PIK., Uit de oorlogvoerende landen Gevonden en Verloren Crisis-Publicatiën. Rechtszaken. Gemengd Nieuws Kerk- en Schoolnieuws. y I" '*'6J f i:z j Burgerlijke Stand. DIENSTREGELINGEN VERANDEREN NACHTPOSTTREINE/N BLIJVEN OVERAL IN HET LAND VERZEND MET DE NACHTPOSTTREINEN Een afschuwelijke keuze. Gewestelijk Nieuws. (Ingez. Med.) Het blad heeft ook het oordeel ge vraagd van dr Edith Summerskill, die onlangs gekozen is tot lid van het Lagerhuis en, zooals men weet, zelf moeder van twee kinderen. Als dokter met wetenschappelijke opleiding, zei zij, is de drang tot het behoud van een leven bijna onweerstaanbaar. Er kunnen menschen zijn, die vinden, dat in een geval als dit de dood te prefereeren is, maar de medische opleiding zegt ons, dat wij moeten opereeren en trachten het leven te behouden. Voor een moeder staat de zaak natuurlijk anders. Zoo beschouwd kan men het gevoel niet van zich afzetten, dat het genadiger zou zijn het kind te laten sterven. Ten slotte verklaarde nog een andere medicus, die ook vader is, dat men natuurlijk moest trachten het leven van het kind te behouden. Zoo'n heel jong kind heeft nog geen besef van zien en zal het gemis van haar gezicht dus niet zoo voelen als menschen, die op lateren leeftijd blind zijn geworden en toch worden die ook vaak weer niet alleen nuttige, doch ook opgewekte leden der maatschappij. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland maakt bekend dat aan alle vlastelers (van 1937) een formulier is gezonden, waarop zij vóór 21 Mei a.s. een opgave moeten doen van de door hen in 1938 met vlas beteelde oppervlakte. Zij, die zulk een formulier op 14 Mei nog niet in hun bezit hebben, dienen er bij den districtssecretaris tij dig een aan te vragen. De Landbouw-Crisis-Org. v. Zeeland. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 13 Mei 1938. Het volgende vonnis werd uitgesproken: E. M. B., echtgenoote van M. de Backere, wonende te Eede, wegens „Meineed": 6 mnd. gev.str. met aftrek voorarrest. Ter terechtzitting der Arrondisse ments-Rechtbank te Middelburg, Kamer voor Burgerlijke en Handelszaken, is beêedigd als Advocaat en Procureur te Oostburg de Heer Mr Paulus Groene- wegen, vroeger wonende te Kampen, thans te Oostburg. Vreeselijk ongeluk. Een ont zettend ongeluk is Woensdagmiddag te ongeveer half vijf te Rotterdam ge schied. Daar is onder hevig geraas een veertig centimeter dikke muur, welke ongeveer tien meter hoog en twintig meter breed was, in elkaar gestort De gevolgen waren ontzettend, want in 'n oogwenk lag de geheele steeg bedekt met brokstukken en puin, dat hier en daar een hoogte had van een halven meter. Daaronder zijn negen personen bedolven. Zeven hunner werden op slag gedood, twee zwaar en twee licht gewond. Voorts waren er nog eenige licht gewonden. Een moeder, die, een sportwagentje voorttrekkend waarin een kind van eenige maanden was gezeten, passeer de toen de muur neerviel, werd door den luchtdruk in het aan de overzijde van het pand gelegen café van de fa. Reese geslingerd. Zij was op slag dood, evenals het kind, dat in den wagen op straat bleef en onder het puin werd bedolven. CADZAND. Tijdelijke aanstelling. Wegens ziekte van de onderwijzeres aan de o.l. school alhier Is tijdelijk in haar plaats werkzaam gesteld mej. H Bareman wonende in deze gemeente, welke vervanging eenige weken gele den om dezelfde oorzaak noodig is ge weest. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 15 Mei Breskens 9,30 uur Ds Goudzwaard. 5,30 uur Ds Goudzwaard. I,30 uur Zondagschool. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat. 9,30 uur M. R. Pliester. Nleuwvliet II,— uur Ds. Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoon dijke 10,— uur Ds J. A. Swart. Zuldzande. 9,30 uur Ds Stegenga. Groede 9,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da. M. P. Stol. voor' v»ii .r Sip' i v f .-.pa ii 1 L - 4 ;A '--3 Sózc&is b ets' k CHINA. Gevechten bij Mengtsjeng en In Zuid-Sjantoeng. De gevechten om Mengtsjeng in de provincie Ankwei, duren met onver minderde hevigheid voort, aldus het Duitsche Nieuwsbureau. Naar uit Chi- neesche berichten blijkt, zouden de Chineesche troepen langzamerhand de overhand krijgen. Voorts zouden de Chineesche troepen door gebruik te maken van bommenwerpers de Japan ners vijf kilometer naar het Z.