BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON HET SIGNAAL. Provinciaal Nieuws. 47ste Jaargang Dinsdag 31 Mei 1938 Nummer 4342 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75 Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-edvertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Maatschappij van Ooft- en Tuinbouw- o Zaterdagmiddag had in de zaal van de Stadsherberg te Oostburg de jaar- lijksche algemeene vergadering plaats van bovengenoemde vereeniging, onder presidium van den WelEd. Heer D. H van Zuijen, die deze vergadering - de 153e - voor het laatst zou leiden. De opkomst was bevredigend. Drie en dertig leden waren ter vergadering aanwezig. Onder de ingekomen stukken be vonden zich de jaarverslagen van vijf afdeelingen, alsmede dankbetuigingen van H. M. de Koningin, het Prinselijk Paar en Prinses Armgard, voor de, bij gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix, door de Vereeniging aangeboden bloemen. Uit het jaarverslag bleek, dat de thans definitief aftredenden Voorzitter D. H. van Zuijen en Penningmeester A. H. J. Beuningh hun functies hebben vervuld vanaf 1915 en 1917. Het jaarverslag gaf redenen tot te vredenheid. De rekening, welke was nagezien door de heeren L, van Dijk en A. Hoolhorst gaf een keurig overzicht en bleek voortreffelijk beheerd te zijn, waarvoor den Penningmeester, die wegens ongesteldheid de vergadering niet kon bijwonen, maar vertegenwoor digd was door den heer W. Fenijn, een woord van warmen dank werd gebracht, en namens allen hulde werd gebracht voor zijn voortreffelijk beheer gedurende zooveel jaren belangeloos betoond. De rekening sloot met een batig saldo van f 380,-40. De heer Fenijn werd een woord van dank gebracht voor zijn werkzaam heden, verricht tijdens de ziekte van den Penningmeester. Aan de beurt van aftreding waren de Bestuursleden C, M. v. d. Broecke, welke herkiesbaar was en de Heeren D. H. van Zuijen en A. H. J. Beu ningh, welke zich niet herkiesbaar hadden gesteld. De heer C, M. van den Broecke werd bij acclamatie herkozen. In de plaats van de niet herkiesbare heeren werden benoemd de heeren I. A. van Cruijningen en A. Maas, welke hun benoeming aannamen, De laatste gaf te kennen de opengekomen plaats van Secretaris wel te willen innemen. Bij de rondvraag gaf de inzending tuinarchitectuur op de te Biervliet ge houden tentoonstelling aanleiding tot 17. Naar het Engelsch. Una uitte een kreet van verrukking. De rotsen vormden vóór haar een prachtigen boog, ondersteund door ge groefde pilaren, zoo machtig, of zij door een reuzenbeeldhouwer waren geschapen; door den boog heen zag zij een stuk van de zee, de lucht en de witte punt van de Meeuwenrots. Het is een eigenaardige formatie, die puntige rots, die zich loodrecht uit de aarde verheft, begon Endicott. Het water er omheen is onpeilbaar diep. De meeuwen vinden het een veilige rustplaats, want geen schip kan hier ankeren. Hoe komt het, dat de rots er zoo donker uitziet? vroeg Una. Ik denk door het zeewier en de schelpdieren, die et zich aan vasthech ten. De zee spat bij vloed hoog op tegen de rotsen, zoodat het wier en de schelpdieren in het leven blijven. Het is een wondermooi gezicht! gedachtenwisseling en een ruime be spreking hierover, Bij een volgende tentoonstelling zal hier rekening mee gehouden worden. Hierna nam de Voorzitter het woord om, na een diensttijd van bijna 25 jaar, afscheid van de Vereeniging te nemen, wat hij niet zonder ontroering kon doen. De balans opmakende op deze periode schetste hij het wel en wee dat de Vereeniging onder zijn leiding heeft meegemaakt. Met blijdschap schetste spreker de succesvolle Tentoonstellin gen na den oorlog. De eerste te Sluis, waar wij ons mochten verheugen in het bezoek van Z.Ex. de Commis saris der Koningin, zoomede te IJzen- dijke, Breskens en Schoondijke, in welke laatste plaats wij Z. Ex. Minister Kan in ons midden mochten zien, en Zuidzande, waar wij het onvergetelijk genoegen mochten smaken onze be minde Prinses Juliana op deze ten toonstelling