BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens 3voe^e- HET SIGNAAL. Land- en Tuinbouw. 47ste Jaargang Dinsdag 14 Juni 1938 Nummer 4345 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden I 1.25 Buiten Breskens per drie maanden I 1 40 Franco per post Buitenland per jaar t 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Var» 1-5 regels f0.75 Iedere regel meer fO,1S. Ingez Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) -0 KOSTELOOZE VACCINATIE ten gemeentehuize op 21 Juni, des nam. 1,30 uur voor kinderen beneden 2 en boven 6 jaar. Een der ouders behoort mede te komen; indien zulks met kan, dan bewijsje van ouders, dat geen be zwaar tegen inenten bestaat. Trouwboekje meebrengen. 0 Gelegenheid tot betaling retri butie warenwet tot UITERLIJK DONDERDAG 16 JUNI. Daarna zal tot vervolging worden overgegaan. Aardschokken in onze omgeving. Zaterdagmiddag 12 uur 17 minuten werden wij opgeschrikt door een aard schok, welke door een groot deel van Europa is waargenomen. Uit alle plaatsen van ons district bereiken ons berichten hierover. Deze aardschok is in de eene plaats meer, in de andere plaats minder hevig geweest. Muren van gebouwen vertoonen scheuren, hier en daar viel een voorwerp om, terwijl deuren ontwricht werden De bewoners vluchten uit de huizen. Het zwaarst is wel Gent getroffen, in welker nabijheid de haard van de aardverschuiving heeft plaats gehad, nl. bij Doornik. Tientallen schoorstee- nen vielen naar beneden, zoodat ver scheidene personen meer of minder ernstig gewond werden. Een van de vier hoektorentjes van het vermaarde Belfort scheurde doormidden en de helft stortte omlaag. Uit de gevel van de St. Jozefs Kerk is een zwaren ar duinsteen omlaag geslingerd. In de meeste Gentsche fabrieken ontstond een paniek onder het personeel, toen men zag hoe de zeer zware machines van hun plaats verschoven. Ook in de gansche provincie West- vlaanderen waren de aardschokken hevig, in tegenstelling met Antwerpen, waar men er slechts weinig van heeft FEUILLETON 20. Naar het Engelsch. Protesten van de zijde van de diep bedroefde jonge vrouw werden ge smoord door de heerschzuchtige Jo hanna, die nooit van haar zuster had gehouden tengevolge van verregaande Jaloerschheid. Je bent niet goed wijs, Louisel sprak Johanna met scherpe stem. Als je gevangen gezet wordt, dan gaat je kind naar een weeshuis en je ziet haar nooit meer. Maar als je ons voorstel aanneemt, en de rol speelt, die wij je aanwijzen, dan zal je een veilig thuis hebben en voor je kind kunnen zor gen; alleen het moet opgroeien in het geloof, dat jij haar tante bent. Het gezin vertrok naar Kolmar, die oude stad, wier brug Rusland be strijkt aan den eenen kant en Duitsch- land aan den anderen, of liever ge zegd Russisch Polen en Pruisisch Po len. Zij woonden vijf jaren in het Kasteel van de Pulaski's, die gedwon bemerkt. Te Kortrijk in West-Vlaan- deren is de aangerichte schade zeer aanzienlijk. Vele muren werden ont wricht. Deelen van gevels o.a. aan de Groote Markt stortten in. Een man, die voor een open venster op de eerste verdieping stond, verloor tengevolge van. den aardschok het evenwicht, viel uit het raam en werd met gebroken beenen opgenomen. Het water van de Leie werd met geweld omhoog gestuwd, volgens oog getuigen op sommige plaatsen zelfs 'wel twee meter. Ook Brugge heeft ernstig te lijden gehad. Verscheidene straten moesten door de politie worden afgezet, om dat eenige huizen zoo zwaar gehavend bleken, dat men een instorting vreesde. De pastoor van de kerk te Assebroek bij Brugge verklaarde, dat in zijn kerk de biechtstoel en de heiligenbeelden alle van hun plaats verschoven, terwijl de kerkstoelen door elkander werden geworpen. Ook in de verschillende steden in Nederland heeft de aardschok schade aangericht. Omstreeks twee uur is een tweede aardschok waargenomen, welke geluk kig minder hevig was. Zondagmiddag