BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. "AKKERTJE Rijks-Nijverheidsconsulenten. Verschijnt iederen DINSDAG' eo VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E, BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON HET SIGNAAL. Binnenland, 47ste Jaargang Vrijdag 20 Mei 1938 Nummer 4339 ABONNEMENTSPRIJS: Per doe maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40. Franco per post Buitenland per jaar t 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels f0.75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 c». per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) De Kamer van Koophandel van Zeeuwsch Vlaanderen verzoekt ons opname van het volgende: De rijksnijverheldsconsulenten, van staatswege aangesteld, staan tet be schikking van de industrleelen. in het bijzonder van de kleine industrleelen, om deze desgevraagd van voorlichting te dienen over allerlei technische vraag stukken, met hun bedrijf verband hou dende. Blijkens het verslag van hunne werkzaamheden over het jaar 1936 hebben zij zich temidden van de in grijpende veranderingen op economisch gebied, die zich in den loop van dat jaar afspeelden, ten volle kunnen wijden aan de versterking van de technische positie van Nederlandsche nijverheids ondernemingen. Bij het exploiteeren van een bedrijf is van grooten invloed de daarbij ge voerde bedrijfstechniek, en dient men er daarom voortdurend op bedacht te zijn, met zijn inrichting „bij" te blijven. Het tempo der productiemachines is in de laatste tijden dermate opgevoerd, dat men in slechts enkele jaren hope loos achter kan geraken.- Daarbij heeft ook de arbeid een heel ander karakter gekregen. Een welomschreven taak voor iederen werkman, zooveel mogelijk ge bruik van arbeidsparende hulpmiddelen, ver doorgevoerde arbeidsverdeeling, gepaard met zeer nauwkeurige afwer king en scherpe controle stellen steeds hooger eischen aan de bedrijfsleiding. De werkmethodes, die bij massa- fabricage worden toegepast en die een zeer belangrijke verlaging der kostprij zen met zich kunnen brengen, zijn sterk gewijzigd. Door verfijnde techniek en organisatie kunnen deze door gebruik making van speciale machines en hulp gereedschappen ook voor kleinere be drijven tot hun recht komen. Nieuwe materialen hebben hun in trede gedaan; van ouds bekende ma terialen werden op den achtergrond gedrongen of keerden in geheel ge wijzigde kwaliteiten terug Ook de be werking van macerialen heeft groote verandering ondergaan. En zoo zijn er tal van factoren, die voor den kleinen nljveraar van groot belang zijn, en waarvan hij zich op de hoogte dient te stellen. Het is duidelijk, dat bij de onder neming, waar men rustig de oude paden blijft volgen en zich van de ontwikke ling niets aantrekt, het bedrijf het op 14. Naar het Engelsch. Mijn arme vader wilde u bedanken voor de mooie muziek, lieve Miss Royton, maar zijn geheugen laat hem weer in den steek. Welkom, mijne heeren. mijn dochters hebben mij al over u gesproken en het doet mij ge noegen nu met u kennis te maken. Wilt u gaan zitten? De koffie komc dadelijk. Herbert boog, maar zeide geen tijd te hebben, om te gaan zitten of koffie te drinken. Hij keek vol medelijden naar den ouden man, terwijl Endlcott nog even over de afspraak van den volgenden avond praatte. Het zal een prachtig gezicht zijn, zei de gravin. Het spijt mij, dat ik ook niet kan gaan. Ik heb dat plekje nog nooit gezien. Maar als ik met mijn armen vader uitga, dan moet ik zóó op hem passen, dat ik geen aandacht voor de omgeving kan hebben. Ik be loof u, dat Miss Royton morgenavond den duur niet kan volhouden, zelfs niet onder gunstige economische omstan digheden. Maar de vorderingen der techniek moeten met verstand en kennis van zaken worden toegepast. Het is in de eerste plaats de ondernemer zelf, die dit zelf moet beoordeelen, die zich op de hoogte moet houden en die zijn bedrijf moet aanpassen, eenerzijds bij wat de