Uit de oorlogvoerende landen Kerk- en Schoolnieuws. Ingezonden. Gewestelijk Nieuws. m SCHOONDIJKE. Om het reorganlsatieontwerp. Donderdag 2 Juni werd in de Her vormde kerk alhier een buitengewone vergadering van de classis IJzendijke gehouden met als eenig punt der agenda: „Het reorganlsatieontwerp", waarover in den laatsten tijd zooveel gesproken en geschreven wordt. Ook in deze vergadering werd het vóór en tegen ter sprake gebracht. Vóór het ontwerp sprak Ds Zeydner uit Rotter dam, tegen Ds Weeda uit Oosterland. Daarop volgde een debat, waaraan ook eenige predikanten deelnamen, waaruit bleek, dat het voor velen een moeilijke beslissing wordt en voor eenvoudigen, zooals vele ouderlingen, een moeilijk te verwerken materie is. In deze ver gadering werd niet gestemd over het ontwerp, die volgt pas over 4 weken op de officieële classikale vergadering. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 5 Juni Braken* 9,30 uur Ds Goudzwaard. 5,30 uur Ds Goudzwaard. 2e Pinksterdag geen dienst. Cadzand 10.— uur Ds Visser. 2e Pinksterdag 10,— uur Ds Derksen. Hoofdplaat. 10,uur M. R. Pliester. Nleuwvllet 11,uur Ds. Derksen. Oostburf 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 10,— uur Ds J. A. Swart. Zang van de Meisjesclub. Extra collecte voor het werk van Albert Schweitzer in Afrika. 2e Pinksterdag 10 uur Ds J. A. Swart. Zuldzande. 10,— uur Ds Stegenga. Groede 9,30 uur Ds Derksen. 2e Pinksterdag 9,30 Ds F. A. Visser van Cadzand. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da. M. P. Stol. Aerts naar Knocke; Ch. J. Sturm, M. S. L. v. d. Wildenberg en Cath. J. E. Sturm naar Berchem (Antwerpen); A. Claeijs naar Voorhout; L. Brakke naar Ginneken; I. Bartelson naar Oostburg; A. Geensen naar Biervliet; Jac. Hu- bregtse naar Schoondijke; R. A. Min- naert en gezin naar St. Kruis; den Hol lander naar Schoondijke; A. v. Kerk- voord naar Sint Kruis; R. van Pamelen naar Groede; C. A. Leenhouts naar Bloemendaal; Joh. Geelhoed nr Water landkerkje; A. van den Berg naar Rot terdam; Suz. A. Vermeulen en M. A. de Witte naar Schoondijke; Abr. W. La Gasse naar Biggekerke; Fel. de Zutter naar Sluis; K. A. de Poorter nr Barsingerhorn; Aug. de Betue naar Watervliet; Jac. C. de Vos nr Schoon dijke; Abr. de Reu naar Oostburg; A. M. de Reu naar Schoondijke; G. van Pamelen naar St. Kruis; Jos. J. Verbijt en A. Taalman naar Biervliet. SPANJE. Bescherming tegen lucht aanvallen. De correspondent van de Daily Tele graph meldt uit Barcelona het volgende over de verdediging tegen de lucht aanvallen. Het electrische luchtafweer geschut, dat een gordijn van kogels afschiet, daar waar bombardements vliegtuigen zullen aankomen, speelt een belangrijke rol bij de verdediging van Barcelona. Er is een dergelijke aanzienlijke verbetering bij het gebruik van dit geschut dat de Duitsche en Italiaansche piloten er bang voor zijn of geen lust in hebben door de wol ken van ontploffende kogels heen te breken. Dat is de verklaring van het verschrikkelijke bombardement van Gra- nollers door 5 Junkersvllegtuigen, waar bij 350 menschen werden gedood. CHINA. De oorlog in de lucht. De Japansche vliegtuigen hebben in Mei 1800 aanvallen gedaan op Chineesche steden en m er dan 900 ton aan bommen laten va' en op Chi neesche militaire doelen. Deze getallen komen voor in een communiqué van het Japansche hoofd kwartier. Verder wordt gemeld dat in de aanvallen die sinds 28 Mei gedaan zijn op en om Kanton de Japanners 21 Chineesche vliegtuigen hebben neergeschoten, terwijl vijf anderen op den grond waren vernield. Japan zelf had twee vliegtuigen verloren, naar