BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21 Postgiro 50895 Uitgave E. Ë00M-BLIEK - Breskens FEUILLETON u. HET SIGNAAL. Land- en Tuinbouw. Buitenland 47ste Jaargang Dinsdag 10 Mei 1938 Nummer 4336 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1 40 Franco per post Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Doop Prinses Beatrix. Omtrent het programma van de plechtigheden ter gelegenheid der be diening van den Heiligen Doop aan Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix in de Groote Kerk, te 's- Gra- venhage, op Donderdag 12 Mei des vóórmiddags om 11.45 uur worden de volgende bijzonderheden medege deeld. In den stoet, waarmede de jongge boren Prinses en Haar Ouders zich naar de kerk zullen begeven, rijden mede de kamerheer van Hare Koninklijke Hoogheid, mr. J. C. Baron Baud en de particuliere secretaris van Zijne Ko ninklijke Hoogheid, jhr. mr. C. Dedel, gezeten in een galatijtuig, bespannen met twee paarden, gaande een lakei naast elk portier; De dame du palais van H. M. de Koningin, dienst doende als groot meesteres van H. K. H„ mevrouw H Snouck Hutgtonje, geboren jonkvrouwe van Tets, en de dienstdoende groot meester van H. K. H., de heer E. H Juckema van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen, gezeten in een galarijtuig, bespannen met twee paar den, gaande een lakei naast elk portier; een half eskadron van het tweede regiment huzaren, met den standaard; H. K. H. Prinses Juliana, Z. K. H. Prins Bernhard en de jonggeboren Prinses, gezeten in de gouden koets, bespannen met zes paardeD, gaande een koetsier naast elk paard en drie lakeien naast elk portier; De eskadrons-commandant der hu zaren rechts en de oudste luitenant links naast de koets, ter hoogte van de achterwielen; een half eskadron huzaren. Hunne Koninklijke Hoogheden wor den aan het paleis uitgeleide gedaan door den opper-hofmaarschalk, jhr. V. E. A. Boreel van Oldenaller. Aan de deur van de kerk zullen Hunne Ko ninklljke Hoogheden worden ontvan gen door den opperkamerheer, mr. W. J. baron van Lijnden, en den kamerheer Ph. J. Graaf van Zuylen van Nijevelt, Tevens zullen Hunne Koninklijke Hoog heden bij de deur van de kerk worden begroet door een commissie uit den ketkeraad der Ned. Hervormde Ge meente te 's-Gravenhage en door een commissie uit het college van kerk voogden van die gemeente, welke Hunne Koninklijke Hoogheden naar de consistoriekamer zullen geleiden. In de consistoriekamer wordt de komst van Hare Majesteit de Koningin en van de vorstelijke gasten .afgewacht. Naar het Engelsch. Zij is handig. Ik denk, dat zij er een wig tusschen geschoven heeft en die er later heeft uitgetrokken. Maar ik beloof u, dat het niet meer gebeu ren zal, Miss Royton. Zullen wij de volgende week weer naar het hospi taal gaan en wilt u dan weer zingen? Wilt u een doosje sigaretten hebben, Miss Royton? Ik kreeg ze gisteravond Iaat van een kennis die even den ad miraal moest spreken. U hebt waar schijnlijk wel den auto hooren aanko men; de chauffeur vroeg ons om wat benzine. Maar ik dacht, dat u geen benzine voorraad had, zei Una en keek de gravin onderzoekend aan. Waarom dacht u dat? vroeg deze. Integendeel, in den ruimen kelder bergen wij een groote hoeveelheid benzine, omdat er in het hospitaal geen ruimte voor is. Ook is het hier veiliger. Hebt u niet opgemerkt, dat H. M. de Koningin en de vorstelijke gasten zullen zich om 11,35 uur in auto's naar de Groote Kerk begeven, waarbij de opperhofmaarschalk uitge leide doet. De volgorde, waarin de auto's rijden, zal zijn als volgt; Z. M. de Koning der Belgen en H. M. de Koningin; H. D. H. Prinses Bernhard van Lippe—Biestetfeld en H. K. H. Prinses Alice van Groot- Btittannië; H. D. H. de vorstin van Etbach—Schönberg en Z. H. Hertog Adolf Friedtich van Mecklenburg; H. H. Hertogin Adolf Friedrich van Meck lenburg, gravin van Kotzebue en Z D.H Prins Ernst Aschwin van