bezworen worden. Daarom: LET OP DEN COLORADOKEVER. Over dure aardappelen en kali. Belangrijk voor tuinbezitters. Aardappelen vormen het hoofdbe standdeel van het middagmaal. Nu dit volksvoedsel bij uitnemendheid zoo duur geworden is heeft het dan ook meer als gewoonlijk de belangstelling van den consument. Voor hen die aardappelen moeten koopen en over een schrale beurs beschikken, valt het werkelijk niet mee. Hier zijn het weer de tuinbezitters welke in dit opzicht in een gunstige positie verkeeren, Toch zijn er onder hen nog duizen den, welke niet voldoende aardapdelen voor het geheele jaar oogsten en voor de nieuwe oogst nog korte of langere tijd moeten koopen. In verreweg de meeste gevallen is dit echter de tuinbezitter zijn eigen schuld, omdat zij lang niet van hun grond halen als mogelijk is. Door de kleine opbrengst is men genoodzaakt een grootere oppervlakte te beplanten dan noodig is. Het gevolg hiervan is dat men ieder jaar weer op hetzelfde land aardappelen moet telen. Van een vruchtwisseling is nauwelijks sprake en de gevolgen blijven niet uit. De geringe opbrengst ligt bijna altijd aan een gebrekkige bemesting. Eigen aardig is dat meestal wel wat stikstof wordt gegeven, maar dat men aan het fosforzuur en de kali niet denkt. Vooral aan de kalibemesting hape-t 't meeste. Aardappelen zijn echte kalivreters, dit gewas kan het zonder ruim kali niet stellen. Hierop te wijzen is voor de meeste tuinbezitters, welke het geheele jaar volop goede aardappelen willen hebben, noodig. Aan de kalibemesting zit nog vast dat kali het „blauw" in de aardappe len voorkomt. De blauwe aardappelen geven veel afval, waardoor de voor raad in het voorjaar snel is verbruikt. Een voldoende kalibemesting kost niet veel. Wij gebruiken daartoe pa tentkali en wel 8 10 K.G. per Are. 1 Are is 100 M2. De beste tijd is in het voorjaar, vóór het planten. N u kan men het echter ook nog doen, maar dan zoo spoedig moge'ijk. Wie een groote opbrengst aardappelen zonder blauw oogsten wil mag de kali hier de patentkali als overbemesting dus, zeker niet vergeten. De consenten voor den uit voer van garnalen. Naar wij vernemen, zal j de Neder- landsche Vlsscherijcentrale, van 1 Juli af, zelf de verdeeling van het contingent ongepelde garnalen naar Frankrijk weer gaan regelen. De uitvoercontingenten zullen worden berekend naar de basis jaren 1936 en 1937. Voor verscheidene plaatsen, als Bres- kens, Den Helder en Texel, beteekent dit een gunstige regeling, daar, tenge volge van de wijze van verleening der Fransche invoervergunningen, deze plaatsen veel van hun export aan IJmuiden hebben moeten afstaan. Vrijdagavond kwam de Raad onzer gemeente bijeen onder voorzitterschap van den Burgemeester. De heer Notebaart was met kennis geving afwezig. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering deelt de VOORZITTER mede, dat B. en W. beloofd hadden in deze vergadering met voorstellen te komen omtrent ver betering van de Boulevard. Dit punt staat niet op de agenda, om reden 18 Juli a.s. de minister van Binnenlandsche Zaken alhier komt om te confereeren met de streekplan-com missie, en zoo dit plan ter hand zal genomen worden, deze verbetering daarin valt. Het zou daarom beter zijn deze be spreking af te wachten. Om aan het verzoek van den heer Carels, in de vorige vergadering, ter sprake gebracht, tegemoet te komen, hebben B. en W. besloten, dat het schoolgeld