-Oosten teruggedrongen hebben, waarbij hun eenige wapenen en munitie in handen gevallen is. Het aantal gesneuvelde Ja- pansche soldaten wordt als 500 ver meld. Reuter meldt dat de Chineezen be vestigen, dat zij Mengtsjeng hebben verloren. Chineesche versterkingen na deren de stad evenwel en in de nabij liggende dorpen wordt verwoed ge streden. De uit Tsining, in het Westen van Sjantoeng, naar het Zuiden oprukkende twee Japansche afdeelingen, hebben met eenige verliezen in gevechten, die drie dagen duurden, een terrein met een diepte van 5 km. veroverd. In het Zuiden van Sjantoeng hebben omvang rijke gevechten slechts ten Zuiden van Tantsjeng plaats gevonden. Hier zijn Japansche versterkingen van Tsingtau aangekomen. Japansche vliegers hebben viermaal het spoorwegknooppunt Soetsjau ge bombardeerd. Daarbij zouden zij 4000 huizen vernield en 300 Chineezen ge dood hebben. SPANJE. De rechtschen vorderen ten N.O. van Teruel. Havas meldt uit Saragossa dat het algemeene offensief, dat de nationalis ten Dinsdag in den sector van de Boven-Alfambra en van Morella zijn begonnen, gisteren werd voortgezet met behulp van gemotoriseerde leger- krachten, de artillerie en de luchtmacht. De troepen van generaal Vallino maak ten zich meester van een aantal dor pen ten W. van Morella. De Navar- reecshe colonnes bezetten in deze streek het dorp Mirambel. Later in den middag werden de dorpen Cantavieja en Iglesuela bereikt. De strijd aan het Oostelijk front blijkt den laatsten tijd dus wel in hoofd zaak geconcentreerd in den „zak" ten Noord-Oosten van Teruel. De sterkte der republikeinsche troepen hier is niet bekend, maar de rechtschen zullen in dit bergachtige gebied niet gemakkelijk snel kunnen oprukken. De bezetting der laatstgenoemde dorpen geeft hun het voordeel dat voor de republikeinen de verbinding tusschen Teruel en AI- bocacer, dicht bij de Middellandsche Zeekust gelegen, is verbroden. POSTERIJEN. Ingaande Zomerdienst 15 Mei 1938 wordt op Zondagen de post ontvangen met de boot van 8 u. 10. In verband met die vroegere ont vangst wordt van genoemden datum af, op Zondag de gelegenheid tot het kosteloos afhalen van poststukken ge geven van 8 u. 45 tot 9 u. 15. HOOFDPLAAT. Over de maand April 1938. GEBOORTEN: Pieter, z.v. P. Puyenbroek—Dirkx; Herman, z.v. P. Cornelis—Gooien. OVERLEDEN: Weduwe N. van de Ameele-Dirkx, 60 jaar; mej. Tanneke Boes, 87 jaar. wat dan ook na eenig pogen gelukte. De heer H. zal de aschbakjes uit zijn auto verwijderen, zelf niet meer in zijn auto rooken en het van anderen niet meer toelaten Bravo! EEDE. Geslaagd. De heer B. Herman alhier deed met gunstigen afloop het mondeling ge deelte van het examen ter verkrijging van het diploma van bekwaamheid in de gemeente-administratie, uitgaande van de Nederlandsche Vereeniging voor Gemeente-ambtenaren. AARDENBURG. Collecte. De collecte gehouden voor de Nat. reclasseering bracht alhier f 19,16 op. De opbrengst der Reclasseerings- speldjesdag bedroeg f 22,85. SCHOONDIJKE. Collecte. De collecte voor de reclasseering bracht een bedrag op van f 53,60. WATERLANDKERKJE. Collecte. De collecte voor het reclasseerings- werk heeft alhier vijf gulden en dertig cent. opgebracht (zegge f 5,30). ZIJ BRENGEN UW CORRESPONDENTIE, WELKE 'S AVONDS VOOR DE AANSLl/TING GEVENDE BUSLICHTING IS GEPOST, DEN VOLGENDEN MORGEN BIJ DEN GEADRESSEERDE Oranjevereenlging. Donderdag 1.1. waren de ingezetenen van Aardenburg opgeroepen in het lokaal van den heer Mornhout, waar het Oranjecomité, dat de feesten bij gelegenheid van den Natlonalen Feest dag organiseerde en leidde, rekening en verantwoording deed. De penningmeester, de heer L. Ha verland, had een in alle opzichten over zichtelijke rekening keurig opgemaakt, waarvoor hem den welverdienden lof niet onthouden werd. Het bleek, dat er een tekort was van f 36,74 welk nadeelig slot met over legging der rekening zal