men zegt. Sinds het uitbreken van het „inci dent" hebben de Japanners volgens dit communiqué in luchtgevechten 469 vliegtuigen neergeschoten en er op den grond 505 vernield. De Japanners hadden 84 vliegtuigen verloren. De gevechten. Volgens berichten uit Chineesche bron hebben de Japansche troepen na een snellen opmarsch ten zuiden van den Loenghai-spoorweg Kihsjen be reikt. Voorts wordt gemeld, dat het Chineesche opperbevel de ontzetting van de Japansche troepen, die ten Noorden van Lanfeng ingesloten zijn, vreest en daarom bevel heeft gegeven de aanvallen op deze troepen te ver sterken. Bij Lanfeng zou hevig ge vochten worden. Van Chineesche zijde wordt toege geven, dat de Japanners ten westen van Pohsien Loeji bereikt hebben. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Breskens, 31 Mei 1938. Meneer de Redacteur, Al vele malen hebben we bespre kingen gehad, betreffende de toestand in het visscherijbedrijf van Breskens. We bemerken zienderoogen, dat wanneer het bedrijf op deze voet voort gaat. het onherroepelijk ten on dergang gedoemd is, wat voor Breskens een klap zou beteekenen, die niet ge makkelijk te boven te komen is. We zien successievelijk onze vloot verhuizen naar andere plaatsen, in weerwil van de bemanning en burgerij van Breskens. Wanneer de noodzaak ons noopte, aan te passen door een natuurlijke verandering, zouden wij ons gaarne gewonnen geven, en trachten door een afdoende maatregel in ons onderhoud te voorzien. Dit is echter volgens onze meening langs een andere weg te bereiken, zoodat het bedrijf hier ter plaatse uit geoefend kan worden. Zoo het momenteel toegaat, is het voor eigenaar en bemanning, gezien het risico waar we aan bloot staan, er toch dag en nacht voor in touw zijn, en dan met enkele guldens aan de wal komen geen bestaan, zoodat dit niet anders dan tot algeheele ondergang van het visschersbedrijf leidt, met de consequentie, dat Breskens lamgeslagen wordt. Nu zal U zich afvragen, waarom past U geen aanpassingssysteem toe? Wanneer we dat zouden doen, en mogelijk resultaat zouden bereiken, waar we geenszins van overtuigd zijn, zou het verhuizen van de visschers op de voorgrond staan. Hoe en waarom dit verhuizen nu noodzaak zou zijn, is te omslachtig om hier te memoreeren. Het ligt in onze bedoeling U binnen afzienbaren tijd, in vergadering bijeen ts roepen, om zoo mogelijk onze en Uwe belangen naar voren te brengen, en te bevechten teneinde onze bedrij ven ter plaatse productief te maken en te houden. Wij doen dan ook een positief be roep op de gemeenschap van Breskens, in het bijzonder de neringdoenden, geld schieters, gamalenfabrikanten, beurt schippers en personeel van voornoem de instellingen, zich bij eventueele actie tot politieks-wijziging voor 100 aan te sluiten, zoodat door aller mede werking ons doel zal bereikt worden, de visschersvloot op Breskens te hou den en rendabel te maken, en zoo doende ook voor Uw bedrijf de be staansmogelijkheid zeer zeker meer zal gewaarborgd zijn. Vertrouwende op ieders medewer king teekenen wij, EENIGE VISSCHERS. Boekbespreking. Bij de Uitgevers Van Holkema Warendorf te Amsterdam verschenen een zestal mooie meisjes- en jongens boeken in de serie „De Princevlag", welke wij gaarne aanbevelen: Willy Pétillon: De kinderen van Rheede. In het dominee's gezin van Rheede heerscht een goede geest. Veel kost het allen om het dorp te verlaten voor Den Haag, waar vader beroepen is. Geldelijk voordeel brengt deze veran dering wel, maar het gezin lijdt onder het drukke stadsleven. Als er gelegen heid komt om de oude pastorie weer te betrekken, aarzelt