voortaan ook per giro kan worden voldaan. Hierna wordt de Gemeente-Ontvan ger P. J. Woittiez als zoodanig be ëedlgd. Mededeeling wordt gedaan van de volgende ingekomen stukken: Goedkeuring Iegesverordening, als mede de verordening op de heffing van besmettelijke ziekten-gelden. Goedkeuring van het raadsbesluit van 8 April, behelzende aankoop grond Goedkeuring besluit tot aankoop van de muziektent. Proces-verbaal kasopneming van den ontvanger d.d. 20 April. Goedkeuring raadsbesluit deelname in de verwaarborgingsregeling van de Vereen. Frauderisico-onderlinge. Dankbetuiging van H.K.H. Prinses Juliana voor gelukwenschen, aangebo den ter gelegenheid van de herdenking van Hare Geboortedag. De Raad besluit niet toe te treden tot het Zeeuwsch-Vlaamsche Borgstel lingsfonds. Aan W. Morel en J. van Houte wordt ontheffing verleend van honden belasting. tiet besluit Radio-distributie wordt, gewijzigd, opnieuw vastgesteld. De begrootingen dienst 1937 en 1938 ondergaan eenige wijzigingen. Een viertal perceeltjes grond worden door de gemeente aangekocht. In het belang der gemeente zal het woonhuis van den Burgemeester tele fonisch worden aangesloten. Een gebouwtje in de Weijkmanlaan, dat eigendom van de gemeente ge worden Is, zal tot stempellokaal worden ingericht. Hiermede zal de Secretarie ontlast worden. De heer DE KRUIJTER vraagt of den tijd voor het stempelen niet ver lengd kan worden, omdat deze waf kort is, en de werkloozen meer tijd hebben om te laten stempelen De VOORZITTER antwoordt dat hij nooit klachten over dit punt heeft gehoord. Er is nog nimmer een stem peltje geweigerd, ook al kwam men eens over tijd. Men is eer Secretarie „Ach, bemoei Je er niet mee", zegt Pom bromme rig en schudt het kroos uit zijn haren „Ik zal me er wél mee bemoeien," antwoordt Pat, „nu moeten we opschieten met het spoorzoeken, nadat jij door allerlei stomme streken ons hebt opgehouden en nu zitten we hier weer om jou te laten drogen in de zonl Wat ben je toch een ezel, Pom 1" „En jij bent een geit zonder sik I" zegt Pom nijdig en draait Pat den rug toe. „Ik zal zoo stom niet meer zijn om jou mee te nemen," zegt Pat. Nü wordt Pom toch ernstig kwaad. „Jij mij meene men! zegt hij, „laat naar je kijken! Ik ben uit eigen beweging meegegaan, hoor! Verbeeld je maar niks. En als je geen zin hebt in m'n gezelschap, dan ga je maar alléén verder! Ik heb je niet noodig! Ik kan zélf m'n weg wel vindenIk kom er welIk ik, ikke, ikki11I Hij stottert van kwaadheid, die arme Pom. En Pat schiet alweer in de lach, om z'n kwade gezicht. Wie kan nu nog boos zijn, als hij een ander zoo smakelijk ziet lachen. Pom zeer zeker niet! ten deze opzichte steeds heel coulant. De heer P. J. Woittiez wordt be noemd tot onbezoldigd ambtenaar van den Burgerlijken Stand. In het;reglement Autovervoer per sonen staat, dat bij het Indienen van verzoekschriften voor autoverhuur-ver gunning de raad deze beslissing twee maal voor ten hoogste dertig dagen kan verdagen. De heer CARELS wenscht deze ter mijn te wijzigen en in plaats van twee maanden op één maand te brengen. Wanneer iemand in het begin van het seizoen een verzoekschrift indient, bestaat de mogelijkheid, dat pas vier maanden na dien de beslissing geno men wordt. In dien tijd is het seizoen voorbij. Nadat Wethouder BINS en de VOORZITTER deze regeling nader hebben toegelicht, wordt dit voorstel van den heer Carels verworpen met 6 tegen 4 stemmen