BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. AKKERTJE Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave B00M-BL1EK - Breskens SemeenU ^roeie. HET SIGNAAL. Land- en Tuinbouw. Neem dadelijk en wèg is Uw kiespijn, 47ste Jaargang Vrijdag 10 Juni 1938 Nummer 4344 ABONNEMENTSPRIJS: Per dóe maanden f 1.25 Buiten Breskens per drie maanden I 1 40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f0;15. Ingez. Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) 0 Visch- en hengelakcen voor het jaar 1938/39 kannen ter secretarie worden aangevraagd op werkdagen van 9—12 Centrale vereeniging tot bestrijding van de tuberculose De Provinciale Zeeuwsche vereeni ging tot bestrijding van de tuberculose bestaat vijfentwintig jaar en deNeder- landsche centrale vereeniging tot be strijding van de tuberculose heeft naar aanleiding van dit jubileum haar jaar- lijksche vergadering in Britannia te te Vlissingen gehouden. Den congres gangers werd door de afdeeling Vlis singen een rondrit door Walcheren aangeboden, waarbij het zeehospitium Zonneveld te Oostkapelle en het dis- trictsconsultatiebureau te Middelburg werden bezocht. Woensdag werd de algemeene ver gadering geopend door den voorzitter der centrale vereeniging, dr. Hefting, waarna burgemeester van Woelderen een toespraak hield- In de buitengewone algemeene ver gadering kwam daarna de voorgestelde wijziging van statuten en huishoudelijk reglement aan de orde, dat de strekking had om een zetel in het bestuur te geven aan de groote organisaties van werknemers, die zich de verpleging van tuberculoselijders ten doel stellen, welk voorstel werd aangenomen. In de jaarlijksche algemeene verga dering werden jaarverslag, rekeniig en verantwoording, de begrooting voor 1938 en de rekening en verantwoording van het pensioenfonds voor beambten der vereeniging over 1937 goedgekeurd. Den penningmeester werd décharge verleend. In het jaarverslag wordt geconsta teerd dat de sterfte aan tuberculose geleidelijk blijft afnemen. Het verslag vermeldt in dit verband: „De sterfte aan tuberculose is voor Nederland ge FEUILLETON 19. Naar het Engelsch. Maar het moest gebeuren en zij voelde zich getroost bij de gedachte, dat zij hem geen reden had gegeven te denken, dat zijn vriendschap haar meer was geweest dan een gewone, prettige kennismaking. A's antwoord op haar moeders dringend verzoek zond zij haar het weinige geld, waarover zij beschikken kon, maar zij vreesde dat dit geen af doende hulp zou zijn. Zij zou haar aanraden alles aan haar nicht te ver tellen, hoewel zij ook niet verwachten kon, dat die haar in dit geval kon helpen. Het zou dus haar plicht zijn met haar moeder te gaan samenwonen en voor belden te werken. Hoe dat echter gedaan zou worden, stond haar niet duidelijk voor den geest: het eenige, dat haar overbleef, was onder een aangenomen naam in het publiek te zingen. Zij besloot dadelijk aan haar moeder te schrijven en stond op daald tot beneden de 5 per 10.000. Wie had dit 20 jaren geleden kunnen denken of hopen?" De verlies- en winstrekening over 1937 sluit in debet en credit met een bedrag van f 36543,97 en een voor- deelig saldo van f 8373,12. De balans per 31 December 1937 sluit met een bedrag van f 298076,55, terwijl de ver lies en winstrekening van het pensioen fonds voor beambten sluit met een be drag van f 3478,631/2 en een batig f 3474,06 1/2 De begrooting voor 1938 sluit met een bedrag van f 58100. Het in het verpleegfonds te storten bedrag uit de geldmiddelen van 1937 werd vastgesteld op f 27000. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie opnieuw benoemd. Tot nieuwe bestuursleden werden benoemd en voorloopig aangenomen in afwach ting van de Koninklijke goedkeuring op de gewijzigde statuten de heeren J. A. Schutte voor Herwonnen Levenskracht W. de Jong voor Draagt Elkanders Lasten en F. S. Noordhoff, voor het tuberculose-bestrijdingsfonds van het N.V.V. Met betrekking tot de plaats van de volgende algemeene vergadering werd geen besluit genomen. Het be stuur zal afwachten of hiertoe uitnoo- digingen worden ontvangen; het werd gemachtigd dan de plaats aan te wijzen. Bij de rondvraag werd bepleit een onderzoek in te stellen naar eventu- eele toeneming van tuberculose, als mede naar de vraag, ln hoeverre geld gebrek een belemmering is om de patiënten naar behooren te behandelen door uitzending naar sanatoria, enz, De dalende sterftecijfers mogen de waakzaamheid niet doen verslappen De voorzitter zeide dat het bestuur het instellen van een onderzoek in dien geest zal overwegen. Enkele andere afgevaardigden be pleitten om speciaal op het platteland en in de provincie meer voorlichting te geven over wat tuberculose eigen lijk is enwat hieraan vast zit; er bestaat op dit gebied nog onstellend veel wanbegrip en misverstand. Voorts werd er op aangedrongen dat de doktoren de consulatiebureaux niet onnoodig passeeren. Dr. C. van den Berge, de directeur- generaal vau de volksgezondheid, sprak de vergadering vervolgens in het kort toe en gaf uiting aan zijn groote waar deering voor het belangrijke sociale werk der vereeniging. Alg. Hdbl, 0 om papier, pen en inkt te krijgen' Toen zij halverwege de kamer was. hoorde zij sluipende voetstappen na derbij komen. Plotseling ging de deur open en Madame Laski kwam uit de aangrenzende kamer te voorschijn. Miss Royton, wees niet bang. Ik wilde 11 alleen spreken, zonder dat mijn zuster het merkte. Una sloot nu alle deuren van haar vertrekken -af en liet haar bezoekster in een leuningstoel plaats nemen. Madame u hoeft nu met bang te zijn om gestoord te worden. Ik ben blij, dat u bij mij komt, want ik ben ook m moeilijkheden; misschien kun nen wij elkaar helpen. Vertelt u mij nu eerst, waarom u bij mij komt en wat ik voor u doen kan. U ziet er vermoeid en verdrietig uit. De arme vrouw zag er inderdaad zeer slecht uit en haar donkere, droe vige oogen hadden een doffen glans. Zij probeerde te spreken, maar de woorden bleven haar ln de keel steken. Ik zal gauw wat thee zetten, sprak Una en een minuut of tien later stond een geurig kopje thee voor de beide dames. De bleeke wangen van Madame Laski kregen eenige kleur en zij voelde haar moed, om te spreken herleven. Vlug begon zij in een eigenaardige De Coloradokever. Naar aanleiding van het steeds meer dreigend gevaar dat de Coloradokever voor onze aardappelcultuur en onzen uitvoerhandel vormt, verzoekt het Hoofd van den P antenziektenkundigen Dienst te Wageningen den eigenaars en gebruikers van perceelen, waarop aardappelen, zij het ook in zeer ge ringe hoeveelheid, worden geteeld, aan personen, die zich vanwege den Plantenziektenkundigen Dienst bij hen aanmelden met het verzoek op die perceelen naar Coloradokevers te mo gen zoeken, dit niet alleen toe te staan, maar bovendien die personen alle mogelijke hulp te verleenen. Orooie belangen van de aardappel cultuur en den uitvoerhandel zijn hier mede gemoeid! Een ieder werke dus naar zijn ver mogen mede. 0 In verband met de aanwezigheid van de Coloradokevers in ons gewest, vestigen wij de aandacht onzer lezers op het uittreksel uit de wet van den 27sten December 1934, houdende be palingen tot bestrijding van den Co loradokever. Artikel 7. Het is een ieder verboden levende Colorado-kevers of eieren of levende larven daarvan in zijn bezit te hebben of te vervoeren. Artikel 8. 