rond drie uur heeft in mindere mate een aardschok plaats gehad, welke over geheel Zeeuwsch- Vlaanderen is waargenomen. Ook in den vorigen nacht is een lichte nabeving waargenomen. Iedere ongerustheid is onge motiveerd. De correspondent van het Alg. H.bl. te Brussel meldt: De ongerustheid, die de herhaalde aardschokken der laatste dagen in breede kringen der Belgische bevolking hebben gewekt en die bij sommige al te gevoelige naturen den vorm van een nerveuze storing schijnt te hebben aangenomen, heeft het Koninklijk Ob servatorium te Ukkel aanleiding gege ven een geruststellende verklaring te publiceeren waarin wordt gezegd, dat de aardschokken van Zondagnamiddag en van Maandagmorgen feitelijk niet als echte aardschokken kunnen worden beschouwd. Het zijn veeleer natrillingen van den eersten aardschok van Zaterdag ge weest, die op zijn beurt naar alle waar schijnlijkheid te wijten was aan een instorting op groote diepte, van een geweldige rotsmassa, die onder een te sterken druk was bezweken. Daardoor is het evenwicht der aardkorst ver stoord en dan moet er door verplaat gen waren geweest den eersten letter greep van hun historischen naam te laten varen, toen hun bezittingen aan Duitschland kwamen. Casimir was toen vervallen verklaard van zijn rech ten op grond van het aandeel, dat hij in den opstand gehad had, en door een gril van het lot moest zijn vrouw als een onderhoorige wonen in het kasteel waar zij als meesteres had kun nen troonen. Meijers opdracht was, ging Madame Laski voort, om Russische, Poolsche, Fransche en Engelsche personen van gezag te ontvangen en hun politieke geheimen te ontfutselen ten behoeve van Duitschland. Mijn leven was allerellendigst. In die dagen. Miss Royton, bezat ik nog schoonheid en de bekoring der jeugd; dit mag ik nu gerust zeggen, nu zor gen en verdriet dit alles hebben weg gevaagd. Ik was verplicht op de diners en de recepties te verschijnen die mijn zuster en zwager gaven en ik moest het vertrouwen der gasten trachten te winnen. Er was een knappe jonge Engelschman dien ik op alle mogelijke manieren tot mij moest trekken. Het was een onwaardige rol, die ik moest spelen, maar ik durfde niet weerstre ven. Claude Evans was een aardige singen van de belendende aardmassa's een nieuwe evenwichtstoestand wor den geschapen. De daarmede verbon den verschuivingen in het binnenste van de aardkorst zullen ongetwijfeld nog gedurende verscheidene dagen na trillingen van afnemende sterkte ver oorzaken en zeer binnenkort zal alles weer tot rust zijn gekomen. Daar de diepe onderlaag van onzen bodem stabiel is, lijkt het hoogst on waarschijnlijk, dat de tegenwoordige aardtrillingen voorboden zouden zijn van een catastrophe; iedere ongerust heid, aldus besluit de verklaring, is derhalve ongemotiveerd. Haves meldt uit Berlijn, dat de aardschokken van Zaterdag en Zondag de eigenaardige uitwerking hebben ge had, dat zij het richtinggevoel van postduiven hebben verstoord. Een groot aantal duiven was Zon dagochtend aan de Duitsch-Neder- landsche grens opgelaten. Zij waren bestemd voor Berlijn, doch verdwaal den en kwamen met eenige uren ver traging aan. Een nieuw gebouw voor de P.Z.E.M. Het hoofdkantoor van de N.V. Pro vinciale Zeeuwsche Electriciteits-Maat- schappij, in de wandeling deP.Z.E.M. genaamd, is sedert 1927 gevestigd in het van het Rijk gehuurde Comman- dementsgebouw der Marine aan de Koepoortstraat te Middelburg, een fraai oud heerenhuis met flinke ver trekken, die echter thans meer dan bezet zijn met het op het kantoor werkzame personeel Sedert 1927 is dit personeel ongeveer vervijfvoudigd en het was dan ook enkele jaren ge leden noodig, de naast het Comman- dementsgebouw gelegen woning, Welke eveneens van het Rijk gehuurd werd, bij het kantoor te trekken. De achter het gebouw gelegen tuin zou wel gelegenheid hebben geboden tot verdere uitbreiding van kantoor ruimte, maar