LippeBies- terfeld; H. D. H Prinses Helena van Erbach—Schönberg en graaf Kotzebue Aan de deur van de Groote Kerk worden Hunne Majesteiten afgewacht en binnengeleid door de beide com missies, welke ook de jonggeboren Prinses en Haar Ouders hebben ont vangen. In de consistoriekamer zal de eerste kamerheer-ceremoniemeester, jhr. A. G. Sinckinghe, de stoet als volgt opstellen; Z. M. de Koning der Belgen en H. M. de Koningin; H. D. H. Prinses Bernhard van Lippe-Biesterfeld, H. K H. Prinses Alice van Groot-Brittanniè en Z. H. hertog Adolf Friedrich van Mecklen- buig; H. D. H. de Vorstin van Erbach Schönberg, gravin Kotzebue en Z. D. H. Prins Ernst Aschwin van Lippe- Biesterfeld; H.H. Hertogin Adolf Friedrich van Mecklenburg, H. D. H. Prinses Helena van Erbach-Schönberg en graaf Kot zebue; H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard. Voorafgegaan door den oppercere- moniemeester, J. H. F. Graaf du Mon ceau, treden de vorstelijke gasten de kerk binnen. Zij worden door kamer- heeren naar hun plaatsen geleld. De jonggeboren Prinses, de dame du palels van H. M. de Koningin, dienst doende als grootmeesteres van H.K.H. Prinses Juliana, de dienstdoende groot meester van Hare Koninklijke Hoog heid, de kamerheer van Hare Konink lijke Hoogheid en de particuliere secretaris van Zijne Koninklijke Hoog heid blijven in de consistoriekamer achter, Na het einde van de toespraak van den predikant en nadat het for mulier van den Heiligen Doop Is voor gelezen, wordt de jonggeboren Prinses gedragen door de dame du palais van H.M. de Koningin, voorafgegaan door Pritchard altijd hier den auto komt vullen, als hij klaar is met zijn dag ritten. O, u weet nog niet, wat dit oude huis bevat. Dat zal ik u eens laten zien, als vader zich goed voelt. Wij hebben net het gevoel, of u een van ons gezin is, zoo vriendelijk bent u voor de meisjes. U zult ze ook ver gezellen naar het tuinfeest, is 't niet? Ik vind 't prettig, dat de meisjes zul len omgaan met Engelsche meisjes van gelijke afkomst. Ga nu, geniet van den mooien dag en vergeet den onrustigen nacht. De gravin verliet de kamer en Una ging haar leerlingen opzoeken. Het tuinfeest, waarvan Madame ge sproken had, zou ditmaal iets bijzon ders zijn; er zouden namelijk hoog geplaatste officieren van land- en zee macht op bezoek komen, die plechtig ontvangen zouden worden. Lord Hol- vell, de eigenaar van Abermaur Court, had zijn tuinen voor alle bewoners van de plaats opengesteld en dank zij Una's tusschenkomst behoorden de ongelukkige Laski's ook tot de genoo- digden. Om de herstellende soldaten niet teleur te stellen, zou dien dag het hospitaal vroeg bezocht worden. Una zong daar een uur op den voet ge- den dienstdoenden grootmeester en gevolgd door de kamerheeren-slippen- houders van den doopsluier, geleid ter zijde van den preekstoel Alvorens tot de doopsbediening wordt overge gaan, zal de dame du palais de jong geboren Prinses aan H. K. H Prinses Juliana overgeven, die het Koninklijke Kind ten doop zal houden. Nadat de Heilige Doop verricht is, wordt de godsdienstige plechtigheid met gebed en gezang geëindigd. De vorstelijke gasten worden uitge leide gedaan door dezelfde personen, die ter ontvangst en begroeting aan wezig waren en begeven zich langs denzelfden weg naar het Koninklijk Paleis. Na hun vertrek gaan Hunne Koninklijke Hoogheden met de jong geboren Prinses langs denzelfden weg en met hetzelfde ceremonieel terug naar het Koninklijk Paleis, aan de kerk uitgeleide gedaan door genoemde commissies. Esperanto-nieuws. In Romans-Bourg-de- Péage zal van 4-6 Juni een congres gehouden wor den van de Fransche Esperantisten. In het eete-comité hebben zitting ge nomen 2 ministers en nog eenige andere personen van hocge rang In Nederland werd opgericht een landelijke afdeeling van de Skolta Es- perantista Ligo (Bond van Padvinders- EsperanustenJ. De afdeeling bestaat uit padvinders, padvindsters en dona teurs. De kosten van het lidmaatschap bedragen: lo. voor padvinders(sters) boven 18 jaar f 1, 2o- voor padvinders(sters) beneden 18 jaar f 0,75. 