gevraagd wor den aan het Gemeentebestuur. Het bestaande comité werd ontbon den en een Oranjevereenlging zal op gericht worden waartoe binnenkort een vergadering zal worden belegd. HOOFDPLAAT. Collecte. Misschien een geurige, maar toch buitengewoon gevaar lijke sigaret. Evenals iederen Woensdag reed de heer L. H. op 11 Mei naar de markt en evenals meestal, een andere passa gier werd door hem heel vriendelijk medegevoerd. Deze passagier voelde de behoefte onder het rijden een sigaret de lucht in te blazenl Te Oostburg gekomen was de siga ret opgerookt en het laatste nog brandende stukje werd in de aschla gelegd, welke zich achteraan de rug leuning der voorste zitplaatsen bevond. Hoe het gebeurd is, weet men niet, maar het kleine brandende stukje moet naast het aschbakje gevallen zijn en tusschen de bekleeding van de rugleuningen geraakt zijn. De heer H. moest met zijn auto nog even in de richting Waterlandkerkje. Toen hij bij „De Verkorting" kwam, bemerkte hij een rooklucht, alsof er iets brandde. Hij stopte en ging eens onderzoeken in de auto. De aschla werd geinspec:- teerd; net of daar rook uit kwam. Het laadje werd er heelemaal uitgetrokk en en tot grooten schrik van den heer H. steeg er toen een rookkolommetje van onder op In de auto; deze stond weldra geheel vol. De man stond te trillen op zijn beenen. Zijn mooie on verzekerde auto van nagenoeg f 2000 stond in brand! Waar was de vuur haard? Dat was niet te zien. Omwo nenden snelden te hulp. Op goed geluk af begon men maar mijt water te werken in de hoop het smeulen in de vulling der zittingen te dooven, GROEDE. Gabardine jas blijven hangen tijdens kermis. Inlichtingen bij J. de Rooy. Gevonden Een zweep. Inlichtingen ter Secretarie. Het echtpaar Golan te Chicago de man is tandarts stond dezer da gen voor de keus zijn dochtertje van vijf weken oud te laten onderwerpen aan een operatie, waardoor het kind zou. blijven leven, of de kwaal aan haar jBogen te laten voortwoekeren, waar door het kind binnen enkele weken zou zijn overleden. Man en vrouw konden niet tot een vergelijk komen. Ten slotte besloten zij de beslissing over te laten aan een jury van tien geneesheeren en twee rabbijnen. De v ader pleit voor de operatie, zijn schoon vader, zelf medicus, pleitte voor, de moeder tegen de operatie. De jury deed geen besliste uitspraak, al kwam haar uitspraak het dichtst bij het standpunt van den vader. Men besloot n.l. on middellijk het linkeroog van het kind te verwi jderen, doch het rechteroog te behouden en te trachten de infectie van dit oog, welke nog niet zoover is voortgeschreden, tot staan te brengen door een behandeling met X-stralen. Volgens de eerste berichten is de ope ratie goed gelukt en maakt het kind het goed. Men vraagt zich echter af, of het kind toch wel voor blindheid gespaard kan worden. Hangende de beslissing, waren er van alle kanten telegrammen binnenge komen van blinden, die bepleitten het kind in leven te houden. De Londen- sche Star heeft een gesprek gevoerd met de ouders van twee kinderen, die voor de zelfde afschuwelijke keuze hadden gestaan en beiden besloten hadden de kinderen in het leven te laten. Deze kinderen zijn thans, hoewel blind, gezond en opgewekt. Een van de moeders zeide, dat haar man en zij een heelen nacht met de vraag ge worsteld hadden. Eerst waren zij van (OMÉcel, dat het te wreed zou zijn hun tónd aan blindheid prijs te geven, maar tenslotte vonden zij het nog erger hun kind aan den dood prijs te geven. Het andere echtpaar vertelde dadelijk overtuigd te zijn geweest, dat in Ieder geval getracht moest worden het leven I van hun kind te behouden. Beide kinderen worden thans opge- leid op de school van het Britsche blindeninstituut te East Crinstead- De I directrice deelde den reporter van de Star mede, dat het niet alleen zeer op- I gewekte, maar ook zeer verstandige kinderen zijn. Wij hebben de ervaring opgedaan, zei zij, dat kinderen, die door deze ziekte blind geworden zijn, over het algemeen intelligenter blijken dan andere blinde kinderen.

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2