1. Het is verboden loof van aard appelplanten te vervoeren of te doen vervoeren van een perceel, waarop de aanwezigheid van den Colorado-kever is vastgesteld of wordt vermoed. 2. Het vervoeren of doen vervoeren van aardappelen en andere gewassen, afkomstig van een perceel, waarop de aanwezigheid van den Colorado-kever is vastgesteld of wordt vermoed, is slechts toegestaan met schriftelijke machtiging van den burgemeester der gemeente, waarin het perceel is ge legen, gehoord het Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst. fi lets over de aardappelziekte! Bij 'herhaling worden de landbou wers via de ladio voorzien van de juiste berichtgeving, wanneer de weers gesteldheid gunstig is geweest voor het optreden van de aardappelziekte. Het is wel bekend dat deze ziekte zich snel kan uitbreiden en in korten mengelmoes van Fransch en Engelsch het volgende te vertellen: Twintig jaar geleden hadden Louise en Johanna Schultz met haar vader in B-irhjn gewoond, waar die een aan zienlijke rijksbetrekking bekleedde. Jo hanna was toen getrouwd met een Pruisisch officier Meijer geheeten, die was aangesteld bij het geheime in formatie-departement; zij hadden toen in Oost-Pruisen dicht bij de Poolsche grens gewoond. Bij den dood van haar vader, een paar jaar later, had den de Meijers Louise bij zich geno men, die totaal in hun macht kwam. Zij was een teer schepseltje, dat zeer leed onder de dwingelandij van haar zuster en zwager. Zij was pas achttien, toen zij wat de Meijers niet wisten in het huis van een vriendin kennis maakte met een Poolsche edelman, Casimir Laski, die een verknocht lid was van het Nationaal Patriotisch Verbond. Zij begonnen elkaar lief te krijgen en besloten elkaar ten spijt van alle moeilijkheden trouw te blijven. Laski verhaalde haar niet de bezwaren, die er voor haar aan verbonden zouden zijn met een rebel te trouwen. De liefde voor Casimir gaf haar echter de kracht, om over deze bezwaren heen tijd heele velden kan doen afsterven. De zwam Phytophthra lnfestans, die deze ziekte veroorzaakt, tast alle dee- len van de plant aan, zij veroorzaakt rotting van bladeren, stengels en knol len. Op de bladeren ontstaan onregel matige bruine vlekken die zich bij vochtig weer snel uitbreiden, doch bij droog weer verdrogen en broos worden. De stengels worden over vrij groote lengte bruingekleurd en worden zacht. In de bladeren valt van deze aantas ting, die zeer vroeg optreedt, o.a. bij Eerstelingen, aanvankelijk niets te be speuren. Tot voor eenige jaren kwam stengelaantasting slechts zelden voor en meende men met een nieuwe ziekte te doen te hebben. Bij de aan getaste knollen komt onder de schil ook een bruine verkleuring voor. Het weefsel is betrekkelijk ondiep, voch tig rottig. Bij aardappelen met een blanke schil kan men de verkleuring van buitenaf gemakkelijk zien, bij sooiten met een bonte schil is het wat moeilijker. Snijdt men de knollen door, dan is de aantasting duidelijk zicht baar. Op de aangetaste plantendeelen vormt zich in een vochtig warme om geving een grijs schimmelpluis, een fijn weefsel van uiterst dunne zwam- draden. Aan het eind van deze dra den vormen zich sporen, die wanneer zij op een vochtige aardappelplant terecht komen, gaan kiemen. De kiemdraad dringt in een weef sel, de draad vertakt, groeit verderen zoo ontstaat opnieuw een zieke plek. De sporen worden door den wind verspreid. En nu de bestrijding. De kiemende sporen zijn zeer ge- voeiig voor koperverbindingen, het is mogelijk de kieming der sporen en daardoor de aantasting te voorkomen door er voor te zorgen, dat de plan ten met een laagje koperverbindingen bedekt zijn. Het aardappelblad kan, vooral in jongen toestand, zeer goed bespuitingen met koperhoudende mid delen