BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. B00M-BL1EK - Breskens FEUILLETON HET SIGNA AH 47ste jaargang Dinsdag 17 Mei 1938 I Nummer 4338 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I I 40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 0.40 (bij vooruitbetaling) V olken bondsdag. Een verklaring voor den Volkenbondsdag op 18 Mei 1938. Vele jaren reeds wekt de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede er de Ne- derlandsche burgers toe op, om op den 18den Mei een bijzondere aandacht te wijden aan de Volbenbondsgedachte. welke nu 39 jaren geleden, op dien dag opnieuw wortel beloofde te zullen schieten, toen afgevaardigden van de voornaamste Staten op de roepstem van den Tsaar Nicolaas II van Rusland in het Huis ten Bosch te 's-Graven- hage bijeenkwamen ten einde zich te beraden over de mogelijkheid om „tot een machtigen bundel samen te bin den het pogen van alle staten, die er waarachtiglijk naar streven, wereld vrede te doen zegepralen over vrede breuk en tweedracht, en deze samen binding hecht te maken door eenparige erkenning van die grondregels van recht, zonder welke ook tusschen mogendheden en volken veiligheid niet bestaanbaar is". De destijds door den Tsaar en velen met hem gekoesterde idealen gingen helaas niet in vervulling en de over leggingen werden wreedelijk door den Wereldoorlog verstoord. Maar uit den oorlog zou toch iets goeds geboren worden. De menschheid hunkerde naar vrede, naar een duur- zamen vrede, en om dien te bevorde ren, liefst afdoende te verzekeren, stichtte men bij het sluiten van het vredesverdrag in 1919 den Volkenbond, waartoe Wilson in 1918 den weg had gewezen. De uitnemende waarde van een Vol kenbond in het volle, heldere licht te stellen, de nobele denkbeelden, welke er aan ten grondslag liggen, te verbreiden, ieder met de Volkenbonds gedachte vertrouwd te maken, overal de overtuiging te doen doordringen, dat een Volkenbond een eerste voor waarde is voor het verstevigen van den vrede tusschen de volkeren, ziet daar iets van wat onze Vereeniging met den 18-Mei-dag beoogt. Langen tijd heeft zij de wind mee- gehadDe Volkenbond had gezag, steeg in beteekenis en aanzien, deed niet slechts nuttig, maar op staatkun dig gebied hoogst belangrijk werk. oogstte politieke successen. Maar allengs keerde de wind. Met betrekking tot ernstige conflicten laatstelijk het Italiaansch-Abessijnsche conflict en het Japansch-Chineesche conflict faalde de Volkenbond. 13. Naar het Engelsch. Madame Laski bleef eenige oogen- blikken besluiteloos staan, keek eerst Una weifelend aan, toen Olga, die levendig in zich opnam, alles wat er om haar heen gesproken werd en zei toen: War zegt u er van, Miss Royton? U houdt wel van zoo'n rit, geloof ik. Mijn zuster zou het wel goed vinden, als Sasha meeging. U is wel vriende lijk, mijnheer. Maar u komt niet te laat terug, is 't wel? Geen half uur nadat u thuis bent, mevrouw, antwoordde Endicott vlug. Wij vertrekken nu dadelijk; dan heb ben wij een voorsprong. Kapitein Herbert staat al op ons te wachten. Zij gingen op weg, terwijl Sasha tot haar groote vreugde vooraan naast luitenant Endicott zat en kapitein Her bert Una onderhield met eindelooze verhalen over indië. De ruine lag op een rots en was Eenige staten, waaronder machtige, keerden zich van hem af. Vele vroegere voorstanders of gematigd-onverschilli gen hadden nog slechts hoon of een geringschattend schouderophalen voor hem over. De gedachte van sancties scheen geheel te moeten worden los gelaten. ja, hier en daar verklaarde men den Volkenbond reeds vrijwel dood. Maar gelukkig leeft en werkt hij nog, en heeft hij ook onder de staten nog steeds warme vrienden. Deze beraden zich over middelen om hem een spoe dig herscel en daarna een krachtig be staan te verzekeren. Die pogingen zullen vroeg of laat moeten slagen, mits de stem der volkeren zelf, roepende om een hechte volkerengemeenschap en een duurza- men vrede, zich bij voortduring dui delijk