3o. voor donateurs f 1,50. Elk lid ontvangt gratis een abonne ment op het Padvindersbulletin. Van 3-5 Juni zal te Charleroi (Bel gië) het 27e Belgische Esperantocon- gres gehouden worden. Congreskaar- ten kosten 15 francs. Verdere inlichtingen worden verstrekt door S-ro N. Molle, 55 rue de la Montagne Charleroi. Van Mededeeling no 50 van den Plantenziektenkundigen Dienst: .De Schurftziekte bij appel en peer", is de volgd door Madame Liski en Sasha. Dezen stonden bij vele bedden stil en spraken enkele woorden met de zie ken. Een van hen, wiens gelaat bijna geheel door verband bedekt was, be halve zijn rechteroog, hield Una even staande, toen zij voorbij hem liep. Wie is die dame? vroeg hij haar, ik heb haar al eens meer gezien. Dat is een vriendin van mij, een Poolsche vluchtelinge, antwoordde het jonge meisje. Wilde u met haat spre ken? Dank u. Ik wou,dat ik wist, waar ik haar voor het eerst gezien heb. U zei, dat zij een Poolsche is? Een paar jaar geleden was ik ook dien kant uit. Als u ons weer komt bezoeken, brengt u haar mee. is 't met? Una moest lachen om zoo n haastige manier van spreken. Jullie jongens wordt verliefd op haar, die als vlinders hier rondSadde- ren en geen werk doen, terwijl je bromt op de verpleegsters, die den heelen dag voor je zwoegen. Misschien is het verband dan af, als ik terug kom met Madame. Zij zal mij zelfs dan niet herkennen, sprak hij wrevelig. En bovendien, ik ben er niets verlangend naar, want die groote oogen schitteren geheim vijfde druk verschenen. Dit boekje is een volledige handleiding voor de be strijding van de schurftziekte en als zoodanig onmisbaar voor alle fruit- kweekers. Het is bij den Plantenziek tenkundigen Dienst te Wageningen ver krijgbaar. 0 Aardappelen, suiker- en voeder bieten vragen veel stikstof. Onder onze cultuurgewassen vragen bovenstaande de grootste hoeveelheid voedingsstoffen, dus ook stikstof. In het bedrijf moet daarmee dan ook re kening gehouden worden om voldoende opbrengsten te verkrijgen. Het is gelukkig, dat de prijs der aardappelen en der suikerbieten weer van dien aard is, dat een voldoende bemesting economisch verantwoord is Te meer daar de prijzen der stikstof meststoffen momenteel laag zijn. Is dit het geval bij de handelsge wassen aardappelen en suikerbieten, ook indirect is dit zoo bij de voeder bieten, daar men bij een ruime be mesting minder land behoeft te be zaaien om de benoodigde hoeveelheid voor wintervoer te oogsten. Het andere land kan men dan voor andere ge wassen bestemmen. Naast superfosfaat en thomasslakken- meel als fosforzuurmeslstoffen en de verschillende kalizouten voor de kali bemesting, hebben wij de beschikking over verschillende soorten stikstofmest stoffen. De vraag, welke de besfe re- sullaten geven voor den practischen landbouwer, is vrij gemakkelijk te be antwoorden. De ervaring heeft immers geleerd, dat de aardappel zeer dankbaar ts voor een stikstofbemesting in salpetervorm maar ook voor een ammoniakbemes- ting. Suiker- en voederbieten preferee ren de salpetervorm. Daarom is voor aardappelen de kalk- ammonsalpeter zoo bijzonder op zijn plaats, welke een combinatie bevat van salpeter- en ammoniakstikstof. Door haar snelwerkende stikstof in salpeter vorm waarborgt zij een goede stikstof voeding van het gewas in het begin der groeiperiode, terwijl later in den zomer de ammoniakstikstof geleidelijk ter beschikking komt. Op werkzame kalkhoudende klei, zakel of zaud, kan men de benoodig de stikstof geheel of gedeeltelijk toe dienen in den vorm van de zeer goed koope zwavelzure ammoniak of een gedeelte vervangen dooi kalksalpeter of kalkammonsalpeter. Op akkers, die zinnig Ik wilde alleen weten, of ik mij niet vergist heb, dat ik haar vroeger al gezien heb. Dat kunt u haar den volgenden