Gevonden en Verloren. Uit de oorlogvoerende landen Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. Gewestelijk Nieuws. Hoogwatergetij Breskens Arbeidsbeurs Oostburg. Gemengd Nieuws PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 22 Mei Broeken* 9,30 uur Ds Goudzwaard. 5,30 uur Ds Goudzwaard. I,30 uur Zondagschool. Cadxand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat. 10,uur M. R. Pliester. Nleuwvllet II,uur Ds. Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijk* 10,— uur Ds J. A. Swart. Zuldzande. 10,— uur Ds Stegenga. Oroedo 9,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da. M. P. Stol. aan den weg Breskens—Oostburg— Sluis. Van de zijde van de provincie Zee land werd geantwoord, dat voor aan sluiting op dezen rijksweg men zich in verbinding zou stellen met het ministerie van waterstaat en met het oog op de douane, met het ministerie van financiën. In beginsel was men gaarne bereid zijn medewerking te verleenen aan het tot stand komen van deze wegverbetering, welke voor het verkeer tusschen Zeeland en Hol land eenerzijds en West-België en Noord-Frankrijk anderzijds een be langrijke schakel zou beteekenen. Vooral voor Brugge en Sluis is zulk een verbinding van belang. Ir. Volkers verkaarde, dat zich geen en kel technisch bezwaar tegen aanleg op Nederlandsch gebied verzet. De weg zou komen te loopen beoosten Sluis, met behoud van de oude wal len, en zou ter hoogte van het ge sticht „St. Joseph" op den weg naar Oostburg aansluiten. De eindbeslissing over deze zaak berust bij de regeering. Na afloop van de besprekingen heeft het gezelschap de stadjes Sluis en Damme bezichtigd. Tot besluit van de ontmoeting begaf men zich naai Knocke, waar gezamenlijk de maaltijd werd gebruikt. Daar hebben de Gouverneurs van West-Vlaanderen en Zeeland nog eenige hartelijke woo den gewisseld. N. R. Crt. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 20 Met 1938. Het volgende vonnis werd uitgesproken: P. I. V., 34 jaar, melkhandelaar te Ijzendijke, wegens „in de gemeente IJzendijke waren ten verkoop In voor raad hebben, die niet voldoen aan de eischen gesteld krachtens de Warenwet" Vernietiging vonnis Kantongerecht en thans veroordeeld tot f 100,— of 20 dagen hechtenis. Ter terechtzitting der Arrondisse ments-Rechtbank te Middelburg, Kamer voor Burgerlijke Handelszaken, zijn beèedigd als ambtenaar van den Bur gerlijken Stand der gemeente Sluis: 1. de Heer A. F. J. Aernoudts, burgemeester dier gemeente; 2. de Heer P. L. de Wispelaere, ambtenaar ter secretarie aldaar. BRESKENS. Ongeluk. Zondagmorgen had de echtgenoote van v.d. B. alhier het ongeluk met haar rijwiel In botsing te komen met een tegemoetkomende wielrijder. Zij kwam te vallen en bekwam, door de trapper van haar fiets, een ernstige beenwonde. Zlekenhuisverpleging. Donderdagavond had alhier in het hotel de Vuijst de algemeene verga dering plaats van de afd. Breskens van de Vereeniging voor Ziekenhuisver- pleging, onder leiding van den Voor zitter de heer J. de Groote. Uit het verslag bleek dat de Afd. was vooruitgegaan van 170 tot 290 leden. Aan 5 leden, w.o. 4 met ope ratie, had een uitkeerlng plaats. De aftredende bestuursleden de hee- ren J. de Groote, M. Mee en en P. Roth werden herkozen, terwijl ter aan vulling van het bestuur we den geko zen de heeren M. Verscheli ng en J. A. Smoor. Het hoofdbestuurslid d" er Maas van Biervliet gaf verschillende inlich tingen in het belang der vereeniging. GROEDE. Motorongeval. Zondag kwam de motorrijder de J. uit Breskens met zijn motorrijwiel, waarop tevens een duo-passagier zat, alhier op de hoek van