niemand. Daar voelt elk lid van het gezin, van de kleinste tot de grootste, zich weer thuis. Willy Pétillon: Lydia's moeilijkheden. Lydia heeft een lastig humeur. Ze voelt zich gauw verongelijkt en heeft een veel te hooge dunk van zichzelf. Thuis geeft ze zich niet, maar buiten speelt ze een „Assepoes" rol. Tot ein delijk ook haar goede hart spreekt en ze bij de ernstige ziekte van haar moeder tot zelfinkeer komt. J. P. Zoomers-Vermeer: Een klein meisje alleen. Lineke, een weesje uit de stad, is door een familie buiten liefderijk op genomen Ondanks alle zorg voelt ze zich toch eerst eenzaam. Haar „groote" vriendin Gonnie, de schoolkameraadjes, haar nieuwe broer Henk, allen samen slagen er tenslotte in, Lineke te over tuigen, dat ze niet meer alleen is, maar veel lieve vrienden heeft. C. Joh. Kieviet: De „Woelwater". Met een snelle motorboot de „Woel water", maakt een clubje jongens in de vacantie een tocht door de binnen wateren en op de „Zuiderzee". Storm, diefstal, jacht op de dieven en ten slotte succes hiermee, dit alles passeert de revue en wordt door den schrijver op zeer ondei houdende wijze verteld. Dick Laan: De raad van zeven. Alf Land is niet ferm, niet doortas tend, niet getapt bij de andere jongens. „De raad van zeven", een geheimzin nig gezelschap, neemt zijn verbetering ter hand en met zeer goede resultaten. Dick Laan: Het geheim van den zwarten monnik. Een boek vol van de avonturen van Wim, zoon van een notaris, en Ger, een arm zwervertje, die groote vrien den worden. Na veel ondervindingen komen ze bij een ouden heer terecht, die een schat zoekt. Ze mogen helpen, ze vinden de schat, maar doorstaan daarbij levensgevaar! Na de spannende jacht op de „steen" keeren zij naar de schoolban ken terug. Het zijn prachtige meisjes- en jon gensboeken voor de leeftijden van 10—14 en van 12—16 jaar. Prachtig gebonden, voor de geringe prijs van slechts f 1,25. 0 Ds. J. J. Buskes Jr.: Wegen in de Wildernis. Gebonden f 2,75. Uitg.: Erven Bijleveld, Utrecht. In dit werk spreekt de schrijver met diepe ernst in een taal, die ieder mensch van deze tijd kan verstaan over het Evangelie van Christus. Het zijn geen zalvende meditaties, maar het is een getuigenis, een roep tot het levend Christendom. Het ge tuigt van kennis van de geestelijke nooden van dezen tijd. 0 Villa Thrap Wahl: Lieske bakt poffertjes. Ingen. f 1,10. Geb. f 1,50. Uitg.: Zuid Hollandsche Uitg. Mij, Den Haag. Van deze bekende Noorsche kinder- paedagoge is een leuk boek versche nen, hetwelk de kinderen een geheel aparte vreugde zal bereiden. Het nuttige gaat hier met het aan gename gepaard, wanneer de jonge meisjes Lieske gaan nadoen en zelf onder leiding van Grootmoeder en en Grootvader poffertjes bakken. Het is een „vondst" dit mooie boek, wanneer de kinderen zich vervelen. Het brengt blijde gezichten en vreug de in het gezin. 0 Marie Schnitz: Suikeren Pietje. Gebonden f 1,25. Uitg.: Van Holkema Warendorf, Amsterdam. Dit mooie kinderboek brengt ons de gebeurtenissen van Pietje, uit den ban ketbakkerswinkel, een tenger ventje, dat niet met zijn schoolmakkertjes mee kon doen en steeds zoet was, waarom zij hem „Suikeren Pietje" noemden Wat Pietje allemaal te verduren heeft van zijn makkers, maar hij zich aan het eind een flinke jongen toonde, en zijn naam niet meer „Suikeren Pietje" maar „Piet" was, wordt in dit heerlijk kinderboek verteld. 