hoorbaar wete te maken. In Nederland heeft deze stem steeds helder geklonken, en zij is gelukkig nog allerminst verzwakt. Er is geen reden, haar het zwijgen op te leggen, of zelfs maar haar te temperen. Integendeel! En daarom zegt de Vereeniging tot allen, die haar vragen: is het er wel de tijd naar, om als vorige jaren luide de Volkenbondsgedachte te prediken, zon der aarzelen: j a, meer dan ooit is het daar de tijd voor. Overal in de we reld. Zeker niet in de laatste plaats in Nederland, het land onzer vaderen, die nooit voor tegenwind uit den weg gingen, ook bij stormweer zee kozen en dan de reis wonnen. Ons volk, dat zijn zelfstandig be staan bestendigd wenscht te zien, wil gaarne met alle andere volkeren in vrede en vriendschap leven en het zijne doen om overal in de wereld den vrede te bevorderen. Niet de figuur van een verzameling van Staten, die door een aan alle kanten immer hooger opgevoerde be wapening zoo goed als het gaat in een uiteraard wankel evenwicht wordt gehouden, doch een op beginselen van recht berustende ware volkerengemeen schap biedt daarvoor nog steeds den waardigsten, tevens den hechtsten grondslag. De wereld, die een oogenblik sterk genoeg scheen voor de taak, de orga nisatie en het beheer van zulk een gemeenschap op zich te nemen, is daarvoor nog te zwak gebleken. Het komt er thans op aan, haar innerlijk zoo te verstevigen, dat de Volkenbond er een goede, blijvende plaats kan vinden. En daarom: sterker dan ooit klinke de roepstem der Nederlandsche burgers langs kronkelpaden te bereiken. Het uitzicht vanaf die hoogte op de zee en het heideland was schitterend. Na dat Sasha ten volle van deze voor haar zoo onbekende natuur genoten had, liepen zij weer naar den auto, waar ditmaal Una naast Endicott zou zicten. Miss Royton, begon hij bijna onmid dellijk, ik zou u graag om een gunst willen verzoeken, die eigenlijk niet ge rechtvaardigd is door onze korte ken nismaking, maar wel om der wille van de vriendschap tusschen uw vader en mij. Mag ik zeggen, dat wij dus ook vrienden zijn en niet toevallige ken nissen? U kunt op mij vertrouwen, zooals u dat niet op een vreemde kon doen. Una keek eenigszins verbaasd, maar antwoordde toen. Zeker, ik vertrouw u. Maar welke gunst wilde u mij vragen? Deze: mijn leven is in de laatste jaren zoo ingespannen geweest, dat het genoegen, om een dame zooals u te ontmoeten, des te meer door mij op prijs gesteld worde en nu vandaag zal ik dus geen tijd hebben iets voor u te zijn. of iets voor u te doen. Anders had ik 'c zoo prettig gevonden u de mooie plekjes hier in den omtrek om vrede in het koor der mlllioenen vredesgezinden, dat steeds duidelijk moer worden gehoord over de wereld, opdat stap voor stap, misschien milli meter voor millimeter de demonen van tweedracht, naijver, onderdrukking en krijg worden teruggedrongen of, zoo zij al even terrein wonnen, hun dat weer worde ontnomen met de kracht, welke er uitgaat van wie de heerschappij van recht en vrede voor staan. Anders gezegd, een heirleger van vredestoortsen, op 18 Mei te ontsteken en, van hand tot hand gaande, door de landen te dragen, moge allerwegen vredevuren doen oplaaien, machtig en onbluschbaar, en krachtig bevorderend het doel van Vereenigingen als de onze: de ontwikkeling van een inter nal ionale rechtsorde, in het bijzonder door middel van den Volkenbond, de verbreiding van de vredesgedachte en het bestrijden van den oorlog. Het nieuwe spoorboekje en de verbindingen met W. Z.-Vlaanderen. o— Met ingang van 15 dezer zijn de spoorwegen geheel gewijzigd en aan merkelijk verbeterd, doordat er heel wat sneller gereden vordt. Voor W. Z.