de Schoolstraat te vallen. De bestuurder bezeerde zich danig; de duo-rijdster kwam met de schrik vrij. IJZENDIJKE. Herkozen. In de gehouden vergadering van de Mauritspolder werd herkozen tot ge zworene de heer Alf. Temmerman. Tot gezworene van de Kleine Jonkvrouwpolder werd herkozen de heer Eug. Wijffels. Gekozen. Tot gezworene van de Groote Jonk vrouwpolder werd gekozen de heer Ed. Claeijs. Jubilaris. Dinsdag mocht de ZeerEerw. Heer W. van Gastel, Pastoor alhier, zijn 25- jarig priesterschap gedenken. Van uit vele gebouwen wapperde de driekleur. Om 10 uur had een H. Mis plaats, die door zeer veel parochianen werd bijgewoond. In de R.K. Bewaarschool werd een receptie gehouden, waarbij gelegenheid was den jubilaris te complimenteeren, waarvan zeer velen gebruik maakten. Hem werd, namens de parochianen, een feestgeschenk aangeboden, be staande in een centrale verwarmingsin stallatie voor de kerk. Het was voor den jubilaris een on- vergetelijken dag. NIEUWVLIET. Benoeming. De dijkraad der waterkeering van de calamlteuze Adornispolder benoemde als deskundige, voor de schatting der pachtwaarde van de gronden in dien calamiteuzen polder, den heer Jannis de Hullu, wethouder alhier. AARDENBURG. Bezoek. Een aantal Inspecteurs bij het L. O. in de 2e Hoofdinspectie heeft Donder dagmorgen op een doortocht door Aardenburg een bezoek gebracht aan de Sint Bavokerk alhier. Voor het standbeeld van den heer G. A. Vor- sterman van Oyen op de markt werd een oogenblik stilgehouden. Een tuil met bloemen werd voor het standbeeld neergelegd, waarbij naast genoemde in specteurs ook de burgemeester van Aardenburg tegenwoordig was. Na deze plechtigheid vertrok het gezelschap naar een vergadering te Gent. Voor zooveel noodig zij medegedeeld, dat de heer Vorsterman van Oyen des tijds een bekende figuur was in dit gewest en daarbuiten bij het onderwijs maar vooral bij Land-en Tuinbouw en maakte ook eenmaal deel uit van Rijk, Provincie en Gemeente. Op 13 Octo ber 1815 overleed hij op ruim 79-jari- gen leeftijd. Het standbeeld werd des tijds opgericht door zijn vrienden en vereerders en 5 Aug. 1920 onthuld. Vergadering. In de gehouden jaarvergadering van de Isabellapolder werd het dijkgeschot bepaald op f 5 per Hectare. De reke ning gaf aan ontvangsten f 5782,50 en aan uitgaven f 5090,26 met een goed slot van f 692,24. Tot dijkgraaf werd herbenoemd R. Lannoye en tot gezworene A. C de Biuijckere. Tweede Lustrumfeest der Roomboterfabriek. Het vijfjarig bestaan der Coöperatieve Aardenburgsche Roomboterfabriek G. A. werd op zeer bescheiden wijze herdacht, maar bij het 10-jarig bestaan zal het 2e lustrumfeest meer luister bijgezet en op 31 Mei a.s. gevierd worden. Men verwacht bij dit feestelijk gebeuren ruim 400 menschen. Om dit groot aantal personen te bergen heeft het bestuur der Boterfabriek de beschikking ge kregen over de ruime voor- of wan- delkerk van de aloude Sint Bavokerk, waar alle leden der coöperatie met hunne echtgenooten of één dochter zullen worden ondergebracht. SCHOONDIJKE. Raadsvergadering. In de Dinsdag gehouden Raadsver gadering onder voorzitterschap van Burgemeester van Rosevelt, waren alle leden aanwezig. Van Ged. Staten was een besluit Ingekomen, houdende goedkeuring van den bouw van een openbare lagere school op een terrein in de kom der gemeente. De ophaaldienst van vuilnis is uit gebreid. Aan den aannemer zal daar voor een vergoeding worden toege kend. Aan het Borgstellingsfonds besloot de Raad mede te doen. Aan den heer F. H. Odink, hoofd der openbare lagere school, werd op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, tegen