een gehuurd gebouw kan men zoo maar niet gaan vergrooten en onderhandelingen over aankoop voerden niet tot resultaat. Aangezien het gebrek aan ruimte zich steeds sterker deed gevoelen en het te voorzien was, dat aan de uit breiding van het personeel in den eersten tijd nog geen einde zou ko men, werd uitgezien naar voor de huisvesting van het kantoor geschikte jonge man, die van het eerste oogen- blik af, dat hij mij zag, genegenheid voor mij had opgevat. Voor hem was ik een jong meisje, dat er aardig uit zag en goed gekleed was en de gasten op een onderhoudende manier wist bezig te houden. Hij kwam ons dagelijks opzoeken en de kinderen hij en ik liepen den tuin en het park door, waar Karl zich later bij ons voegde en op een sluwe wijze hem allerlei bijzonderheden omtrent het Engelsche staatkundige leven wist te ontlokken. Mr. Evans antwoordde openhartig op alle vragen van Karl en dikwijls had ik groote moeite hem niet te waarschuwen tegen de manier van mijn verraderlijken zwager. Maar op een zekeren avond het was op een bal en hij was mij naar het bal kon gevolgd nam hij plotseling mijn handen in de zijnen en sprak vastberaden; Fraulein Schultz, ik zeg u vaarwel en ik dank u voor de aangename uren die u mij bezorgd hebt. U behoeft er nooit berouw over te hebben. Ik be grijp zeer goed de taak, die u hebt trachten te vervullen en ik maak u mijn compliment over de wijze, waar op u dat gedaan hebt. Maar vertel nu of geschikt te maken, bestaande ge bouwen. Het bestuur van de P.Z.E.M. mocht er echter niet in slagen, op een der gelijk gebouw de hand te leggen en dus bleef alleen de mogelijkheid om een nieuw kantoorgebouw te stichten op een daartoe aan te koopen terrein. Over de keuze van dit terrein be stond reeds dadelijk weinig verschil van meening en, dank zij de mede werking van het Gemeentebestuur van Middelburg werd de P.Z.E.M. in den loop van het vorige jaar eigenares van ongeveer 11.300 c.A. grond aan den Vlissingschen singel met de daarop staande oude hofstede Poelendale. Thans wordt deze hofstede gesloopt terwijl de plannen voor het nieuwe gebouw naar ontwerp van de archi tecten F. G. C. en Ir. A. Rothuizen B.N.A. zoover zijn gevorderd, dat men hoopt in Juni a.s. tot uitvoering te kunnen overgaan. Het gebouw is ontworpen op een vaste tracéemaat, waarvoor bepalend is geweest het gemiddelde van de bureauafstanden in de verschillende afdeelingen. In overeenstemming daarmede is een gewapend-betonskelet vastgesteld, dat bekleed zal worden met baksteenwan- den. De fundeering zal bestaan uit gewapend-betonpalen, in verband waar mede door het Laboratorium voor Grondmechanica te Delft zgn. diepson deeringen in het terrein zijn gemaakt ter bepaling van de paallengte en de toelaatbare gronddruk. Hoewel de skeletbouw de mogelijk heid van licht verplaatsbare scheidings wanden medebrengt, is de grootte van elke afdeeling vastgesteld met inbe grip van een redelijke uitbreidingsmo gelijkheid, zoodat later bij te plaatsen personeel in dezelfde ruimte kan wor den geborgen, zonder dat door ver schuiving van de scheidingswanden het onderling noodige contact tusschen de verschillende afdeelingen dreigt te worden verstoord. Het gebouw zal een maximale be zettingscapaciteit hebben van 150 per sonen, terwijl er onmiddellijk ongeveer 100 zullen worden geplaatst. De bouw van het geheele complex zal pl.m. l'/j jaar duren, zoodat be gin 1940 de P.Z.E.M. haar nieuwe huisvesting hoopt te kunnen betrekken. Esperanto-nieuws. Het aantal deelnemers aan het Inter nationale Esperanto-congres te Londen ook uw zwager uit mijn naam, dat John Muil niet zoo dom is, als hij er uit ziet. Wees u gerust: er is geen kwaad geschied. Hij boog zich over mijn hand, stapte over de balustrade en verdween in het park. Ik heb hem nooit meer teruggezien. Johanna en Karl waren hoogst ontevreden op mij, aan wie zij het mislukken van hun plannen