0 J. de Hoog: De Ncderlandsche Binnenscheepvaart. Ingen. f 3,90. Geb f 4,90. Uitg.: Fa. Broekhoff v/h Kemenk en Zn Utrecht. In dit voortreffelijk werk wordt be schreven de treurige toestand, waarin zich de Binnenvaart bevindt. De lectuur over de binnenscheep vaart beperkt zich tot slechts enkele technische en economische beschou wingen. Daarom juichen wij deze ver schijning op sociaal gebied zoo harte lijk toe. De binnenscheepvaart zal er mee gediend zijn. Op overzichtelijke wijze wordt hier de geheele geschiedenis van de Ne- deilandsche Binnenvaart behandeld in negen hoofdstukken. Voor de binnen schippers een onmisbaar werk. BRESKENS. De wolhandkrab. Dinsdag werd alhier in de haven door den heer J. v, d. Velde in zijn netten de zoo zeer gevreesde wol handkrab gevangen. Het schijnt, dat deze gevaarlijke nettenvreters zich in onze omgeving meer en meer laten zien. Tooneelavonden. Met de Pinksterdagen hebben wij het vootrecht in onze plaats te hebben het Zuid-Nederlandsch Tooneel. Het lijkt ons overbodig hieraan veel toe te voegen. Immers het Zuid Neder- landsch Tooneel heeft een goeden klank. Hoevelen toch, hebben al reeds van haar mooie kunst genoten. Daarom schreven wij, dat het een voorrecht is, het gezelschap in ons midden te hebben. Een drietal nummers staan op het programma, drie nummers welke ont zaglijk succes oogsten. Het groote blijspel „De Hofslachter" is zeer nieuw en wordt Zondag voor de vierde maal opgevoerd. Een avond van kunst brengt ons „De Koekoek" een schitterend tooneelspel. En om te beginnen moet U Zaterdagavond ,,'t Meisje van Lud- wigswalde" gaan zien, een gemoedelijk spel van liefde en levensvreugde. Wij kunnen met de Pinksterdagen dus volop genieten en wij twijfelen niet of de zaal zal iederen avond uit verkocht zijn. Ouders, leert Uw kinderen zwem- [men, 't Is niet enkel aardigheid; 't Is geen luxe, 't is geen gijntje, 't ls vóór alles veiligheid. „SCHELDESTROOM". (Ingez. Med.) SCHOONDIJKE. Rectificatie. In ons verslag van de Landbouw school werd melding gemaakt van den heer Huizinga als inspecteur van het Lager Onderwijs, dit moet zijn van het Landbouwonderwijs. Concert. Dinsdagavond gaf het muziekgezel schap een concert ter eere van het feit, dat het den beker gewonnen had. De voorzitter en burgemeester v. Ro- sevelt voerden het woord en wezen op het behaalde succes na zwaren strijd. Aan den directeur werd namens de burgerij een bloemenmand aangeboden. Met een marsch door het dorp ein digde de mooie avond. Benoeming. Benoemd tot dijkgraaf van den Ge nerale Prins Willempolder de heer I. J. Risseeuw-Luteijn thans gezworene en in diens plaats de heer J. Ramondt. CADZAND. Luchtbescherming. Woensdagavond j.l. is alhier een vereeniging voor luchtbescherming op gericht met aanvankelijk 14 leden. Tot voorzitter werd gekozen de heer W. J. Robijn, tot secretaris-penning meester de heer J. D. Bareman en tot bijzittend bestuurslid de heer B. Steen- hart. HOOFDPLAAT. Bekneld. De heer Th. van Waes, algemeen bekend als „Merten." raakte gisteren bekneld tusschen z'n wagen die met steenen geladen was en een ijzeren hoekpaal, toen hij het erf van M. wou oprijden. Direct werd genees kundige hulp ingeroepen en deze achtte overbrenging naar het zieken huis te Oostburg gewenscht. Hier werd geconstateerd dat v. Waes een paar ribben gebroken had en zware inwendige kneuzingen had opgeloopen; z'n toestand is erg kritiek. Afscheidsfeest. De Eerwaarde Zuster Natalie in de wereld mej. Paulina Duinckerd hield Donderdag 2 Juni j.l. haar af scheidsfeest in het St. Theresiagesticht alhier. Des morgens werd een H. Mis uit dankbaarheid opgedragen, 's mid dags was er receptie. Met nog 4 andere Zusters uit het Moederhuis te Dongen, hoopt de Eerwaarde Zuster binnen eenige tijd naar de Missie van Curasao te vertrekken. AARDENBURG. Feestvergadering. Dinsdag 31 Mei j 1. werd de Alge- meene vergadering van de Coöpera tieve Aardenburgsche Roomboterfabriek G.A. gehouden in de voorkerk der N.