en het reglement on veranderd vastgesteld. Bij de rondvraag wijst de heer BRAND op den ernstigen toestand van de visscherij, welke een verzwakking is voor de gemeente. Nu reeds door de visschers in ingezonden stukken in de Breskensche Courant" op den ernst der toestand is gewezen, verzoekt hij B. en W. hun volle medewerking om onze visschersvloot hier te behouden. De VOORZITTER antwoordt, dat B. en W. den betreurenswaardigen toestand volkomen duidelijk is en dat deze aangelegenheid een der grootste zorgen van het college is. Er wordt niets onbeproefd gelaten hierin verbe tering te brengen. Deze kwestie heeft hun volle aandacht en het college zal deze steeds onder oogen blijven zien. De heer BRAND wijst nog op den onhoudbaren toestand der sloot aan Papendrecht. De VOORZITTER zegt te zullen medewerken om aan dezen toestand een einde te maken. Op voorstel van den heer BRAND zullen pogingen in het werk worden gesteld aan de Oude Haven een uri noir te krijgen. De heer DE KRUIJTER informeert naar de regeling der werkverschaffing in verband met het zwembassin. De VOORZITTER deelt mede, dat dit werk nog gemeentelijk werk is met het oog om op tijd klaar te komen, redenen waarom ook niet steuntrekken- den er aan werken. Volgende week hoopt men de mi- nisterieele vergunning te ontvangen, dan wordt dit als Rijkswerkobject uit gevoerd en worden de voorwaarden door het Rijk gesteld. De heer de Kruijter is door de uit eenzetting van deze kwestie door den Voorzitter ten volle tevreden. Hierna wordt de vergadering gesloten. DAGEN vm nam Woensdag 15 Juni 3,37 4,01 Donderdag 16 4,12 4,36 Vrijdag 17 4,47 5,11 Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Woensdag 15 Juni nam. 21,53 Donderdag 16 21,53 Vrijdag 17 21,54 Boekbespreking. Ds j. J. Knap: De tijd is nabij. lngen. f 2,25 Geb. f 2,90. Uitg.: J. H. Kok, Kampen. De Em. predikant J. J. Knap be schrijft in dit werk voornamelijk de voorteekenen van 's Heeren Weder komst, waarin de huidige geestesstroo- men in volken en kerken begrijpelijker worden en men ze leert kennen in hun oorsprong en aard. De ernst van den tegenwoordigen tijd is volgens den auteur eerst recht te verstaan bij het licht, dat er door de kennis der Voorteekenen der We derkomst op geworpen wordt. Een boek voor hen die naar de we derkomst uitzien. 0 Jan Vrlends: Vogels gaan en komen. Uitg.: Het Poirtersfonds, Eindhoven. Van de hand van dezen vogelvriend verscheen dit mooie werk. Op vertel lende wijze wordt over de vogels en de heele natuur, zooals die met de wisseling der jaargetijden leeft en sterft en herrijst, geschreven. Prachtige illustraties, naar de natuur genomen, versieren dit mooie werk voor vogelliefhebbers. A. van Welsenes: En de Aalscholver vloog. Ingen. f 1,75. Geb f 2,50. Uitg.: Van Holkema Warendorf' Amsterdam. Op zeer spannende wijze wordt in dit mooie boek beschreven hoe Jan van Duivendijk en Ko Hoorweg, twee Hollandsche jongens de vliegmachine van de K.L.M. wonnen en hun avon turen met de Aalscholver beleven. Het is een spannend boek voor grootere jongens. Smulders Zakatlas van Nederland. is een practlsche atlas voor op reis. Een handig formaat met duidelijke af zonderlijke provincies, welke voor wielrijders en automobilisten de hoofd wegen, voorrangswegen en verkeers- teekens duidelijk aangeven, terwijl van de voornaamste plaatsen de plattegron den zijn ingelascht. Een atlas voor het toerisme in Ne