weten. Toen kwam de oorlog en Karl werd naar Berlijn geroepen. Er gebeurden in onze onmiddellijke omgeving dingen, waarover ik u liever niet spreken wil. U hebt de weerkaatsing er van in de oogen van mijn kind gelezen. Nu zie je eens, waarvoor ik je red den wilde, herhaalde Johanna wel twintig maal per dag. Eindelijk brak de dag aan, dat wij Karl naar Berlijn moesten volgen. Hij is een van de geslepenste mannen uit den spionnagedienst; Johanna evenaart hem daarin en de kinderen zijn werk tuigen in huD handen. Olga lijkt op haar vader; een kind in jaren, maar een vrouw in verstand; hij draagt haar al sommige plannen ter uitvoering op. Karl Meijer is evenwel te bekend geworden in Londen, om daar langer te blijven. Verleden jaar is hij dus is reeds gestegen tot 1300. In ons land hebben zich 68 deelnemers aangemeld Van 16-18 Juli zal in de Bulgaarsche stad Sevlievo een Esperanto-congres gehouden worden. Voor Nederlanders is het verblijf in Bulgarije uiterst goedkoop. Na afloop van het congres zullen verscheidene excursies door het Balkan-gebergte worden gemaakt. Evenals in Nederland worden nu ook in Frankrijk in de spoorwegstations schilden opgehangen, waarop het adres van den vertegenwoordiger van de In ternationale Esperanto Bond is ver meld. Een groote groene ster trekt on middellijk de aandacht. Duinkerken gaf het voorbeeld. DE COLORADOKEVER. Gedurende de laatste dagen is op eenige plaatsen in het Zuiden van ons land tot op 12 km. afstand van de Belgische grens, een Coloradokever ge vonden. blijkbaar zijn deze kevers door den hevigen Zuidenwind uit België naar ons land overgewaaid Het bericht van den Plantenziektenkundi- gen Dienst, om goed naar het insect uit te zien, was dus wel op het juiste oogenblik uitgezonden. Het is van buitengewoon groot be lang voor onzen uitvoerhandel, dat alle kevers, die thans op deze wijze ons land bereiken, gevonden en vernietigd worden. Ook daar, waar de kevers eieren gelegd hebben en de larven op het aardappelgewas optreden, kan, als onmiddellijk op de juiste wijze inge grepen woidt, nog voorkomen worden, dat er haarden gevormd worden, die voor onze cultuur en handel zoo gevaarlijk zijn. Daarom wordt een dringend beroep gedaan op alle land en tuinbouwers in de provinciën Limburg, Nrd-Brabant en Zeeland en alle andere personen, die bij Land- en Tuinbouw belang hebben, zoomede op de schooljeugd, om van nu af aan zeer nauwkeuiig toe te zien op alle aardappelvelden, de kleinste zoowel als de groote perceelen of daarin de gele Coloradokever met de 10 zwarte strepen op de dekschilden, of wel de roode larven van dit insect voorkomen en als er iets gevonden wordt, daarvan onmiddellijk mededee- ling te doen ten gemeentehuize, opdat vanwege den Plantenziektenkundigen Dienst alle noodige maatregelen voor uitgeweken naar deze verlaten plaats, waar hij, onder een fijn bedachte ver momming, menige samenzwering op het touw heeft gezet. Hij heeft zijn vrouw en kinderen onder een valsche naam hierheen ge zonden, als Poolsche vluchtelingen. U doorziet nog niet alles; er is geen oude grootvader: de gebogen man met zijn verwilderde oogen is mijn sluwe zwager. De chauffeur Pritchard is ook een spion en het hospitaalbe- zoek is maar een oogverblinding. De auto, die overdag gewonde soldaten hierheen voert, brengt 's nachts voorraden benzine en levens middelen voor de Dultsche onder zeeërs. Of Meijer, of Johanna of Olga gaat op bepaalde avonden naar een plek op de klippen, om er teekens te geven. Een signaal beteekent, dat er voorraad is aangekomen; een ander, dat het veilig op de kust Is; weer andere geven aan, wanneer en waar schepen getorpedeerd zullen worden. Alles is zoo nauwkeurig uitgewerkt en gebeurd zoo in het geheim, dat de Engelsche marine niets kan ontdekken. Zij doet allerlei veronderstellingen, maar zij komen er niet achter. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1