afnemers vorderen, anderzijds bij wat de techniek biedt. De Nijver- heidsdienst kan hem daarbij ter zijde staan in den persoon van den Nijver heidsconsulent, met achter zich de an dere voorlichtingsdiensten en proef stations, wier medewerking hij steeds kan inroepen. De Nijverheidsconsulent kan niet op elk gebied specialist zijn, maar in geval zijn wetenschap te kort schiet, weet hij gewoonlijk de aanvragers toch wel op den goeden weg te helpen. Door hun voortdurende aanraking met de bedrij ven, hebben de Nijverheidsconsulenten een goed inzicht in hun nooden en te kortkomingen verworven Zij houden zich steeds op de hoogte van alles wat het bedrijfsleven betreft. Zij bekleeden een onafhankelijke ver trouwenspositie. Met betrekking tot de kleine ondernemers, speelt ook per soonlijk optreden een groote rol. Aan vragers uit deze kringen loopen dikwijls weken rond, voor zij den moed vinden zich tot den Nijverheidsconsulent in zijn district te wenden. Voor dezulken moet de Nijverheidsconsulent trachten het vertrouwen der belanghebbenden te winnen. Hebben zij eenmaal den weg gevonden en is hun een oplossing voor hun moeilijkheden aaD de hand gedaan, dan is ook meestal een vaste relatie met den Dienst ontstaan. Er is tegenwoordig een Nijverheids- consulent in algemeenen Dienst werk zaam aan het Departement van Econo mische Zaken, de heer Ir. H. Steketee, terwijl er een is voor het Noorden en Oosten des lands, voor het Westen des lands, en een, n.l. de heer Ir. J. K. Mercx, te Tilburg, voor het Zuiden des lands. In een onderhoud, dat wij dezer dagen met genoemden heer hadden, bleek ons, dat tot nu toe weinig aan vragen om voorlichting of bemiddeling uit Zeeuwsch-Vlaanderen tot hem kwamen. Toch zijn in dit gewest ook vele kleine industrieelen gevestigd, die vermoedelijk hun voordeel zouden kunnen doen met raad en voorlichting hun door den Nijverheidsconsulent ver strekt. Ieder zal in zijn bedrijf al eens moeilijkheden ondervinden, die hij wenscht te overwinnen. De vertrou met u meegaan zal; misschien kan zij dan later die mooie plek aan de meis jes laten zien. Tot ziens dus, mijne heeren. Tot ziens, sprak Endlcott, tot morgen avond. Een eigenaardige familie, merkte Herbert op toen zij op eenlgen af stand waren. De oude vader ziet er uit als een wrak, maar de gravin is een flinke vrouw, zoowel geestelijk als lichamelijk. En toch is er iets in haar oogen, dat mtj niet aanstaac, iets valsch, zooals in slangenoogen. Endicott lachte hartelijk. Zóó goed heb ik haar nooit aange keken, heel sympathiek vind ik haar ook niet, maat dat ze slangenoogen zou hebben, dat is wel wat heel kras gezegdl 't Kan zijn, maar het instinct van een weldenkend mensch is in den regel niet ongegrond. Hoe vind je haar Engelsch? Ja, dat ls natuurlijk niet heelemaal onberispelijk. Je moet in het oog hou den, dat de Laski's altijd Poolsch of Fransch gesproken hebben, totdat zij hier een schuilplaats zochten. Ik vind, dat ze de taal al vrij aardig spreken. Maar wat mij ook opgevallen is. is, dat sommige van haar zinnen niet uit wensman van den Rijksnijverheidsdienst is daar, om hem te helpen. Vestigingswet kleinbedrijf. De beschikkingen van den minister van oeconomlsche zaken, waarbij voor verscheidene bedrijfstakken op grond van de Vestigingswet-kleinbedrijf de vestiging van inrichtingen zonder ver gunning van den minister werd verbo den, m.a.w. een spertijd werd ingesteld in afwachting van de vaststelling der vestigingselschen voor het betrokken bedrijf, zijn thans aangevuld met de be paling dat dit verbod ook geldt ten aanzien van de uitbreiding van het in een inrichting uitgeoefende bedrijf en ten aanzien van de voortzetting van het in een inrichting uitgeoefende be- brijf, in geval van wijziging in de per sonen van ondernemers of beheerders. Het bovenstaande geldt voor het brood- verkoopbedrijf, broodbakkersbedrijf, schoenherstellersbedrijf, maatschoenma- kersbedrijf, het bedrijf van orthopae- disch schoenmaker, schoenverkoopers- bedrijf en den kantoorboekliandel. Nationaal defensiefonds. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer iDzake het wetsont werp houdende tijdelijke voorziening tot versterking van de opbrengst van de inkomstenbelasting en van de Di vidend- en Tantieme-belasting tot ge deeltelijke dekking van uitgaven voor de defensie, wordt het volgende mede gedeeld: De uitgaven op de begrooting van 1938 (gewone dienst) overtreffen verre de middelen, zoodat op die begrooiing geen dekking voor de onderhavige de fensie-uitgaven aanwezig is. Bedoeld tekort heeft zoodanigen omvang aan genomen, dat dekking daarvan in de naaste toekomst zeer groote zorg zal baren. In een verhooging van het tekort kan uiteraard niet worden berust. Voor de extra-uitgaven ten behoeve van de defensie zullen daarom extra-offers In den vorm van hoogere belasting moeten worden gebracht. Met het oog op de wenschelijkheid, dat steeds een duidelijk beeld kan wor den verkregen van de wijze en de mate van dekking dezer uitgaven, heeft de minister in overweging genomen een afzonderlijke financiering der defensie uitgaven door middel van een nationaal defensiefonds. het Fransch vertaald zijn, maar regel recht uit het Duitsch. Je moet er morgen eens met dat aardige gouver- nantje over spreken. Dat zou zij niet prettig vinden, dat verzeker ik je. Miss Royton blijft trouw aan haar werkgevers; daarvoor ken ik haar karakter nu genoeg. Maar Ik zal je eerlijk bekennen, dat het mij spijt, dat zij in deze betrekking is, daarom waarschuwde ik haar de oogen goed open te houden. Ik denk name lijk, dat de spionnen misbruik zouden maken van deze Polen, die onwetend zijn op hèt punt van de Duitsche listen. Ook heb ik Miss Royton den raad gegeven net te doen, of zij geen Duitsch kent. Misschien hoort zij dan eens iets, dat voor ons van belang kan zijn. Maar ik ben zoo bang, dat die schuwe Madame Laski zich door vreemdelingen zal laten overtreffen. De gravin is te flink en wordt bovendien te veel in beslag genomen door haar zieken vader, dat zij zich zal laten vangen in een intrigue tegen haar vreemd aangenomen land. Beste Ralph, wees niet te goed- geloovigl Die vrouw is alleen hoofd en geen hart; zulke vrouwen wantrouw ik. Zag Je niet den woedenc'ien blik, dien zij het kleine meisje tjoewierp, Hoewel de inrichting van zopdanig fonds thans nog niet aan de orde is, heeft hij, teneinde het dekkingsplan van de defensie-uitgaven voor de eerstvol gende jaren aanschouwelijk en over zichtelijk te kunnen voorstellen, een schema opgesteld van de begtootingen, welke bij de instelling van bedoeld fonds voor 1938 en 1939 zouden moe ten worden samengesteld. Uit de opstelling zal blijken, dat de noodzakelijke dekking van de hoogere defensie-uitgaven voor 1938 en 1939 nog niet is verkregen bij aanvaarding van de thans aanhangige en de overige reeds bij de Staten-Generaal ingediende belas tingontwerpen. In het ontbrekende kan worden voorzien door eenige maatregelen, welke nog in het stadium van voorbereiding verkeeren, t.w. eèn verhooging van het percentage der omzetbelasting, en zoo noodig een matige verhooging van de personeele belasting. In de opvatting, dat de eischen van goed financieel beleid thans ook de opstelling van een dekkingsplan voor de jaren 1940, 1941 en 1942 zouden vorderen kan de minister niet deelen. Belastingverhooging is, in het bij zonder in de huidige omstandigheden slechts verantwoord, indien zij een absolute noodzakelijkheid is. Zoolang de mogelijkheid bestaat van een wijzi ging van de flnancieele omstandigheden, welke de thans voor 1940 en volgende jaren noodig geoordeelde belastingver- hoogingen geheel of voor een gedeelte overbodig zouden maken, meent de Minister niet de vrijheid te hebben, voorstellen tot belastingverhooging in te dienen. De wegverbinding Zeeland—Vlaanderen Ten gemeentehuize te Sluis is gister morgen een bijeenkomst gehouden, welke voor