een door B. en W. te bepalen datum, zoo ook aan Mej. S. C. van Oosten, onderwijzeres. Hierna werd het kohier Hondenbe lasting vastgesteld tot een bedrag van f 266. Tot architect voor den bouw der school werd benoemd de heer W. J. Bruijnooge, architect te Vlissingen. Nadat de kwestie woonwagens en de werkverschaffing was besproken, waarop de Voorzitter van afdoende advies diende, werd de vergadering gesloten. OOSTBURG. Benoeming. Tot ambtenaar ter Secretarie alhier is uit 73 sollicitanten benoemd de heer J. A. van de Sande, klerk ter secretarie te Terneuzen. WESTDORPE. Een mooie prestatie. Naar wij vernemen heeft de alhier gevestigde Beiersch Bierbrouwerij van Waes-Boodts wederom een mooi suc ces geboekt. Op de onlangs te Amsterdam ge houden Internationale Tentoonstelling voor dranken, behaalde deze bierbrou werij in alle afdeelingen de hoogste onderscheidingen en was de eenige van alle inzenders die de geluk- wenschen der jury mocht ontvangen. Deze onderscheidingen en die welke het vorig jaar te Brussel en te Parijs zijn behaald getuigen toch dat deze producten een vergelijking met de beste kunnen doorstaan. Door de heeren van Waes-Boodts zijn ook geen kosten en moeite gespaard om de kwaliteit van hun bieren steeds op te voeren. Wij feliciteeren hen dan ook met de fraaie wijze waarop hun streven werd bekroond en de wijze waarop het hun gelukt is de Zeeuwsch-Vlaamsche industrie op den voorgrond te plaatsen. BIERVLIET. Vergadering. In de gehouden vergadering van de Helenapolder alhier werd herhozen als gezworene de heer W. Naeije Jr. en tot afgevaardigde naar het waterschap voor de uitwatering van de polders te Biervliet de heer L. Magnus. Vergadering. Woensdagavond vergaderde de Afd. Biervliet van de vereeniging „Zleken huisverpleging" in Zeeuwsch-Vlaande ren onder leiding van haar voorzitter, de heer M. Maas. De belangstelling was maar matig. De vereeniging staat er volgens het jaarverslag goed voor n.l. met pl.m. 11000 voor fonds A en respect. 460 en 700 voor de nieuwe fondsen B en G. Ten aanzien van deze laatste fond sen moest men enkele beperkingen maken, daar deze te royaal van opzet waren. Om den goeden gang van zaken te bevorderen is thans een controleerende geneesheer aangesteld. In de reservekas is op het oogen blik f 13437. In deze afdeellng werd in 13 geval len een uitkeering verstrekt van te zamen pl.m. f 550. Het aantal leden is iets verminderd, het bedraagt thans 460. De voorstellen voor de algemeene vergadering te Terneuzen om de maximum uitkeeringen te verhoogen van f 82,50 tot f 100 en de wachttijd voor nieuwe leden te verlengen van 3 tot 6 maanden werden door de vergadering gesteund. Raadsvergadering. Donderdagmorgen kwam de raad dezer gemeente in voltallige zitting bij een. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: Een dankbetuiging was ontvangen van H.M. de Koningin. Prinses Juliana en Prins Bernhard, voor de geboorte van Prinses Beatrix Kasopname van den gemeente-ont vanger is gecontroleerd en goedgkeurd. De goedkeuring is ontvangen van de vaststelling van 75 opcenten op de ge meentefondsbelasting. Een verzoek van de Muziekvereen. Harmonie tot verhooging der subsidie tot een bedrag van f 300,— wordt aangehouden. Tot lid van de Arbeidsbeurs te Oostburg wordt benoemd de heer Michielsen. Het perceel bewoond door C. West dorp wordt voor de som van f 130, aangekocht. Alvorens aan punt 6 der agenda te beginnen, verzocht de voorzitter eerst dit punt nog in geheime zitting te be handelen. De zaal wordt voor korten tijd ontruimd. Ruim 15 min. later gaat de verga dering weer in openbare zitting