verdragen, Het meeste wordt gebruik gemaakt van Bourgondische pap, een mengsel van kopervitriool en sodex (watervrije soda). Men spuit vrijwel uitsluitend met pap van li/s pet. d.w.z. met een vloeistof, die per 100 L H/a kg. kO' pervitriool bevat. Ook kan men ge bruik maken van Normaalpappoeder, men mengt dan kopervitriool en sodex droog dooreen in de verhouding 2:1 Meer en meer gaat men over tot het gebruik van uitvloeiers, deze ge ven ongetwijfeld betere resultaten, zij te zien en zijn geestdrifc wekte haar op, om alles te doen en te durven. Zij trouwde in het geheim en na een week van ongekende vrijheid keerde Louise naar het huis van haar zuster terug. Eenige maanden later werd haar ge heim ontdekt. Meijer, die het huwelijk tusschen haar en een officier van zijn regiment had willen doorzetten, was woedend over deze ontdekking en joeg haar uit huis. Zij begaf zich naar haar echtgenoot en samen vestigden zij zich ln Polen, waar Laski vennoot werd in een firma, die op Rusland handelde. Zij leefde rustig, ver van politiek en revoluties, met de kleine Sasha, die in dien tusschentijd gebo ren was. Maar toen het kleintje er was be gon hun tegenspoed. Als lid van het Nationaal Verbond was Laski ver plicht zich ter beschikking te stellen van de leiders. Hij kreeg van hen het bevel een opstand te organiseeren en te lelden. Gedurende eenige weken zegevierde het Verbond; toen onder drukte Duitschland de opstandelingen. Casimir en een twaalftal anderen wer den gearresteerd en in de gevangenis geworpen. Karl Meijer, die de voor naamste bewerker was van deze tegen toch hebben het voordeel, dat zij de bladeren goed bevochtigen en dat ook de gladdere stengels gelijkmatig met pap bedekt worden. Nu men over de juiste en wel zeer vlugge voorlichting beschikt, is het voor ieder mogelijk op het juiste tijd stip met de bespuiting te beginnen. Esperanto-nieuws. De internationale jaarbeurs te Parijs, welke gehouden werd van 21 Mei— 6 Juni gebruikte bij haar correspon dentie en reclame Esperanto. Verschillende gidsen waren het Es peranto machtig om vreemdelingen voor te kunnen lichten. De directie gaf een folder uit in het Esperanto. Het gemeentebestuur van de Est- landsche zeebadplaats Parnu heeft een prospectus in het Esperanto uitgegeven over de stad en haar badgelegenheden. De Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer te Eibergen heeft een gids uit gegeven, waaraan zij een blad in het Esperanto heeft toegevoegd. Aan de Montessori-school te Bussum is een Esperanto cursus verbonden, welke geleid wordt door f-ino H. Wolff dank zij de bijzondere samenstelling die dadelijk élke pijn verdrijft! Wei ger namaak. Let op het AKKER-merk. werking, vestigde zich in Laski's huis en maakte zich meester van de pa pieren en documenten van zijn zwa ger en schoonzuster. Hieronder waren er een paar, die de medeplichtigheid van Louise aan den opstand bewezen; zij had geholpen bij de ontsnapping van de hoofdleiders. Bedreigd met gevangenneming en scheiding van haar kind werd zij door de Meijers gedwongen zekere voor waarden aan te nemen; vandaar haar tegenwoordige moeilijke toestand. Onze goede naam moet niet door jouw slechtheid onteerd worden, had de wraakzuchtige Johanna gezegd. Luister: je komt nu weer bij ons in. Wij gaan in Kolmar wonen, waar Karl een belangrijke landsbetrekking heeft gekregen. Niemand kent daar dus onze familieverhoudingen. Sasha zal voor taan doorgaan voor onze jongste dochter en jij bent dan bekend als mijn zuster, Louise Schutz. Ik waar schuw je, nooit een woord te reppen van dat onwaardige huwelijk met dien Poolschen verrader, die wel gauw dood zal zijn. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1