de wegverbinding Zee land—Vlaanderen van groot belang kan worden. Ter bestudeering van den onver- harden weg langs het kanaal van Brugge naar Sluis ontmoetten elkaar daar de vertegenwoordigers van het gewest Zeeland en het bestuur van de provincie West-Vlaanderen. Van Belgische zijde waren o a. aanwezig de gouverneur van West-Vlaanderen, de heer Baels, de griffier dezer pro vincie Lommez, de hoofdingenieur van de provincie Cloet, en de arrondisse- mentsingenieur Levy. toen je haar uit den auto hielp? Ma dame Laski had 'm ook opgemerkt en rilde. Het is een wonderlijke familie en wij moeten ze goed in het oog houden. Endicott dacht nog lang over deze woorden na en er rees ook bij hem eenige twijfel op. Toen hij dan ook den volgenden dag zijn eerste officieel bezoek bracht was hij er op voorbe reid alles nauwkeurig in zich op te nemen, tot in de kleinste bijzonder heden. De gravin kwam beneden en gaf hem alle gewenschte inlichtingen. Zij ontving hem in een klein kantoortje, waar zij haar huishoudboeken had lig gen, waarin alle onkosten betreffende den auto werden opgeteekend. De benzine werd in Bangon gekocht en door Pritchard naar Paengwijn ver voerd, die twee- of driemaal per week kwam met de inkoopen voor het huis houden en hetgeen zij voor de inva lide soldaten bij haar bezoeken mee namen. Ja, het was waar, de auto kostte veel aan benzine, omdat hij steeds in gebruik was. Heel dikwijls werden de herstellende zieken er in rondgereden, om hen van de frlssche buitenlucht te doen genieten. Pritchard moest eiken rit in een Nederland werd vertegenwoordigd door den commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr J. W. Quarles van Ufford, de leden van Qed. Staten van Zeeland, den griffier van de staten van Zeeland, dr. B. D. H. Tellegen Azn., den hoofdingenieur van den provincialen waterstaat in Zeeland, ir. J. J. van Leeuwen den ingenieur van den rijkswaterstaat in de directie Zeeland, ir. J. Volkers, burgemeester A F. J. Aernoudts van Sluis, den secretaris van Sluis, den heer P. F. van Hootegem en de beide wethouders. De commissaris der Koningin open de de bijeenkomst met een woord van welkom tot de gasten. Ir. Levy gaf vervolgens een uiteenzetting van het Belgische standpunt. Langs het kanaal Brugge—Sluis loopt op het oogenblik een weg tusschen Brugge en Damme. Tusschen Damme en Sluis, een af stand van tien kilometer, gaat slechts een onverharde weg aan de oostzijde van het kanaal. De vraag was nu, of, indien de provincie West-Vlaanderen voor de verbetering het noodige zou ondernemen, de weg op Nederlandsch gebied aansluiting zou kunnen vinden Neem dadelijk 'n Stop die razende kiespijn! "AKKERTJES" zijn onfeilbare pijn stillers en bevrijden U direct van zenuwpijnen, spierpijnen, hoofdpijn. Onschadelijk. Let op t AKKER-merk. Per koker van 12 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. (Ingez. Med.) boek opteekenen; de gravin liet het hem zien. Alles was nauwkeurig geno teerd, zoodat de berekening snel te overzien was. Zij was een goede zakenvrouw; de chauffeur kon haar dus niet bedriegen. Wilt u nu zoo goed zijn, mij den kelder te laten zien? vroeg hij de gravin. Het was zijn recht, maar hij nam tegenover die dame de beleefd heid in acht. Komt u mee, was haar antwoord en zij ging hem voor naar een geplaveide ruimte in het onderhuis met drie deu ren; zij deed elk dier deuren open en sprak; Deze ruimte ls voor kolen; er kun nen vijf ton in, omdat hier niet dik wijls kolen worden aangevoerd. Dit hier is voor wijn. Er ligt bijna niets in, want wij houden niet van de Engel- sche sterke dranken en voor mijn ar men vader" neem ik soms wat bier of brandewijn. En dit is de plaats, waar de benzine is. Hier komt niemand in dan ik en Pritchard, want er zouden personen kunnen zijn die er met een kaars ingingen. Gaat u binnen luite nant, met een electrische lantaarn is het niet gevaarlijk. .(Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1