Persil hum Persil ABDIJSIROOP Officieele Berichten. Hebt Gij het telkens op de luchtpijpen? AKKER's verstèrkte Binnenland Ingezonden. Burgerlijke Stand. Gewestelijk Nieuws. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 8 Mei Brwkeni 9,30 uur dhr I. Verduijn, Godsdienstonderwijzer 5,30 uur Ds Stegenga van Zuidzande 1,30 uur Zondagschool. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat. 9,30 uur M. R. Pliester. Nleuwvllet 2,— uur Ds. Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 9,30 uur Ds J. A. Swart. Zuidzande. 9,30 uur Ds Stegenga. Qroede 9,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da. M. P. Stol. vidend-polissen hebben echter den Proton-parasieten een winst van meer dan f 7000 (of 700 o/o) bruto bezorgd. Ten einde eenige kans op succes te hebben bij hun plundering van de beurs van het publiek, hebben zij een uiteenzetting gegeven der Bengkalis, welke aan het krankzinnige grenst en waarin zij een jaarlijks dividend van 1290/0 berekenen. En omdat deze „heeren" hun werkterrein vooral schij nen te zoeken op de Zeeuwsche eilanden, hebben zij in de circulaire ook een aanhaling uit het Oude Tes tament opgenomen. En wie is de uitvinder van al dit fraais 7 Iemand, die in den lande een zeer gevestigde reputatie heeft, n.l. Mr. L. P. Denekamp die in dezen met een derde een dokter schijnt samen te doen. UIT DE STAATSCOURANT. Grensbedrijven Z.-Vlaan- deren—België. Het dag. bestuur der stichting Land- bouw-Crisisorganisatie voor Zeeland brengt enkele wijzigingen en aanvullin gen van het besluit grensbedrijven ter kennis. Zoo wordt bepaald dat onder „grensbedrijf" wordt verstaan elk be drijf van den landbouw, waarvan de gronden ter weerszijden van de Ne- derlandsche grenslijn, al dan niet aan gesloten, zijn gelegen, mits de in het buitenland gelegen gronden bij de in ventarisatie van Mei—Juni 1935 werden geinven tariseerd. Nieuw is de bepaling: De producten, geteeld op over de grens gelegen gronden, welke na de inventarisatie bij het bedrijf zijn gekomen en niet geïn ventariseerd zijn, moeten, wanneer zij uit hoofde van eenig grenstractaat zijn Ingevoerd zonder aan den daartoe aan gewezen monopoliehouder te zijn ver kocht, worden gedenatureerd (met in achtneming van art. 8a t/m d.). neem dan bjj het eerste verschijnsel, hoe gering ook, dadelijk de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop en Ge zult ondervinden, dat dit voor U hèt aangewezen middel is. Abdijsiroop is een natuurlijk kruiden-middel, onschadelijk voor maag en hart en deze oude beproefde ..genees-cruyden" heelen, verzachten en versterken de ontstoken en gevoelige slijm vliezen van Uw ademhalings-organen goed en grondig. Bovendien bevat de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop de krachtig hoest-bedwingende stof: codeïnewelke snel Uw verkoudheid doet ..rijpen", de slijm doet verdwijnen, de hoestprik- kel verdrijft en die prikkelende hoest stopt en bedwingt. Daarom noemt men Akker's Abdijsiroop voor oud en jong ,,'s Werelds béste Hoest-siroop tegen Hoest, Griep, Bronchitis, Asthma. Flacon 90 ct., f 1.50, f 2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. (Ingez. Med.) Ziekengeld bij werkver schaffing. Het bedrag voor de berekening van het ziekengeld der bij de werkver schaffing betrokken arbeiders werd door den Minister van Sociale Zaken voor de gemeente Groede vastgesteld op f 1,75. Koning Leopold peetvader van Prinses Beatrix. Naar het Belgische telegraafagent- schap verneemt, heeft Koning Leopold de uitnoodiging van Prinses Juliana en Prins Bemhard om peetvader te zijn van Prinses Beatrix, aanvaard. Hij zal dus de doopplechtigheid op 12 Mei in den Haag bijwonen. Doopplechtigheid wordt uitgezonden. Over de drie Nederlandsche zenders zal op 12 Mei a.s. de doopplechtigheid uit de Groote of St. Jacobskerk te 's-Gravenhage worden uitgezonden, alsmede (van A.V.R.O. en K.R.O.) een aantal reportages van ooggetuigen op straat. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Nationale Reclasseeringsdag. Evenals het vorige jaar hebben de samenwerkende Reclasseeringsinstellin- gen, waarvan de grootste zijn het Nederl. Genootschap tot zedelijke ver betering der gevangenen, het Leger des Heils en de Protestantsch Chris telijke Reclasseeringsvereeniging, het voornemen een Nationale Reclassee ringsdag te organiseeren. Deze collecte dag zal gehouden worden op Zaterdag 7 Mei a.s. In verschillende plaatsen van Zeeuwsch-Vlaanderen wordt ook deze collecte gehouden. De in sommige gemeenten huis aan huis verspreide Reclasseeringskrant stelt iedereen in de gelegenheid eenigszins zich op de hoogte te stellen van wat Reclassee- ringswerk is. Ook voor de microfoon zijn en worden in deze week toelich tende propaganda-woorden voor deze zaak gesproken. In de Reclasseerings krant staat een prijsvraag waardoor iedereen in de gelegenheid is mee te dingen naar de zeer aanzienlijke prijzen. Het bijzonder aantrekkelijke van deze Reclasseeringsdag is, dat hij werkelijk nationaal is. Letterlijk alle gezindten hebben vertegenwoordigers in dit werk. Moge daarom ook iedere Nederlander dit werk steunen door zijn gave op 7 Meil GROEDE. Over de maand April 1938. GEBOORTEN: Maria Suzanna, dv J. C. Maas en M. C. Clarissen; Theodoor Petrus Hijpo- lltus, zv A. L. Cammaert en E. G. Talloen. OVERLEDEN: Cornelia Janneke Porreij, oud 78 jr., weduwe van Jannis de Ruijsscher; Ca- milus de Sutter, oud 74 jaren, echtg. van L. M. de Bruijckere. HUWELIJKEN: Marinus Gabriel Hage en Maria Suzanna Luteijn; Jan Abraham Scheele en Maria de Bliek; Francois Wolfert en Maria Jozina van de Walle; Pieter Marinus Melieste en Adelaide Sophia van Opdurp; Johannes Cornells Ver- planke en Suzanna Elizabeth Risseeuw. INGEKOMEN: M. Versprille naar W 88; C. H. Bruggeman naar A 126: H. C. M. L. Cloet naar A 303; J. Snoep, echtge- noote van W. G. Brakman nr A 270d; I. J. de Groote en echtgenoote naar O 113. VERTROKKEN: A. Bareman naar Colijnsplaat; A. P. Provoost naar Vlissingen; J. Masclee en A. Robijn naar Cadzand; M. S. Luteijn naar Ooltgensplaat. IJZEND1JKE. Over de maand April. GEBOORTEN: 11 Godefrida Cel., d.v. C. L. van Kerkvoorde en R. M. Seijnesael; 20 André, z.v. A. J. Buijsse en M. L. V. Buijsse: 29 Marijk Ant. d.v. M. G. P. A. Hendrikse en A. C. P. Dekkers. HUWELIJKEN- 19 M. A. E. Herrebout, 27 Jaar met A. A. M. van de Vijver, 22 jaar. INGEKOMEN: M. Boossma, geb. Saal van Hoorn; M. v. d. Linde van Biervliet; C. de Dobbelaere en J J. Pieters v. Schoon dijke; P B. Vercruijsse van Biervliet: Adr. Neijssen"van Steenbergen. VERTROKKEN: H. Schimmel naar Krulningen: Joh Aarnouts naar Amsterdam: C. Brugge man naar Groede; P. v.d. Vloet naar Koewacht; F. J Lutaert en gezin naar Philippine; A. Meulendijk naar Biervliet; E. Bertou naar Vlissingen. BRESKENS. Jubileum. Deze week vierde de heer Iz. de Hullu, Voorzitter van de Muziekver- eeniging alhier zijn vijftigsten verjaardag. Dat de jubilaris zeer populair is, bewees zeer zeker wel de vele bewij zen van belangstelling en de vele bloem stukken welke hij in ontvangst moest nemen. Des avonds bracht de Muziekver- eeniging hem een serenade, terwi|I hem, bij monde van den Vice-Voorzitter, de heer F. Koster, geschenken werden aangeboden van de Muziek- en Too- neelvereeniging. Des avonds werd in vriendenkring het feit op vroolijke wijze gevierd, cerwijl Woensdagavond de werkende leden van de Muziek- en Tooneelver- eeniging met hun echtgenooten op een gezellig avondje werden