-VlaanCiren is dit vooruit want men kan nu b fe naar Amsterdam om 7 uur van Breskens en is dan om 11.15 in Amsterdam, terwijl de terug reis pas om 17.43 noodig is om de laatste boot uit Vlissingen te halen van 21.15. Dus een verblijf van 6V2 uur in Am sterdam. Een tiental jaren terug kon men daar slechts IV2 uur vertoeven en nu is dit mogelijk naar Groningen en Leeuwarden, waar men vau hier uit op een dag heen en weer zou kunnen. Ook is de inhoud van het spoorboekje zoodanig gewijzigd, dat men een veel beter overzicht heeft over lange af standen. De boot en tram hebben zich ook zooveel mogelijk aangepasl en is het nog mogelijk om met de boot van 20.10 uit Breskens Amsterdam nog te halen om even 12 uur en heeft tie tram daarop aansluiting vanuit Brugge. Eén aansluiting, en wel een van de mooiste is echter nog niet zooals het wezen kon en wel op de boot van 13.15 waar men nu een mooie aansluitende trein op heeft om 13.50. op De S. 3. M. laat de verbinding via te laten zien. Er is vooral één uitzicht hier, dat u moest gaan zien en dat is de Meeuwenrots, vanaf de Gwyllan- kloof gezien. Heeft iemand u die al gewezen? Nee, ik heb er zelfs nog nooit van gehoord. U moet denken, dat mijn eenige gelegenheden om iets van den omcrek te zien, zijn, wanneer ik met de meisjes uitga en ik vermijd dan liever de gevaarlijke puncen. Olga is te waaghalzig en Anna te onhandig, om risico te beloopen. Nu zal ik over de gunst spreken: mag ik morgenavond naar Paengwijn komen, om u naar mijn lievelingsplekje te brengen? Het ligt nog geen twee mijlen van uw huis en men bereikt het langs een rotspad bij de kust. Morgen is het volle maan en misschien komt er geen andere gelegenheid. Uw Poolsche werkgeefster zal u zeker geen moeilijkheid in den weg leggen? De gravin heeft niets te zeggen op mijn avonduren, antwoordde Una. Zoodra Sasha naar bed is, ben ik vrij. En ik ben nu blij mijn onafhankelijk heid te toonen. Zij onderdrukte de in haar opko mende gedachte, om hem de gebeur tenissen van den vorigen nacht te ver cellen. Cadzand—Groede nog steeds op de boot van 12 uur, die geen spoorver binding meer heeft en van de boot van 12 uur, waarop practisch ook geen mooie aansluiting uit Holland is. Dit zou wel het geval zijn op de boot van 12.45 uit Vlissingen en om 13.15 terug en waar de verbindingen over deze lijn niel veel zijn, zou dit dus wel van beteekenis zijn om die te wijzigen. Ook op de lijn Maldeghem—Bres kens is dit van toepassing om dat op de boot van 13.15 alleen maar aan sluiting is vanaf Oostburg met de bus die van Cadzand komt. Misschien dat de S.B.M die anders voor goede aansluitingen heeft gezorgd, dit met de zomerdienst kan verbeteren. Esperanto-nieuws. De Federatie van Laboritstaj Espe- rantlstoj in Nederland zal een kamp inrichten op het kampterrein Doom- Austerlltz-MaarnKinderen yan 12-18 jaar, die voldoende het Esperanto machtig zijn, kunnen er in worden op genomen. Sport, spelen, wandelingen over de uitgestrekte heide, gezang enz., vormen het programma. Elke kamptijd duurt pl.m. een week. Nederlandsche kinderen betalen f8, met inbegrip van reiskosten, buiten- landsche kinderen f3,— zonder reis kosten. Aanmeldingsadres: Fino A, C. Obbes. Boezemlaan 24 b, Rotterdam. Het congres van de neutrale Ned. Esperanto-Vereeniging „La Estonto estas Nia" is een groot succes ge. worden. Ruim 300 personen namen er aan deel, w.o. pl.m. 20 buitenlanders. Voor het internationaal Esperanto- congres te Londen hebben zich reeds 1100 personen aangemeld In Rlo de Janeiro wordt een Espe- ranto-cursus gehouden voor katholieken, die van plan zijn het 34e Eucharistisch Congres te Boedapest bij te wonen. Ook in andere landen leeren veel katholieken Esperanto, dat een der officieële talen van het Congres zal zijn. De wedloop in oorlogstuig. Nooit sinds den wereldoorlog heb ben de Amerikaansche fabrieken van vliegtuigen, kanonnen, oorlogsschepen Goed, zei Endicott. Dan zal ik mor genavond tegen acht uur te Paengwijn zijn, of wilt u op den kruisweg zijn, zoodat wij elkaar daar ontmoeten? A propos, misschien zult u een schild wacht op die plek zien staan; als dit zoo is, dan laat hij u door, als u hem dit laat zien. En hij overhandigde haar een zilveren ankertje, dat aan zijn horlogeketting hing. Als ik niet op den kruisweg ben, dan komt u naar Paengwijn, is 't niet? vroeg