keer dan zelf vragen, antwoordde Una lachend en zij liep door in de richting van den tuin. Het groote grasveld bood een kleu rig schouwspel aan met die menigte goed gekleede vrouwen en jonge meisjes in zomertoiletjes, uniformen van alle wapens, alles omlijst door een overvloed van bloemen en schitterende heesteis. Ralph Endicott keek met een scherp oog uit naar de Laski's en een mi nuut of tien later had hij Madame aan de gastvrouwe voorgesteld en aan eenige van haar kennissen, terwijl hij de meisjes Laskl bracht bij een groepje jongelui van haar eigen leef tijd en Una meenam naar een plekje, waar de thee werd rondgediend. Ik verwachtte wel, dat u zoudt ko men, begon hij, toen zij een rustig plaats|e gevonden hadden. Ik had het gisteren vergeten te vragen. Zoo n tuinfeest is een zeldzame gebeurtenis in deze streek, heb ik hooren zeggen. Ik hen hier niet gekomen om zulke festiviteiten bij te wonen, lachte het jonge meisje, en het valt mij dus bij deze eigenschappen niet bevatten, zul len kalksalpeter en kalkammonsalpeter de benoodigde stikstof moeten leveren. Hier spreekt dus de grondsoort een woordje mee. Voor suiker- en voederbieten is de kalksalpeter om verschillende reden en de stikstofmeststof. De stikstofbemesfing van de aard appelen, suiker- en voederbieten is zóó belangrijk, dat wij gerust mogen aannemen, dat de hooge opbrengsten, die thans verkregen worden, voor het grootste gedeelte aan een rationeele toediening hiervan moet worden toe geschreven. Vooral bij de tegenwoordige lage prijzen der stikstofmeststoffen zal een gunstig resultaat van een ruime toe passing hiervan bij bovenstaande ge wassen niet uitblijven. De politieke crisis in België. Gisteren hebben de politieke be sprekingen voortgeduurd. De Koning, die uit Tirol is terugge keerd, heeft eerst den katholieken de- mocratischen minister Marck en ver volgens minister-president Janson in audiëntie ontvangen. De leden van de regeering legden de laatste hand aan de verklaring die hedenmiddag in de Kamer door minister-president Janson en minister Soudan werd voorgelezen. De algemeene indruk is dat het ka binet, ten einde op dit oogenblik een crisis te voorkomen, de voorstellen van de katholieken en van de liberalen tot vervanging van de mobiele bijkomende belasting door de vroegere crisisbe lasting en een verhooging van de be staande douane- en accijnsrechten zal overnemen. De regeering zou zich echter het recht voorbehouden de huidige belastingplannen in September of October weer in te dienen, daar zij meent, dat de opbrengst van de crisis belasting en van de hoogere douane- en accijnsrechten niet voldoende zal zijn om het begrootingstekort te dek ken. Naar verluidt zouden de liberalen en de sociaal-democraten deze regeling aanvaarden. De katholieken zouden echter van zins zijn bij het votum in de Kamer blanco te stemmen. Men verwacht dat het debat in de Kamer morgenmiddag ten einde zal loopen. zonder mee. Ik mag echter niet kla gen, dat mijn bestaan tot nu toe saai is geweest en ik ben hier pas een maand. Mijn bestaan is vrij saai geweest, totdat ik het geluk had u te ontmoe ten. Ik had totaal geen werk, maar nu Het is een wederzijdsch genoegen, dat kan ik u verzekeren, glimlachte zij. Maar u stond toch op wacht op dien middag? Mijn verlof loopt morgen ten einde, maar ze hebben mij nu een taak op gedragen, waardoor Ik een langeren tijd hier kan blijven. A propos, bent u Vrijdagmiddag thuis? Want uw vrien den krijgen dan waarschijnlijk een offi cieel bezoek van mij ln mijn nieuwe waardigheid en dan zou ik 't prettig vinden, als u er ook was. Officieel zal ik er zijn, zei Una deemoedig. Mijn tijd behoort mij niet, moet u denken en ik ben met de meisjes meer buiten het huis dan er in. Zal ik de gravin op de hoogte brengen van uw voorgenomen bezoek? O, dat doet er niet toe. Zij is gewend aan die bezoeken. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 1