onthaald. AARDENBURG. Gouden Bruiloft. Dinsdag 3 Mei was het in de buurt van de Aardenburgsche Haven al vroeg te bemerken, dat er iets bijzonders, iets feestelijks aan den gang was; van af „De Roode Leeuw" tot daar waar de rijksweg een aanvang neemt, was de weg met vlaggetjes versierd, aan gebracht door de buurtbewoners ter eere van den heer Ed. F. van Deursen en Echtgenoote, welke echtelieden dien dag hun gouden bruiloft vierden. Voor de woning van het gouden paar was van groen een eerepoort gebouwd, waarin met gulden letters de jaartallen 1888—1938. Onder groote belangstel ling van het publiek bracht „Aarden burgsche Fanfaren" het gouden echt paar des avonds een serenade. BIERVLIET (Driewegen). Ongeluk. Gistermiddag kantelde onverwacht de aanhangwagen van de vrachtauto van den heer D. uit Breskens. De truck, die zwaar geladen was met pakken geperst stroo, stond juist voor de woning van dhr. H., zoodat een aantal pakken door de ruiten vielen. Ook de heining werd vernield. De inwoners kwamen met de schrik vrij. SCHOONDIJKE. Ongeluk. Dinsdagmiddag had de zoon van den arbeider P. alhier het ongeluk bij het afbreken van de pastorie der Ned. Herv. Kerk alhier, terecht te komen onder een vallende balk. Met een gebroken dijbeen is hij naar het Sint Antonlusgesticht te Oostburg over gebracht. IJZENDIJKE. Vergadering. In de gehouden vergadering van den Zacharlaspolder 1 e deel is de gezworene E. Boerjan als zoodanig herbenoemd. Het dijkgeschot bleef bepaald op f 12,— per hectare. De vergadering sprak zich uit tegen de voorgenomen poldersamenvoeging. Wel werd besloten toe te treden tot den West Zeeuwsch-Vlaamschen Pol- derbond. IJZENDIJKE. Raadsvergadering. Na vaststelling der notulen deelde de Voorzitter mede dat betreffende het al of niet cumuleeren der ambten van burgemeester en sercetaris nog niets kan worden medegedeeld, aan gezien de beslissing in deze nog door den minister moet worden ge nomen. Derhalve hebben B. en W. den heer Jos. Dierikx benoemd tot tijdelijk gemeente-secretaris. De heer Dierikx werd vervolgens als zoodanig beëedigd. Wethouder Haverbeke stelde voor den burgemeester te benoemen als bezoldigd ambtenaar van den Burger lijken Stand. De heer van Bortel had hiertegen bezwaren en wenschte met deze be noeming te wachten tot een secretaris zal zijn benoemd. ..Waf is dat een verschil met de vorige keer! Maar nu heb ik ook weer Persil gebruikt. Eens heb ik me laten verleiden tot een goedkoop zelfwerkend wasch- middel dat gebeurt me nooit meerI Voor de wasch gaat er niets boven Persil! (Ingez. Med.) De Voorzitter kon zich het stand punt van den heer van Bortel inden ken doch verzocht in besloten vergade ring nadere toelichtingen op het voor scel van wethouder Haverbeke te mogen geven. Dit geschied zijnde stelde wethouder Haverbeke wederom voor den burgemeester te benoemen tot bezoldigd ambtenaar van den B. S. De heer van Bortel ging thans met dit voorstel accoord, gezien de in be sloten vergadering gegeven toelichtin gen. De burgemeester werd vervol gens met algemeene stemmen benoemd- Bij de rondvraag werd op voorstel van den Voorzitter besloten, naar aan leiding van vroeger door den heer Cammaert gedane voorscellen, dat de Raad de straatverlichting van de ge meente eerstdaags zal inspecteeren. Na afloop dezer raadsvergadering werd overgegaan tot een besloten bij eenkomst waarin afscheid werd geno men van den heer C. J. Sturm als gemeente-Secretaris. Behalve de Bur gemeester en de leden van den Raad was aanwezig het voltallige gemeente- personeel, pastoor van Gastel, kape laan van Oldeneel, dominee Casteleijn en verscheidene genoodigden. Op v r- zoek van den scheidenden Secretaris was deze bijeenkomst besloten ge houden. Allereerst