te mogen ontvangen en rondleiden. De laatste tentoonstelling te Biervliet hadden wij te worstelen met slecht weer, redenen waarom dit ge en succes was. alhoewel wij toch zeer tevreden mochten zijn. Een persoonlijk woord van hartelijken dank bracht spreker aan zijn mede bestuursleden, inzonderheid aan den Secretaris voor zijn enorme werkkracht welke hij steeds aan de Vereeniging heeft gegeven. Het spijt hem den Penningmeester hier niet persoonlijk zijn dank te kunnen overbrengen voor zijn groote ijver en werkkracht, zoo lange jaren aan de Vereeniging ge geven, maar hij hoopte dat zijn assi stent dezen dank wilde overbrengen. Ook de heer Van Dijk, als Vice- Voorzitter, welke tevens het Secretariaat eenige jaren heeft waargenomen bracht spreker hartelijk dank, alsmede de vroegere Bestuursleden Vice-Voorzltter Risseeuw, Secretaris Risseeuw-de Hullu. Penningmeester de Milliano en het Bestuurslid den heer Van den Broecke. Hij besluit met de woorden dat Ooft en Tuinbouw in groei en bloei mag toenemen in lengte van dagen. Op zeer gevoelvolle wijze brengt de heer Van Dijk, als Vice-Voorzitter, den scheidenden Voorzitter hartelijk dank voor de groote verdienste welke hij de vereeniging heeft bewezen, de steeds prettige en aangename wijze van samenwerking onder wiens be kwame leiding zooveel bereikt is. Evenals de Zonnebloem, welke steeds naar de zon is gekeerd, was "ook de leiding van onzen Voorzitter, steeds de lichtzijde ziende. Waren er donkere verklaarde Una. En een beschut uit- kijkplaatsje. U spreekt van geheime teekens: ik veronderstel, dat dit een goed bewaakte post is? O, het is een te groote opening, om den vijand van eenig nut te kun nen zijn, antwoordde Endicott. Boven dien zou een licht dat van hieraf als teeken moest dienst doen, onderschept worden door de Meeuwenrots. De oude kustwachters kennen deze plek wel; maar als een uitkijk, behalve uit een schildersoogpunt, is ze van groot belang. Zij stonden een oogenblik zwijgend naast elkaar. Hallo, wat is dat? vroeg Endicott haastig. Ergens boven hun hoofd, niet ver van hen af, werd een zwakke kreet geuit, gevolgd door een geluid als van vallende steenen. Daarop hoorden zij een hulpgeroep. Endicott keek naar de rotsen achter zich en naar den grasrand, die boven den boog uitstak, maar hij zag, dat er geen kwestie van zou zijn, er tegen op te klauteren. Houd vast! schreeuwde hij. Er komt hulp. Zich toen tot Una keerende, zei hij haastig: Er is iemand in gevaar op de klippen. Kom mee vlug naar het wolken, dan ging ge niet bij de pakken neerzitten, doch zette door met onver moeide energie om het doel te bereiken. Uw leiding zal bij ons steeds in dankbare herinnering Dlijven voortleven. Wij hebben groote waardeering voor U, voor wat gij voor ons geweest zijt, redenen waarom wij U nu niet een bloemenhulde, doch een blijvende zil veren hulde willen aanbieden, zijnde een zilveren Penning, voorstellend de Koningin der bloemen, ter getuigenis van onze beste gevoelens jegens U. Onder daverend applaus werd deze penning door den scheldende voorzit ter in warmen dank aanvaard. Op voorstel van den heer Van den Broecke werd den Voorzitter en den Penningmeester het Eere-Iidmaatschap der Vereeniging aangeboden. De heer Hoolhorst sprak een per soonlijk woord van dank tot den Voorzitter. Hij heeft van hem geleerd door zijn rustig beleid, en de manier waarop hij steeds de moeilijkheden wist aan te pakken en met tact tot een goed einde te brengen. Hij hoopt dat de Maatschappij steeds het goede tij zal afwachten en het goede zeemanschap in onze vereeni ging zal blijven. Hierna had de verloting plaats en keerden allen huiswaarts, met wee moed denkend aan hun scheidende Bestuursleden, maar met vol vertrou wen in het beleid hunner nieuw gekozen bescuursleden. Op 13 Juni a.s. zal het bestuur de verschillende functies onderling ver- deelen. Bondsconcours te Retranchement. Zondag 29 Mei werd alhier het 16e Bondsconcours gehouden van den Bond van Muzlekvereenigingen In Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk deel. Dit concours had plaats op een zeer ideaal gelegen terrein, n.l. in het voor malig fort Oranje-Nassau, een weide geheel afgesloten door hooge wallen of bastions, daartoe welwillend afge staan door den heer A. de Meij. De feestelijkheden, welke 3 dagen in be slag namen, werden ingezet op Zater dag 28 Mei met een concert door de plaatselijke muziekvereeniging „Ons Genoegen'' welk corps als vanzelfspre kend het leeuwenaandeel in de festivi teiten heeft gehad. Om 11 uur Zondag arriveerde de Jury, bestaande uit de heeren Ed. strand en dan zullen wij gauw een weg naar boven zoeken. Hij greep haar bij de hand en hielp haar over een paar groote steenen heenstappen en spoedig bereikten zij het straDd. Waar bent u? Wie is het? riep En dicott en keek scherp naar boven. Er volgde geen antwoord; evenmin was er iemand te zien. hoewel de maan de rotsen helder verlichtte. Maar na eenige minuten gewacht te heb ben, bemerkte Una een donker iets, dat langzaam kroop naar een gevaar lijke helling, op eenige meters van den boog verwijderd. Terwijl ze beiden zwijgend toekeken, rolden steentjes, verplaatst door den klimmer naar be neden, eens zelfs een grooter brok, dat met zulk een kracht viel, dat het aan splinters op het strand terecht kwam. Daarop volgde weer een ge smoorde kreet en de donkere gestalte gleed naar beneden, trachtte tevergeefs zich aan een vooruitstekende rotspunt vast te houden, gleed weer uit en rolde nu met een rauwe angstkreet langs de steile helling in de richting van het met gebroken rotssteenen be zaaide strand. De val zou doodelijk zijn geweest, als Endicott niet ter hulpe was gesneld. Juist toen de ge- Flipse, directeur van het Philharmo- nisch Orkest te Rotterdam en Louis de Moree, oud-directeur van de Staf- muziek te Breda, waar zij welkom'wer- den geheeteD door den Edelachtbaren heer Burgemeester A. 1. Leenhouts. Omstreeks 1 uur begonnen de straten van het liefelijke dorpje Retranchement, dat zich door de vele vlaggen een feestelijk aanzien had verworven, zich met de deelnemende muziekcorpsen, vergezeld van vele supporters, te vul len en heerschte weldra een gezellige drukte Met aan het hoofd de ont vangende vereeniging, welke zich ter hoogte van het gemeentehuls had op gesteld, marcheerden de deelnemende vereeniglngen, onder het spelen van lustige marschen, naar het terrein, waar reeds veel publiek aanwezig was. Een inleidend woord werd gesproken door den Bondsvoorzitter, den heer G. van Overbeeke, namens den Bond van Muziekvereenigingen. Burgemeester Leenhouts opende daarna het concours met een rede, waarin hij allereerst den Bondsvoor zitter dankte voor de hartelijke woor den en daarna aan de hand van ge gevens, welke hij, naar zijn zeggen, ontleend had aan werken van den historicus Dr. de Hullu uit Cadzand, gaf hij een historisch overzicht van Retranchement. Intusschen was de drukte gaande weg toegenomen, mede door de aan komst van een Radio-trein uit België, die een 900-tal bezoekers aanbracht, welke een excursie maakten door West Zeeuwsch-Vlaanderen. Hun tijd was echter beperkt en slechts een klein half uur konden ze van de mu ziek genieten. Bij het uitreiken der prijzen deelde de heer de Moree mede, dat dezen mid dag, ondanks de ongunstige weers omstandigheden, welke niet hebben nagelaten, druk uit te oefenen op de verschillende prestaties, zeer goede muziek werd ten beste gegeven en dat alle corpsen zich In stijgende lijn bevinden, wat de kunst betreft. Daar na deelde hij den uitslag mee. Derde Afdeeling: Ons Genoegen Retranchement Fanfare, 2e prijs 173 punten; Elk naar zijn Krachten jSint Kruis Fanfare, 2e prijs 161 punten; Veronica Zuidzande Harmonie, le prijs 212 punten en 2e extra-prijs zilveren medaille van den Edelachtbaren Heer P. Erasmus, Lid van de Provinciale Staten van Zeeland, te Oostburg. Tweede Afdeeling: Nut en Genoe gen Nieuwvliet Fanfare, 2e prijs 184 daante over den rand van de rots viel, sprong hij voorwaarts met uitgestrekte arm en brak den val en waggelend onder