-H- Kerk alhier. Daar de fabriek dien dag haar tweede lustrum vierde waren behalve de leden ook hun echt- genooten en een zoon of dochter, benevens verscheidene persoonlijkhe den uit de zuivelindustrie uit Zeeland en Noord-Brabant tot deze vergade ring uitgenoodigd. Vóór de aanvang der vergadering werden door een dochtertje van het lid M. de Rijcke bloemen aangeboden aan de echtgenoote van de Rijkszui- velconsulent, Mevrouw Zwagerman. De heer J. M. Breijaert presideerde de vergadering, waaraan door pLm. 500 personen werd deelgenomen. De heer Breijaert opende deze 10de jaar vergadering met een woord van wel kom aan alle aanwezigen, waarna men overging tot behandeling der agenda. Uit het jaarverslag 1937 bleek dat het aantal leden in 1937 met 2 was vooruitgegaan. Het bedroeg op 1 De cember j 1. 244 leden met te zamen 712 koeien. Uit het algemeen overzicht bleek dat het onkostencijfer ruim één cent hooger was dan in 1936. De ge middelde boterprijs bedroeg in 1937 14 cent meer per kg. dan in 1936 n.l. f 1,35. Uit het bedrijfsoverzicht bleek dat werd geleverd 466370 kg. room, waaruit werd geproduceerd 99134 kg. boter. Aangenomen dat het gemid deld vetgehalte van de melk bedroeg 3.1 pCt, dan is dus boter geprodu ceerd van ongeveer 2.686.460 kg. melk. Bestuur en administrateur werden op voorstel van de inspecteur bij de Controledienst van de Brabantsche Zuivelbond ontheven van de verant woordelijkheid voor het gevoerde be heer over het boekjaar 1937. De bestuursleden J. M. Breijaert, C. J. Blondeel en A. Lako waren aan de beurt van periodieke aftreding. De drie Heeren werden met groote meer derheid van stemmen allen weer her kozen. De heer J. Dhont was aan de beurt van periodieke aftreding als Lid van den Raad van Toezicht en was niet meer herkiesbaar. In zijn plaats werd door den Raad van Toezicht aanbe volen den heer G. van Hal, welke dan ook met groote meerderheid, 275 stemmen, werd gekozen. Vervolgens gingen allen naar de weide van den heer G. Blondeel, waar de fokveedag werd gehouden. Op het terrein vóór de boterfabriek werden door de dochters van leden der fabriek onder leiding van Mej. I. Cammaert uit Hulst rijdansen ultge- voerd. De bekende directeur der Aar denburgsche Fanfaren, de heer J. Ros, verleende met enkele muzikanten zijn medewerking. Voor de rijdansen, die, ook al door de leuke costuumpjes, buitengewoon aardig waren, was zeer veel belangstelling. Daarna werd weer teruggekeerd naar de voorkerk der N. H. Kerk, waar een lunch aan allen werd aange boden en men tot laat in de nacht zeer gezellig bijeen bleef. AARDENBURG. Landbouw en veeteelt. Dinsdagmiddag werd een fokveedag gehouden op de weide van den heer G. Blondeel nabij de boterfabriek. De fokveedag werd georganiseerd door de Coöperatieve Roomboterfabriek „Aardenburg" G.A. voor haar leden. Er was veel belangstelling. De kwali teit der aangevoerde dieren was goed te noemen. Ruim 60 dieren werden aangevoerd. De uitslag was: 1-jarige volbloed stieren: le prijs Rudolf, van de Stierenvereeniging „Ex celsior" te Aardenburg; 2e prijs Gert van Corrahoeve, eigenaar Aug. Buijck, Waterlandkerkje. 2-jarige volbloed stieren: le prijs Alexander van Corrahoeve, van Aug. J. Buijck. 3-jarige of oudere volbloed stieren: le prijs Prins II, van de Stierenver eeniging „St. Kruis". lste kalfskoeien: le prijs Paula van Corrahoeve, van Aug. Buijck; le prijs

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2