nam de Burgemeester het woord. Hij herinnerde er aan dat de Secretaris zoo lange jaren met eere zijn functie heeft uitgeoefend. Spreker teekende het ambt van Secretaris zoo als het gezien wordt door het oog van den man van de straat, hij bezag den Secretaris als s' Raads eersten dienaar en penvoerder in zijn vergade ringen, eindelijk ook schetste hij hem als „de man van gezag" in het college van B. en W. Gedurende de 28 jaren van Uw Secretarisschap, aldus de Burgemeester, hebt gij steeds gewerkt in het belang der gemeente terwijl onder Uw leiding veel nuttigs is tot stand gekomen. Naar beste krachten hebt gij steeds Uw invloed ten goede aangewend. Namens de geheele gemeente en namens den Raad in het bijzonder bracht spreker den Secretaris daarvoor grooten dank. Spr. zegde steeds |met groot genoegen aan de prettige, hoewel korte tijd van samen werking te zullen terugdenken. Voorts deelde hij mede dat de leden van den Raad den Secretaris over eenige da gen een herinnering van Ijzendijke, een herinnering speciaal ook aan dit afscheid, zullen doen toekomen. Ten slotte bood spreker namens de ge meente-ambtenaren een zilveren vaas aan waarin gegraveerd staat „Charles Josephus Sturm, gemeente-Secretaris te Ijzendijke, van 15-10-1910 tot 1-5- 1938". Als tweede spreker sloot zich wet houder Haverbeke namens den Raad gaarne aan bij de woorden van den Burgemeester. Mede uit naam van zijn collega-wethouder dankte hij den Secretaris voor de aangename wijze van voorlichting in het college van B. en W. Spr. besloot met den Secretaris nog een lang en onbezorgd leven toe te weuschen. Namens de ambtenaren dankte de heer Dierikx, ambtenaar ter secretarie, den Secretaris voor de humane wijze waarop deze steeds met hen samen werkte. De heer G. Garpreau, gemeente ontvanger, sloot zich hierbij aan. Pastoor van Gastel wees er op dat deze dag een mijlpaal is die een le vensperiode afsluit waaraan de Secre taris ongetwijfeld met genoegen zal blijven denken. Het afscheid zal moei lijk vallen, aldus de pastoor, maar het zal U lichter zijn waar gij weet steeds Uw plicht te hebben gedaan. Dit laatste immers zullen wij ons altijd in dankbaarheid van U mogen herinneren. Dominee Casteleijn mocht herhaal delijk voorlichting van den Secretaris ontvangen. Hij dankte hem hiervoor hartelijk en sprak de beste wenschcn uit voor de toekomst van den Secre taris en de zijnen. Tenslotte sprak de Secretaris als volgt: Voor mij is thans het oogenblik gekomen dat ik van U afscheid moet nemen. Ruim een kwart eeuw ben ik reeds in deze gemeente werkzaam, welke mij met hare bevolking lief is geworden. Als ik straks dan ook deze gemeente verlaat moge het bekend zijn dat voor iederen Ijzendijkenaar mijn woning in de nieuwe woonplaats open staat en hem een welwillende ontvangst wacht. Geachte Raad en heeren van het Gemeentebestuur, met U heb ik steeds in de beste harmonie mogen samenwerken waarvoor ik veel dank verschuldigd ben Zeer geachte Burgemeester, hoewel onze samen werking van korten duur was, moet het mij toch van het hart dat ik in U een sympathiek persoon heb leeren kennen die voor iedereen toegankelijk is en op wien men mag rekenen. Heeren medeambtenaren, ik zou te kort schieten, wanneer ik U op dezen dag niet mijn bijzonderen dank zou betuigen voor de ruime medewerking welke ik steeds mocht ondervinden. Tenslotte breng ik U allen mede na mens mijn vrouw hartelijk dank voor Uwe goede wenschen en voor het stoffelijk blijk van Uwe achting voor mijn persoon. Ik hoop verder dat het U allen wel moge gaan. Hierna werd de eerewijn rondge diend. GROEDE. Ongeluk. Toen Donderdagavond eenige fabrieks arbeidsters per rijwiel huiswaarts keer-

Breskensche Courant | 1938 | | pagina 2