derland onmisbaar. In stevigen band, is de prijs slechts 75 cent. 0 Dr. Willem Kremer: Asthma, bronchitis, hooikoorts, migraine en andere allergische ziekten. Prijs f 1,25. Uitg.: Van Holkema Warendorf, Amsterdam. Een boek, waarin een populaire uit eenzetting van oorzaken, leefregels en behandeling wordt gegeven. Dit boek zal de lijders aan overge- voeligheidsziekten in staat kunnen stellen, hun kwaal door het nemen van maatregelen, die zij grootendeels zelf in handen hebben, aanmerkelijk te ver lichten. Populair en vlot, interessant geschreven, vertelt het boek alles wat de lijders weten moeten. 0 Frans Lelie: Kapers op Nieuw Guinea. Ingen. f 1,20. Geb. f 1,90. UitgVan Holkema en Warendorf, Amsterdam. Op zeer onderhoudende wijze ver telt de schrijver over het leven der inlanders. Spannend is de strijd van den ge- heimzinnigen Shelia met het Neder- landsche gezag. De vele gevaren die Henk en Frits doorstaan maakt het boek tot één avontuurlijk geheel. Een boeiend jongensboek. Kurban Said: Ali en Nino. Ingen. f 2,25. Geb. f 2,90 Uitg.: Van Holkema en Warendorf. Een pracht roman, die ons den eeuwigen strijd laat zien tusschen Oost en West, de twee beschavingen en le vensbeschouwingen, waartusschen geen brug mogelijk schijnt. Het is de liefdesgeschiedenis van Ali, de afstammeling van een oud Perzisch geslacht, een vroom Moham medaan en Nino, de dochter uit een Georgisch vorstenhuis, een christelijk meisje. Op ongeëvenaarde wijze wordt in dit boek lichtironisch, weemoedig en toch lachend verteld over den ruil tusschen vreemdeling en vaderlander. Een werkelijk mooi en boeiend boek. Duivensport BRESKENS. Uitslag der prljsvlucht uit Breteuil op Zondag 12 Juni 1938 door dedui- venvereeniging „Nog Sneller" alhier ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der vereeniging. G. Dusardeijn 1, 2, 17, 24, 32, 36 en 54; C. Klaaijsen 3; Bourgraaf 4 en 46; A. v.d. Velde 5, 7 en 52 J. v Gijs 6, 29 en 61; Porreij 8, 27 en 59; W. Pleijte 9. 15, 22, 47 en 62; de Veij 10, 14, 20, 40 en 44; Woittiez 11; W. Klaaijsen 12 30 39 en 51; A. Versprille 13 en 37; Joz. Pleijte 16; Rookus 18; A Riteco 19; A. Florussen 21; Bon- dewel 23, 28, 50 en 64; M. van den Broecke 25, 53 en 67; F. de Lange 26 en 60; Jn. Pleijte 31, 33 en 48; F. de Roo 34; Jn Quaars 35; P. Jacobs 38; D. Morel 41; A. Vermeulen 42; A. Cambier 43; M. de Visser 45; J. Maas 49; Hamerlinck 55; J. Wisse 56; Jn. Meijer 57; J. v.d. Wege 58; W. Bruijnooge 63 en 65; Faas Mzn 66 en le overduif; 2e overduif A. Cambier. SLUIS. Uitslag van de duivenvereeniging Recht voor Allen, wedvlucht uit Dour- dan 325 km. met 38 duiven. Los 9.46 uur. Aankomst eerste duif 14 u 28 m. 19 s., snelheid 1146.70 m.; laatste duif 15 u. 18 m. 56 s., snelheid 1073.90 m. Prijswinnaars; W. du Fossé 1; J. Wage 2; F. Verheije 3; W. Boonman 4; E. Baert 5, 6 en 7; P. Baas 8 en 13; Iz. Sanders 9 en 12; F. Nieskens 10; L. Dhondt 11. Uitslag van de duiveDvereenlglng Tot Weerziens uit Dourdan 325 km. met oude duiven. Los 5 uur. Aankomst eerste duif 10 u. 53 m. 45 s„ met een snelheid van 1002.50 m.; laatste 11 u. 17 m. 55 s., met snelheid 930.50 m. Prijswinnaars: 1 en 7 J. van Balkom; 2 en 4 P. de Smit; 3, 5 en 8 J. de Zutter; 6 Iz. Sanders; Overduif R. van Weijnsberghe. Uitslag van dezelfde vereeniging uit Moescroen met oude duiven. Los om 9 uur. Eerste duif 9 u. 1 m. 45 s. met

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2