den last, vielen zij beiden in het zand neer. Una stond in een oogwenk naast hem en vroeg angstig, of hij zich niet bezeerd had. Gelukkig had hij niets dan eenige kneuzingen opgeloopen; onmiddellijk was hij weer op de been en gereed om te helpen. Wel het Is een melsjel riep hij uit en staarde naar de roerlooze gestalte aan zijn voeten. Una schoof vlug de muts achterover die over het gezicht van het slachtof fer was, waarop beiden een verwon derden blik wisselden. Het is Olga Laski! riep Una opge wonden uit. Het was Olga en zij was niet alleen van een wissen dood te redden, maar van ernstige verwondin gen, zooals Endicott spoedig merkte. Zij was flauw gevallen door den val, maar er was niets gebroken en na een paar minuten begon zij langzaam adem te halen, hoewel haar oogen gesloten bleven en haar gelaat doode lijk bleek was. Una deed Olga's man tel en japon los, om haar het adem halen lichter te maken en, terwijl zij dit deed, kwamen haar vingers in aan punten; Oefening baart Kunst Hoofd plaat Fanfare, 2e prijs 183 punten; Apollo Sluis Harmonie, 2e prijs 170 punten. Eerste Afdeeling: Eendracht maakt Macht Groede Fanfare, le prijs 192 punten; Uit het Volk - Voor het Volk Breskens Fanfare, le prijs 202 punten en 3e extra-prijs ziveren medaille van den Edelachtbaren Heer A. H. de Milliano, Lid van de Provinciale Sta ten van Zeeland, te Waterlandkerkje: Eendracht maakt Macht Watervliet (België) 2e prijs 186 punten; Geduld Overwint IJzendijke Fanfare, 2e prijs 178 punten; Kon. Muzieksociêtelt Aardenburgsche Fanfaren, le prijs 197 punten. Eere Afdeeling: Harmonie Biervliet Fanfare, le prijs 200 punten en 4e extra-prijs verguld ziveren medaille van den Weled. heer D. de Hullu, Voorzitter van Ons Genoegen te Re tranchement; Harmonie Oostburg Fan fare, le prijs 222 punten en le extra- prijs verguld zilveren medaille van den Edelachtbaren Heer A. I. Leenhouts, Burgemeester van Retranchement; Oefe ning kweekt Kunst Schoondijke Har monie, le prijs 232 punten Lof van de Jury en de zilveren Beker van den heer Schijve te Oostburg met de lauwertak. Zooals men weet, krijgt het corps dat de wisselbeker ontvangt, deze voor een jaar in bezit. De beker gaat in eigendom van een corps over bij 3 maal achtereen of 5 maal In het ge heel winnen. Tot slot van dezen zoo geslaagden dag, waarop de vereeniging Retranche ment met trots kan terugzien, werden door de diverse corpsen concerten gegeven op de geplaatste estrade. De Liberale Staatspartij in Zeeland. In een te Goes druk bezochte ver gadering van de Centrale Zeeland van de Liberale Staatspartij is na eenige besprekingen een algeheel reorganisa tie-voorstel aangenomen, ontworpen door een commissie, bestaande uit de heeren C. G. Hage te St. Maartensdijk, J. N. van Bommel van Vloten te Goes, mr. Th. Portheine te Middelburg en mr. J. P. Drost te Breskens. Dit voorstel had tot grondslag de eigenaardige geografische gesteldheid der provincie, en behelst in hoofd2aak' raking met een hangertje, dat door middel van een ketting om haar hals bevestigd was. Zij bekeek het van naderbij; ook Endlcott's oog viel erop en een verschrikte uitdrukking stond op zijn gezicht te lezen. Laat mij dat eens zien, sprak hij kortaf en werktuigelijk reikte Üna het hem over. Zich er nog dichter over heenbuigende, bekeek hij 't nauwkeu rig bij het heldere maanlicht; tot Una's groote verbazing maakte hij het los van het kettinkje en stak het hangertje In zijn zak. Zijn lippen waren vast op eengesloten; zij durfde niet naar de reden van zijn handelwijze te vragen. Op dat oogenblik sloeg Olga de oogen op en haalde diep adem. Een minuut lang staarde zij Una recht in het gelaat; toen scheen zij te schrik ken en mompelde iets voor zich heen. Olga je bent hier veilig, stelde Una het jonge meisje gerust. Herken je mij niet? Je bent van de rotsen afgerold en toen flauw gevallen, maar nu is alles weer in orde. Endicott had in dien tusschentijd heen en weer geloopen, in gedachten verdiept. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1