verder. Een voorstel van B. en W. tot ver koop van het oude gemeentehuis aan J. A. Faas alhier voor de som van f 650,-. Door Faas zal dan? in de Oude School een gelegenheid worden gemaakt voor het stempelen. In te richten op aanwijziglng van B. en W., tegen een jaarlijksche huurprijs van f 60,— voor den tijd van 5 jaren. De voorzitter zegt dat deze kwestie ruiin is besproken in de geheime ver gadering, zoodat hij vraagt wie het woord nog wenscht over dit punt. De heer Naeije zegt liever het ge bouwtje aan de gemeente te houden, daar hij spijt heeft dat het opgeruimd wordt voor den, volgens hem, lagen prijs van f 650.—. Indien het toch zou doorgaan zou hij gaarne een waarborg zien voor be houd van het uiterlijk. De Burgemeester zegt het ook graag aan de gemeente te hebben behonden, doch voor het uiterlijk behoeft men geen vrees en er zijn nu al drie jaar achtereen zooveel plannen besproken, dat hij dit het best aanvaardbaarst acht. Alle andere raadsleden sputterden tegen het voorstel van den heer Naeije en pleitten voor het voorstel van B. en W. Wethouder Ceulenaere zegt geen waarde aan het gebouw te hechten en zegt indien het zoo van waarde blijkt te zijn, het had gerestaureerd moeten worden toen het nog ge meentehuis was, inplaats van een nieuw te bouwen. Volgens hem staat het er al veel te lang tot overlast der gemeente en nu er een behoorlijk bedrag voor bedongen kan worden, wordt het hoog tijd dit te aanvaarden. Weth. Michielsen zegt dat er wer kelijk niet over één nacht ijs is gegaan. De burgemeester zegt tot stemming over te gaan. Het voorstel werd aangenomen met 6 tegen 1. Tegen stemde dhr. Naeije. Rondvraag. Dhr. v. d. Hemel vraagt wanneer er aan de nieuwe weg zal worden begonnen, daar hij het gaarne zou zien gebeuren terwijl er nog werkloo- zen zijn. De burgemeester had ook zulks gaarne gewenscht, doch daar het met de schatting niet vlot, kan hij nog niets definitiefs mededeelen. Dhr. du Fossé vraagt om het fiets pad op den z.g. Noorddijk wat bij te werken. De Burgemeester zegt zulks toe. Ook vraagt du Fossé hoe het vol gende week zal gaan met de steun. Burgemeester zegt reeds verlenging te hebben verkregen van 8 op 22 Mei. Zoo het noodig blijkt zullen er po gingen aangewend worden weer ver lenging van het Departement te ver krijgen. Michielsen vraagt of de paden die in de kom ook door wielrijders mo gen gebruikt worden en of een voet ganger ten alle tijde plaats moet maken. De Burgemeester zegt dat zoowel de voetgangers als wielrijders er ge bruik van mogen maken, doch dat rechtshouden der wegen voor wiel rijders geboden is. Hierna wordt de vergadering ge sloten. SLUIS. Vergadering. Donderdag werd in het hotel van den heer M. Sanders-de Pauw de jaar lijksche vergadering gehouden van stemhebbende ingelanden van den Olie slagerspolder. Tot afgevaardigde van het Water schap Sluis aan de Wielingen werd herbenoemd de heer G J Almekinders. Het totaal der ontvangsten bedroeg over 1937-1938 f 1058,86; de totaal uitgaven f 971,76; alzoo een goed slot van f 87,10. Het dijkgeschot bleef be paald op f 6,— per h.a. GROEDE. Gevonden Een portemonnaie met inhoud. Twee zadeldekjes. Inlichtingen ter Secretarie. ii 5-g^g? i DAGEN vm nam Zaterdag 20 Mei 5,47 6,11 Zondag 21 Mei 6,32 6,56 Maandag 22 7.17 7,41 Dinsdag 23 8,22 8,46 Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Zaterdag 20 Mei nam. 21,25 Zondag 21 Mei 21,27 Maandag 22 21,29 ninsdag 23 21,30 Zuidz. straat 2b Tel. 75 Gevraagde Arbeidskrachten: Voor Blankenberghe: 3 flinke keuken meisjes, loon 400 tot 500 francs per maand plus kost en inwoning; 1 flinke