Una. Misschien moet ik nog even pianospelen voor den ouden graaf, als hij „onrustig" is. Zie eens, riep Sasha opeens en wees naar een groote kloof dichtbij de kust. Tusschen twee hellingen had zij de zee in het oog gekregen, die schitterde in den zonneschijn en vlak bij de kust stond een lange, vrij spits toeloopende rots. Terwijl zij er allen naar keken was het hun, of een wilde jacht van sneeuwvlokken aangestoven kwam en het volgend oogenblik was de grauwe rotspunt bezaaid met witte vlekken, die telkens weer opvlogen. De meeuwen, legde kapitein Her bert uit. Zij nestelen daar bij duizen den. Ik begrijp niet hoe er zooeven geen enkele te zien was; dat is zelden en munitie van elke soort het zoo druk gehad als tegenwoordig. Bestel lingen komen uit alle werelddeelen. Ieder land haast zich, althans met het vragen van inlichtingen en prijzen, teneinde niet achter het net te vis- schen. De oorzaak van deze drukte ligt in de oorlogen in Spanje en China en den wedloop in bewapeningen, die op de mislukte ontwapeningsconferen tie is gevolgd. De Amerikaansche werven en kanon- nengieterijen werken thans bijna op hoogste vermogen voor zoover het den bouw van groote oorlogsschepen, zwaar geschut en pantserplaten be treft. Uit Engeland 'is een commissie naar Amerika op weg om te onder handelen over den aankoop van een groote hoeveelheid vliegtuigen, waar onder waarschijnlijk eenige van de vermaarde „vliegendeforten," de Boeing B 18. Gelijksoortige commissies zijn ook door andere landen uitgestuurd. Engeland doet in vereeniging met Frankrijk groote bestellingen in de V. St. en ook andere regeeringen Rusland, Japan, China, Turkije en een aantal Zuid-Amerikaansche hebben oorlogstuig van verschillenden aard In N.-Amerika gekocht of besteld. Turkije is aan de markt vanwege de verdediging der Dardanellen en wellicht ook voor een vlootsteunpunt dat het in de Zwarte Zee gaat aan leggen. Ook koopt het kleine oorlogs vaartuigen; duikbooten, torpedobooten en jagers terwijl het 25 millioen dol lar heeft uitgetrokken voor electro- technische zaken. Rusland tracht zwaar geschut te koopen alsmede slagsche pen en deelen van slagschepen, waar onder drie van 35.000 t. met kanon nen van 35 c.m. Tenzij de staalfabrieken er voordeel in mochten zien, haar bedrijf in deze richting uit te breiden, is de capaciteit der Amerikaansche nijverheid ten op zichte van oorlogstuig beperkt. De weinige fabrieken, die hierop zijn inge richt, zullen volgens de N.Y. Times door den stroom van bestellingen ge heel in beslag worden genomen en de scheepswerven hebben reeds de handen vol met het werk voor het eigen land. Twee slagschepen van 35.000 t. met 40 c.m. kanonnen wor den voor de Amerikaansche regeering gebouwd; twee andere zijn besteld en zullen nog dit jaar op stapel worden gezet. En voor nog twee andere ls machtiging verleend; schepen van 45.000 t., die waarschijnlijk nog bin nen het jaar in aanbouw zullen wor den genomen. Alleen veldgeschut, in het geval. Zij moeten door iets ver schrikt zijn. Vanavond zult u dit punt vanaf de kloof zien, zei Endicott tot Una. Wij zullen er een kiekje van nemen. Ik kan wel een toestel van de Las- ki's leenen, hemam Una. Wie werkt er daar met een camera? vroeg de luitenant. Olga heeft een prachtig toestel, maar ik heb 't haar nooit zien gebruiken. Het was een cadeau van den Britschen consul In Stockholm. Het is beter, om niet een toestel te gebruiken, dat aan anderen behoort. Ik zal het mijne meebrengen, sprak Endicott. Haastig liepen zij verder en hadden weldra Paengwijn bereikt. Tot Una's verbazing zat de oude graaf zelf in een rieten stoel vóór het huis; hij boog zich over een mandje bloemen heen en betastte den inhoud met bevende vingers. Naast hem stond de gravin, één en al flinkheid, een treffende te genstelling met den ouden zwakken man. Toen de auto stilhield, hief de graaf het hoofd op en een paar doffe oogen staarden het gezelschap aan. {Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1