restaurant-kellner. Voor Knocke: flinke dienstbode voor Hollandsch gezin; Voor Brussel: bekwame schilders, loon 5,75 tot 6 francs per uur, kosihulzen 20 francs per dag; Voor Amsterdam: opzichter of teekenaar in tijdelijken dienst, vereischt wordt diploma M. T. S. Aanbiedingen ten spoedigste aan de Arbeidsbeurs te Oostburg. SPANJE. De strijd bij Teruel. Bij Teruel wordt nog steeds hevig gevochten. De rechtschen hebben het belangrijke centrum Mora de Rubielos, ten zuid-oosten van Teruel, nog niet kunnen bereiken, naar Havas meldt. De republikeinen bieden hevigen tegen stand en wanneer Ze uit hun stellingen zijn verdreven, hervatten ze het gevecht steeds weer op korten afstand daarvan. CHINA. Een verrassende aanval. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japansche bezetting van Soetsjou gis teren omstreeks het middaguur vol tooid was. pjet Chlneesche garnizoen trekt In Zuid-Oostelijke richting terug, waar de Japansche troepen het trachten af te snijden. De Chineezen zouden aan beide zijden van den Loenghai-spoorweg, op 250 km ten Westen van Soetsjou, hun stellingen versterken. Nieuwe hulpposten van het Roode Kruis. Er begint thans teekening te komen in het groote werk, waaraan het Nederlandsche Roode Kruis reeds eenige jaren bezig is, het uit breiden van de hulpposten langs de groote verkeerswegen in ons land. Het aantal van deze posten io reeds geste gen tot 549. Dezer dagen zal worden aangevangen met het plaatsen van nog ongeveer 60 posten, o.a. langs de groote wegen in Noord-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen. Een groot gevaar was tot dusver steeds dat, wanneer ergens op den weg een ongeluk was geschied, passeerende automobilisten dit te laat omerkten en daardoor tegen verongelukte auto's, de slachtoffers of de helpers botsten. Om dit gevaar zooveel mogelijk te beperken is het Roode Kruis op het oogenblik bezig, allen hulpposten langs de voorrangswegen twee roode lan taarns te verstrekken, welke bij onge lukken op het wegdek worden geplaatst elk op een afstand van 150 meter van de plaats des onheils in beide ver- keersrich tingen. Met een en ander hoopt men be langrijk bij te dragen tot de beveiliging van het verkeer. Een flink meisje. Deze week geraakte het 6 jarige zoontje van de familie T. te Weesp, spelenderwijze in de Oudegracht nabij de brug voor het Groote Plein Een arbeider begaf zich op de gasbuis, welke naast de brug ligt en vandaar w erp hij het ventje zijn jas toe, opdat deze dat kleedingstuk zou kunnen grijpen. De kleine drenkeling greep echter mis en toen sprong de 14-jarige Catharina de Ruigh uit Muiden geheel gekleed te water, zwom naar het knaapje toe en slaagde er in hem tot bij de voren bedoelde gasbuis te brengen, waar door de kleine drenkeling behouden op het droge kon worden gebracht. Duur gezelschap. Deze week is een veekooper met twee mannen en een vrouw te Amsterdam op stap gegaan om gezamenlijk de bloemetjes buiten te zetten. Het eene café na het andere werd bezocht en na het sluitingsuur zocht men vertier in een nachtgelegenheid. Tegen d'en ochtend deed de vee kooper echter een onaangename ont dekking. Hij miste vierhonderd gulden uit zijn portefeuille. Van dit feit deed hij aangifte bij het bureau Raampoort. Zijn medefeestgenooten werden aange houden. Daar de man zich echter weinig meer wist te herinneren van de gebeurtenissen, die achter hem lagen, werd hij naar huis gezonden met het verzoek na ontnuchtering terug te komen, hetgeen hij deed. Doch ook toen kon hij de politie niet met gegevens helpen de zaak op te

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2